Автор Тема: Еко био и т.н.  (Прочетена 9276 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Еко био и т.н.
« -: 01 Септември, 2012, 14:51:33 »
0
Доста теми са за плюскане, защото постоянно го правим. :) Съответно гадните капиталисти измислят какви ли не начини да ни продават ла*на.

Така че тука всеки да казва какво прави по въпроса поне от любопитство. Аз сега си търся уредче за мерене на нитратите, някой знае ли за такова? Ще си поръчам едно руско.

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #1 -: 01 Септември, 2012, 15:44:30 »
0
dodo2,
Ако сам си произвеждаш храната, тогава може донякъде, подчертавам донякъде, да знаеш какво точно ядеш.

Пример с домати: ти си купил уред за нитрати, добре, ама аз съм градинар и доматите ми "за продан" са нападнати от оранжерийна белокрилка. Дилема: да ги пръскам с препарат с карантинен срок 3 дни и цена 10 лв или с БИ-58 с карантинен срок 21 дни и цена 3 лв? При положение, че купувача търси най-ниска цена, най-вероятно се избира вариант 2, но на третия ден след пръскането "доматиту" узряло. Какво правим, берем и хвърляме или берем и продаваме?

Какво ще отчете уред за нитрати, ми нищо, ако не сме прекали с амониевата селитра.

Същия пример важи и за препаратите срещу мана и каквито и други болести да се сетите, тези с къс карантинен срок са многократно по-скъпи, съответно по-непредпочитани от градинарите.
Абе, става като в лафа: "Народа не трябва да разбира как се правят саламите и политиката."

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #2 -: 01 Септември, 2012, 16:47:46 »
0
Ооо съвсем не е така! Ако наторя с оборски тор и прекаля, няма никаква гаранция, че няма да има повече нитрати от всички домати по пазара. Източник на нитрати не е единствено амониевата селитра - нитратите са необходимост в процеса на развитие на растението (то това им е уникалното на растенията - как правят от минерални соли - органични вещества), въпросът е при откъсването колко има налични в момента, а че винаги има нитрати - е нещо природно (био) и няма как без него :)

Виж пестицидите са нещо друго, ти си омешал двете неща. Да си призная нямам идея каква е спецификацията да има "био" на етикета, и дали това изключва използването на пестициди и хербициди или просто трябва да са под някаква норма.

 *drink6*

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #3 -: 01 Септември, 2012, 17:51:55 »
0
За оборския тор си прав, не съм се изразил ясно.
Какво имах предвид:
Купуваш си уред за нитрати, добре, ама той няма да ти покаже, че вчера съм пръскал с хербицид.

Не съм сигурен, ама ако един продукт е пръскан с някаква химия, едва ли може да се нарече "био"...

едит: май можело, ама..

То това с надписите "био", "еко" и т.н. ми напомни как преди време продаваха олио "без холестерол"  :) .

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #4 -: 01 Септември, 2012, 18:06:42 »
0
Няма ли някакви лентички за тестове? Правиш един зеленчук или плод на нектар разбъркваш с вода топкаш лентичка и ако се оцвети в пембено - значи има хeрбицид X вповече? В лабораториите как се тества? На дали е някаква философия.
Гледах едно паралелно изследване точно за хербициди - в наша лаборатория = ОК, в холандска - наднормено. Оправданието е, че точността на уредите е +/- много процента. Примерно на руската джаджа за нитрати е +/- 30. Но пак е нещо. Аз ще си я взема от чисто любопитство да видя какво ще покаже на зеленчуците, които си купувам и пише "био" на тях :)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #5 -: 01 Септември, 2012, 18:15:28 »
0
Хаха - "чудеса химии - радость для желудка"

Смертельная еда

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #6 -: 16 Септември, 2012, 22:11:34 »
0


Така че тука всеки да казва какво прави по въпроса поне от любопитство.
Тъй-като зачекнахте доматите ,мога да споделя аз какво правя.Не купувам домати от големите вериги хранителни магазини.Основанието ми е,че първо сортовете са съвсем "търговски" т.е. наблегнато е на дълготрайност и здрав външен вид.Това се постига като се берът неузрели,но достатъчно едри и се обгазяват с етиленов оксид в контейнери или просто завити с найлон.За една нощ почервеняват и добиват характерния често срещан  вкус на пластмаса. Поначало етиленовия оксид си е химикал използван при производство на пластмаса,за дезинфектанти и биоциди. Канцерогенен е и биоцид!
Как си избирам домати ? Гледам да са от малка сергия ,малко производство,с различна големина.Експресния метод е органолептиката:външен вид,цвят ,мириз и ако има нарязан на две много помага.Хубавият домат е плътен,вътре напълно узрял и с мекота колкото на узряла ягода.ДоматитУ всъщност е ягода.Две са основно полезните неща в узрелия домат според мене: витамин С и наситено червения цвят-ликопена.Доказано е,че ликопена е добра превенция на заболяване на простатата,тъй-че замезването обилно със салата от зрели червени домати носи своите ползи *alcohol*През зимата организма може да си набави ликопен при замезване и от доматено пюре,овкусено с оливия и лук. Въобще замезването е важен физиологичен акт при който биологично-активните вещества, подпомогнати от алкохола в качеството му на разтворител и носител резорбират в организма.Ай  *alcohol*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #7 -: 16 Септември, 2012, 22:36:22 »
0
Тъй-като зачекнахте доматите ,мога да споделя аз какво правя.
...
Въобще замезването е важен физиологичен акт при който биологично-активните вещества, подпомогнати от алкохола в качеството му на разтворител и носител резорбират в организма.Ай  *alcohol*

Аз си купувам био домати при тях според теб прилага ли се тази технология? Иначе от догодина мисля да си организирам доставка на плодове и зеленчуци по куриер от бабите в новото ми село, нали станах полу-селянин.

А за алкохола - ако ядете червена мухоморка, задължително с водка! (Така действието не е толкова шокиращо и не се повръща.) Има един руски леко сюрреалистичен филм на тази тема :)

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #8 -: 17 Септември, 2012, 08:01:14 »
0
Наредба № 22 от 2001 г. за биологичното производство на  растения, растителни продукти и храни от растителен произход и неговото означаване върху тях  e норматива ,обаче кой,как и доколко го спазва нямам идея.Имам лични впечатления от оранжерия на Гимел за биокраставици и бих казал,че всичко там беше  наред.Използваха и оборска тор, но от  крави,отглеждани  по същата наредба за биопроизводство.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #9 -: 17 Септември, 2012, 19:37:40 »
0
Гимел са и доматите, то аз на друг производител не съм виждал, поне в магазина, който пазарувам..

 *drink6*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #10 -: 17 Септември, 2012, 21:25:41 »
0
Гимел са и доматите, то аз на друг производител не съм виждал, поне в магазина, който пазарувам..

 *drink6*
Трудно можеш да си представиш огромния  мащаб на производството им.Между другото техните краставици в Лондон са по две и кусур лири парчето.Позакъса ли им обаче външния пазар малко и сриват цените на вътрешния пазар на краставиците.Купувам от време на време от техните домати ,но  не съм им някакъв отявлен фен.Моят критерии за качество го споделих по-горе,а да се изпълни си трябва открито/полско  гледане.Нитратите са последното нещо ,дето ме плаши в доматите,по-опасни са биоцидите,дето ги ползват за щяло и нещяло ,най-често без повод и причина, но много обилно и непрекъснато през целия жизнен цикъл на растението.Предполагам бабите на село нямат пари за химия и си я карат традиционно,ама знае ли човек сегашните баби колко са отворени.Отделно пък може би само при тях са запазени старите много вкусни сортове като Идеал или Аче например.Вече преобладаващата част от доматите на пазара са фуражни,твърди и безвкусни,селектирани  специално за търговия  .

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #11 -: 17 Септември, 2012, 21:28:43 »
0
Аз мисля да си насяда, ще си ги поливам през интернет, на някоя баба само ще кажа да бере и да праща в колет :) Това съм намислил, нали сме нация техническа!

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #12 -: 17 Септември, 2012, 21:38:53 »
0
Аз мисля да си насяда, ще си ги поливам през интернет, на някоя баба само ще кажа да бере и да праща в колет :) Това съм намислил, нали сме нация техническа!
:)То и бабата можеш да регистрираш тука за писмени указания,ако нямаше опастност да залитне по сонетите на Жорката и да оплете конците на доматопроизводството *yahoo*



ТОРЕНЕ НА ДОМАТИ ОТГЛЕЖДАНИ НА ОТКРИТО.

За получаването на 1т. домати са необходими 2,5 кг. азот, 1кг. фосфор и 3,6 кг. калий като чисти
елементи. За успешно интензивно развитие е необходимо още достатъчно количество калций и
магнезий. Фосфорът е най-необходим в началото на развитието на домата, а по време на
интензивното нарастване на растението е необходим повече азот. Ако не е задоволено високото
изискване на вода и калций по време на интензивното развитие
на стъблото, листата, китките и цветовете, то тогава върховете
на разклоненията започват да изсъхват, в резултат на което се
губи продукция.
При недостиг на калий узряването се удължава твърде дълго и
плодовете не се оцветяват достатъчно, тяхното качество е по-
ниско, сухото вещество намалява. При някои типове част от
плода остава зелена (петнисто узряване) и това обикновено е
последствие от недостатъчен запас от калий и магнезий. При
доматите за преработка трябва да се дадат по-високи дози калий
преди променянето на цвета, това ще доведе до по-дружно
узряване, добро оцветяване и високо ниво на сухо вещество.

Характерни черти на нуждите и приемането на хранителни вещества.
Интензивен качествен домат може да се произведе само при подходящи условия с интензивно
подхранване. Изискванията за добив над 5 т./дка. са : 22 кг. азот, 15 кг. фосфор, 39 кг. калий като
чисти вещества.

Усвояването на азота нараства непрекъснато от разсад до залагането на 5-та 6-та китка, когато то
достига максималната си точка. Растежът става по-бавен заради нисък запас, плодовете стават по-
малки, темпът на узряване се забавя. При отглеждане на открито азотът се усвоява бързо, така че
предлагаме съотношението N/K да е 1:1,3 – 1:1,5.

Усвояването на фосфора е най-динамично в млада възраст: първите 40-50 дни. Затова недостигът
на фосфор често е в този период. Неговото усвояване нараства по времето на активният цъфтеж,
залагане на плодове и формирането на семена.
Затова фосфорът в класическото си разбиране е стартов елемент, в случая с доматите, но
по-нататъшното му доставяне е също много важно.

Усвояването на калия нараства преди узряването. За да се подсигури добре оцветен плод, с добра
консистенция и добро съхранение, е решаващо снабдяването с високи нива на калий. При доматите
за преработка нуждата от калий е още по-висока за да се постигне и твърдост на месото.
Тук може да имаме смущения в усвояването на калций не само в оранжериите, но и но открито.
Недостиг в съотношенията на хранителни елементи, слабо достъпен калций в почвата и високи
дози калий причиняват намаляване на усвояването на калций. Калциевият дефицит често се явява
заедно с недостиг на магнезий. Важно е задоволяването на силната нужда на магнезий при всички
системи на отглеждане.


Във фаза разсад усвояването на хранителни вещества е слабо, но правилното съотношение на
съставките е предварителното условие за качествен разсад. Тук трябва нивото на фосфора да е по-
високо и да се осигури подходящ запас на микроелементи. През първия месец съотношението на
NPK е 1:0,5:1,5. Формирането на първите китки също се определя от снобдаването на разсада с
хранителни вещества. При индетерминантните домати недостигът на хранителни вещества в
разсадна фаза причинява нарушения в образуването на цветове от 5 до 6 китка.

След засаждането бързо се увеличава усвояването на азот (вегетативен период). До формирането на
цветовете усвояването на фосфор и калий нараства, но с по-бавни темпове отколкото азота.
Усвояването на фосфор е равномерно до узряването на плодовете.

Препоръчана технология.

За качеството и количеството на плодовете повлиява правилното снабдяване с N и K. Като
необходимостта от тези вещества постепенно нараства.
По време на узряването нивото на калий трябва да е такова, че съотношението N/K трябва да бъде
1:2-2.7. Защото е много важно снабдяването с калий през периода на узряване. Също така нараства
съдържанието на калций в листата и плодовете през периода на узряване. Листата натрупват по-
интензивно и в по-големи количества калций за сметка на плодовете и често затова плодовете
получават симптоми на върхово гниене.
При доматите, отглеждани на открито за преработка и за прясна консумация, добивите са няколко
пъти по-високи от традиционните. В началото на 90-те, средните промишлени добиви са били 1,5-3
т./дка. Днес при полско производство вече се използват хибриди, които дават добив повече от
10т./дка, а при домати на конструкция може да се очаква добив над 15т./дка. Такива добиви разбира
се могат да бъдат постигнати само с добро напояване и торене, добра обработка на почвата и грижи
за растенията. За такива добиви трябва да бъдат подсигурени повече хранителни вещества за по-
продължителен период.
Торене с гранулирани торове: препоръчва се при отглеждането на домати за преработка, които се
поливат гравитачно или чрез дъждуване. След основното или стартерното торене може да се
продължи с подхранване преди напояване – за добив от 3-6 т./дка.
Опростена технология на фертигация: за достигане на добив от 3-6 т./дка ние препоръчваме
отглеждане на конструкция и използване на капково напояване. След основно торене с Cropcare 11-
11-21 се продължава подхранването чрез фертигация.
Интензивна технология на фертигация: препоръчва се за достигане на добив от 7-15 т./дка.,
използвайки конструкция и капково напояване. Отглеждането се контролира цялостно, както при
оранжерийното производство.

Основно торене
За да подсигурим достатъчно хранителни вещества и добра структура на почвата ние трябва през
есента да внесем органичен тор. Преди засаждането препоръчваме за се внесе най-много на 15 см.
стартерен тор с по-високо съдържание на фосфор, защото при по-дълбоко внасяне фосфорът ще
бъде усвоен едва при цъфтежа.

Подхранване с гранулиран тор
В случай на гравитачно напояване торът трябва да се внесе преди поливка или да се инкорпорира
плитко между редовете.

Торене с капкова инсталация


В периода от образуването на корени до цъфтежа отношението на NPK трябва да бъде 1:0.5:1,
при средно тежки почви, снабдени с органични вещества отношението да е 1:0.5:1.5. След
залагането на плодовете е пeриодът на най-голяма нужда от хранителни вещества - дневната нужда
е двойна. При отношението на хранителните елементи бързо се увеличава потребностtа от К, при
много отцедливи почви отношението N/K трябва да бъде 1:1,5 – 1:2 преди бране. По време на
брането е необходимо да се продължи с фертигацията, за да се подсигури узряването и залагането
на плодовете. В този период нуждата от хранителни вещества намалява, отношението N/K е 1:1,5.
Фертигацията да се извършва през 2 - 3 дни при колово отглеждане. Концентрацията на разтвора
да е 0,05-0,1 %. След дъжд част от хранителните вещества се отмиват и затова концентрацията
трябва да се увеличи на 0,2-0,3%


Листно торене: извършва се с растителнозащитните пръскания през 7-10 дни.


Стъпки, които ще гарантират количеството и качеството при използване на технологиите:
добро качество на разсада, снабден с микроелементи
здрава коренова система, дължащa се на високото съдържание на фосфор
устойчиво растение със здрав растеж
добро развитие на цветовете и китките и добро залагане на плодове
устойчиви плодове, добро оцветяване, високо съдържание на сухо вещество


Важно!
високото ниво но фосфор в началните фази на развитие е важно за образуването на корените
и за цъфтежа
периодът на наедряване на доматите (юли и средата на aвгуст) е критичен и трябва
регулярно да се полива и да има достатъчно хранителни вещества.
добрата запасеност с хранителни вещества = добър растеж, добро залагане на плодове,
отличен цвят, консистенция и високи добиви.

Моля имайте предвид следното!
Когато приготвяте разтвора , винаги първо сложете тора и след това смесете с
пестицида!
Всеки път правете тест за смесимост.
Горепосочената технология е информационна, за да се избере оптималното торене трябва да се
вземат предвид местните условия и да се направи анализ на почвата.

Днес пазарът обръща специално внимание на качеството на продукцията.
На базата на резултатите от експериментите и много години на професионален опит ние можем да
кажем, че качеството на реколтата, произведена с препоръчаните технологии, може да отговори на
високите изисквания на пазара.

« Последна редакция: 17 Септември, 2012, 21:50:41 от Фло »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Еко био и т.н.
« Отговор #13 -: 18 Септември, 2012, 02:08:15 »
0
После защо имало свръхпроизводство. Аз си мислех, че за изхранването на едно семейство за една година с всички зеленчуци е достатъчен един декар, а то ще се окаже, че ще стигнат и 100 м2 :)