Анкета

Мислите ли,че в страната ни би могло да има търсене на екологичен продукт за третиране на дървесината в интериора на дома

Да, летливите органични съединения на разтворителите в състава вредят на обитателите
2 (28.6%)
Да,биоцидите и синтетиката  в състава  вредят на обитателите
0 (0%)
Не,пазарно и достъпно е наложена синтетиката
2 (28.6%)
Не,синтетичните биоциди са много ефективни
0 (0%)
не знам
3 (42.9%)

Общ брой гласове: 7

Гласуването приключено: 09 Януари, 2013, 00:14:26

Автор Тема: Натурален импрегнант за защита на дърво в интериора  (Прочетена 96266 пъти)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Отново говориш по въпроса за конденза - 145 думи и все бла-бла.

Ще "докажеш ли емпирично", че появата на конденз не зависи от влажността на въздуха и изобщо на наличието на вода?

*rofl*

"Свикнали сме с глупаците, които се смеят над това, което не разбират." <-- френска сентенция

П.П. А, ти доказа ли пряка зависимост между влажността и конденза, мосьо Додич?

Хубаво е, да се специализираш някъде и да се чувстваш добре. Няма как да си "спец" по всичко ( приятелски съвет ).

Къщата за 2 милки е комшия на Фло ( над Евсиноград ) и мога да го поканя там да я види, но нещо нямам желание. Тук сте от "експерти и нагоре".

Нямам какво да кажа повече по темата  *drink6*


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Ето, многознайко, една страничка, направена като за "капацитети" като теб:

http://www.csgnetwork.com/moldrotcalc.html

Избери за база (опит 1):
Area: Albany, NY
Temperature: 30°C
Relative Humidity: 40%
Натисни [Calculate]
Condensation Threshold Temperature = 15°C
30-15=15°C разлика, какво стана с твоите 6???

Опит 2: смени влажността от 40 на 60%, [Calculate]
Condensation Threshold Temperature = 21°C
С 21-15=6°C се промени температурата на повърхността при която би се получил конденз.

Опит 3: смени температурата на 20°C, остави влажността на 40% като в опит 1, [Calculate]
Condensation Threshold Temperature = 6°C
Разлика: 20-6=14°C - т.е. промяната на температурата при запазване на влажността води до резултат, който също не е линеен, а се различава от този, при 30°C.

Опит 4 (ниска влажност, но не 0):
25°C
5% влажност
резултат = -18°C
РАЗЛИКА = 43 градуса, а не 6!!!

Опит 5:
25°C
1% влажност
резултат = -38°C
РАЗЛИКА = 63 градуса, а не 6!!!



//ASHRAE Psychrometric Eqns

   var c1 = -10210;
   var c2 = -4.893;
   var c3 = -0.005377;
   var c4 = 0.000000192;
   var c5 = 0.0000000003557;
   var c6 = -0.00000000000009034;
   var c7 = 4.163;
   var c8 = -1.04400397E04;
   var c9 = -1.129465E01;
   var c10 = -2.7022355E-02;
   var c11 = 1.289036E-05;
   var c12 = -2.4780681E-09;
   var c13 = 6.5459673E00;
   var c14 = 100.45;
   var c15 = 33.193;
   var c16 = 2.319;
   var c17 = 0.17074;
   var c18 = 1.2063;
   var F_to_R = 459.67;

//ASHRAE Eqn 6.5 & 6.6
function ASHRAE65(temp) {
   temp_R = (temp*1)+F_to_R;
   Pw = c8/temp_R + c9 +c10*temp_R + c11*(Math.pow(temp_R,2)) +c12*(Math.pow(temp_R,3))+c13*(Math.log(temp_R))
   Pw = Math.pow(Math.E,Pw)
   return Pw
   }
//ASHRAE 6.12
function ASHRAE612(W,Ws) {
   mu= W/Ws
   return mu
   }
//ASHRAE  eqn 6.22  for Ws at Twb
function ASHRAE622(Pw) {
   W = 0.62198* Pw / (14.696-Pw)
   return W
   }
//ASHRAE  eqn 6.23  for Ws at Twb
function ASHRAE623(Pws) {
   Ws = 0.62198* Pws / (14.696-Pws)
   return Ws
   }
// ASHRAE eqn 6.25
function ASHRAE625(mu,Pws) {
   RH = mu / (1.0-(1.0-mu)*(Pws/29.921))*100
   return RH
   }
//ASHRAE eqn  6.35 for W at  Tdb
function ASHRAE635(Twb,temp,Ws) {
   Wwb = (((1093-(0.556*Twb))*Ws) - 0.240*(temp-Twb))  /  (1093 + (0.444*temp)-Twb)
   return Wwb
   }
//ASHRAE eqn  6.37
function ASHRAE637(Pw) {
   alpha=Math.log(Pw)
   tdp = c14 + c15*alpha + c16*(Math.pow(alpha,2)) + c17*(Math.pow(alpha,3)) + c18*(Math.pow(Pw,0.1984))   
   return tdp
   }
« Последна редакция: 27 Декември, 2012, 02:18:57 от dodo2 »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Додич,

браточка - ти наистина въобще не вдяваш разлика между Relative Humidity и абсолютна влажност?

П.П. Трудно ще се разберем - колкото Барби ще разбере разликата между относително и абсолютно налягане, относителна и абсолютна температура и т.н..

И .... що се напъваш още? Да ме "унижиш" ли?  *rofl*

Да ти имам проблемите - честно  *drinks*

--------------------------------------------------------------------------
Ето ти от уики-то малко инфо за видове влажност ( към 6 броя са ):

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%85%D0%B0

--------------------------------------------------------------------------
Ефекта на росата ти е 1 от всичките - но давай - Русото "носи" - още за какво ще ме изкараш, че съм тъп/вдлъбнат и сие?  *girl*

Хайде първо да уточняваме за какъв вид влажност говорим, че така става малко "шльокавица" - Русото за 1 вид, вие ме "стрелкате" по другите и просто е безсмислено.
-------------------------------------------------------------------------
Вкарайте малко вяра в инженерите ви - няма да ви посрамим - спокойно  *drink6*
« Последна редакция: 27 Декември, 2012, 02:48:32 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Много лесно ще покажеш, че не съм прав, като докажеш, че можеш да получиш конденз в среда, където няма вода във въздуха. Само така ще докажеш и че появата на конденз зависи само от температурна разлика.
Мислиш ли, че не знам видове влажност?
Прочете ли случаите, които написах по-горе?
При температура константа, влажността в % може да се промени единствено при промяна на количесвото вода. От тук - няма абсолютно никакво значение как мерим влажността - относително, абсолютно или по скапалата на тъпомера ти - фактът е, че при промяна на количеството вода, се променя и температурната разлика за получаване на конденз (в пъти!). А ти рупай още, ако има някой, който не ти се смее, да започне и той, мистър "капацитет по всичко".

*drink6*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Много лесно ще покажеш, че не съм прав, като докажеш, че можеш да получиш конденз в среда, където няма вода във въздуха. Само така ще докажеш и че появата на конденз зависи само от температурна разлика.
Мислиш ли, че не знам видове влажност?
Прочете ли случаите, които написах по-горе?
При температура константа, влажността в % може да се промени единствено при промяна на количесвото вода. От тук - няма абсолютно никакво значение как мерим влажността - относително, абсолютно или по скапалата на тъпомера ти - фактът е, че при промяна на количеството вода, се променя и температурната разлика за получаване на конденз (в пъти!). А ти рупай още, ако има някой, който не ти се смее, да започне и той, мистър "капацитет по всичко".

*drink6*

По принцип не очаквах от теб да си грубиян, но както и да е ... ( не ме бърка )  *drinks*

За абсорбатори/редуктори на влажност на въздуха и аспирации някога нещо чувал ли си?

П.П. Не знам в кой век живееш - при Коперник още или ....?  *girl*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
А ти знаеш ли как се готви мусака?

Ясно ти беше показано, че появата на конденз е функция на две температури (не външна и вътрешна, а на въздуха и на повърхостта), влажност на въздуха и атмосферното налягане. А ти се опитвай да го играеш на котка, която не пада по гръб, колкото щеш, но вече от смешен театърът ти става трагичен.

*drink6*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Ъъ .... никога не съм искал да показвам дали си Прав или Крив - ти сам се заигра с мИня ( т'ва за протокола ) - мен не ме бърка какъв си - честно.

Малко невъзпитан стана, ама засега се търпиш  *girl*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
А ти знаеш ли как се готви мусака?

Ясно ти беше показано, че появата на конденз е функция на две температури (не външна и вътрешна, а на въздуха и на повърхостта), влажност на въздуха и атмосферното налягане. А ти се опитвай да го играеш на котка, която не пада по гръб, колкото щеш, но вече от смешен театърът ти става трагичен.

*drink6*

К'во става ся - това черничкото как се отразява на самолетите? Я, се прочети  *girl*

Т.е. какво общо има външната влажност на въздуха и атмосферното налягане при тях.

В същото време отричаш, че конденза се получава от разликата в температурата между 2 повърхности?

П.П. Нещо си объркан май  *drinks*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Пич,

на Русото му се доспа и ще се мятам да похъркам малко, че търговията си върви на борсите.

П.П. По принцип за отвеждане на влагата има коефициенти ( дали е за мокро или сухо помещение ).

Също има коефициенти какво има в т'ва помещение при обтичане на аспирацията, коефициенти на съпротивление и т.н.

Благодаря ти, че ме развесели!

Но е хубаво да поне малко да вярваш в подготовката на БГ-инженерите ви - правим чудеса. Малко вяра и кой от каквото си разбира. Както виждаш - никога не съм казал лоша дума за някого в сайта ти, колкото и да ме провокират.

БГ-инженерите ви не са толкоз смотани, както си мислиш  *drink6*
« Последна редакция: 27 Декември, 2012, 03:23:56 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
0
Това по някакъв специален предмет ли го учихте? Когато си се оакал, да приписваш на някой нещо което не е казал и той да влиза в обяснения, току виж зрителите забравили аканото?

Конденз не се получава от разликата в температурите на две повърхности, а от разликата в температурата на една повърхност и въздуха около нея. И това явление не зависи само от тази разлика (освен това тя не е константа), а и от влажността на въздуха. Нет влажности - нет конденсата.

Я по-добре иди си лягай, аз повече внимание няма да ти отделям.

*drink6*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Това по някакъв специален предмет ли го учихте? Когато си се оакал, да приписваш на някой нещо което не е казал и той да влиза в обяснения, току виж зрителите забравили аканото?

Конденз не се получава от разликата в температурите на две повърхности, а от разликата в температурата на една повърхност и въздуха около нея. И това явление не зависи само от тази разлика (освен това тя не е константа), а и от влажността на въздуха. Нет влажности - нет конденсата.

Я по-добре иди си лягай, аз повече внимание няма да ти отделям.

*drink6*

Маркирал съм ти думите в черничко, щот' очаквах да кажеш, че си измислям.

Чети си ги - твои са  *girl*

П.П. Не е лошо да си припомниш геометрия за 5-ти клас какво значи разлика между 2 повърхности, щот' пак се мъчиш да ми килиферчиш думите.

П.П.П. Защо толкова Злоба, бе Додич? - не очаквам отговор, ама недей с лошо към 'орицата.

Русото днес е тук - утре го няма, кат' Асенката. Недей така с лошо. За тИбя не е добре - епаси.

Иначе щом твърдиш, че чуваш петлите повече от инженер-корабостроене .... ( освен да замълча ) друго не ми остава. Сигурно си и нано-технолог по парфюми еПаси  *girl*

Лека, братле! Да поспим  *drink6*

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
0
Ей мъдреци!.. А по крив проводник прав ток тече ли?  *prof*
Ас съм българче.......

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
0
Барба, Не ме попита. Трябваше да повторя казаното от колегите. Аргументът му беше, че колегите не са го осмислили и  затова, този отговор, след всичките им обяснения, които си бяха точни, му беше достатъчен.  Критерий за разбиране, или пък вид "оригиналност", не знам ... :)
P.S. Както е тръгнало, ще се стигне до желязо въглеродната диаграма.  *rofl*

Не, но ще се стигне до
https://www.google.fr/search?q=nanotechnology+impregnation+wood&oq=nanotechnology+impregnation+wood


Тука Барбата удари десятката! Нанотехнологиите. На тях напоследък се възлагат големи надежди.Във всичко.Даже руснаците са заложили стратегията да я карат само на нанотехнологии като свършат нефта и няма какво да продават навънка за валута. Разбира се не е отмината и импрегнацията на дърво от тази новост на 21 век.Каква е разликата с технологията на моята "отвара" микротехнологията?Или можем ли да убием ли мухата със 110 мм.оръдеен снаряд?!
 Разликата в размера на частиците на активната съставка всъщност не се оказа толкова голяма около 300 пъти.В продукт за импрегниране изготвен, по нанотехнология/австралийски/ обявяват  1000 нанометра,моя е 250 000-300000 размера на частиците  казано в обща единица.Можем да го измерим/нашия/ на лазерен сайзър в микрометри във видимия спектър на светлината.Тяхния не знам как му мерят 1000 -та нанометра,защото външния и вид би трябвало да е бистра прозрачна течност,без опалесценция т.е. да не пречупва светлината.
Да се върнем за малко към идеята за емулсията за импрегнация. Това е заради свойството на дървесината да транспортира вода през клетъчната си структура и  целта е   да се вкарат в дълбочина вещества,които да останат там ,когато се отдели водата след просушаване или от нормално изпарение.От друга страна размерите на частичките трябва да са такива,че да може лесно да се събират и сливат в едно.По-големи частици ,по-лесно се събират заедно :http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%81%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%86%D0%B8%D1%8FТака вътре в дървесината се образува филм с водоотблъстващи свойства.Веднага възниква въпроса дали пък наночастиците не биха се изпарили заедно с водата поради пределно малките им размери.
Това което ми прави впечатление е,че  натуралния импрегнант с участието на ланолин и колофон е с относително тегло по-малко от  1 ,ако 1 е това на водата и попива по-бързо и в по-голямо количество от самата вода/чиста вода/ при паралелни проби.Не ми е попадал импрегнант приготвен по нанотехнология за да сравнявам ,само по данни виждам ,че отн.тегло му е доста над това на водата.Така,че си мисля,че скоростта на попиване ще е  в  полза на по-малката плътност.Ако е от значение толкова де.Не съм против нанотехнологията по принцип,просто си мисля,че в случая с импрегнирането на дървесина надхвърля разумното си приложение.


Dimitar,нищо не трий бе човек! Всичко си е по темата.
 

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
0
Е, то ако питаш Додо Влажния - за него има само 1 вид мусака. Демек само тая дет' я яде той и други няма  *girl*

П.П. Иди му обяснявай на такъв, че извън БГ-стан под мусака се разбира съвсем друго нещо, с различни продукти и различна технология на приготвяне.

Сравнително наложена е примерно гръцка мусака, ама тя няма нищо общо с Додовата мусака или Додовота влажност - затова и не прави разлика при различни понятия, щот' думичката за него "съвпадала" *girl*
---------------------------------------------------
Затова се сцепи да дава примери за абсолютна влажност и относителна влажност, та се наложи да му се обяснява, че говорим за ефекта на росата и тя няма нищо общо с тях, щот' има 6 вида и все се наричат влажност. Та се наложи да го питам прави ли въобще разлика между абсолютни и относителни величини, че ги дава за пример = едно и също за него. Та, чатнах, че към днешна дата още не прави разлика даже и между относително и абсолютно и да не си губя времето.

П.П. Предполагам, че към 3138 година ще зацепи какво съм казал и той за какво е говорил. Даже и дименсиите им са различни на различните видове, т.е. мерят се различно ( ъъ ... относителните величини се мерят в проценти ) - колкото да му метна 1 бонус, че главата му е пълна каша и тоя, който го е учил на математика да отиде да си иска парите обратно.

Добре, че Русото е мега-търпеливо, щот' Додо Влажният утре ще отиде да дупчи дупки по люковете на подводници и самолети с дрелката ( демек в херметизирана среда ), щот' му било "влажно". И така ще дойде края на мореплаването и въздухоплаването, както го познавате днес.

 *drinks*
« Последна редакция: 27 Декември, 2012, 13:14:55 от marandi »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
0
 :)Темата се обогатява с дискусията около конденза  и токовете,щото току виж сме отскочили и към дифузията на водни пари и вода в дървото,което е и причина за хисторито на инвеншъна :)Ама туй по-нататък предполагам.

За баща на това производно на колоидната химия /емулсията/ се счита един изключителен човек,гений от древността,Д-р Гален:http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD,който я нарекъл така заради сходството и  с прясното мляко и буквално означава "издоявам".Негов е  и познатия  и досега Колд-крем,почти без изменения.
Голямо рамо в разбирането и теорията за емулсиите е дал Уйлям Грифин с теорията си за хидрофилно-липофилния баланс:http://en.wikipedia.org/wiki/Hydrophilic-lipophilic_balance Останах като гръмнат от вълнение като го засякох наскоро тоя човек да коментира в един форум.Да е жив и здрав,невероятен човек!
В тази връзка ми се ще да си пожелая,да не излизаме ,кой знае колко, от лекия приветлив и с малко хумор тон на дискусията и да ни  се случи да ни посещават все по-интересни хора!
 *drink1*

Същевременно чудото на 21 век нанотехнологията не се приема еднозначно от хората,когато става въпрос за контакт с човека и донякъде за околната среда: http://nanomaterials2010.com/?p=179