Автор Тема: Има ли праг на търпимост за банките относно лошите кредити?  (Прочетена 161163 пъти)

svetko

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 22
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +1
    • Профил
Опа :)

Този, обявление от 25 страници:

http://www.sales.bcpea.org/?q=node/18265


Toва ако тръгнат да го продават на парче по имат шанс .
А колкото до банките 40 % лоши кредити как ви звучи ?

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Делът на лошите и преструктурирани кредити достигна 17,9%
http://www.investor.bg/news/article/110149/332.html

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Делът на лошите и преструктурирани кредити достигна 17,9%

Не е вярно! Тези не били лоши, те били полулоши и никакъв проблем за банките. Така че и 50% да станат, всичко е наред. Само ако стигнат 100% ще имаме повод да се съмняваме в разни работи  :D

Peter_K

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +5/-0
  • Респект: +3
    • Профил
Работа ги чака банките, познайте на кого ще ги продават. Забележете последното изречение  (от в-к Борба):
---------------------------------------------------------------
Велико Търново – 78 775 жители и 144 710 жилища

Стилян НАЙДЕНОВ

Цените на апартаментите паднали с 50 лв. на кв. м за година и продължават да падат

144 710 жилища изброи във Велико Търново статистиката. По информация на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване” /ГРАО/ градът има постоянно население от 78 775 човека, което означава, че на всеки се падат почти по два апартамента. Болшинството от имотите са натрупани при строителния бум от преди няколко години, но стоят под ключ и в тях не живее никой. Обитатели трудно могат да се намерят и заради липсата на наематели.
Само през последните три месеца в болярския град в експлоатация са въведени 28 сгради. За същия период в съседно Габрово Акт 16 пък са получили едва 11 блока. От началото на годината главният архитект на старата столица е разписал документите на 87 обекта, сочи статистиката.
Че строителният бранш обаче е в тежка криза, доказва съпоставката на средните продажни цени на имоти.
Към декември 2010 г. квадратен метър площ се е продавал по 803 лв. Понижението с оглед началото на годината е с почти 50 лв.
ЗА ДВЕ ГОДИНИ ЦЕНИТЕ НА ЖИЛИЩАТА СА ПАДНАЛИ ПОЧТИ ДВОЙНО.
Навръх строителната инвазия през 2008 г., когато у нас все още кризата бе мираж, цената на квадратен метър жилище е била над 1330 лв. Тогава апартаментите са се продавали и най-скъпо, показа проверка на „Борба” в информационния масив на статистиците.
В момента повечето от строежите в старата столица са замразени, а работниците – разпуснати. Причината е застудяването и предписанията на Областната инспекция по труда, както и спецификата на строителните материали, които са неподходящи за използване при минусови температури. Според брокери раздвижването на пазара на имоти, което бе регистрирано през последните месеци, ще се усети още повече през идната пролет.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Велико Търново – 78 775 жители и 144 710 жилища
Много интересни цифри. Аз мислех, че процесът на обезлюдяване на областните градове (без София, Варна, Пловдив, Бургас) ще бъде по-бавен, но явно това е положението. Ако е нормално в едно жилище да живеят 4 човека, то броят на жилищата е 8 пъти (!!!) повече от необходимото. Ама напролет се очаква "раздвижване" според брокерите?! И ако банките пуснат на пазара ипотекирани имоти във Велико Търново кой точно ще има необходимост да си купи.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Най-големите банки у нас могат да се справят с ръст на лошите кредити до 20-25%
http://www.investor.bg/news/article/111199/332.html

Пикът на лошите кредити следва еволюцията на кризата, се казва в анализ на УниКредит за банковия сектор в Централна и Източна Европа (ЦИЕ), чиито основни изводи с фокус към България са представени от Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк.

В страни като Полша, Чехия, Словакия и Словения, в които процесът на възстановяване е по-широко базиран и по-напреднал (тъй като кризата започна по-рано или спадът в заетостта и доходите бе незначителен и съответно възстановяването не изисква много време), пикът на лошите кредити се очаква да е преминал през втората половина на 2010.

В останалите страни от ЦИЕ пикът на лошите кредити се очаква през тази година. В България банките остават добре капитализирани, поради възприетия от БНБ подход на поддържане на по-строги изисквания за ликвидност и капитал в годините на бума.

Оценките на УниКредит сочат, че десетте най-големи банки могат да се справят с нарастване на лошите кредити дори до 20% без необходимост от допълнителен капитал. „Не очакваме това да се случи, но това показва колко стабилен е секторът”, казва Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк.

Освен това, системно важните банки са в състояние да преодолеят увеличаване на лошите кредити дори до 25% от всички кредити, без да се стигне до необходимост от допълнителен капитал. За отбелязване е, че това се случва в контекста на минимално изисквани стандарти за собствен капитал, които в момента са по-високи от тези в новото споразумение за капиталова адекватност, известно като Базел III.

„Забавянето на темповете на влошаване на активите на банките, наблюдавано през втората половина на 2010, както и фактът, че една значителна част от българската икономика вече е преодоляла кризата и се е върнала обратно на пътя на растежа, ни кара да смятаме, че пикът на лошите кредити е близо и скоро ще бъде преодолян”, смята Павлов.

Дейността на банките в ЦИЕ в годините на бума беше фокусирана върху бързото нарастване на кредита, облагодетелствано от изобилната външна ликвидност и ниската цена на риска. Освен това в контекста на ниската норма на спестяване в страните от ЦИЕ, банките използваха лесния си достъп до външно финансиране, за да финансират ръста на кредита за местни компании и домакинства.

Първоначално, кризата взе формата на влошаване на достъпа до ликвидност. Въпреки това, широко базирано изтегляне на депозити от банките беше избегнато и никоя от страните в региона не претърпя преобръщането на потоците от външно финансиране, в пропорции, застрашаващи икономиката с криза на платежния баланс.

Затягането на достъпа до външно финансиране и увеличената цена на риска се превърнаха в двигатели на структурна промяна с дългосрочен ефект за региона. Съотношението депозити към кредити се превърна във фактор с нарастваща значимост, който превърна в значителна степен ръста на кредита във функция на способността на банките да привличат спестявания, особено в страните където това съотношение се оказа над нивата, определяни като равновесни.

За да отговорят на намаления достъп до външно финансиране повечето банки в региона започнаха агресивни кампании за набиране на депозити от вътрешни източници. Ожесточената конкуренция за депозитите изигра своята роля, като създаде стимули за увеличаване на нормата на спестяванията. По последни данни, с които разполагаме, нормата на вътрешните спестявания за периода 2004–2008 средно е 14%, като нараства до 23% през първите девет месеца на 2010.

Също така кризата намери израз в увеличаване на проблемните кредити. Забавянето на икономическия растеж и спада във външната търговия доведоха до влошаване качеството на корпоративните кредити. Качеството на кредитите за домакинствата се оказа под натиск поради спада в заетостта и темповете на нарастване на доходите в комбинация със спада на цените на недвижимите имоти и обезценяването на националните валути. Това оскъпи обслужването на кредитите в чужда валута.

В отговор банките започнаха програми за предоговаряне на условията по кредитите, за да облекчат временно обслужването им за длъжниците, за които се смята, че остават платежоспособни и са изправени пред затруднения от временен характер.

В България предоговорените кредити са по-малко от 3% от общо кредитите, като намаляват през третото спрямо второто тримесечие на 2010. За сравнение предоговорените кредити са около 4% в Румъния, като достигат най-високите си стойности в Латвия (25%) и Украйна (38%). Отличник е Чехия, с ниво на предоговорените кредити от едва 0,5% от общо кредитите.

Нормализирането на темповете на растеж на кредита по дефиниция започва от компонентите, които се характеризират с по-нисък риск и съответно по-ниски маржове на профитабилност. Рестартирането на ръста на кредита в повечето страни започна от корпоративния сектор, докато домакинствата изостават, най вече защото кредитите за потребление бавно нормализират растежа си.

„В България смятаме, че нормализирането на темповете на растеж на кредита ще протича приблизително с една и съща скорост за корпоративния и кредита за домакинствата”, коментира Кристофор Павлов.

Ръстът на ипотечните кредити ще се нормализира първи, докато високите нива на проникване на потребителските кредити от годините на бума, ще ограничават темповете на възстановяване на тази категория кредити в след кризисният период.

По подобен начин, достигнатите относително високи нива на задлъжнялост на частния нефинансов корпоративен сектор в годините на бума, ще тежат на темповете на нормализиране ръста на кредита в следващите години.

Моделът на правене на бизнес се променя, но регионът остава привлекателен, се посочва в доклада на УниКредит.

Кризата доведе до необходимостта от промяна в начина на правене на бизнес в целия регион на ЦИЕ, включително и в България. Новият бизнес модел ще има следните характеристики.

По-силен фокус върху вътрешните източници на финансиране и следователно динамика на кредита, по-силно обвързана с тази на депозитите на резиденти.

Наличието на все още значителни разлики по отношение на проникването на някои категории кредити, в сравнение с развитите икономики, сигнализира за значителен потенциал за растеж, особено в кредита за домакинствата.

Потребителските кредити преживяха бум преди кризата, може би превишавайки равновесния темп на растеж, обусловен от процеса на конвергенция. „В този контекст очакваме темповете на ръст на потребителския кредит в бъдеще да остане умерен”, отбелязва Кристофор Павлов.

В същото време, обаче, сравненията с други страни разкриват наличието на голям, все още неизползван потенциал за увеличаване на ипотечните кредити, които очакваме да бъдат най-бързо нарастващият вид кредити за домакинствата.

Регулаторният натиск за ограничаване на кредита в чуждестранна валута, в контекста на ограниченията по отношение на дългосрочните източници на финансиране в национална валута, е възможно допълнително да ограничава ръста на кредита от страна на предлагането.

Кризата показа, че цената на риска особено за някои категории потребителски кредити беше подценен. В пост кризисния период пазара ще трябва да се адаптира към по-високата цена на риска за тази категория кредити.

Ребалансирането на модела на правене на бизнес ще изисквасъщо по-глобален подход при обслужването на големите компании. Това предполага по-софистицирани продукти и услуги, тъй като големите фирми изискват във все по-голяма степен техните позиции да се управляват на глобално ниво.

Интересът към МСП като сегмент с многообещаващ потенциал за растеж ще нарасне. В същото време секторната структура на портфейла от корпоративни кредити се промени успоредно с протичащите трансформации в самата икономика.

Инвеститорите ще прехвърлят производствени ресурси от секторите, ориентирани към вътрешното търсене към тези, ориентирани към експорта, което ще изисква от банките да се приспособят и да засилят експозицията си към сектори, които в момента са относително по-маловажни.

Следователно известно относително редуциране на експозициите към прегряващите сектори от годините на бума може да се очаква. Това обаче ще вземе формата на спад в относителния дял на тези кредити от портфейла, а не в спад на тези експозиции в абсолютно изражение.

Моделът за правене на бизнес постепенно ще конвергира към този на по-развитите пазари, но процеса на еволюция ще бъде по-малко динамичен, отколкото в годините на бума.

По-ниските темпове на задълбочаване на финансовото посредничество логично ще доведат до по-ниски темпове на ръст на приходите. За да отговорят на това предизвикателство банките ще трябва да запазят гъвкавостта на разходите за труд.

Дядо Мечо

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 47
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Най-големите банки у нас могат да се справят с ръст на лошите кредити до 20-25%

Е то доколкото знам в момента лошите кредити са почти 19% и растат с по около 1% на месец. Значи ще
стигнат 25% някъде юни месец наи- късно. И после какво следва питам аз?
 *drink1*

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Преди твърдяха, че 4 % са проблем, после, че - 10 % ...

Истината е, че нашите банки няма да имат никакви проблеми и при 100 % лоши кредити *drink1*

pmp

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
  • Карма: +11/-4
  • what? what the fuck is "what"?
  • Респект: +8
    • Профил
АбсЕлютно вярно!

Едно обаче е ясно: Колкото и да пазят пазара към момента от пренасищане, ще дойде видьов ден и за тях, няма мърдане. И да въртят схеми с рефинансиране и т.н. , хората теглили ипотеки пари НЯМАТ!/за справка имоти.нет -->тежка лудост ги тресе вече някой имотекари:)/ А най-лошото , че няма и да имат...поне в близката далечина...

Та питам аз : Какво ще сторят бамките, за да имат имотекарите пари да си плащат?
1. намаляват лихвата...доста от тях го сториха вече, ефекта ще видим след някой месец, най-вероятно ще клони към зеро :)
2...?


We see the winners and try to "learn" from them, while forgetting the huge number of losers.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Делът на лошите и преструктурирани кредити надхвърли 18% в края на 2010
http://www.investor.bg/news/article/111455/332.html

На месечна база това е най-малкото увеличение от март 2009 г. Мисля, че тогава промениха методиката на изчисляване.

al64ad

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
Хубаво дадохте препратката,но инфото изчезна :D :D

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Хех, изчезнало е :D :D :D :P

Нищо де. По памет да цитирам: 18,1 % е общия процент, като фирмени и жилищни се качват, а потребителски спадат.

al64ad

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 4
  • Карма: +0/-0
  • Респект: 0
    • Профил
имаше таблички  за мързели ,като моя милост.Тъкмо се зарових в БНБто да видя коя е тая графа "други" винаги с най -голям дял ..ии оппаа ...инфото го няма.В дарик го има ,но по гьобелски представено.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Ако ти трябва табличката, ползвай старата  *drink1*

Делът на лошите и преструктурирани кредити достигна 17,9%
http://www.investor.bg/news/article/110149/332.html


В БНБ махнали ли са данните?

Dimitar.

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 406
  • Карма: +32/-5
  • Респект: +49
    • Профил
Опит за възстановяване на изчезналата статия:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Делът на лошите и преструктурирани кредити надхвърли  18% в края на 2010
През  декември 2010 делът на лошите и преструктурирани кредити се увеличи до нов  рекорд от 18,1% от общия кредитен портфейл на банките, показват изчисления  на Investor.bg на база данни на БНБ.
 
  През декември общият портфейл на банките от кредити и овърдрафти достига нов  рекорд от 51,543 млрд. лв. след ръст от 1,8% на месечна и 1,1% на годишна  база.

Размерът на  кредитите за фирми се увеличава с 2,4% на годишна база до 31,678 млрд. лв., а  този на кредитите за домакинства намалява с 0,8% на годишна база до 18,984  млрд. лв.
В рамките на  кредитите за домакинствата се повишава единствено сумата на жилищните – с 3,8%  до 8,709 млрд. лв. Овърдрафтите спадат с 10,2% до 1,811 млрд. лв.,  потребителските се понижават с 2,8% до 7,554 млрд. лв., а другите кредити  намаляват с 5% до 909 млн. лв.
Дял на лошите и преструктурирани  кредити без овърдрафтите
 

През  миналия месец стойността на лошите и преструктурирани кредити се  увеличава със 62 млн. лв. на месечна и с 3,032 млрд. лв. на годишна база.