Автор Тема: Икономика и финанси  (Прочетена 198263 пъти)

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
КЗК даде зелена светлина на сделката за НУРТС
« Отговор #540 -: 23 Юни, 2010, 13:30:03 »
0
КЗК даде зелена светлина на сделката за НУРТС
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/06/23/921627_kzk_dade_zelena_svetlina_na_sdelkata_za_nurts/?ref=rss
23 юни 2010, Капитал - България


Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) разреши сделката за тв и радио предавателите на БТК. Страни по нея са бившият държавен телеком и кипърската офшорна компания Mancelord Limited. Тя закупува НУРТС (Национално управление "Радио и тв станции") от сегашния собственик БТК. Сделката беше сключена през април и миналата седмица получи одобрение от КРС. След днешното разрешение и на КЗК, НУРТС вече има нов собственик - Mancelord Limited.

Според закона предприятията уведомяват КЗК ако...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

MORSKI

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 109
  • Карма: +13/-5
  • Респект: +13
    • Профил
Re: Икономика и финанси
« Отговор #541 -: 23 Юни, 2010, 19:17:23 »
0
Нараства външният дълг на държавата

http://money.ibox.bg/news/id_386935634

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Мария Костадинова: За заявление за нови документи не трябва да се чака повече от два часа
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/06/25/921914_mariia_kostadinova_za_zaiavlenie_za_novi_dokumenti_ne/?ref=rss
25 юни 2010, Капитал - България


Повод за разговора с директора на дирекция "Български документи за самоличност" Мария Костадинова са сигналите за дълги опашки от изнервени от чакане на хора, които искат да си извадят нови документи. Във въпросите включихме и предложенията на наши читатели за по-добра организация в най-натоварените паспортни служби.

В края на май обявихте няколко мерки за подобряване на организацията по изваждане на нови документи - паспортните служби да работят и в събота, а през седмицата да...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Такса по такса - печалба
« Отговор #543 -: 25 Юни, 2010, 16:50:06 »
0
Такса по такса - печалба
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/06/25/923241_taksa_po_taksa_-_pechalba/?ref=rss
25 юни 2010, Капитал - България


Васил получава заплатата си по сметка. При теглене на пари от банкомат или при плащане в магазин не му се удържат пари. Обслужващата го банка не му начислява такса при погасяването на месечните му комунални сметки, нито пък при международен превод. Да, нещо не се връзва с действителността. Просто Васил живее в Испания.

Дъщеря му обаче работи в София и всеки път, като пъхне дебитната си карта в банкомат (дори и в такъв на банката й), за да изтегли пари, й се начислява малка такса....
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Защо не падат лихвите
« Отговор #544 -: 25 Юни, 2010, 16:50:06 »
0
Защо не падат лихвите
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/06/25/923232_zashto_ne_padat_lihvite/?ref=rss
25 юни 2010, Капитал - България


Попитайте произволен банкер накъде ще вървят лихвите и наблюдавайте как по лицето му се изписва желание да е някъде много, ама много далеч. Първо, защото всеки го пита това. Второ, защото отговорът, който му се иска да ви даде, и този, който вие искате, са коренно противоположни. И трето, защото най-правилният отговор е не особено ясното "зависи".

На теория нещата изглеждат много прости – банките привличат депозити и дават кредити, като трябва да реализират и печалба от това. Тоест...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Платено с лихвите
« Отговор #545 -: 25 Юни, 2010, 16:50:06 »
0
Платено с лихвите
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/06/25/923220_plateno_s_lihvite/?ref=rss
25 юни 2010, Капитал - България



Сложната лихва е най-великата сила във Вселената. Думите са на Алберт Айнщайн или поне така твърди градската легенда. И наистина - всеки кредитополучател вероятно е усетил по джоба си колко прав е бил великият физик.

Решихме темата на този брой да са лихвите по кредитите не просто защото такива текстове винаги се четат. Всъщност в сложната лихва няма нищо Бог знае колко сложно, което да оправдае толкова много думи. Кратка и ясна формула, която се преподава в училище. Причината...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
За да не изпуши системата
« Отговор #546 -: 25 Юни, 2010, 16:50:06 »
0
За да не изпуши системата
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/06/25/923204_za_da_ne_izpushi_sistemata/?ref=rss
25 юни 2010, Капитал - България


Да се занимаваш със земеделие в България не е сигурен и благодатен бизнес. Причините са много. Например при производството на тютюн вина има и системата на премиране на производителите от държавата, която твърде дълго време не предприе никакви мерки за реформиране на сектора. Това пък се върна като бумеранг - сега отново държавата трябва да намери в бюджета си 116 млн. лв., за да изплати помощите на тютюнопроизводителите за 2009 г. Иначе я чака вълна от протести. И очаквано парите се намират...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Между държавата и държавата
« Отговор #547 -: 25 Юни, 2010, 16:50:07 »
0
Между държавата и държавата
http://www.capital.bg/vestnikut/k1/2010/06/25/923193_mejdu_durjavata_i_durjavata/?ref=rss
25 юни 2010, Капитал - България


За бурята, която се разрази между правителството и енергоразпределителните дружества (ЕРП) по повод цената на тока от 1 юли, има обяснение, но то не е очевидното. На пръв поглед нещата изглеждат и (се представят) така: лошите чужди капиталисти, които ни продават електричество, правят някакви финансови шашми и затова искат повишение на цените; но правителството разобличи манипулациите и ще защити потребителите. Ако токът беше домати, атаката щеше да е към продавачите на пазара, но без да се...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Въпрос на връзки
« Отговор #548 -: 25 Юни, 2010, 16:50:07 »
0
Въпрос на връзки
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/06/25/923163_vupros_na_vruzki/?ref=rss
25 юни 2010, Капитал - България


Преди няколко броя разказахме за сблъсъка на двама полицаи от столичното 6 РПУ с партньора на зам.-председателя на Върховния административен съд Венета Марковска – Георги Георгиев. Срещу офицерите беше започнало дисциплинарно производство за уволнение. След публикацията в "Капитал" и миналата седмица в mediapool вътрешният министър Цветан Цветанов замрази уволнението и нареди нова проверка за случилото се в нощта на 28 януари тази година. Тя би трябвало да изясни дали наистина Георгиев се е...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Плоски игри
« Отговор #549 -: 25 Юни, 2010, 16:50:07 »
0
Плоски игри
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/06/25/922998_ploski_igri/?ref=rss
25 юни 2010, Капитал - България


Няколко месеца след като затвориха дебата за по-високо ДДС, управляващите отново отвориха кутията на Пандора, наречена увеличаване на данъци.

"Вероятно ще се наложи вдигането на преките данъци и окончателното решението за това ще бъде взето през есента", каза пред "Дарик радио" председателят на  парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова. Така тя публично заяви това, което от определено време не на шега се върти в главите на управляващото мнозинство. Следващата година отново се...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Джеймс Уорлик: Отношенията ни никога не са били по-добри
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/2010/06/25/922958_djeims_uorlik_otnosheniiata_ni_nikoga_ne_sa_bili/?ref=rss
25 юни 2010, Капитал - България


Профил
Джеймс Уорлик e посланик на САЩ в България от януари 2010 г. Преди сегашното си  назначение е главен заместник на помощник държавния секретар в Бюрото за международни организационни въпроси. През 2004 г. работи като главен съветник на посланик Л. Пол Бремър в Ирак и надзирава програмата на ООН "Петрол срещу храни". Бил е генерален консул в американското посолство в Москва, както и съветник по политическите въпроси в посолството на САЩ в Германия. Завършил е Станфордския университет...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Война за пет милиона
« Отговор #551 -: 25 Юни, 2010, 16:50:07 »
0
Война за пет милиона
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/06/25/922843_voina_za_pet_miliona/?ref=rss
25 юни 2010, Капитал - България


Къде може да се рекламира освен на билбордове
- на спирките
- на телефонните будки
- на афишните колони
- на градския транспорт
- по покривите (само ажурни букви)
- на стълбовете на уличното осветление
- на билбордове върху частни терени
- на билбордовете, стопанисвани от "Егида"         
"При бюджет от повече от един милиард лева, два милиона не са кой знае каква загуба".

Тези думи не са на бизнесмен, когото кризата не е засегнала, а на...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Между държавата и държавата
« Отговор #552 -: 25 Юни, 2010, 17:00:03 »
0
Между държавата и държавата
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/06/25/923193_mejdu_durjavata_i_durjavata/?ref=rss
25 юни 2010, Капитал - България


За бурята, която се разрази между правителството и енергоразпределителните дружества (ЕРП) по повод цената на тока от 1 юли, има обяснение, но то не е очевидното. На пръв поглед нещата изглеждат и (се представят) така: лошите чужди капиталисти, които ни продават електричество, правят някакви финансови шашми и затова искат повишение на цените; но правителството разобличи манипулациите и ще защити потребителите. Ако токът беше домати, атаката щеше да е към продавачите на пазара, но без да се...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Новинаров

  • Читател
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 38972
  • Карма: +31/-28
  • Респект: +8
    • Профил
Газова камера
« Отговор #553 -: 25 Юни, 2010, 17:10:03 »
0
Газова камера
http://www.capital.bg/vestnikut/k1/politika_i_ikonomika/2010/06/25/923255_gazova_kamera/?ref=rss
25 юни 2010, Капитал - България


Българският газов пазар от години прилича на газова камера. До последно не подозираш какво ти се готви. Нямаш алтернатива. Не ти определяш правилата на играта и дори не си наясно с тях в детайли. И най-вече - наложи ли ти се да влезеш вътре, плащаш скъпо.

Последното ще важи в пълна степен от началото на юли, откогато общественият доставчик "Булгаргаз" настоява за увеличаване на цената на газа с 29.64%, или със 129 лв. на хиляда кубични метра. По-високата цена ще постави под въпрос...
Аз съм робот, не отговарям за действията си.

Scyther

  • Гост
Re: Икономика и финанси
« Отговор #554 -: 25 Юни, 2010, 20:28:10 »
0
Продължава потъването на икономиката ни http://news.ibox.bg/news/id_1993429795

Икономиката продължава да потъва, е споделил председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев  на среща с президента Първанов, който провежда поредица от срещи с представители на бизнеса.

Припомняме, последователно при държавния глава днес бяха шефовете на БСК, БТПП и АИКБ.

Опасностите пред българската икономика са немалки - те са свързани освен с дефицита по текущата сметка и с дефицита по валутната сметка, тъй като липсата на преки чуждестранни инвестиции поставя под опасност натрупванията, които има България във валутния резерв, каза Данев.

Единственият положителен сигнал за българската икономика през последните месеци е в сектора на промишлеността, където има ръст на износа и на поръчките, посочи Божидар Данев.

Оценката на Българската стопанска камара обаче е, че икономиката ни продължава да потъва. Освен растящият дефицит  по текущата сметка липсват и преки чужди инвестиции.

Има натрупани трайни деформации в икономиката ни, които увеличават цената на кризата, коментира още Данев, като според него сред тях са бумът на строителството и пазарът на недвижимите имоти, спекулативните капитали, както и погрешно водената енергийна политика, в резултат на която икономиката ни е енергоемка.

Сериозен проблем остава и междуфирмената задлъжнялост, която води до фалит на фирми и увеличава безработицата, посочи още Данев.

От своя страна от БТПП очакват се още фалити на фирми до края на годината.

Председателят на Палатата Цветан Симеонов призова държавата да изплати 100% от задълженията си към фирмите. Ръководството на БТПП разговаря с президента Георги Първанов и обсъди развитието на икономическата криза, мерките на правителството за справянето с нея, както и актуализацията на бюджета.

Държавата трябва да се изплати на фирмите, а не да бави парите, защото това затруднява бизнеса да погасява задълженията си към НОИ и да плаща на работниците си. Той прогнозира, че спиралата на кризата ще продължи да върви надолу, ако държавата не се издължи на 100% на фирмите и ще има още закрити предприятия до края на годината.

В условията на криза ще се работи повече и ще се печели по-малко, каза Симеонов.

От БТПП смятат, че през бюджета не трябва да се преразпределят 42% от публичните разходи, след като ГЕРБ са записали в програмата си 35% от БВП. Цветан Симеонов призова за по-добра координация между институциите, както и за по-добър синхрон в самото правителство, за да няма противоречиви сигнали към чуждите инвеститори.

От Асоциацията на индустриалния капитал са информирали президента, че редица от антикризисните мерки вече се реализират, но по някои от тях има изоставяне.

Председателят Васил Велев съобщи след срещата си с държавния глава, че сред неизпълнените мерки е създаването на регистър на задълженията на държавата към бизнеса и приемането на законодателни решения за даване на гратисен период за фирми, към които държавата има задължения.

Той поясни, че искането за такъв ваканционен период е защото фирмите, към които държавата има задължения, не би трябвало да бъдат лимитирани. Гратисният период ще им помогне да могат да участват в обществени поръчки и проекти, финансирани от европейските фондове.

Велев съобщи още, че представителите на Асоциацията искат на фондовата борса да бъдат качени големите енергийни български компании, като се предложи за продажба миноритарен дял от тях.

С това ще се привлекат чужди инвестиции, ще се даде възможност на пенсионните фондове да инвестират на българската борса, а не в чужбина, коментира Велев и подчерта, че чрез предлагането на атрактивни пакети на борсата българските пари ще работят в България.

Велев посочи още, че за Асоциацията е важно да отпаднат забраните пред сребърния фонд да инвестира на капиталовия пазар. Велев отбеляза по отношение на анктикризисните мерки на кабинета, че при възстановяването на ДДС има известно подобрение, но не и по отношение на плащанията за изпълнение обществени поръчки и изпълнените проекти, финансирани от европейски програми.