Автор Тема: Има ли праг на търпимост за банките относно лошите кредити?  (Прочетена 161096 пъти)

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Аз също чух от познат, банков счетоводител, че банките масово създават дружества, изкупуващи имоти на търгове. Самите банки си ги финансират и крайният замисъл е за самото осчетоводяване (не съм счетоводител и ако правилно съм го разбрал съответният имот се закупува от дружество посредством цесия). Целта е самият имот да следва да се изплаща от дружеството, а не от кредитор (особено ако кредитът е лош, а имотът си струва). Преди време мисля, че Асен1975 беше писал, че негов близък е спрял да си плаща вноските и банката му начислява наказателна такса, които осчетоводявайки също излиза на печалба. Може би. ако не се закупуват от дружества имотите, БНБ ще трябва да предприеме мерки срещу някои банки (което ще доведе до срив на доверието и масово теглене на депозити.
Обаче това не е спасение за всички имоти и е решение довреме. Не мога да кажа, че тази информация е вярна, тъй като не работя в банка (ако работех още по-малко щях да коментирам).

valsodar

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 147
  • Карма: +29/-23
  • Респект: +14
    • Профил
    • Щуровини - Животът през очите на един котарак
Преди време излезе една електромерна статистика за необитаемите апартаменти в района на София-град, около 100-тина хиляди бяха. Излезе преди да се допостроят още десетина хиляди, отчетени за изтеклият от нея насам период.
 Да предположим, че хвалбите на брокитата за 4 сделки на месец са верни и в София има достатъчно на брой луди купувачи, луди банки и невероятно добри брокери - да са продали десет хиляди жилища за периода, пак се връщаме на сто хиляди необитаеми.
 И сега, ако към тях започнем да добавяме и придобитите чрез банковите тарикатлъци на търговете на ЧСИ и прехвърляните към дъщерните им дружества, картинката става... меко казано апокалиптична.
 От милион и четиристотин - петстотин хиляди население, градът е спаднал поне с двеста-триста хиляди от отлива на работна ръка покрай кризатата и произтичащата безработица.
 Вижда се по уличният трафик и по тъмните прозорци на пустеещите сгради. Почти всеки втори жител на столицата е със собствено жилище и ... човек почва да се смее на очакванията на банките, че в обозримо бъдеще ще дойде ден, в който ще могат да изчистят "придобитите" си активи на цената им на придобиване. ;)
 Банките с по-слаба ликвидност ( водещите по загуби в статистиката) ще са първите които ще изгърмят. За мен е интересно, дали гърмежът ще е поединичен и последоватен, или залпов?
 Във вторият случай, спадът в цените на имотите ще е изключителн рязък и с много голяма стъпка надолу, поне с 30-40 процента в рамките на тримесечие.
 Бъдещето ще покаже, но в едно съм сигурен - спадът в цените ще продължи пътят си надолу и обезценката няма да се изчерпи само с 50% спад към днешна дата.
Човекът е единственото животно във вселената, което прекарва целият си живот в нескончаеми опити да го направи по-труден от нужното!

Scyther

  • Гост
Ягодин: Лихвите по заемите ще паднат, когато има основания за това! http://spisanie.imot.bg/iagodin-lihvite-po-zaemite-shte-padnat-kogato-ima-osnovaniia-za-tova.html

Тенденцията към покачване на просрочените кредити продължава, но хубавата новина е, че темповете, с които нарастват от месец спрямо предходния, са по-слаби в сравнение с темповете през 2009 г. Това каза пред DarikFinance.bg Асен Ягодин, изпълнителен директор и член на Съвета на директорите на Пощенска банка и член на Съвета на директорите на БФБ.

Той допълни, че има предел, до който лихвата е поносима и може да се изплаща редовно и кредитът да не изпада в просрочие. Банките не желаят да продължи тази тенденция към увеличение на просрочените кредити и банките не биха желали по нататъчно вдигане на лихвите. Но не може пожелателно ние да тръгнем към намаляване на лихвите, когато няма обективни предпоставки за това, коментира той.

Силната конкуренция между банките в сегмента на ипотечното кредитиране води до нови, по-добри нива на лихвения процент, съпоставени с преди една година. Доколкото има известен ръст в кредитните лихви това изцяло се дължи на силното покачване на цената, която банките плащат за привличане на депозити, обясни Ягодин.

Депозитната война от миналата година изстреля цената на ресурса, с който работят банките на доста високи стойности, като все още нямаме връщане на старите нива. През последните няколко месеца има тенденция към леко понижаване на цената по депозитите, но те в никакъв случай не са се върнали на нивата отпреди кризата, коментира той.


Цитат на: ДСК
Аз лично взех кредит от "„Юробанк И Еф Джи България ПОЩЕНСКА БАНКА" 6.5% ипотечен кредит, та точно след 4-ри месеца ЛИХВАРИТЕ ми га вдигнаха 9.5% та успях да си продам етажа, сега живея на квартира.Точно там трябва да се удари, там във "БАНКИТЕ" става истинския грабеж на народа,а на бизнеса го съсипаха. (АКО ВЪОБЩЕ МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ ЧЕ В БЪЛГАРИЯ ИМА БАНКОВА СИСТЕМА) Как можа да се допусне ,този гнусен лихварски рекет на народа."„Юробанк И Еф Джи България ПОЩЕНСКА БАНКА" Сега подмамва с разни промции,и кои се хване с тия ше си бие главата в стената.Тоя ЯГОДИН,сега търси нови риби ,та от тях да избият лошите заеми,а тази "банка" вдигна наи много ЛИХВИТЕ


Цитат на: УниКредит
аз изтеглих в началото на 2009 ипотечен кредит на анюитетни/равни вноски за срока от 25 години от УниКредит, като си бях сметнал че имота който купувам ще мога да го дам под наем за 300-350 евро , затова и кредитът ми бе изчислен на 339 евро/месец. Нещеш ли на втория и третия месец кредитът ми бе променен съответно на 369 и 411, като при второто вдигане не бях уведомен и трябваше да платя 20 евро лихва за един ден , че парите по сметката ми не достигали с 2,3 евро, ебаси и това ако не е измама. Година и нещо след това кредитът ми си стои на 411, като това увеличение в 25 годишен план ще ми коства +21000 ЕВРО !!! Като кредитът ми в момента е сигурно 15-16-17% а е ипотечен , а не потребителски. Така че опичайте си акъла. Не съжелявам за жилището а за кредита. И не вярвайте че рефинансирането , както го наричат по банкерски е изход от ситуацията, напротив заробването се увеличава..... ,когато в световен мащаб нещо поскъпва и в бг поскъпва, когато се намаля, намаля се в цял свят, но не и в бг, за нас важат само увеличенията.най-ясният пример за това са горивата. Когато берала стигна и мина 100$ цените на горивата минаха два лева в Бг, барела през изминалата година барела достигна и 30$, но цените не паднаха под два лева, сега е към 55-60$ и само след две/три седмици като почнат отпуските ще поскъпне с 5-10 стотинки, нищо че цената на петрола в света пада, в бг ни треся яко монопола на някои стоки и услуги, но както се пише по другите теми в сайта комунизма си "отиде" от БГ. >> R. I. P. на обикновения,трудещ се гражданин.


Цитат на: принцип
Лъжа - еталон.

Я, да сравним какво казва БНБ по въпроса:

3 пъти нараснаха лошите кредити за 1 г.
СЕГА - 24 Юни 2010, 10:23

За една година - от май 2009 г. до сега, проблемните кредити са се увеличили три пъти. От публикуваната статистика на БНБ става ясно, че размерът им към 31 май е близо 5.7 млрд. лева срещу 1.8 млрд. преди година...

http://banks.dir.bg/2010/06/24/news6620680.html

Има ли граници алчността при тия хора?

Теглете кредити за да я подхраните!


Цитат на: Геноцит
Обслужвам кредит в GHF. Сключих договор през 2008 г. с погасителна вноска, която към момента е с 1/2 вповече - първо от многократното вдигане на лихвения процент, а сега и от курса - ИЗВИНЕТЕ, ама аз да не съм си купила още един апартамент и каква дейност трябва да развива човек за да си докара този доход, може би с оръжия, за да ги разтрелят всичките лапачи. И защо тежестта на лошите кредити, трябва да пада върху коректните кредитополучатели. И не трябваше ли лоялните да ползват преференции, вместо да търпят санкции за изпълнение на своите задължения.


Цитат на: Yerdna
Не са ви виновни банките, че сте теглили кредит да си купите 30-годишни вмирисани милиционерски панели в Младост за 1000 Евро квадрата. В договора за ипотечен кредит всичко е описано - и плаващата лихва, и предсрочната изискуемост, и възможността банката да изиска допълнително обезпечение. Ама някой май не е чел, като е теглил, защото на главата му е баел брокер: "Купувай сега, че утре цената ще е нагоре! Спокойно, лихвите ще падат, а заплатата ти ще се вдига! Спокойно, тя инфлацията е повече от лихвата и ти яде кредита!"
Нееднократно и тука, и в други форуми разумни хора ви предупреждаваха, че условията са тежки, а цените - надути. Ама кой да чуе...

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил

Това че банките играят с някакви дружества с цел осчетоводяване се е споменавало и преди.
Дори е възможно и тези пари които дават на тяхните си дружества да се водят отпуснати кредити и ето
хоп- кредитирането се е повишило.
Това обаче си е до време.
Може би банките чакат инфлацията да си свърши работата по отношение на цените, обаче в последните новини тенденцията е по-скоро обратна.

Обаче е много нелогично банката така да "спаси" един вид закъсалия ипотекар. От една страна така правят договорите с всевъзможни клаузички да прецакат взимащият кредит, дори нарушават законите .
Освен това той продължава да дължи суми ако не покрива задължението след търга.
И изведнъж банката го прави чист откъм задължения. Има сигурно и нещо друго ама какво е ?
Между другото "цесия" и участие на търг  не са ли различни неща?

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Обаче е много нелогично банката така да "спаси" един вид закъсалия ипотекар. От една страна така правят договорите с всевъзможни клаузички да прецакат взимащият кредит, дори нарушават законите .
Освен това той продължава да дължи суми ако не покрива задължението след търга.
И изведнъж банката го прави чист откъм задължения. Има сигурно и нещо друго ама какво е ?

Лично според мен причината за това "спасяване" е, че ако не го спаси и дълга не се покрие на 100%, банката ще трябва да провизира остатъчната сума, защото този кредит вече е лош. Истина е, че ипотекарят ще продължи да бъде длъжник, но това явно е нещо, на което банката не разчита. Явно е по-добре да се финансира с цялата сума дъщерното дружество и да не се провизира нищо, отколкото да се очаква, че човек който е спрял да плаща, ще започне отново.

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Обаче е много нелогично банката така да "спаси" един вид закъсалия ипотекар. От една страна така правят договорите с всевъзможни клаузички да прецакат взимащият кредит, дори нарушават законите .
Освен това той продължава да дължи суми ако не покрива задължението след търга.
И изведнъж банката го прави чист откъм задължения. Има сигурно и нещо друго ама какво е ?

Лично според мен причината за това "спасяване" е, че ако не го спаси и дълга не се покрие на 100%, банката ще трябва да провизира остатъчната сума, защото този кредит вече е лош. Истина е, че ипотекарят ще продължи да бъде длъжник, но това явно е нещо, на което банката не разчита. Явно е по-добре да се финансира с цялата сума дъщерното дружество и да не се провизира нищо, отколкото да се очаква, че човек който е спрял да плаща, ще започне отново.

Възможно е и така да предпочита банката, но мен ме изненадва описания случай при който офертата на дружеството участващо на търга надвишава значително офертата на втория участник.
Може да го купи и с едни 10-20 хил. лева по-малко от кредита му примерно и после да си го тормози сума ти време и да удържа я от заплати, я от където дойде.
Странно ми е че щом има да отпусне цялата сума на дружеството  значи има пари.
А не иска да провизира по-малка сума в БНБ .
Да не би да се достига някакъв таван процентно на лошите кредити  ?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Ако е това - ипотеката пък е за 94400 EUR от 18/09/2007

Това прави 180000 лева. Нелогично е банката да дава 278000, освен ако не иска да преточи и повече пари в дружеството. Нещо на перачница ми прилича, а ипотекарите да не са шефове на клон на банката случайно :)
Нелогично е и "277 999лв и 72 ст." - по-смислено е 280000 и 72 ст (ако някой е предложил 280К, това предложение да е над него).
Сигурно ли е че предложението е на дружество на банката?
99.9% е сигурно че това няма да се плати и ще стечели този със 140000. И да не се окаже че и това предложение е свързано с банката, а преди това ЧСИ-то им е казал какви са другите оферти и те са дали с 5 лева отгоре. Така печелят на минималната цена + 10% загуба от задатъка на офертата за 280К :)

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
Не мога да гарантирам , че толкова точно е била офертата, защото не съм присъствал, но съм склонен да вярвам на 100% на човека. Наддавача е била фирма на банката това е 100% и явно не са го криели.
Това с ЧСИ-то, което да им сподели, какви са другите оферти би трябвало да е невъзможно, защото нали са запечатани и се отварят по време на самия търг или аз нещо не съм наясно. Ако някой може да разбере повече, как се е развил случая и каква цена е платена в края на краиштата ще е добре.

Ако не е тайна как разбра, колко точно е ипотеката?
« Последна редакция: 04 Юли, 2010, 15:58:21 от mindless™ »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Казват някои от ЧСИ-тата са големи мафиоти, пликът може да е запечатан ама има как да се види какво пише вътре :)

Ипотеката я видях в Агенция по вписванията.

jores

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 127
  • Карма: +19/-21
  • Респект: +16
    • Профил
Ако е това - ипотеката пък е за 94400 EUR от 18/09/2007

Това прави 180000 лева. Нелогично е банката да дава 278000, освен ако не иска да преточи и повече пари в дружеството. Нещо на перачница ми прилича, а ипотекарите да не са шефове на клон на банката случайно :)
Нелогично е и "277 999лв и 72 ст." - по-смислено е 280000 и 72 ст (ако някой е предложил 280К, това предложение да е над него).
Сигурно ли е че предложението е на дружество на банката?
99.9% е сигурно че това няма да се плати и ще стечели този със 140000. И да не се окаже че и това предложение е свързано с банката, а преди това ЧСИ-то им е казал какви са другите оферти и те са дали с 5 лева отгоре. Така печелят на минималната цена + 10% загуба от задатъка на офертата за 280К :)

 ;), Додо целкаш ги нещата от раз.
Ще коментирам леко, за преточване няма логика - не виждам смисъл от подобна операция.
Да се видят предварително предложенията според мен е прекалено енергоемко и безмислено, ако е възможно, дори и да е в конкретния случай смятам, че въобще не става въпрос за това.

Според мен нещата са прости, и си ги отразил в заключението на поста ти.
Ще поживеем и ще видим.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Принципно можеш да играеш на търга с колкото искаш наддавателни предложения - може и 100 да направиш. Тая схема със супер високото наддавателно предложение, което цели да откаже другите наддавачи, обаче си е и рискована, защото някой от следващите може да не се откаже и този, които се опитва да изработи другите, ще бъде сам изработен - ще загуби задатъка. Сигурно ако го правиш многократно, накрая ще си на кяр де.

Има едно просто решение на проблема - променя се размера на задатъка в закона от 10 на 30 %, примерно, а защо не и на 50 % и вече този номер ще стане много по-рискован ;)

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Додо, за използуването на регистъра за онлайн справки само с кредитна/дебитна ли става или има и други начини - SMS или друго?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Зарежда се сметка с определена сума и става по банков път, на място или през epay.bg и ebg.bg.

"Да се видят предварително предложенията според мен е прекалено енергоемко и безмислено" - да енергоемко е защото трябва да се използва по-мощна лампа, ей сега ще покажа демонстрация с.. да видим какво имам под ръка - сметката за парното :)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
От кръжока "Млад шпионин"

Сметка за парно в плик:



Като се освети отзад всичко си се чете, при това лампата е само 50 вата и го държа с ръка. Ако се притисне хубаво, за да няма въздух между листата и лампата е по-силна става още по-четливо..

ЕИК 831609046
IBAN BG15BPBI79421088447001
и т.н. - без да го отварям.


nearvana

  • Гост
Ако е това - ипотеката пък е за 94400 EUR от 18/09/2007

Това прави 180000 лева. Нелогично е банката да дава 278000, освен ако не иска да преточи и повече пари в дружеството. Нещо на перачница ми прилича, а ипотекарите да не са шефове на клон на банката случайно :)


Ще коментирам леко, за преточване няма логика - не виждам смисъл от подобна операция.
...
Според мен нещата са прости, и си ги отразил в заключението на поста ти.
Ще поживеем и ще видим.

Конкретния случай е наистина по-странен, но форумците на няколко пъти споделиха че явно банки си изкупуват ипотекираните имоти чрез свързани дружества. Съгласявам се че няма "смисъл от подобна операция" за банката щото е на явна загуба, но има смисъл за някой на който не му пука за банката а иска да спечели време за да излезне сух от истерията която прдвкусва че се задава - например УС на банката :)

Факта че се прибягва до подобни откровенно източващи операции ме кара да си мисля че "изпускането" може да дойде много скоро ...

 *drink11*