Автор Тема: Здравината на сградите, в които живеем  (Прочетена 129040 пъти)

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #195 -: 12 Септември, 2010, 23:31:49 »
0
Прощавай, ама ти кьорав ли си? Не виждаш ли че съм написал, че най-силните регистрирани реални земетресения са около 9 по Рихтер. Скалата може и да е 12степенна, но като не се случило земетръс от най-високата степен, как да си го измисля?
Не ми се спори с лаици повече тази вечер, а и нямам възможност. Така че преглеждай сричай пиши със скоростта на костенурка в атака и не ме занимавай със себе си повече. Изтъркан си като оригинални гуми на Зил 157 /Джоган/.

Защо бе, Собственик "нямаш възможност"! Моля, не ни лишавай от възможността да се ограмотим сеизмологично, архитектурно, инженерно и така нататЪКА!   ;) :D :D

Мани го тоя глупак, той още си мисли, че на жилища над 3 етажа им викат тухлени, щото конструкцията им е тухлена.  И

И реве, тухла, че тухла, а не може да вдене, че конструкциите им са като на умрялата му панелка като вид - демек от стомано-бетон.

Не знам, аз съм на успокоителни!  :D :D :D

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #196 -: 13 Септември, 2010, 08:42:14 »
-1
Кой ти е споменал изобщо етажи бе "умник"? Аз коментирам мнението ти за гредореда че бил еластичен, а ти извърташ и ми говориш за стоманомбетонена конструкция. Аз говоря за гредореда за който си писал самия ти. Ако не си помниш постингите мога да ти ги записвам и да ти ги пращам на дискове!
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #197 -: 16 Септември, 2010, 02:48:21 »
+2
Бях се зарекъл повече да не пиша в тази тема ( предвид минусите, които някой тъпанар ми е нацвъкал ), но подобно мнение е скандално:

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Панелката е по-сигурна от нова сграда при трус
15-09-2010 в раздел Интервю   •   Източник: 24 часа
- Г-н Диков, на какъв трус може да издържи София?

- Всички сгради, които се строят от 1983 г. насам, са правени да издържат на 9-а степен по скалата на Медведев, което грубо е около 7,2-7,3 по Рихтер. При сградите се използва скалата на Медведев, защото по нея се измерва това, което се случва на повърхността при земетресение.

Българските проектанти са много добре подготвени по отношение на изчисленията на сградите за земетрес. Обръща се изключително голямо внимание, защото България в по-обозримото минало при вранчанското земетресение и впоследствие стражишкото е имала разрушения и жертви. Последните 30 г. се спазват стриктно правилата, които дават достатъчна гаранция, че сградите ни са сигурни дори и при силно земетресение.

- И панелките ли могат да издържат на 7 по Рихтер?

- Повечето от тях са строени преди приемането на нормите за земетръс. Независимо от това конструктори твърдят, че панелната сграда дори е по-устойчива от другите, защото може да поеме известна динамика, понеже отделните елементи не са твърдо свързани. Има обаче опасност, когато става въпрос за некачествено строителство. То е малко вероятно у нас, защото нормите за строителство изискват много стриктен контрол при т.нар. скрити работи, но все пак е възможно.

Най-голямата опасност от некачествено строителство е при къщи по селата и периферните квартали. Преди време се разрешаваше този тип къщи да се строят по типов проект, а сега има и само с архитектурни проекти или без такива.

При стражишкото земетресение, което, макар да беше слабо, имаше много големи щети главно на еднофамилни сгради, строени без колони. Дали от незнание, или за да им излезе по-евтино, но хората там бяха правили къщи само от тухли четворки. Добре е да се знае, че когато се строи, трябва на първо място да се иска консултация с инженер-конструктор и да се спазват предписанията и проектите.

- Това прави ли се при реконструкция на съществуващи сгради?

- След 1990 г. се допуснаха доста нерегламентирани намеси в конструкции на сгради в центъра на София. Имам предвид най-вече партерните етажи на старите къщи, които собствениците си върнаха при реституцията. Те масово започнаха да ги преустройват и да правят магазини.

Софиянци знаят тогава каква динамика имаше при магазините - днес отваряш железария, след 3 месеца я правиш бутик, който след 6 месеца става офис и после нещо друго. Всяка такава реконструкция създава опасност някой да реши да бутне някоя стена или да отвори по-широка витрина към улицата. А това са сгради, строени до средата на миналия век, и те не са със стоманобетонов конструктивен скелет, а с носещи стени, пруски свод или дървена конструкция.

Затова в тях стените, освен че заграждат помещенията, имат много важна роля да носят цялата конструкция и да я пазят при земетресение. Те работят като противоземетръсна шайба. Нека тези, които са правили подобни промени без консултация с конструктор, знаят, че рискуват както своя собствен живот, така и живота на всички, които обитават сградата.

- Много ли са случаите на нерегламентирани намеси в конструкциите на сградите?

- Не бих казал, че са много, но основният контролен орган за такъв тип намеси трябва да са гражданите. Общината няма нито човешкия ресурс, нито нужното време да е тотален проверяващ.

Разчитаме на столичани да ни сигнализират, когато забележат нерегламентирани дейности. Наскоро имахме един случай в блок в Стрелбище. Една събота там беше започнал ремонт. Обадиха ми се и веднага пратихме проверка. Оказа се, че ремонтът е нерегламентиран и са започнали действия по намеса в конструкцията. Тогава обаче установихме, че ремонти отпреди 25 г. са направили отвори в конструктивните шайби на сградата, а тя е 10 - етажна. Издадохме предписание и собствениците си ремонтираха сградата. Така че имаме постоянно такива случаи, които нямат нищо общо с паниката от земетресенията.

- Щом масово са правени преустройства в центъра, означава ли, че той е най-опасният район при силен трус?

- Не мога да кажа, че е най-опасният район. Доколкото обаче най-масовата нерегламентирана намеса се е случвала в центъра, то може да кажем, че там съществува някаква опасност. След срутването на сградата на "Алабин", която уби 2 момичета, направихме сериозни проверки на старите сгради. Издадохме предписания и някои от собствениците ги спазиха. Не мога обаче да гарантирам, че проблемът в центъра е решен на 100%.

- Често обаче общината дава предписания за укрепване на сградите, но собствениците не ги изпълняват.

- За съжаление има такива случаи и механизмите, които общината има да въздейства върху собствениците, не са много ефективни. Най-проблемните сгради са тези със спор за собственост. Ако обиколите София и видите сградите в най-лошо състояние, 90% от тях са именно с неясна собственост. Понеже никой не е собственик де юре, сградата е оставена на самотек. В тази ситуация практически нямаме механизми за въздействие, защото няма собственик, с когото да си говорим. Другите са собственици на сгради, паметници на културата. Те масово и целенасочено ги държат, без да ги поддържат, в очакване някой ден да паднат и да се отърват от паметника.

- Като къщата на Гешов например?

- Тя е един от примерите. Това е любопитен случай, защото моята информация е, че Националният институт за паметниците на културата я е отписал. Тя на практика не е вече паметник на културата.

Това за мен е едно срамно дело.

Имаме все пак някакви механизми в тези случаи и примерът е с бившето китайско посолство, където след сериозен натиск собствениците се увериха, че общината има волята да защити този паметник, и го ремонтираха. Има един механизъм, който дава право общината да ипотекира паметници на културата, когато собствениците отказват да го направят. После, ако собственикът не върне парите на банката, губи имота. Не знам обаче този механизъм някога да е бил ползван, защото няма нотариус, който би се съгласил да направи ипотека без знанието на собственика, въпреки, че тази възможност е регламентирана със закон.

Третата група сгради са със собственици в чужбина и не ги интересува нищо друго, освен да си вземат всеки месец наема. Действията ни в тези случаи също са ограничени.

- Метрото сигурно ли е при силен трус и как ще коментирате твърденията, че изкопните работи по строителството му са причина за земетресенията?

- Абсурдни са твърденията, че строителството на метрото може да причини зметресение. Има случаи, в които трусове са били предизвикани от човешка намеса, но те са при експлоатация на газови или нефтени находища. В София няма никъде ни газово, ни нефтено находище. Друга причина са големи хидротехнически съоръжения. В случая такова е язовир “Искър”, но той е достатъчно далече от София. Но да копаеш на 10 м дупка, широка 6 м, и да причиниш серия от трусове, е абсурдно. Метрото е един от обектите с най-високи изисквания за всякакви природни бедствия, включително и земетресение. Колкото по-значим е един обект и колкото повече хора го ползват, толкова по-високи са изискванията за сигурност. Същото е и при сградите, високи над 25 м. При тях нормата за конструкцията се увеличава с 1,5 м в сравнение с останалите.

ВИЗИТКА

Роден на 19 септември1953 г.

Женен с две деца

През 1978 г.завършва архитектура в бившия Висш институт за архитектура и строителство, днес Университет за архитектура, строителство и геодезия

Научен сътрудник I степен

До 2006 г. е изпълнителен директор на Националния център по териториално развитие

От 2006 г. е главен архитект на София

Източник: 24 часа http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=609194
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Първо не знам колко малоумен журналист трябва да си, за да провеждаш интервю за сеизмичност с ..... архитект?? ( демек художник на картинки ).

Второ, в цялото интервю блика от тотална некомпетентност, което е нормално, предвид подготовката на интервюирания.

Трето не мога да си обясня заглавието на статията какво общо има с интервюто? Нещо ми изглежда изкуствено лепнато ( по поръчка ).

П.П. Боже, пази България от подобен кретенизъм, когато става дума за хиляди човешки животи!!

Страхувам се, че от 20-30 години човешкото безумие ( наречено Софето ) не спира да дърпа дявола за опашката и Природата някой ден ще си каже думата, за да прекрати това. Колкото по-нависоко се "лети", толкова по-отвисоко ще е приземяването.

Дано не се случва, че това ще е поредния ( 3-ти ) икономически фалит на България за последните 20 години и то в мирно време ... или поне аз да не съм жив, че да се ядосвам на хорското безумие.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #198 -: 16 Септември, 2010, 09:48:32 »
0
П.П.П. Има софтуер, който се ползва при корабите, защото при тях нормалната им експлоатация е свързана с вълнови натоварвания и там въпреки, че се проектират със 100% запас на плавателност ( т.е. напълни с вода цялата му подводна част, той пак ще плува ), се залага по една сложна формула, че "някога, еди-къде си може да го прасне вълна, която да го потопи със степен от порядък, който не си чувал, че има на калкулатора, но се залага и такъв сценарий  ;)

Моите уважения за предишни постове по темата, но ако ми позволиш, бих изразил несъгласие с аналогията с корабите :) Изчисленията при тях има общо с тези на сградите дотолкова, долкото се използват математически формули. Единствената бегла прилика е при пресмятането на потенциалните деформации по корпуса от вълново трептене, отчитайки и натоварванията от товара или баласта, който се носи, но те имат малко общо с плавучестта на кораба, която ти засягаш.
Още е сутрин, но снощи до късно вдигахме наздравици за новордената дъщеричка на мой приятел, така че 'Чиърс'  *drink10*

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #199 -: 16 Септември, 2010, 20:23:06 »
-1
Със сигурност аз не съм ти написал минусите Маранди, въпреки обидите които ми нанасяш. Знаеш мнението ми за тях изказал съм го вече. Аз по-скоро съм по доносите. Следващият участник е много прав, че най-малкото е некомпетентно да сравняваш вълновите трептения при корабите и сградите.  *drink5*
...............
Айде да ти покажа и в коя панелна джунгла да се скриеш при земетръс. Подчертавам, че не е само заради вида сграда, но и заради баластрения буфер. Айде тичай да купуваш!
...............
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-09-16&article=340388
« Последна редакция: 16 Септември, 2010, 20:37:56 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #200 -: 17 Септември, 2010, 01:06:00 »
-2
Със сигурност аз не съм ти написал минусите Маранди, въпреки обидите които ми нанасяш. Знаеш мнението ми за тях изказал съм го вече. Аз по-скоро съм по доносите. Следващият участник е много прав, че най-малкото е некомпетентно да сравняваш вълновите трептения при корабите и сградите.  *drink5*
...............
Айде да ти покажа и в коя панелна джунгла да се скриеш при земетръс. Подчертавам, че не е само заради вида сграда, но и заради баластрения буфер. Айде тичай да купуваш!
...............
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2010-09-16&article=340388


По принцип тогавашния ми послепис беше отговор към въпрос на сладко бебе Додо2, така че не виждам какво съм объркАл, ама както и да е. Просто изваден от контекста на диалога се получава така.

Ся малко по-сериозно  ;)
------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Все още в града не е правено микросеизмично райониране, което да определи земетръсните части на столицата. Подобно проучване е продължителна операция във времето, а и изисква финансови средства, уточни Милошев. Предстои обаче спешна проверка на устойчивостта на сградите, в които се помещават болници, детски градини и училища."

Цитат от статията ти.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Другото, което тоже съсипва нещата е липсата на подземен кадастър, който не касае земетръсите, но пак показва тоталното безхаберие на държавата и общините, а иначе те са "узаконили" ( демек делегирали права на архитект ) събирането на такси от 'орицата като насреща няма нищо освен фолклор ( конструкциите са сериозно дело ).

Та, аз наистина не съм си поставял за цел да вникна в строителството като архитектура и конструкции, защото не е проблем да го направя в рамките на 1 месец, предвид подготоката ми.

Но липсва фундаментална информация като това, което съм болднал. Т.е. всичко до момента се прави на сляпо и то от тъпанари, облечени с държавни мантии или "раздържавяването" на архитектите като професия и е логично, че всичко се изроди в узаконяването на незаконни строежи.

П.П. По принцип частите висша математика, които съм учил + частите по физика, механика, съпротивление на материалите и едва след това поведение на конструкции, подложени на агресивна среда като вълнови движения, както като статика, така и като динамика ( там са още поне 5-6 дисциплини ) не правят разлика в конструкцията от какъв тип е и в каква среда е.

Сефте чувам, че имало значение каква и къде се намира дадена конструкция, щото тогава явно са открили нови закони на физиката, механиката и математиката, за които не знам в последните 10-15 години. Ама, не ми се вярва да е така  ;) Просто има сериозни проектанти и шмекери, каквито са в БГ-стан. Та, само те могат да си позволят да проектират без необходимите изходни данни и после да дрънкат простотии кат' тоя Диков, дет' не бил сигурен какво ще стане, ама му били казали, че няма проблем ... ( прочети му интервюто пак ).

Както и да е отплеснах се, идеята ми е, че липсва важна информация за микросеизмичното райониране и оттам всичко отива в сферата на гадателството. Поне така бихме подходили сериозните инженери-конструктури.

Та, няма проблем какво искаш да ти конструирам ( мога и 150-етажна сграда ), но ми трябват достоверни изходни данни, които в БГ липсват ). Не бих се справил сам, понеже това е екипна работа за цели проектантски групи, ама учудващо имам идея и от къде да ги намеря. Случайно ...  ;)

 *drink11* *drink11* *drink11*

П.П.П. За обидите извинявай, просто имаш рядката дарба да ме вадиш от равновесие като чета простотии. Може би като изкараш над 70 изпита, световно признати, ще успееш да оцениш защо се ядосвам. Иначе за информация при нас заплащането в цял свят започва стартово от 3500$ ( чисто ) +/месец, но Русата ми тиква отказа 2-3 оферти и се пренасочи към други нещица.

Поздрави!
« Последна редакция: 17 Септември, 2010, 01:41:32 от marandi »

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #201 -: 13 Октомври, 2010, 18:14:43 »
-2
Ей русолявия, не знам колко признати изпита имаш, ама нале се бараш енджиниъ земи сканирай някоя нова кооперацийка да видим дали ще намериш 200 тона железо в нея, колкото са извадили от ямболския блок 20. Отдавна подозирах панелите, че имат нещо общо с мавзолея на ГД, но сега се видя нагледно:http:

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=601596
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #202 -: 13 Октомври, 2010, 22:00:25 »
0

 Собственик, за да сме коректни, в една нова сграда от порядъка на 5000м2 спокойно можеш да имаш 200 тона "железо". Тоя блок не го знам какво РЗП е имал, но ако е бил 8-етажен три входа например като нищо ги докарва. А и в тези 200 тона освен армировъчни пръти и метални планки и профили за връзките, които имат общо с конструкцията, сигурно влизат и парапети на балкони, тръби от инсталацията, кюмбета, конски подкови и хлопатари.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #203 -: 13 Октомври, 2010, 22:11:26 »
-2
Чичко, чичко как ги прецени че в 5000кв. сграда ще има това желязо ? Първо да те попитам - как разбра застроената площ? Щото много лажат новите строители. Второ как сметна и кюмбета при положение че ромите биха ти извадили и костите ако са от желязо? И не се знае дали не са извадили още 200 тона от блока. Трето - като ги знам псевдостроителите как строят, нищо чудно да са спестили някой и друг десетки тон.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #204 -: 13 Октомври, 2010, 23:01:30 »
0
Блок 20 беше огромен, така че тези 200 тона желязо даже изглеждат малко. Имал е 200 апартамента - поне 12000 кв.м.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #205 -: 13 Октомври, 2010, 23:17:27 »
0
Чичко, чичко как ги прецени че в 5000кв. сграда ще има това желязо ?

  Нали имаше роднина вещ в материята, попитай го.

Първо да те попитам - как разбра застроената площ? Щото много лажат новите строители.

  Туй не го разбрах, какво общо имат новите строители с ямболския блок...
 
 
Второ как сметна и кюмбета при положение че ромите биха ти извадили и костите ако са от желязо?

  За кюмбетата се предавам. Какво мислиш за конските подкови и хлопатарите?

  Виж сега, в една сграда от стоманобетон трябва да има толкова "железо", колкото е необходимо да осигури носимоспособността и . Оттам нататък и да туриш още, няма смисъл. А и при различните конструктивни системи има специфични неща. Иначе най-много желязо има в металните конструкции.

  Хайде да се опитаме разговорът да не заприлича на:

  - Много ми се иска да си поговорим за музика.
  - С удоволствие!
  - Ти спал ли си с пианистка?



Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #206 -: 14 Октомври, 2010, 00:09:48 »
0
Чичо симпатичен си ми , само и заради факта, че трябва да уточняваме специализацията ми в строителството и НИ. ДОДО не ми е симпатичен защото освен че е модератор, е много бос и невещ в материята. В новото строителство всичко е изненада защото всичко е корупционно. Сега вдена ли ми мисълта? Айде леката нощ и приятни сънища *drink5*
......................
Достигнах отрицателен респект 500. Черпя! Кой ще се отзове?
Ако достигна 1000-банкет не на шега! Поздрави на столетниците!
« Последна редакция: 14 Октомври, 2010, 00:12:02 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #207 -: 14 Октомври, 2010, 00:26:29 »
0
Невещ съм в материята, но в деленето на числа - не. При това им обръщам внимание по инерция и както виждаш излиза по един тон желязо на апартамент, което е смешно. Както по този начин отново става смешна и изявата ти в тази тема.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #208 -: 14 Октомври, 2010, 00:32:44 »
-1
1 тон желязо на апартамент. Добре наложи ми бан за по сигурно! С какво доказваш че желязото е по-малко от това в новото строителство? Ако те дразни факта че панелите са по-здрави от това за което ще си направиш ипотека, банни ме веднага! Ти си най-големия смешник от доста време. Нищо не разбираш от материята в която модерираш обаче трябва да си вещ и затова  и цензур.
Кажи си колко си семпъл за да ти олекне. Въобще не ме е страх от теб и себеподобните ти неграмотници.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #209 -: 14 Октомври, 2010, 00:47:30 »
0
Новото строителство не е панелно, така че трудно се сравнява и напъните ти са безумни. И въпреки това си мисля, че в един апартамент от 50 квадрата има повече от един тон желязо, без изобщо да си имам представа от строителство.
Сега видя, че си се изказал глупаво и започна с пръдните - отскочи до WC.