Автор Тема: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?  (Прочетена 367944 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #480 -: 22 Януари, 2013, 23:29:59 »
0
Хехе, аз специално обърнах внимание на договора (не че съм го чел, а на подхода на служителката) - подписвай тук и тук, а изненада - ето ти 8 страници с малки букви сега, да си четеш вкъщи. Ако трябваше там да го чета сигурно 1 час още трябваше да седя. "Ама то това е банка бе, тя няма да ни излъже" (те така си казваха и кредитополучателите 2008ма година).

Като текст го пише така: "банката олихвява депозираната сума по текущ годишен лихвен процент, както следва". Честно да си кажа не знам дали лелката ми го е разтълкувала правилно, но би трябвало ако променят лихвата да се смята по старата до деня на промяна иначе ми се струва, че се нарушава ЗЗД както и при кредитите, но тя така каза - олихвява се с лихвата към момента на олихвяване. :) Не е така, олихвява се ден за ден.

А ако някой приложи тактиката на ivel с по-големи сумички, да сподели дали са го посетили от отдела за борба с прането на пари да го питат какви ги върши, че внася и тегли като луд.

*drink1*
« Последна редакция: 23 Януари, 2013, 10:31:53 от dodo2 »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #481 -: 22 Януари, 2013, 23:56:20 »
0
Не бе, аз напротив не плюя, а хваля. Но в договора пише "по текущата лихва; в края на годината". Лелката каза - колкото е лихвата в този момент - толкова, но досега не е променяна, (значи по индукция - никога няма да се промени) :)
Аз "по текущата лихва" мога да го тълкувам по два начина.
Не е така, олихвява се ден за ден.
*drink6*
« Последна редакция: 23 Януари, 2013, 10:32:18 от dodo2 »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #482 -: 23 Януари, 2013, 00:54:18 »
0
Е, на мен през това време лихвата в ПИБ ми беше над 9% средно, ама беше записано ясно и фиксирано в договора и не можеше да се променя - като си я намаляваха, на мен си ми оставаше договорената.
Ама сега и неясното на КТБ ни стига - от никъде не следва, че тесла няма да има, щом досега не е имало :)
 *drink6*

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #483 -: 23 Януари, 2013, 07:55:29 »
0
Аз пък това даже не съм го и прочел за процента в края на периода, но също не мога да се оплача от тази банка, преди когато бяха високи процентите се мотаех и из други банки, но от няколко години благодарение на форума (май Булкан ме светна) съм с тях, не съм правил равносметка колко "пари съм им измъкнал" щото още съм там и не се знае кой на кого е измъкнал, нали знаете пилците се броят наесен. Но определено 7,5% за сегашните нерадостни бизнес перспективи е една добра доходност, без хемароиди и главоболия. Аз не знаех за техните условия защото не ги афишират в такива сайтове като моите пари http://www.moitepari.bg/depoziti/depoziti.aspx  и май имаше още един, а ето го и него http://www.pariteni.bg/?tid=20&oid=360   - там ги няма като критерии за сравнение с условията на другите банки, винаги съм си задавал въпроса-защо? Иначе досега всичко си е било много точно, многократно съм се възползвал от опцията да тегля и да внасям, да превалутирам, софтуера им работи коректно, фиксира ти лихвата именно за такъв период за какъвто са лежали парите ти у тях. Не съм им пробвал интеренет банкинга, все се каня да го направя, ако някой го юза да сподели как е. До изборите мисля, че особено няма за какво да се вълнуваме, мисля че всичко ще си е точно, а след това в зависимост какво ще се случи на изборите трябва да си имаме едно на ум (може да започне лов на вещици ако нещата тръгнат по лош сценарии и да се оплескат много неща). Може би да се ползва тази опция, за която писах по-горе, едно фиксиране по този начин по средата на годината мисля, че няма да е излишно, ако естественно до тогава не сте се светнали как да ги инвестирате тези пари в нещо по-доходно и сигурно. Аз не съм още, непрекъснато мисля за това, сигурно съм глупав или не ми стига смелост, макар че съм рискова натура, ама на факт е, клюпнал съм се и аз там и релаксирам, дай боже само да няма контрастни душове.

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #484 -: 23 Януари, 2013, 08:33:19 »
0
Като текст го пише така: "банката олихвява депозираната сума по текущ годишен лихвен процент, както следва". Честно да си кажа не знам дали лелката ми го е разтълкувала правилно, но би трябвало ако променят лихвата да се смята по старата до деня на промяна иначе ми се струва, че се нарушава ЗЗД както и при кредитите, но тя така каза - олихвява се с лихвата към момента на олихвяване. :)

Според мен лелката те е преметнала, не преднамерено, просто толкова може  :) .
Текущ за мен означава, че към момента на сключване на договора е толкова, в последствие може да бъде променян, но не означава, че ако например първите 9 месеца на годината е бил да речем 5%, а последните 3%, в края на годината ще олихвят сумата с 3%.
 

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #485 -: 23 Януари, 2013, 09:27:52 »
0
    Брей, че то тука пълно с тарикати, бе. Нищо не работят и пари печелят. Няма хемороиди, няма главоболие. Даже един смъква ли, измъква ли, какво беше там. Браво, браво, вие сте открили перпетум мобилето на 21 век. 
    С 50000 евро осигурен доживот!!! И живее с лихвите може би? С тия мизерни пари гледа жена и деца, може би? Пазарува в Кауфланд може би? или в Карфур?  И се услушва колко са паднали панелите през това време? Егати тариката,а? Егати глупостите, а?

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #486 -: 23 Януари, 2013, 10:22:35 »
0
Аз това с рекапитулацията го правя на 8-мия месец. Отивам, закривам и откривам нова сметка. Физически не се теглят или внасят пари. Всичко става за 5 минути и е напълно безплатно.
Един път си връзвам гащите срещу промяна на лихвата, и второ - около 500 лева повече в края на годината.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #487 -: 23 Януари, 2013, 10:29:40 »
0
Сега говорих с юрисконсулта им, каза че се олихвява ден за ден, т.е. ако се промени лихвата до деня на промяната ще се е олихвявало по текущата лихва, след деня на промяната - по новата. Така че всичко е наред, лоши страни значи няма изобщо.

Мен просто ме учуди, че са оставили все пак дупка в закона и за лихвите по този депозит няма данък 10%. Юруш към КТБ!

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #488 -: 23 Януари, 2013, 12:14:12 »
0
Ако "изгърмим" да не кажете само, че аз съм ви подвел :) Във връзка със затварянето на влог и отваряне веднага на нов - доколкото ми каза служителката, може да става веднага само ако новият влог е от различен тип. Ако е от същият тип (вид) трябваше май да мине един ден, парите като се изтеглят може да се сложат в някаква "трета" сметка временно за да не се "разкарват" по улиците.

Имотко, парите сложени в банка се обезценяват от инфлацията в една или друга степен. Лихвата си е един вид компенсация. Истина е, че компенсацията в тази банка е по-висока от другите, докога ще е така, не се знае. Иначе "смъкнал" е този, който е взел лихвите и си е изтеглил парите, както каза Ивел - за останалите не се знае кой кого.  Иначе за подценяването на сумите от лихвите не си прав - гледа се процента печалба, (7.5-8) не е зле за сегашните времена. И по 500 и по 1000 и по 1500 и по 2000 и по 5000 лв. да вземаш на месец от лихви, все ще намериш какво да ги правиш... или ти би ги изхвърлил?  ;)  *whiskey* Има и хора, които вземат 4-цифрени числа на месец. Преди това са имали едри бизнеси. Родителите ми (на по 70+) пък са доволни да си вземат пенсиите Х 4. Смятам, че и едните и другите са доволни за нивото си (финансовото). Въпросът е докога ще има такъв процент и/или спрямо инфлацията докога ще е изгодно да се прави, ясно е, че няма как да е вечно.
I say what I do and do what I say.

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #489 -: 23 Януари, 2013, 14:07:05 »
0
Трудно мога да разбера на какво разчитате, когато чакате банките да увеличават капитала ви. И откъде смятате, че ще се вземат тези пари, които банките ще ви дават след някое време? Вероятно знаете нещо за българската икономика, което аз не знам?? Нещо обнадеждаващо???
От печатницата ли ще се вземат парите? От европейската? Инфлацията винаги е повече от лихвата в крайна сметка. Подчертавам, в крайна сметка. Вие сте още някъде на втората половина... Всеки от вас е сигурен, че ще успее да направи финалния спринт към касата навреме, но не всеки ще успее. Вероятно никой няма да успее, но това не ви го пожелавам.
Разбирам онези, които предприемат някакъв риск и боравят сами с парите си по разни борси и подобни шмекерии. Там пак се правят пари от нищото, но поне схемата е ясна - едни печелят, други губят. Но да оставиш в ръцете на най-некадърните финансови работници парите си, да работиш при напълно неясни правила и да чакаш нещо добро в дългосрочен план - това си е руска рулетка с автоматичен пистолет. Дори в най-насраната икономическа обстановка лихвата не може да бъде по-висока от нормата на печалба. Защото дори да не си държат парите по банки, всичките предприемачи, дори сивите и черните, СИ СМЯТАТ ЛИХВАТА КАТО ЦЕНА НА ПАРИТЕ и начисляват това в добавената стойност. А това в България в момента и от доста време насам НЕ Е ТАКА. Тоест - пари няма да има за лихви, защото няма откъде да се вземат. Въпросът е кога това ще стане факт и дали ще сте по-напред на опашката.
Успех!   
« Последна редакция: 23 Януари, 2013, 14:09:03 от koganev »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #490 -: 23 Януари, 2013, 14:48:07 »
0
Не всички са с такива лихви, държавните предприятия са на към 0% в тази банка; и разплащателните. И като се усредни не се получава нещо фрапиращо.
Същото важеше за ПИБ, като даваше 10% - добре са дошли.
Все пак имам заровено и едно чувалче със жълтици в парка - ако всичко фалира, стане заметресение, 3 световна война или ни нападнат извънземните и не ме затрупа стълбището докато бягам, да си посрещна нуждите от 1 необходимост :)

*drink6*

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #491 -: 23 Януари, 2013, 15:20:11 »
0
Коганев, ти говориш за капитал, а става дума за спестявания. Парите са капитал ако си предприемач. Хората, които не са предприемачи къде да си държат парите, под дюшека ли? Правилно е, че инфлацията ги изяжда, ама под дюшека много повече, отколкото в банка. Ти като предприемач не си ли добавяш лихвата (ако се вземал кредити) към добавената стойност или работиш на загуба? Или пък добавената ти стойност е достатъчно висока, че си на добра  печалба и като си извадиш евентуалните разходи от лихви? Това са примерни въпроси само, не е моя работа да ти се бъркам в нещата. Аз пък си мисля, че много голяма част от БГ предприемачите и търговците си слагат много висок процент на печалба (като се имат предвид и ниските разходи за труд), за по-малко не им се занимава, но това е мое лично мнение. То почти нищо нормално няма в тази държава и според мен си струва да се използава поне каквото може от тази ненормалност.

В България шанса да изгърмиш с пари в банка е еднакъв за почти всички банки, независимо от лихвите, които плащат.  Та ако някой си държи парите в БГ банка, по-добрият вариант е все пак да са на по-висока лихва. Иначе се държат в чужда банка на 0.5%, имам малко и такива като резерва.
I say what I do and do what I say.

koganev

  • Гост
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #492 -: 23 Януари, 2013, 15:55:31 »
0
И двамата сте прави да се възползвате от ненормалността. Просто включих един важен компонент, понеже ми направи впечатление лекотата, с която обсъждахте банковите депозити като нещо безрисково и дори доходно.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #493 -: 23 Януари, 2013, 16:03:59 »
0
Рискът вероятно е голям, особено след избори. Уж щеше да има разследване за държавна помощ, но явно е изтъргувано. След изборите обаче идват нови лакомии за бонуси :)

*drink6*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво бихте направили, ако бяхте на мое място?
« Отговор #494 -: 23 Януари, 2013, 18:10:32 »
0

Не може да се отрече, че имаме достъп все до лесни пари. Преди бяха лесни кредити, сега лесни пари от лихви.
Още по-преди, едни фараони възкръснаха ... :)

Ай  *drink1* за лесните пари. :)