Автор Тема: Има ли праг на търпимост за банките относно лошите кредити?  (Прочетена 161797 пъти)

koganev

  • Гост
Андрешко на власт. Диктатура на електората... като си познавам електората, Господ да пази България.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
...  С държавно подпомагане под формата на хиляди такси едва ли ще изкарат кой знае колко тези хрантутници. Щяла да спре кръвоноснтата система - аз бих казал, че ще спре кръвопийската система. Тези банкери наистина ли си мислят, че ПОМАГАТ на българската икономика??? Идиоти! Те пречат повече от всеки друг в момента. Една лавина от банкови фалити ще дойде дюшеш.
Щели да задържат имотите докато дойдат по-добри времена... .
+1 Додо, махни някоя от дванадесетте чаши (да не сме клуб на алкохолика) и сложи аплодиращо човече. Не че Муза не ми показа, но си е играчка. Помисли и за други емотикони, от тия май половината не са се използвали никога.

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
Днес излязоха данните за лошите кредити през януари, но вече 4 часа никои не побликува поредното увеличение, та да ги пусна аз :

Бизнес кредити - 20.5 %
жилищни кредити - 15.99 %
Потребителски - 17.19 %
Други - 21.99
-------------------
Средно - 18.95 %

Като абсолутна сума - 7.5 милиарда лв   - увеличение спрямо декември 350 млн. лв

А ето :
Проблемните кредити – може би все пак има проблем?
http://www.darikfinance.bg/novini/49981/%CF%F0%EE%E1%EB%E5%EC%ED%E8%F2%E5+%EA%F0%E5%E4%E8%F2%E8+%96+%EC%EE%E6%E5+%E1%E8+%E2%F1%E5+%EF%E0%EA+%E8%EC%E0+%EF%F0%EE%E1%EB%E5%EC%3F
« Последна редакция: 23 Февруари, 2011, 16:17:48 от Imotenbalon »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Всички растат, но при фирмените е най-голям ръстът...

...

С ден закъснение инфото се появи и в инвестора:
http://www.investor.bg/news/article/113033/332.html
« Последна редакция: 24 Февруари, 2011, 14:27:53 от gogolcho »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Управляващите мислят за въвеждане на фалити и за граждани
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=8661&sectionid=2&id=0000201

Дали ще си останат само с мисленото. Все пак банковото лоби няма полза от такъв закон :)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Ако се приеме такъв закон, дали ще важи само за новите договори или и за старите?

Ако е и за старите има два сценария - а) лихвите стават тройни (защото една камара народ ще обяви фалит) или б) банките гушват букета.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Според мен вариант, при който законът да важи и за старите договори, е изключено да бъде приет. Тогава масово ще им носят ключовете от апартаментите и стигаме до твоята буква б)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Но тогава би имало много силно напрежение - "Пешо обяви фалит и си свирка, а аз хем загубих апартамента, хем са ми запорирали сметката и ми взимат заплатата".

Решението е а) - много по-високи нови лихви с новите условия и който иска предоговаря свободно. Така че ще избират между по-ниски лихви и гадни условия или високи лихви и възможност за фалит. Ама при сегашната финансова статистика банките с клауза за фалит сигурно ще направят лихвите 30% :)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

По-високи лихви, ще доведе до още фалити. :)

При фалит, банката става директно собственик на имота? Каква е процедурата?

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Да не отварям нова тема за един прост въпрос към икономистите. Това е цитат от днес от Новинаров: Фондът за земеделска земя "Агро финанс" е взел креди от 3 млн. лв. от Корпоративна търговска банка, ...... Парите ще се използват за инвестиции в обичайната дейност на дружеството – покупка на земеделски земи, .....
Заемът ще се погасява наведнъж, при падежа му на 1 декември тази година. Лихвата по него е 8% на година

Въпросът ми е как така тази банка ми дава 8,5% лихва по депозитите, а пък дава кредити на 8%? Ами да кандидатствам за кредит и да ми го преведат по сметките   ;)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Не всички са на 8.5% :)

Парите на държавните предприятия са на 0%, а те бяха половин милиард ли? Ей така се прави банка от нищото.

koganev

  • Гост
Не може нов закон да засегне стари договори.

Няма да стане кой знае какво с лихвите при фактическата възможност ФЛ да фалира и да не е длъжник. Просто това ще е още един компонент от изчисляването на риска при ипотечно кредитиране. Не съм разглеждал подобен закон в други държави, но ако физическите лица фалират при сходна процедура с несъстоятелността при ЮЛ, то от това ще могат да се възползват наистина малко хора и то само най-отчаяните. Банките ще станат малко по-внимателни при отпускането на ипотечни кредити, което е добре за всички, понеже е един вид спирачка за повторна кредитна инвазия от тип па-па-па. Точно поради па-па-па кредитирането се стигна до този момент, в който много хора искат да се отърват от непосилните (което беше ясно от самото начало) си задължения. С приемането на закон за фалит на ФЛ този тип кредитиране ще остане в историята, което означава, че и отчаяните нови собственици ще са много малко на брой. Смисълът на подобен закон е да се избегнат сътресения при форсмажорни обстоятелства, а не да се правят експерименти колко още лоши кредити могат да поемат банките. 
При по-добра финансова дисциплина и по-задълбочен анализ на възможнстите на кредитоискателя лично аз очаквам по-разумен подход към привличане на клиенти и търсене на конкурентни предимства в сферата на доброто обслужване, а това би трябвало да доведе до стабилни лихви за ЦЕЛИЯ период, тоест банките няма да имат вече основание да се опъват против въвеждането на законова забрана за промяна на лихвените нива едностранно. Понеже в момента почти не се срещат договори с фиксирани лихви, тоест банките могат утре да си направят лихвите 100% ако им скимне, то не може да се прави сравнение по този показател. Но средният размер на един кредит ще падне, поради логичното застраховане на банката от възможен фалит на ФЛ. При все това е по-добре за всички, ако има процедура, която е предварително известна и на двете страни, защото сега всичко е въпрос на гадателство. Колко могат да издържат банките... а колко време могат да се крият длъжниците, че не работят... а ЧСИ докога ще правят режисирани търгове... 

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Напротив, Коганев, може да засегне стари договори и въобще всякакви случаи.
Законът, ако такъв се приеме, ще бъде по подобие на търговската несъстоятелност. Не можеш да плащащ - обявяваш фалит.  Без значение защо, откога и т.н. не можеш да плащаш.

koganev

  • Гост
Като се замисля, много вероятно е да си прав. Фалит на ФЛ не е въпрос на договореност и няма значение кога е подписан договорът.
Несъстоятелност изобщо не се обявява от този, който не може да плаща. Много често срещам такъв израз "обявява несъстоятелност". Това е несериозно... Неплащащият има право да открие производство по несъстоятелност, а съдът може, ако реши, да обяви или да не обяви несъстоятелност. В никой случай самият длъжник не може еднолично да обяви несъстоятелност, тест не е възможно сам да обяви фалит. Това е едната страна на въпроса.
От друга страна, при завършване на процедурта по несъстоятелност дружеството се прекратява. При ФЛ това е невъзможно - няма да трепят хората я.
Съществува т.нар. неплатежоспособност, която е основние за процедура по несъстоятелност. Тя може би ще е модел за фалит на ФЛ. Но докато не видя проекта не мога да коментирам.

Все пак си оставам на мнение, че такъв закон е необходим, независимо как ще се отрази краткосрочно на банковата дейност. В дългосрочен план ще е от полза.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Ще видим, ако въобще скоро се приеме такъв закон, какво ще пише в ПЗР (преходни и заключителни разпоредби) ;)