Автор Тема: Да раздвижим малко сивото вещество  (Прочетена 65720 пъти)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #195 -: 14 Февруари, 2011, 13:13:50 »
0
С колко процента повече са 4 шева на челото на ББ, от 0 шева?

 :D

Ще се наложи Джим пак да се обади...

Въпрос с повишена трудност. "Ами сега!" :D

 *drink11*

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #196 -: 16 Февруари, 2011, 00:31:39 »
0
Додо, не е удобно в това състояние да го карам да решава диференциални уравнения. Като му махнат шевовете, ще го питам с колко процента са намалели  *prof*
А Бареков не го гледам изобщо, всъщност и не знам с какво се занимава в момента. Още като водеше един сутрешен блок ми се струваше прекалено тъп и избирах други телевизии.
Я да се върна на същността на темата: Имате един дървен куб със страна 3 см. Трябва да се разреже на 27 кубчета със страна 1 см. (представете си кубчето на Рубик). Това лесно може да стане с по две успоредни разрязвания на три съседни страни. Въпросът е може ли да се постигне това с по-малко от 6 разрязвание, ако могат разрязаните части да се пренареждат преди следващото разрязване.  ???

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #197 -: 18 Февруари, 2011, 00:03:03 »
0
Хм, задачата е написах с тъмносиньо за да стимулирам тъмносините Муза и Додо (не че и аз не бях тъмносин през по-голямата част на демокрацията), но уви  ::) Добре де, обадете се на Костов да го питате  :D Муза, на теб като левскарка ти давам още един жокер - обади се на друг син кумир - Т.Батков  *rofl* *rofl* *rofl* Сега се сетих, че и двамата имате високо мнение за адвокатите  *rofl*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #198 -: 18 Февруари, 2011, 04:12:33 »
0
А задължително ли е разрязването да е по права линия?

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #199 -: 18 Февруари, 2011, 09:43:08 »
0
А сега де, естествено че разрязването е по права линия. Ако можеше да се реже със завои то може и да стане с едно-две разрязвания.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #200 -: 18 Февруари, 2011, 16:18:10 »
0

Хехех... Батков...  *rofl*

Предполагам, че ще се сведат до 5. Макар и да не го финализирах. Страната на кубчето към мен - правя първия хоризонтален разрез - и се получават 2 призми. Едната, по тънката я преплъзвам перпендикулярно на другите правя втория хоризонтален разрез, като така се включва и тази, която съм я завъртяла - разделя се на 2 с размери - 1/1/3 и 1/2/3 И... так далее...


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #201 -: 18 Февруари, 2011, 16:39:05 »
0
Чак пък с едно-две :)

1. Ако са прави равнини на срезовете - не може с по-малко от 6. Централното кубче трябва да бъде изрязано, а то има 6 страни, значи трябват 6 незвисими рязания. Затова попитах дали може с криви.

2. Ако може с криви срезове, при това някакъв лазер с който се реже с ширина 1 сантиметър и с възможност да се взимат прави ъгли при рязане, теоретично може с 5 (но не съм много сигурен - виж по-долу).

Ако се направи същата задача, но за плоско квадратче със страни 3x3 дали може да се нареже на 9 с по-малко от 4 среза - не може даже и с криви срязвания (под прав ъгъл да се завива), защото:
- имаме 9 малки квадратчета
- най-оптималното е степента на две, т.е. по обратния път - ако ги имаме нарязани вече, да ги налепим обратно: първо имаме единични, следващото което можем да направим е да ги залепим по двойки, след това двойките - в елементи с по четири.
Но при плоския вариант 2 на 3 степен е 8, т.е. можем да слепим с три лепения максимум 8 квадратчета. Т.е. даже и с криво рязане няма как с по-малко от 4.

При обемния вариант обаче степените се разминават в наша полза:
- имаме 27 малки кубчета
- 2 на 5 степен обаче е 32, т.е. по обратния вариант можем (вероятно) да видим как да правим слепвания (и съответно обратното е срезове с лазера), така че да съберем големия куб
- първо имаме 27 единични
- след първото слепване стават 14 елемента (13 двойни и 1 единичен)
- след второто слепване стават 7 елемента
- след третото слепване стават 4 елемента
- след четвъртото слепване стават 2 елемента
- след петото слепване става 1 елемент - големия куб.

Въпросът е дали при рязането на формите образувани от единични кубчета, можем да ги изберем такива форми, че после така да ги разположим една спрямо друга, че като режем с лазера равнини да режем едновременно по няколко. Защото това е важно необходимо условие, не само горната бройка да излиза.

Примерно последната стъпка - имаме 13 двойки и едно единично (което ни е ОК), нареждаме 13 двойки една зад друга и им теглим общо балтията и стават 27 кубчета. Предните стъпки са малко по-сложни :)

 *drink6*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #202 -: 18 Февруари, 2011, 17:35:57 »
0

За да се спести едно рязане, трябва да са се получили 9 кубчета 1/1/1 при предните 5 разреза.
Аз до момента, "изрязах" 1, при трето рязане. Т.е. останалите 8, трябва да се получат в следващите 2 разреза.  :-\

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #203 -: 18 Февруари, 2011, 23:08:26 »
0
Темата е "да раздвижим МАЛКО сивото вещество". Затова и аз не давам задачи, за които се изисква висша математика. Додо в точка 1 е обяснил защо не може с по- малко от 6 разреза  *clap*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #204 -: 18 Февруари, 2011, 23:25:03 »
0

Aaaa... ! *prof*

Аз приех, че като питаш - може ли? Значи може! И мислено рязах, въртях, сучех...  :D *rofl*

Додо си е Додо... :) *drink11*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #205 -: 22 Февруари, 2011, 15:55:49 »
0

Няма оправия с тези проценти и това си е...

Закачих се за поста на Статус - след неговия се почва ...

http://www.investor.bg/forum/showthread.php?p=1212153#post1212153

На това, в първия момент, ококорих очи...  :o :o :o Абе, как са го сметнали, като преди таксите е 0%.

Цитат
ами ти наистина ли не знаеш как работят процените? не си ли гледал брошурки на инвестиционен/пенсионен фонд? ето как се смята средната доходност за 3 години например:
1 година: 100% ръст
2 година: 0% изменение
3 година: 50% спад
средна доходност за 3 годишен период преди такси: 16.67%... а реалното изменение е около -8% след таксите (2% на година). това е финансово факирство, представяш загуба като печалба


Как - вадят ябълки от круши. Тц, тц, тц...


dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #206 -: 22 Февруари, 2011, 16:55:39 »
0
Наистина ли на български е неправилно да се каже, че "на нещо цената му е паднала два пъти"?

Иначе ако може, спокойно може да се твърди, че има спад 200% (т.е. 2 пъти - това е с колко се дели). Ако се каже с предлога "с" - спад с 50%, тогава трябва така (това е колко се вади от цялото, за да се получи резултата). А ако се каже има "ръст с X%" - е колко да се прибави като се умножи, а "ръст X%" - с колко директно да се умножи.

 ???

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #207 -: 22 Февруари, 2011, 17:44:36 »
0

Процентите са много лесно нещо, само трябва да се уточни и съобрази базата, спрямо което се смятат. От там идва объркването.

100% надценка от долното ниво, се равнява на 50% намаление от горното ниво. Затова и действия - събиране и изваждане на тези два процента не могат да се правят. Както са и направили със смятането на доходността:

(100%-50%)/3=16.67%

А, то е 0%, а не 16.67%.

И сега се чудя, дали е от незнание това?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #208 -: 22 Февруари, 2011, 23:19:43 »
0
Защо да е незнание :) Това сигурно е троен интеграл, отчитащ средна доходност при случайно влизане и случайно излизане в два момента в този три годишен период за получения интервал между тях. Примерно един човек влезнал в самото начало и излязъл след 1 година е на печалба 100%. Друг влезнал в началото на третата и излязъл в края - минус 50%. И т.н. Прави се средно аритметично между всички такива (безкраен на брой) интервали и се получава средна доходност. Това да си призная не знам как се изчислява. :)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Да раздвижим малко сивото вещество
« Отговор #209 -: 27 Февруари, 2011, 22:11:32 »
0

Е, то ти не можеш, а какво остава... :) Още повече, че са дали процентите на годишна база за всяка година.

Обаче, ми дойде друга мисъл, ама тихичко ще ви я кажа...  :D

Ако Дянков вдигне ДДС-то от 20% на 120%, как ще го махат от крайната цена? Не знам...  *scare*

Не за друго, ама съм виждала Хлв-20%  (с калкулатора) - готово...  :D