Автор Тема: Преустройство на апартамент  (Прочетена 10222 пъти)

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Преустройство на апартамент
« -: 04 Юни, 2010, 17:38:15 »
0
Имам следният казус, ако някой се е сбълсквал, ще се радвам да сподели опит.

Известна част от апартаментите, старо стройтелство с тавански стаи, на последен етаж (под таваните) често са преустроени в мезонети.

Ако дадено лице има собственост на апартамент и прилежаща над него таванска стая, и ги свърже с вътрешна стълба и оформи мезонет, това преустройство трябва ли да бъде съгласувано с общината, има ли нужда да се издава нов нотариален акт? Или като цяло какви са нужните документи за да бъде това преустройство законно?

Съществуват ли рискове ако се закупи подобно преустроено жилище, без това преустройство да бъде документирано някъде?

На места съм виждал дори и вдигане на ВиК до таванската стая (ако няма по принцип) и изграждане на баня и WC. Говорим за изцяло вътрешно преустройство в имота владение на частното лице, без промени по покрива и общите части.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Преустройство на апартамент
« Отговор #1 -: 04 Юни, 2010, 17:41:41 »
0
Имам следният казус, ако някой се е сбълсквал, ще се радвам да сподели опит.

Известна част от апартаментите, старо стройтелство с тавански стаи, на последен етаж (под таваните) често са преустроени в мезонети.

Ако дадено лице има собственост на апартамент и прилежаща над него таванска стая, и ги свърже с вътрешна стълба и оформи мезонет, това преустройство трябва ли да бъде съгласувано с общината, има ли нужда да се издава нов нотариален акт? Или като цяло какви са нужните документи за да бъде това преустройство законно?

Съществуват ли рискове ако се закупи подобно преустроено жилище, без това преустройство да бъде документирано някъде?

На места съм виждал дори и вдигане на ВиК до таванската стая (ако няма по принцип) и изграждане на баня и WC. Говорим за изцяло вътрешно преустройство в имота владение на частното лице, без промени по покрива и общите части.

А плочата не се ли пробива.
Конструктивна промяна със ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН проект и разрешение за строеж.
Всичко друго е чакане кога ще дойдат да те порежат.
А те винаги идват
Рано, късно или ведната.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Преустройство на апартамент
« Отговор #2 -: 04 Юни, 2010, 17:47:52 »
0
Плочата се пробива, да.
Иначе няма как да се направи стълбище.

Какво имаш предвид да те "порежат" ?
Какви са евентуалните санкции при такова нарушение?

Тук говорим и за моята собственост, дори и да дойде някой на проверка, аз мога да му откажа да влезе.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Преустройство на апартамент
« Отговор #3 -: 04 Юни, 2010, 17:50:54 »
0
Плочата се пробива, да.
Иначе няма как да се направи стълбище.

Какво имаш предвид да те "порежат" ?
Какви са евентуалните санкции при такова нарушение?

Тук говорим и за моята собственост, дори и да дойде някой на проверка, аз мога да му откажа да влезе.

Не можеш да му откажеш да влезе.Чети ЗУТ и куп наредби.
Влизаш в незаконно преустройство и конструктивни промени.
Къртача ще ги извика веднага, с помощник някой комшия.
Имота е твой но конструктивната безопасност е обща.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Преустройство на апартамент
« Отговор #4 -: 04 Юни, 2010, 17:54:37 »
0
Да, разбирам че при такива ТОП оферти да бягам надалеч :)

Ще поразгледам закона, да видя какви са санкциите.
Защотото ако санкцията е да възстановиш плочата, то това си е про-форма санкция.
С нашото действащо законодателство, дори и да не е възстановя във срок, ще съдят лицето с години и накрая пак няма да бъде възстановено.

Иначе за съседите си много прав, винаги са услужливи в такива моменти и бдят за безопастността на блока :)
Особено ако са в 3та възраст.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Преустройство на апартамент
« Отговор #5 -: 10 Юни, 2010, 16:56:13 »
0

 Преустройство, при което се засяга конструкцията на сградата задължително изисква разрешение за строеж на основата на одобрен инвестиционен проект. Оттам според наредба №2 за земетръс трябва да се извърши обследване за сеизмична осигуреност съгласно гл.3 от наредбата за техн. паспорти, а това е много сериозна процедура. Разрешение за строеж не се изисква за текущ ремонт, но щом има отвор в плоча, случаят съвсем не е такъв./виж чл.151 от ЗУТ/
 Ще питам dodo има ли начин да се качват някъде pdf-и, мисля че още във форума на Скитър бях предложил да има и такова място, където да се качват норм. документи.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Преустройство на апартамент
« Отговор #6 -: 10 Юни, 2010, 23:32:55 »
0
(Може вече и по-големи файлове да се закачат.)

Аз преди време мислех да правя подобно нещо, но да съединя с отвор надолу, за да си излизам в двора. Архитектът ми каза или да го направя незаконно (т.е. без да уведомявам никой) и да се надявам някой съсед да не ме изпее (те са 3 съседи, ама все пак), защото иначе "законния" начин ще ми излезе през носа (както е написал чи-чов-ци) и ако не ми е наложително - да се откажа. Аз се отказах :)