Автор Тема: София - гадно място за живеене  (Прочетена 13793 пъти)

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
София - гадно място за живеене
« -: 22 Юни, 2010, 14:50:53 »
0
Седейки и мислейки къде в София си заслужава да се живее, се улових по едно време, че само седя. Хайде да видим в кой квартал на София си заслужава да се живее:
1. Лозенец, Бели брези, Гоце Делчев, Център - ако си измислил летящата кола, обичаш да гледаш комшийките, ама си малко късоглед и виждаш само на три метра, обичаш оръжията и имаш колекция от тях, то и комшията ти ги обича и т.н.
2. Бояна, Драгалевци, Симеоново - ако джипът ти е истински и си шампион в офроуда, ако като млад си тренирал хокей на лед, ако септичната ти яма е по-голяма от язовир Панчарево, ако оградата ти е поне 5 метра, ако обичаш слънцето да те огрява около два следобяд и т.н.
3. Студ. град, Манастирски ливади, Бъкстон - ако имаш нужда от кални бани, ако си наркодилър, ако смяташ, че канализацията и водопровода ще ги измислят в далечното бъдеще и т.н.
4. Младост, Дружба, Люлин, Обеля, Надежда - ако си кореняк софиянец, защото родителите ти са те довели в София само седем годишен, ако Киро Бичкията и Слави Смока са ти първи приятели, ако смяташ че по телевизия Планета излъчват класическа музика и т.н.

Предполагам, че още хора ще ме допълнят, а след няколко поста ще ви кажа за какво си мечтая... и колко бих платил за това.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #1 -: 22 Юни, 2010, 15:16:35 »
0
Общо казано София смърди, обаче има местенца, които са хубави. Предполагам че във всеки един от изброените квартали има такива - т.е. проблемът е да бъдат открити (и купени, но на по-висока цена вероятно).

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #2 -: 22 Юни, 2010, 15:29:36 »
0
София преди да падне гражданството, беше доста по-красив и уреден град. Сега много я презастроиха и се напълни с два пъти повече народ.
То е малко странно, защото пренаселването я прави гадна за живот, а именно това пренаселване води до многото работни места. Аутсорсинг компаниите биха открили работни места във Враца и Видин, ако имаше кой да работи там, ама всички млади врачани и видинчани се преместиха в София.

Според мен в кв. Изток има възможност да се намери нещо прилично. Също и в Лозен, Герман, Горна баня. Според мен и Симеоново не е много "натиснато" от Витоша, поне не толкова колкото Драгалевци и Бояна.

За крайните квартали - не е толкова зле, има добра инфраструктура, ако си близо до метрото, то си на 10 мин от няколко възлови точки в центъра. Има къде да паркираш, а това за съседите - вече навсякъде са пришълци. Все пак сигурно 30-40% от живеещите тук са раждани в София.

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #3 -: 22 Юни, 2010, 15:46:09 »
0
София, където и да отидеш не е място за живеене. А и нашенските "предприемачи" допълнително и разказаха играта. Едно време Лозенец беше чудесно място за живеене - малки кооперации на 4 етажа с градинки и много зеленина. Сега избягвам дори да минавам оттам. Скоро минавах от Пловдив за София, вдясно от магистралата на една поляна някакъв умник беше вдигнал 5-6 блока. Наоколо пълна пустош, а блоковете нагъчкани един в друг. Все се надявам простотията бългрска някой ден да свърши, ама надали...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #4 -: 22 Юни, 2010, 15:59:11 »
0
Е има бе - в Лозенец примерно все още има места, където може да се гледа залез и е зеленина :)

Пламен Ник.

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 26
  • Карма: +4/-6
  • Респект: +5
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #5 -: 22 Юни, 2010, 16:09:59 »
0
Е има бе - в Лозенец примерно все още има места, където може да се гледа залез и е зеленина :)
А на тия места с парашут трябва да те пуснат. Нали трябва да минеш по Черни връх и по скапаните вътрешни улички. И много да внимаваш да не одраскаш джипа на някой от местните аборигени.

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #6 -: 22 Юни, 2010, 16:12:30 »
0
Скоро минавах от Пловдив за София, вдясно от магистралата на една поляна някакъв умник беше вдигнал 5-6 блока. Наоколо пълна пустош, а блоковете нагъчкани един в друг. Все се надявам простотията бългрска някой ден да свърши, ама надали...

Да, комплекса до Нови хан http://www.globusestate.com/
Доста е странно, да се затвориш в блок по средата на нищото... но както сам каза - простотията е безгранична...

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #7 -: 22 Юни, 2010, 16:14:46 »
0
Аа, като пуснат метрото по Черни връх - Бойко Борисов ще дойде да каже, че щом Триъгълника е Orange county, Лозенец става Монако :)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #8 -: 22 Юни, 2010, 16:19:41 »
0
Чакам го първо да открие детската градина, за метрото има време :)

Panther

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 44
  • Карма: +8/-1
  • Респект: +25
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #9 -: 23 Юни, 2010, 01:08:56 »
0
... а именно това пренаселване води до многото работни места. ...
точно обратното е.

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #10 -: 23 Юни, 2010, 01:30:20 »
0
... а именно това пренаселване води до многото работни места. ...
точно обратното е.
Омагьосан кръг. Започна, защото има квалифицирана работна ръка от университетите и работодателите се бориха за нея, после всеки по-кадърен и млад дойде в София. Мислите ли, че някоя аутсорсинг компания, няма да се зарадва да дава два пъти по-малко за заплати в Плевен? Ама кой ще работи там?

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #11 -: 23 Юни, 2010, 08:05:24 »
0
Ще е чудесно, след споделеното мнение за лошавината на София, да споменете и къде живеете.
За мен това е роден град и не намирам че е гаден.След две-три години ще можем да се придвижваме по доста по разумен начин.Копае се и се ремонтира както никога досега.Създава се градска инфраструктура която ще смени начина на обитаване рязко и то в добра посока.

Живял съм и живея в Банишора.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

Crash

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 41
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +12
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #12 -: 23 Юни, 2010, 08:52:05 »
0
На мен София също е роден град, роден съм в 3та градска и си харесвам кв. Илинден, там и живея, е разбира се има в близост до квартала места, които не са много очарователни, ама какво да се прави :)

Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #13 -: 23 Юни, 2010, 10:52:32 »
0
И аз съм роден в София, живея в Младост 1 и едната ми баба е раждана тук и живее до ЦУМ.

Като цяло, София много повече ми харесваше преди да отпадне гражданството. С риск да започна вечния спор - София срещу провинция, ще кажа това което виждам от колеги дошли от провинцията.
Редовно оплюват столицата и си хвалят родните места, мърморят колко е мръсно, докато си хвърлят боклуците по улицата, въпреки че на 10 метра има кошче. Един колега, като си взе книжка и каза, че в София карал като софиянец, което според него е, от крайна лява да прави десен завой. Ходил съм в родните градове на тези хора, там боклука ще го мъкне и километър преди да го изхвърли, а шофьора ще спре и без пешаходна пътека да пропусне пресичащите.
Не знам дали се държат различно, защото там хората се познават или защото мразят столицата.

Инфраструктурата доста се подобрява, макар и със закъснение, но проблемът е, че гъстотата на населението е прекалено голяма. Просто тези 50% повече жители се наблъскаха във вече населени локации, като това унищожи иначе добре планираните зелени площи.
В белите държави един толкова населен град би изглеждал по съвсем друг начин, но то какво ни е като в белите държави, че да се ядосваме за това...

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: София - гадно място за живеене
« Отговор #14 -: 23 Юни, 2010, 11:43:43 »
+1
Аз в долната част на Лозенец. Тук съм и отраснал - по цял ден сме били на улицата от сутрин до смрачаване. Играехме мачлета, стреляхме се с фунийки и със скоби, правехме си истински междумахленски войни с копия и щитове (доста по-реално, отколкото да се дебнеш на CS), висяхме по джанките. Тогава имаше още много къщи с дворове, нямаше толкова коли (щото за кола се чакаше с години). Хубаво беше, имам чудесни спомени.

Сега кварталът стана моден за живеене поради близостта си до центъра. Тук, в долната част, не можа да се презастрои толкова - просто нямаше къде толкова. Виж, в частта към Хладилника е малък ад - там си гледат в балконите, а и нямат дървета по улиците...

Като цяло София стана много по-хаотична и мръсна (след един ден ходене по софийските улици обувките ти се покриват с дебел слой прахоляк, което в чужбина не се случва и за няколко дена). Има и определена агресия у хората, много по-изнервени са. Липсва планирането, липсва визията. Засега единственото по-смислено нещо е строежа на метрото.

Попаднах на едно интервю на Братоев, в което ми хареса следното:
http://www.focus-news.net/?id=f13696
Цитат
Нашата идеология е, правейки три диаметъра, ние да направим шест маршрута с тях. Това означава всяка линия да има х-образна схема. Например първия диаметър – при „Младост” отклонение към Бизнес парка и отклонение към летището, при „Люлин” – отклонение към „Обеля” и към „Филиповци”. Вторият диаметър по същия начин – на север имаме отклонение към „Надежда”, защото той е 70-80 хиляден квартал, но и отклонение към „Илиянци”, който е 15-16 хиляден, но той има потенциал; на юг – по „Черни връх” към „Драгалевци” и отклонението, което е от новия градоустройствен план, се предвижда към „Дървеница”. Третият диаметър също предвижда х-образна схема – „Княжево” и отклонение към „Овча купел”, на Ботевградско шосе отклонение към „Левски”. Дори нещо повече - на втория диаметър, който се прави сега, на НДК предвиждаме, ще го изпълним като конструктивна възможност, да може като перспектива да има отклонение и към бул. „България”. Тогава ще се получи тоя големият хубав Х и фактически от три линии ще имаме шест линии. Тогава вече ще бъде обхваната над 75 % от София.


Ако това стане, София ще има доста приличен обществен транспорт.

Трябва да се мисли по-визионерски. За центъра: да се помисли кои са символите на София, да се облагородяват районите, да да се поддържат. Централната баня може да е чудесна атракция, а и е грехота да имаш няколко минерални извора в самия град и да не ги ползваш. Цар Освободител трябваше да стане пешеходна зона. Можеше да се помисли навремето за един автомобилен тулен под самия център от Орлов мост до Булбанк (вече не знам дали конструкивно е възможно заради метрото), който да бъде платен с някаква минимална такса, за да се поддържа, а защо не и за да се изплати. Сега жълтите павета се трошат от автомобилите. София няма една проста туристическа карта с интересните обекти, каквито безплатно може да намериш в градовете в Европа...