Автор Тема: Здравината на сградите, в които живеем  (Прочетена 129076 пъти)

evgenia

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 17
  • Карма: +1/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #45 -: 11 Юли, 2010, 08:55:36 »
0
Някой спомена Вранча.
Аз както стана ясно от стоителство не разбирам, но намерих интересни картинки из нета за земетресението от 77.

едно репортажче: http://stirileprotv.ro/exclusiv/exclusiv-online/32-de-ani-de-la-cutremurul-din-77-vezi-aici-imagini-tulburatoare.html
 
няколко статии с картинки преди и след:http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-pe-magheru-1.html
епизод 2: http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-pe-magheru-2.html
епизод 3 http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-in-oras-1.html
и епизод 4 http://www.rezistenta.net/2009/03/4-martie-1977-in-oras-2.html

Ако някой от по-знаещите пусне коментар, ще се радвам естествено.

Ще преведа само края:
"Общият извод е, че най-много от падналите сгради са построени между двете световни войни, когато се е строяло по немски норми, създадени след 1900 г. При тях са се изчислявали само тежестта на етажите по вертикала. След земетресението от 1940, някои от тези сгради са заздравени, но като цяло са били сигурни до 1977. Движенията по вертикала, комбинирани с такива по хоризонтала предизивкват ефект на засилване (forfecare, които чисто и просто разрушават етажите.
За соц сградите, които са паднали, построени през 60-те, неспазването на нормите за материалите за стоителството, са елементът-ключ за катастрофата.
За нещастие, много от сградите построени по време на имотния бум от 2000-те са по-опасни от гледна точка на сеизмичния риск отколкото някои комунистически блокове."


ПП маранди  *drink3*


Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #46 -: 11 Юли, 2010, 14:45:20 »
-2
Остави Румъния на румънците. Ето последиците и изводите от последните  наши земетресения:

http://natkat.insurance.bg/2007/files/18.pdf
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #47 -: 12 Юли, 2010, 11:22:36 »
0
Един Въпрос ?
Някой срещал ли е обзорен материал, който  дава информация за промените във времето на строителните норми по отношение на антисейзмичната устойчивост?

Слагам ударение на години на влизане в сила на съответни нормативни документи.
Иначе класификацията на колегата по видове сгради и време на изграждане е доста пригледна, но там акцентът е по-скоро в качеството на проектите и изпълнението.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #48 -: 13 Юли, 2010, 02:02:25 »
+1

Ако някой от по-знаещите пусне коментар, ще се радвам естествено.

Ще преведа само края:
"Общият извод е, че най-много от падналите сгради са построени между двете световни войни, когато се е строяло по немски норми, създадени след 1900 г. При тях са се изчислявали само тежестта на етажите по вертикала. След земетресението от 1940, някои от тези сгради са заздравени, но като цяло са били сигурни до 1977. Движенията по вертикала, комбинирани с такива по хоризонтала предизивкват ефект на засилване (forfecare, които чисто и просто разрушават етажите.
За соц сградите, които са паднали, построени през 60-те, неспазването на нормите за материалите за стоителството, са елементът-ключ за катастрофата.
За нещастие, много от сградите построени по време на имотния бум от 2000-те са по-опасни от гледна точка на сеизмичния риск отколкото някои комунистически блокове."


ПП маранди  *drink3*

Ъмм,

нямаме големи традиции в строителството на масивни сгради с много хапартаменти. Не случайно е посочена 1900 год., та насетне. От възрожденския стил с малките кокетни къщурки, след Освобождението се канят мисля, че австрийци бяха да проектират обществените сгради в Софето ( по памет ). После идва соц-а и сляпото копиране на технолигии.

Положителното поне е, че не сме се улисвали с височината на етажите поради сеизмичността на региона.

Тоже е положително, че сме нямали голям трус от 100 години, за да се "види" къде сме. Тоя тигър 31 в материала, който е дал е отбелязано точно това, ама той ми иска "факти"? Няма толкова тъпо парче, да не е тръскало сериозно от над 1 век, а той да си мели неговото и да иска "факти".

Отделно от картинките му и описанията се вижда точно това, което казвам. Цепенето на стените под ъгъл 45 градуса, считано от ъгъла на стената, т.е. където е концентратора на напрежение.

Това са се опитали да обяснят и румънягите, че при покой, сградите са натоварени само на статика, при земетръс става освен нея и динамика и напреженията от нормални, стават тангенциални като огъване, усукване и срязване в слабите места на конструкцията.

Липсата на опит в строителството и архитектурата поради 450 годишното турско присъствие ни докарва после до строежи на бутафории при масивното, жилищно строителство. Демек не особено функционални сгади, тежки конструкции, които оскъпяват доста и идиотска визия след само 30-40 години експлоатация.

Тук само ще вметна, че избора на България за постижение на 20-и век в строителството и архитектурата, което се проведе по БНТ, беше Димитровград.

Повече не виждам какво да коментираме .....

П.П. Чиърс  *drink11*

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #49 -: 14 Юли, 2010, 20:49:52 »
-6
Не си  прав, има такова тъпо парче. То заявява, че не е имало повече от век сериозно земетресение в България. Типично за тъпите парчета е да не знаят че 7,3 по Рихтер е сериозно земетресение във всяка една страна. То най-силните въобще регистрирани са около 9 по Рихтер.
Типично за демонстрацията на блондиността си и стремежа да се размие като конкретен пол /включително и от аватара си/ и сексуална ориентация. Може би не толкова консервативна, а малко по-освободена. В един друг материал се споменава, че земетресението през 1977г. във Вранча и Свищов е може би с повече жертви и по-разрушително от това през 1928г. Но сигурно за най-тъпото парче трябва да изригне нещо като  Кракатау и да разпарчетоса цял полуостров за да е сериозно земетресение според него. Недоносени твърдения, точно толкова недоносени, както и за скорошната смърт на панелите.
Още един линк който е показателен, където се споменава за доброто поведение на панелите при земетресенията в Спитак :
http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en%7Cbg&u=http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/events/1988_12_07.php
Специално за русите: Като отворите линка вижте другия линк - Щети от земетресението. Снимки от геофизичния data centre
 
14 Юли, 2010, 20:49:52 - Скрито мнение поради висок отрицателен вот. Покажи мнението.
« Последна редакция: 14 Юли, 2010, 21:36:08 от Собственик 31 »
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #50 -: 15 Юли, 2010, 02:02:48 »
+5
Не си  прав, има такова тъпо парче. То заявява, че не е имало повече от век сериозно земетресение в България. Типично за тъпите парчета е да не знаят че 7,3 по Рихтер е сериозно земетресение във всяка една страна. То най-силните въобще регистрирани са около 9 по Рихтер.
Типично за демонстрацията на блондиността си и стремежа да се размие като конкретен пол /включително и от аватара си/ и сексуална ориентация. Може би не толкова консервативна, а малко по-освободена. В един друг материал се споменава, че земетресението през 1977г. във Вранча и Свищов е може би с повече жертви и по-разрушително от това през 1928г. Но сигурно за най-тъпото парче трябва да изригне нещо като  Кракатау и да разпарчетоса цял полуостров за да е сериозно земетресение според него. Недоносени твърдения, точно толкова недоносени, както и за скорошната смърт на панелите.
Още един линк който е показателен, където се споменава за доброто поведение на панелите при земетресенията в Спитак :
http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en%7Cbg&u=http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/events/1988_12_07.php
Специално за русите: Като отворите линка вижте другия линк - Щети от земетресението. Снимки от геофизичния data centre


Тигърчето ми,

отегчаваш ме доста и за последен път ти обръщам Фнимание ( в предните ти постове умишлено не ти коригирах простотиите, да ти позапазя малко достойнството, щото изобилстват от невежество ).

Скалата по Рихтер, която визираш е 10-степенна, а не ... ( около 9 ). Тук за протокола ще вметна, че най-силното до момента земетресение в света е от 9.5 в Валдивия, Чили и "учудващо" са общо 5 земетресения ( официално регистрирани ) над 9.

Поредната ти простотия е да сравняваш Вранча и Чирпан от 1928 г. Във Вранча дълбочината на епицентъра е голяма ( над 100 км ), а това в Чирпан е "плитко" 10-20 км ( по памет ).

Това горе ти е едната простотия да сравняваш несравними неща като дълбочина и ефект съвсем различни трусове. Затова, ако имаше малко гънки, щеше да се сетиш, че в статистиките уж не толкова високи степени на магнитут дават повече жертви от други по-силнички. Примери бол ....

Втората ти простотия е, че скалата на Рихтер е открита през .... 1935 г. , а ти говориш и сравняваш убедено 1977 г. със .... 1928 г. Откъде си сигурен като още е нямало открита тая скала??? Демек пак сравняваш несравними неща.

П.П. Добре, че не съм почнал да ти коригирам простотиите от предните постове ... ще се уплашиш колко си зле. Точно на такива кат' тИбя им викам панелната Ентелигенция, демек чалга науката и изкуството на БГ-то в наши дни, където Слави Плешивият "стана" певец, а Станишката без един ден трудов стаж - премиер. Бог да пази България!

П.П.П. А, изводите и нападките на лична основа, които се опитваш да вкарваш, си ги запази за у вас. Там, на мама, на тати, на жената ... бе на някой дет' те търпи, налЕ?  ;)
« Последна редакция: 15 Юли, 2010, 02:12:55 от marandi »

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #51 -: 15 Юли, 2010, 17:54:51 »
-6
Изопачителю, смешен. При това рус/руса. Казах, че най-силните земетресения са около 9 по Рихтер, а не колко е скалата по Рихтер. Аз когато съм ги учил тия скали, ти си мечтаел да можеш да решиш квадратно уравнение. Много добре знам, за това че се получават различни по разрушителност земетръси, когато епицентъра е на различна дълбочина. Обаче има и други фактори като вид почва и степен на песъчливост, които няма как да знаеш, защото недоучилите или взели фиктивни тапии по каквото и да е си личат от далеч. Не един специалист по геофизика изтъква факта, че поради медийната цензура не е отразена реалната трагедия от свищовското земетресение и по оценка на някои от тях, жертвите са повече от тези от чирпанското.
И аз не намирам смисъл да обяснявам на псевдоинженер чийто доводи и прогнози не се различават от тези на циганска врачка.
15 Юли, 2010, 17:54:51 - Скрито мнение поради висок отрицателен вот. Покажи мнението.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #52 -: 16 Юли, 2010, 00:00:29 »
0
Не си  прав, има такова тъпо парче. То заявява, че не е имало повече от век сериозно земетресение в България. Типично за тъпите парчета е да не знаят че 7,3 по Рихтер е сериозно земетресение във всяка една страна. То най-силните въобще регистрирани са около 9 по Рихтер.
Типично за демонстрацията на блондиността си и стремежа да се размие като конкретен пол /включително и от аватара си/ и сексуална ориентация. Може би не толкова консервативна, а малко по-освободена. В един друг материал се споменава, че земетресението през 1977г. във Вранча и Свищов е може би с повече жертви и по-разрушително от това през 1928г. Но сигурно за най-тъпото парче трябва да изригне нещо като  Кракатау и да разпарчетоса цял полуостров за да е сериозно земетресение според него. Недоносени твърдения, точно толкова недоносени, както и за скорошната смърт на панелите.
Още един линк който е показателен, където се споменава за доброто поведение на панелите при земетресенията в Спитак :
http://translate.google.bg/translate?hl=bg&langpair=en%7Cbg&u=http://earthquake.usgs.gov/earthquakes/world/events/1988_12_07.php
Специално за русите: Като отворите линка вижте другия линк - Щети от земетресението. Снимки от геофизичния data centre


Тигърчето ми,

отегчаваш ме доста и за последен път ти обръщам Фнимание ( в предните ти постове умишлено не ти коригирах простотиите, да ти позапазя малко достойнството, щото изобилстват от невежество ).

Скалата по Рихтер, която визираш е 10-степенна, а не ... ( около 9 ). Тук за протокола ще вметна, че най-силното до момента земетресение в света е от 9.5 в Валдивия, Чили и "учудващо" са общо 5 земетресения ( официално регистрирани ) над 9.

Поредната ти простотия е да сравняваш Вранча и Чирпан от 1928 г. Във Вранча дълбочината на епицентъра е голяма ( над 100 км ), а това в Чирпан е "плитко" 10-20 км ( по памет ).

Това горе ти е едната простотия да сравняваш несравними неща като дълбочина и ефект съвсем различни трусове. Затова, ако имаше малко гънки, щеше да се сетиш, че в статистиките уж не толкова високи степени на магнитут дават повече жертви от други по-силнички. Примери бол ....

Втората ти простотия е, че скалата на Рихтер е открита през .... 1935 г. , а ти говориш и сравняваш убедено 1977 г. със .... 1928 г. Откъде си сигурен като още е нямало открита тая скала??? Демек пак сравняваш несравними неща.

П.П. Добре, че не съм почнал да ти коригирам простотиите от предните постове ... ще се уплашиш колко си зле. Точно на такива кат' тИбя им викам панелната Ентелигенция, демек чалга науката и изкуството на БГ-то в наши дни, където Слави Плешивият "стана" певец, а Станишката без един ден трудов стаж - премиер. Бог да пази България!

П.П.П. А, изводите и нападките на лична основа, които се опитваш да вкарваш, си ги запази за у вас. Там, на мама, на тати, на жената ... бе на някой дет' те търпи, налЕ?  ;)


 *drink11*  ;) :D :D :D

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #53 -: 16 Юли, 2010, 01:39:54 »
0
..... Много добре знам, за това че се получават различни по разрушителност земетръси, когато епицентъра е на различна дълбочина. Обаче има и други фактори като вид почва и степен на песъчливост, които няма как да знаеш, защото недоучилите или взели фиктивни тапии по каквото и да е си личат от далеч ......

Тигре,

ти що не се запишеш в кръжока Шут на годината, бря? Ърмм ...?

Какви почви, какви степени на песъчловост???

До 100 км дълбочина, труса се води "плитко" земетресение.

Земната кора е от 3 слоя СКАЛИ ( никъде не се говори за почви и пясъци ), като най-горния се води седиментен. И той има дълбочина едва 10-15 км.

Ти имаш ли представа от какво се състои почвата и до каква дълбочина достига въобще, че ми коментираш влиянието на почвата и песъчливостта?

П.П. И престани с тая Вранча да вкарваш в дискусията, понеже Вранча е в Румъния, а не в България. Искаш примери с български земетресения, налЕ??

Поне научи малко географията и къде се намира Вранча  ;)

П.П.П. "Влияние на почвата и песъчливостта при земни трусове" <-- т'ва е направо за Нобелова награди - хихи
« Последна редакция: 16 Юли, 2010, 01:43:54 от marandi »

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #54 -: 16 Юли, 2010, 01:42:46 »
0
Собственик, не ме карай да будя майка ми! Тя е геохимик и ще стане страшно по въпроса!  :D :D :D

Ама най-готиното е че веднага се започва с храченето и плюенето ...
Цитат
Обаче има и други фактори като вид почва и степен на песъчливост, които няма как да знаеш, защото недоучилите или взели фиктивни тапии по каквото и да е си личат от далеч ......
Еййй, как ги вижда този человек тези "фиктивни тапии" от монитора, както и псевдо-интелектуалците и всички отрицателни черти от характерите, ей това не разбрах?! "Звездите му ги говорят"!  :D ;)
Знае или не, вярва или не - първата работа е да "захапе" и после да върти глава и да мята жертвата. Егати злобата!
На какво си захранван ти бе?! На секира ли?  :P
« Последна редакция: 16 Юли, 2010, 01:49:28 от elissa »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #55 -: 16 Юли, 2010, 01:45:30 »
0
Собственик, не ме карай да будя майка ми! Тя е геохимик и ще стане страшно по въпроса!  :D :D :D

Мани,

тоя всеки път чупи тъпомера кат' се изцепи. А, все си мисля, че по-голяма простотия от последната му не може да се измисли.

Ама, тоя е талант  :D :D :D

Чиърс на бебе Елиса  *drink11*

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #56 -: 16 Юли, 2010, 01:53:22 »
0
Собственик, не ме карай да будя майка ми! Тя е геохимик и ще стане страшно по въпроса!  :D :D :D

Мани,

тоя всеки път чупи тъпомера кат' се изцепи. А, все си мисля, че по-голяма простотия от последната му не може да се измисли.

Ама, тоя е талант  :D :D :D

Чиърс на бебе Елиса  *drink11*

Ама готиното е, че се цепи по всички въпроси, нЕма въпрос по който да не е меродавно и неоспоримо компетентен.   :D :D :D Няма и тема неОа...на!

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #57 -: 16 Юли, 2010, 02:04:07 »
0
Ай, да се местим в темата за поздравите, то тук стана сатира с тоя  :D :D :D

 *drink11*

Crash

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 41
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +12
    • Профил
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #58 -: 16 Юли, 2010, 09:02:21 »
0
Една доста интересна според мен статия:

http://spisanie.imot.bg/nay-riskovi-za-stroitelstvo-sa-zemite-mejdu-ustieto-na-iskyr-i-silistra.html

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Здравината на сградите, в които живеем
« Отговор #59 -: 16 Юли, 2010, 19:41:22 »
-1

Ъмм,

нямаме големи традиции в строителството на масивни сгради с много хапартаменти. Не случайно е посочена 1900 год., та насетне. От възрожденския стил с малките кокетни къщурки, след Освобождението се канят мисля, че австрийци бяха да проектират обществените сгради в Софето ( по памет ). После идва соц-а и сляпото копиране на технолигии.

Положителното поне е, че не сме се улисвали с височината на етажите поради сеизмичността на региона.

Тоже е положително, че сме нямали голям трус от 100 години, за да се "види" къде сме ....

Липсата на опит в строителството и архитектурата поради 450 годишното турско присъствие ни докарва после до строежи на бутафории при масивното, жилищно строителство. Демек не особено функционални сгади, тежки конструкции, които оскъпяват доста и идиотска визия след само 30-40 години експлоатация.

Тук само ще вметна, че избора на България за постижение на 20-и век в строителството и архитектурата, което се проведе по БНТ, беше Димитровград.

Повече не виждам какво да коментираме .....

П.П. Чиърс  *drink11*

Тук мисля, че съм отговорил на поста на бебе Барба ;)

 *drink11*