Автор Тема: Медиите и Цените на имотите  (Прочетена 6798 пъти)

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Медиите и Цените на имотите
« -: 31 Май, 2010, 09:27:39 »
0
Каква е ролята на медиите при пазара на недвижими имоти?

Аз лично от доста време насам просто нямам желание да гледам телевизия, освен предавания с развлекателен характер.
Новините, въпреки че нямало натиск от ББ към медиите, са меко казано манипулативни. Хората още масово мислят - щом по телевизията го казаха, значи е вярно и ще се случи. Сляпо се следват "съветите" от репортажи, инициирани от хора зад кадър.

Хората нямат ли сила да "прогледнат"? Или нямат желание...

http://novatv.bg/bg/news/view/7781 - Имотите поскъпват ...

и след седмица поевтиняват...

http://novatv.bg/bg/news/view/7932/2010/05/30/%D0%96%D0%B8%D0%BB%D0%B8%D1%89%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%B5%D0%B2%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D1%82

по другите медии (тв и интернет издания) е същатата история. Нямат ли редактори тези медии? Та си позволяват да излъчват небивалици всяка седмица, или щом "новината" е базирана на някоя лелка, те са до там ... просто излъчват и нямат повече отговорност за достовернността на репортажа.

Хора, мислете с главите си, а не с телевизорите!

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #1 -: 31 Май, 2010, 09:39:34 »
0
Satori, просто в България няма независими медии,иначе и редактори си имат и много добре са наясно какво излъчват.А във форума искренно се надвам ,че никой не мисли с телевизора  ;) иначе нямаше да сме тук а щяхме да гледаме Славчо по
БТВ-то. *beer*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #2 -: 31 Май, 2010, 22:03:49 »
0
Първият беше някакъв безумен платен провинциален репортаж - познава се когато дикторът говори с един леко заекващ глас, защото не е имал време да си го преговори - пробутват се в новините в последния момент :)

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #3 -: 03 Юни, 2010, 12:38:10 »
0
Инвестор.бг
Лихвите по фирмените и жилищни кредити падат през април

вестник сега
Лихвите по кредитите пак тръгнаха нагоре

Къде е истаната:
Истината е, че по новоотпуснатите 130 милиона лихвата е паднала до 8,65% през април от  8,88% през март.

По старите Жилищни кредити в лева , които са 3,5 милиарда лихвата нараства от 9.24 % на 9.41 %  през април.

По старите Жилищни кредити в евро , които са 3,8 милиарда лихвата нараства от 8.10 % на 8.15 %  през април.



Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #4 -: 03 Юни, 2010, 13:17:48 »
0
http://www.profit.bg/news.php?cid=1&id=65193

Разглежданите обекти са различни по размер - от сгради под 3,000 м2 до такива с площи около 20,000 м2. Засега всички предпочитани от нас имоти са нови (завършени през последните 2 години) офис сгради в София и са с разрешения за ползване. В нито един от случаите не възнамеряваме да плащаме повече от 500-650 евро/м2, може и по-малко.

koganev

  • Гост
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #5 -: 03 Юни, 2010, 13:26:00 »
+1
Че по телевизора кога дават такива работи?
Гледайте Ролан Гарос - на евроспорта на HD. И други канали го дават. Красота!!!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #6 -: 03 Юни, 2010, 14:27:09 »
0
Каква е ролята на медиите при пазара на недвижими имоти?
Сходна на ролята при пазара на автомобили  :D
И в двата случая не им пука много.

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #7 -: 03 Юни, 2010, 23:33:14 »
+1
Шегувате се, наистина има забавни предавания, наистина за едни ролята клони към нула.

Но за голяма част от старото поколение, телевизията и вестниците са прозорец към света.
Интернета е нещо, което е там на компютъра и евентулано можеш да гледаш филми през него, ако някой от младите ти го изтегли.

Та да оставим това на страна. Един реален случай. Баща ми преди година идва с вестника в ръка и ми показва статия, в която пише, че като паднели лихвите по кредитите (или депозитите, не помня вече) с 1%, автоматично ценита на имотите щели да скочат с 10%. Нещо като статията, която плъзна тези дни, 8 причини защо цените на имотите нямало да падат (много). Е година по-късно падат , както лихвите по депозитите, така и цените на имотите.
 
Та се опитах да му обесня на баща ми аджеба, че такива публикации са платени и да не вярва много много какво се изписва като цяло.
Най-лошото беше, че той просто не можеше да повярва, че може на някой журналист да му бъде платено. Човекът, просто живееше в един утопичен свят , в който смята че хората са коректни, и не могат да ти платят за да ти сложат думи в "устата".

От една страна ми стана драго, че все пак има хора, които все още вярват в доброто, от друга страна ми стана кофти, че същестуват тарикат, които манипулират хората така лесно.



dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #8 -: 03 Юни, 2010, 23:43:43 »
+2
Работата е там, че тази работа не е организирана. Предаванията или публикациите които теоретично биха имали успех се провалят, защото са нещо като изцепките на пунди "от първо число имотите НАГОРЕ". Хубаво, ама като не се сбъдне 3 пъти и вече пунди се чете като източник на вицове. Така е и с медиите и евтините манипулации.

Все някой ще се върже, т.е. вероятно и най-тъпият репортаж има ефект, но минимален. Това ще са тези, които са в преговори и вместо да изчакат, за да победят продавача психологически за 20% отстъпка, ще си кажат "я бързо да купуваме, че фръкнАха".

Утре ако кажат по новините "яжте ла*на на катеричка, защото лекува жлъчка, черен дроб, артрит и дископатия" все някаква бройка ще ходи да събира и хапва.


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #9 -: 04 Юни, 2010, 00:02:07 »
+1
Но за голяма част от старото поколение, телевизията и вестниците са прозорец към света.
Интернета е нещо, което е там на компютъра и евентулано можеш да гледаш филми през него, ако някой от младите ти го изтегли.

.....................
 
Та се опитах да му обесня на баща ми аджеба, че такива публикации са платени и да не вярва много много какво се изписва като цяло.
Най-лошото беше, че той просто не можеше да повярва, че може на някой журналист да му бъде платено. Човекът, просто живееше в един утопичен свят , в който смята че хората са коректни, и не могат да ти платят за да ти сложат думи в "устата".

От една страна ми стана драго, че все пак има хора, които все още вярват в доброто, от друга страна ми стана кофти, че същестуват тарикат, които манипулират хората така лесно.
За споменатото по-горе си напълно прав.
И аз имам сходни изживявания с моите родители (то кой ли няма). Свикнал съм донякъде, но не винаги имам търпение да изслушам докрай, махам с ръка и съветвам "да се забрави на минутата" и в подобен случай понякога бивам удостоен с поглед, който е пълен с изненада и порицание. Все едно съм извършил светотатство в църква.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #10 -: 04 Юни, 2010, 00:02:37 »
+1


От една страна ми стана драго, че все пак има хора, които все още вярват в доброто, от друга страна ми стана кофти, че същестуват тарикат, които манипулират хората така лесно.

Аха... и аз един път като казах на майка ми, че "премиерът слънце" е просто един повярвал си "врат" и бях нахокан, че "не знаела откъде, защо и как се е получило, но съм бил...мръсен комунист". Какво да ги правиш...  :D
I say what I do and do what I say.

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил

srs

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +4/-1
  • Респект: +2
    • Профил
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #12 -: 08 Юли, 2010, 16:13:12 »
+1
Днес:
http://dnes.dir.bg/news/imoti-naemi-6690800?nt=4

До вчера:
http://dnes.dir.bg/news.php?id=6679779


Много добре си ги извадил. От известно време ми прави впечатление това и какви изводи съм си направил!
 1.От както започна кризата до скоро: ако се появеше мнение, че имотите ще падат, веднага беше яко опровергаван от Ани-та, банки и инвеститори че сме се тряснали в дъното и следва нагоре.(С всички сили се използваха медиите за ловене на шарани и съответно да се подпират цените да не падат)
2. От скоро: Когато излезе мнение, че сме стигнали дъното се получава отпор , че предстои още падане т.е. вече има платени мнения и за падане на имотите. Борбата на банките Ани-та и инвеститори се усложни. От една страна пазара е срещу тях и от друга като че ли се появяват тъй наречените "лешояди"(които обикновенно купуват под себестойност) , които очакват още спадане за да изкупуват на безценица(нещо подобно е фонда на бившия министър Н.Василев, но съм сигурен ,че има и други).
Допускам че има и други причини, но те са с по- малко тегло и не мисля да ги споделям.
3. Извод: Щом са се появили лешояди , значи ще се опитат да докарат пазара до паника , за да купят възможно най евтино. Но така или иначе всеки такъв срив завършва с паника, така че нищо ново под слънцето. Да не забравяме, че и посоката на тренда е в полза на лешоядите.  Развитието в нашата икономика също е като че ли в тяхна полза. Въпросът за мен е , коя ще бъде новината, която ще задейства срива за цени като в  2001/2 и дали ще дойде от нашите банки или от вън?

MORSKI

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 109
  • Карма: +13/-5
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #13 -: 08 Юли, 2010, 20:39:09 »
0
Медиите имат една цел да продават.Дали казват лъжи или истини няма значение.С рекламите е същата работа.Най ме дразнят от сорта купете това защото прави това до еди колко си процента ама никаде не казват от колко процента.
ЩО се отнася до имотите колкото по бързо паднат толкова по добре.Пазара ще се раздвижи което е добре и за банкери и за строители.Може и да са прозрели бамките истинат че това положение ги убива.Събраха едни пари вярно че им смъкнаха лихвите по депозитите но няма  кой да ги вземе.Така не може да карат вечно.

Da_Champion

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 10
  • Карма: +8/-2
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Медиите и Цените на имотите
« Отговор #14 -: 08 Юли, 2010, 21:35:21 »
0
Точно, медиите имат една цел - да продават.
И като приходите от продажби на реклама са силно намалели, продават възможността всеки да си публикува каквато иска статия срещу съответното заплащане. Ама те тази възможност така и така си я продават де  ;)
Знам от един приятел, запознат с бранша, че всяка медия си има тарифи (неофициални рабира се) за публикуване на статия за очерняне или пък за подкрепа на даден човек например. Колко му е пък да публикуват едно "професионално мнение" как пазарън на имоти вече се раздвижва и ахааа, цените ще вземат всеки момент да скочат пак  :D
« Последна редакция: 08 Юли, 2010, 22:00:46 от Da_Champion »