Автор Тема: Здравината на сградите, в които живеем  (Прочетена 129480 пъти)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #165 -: 12 Септември, 2010, 00:31:04 »
0
Вие и двамата май се нуждаете от един психиатър :)

Обичам да подритвам панелни шматки кат' тоя! Ако, излезе извън БГ-стан и вземе да ги плещи същите простотии, ще умори 'орицата от смях.

Живее в панелка и даже се фука ?? Боже опази какво става в тая България  :D :D :D

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #166 -: 12 Септември, 2010, 00:37:26 »
0
Вие и двамата май се нуждаете от един психиатър :)

Обичам да подритвам панелни шматки кат' тоя! Ако, излезе извън БГ-стан и вземе да ги плещи същите простотии, ще умори 'орицата от смях.

Живее в панелка и даже се фука ?? Боже опази какво става в тая България  :D :D :D
............
Аз не се фукам че живея в панелка, ти не можеш да докажеш че другите сгради са по-здрави от нея. Това ти е комплекса на инженер/ недоучил или си платил/. Я по добре отиди на психиатър верно за да те успокои. За България не се притеснявай, много има загрижени!
Искаш ли да ти дам няколко адресана лични на които се подвизавам, за да ме подритнеш? Все на един от тях ще ме намериш. Ако ти е далече от село или ти е скъп пътя, аз ще дойда при теб /ако не трепериш от страх да ме поканиш/, за да ме подритнеш.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #167 -: 12 Септември, 2010, 00:44:17 »
0
Вие и двамата май се нуждаете от един психиатър :)

Обичам да подритвам панелни шматки кат' тоя! Ако, излезе извън БГ-стан и вземе да ги плещи същите простотии, ще умори 'орицата от смях.

Живее в панелка и даже се фука ?? Боже опази какво става в тая България  :D :D :D
............
Аз не се фукам че живея в панелка, ти не можеш да докажеш че другите сгради са по-здрави от нея. Това ти е комплекса на инженер/ недоучил или си платил/. Я по добре отиди на психиатър верно за да те успокои. За България не се притеснявай, много има загрижени!
Искаш ли да ти дам няколко адресана лични на които се подвизавам, за да ме подритнеш? Все на един от тях ще ме намериш. Ако ти е далече от село или ти е скъп пътя, аз ще дойда при теб /ако не трепериш от страх да ме поканиш/, за да ме подритнеш.

Е, то има ли някой дет' да не е разбрал къде и в какво живееш? После не се фукал - шматка  :D :D :D

Излез малко от панелката, обиколи свят да не ставаш толкова смешен  ;)

След като на няколко пъти ти преправях измислиците с постове, които съм писал - нещо мноу олекна? Ърмм ...? А, т'ва, че селтаци кат' тИбя не целуват ръка на такива кат' мИня с моите дипломи, после ще им целуват ... нали се сещаш??

П.П. Ако, искам сам ще те намеря и к'во ще стане - я, раздуй, че да се посмеем  ;) :D

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #168 -: 12 Септември, 2010, 00:50:15 »
0
Ами кво ще стане, нали искаш да ме подритваш. Ще дойда за да го направиш. После и ще се смееш ли на това което си сторил? Малко садистично ми се струва. Селтака си си само тебя. Мен не ме намешвай у ваше село дето произвеждат корабостроители не видяли един ден в корабостроителницата или ден трудов стаж . Да не говорим колко са не в час със здравината на сградите!
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #169 -: 12 Септември, 2010, 00:56:13 »
0
Като го караш на твои хипотези кой какво е видял, кой с какво се е занимавал, кой в коя сфера се чувства силен и има опит, но .... ти се самонавиваш, че имаш дарбата на Ванга, по-добре ли се чувстваш?  :D

П.П. Прочети цялата тема и ако ми посочиш къде съм казал, че панелките не са сравнително здрави при определен контрол, ще те черпя 3 дена на място по избор, докато кажеш "Стига"!  ;)

Мноу мразя някой да ми изопачава думите и затова те поправях няколко пъти, сега пак те питам къде съм казал това, което твърдиш?

А, че панелките като конструкция са на доизживяване, т'ва е ясно и затова не се и строят. Ама, аз какво ли разбирам от конструкции ( безработен съм )  ;) :D

П.П. Видно е, че бизнес никога не си правил, защото подобни селски интриги, които се опитваш да вкарваш като деформираш постове ( думите на някой ) и изопачаваш смисъла им и то откровено тъпо, би те докарало аут от пазара. Има сфери, където може да пострадаш и здравословно при подобни опити - викат му некоректност и са прави да го правят.

Та, в бизнеса нямаш опит - остава да си някоя административна душица - там интригите и селските клюки са вечно на мода, та явно опита ти е оттам. Познах ли?  ;)
« Последна редакция: 12 Септември, 2010, 01:06:14 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #170 -: 12 Септември, 2010, 01:02:50 »
0
Aа успокойте се малко и без нападки, моля.

За да ви отклоня от безкайното "ти, той, аз", имам една питанка, породена от общата ми култура (може би недостатъчна).

Главният ни архитект се изказа (а и marandi тук написа), че сградите се проектирали да издържат 9 степен по Медведев и другите двама.

Това не е ли леко безсмислено? Скалата на Медведев е относителна и за циганската махала значи едно, за съседния квартал - друго. Девета степен значи "повреди на нестандартните постройки" (а стандартните нищо им няма, най-много да им паднат комините). Т.е. в една среда по подразбиране всички сгради издържат девета степен, иначе ако някоя падне, степента по Медведев автоматично става 10.

И друго. Ако твърдите че до година X сградите са се проектирали да издържат определен магнитут N по Рихтер (и автоматично 9 степен по Медведев става 9 за тях), а след година X в същия квартал новите сгради издържат N+1 по Рихтер, то новите стават проектирани 9 степен по Медведев, а старите сгради вече могат да издържат 8 по Медведев, нищо че едно време са били 9 (т.е. при едно земетресение от N+1 минус малко новите ще си останат здрави, а сред старите ще има разрушени). Тъй ли е?

Т.е. едно земетресение от 5 по Рихтер може за един район да е 7 по Медведев, а за друг район да се окаже 10 по Медведев, ако там изпопадат сградите.

И трето - питанка - еднакво ли ще се почувстват две земетресения на еднакви координати от 7.5 по Рихтер, едното на 2 километра дълбочина (каквито са софийските) или на 100 километра дълбочина. Отделно че е важна и продължителността. Така че изказвания "сградите в София могат да издържат 7.5 по Рихтер са бла бла, нищо не значат и само за успокоението на хората. Едно е продължителност 2 секунди каквото беше последното и друго е примерно 90 секунди. Това последното ако беше 90 секунди, все някой блок щеше да падне, ако влезне в резонанс с вибрациите на земетресението.

Ето поправяйте ме мен, ако съм написал предположил нещо грешно, стига сте се джафкали :)  *drink5*

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #171 -: 12 Септември, 2010, 01:03:46 »
-1
Ами нали точно това питам вече няколко пъти- на какви мащабни научни изследвания се базираш че панелките са на изживяване ? То по тази логика, всичко построено е на доизживяване. Да не говорим, че философията твърди, че  след като хората  сме се родили, вече сме на доизживяване. :D

П.П. За трудовия стаж-много ти личи. Повярвай! :)
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #172 -: 12 Септември, 2010, 01:09:03 »
0
И още последно - онзи ден като гледах списъка от земетресения, "DODECANESE ISLANDS, GREECE" - къде е това :) Там всеки ден има средно по 3-4 земетресения между 2.5 и 4.5 по Рихтер, в някои дни по 10-12. Сигурно е доста впечатляващо да се живее там..

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #173 -: 12 Септември, 2010, 01:19:31 »
+1
Ще се абстрахирам от спора си с русата грива, за да отговоря на Додо. И скалата на Медведев-Шпонхоер-Карник и тази на Рихтер са създадени така да се каже в ползу роду. Те отчитат - първата степента на разрушения /описани много подробрно като характер във всяка степен/ и степента на хоризонталното изместване /махалото/ във втората скала. Според някои специалисти първата скала е по-точна, но втората е общоприета. Дълбочинни трусове  с по-голям магнитут се усещат по слабо дори от плитки с по-малък магнитут.
Додеканезите са част от спорадските острови в Егейско море, като най-известният от тях е остров Родос. В древността в пристанището на този остров е била построена статуята на  родоският колос, като между краката му са навлизали корабите в пристанището. Бил е величествена постройка, но е била разрушена от земетресение.

П.П. Вчера, като стана труса в София, бях седнал на една пейка с един познат пред 01РПУ, което се намира в епицентъра на земетресението- кв."Гео Милев". Въпреки че бях на нивото на земната повърхност, усетих земетресението много силно. Помислих си че може да е 5  по Рихтер. После се оказа по-слабо, но аз го усетих така сигурно защото бях в епицентъра.  *drink5**drink5*
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #174 -: 12 Септември, 2010, 01:29:22 »
0
Добре, Медведев очевидно е относителна скала, но не е ли и трърдението "тази постройка може да издържи 7.5 по Рихтер" относително?

Или при изчисленията се имат предвид стойности по подразбиране - да е точно върху епицентъра, а той да е на еди колко си дълбочина и трусът да е еди колко си секунди?

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #175 -: 12 Септември, 2010, 01:36:32 »
0
На Медведев-Шпонхоуер- Карник скалата не е точно относителна, а по-скоро остаряла  защото описва точно определен ефект на разрушения върху сгради, но не взема предвид типа сгради и степен на разрушение заради здравина на конструкцията, както и новите технологии не позволяващи тези описани ефекти. Затова е относителна. Общоприетата по Рихтер е много по-конкретно измерима, защото взема хоризонталната амплитуда на изместване. Тя може да е по-голяма в епицентъра и по-малка с отдалечаване от него. Новината винаги съобщава измерената амплитуда в епицентъра. А на 1000км. от там може магнитута да е двойно по-малък.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #176 -: 12 Септември, 2010, 01:40:12 »
0
Aа успокойте се малко и без нападки, моля.

За да ви отклоня от безкайното "ти, той, аз", имам една питанка, породена от общата ми култура (може би недостатъчна).

Главният ни архитект се изказа (а и marandi тук написа), че сградите се проектирали да издържат 9 степен по Медведев и другите двама.

Това не е ли леко безсмислено? Скалата на Медведев е относителна и за циганската махала значи едно, за съседния квартал - друго. Девета степен значи "повреди на нестандартните постройки" (а стандартните нищо им няма, най-много да им паднат комините). Т.е. в една среда по подразбиране всички сгради издържат девета степен, иначе ако някоя падне, степента по Медведев автоматично става 10.

И друго. Ако твърдите че до година X сградите са се проектирали да издържат определен магнитут N по Рихтер (и автоматично 9 степен по Медведев става 9 за тях), а след година X в същия квартал новите сгради издържат N+1 по Рихтер, то новите стават проектирани 9 степен по Медведев, а старите сгради вече могат да издържат 8 по Медведев, нищо че едно време са били 9 (т.е. при едно земетресение от N+1 минус малко новите ще си останат здрави, а сред старите ще има разрушени). Тъй ли е?

Т.е. едно земетресение от 5 по Рихтер може за един район да е 7 по Медведев, а за друг район да се окаже 10 по Медведев, ако там изпопадат сградите.

И трето - питанка - еднакво ли ще се почувстват две земетресения на еднакви координати от 7.5 по Рихтер, едното на 2 километра дълбочина (каквито са софийските) или на 100 километра дълбочина. Отделно че е важна и продължителността. Така че изказвания "сградите в София могат да издържат 7.5 по Рихтер са бла бла, нищо не значат и само за успокоението на хората. Едно е продължителност 2 секунди каквото беше последното и друго е примерно 90 секунди. Това последното ако беше 90 секунди, все някой блок щеше да падне, ако влезне в резонанс с вибрациите на земетресението.

Ето поправяйте ме мен, ако съм написал предположил нещо грешно, стига сте се джафкали :)  *drink5*


Ъмм, бая си за поправяне да ти кажа ли - хихи

По принцип Рихтер по-рядко се използва в Европа вече, по-рано беше на Медведев-Шпонхойер-Карник, а от 1998 г. тук се ползва Европейската макросеизмична скала (EMS).

Като методики са тотално различни. При Рихтер имаш формулка за магнитут и в нея влизат амплитуда и период на сеизмичната вълна. Там, може да проектираш спокойно като имаш подобни параметри, но те за всяко земетресение са различни.

Новата мода е да се гледат поражения върху сградите като правилно отбелязваш, че проблема за оценка на пораженията е при различните сгради и различните норми за проектиране във времето, на които е трябвало да отговарят. Оттам 1998 г. вкарват това като критерии за оценка:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B5%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B0

Нямам идея защо обективна скала като Рихтер се подменя със субективна такава, но е факт.

На въпросите ти принципно мога да отговоря понеже са лаишки ( да ме извиняваш ). Плитките земетресения натоварват конструкциите по един начин предимно на натиск/смачкване/изкълчване и опън, т.е. преобладаващи са нормалните напрежения. Обикновено са по-разрушителни поне по статистика и то в мястото на епицентъра.

Дълбоките земетресения поради структурата на скалния състав се разпространяват доста по-лесно и на по-дълги разстояния ( пример Вранча ), но те подлагат конструкциите на други натоварвания, преобладаващо тангенциални като огъване, срязване, усускване на конструкциите и по-малко влияние на нормалните.

Като цяло тук се работи на типови проекти, т.е. копи/пейст и рядко се смята конкретно. Всяка конструкция в зависимост от ориентирането си и дължината на проекциите ще се държи различно. При едни ще има неблагоприятен сценарий, а при други обратното.

Мога да ти проектирам и вечни конструкции, дет' няма да има земетресение да я събори, ама ще излезе скъпо не заради сложността на нещата, а заради многото изходни данни, които са ми необходими преди да започна да смятам. Без предварителни данни пак мога да ти го докарам така само от конструкция, ама ще е малко наизуст. Тук визирам ниско строителство, при високо ( от 6-7 етажа нагоре ще ми трябват много предварителни данни ), за да се избере подходящ тип конструкция и оттам насетне да се прецизира.

Чиърс, че пресъхнах!  *drink9* *drink9* *drink9*

П.П. Със Собственика се пощим за спорта, иначе ще ви умре форума - така, че споки  ;) :D

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #177 -: 12 Септември, 2010, 01:48:42 »
0
Е аз предварително казах, че ми е бедна общата култура :)

Значи "издържа 7.5 по Рихтер" е все едно постройката е точно в епицентъра? А времето за друсане не е ли от значение? Ако една постройка издържа N по Рихтер за 2 секунди, значи ще издържи и 2 часа клатене ли?
Отделно вероятно и честотата има значение, защото при еднаква амплитуда не е задължително честотата да е еднаква. И какво става ако се уцели вътрешната честота на сградата? Или тя е така проектирана, че е винаги е различна от тази на масовите земетресения?

Няма ли компютърни програмки, в които се вкарват проектът, материалите и допълнителни характеристики по строителството и да се симулират различни земетресения и да се видят пораженията?

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #178 -: 12 Септември, 2010, 02:00:28 »
0
Е аз предварително казах, че ми е бедна общата култура :)

Значи "издържа 7.5 по Рихтер" е все едно постройката е точно в епицентъра? А времето за друсане не е ли от значение? Ако една постройка издържа N по Рихтер за 2 секунди, значи ще издържи и 2 часа клатене ли?
Отделно вероятно и честотата има значение, защото при еднаква амплитуда не е задължително честотата да е еднаква. И какво става ако се уцели вътрешната честота на сградата? Или тя е така проектирана, че е винаги е различна от тази на масовите земетресения?

Няма ли компютърни програмки, в които се вкарват проектът, материалите и допълнителни характеристики по строителството и да се симулират различни земетресения и да се видят пораженията?

Да, на тоя въпрос пропуснах да ти отговоря - сорка  ;)

Колко време ще издържи една конструкция в зависимост от времето на натоварване зависи от степените на еластичност или пластичност на материалите, от които е направена конструкцията.

Т.е. селския гредоред навремето дето е правен ще ти издържи и 1 час трус, въпреки, че стените ще са се напукали, комина ще е паднал и т.н., но просто като конструкция е еластичен,

Панелката не е еластична, тя е пластична, т.е., ще държи до едно време, но когато станат критични натоварвания, а конструкцията вече е поддала и не може да си възстанови първоначалната геометрия по обясними причини, ще се разпадат като колода с карти.

П.П. В резонанс има да чакаш няколко милиона години докато изпадне дадена сграда от земетресение ( т.е. честотата на вълните в конструкцията на дадена сграда да съвпадне с честотата на външното въздействие от земетръс )  ;) Затова е прието в проектирането, че критични за всяка конструкция са вълни с дължина, която съвпада с геометричния размер на дадена проекция от сградата, защото тогава се получават максимални натоварвания.

И ми кажи едно чиърс, че иначе ми мязаш на "сухар" - хихи

 *drink9* *drink9* *drink9*

П.П.П. Има софтуер, който се ползва при корабите, защото при тях нормалната им експлоатация е свързана с вълнови натоварвания и там въпреки, че се проектират със 100% запас на плавателност ( т.е. напълни с вода цялата му подводна част, той пак ще плува ), се залага по една сложна формула, че "някога, еди-къде си може да го прасне вълна, която да го потопи със степен от порядък, който не си чувал, че има на калкулатора, но се залага и такъв сценарий  ;)
« Последна редакция: 12 Септември, 2010, 02:06:51 от marandi »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #179 -: 12 Септември, 2010, 02:08:09 »
0
Мерси мерси :)

И ми кажи едно чиърс, че иначе ми мязаш на "сухар" - хихи

 *drink9* *drink9* *drink9*

Аз по принцип пиша "пръц", ама тук във форума нали сме изискани и не пишем простотии :)

Ай чиърс  *drink5*