Автор Тема: Международното положение и има ли то почва у нас  (Прочетена 148465 пъти)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #105 -: 26 Ноември, 2012, 09:20:09 »
0
Ето нещо, което щем-не щем ще ни се отрази. Скоро или малко по-късно. Празненства в съседна Македония по случай 100 годишнината от създаването на Албания...









Ако не се разпадне държавата (което май е по-добрия вариант), то албанците чрез високата си раждаемост ще я превземат отвътре.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #106 -: 08 Декември, 2012, 13:25:58 »
0

Цигарите са полезни! :)
Фло така каза, и аз му вярвам, щото е приятел. :) *drink1*

Gergedan - Gingkobiloba - Ma Blonde


 *flower2*


koganev

  • Гост
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #107 -: 08 Декември, 2012, 15:48:43 »
0
Едно хубаво нещо направиха тези идиоти и сега дай да го развалим...
Абсурдна статия, целяща да привлече вниманието ни върху "свободомислието" на автора. Никакви сериозни аргументи, заблуждаваща информация (за Белгия например - няма такива обособени места на закрито или поне аз не съм нито видял, нито чул за такова нещо. Никъде, ама НИКЪДЕ не се пуши.), несвързани едно с друго явления (субсидирането няма никаква връзка в случая) и т.н. ... и накрая - авторът определя собствената си позиция като ... СПРАВЕДЛИВОСТ!!! Това  ме отвращава повече от пушач в ресторант.

Има и нещо друго. Ако аз се определя като ебач, това означава ли, че правата ми ще бъдат нарушени, ако ни се забрани (на нас, ебачите) да правим оргии на обществени места? Пълен ташак е група хора да се определят според един техен илюзорен признак и на това основание да си присвояват права. Така ще се появят групите на:
(всеки може да добави нещо)
-плюещите дъвки по улиците;
-серящите по градинките;
-блъскащите се в градския транспорт;
-псуващите на майка;
-пърдящите в киното;
-изхвърлящите боклук през балока и т.н.
Забележи, че това са все уж не чак толкова вредни неща. Представи си, че трябва да живееш, заобиколен от 70% от горните и всеки от тях ти се репчи веднага, щом му направиш забележка, че е пръднал или се е изсрал или нещо такова - да ти кресва "ти нарушаваш правта ми на пръдльо" или гомньо, или на простак или каквото и да е. А пушачите все пак причиняват СМЪРТОНОСНИ болести на околните! Къде го има това в материалчето на Наско?

Статията е бедна на аргументи, но е претенциозна по стил и завършек. Пълна глупост, да ме извиняваш за откровението.

 Нито един мой познат пушач не се е възмутил от забраната. Нито един! Ще взема да пропуша, че да докажа как забрана изобщо няма да ми пречи. Но едва ли някой ще даде трибуна на едно толкова некресливо и смирено отношение.
.

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #108 -: 08 Декември, 2012, 21:49:33 »
+2
Аз съм "сериозен" пушач, но отдавна съм забравил какво е да се пуши в закрито помещение. В къщи пуша само на балкона, включително и през зимата (по този повод съм остъклил 1/3 от терасата да не ми духа и си слагам дебело яке). Същото се изисква и от всички гости. До такава степен съм свикнал, че ми се струва абсолютно неестествено да запаля в закрито помещение. В кола съм престанал да пуша още по-отдавна (около 12 години има вече, там пък пространството е толкова малко, че е направо нетърпимо), ако много ми се пуши, спирам, пуша цигара и продължавам. Всичко е въпрос на навик и се свиква, непушачите не са длъжни да се тровят заради мен, а и на самият мен не ми е приятно да е задимено.

Отделен въпрос е примерно ако някой притежава бар и обяви (пише го с големи букви на входа), че е само за пушачи или още по-драстично - обяви го за забранена територия за непушачи. Тогава посетителите биха се тровели без да пречат на не-тровещите се и това би било ОК според мен при условие, че цигарите се продават легално. Или пък бар/ресторант да има две напълно отделени помещения (в едно помещение с маси за пушачи и непушачи не става). Тогава бих седял при непушачите и бих излизал навън или влизал при пушачите за по цигара от време на време. Малко като ходене до тоалетната - не обичам миризмата, но се налага да ходя и гледам да вляза и изляза бързо.  *rofl*

В самолет няма как да стане (не, че преди 15-16 години СЛЕД забраната за пушене Еър Франс нямаха едно малко местенце до задните тоалетни оградено със завеса, където 4-5 човека прави можеха да пушат), но във влак спокойно могат да отделят половин или един вагон за пушачи, това няма как да попречи на останалите. Голяма мъка са хотелите без тераси, където няма място за пушене - при мен си е проблем и гледам винаги да има тераса или място на етажа. Ако махнем Северна Америка, всички цивилизовани летища си имат стая или стаи за пушене след чекиране, само в БГ няма (във Варна поне през лятото е отворена терасата, където се пуши), в София - йок.
I say what I do and do what I say.

koganev

  • Гост
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #109 -: 08 Декември, 2012, 21:57:18 »
+1
Не се ядосвам на статията - иска си човекът внимание, получава го. Самата статия е много слаба. Ядосвам се, че заради гласовете на пушачите ще се жертва здравето на непушачите. Простакът, по правило пушач, е основният избирател на ... тези. Не казвам, че пушачите са простаци - да не скочи сега някой обиден. Но простаците са по принцип пушачи.

Ядосва ме и това, че си се вързал на толкова нескрито предизборна статия.

Мога да се аргументирам много по-добре от Наско по въпросите за вредата от пасивното пушене. Все пак забрана е базирана на вредата, а не нещо друго. Едва ли обаче е необходимо - всеки разумен човек е наясно с тези неща. Не виждам причина да го правя. Още повече в държава, в която пренебрежението към законността е добродетел. Подобни статии тепърва ще ни заливат - простакът Му е важен, а не някой друг. Мнозинството, Скитъре... Сам си решаваш дали си в него.

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #110 -: 09 Декември, 2012, 01:31:26 »
+2

Цигарите са полезни! :)
Фло така каза, и аз му вярвам, щото е приятел. :) *drink1*

Gergedan - Gingkobiloba - Ma Blonde

 *flower2*


 *drink1*Така си е!
Прави ми впечатление агресивността на непушачите в подкрепа на това недомислие -пълната забрана за пушене в заведенията.Заведенията  с малки изключения са частна стопанска инициатива.Това е частна собственост с обществен достъп и зависи от пазара,т.е. от това ще пожелае ли клиент посещение или не.Като си непушач не е задължително да къркаш в кръчма с пушачи,докато забраната да не пушиш ,докато къркаш вече си е отнемане на свобода. Властта иначе забранява с лицемерна грижа за здравето пушенето на решилите да се отровят с алкохол клиенти ,а това вече е  нездравословно,тъй като комбинацията на алкохола със цигарите балансира кръвното налягане. Знае се,че алкохола разширява кръвоносните съдове,а цигарите ги свиват.Очаквам последващ бум при чернодробните заболявания,алкохолизма,хипотонични инфаркти и други заболявания от нерационалното пиене. След три месеца на пълна забрана прави впечатление бодрия доклад за сериозни печалби на Булгартабак и невиждания досега размер на контрабандата на цигари.Злите езици говорят за към 1,5 милиарда лева приходи в джобовете на властта.Според мен това число е силно занижено.Каква е връзката между контрабандата и забраната за пушене в заведенията? Спомням си преди време телевизионни журналисти нахално снимаха кутиите със цигари без бандерол на депутатите в барчето на народното събрание. Ами срам и неловкост в обясненията.Затова предвидливата власт си е взела поука  и да не се излагаме пред чужденците и да и върви бизнеса с контрабандата се прави  малка поправка в Закона за здравето,с която се въвежда пълна забрана за пушене в заведенията.И при Хитлер имало такъв закон за забрана на пушенето и той много и горещо мразел пушачите,но мотивите му били малко по-други освен здравни,да създаде нов модел за обществено поведение.Съвпадение  е може би ,и че шефката на здравната комисия в парламента изказа същите мотиви за забраната вчера,да въведели нов модел на обществено поведение.Въобще хъса за въвеждането на нови модели на обществено поведение не е от вчера в историята на човечеството,сещам се за по-ярки моделиери като Нерон,Сталин,Хитлер ,Мусолини и групичката на здравната комисия, разбира се предвождана от  Десислава Дартикова.
България е на опашката по стандарт на живота след африканските страни,имаме неизвестно колко голяма безработица над официалната, цари стопанска разруха  и вакханалия на монополите,но Дартикова и сие коват модела на общественото поведение.
Човечеството пуши от хилядолетия,европейците от около 500 години и вече мина 6 млрд. броят на населението на планетата,напук на вредата от цигарите.

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #111 -: 09 Декември, 2012, 01:40:16 »
0
Scyther,усещах,че имаме нещо общо.
Много хубаво и истинско мнение !
Michio Kaku,както винаги е първенец в начина на мислене.
Удоволствие е да те чете човек  *drinks*
+1111

Фло и с теб съм съгласна,ама много   *drinks*
Много (+) слагам за един ден и то не в музикалната тема  *rofl*
« Последна редакция: 09 Декември, 2012, 01:44:57 от regata »
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #112 -: 09 Декември, 2012, 02:13:07 »
0

Фло,
Знаех си ... :) *drink1*

Аз си слагам плюсче и на Булкан, защото правя точно като него.
Ето, тази вечер, бяхме с приятели на заведение. Аз, простачката-пушачка си излязох навън да си пуша - точно 2 пъти. Иначе, сигурно щяха да бъдат 5-6 (?), нямаше да се усещам кога ги вадя и кога ги паля, без и да ми се пуши толкова.
Като имаше 2 зали, за пушачи и непушачи, ако другите са непушачи, сядаме в залата за непушачи.
В къщи, си пуша на терасата, никога вътре, при това, много преди забраната.

Мисля, че вредността се преекспонира. По-скоро нашето "удоволствие" се  явява неудоволствие за непушачите.
От друга страна, аз например не пия. Не ми личи, в смисъл, че съм на един акъл с леко пийналите вече. Обаче, пък ми е страшно неприятно, пиян, но лигав, отвратителен ... простак (?), който не си мери действията, приказките, преминал е всякакви приемливи граници.

Всеки си има някакви слабости и недостатъци, с които му е трудно да се пребори. Пушенето е един лош навик, на който пушачите слугуват, зависими са. Това е истината.

 *drink1*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #113 -: 09 Декември, 2012, 02:32:24 »
0


Всеки си има някакви слабости и недостатъци, с които му е трудно да се пребори. Пушенето е един лош навик, на който пушачите слугуват, зависими са. Това е истината.

 *drink1*
Но защо пушачите сме с толкова добри души,мили,приветливи почти без изключение си е една мистерия?! Сигурно някой сухар може да ни лепне тонусно влияние от наркотично въздействие,ама и така да е по-сме хора,по-сме човеци от непушачите!Туй последното мога да го докажа с примери от природата ,ама хайде да не издребнявам като някой непушач :)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #114 -: 09 Декември, 2012, 09:56:10 »
0
Аз се интересувам към коя от групите – простаци или не , ще пречислите един бивш пушач ( преди 11 години ги отказах). Може би към простаците, които са се превърнали в непростаци..Или напротив – променила се от мила приветлива душичка в нещо като жената-вамп .... *rofl*  Шегичка...Ха-ха-ха...

Също не смятам, че цигарите са толкова вредни за здравето. Препоръчват ги при Алцхаймер, също за подпомагане на храносмилането, за стимулиране на мисленето, че дори и при дишането -  в умерени дози. (Даже, ако желаете мога да ви пейстна един текст на един действащ доктор-кардиолог и хирург – страстен пушач и защитник на тютюнопушенето...Не е много хубаво да се чете, защото тогава и последните здравни аргументи отпадат...)

За мен, обаче, цигарите бяха източник на зависимост. При това – наркоманска зависимост. И това беше нещото, което ме дразнеше в тях.. Не исках да завися от нуждата от тях. Освен това, предизвикваха фарингит, кашлица и алергичен ринит. Все едни такива влажности в носно-устната кухина, които са много неприятни. Да не говорим как дрехите и стаите се омирисват....

Сега се сетих, че като пушех, не пиех,  а пък сега е обратното - пия червено вино, но не пуша. Влизам в нормите на Фло – чакат ме чернодробни заболявания и какво ли още не.... *rofl* *drinks*

Категоричността ми е голяма, разбирам Начев, разбирам и Коганев. Разбирам и Додо. Но не обичам хората да ми казват как аз да живея, както и аз нямам никакво право да им се меся в собствения им избор. За мен най-добре би било пушачите да откажат цигарите, да фалират Булгартабак, Филип Морис и прочие. Даже това от сърце им го желая! Ама малко трудно става в действителност. "Надеждата крепи човекът"...
Освен това, горките пушачи! Вярно е, че те са жертва на собствената си страст, а сега вече – и на обществото...Доста лицемерно обаче...

koganev

  • Гост
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #115 -: 09 Декември, 2012, 11:44:49 »
0
Скитъре, предварително си казвам, че не прочетох дългите научни параграфи, защото мисълта ми е за съвсем други неща. Със сигурност са прави хората, независимо какво казват. Но това с нищо не променя реалностите в България (а и в други страни с подобно население).
А те са много ПРОСТИ - законите се пишат с една мотвация (да угодим на европартньорите, пред които се преструваме на загрижени занаселението), а наредбите се пишат с друга (да угодим на "нашите" хора). Законите определят правилата, а наредбите определят вратичките. Ако забраната за пушене е с вратички, това директно означава, че няма забрана за пушене. Който иска да мине метър, ще мине метър. И тогава няма сила на този свят, която да накара простака да не си вкара децата в залата за пушене. Няма никакъв начин в залите за непушачи някой простак да не запали цигара. По време на частичната забрана и залите съм виждал тези неща НАВСЯКЪДЕ, и никой не може да възрази, без да стане грозен скандал. Ето това ако обориш, съгласявам с всичко останало и започвам да чета онези умни хора какво са казали.

Никой не беше защитен и изобщко не живеехме в мир. Всеки си вижда това,у което му изнася, май...

Пушенето убива, повярвай. Не само теб. Не си търси извинение във възвишените идеали на световната наука, откажи ги пущините. И аз бях страстен пушач, знам какво е.


И накрая - нищо не съм приписал нито на теб, нито на пушачите. Разбрал си ме така, както подозираш, че изглеждаш в очите на хората. Но аз не съм го казал по този начин.
« Последна редакция: 09 Декември, 2012, 12:00:48 от koganev »

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #116 -: 09 Декември, 2012, 12:07:35 »
0
Аз съм пушачка,може да ми сложите каквито искате епитети  *girl*Имам ресторант,който от няколко години давам под наем,но съм често там.Коганев,никога не съм видяла в залата за непушачи да се пуши и скандали за това не съм чула да има.Сегашното положение е следното,всички пушат електронни цигари,включително и аз,не ви ли прави впечатление колко много нови магазини за електронни цигари има.
Ясно е,че тези закони са измислени не с мисълта за здравето на хората,защото имаше ли мисъл за това трябва да има и решение,например здравната каса да поема разходите за препаратите за отказване от цигарите и ред други такива.
Определено не може да продаваш даден продукт,да усвояваш данъци и нагло да забраняваш и то без алтернативно употребата му.Според мен това е нагла простотия.Преди месец-два швейцарците с референдум отмениха забраната за пушене.
 
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

koganev

  • Гост
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #117 -: 09 Декември, 2012, 12:16:34 »
0
Регата, нагли простотии се правят постоянно. Това не означава, че трябва да подминем всяка случайно направена добра стъпка. Разбирам, че забраната не решава ВСИЧКИ проблеми, но поне е начало на нещо.

Аз нямам ресторант, но пък не спирам да ходя. След тоталната забрана ми е кеф да седна. Пълно е! Вероятно аз съм живял в някоя друга държава. Вероятно все още живея някъде другаде. При вас спазват ли правилника да движение по пътищата? Щото при нас - не. И разни други неща не спазват при нас, но вие откъде да знаете... при вас всичко си е ОК.

ПП
А, видях, че си дала за пример Швейцария. И аз точно това имам предивид. Колкото в Швейцария ще се спазват всякакви подбробности около зали, места и т.н, толкова в България няма да се спазват, както не се и спазваха. Ние сме диаметрално противоположни като общества. Благодаря, че си вметнала точно Швейцария, така става напълно ясна моята позиция.
« Последна редакция: 09 Декември, 2012, 12:28:37 от koganev »

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #118 -: 09 Декември, 2012, 12:37:55 »
0
Коганев,не искам да навлизам в полемика с теб,защото виждам,че си много пристрастен към темата.В София вече се пуши навсякъде / електронни цигари / иначе си живееме в един свят с теб,никъде не се спазва правилника за движение,а и много други неща.
На мен ми прави впечатление например,че имаме много добра ветеринарна болница с много добро отношение към пациентите животни,пък хорските такива стават все по зле.
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

koganev

  • Гост
Re: Международното положение и има ли то почва у нас
« Отговор #119 -: 09 Декември, 2012, 12:46:35 »
0
Ако тръгнем по този наклон, накрая ще ревем с глас и двамата. На баща ми ще му правим 40 след седмица, стопи се пред очите ни. Рак. Вероятно това ми влияе, но и преди си имах изградена силна неприязън към демонстрацията на надмощие на простака над останалите хора. А пушенето навсякъде, прикрито зад фалшивия термин "обособени места" си е точно това - демонстрация на надмощие. Една от многото в БГ... Ако в твоя ресторант не са ставали скандали, това ще е заради възпитанието на хората, които предпочитат да напуснат, вместо да правят кефа на някой простак като му обърнат внимание. БЪлгаринът не иска правата си - иска надмощието си. За съжаление.