Автор Тема: Политика  (Прочетена 279000 пъти)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #435 -: 03 Февруари, 2011, 11:10:36 »
0
КТБ имат такива депозити за физически лица. За корпоративни клиенти не мога да разбера от сайта им. Но би трябвало да предлагат подобни условия. Отделно е съвсем различно дали ще им тропнеш 100 хилки или 5-10 млн.

koganev

  • Гост
Re: Политика
« Отговор #436 -: 03 Февруари, 2011, 14:14:05 »
0
Не знам дали е редно да ти обяснявам, че разплащателната сметка не е тропване на пари. Днес има, утре няма и в повечето време няма. Принципите на бизнеса са да ВЗИМА пари от банките, а не да депозира пари в банките. Има разни овърнайт и прочие, но и те ограничават времето, в което предприятието може свободно да разполага с парите си.
Аз също работя само с пари по разплащателни сметки и знам за какво говоря. Има периоди, в които наистина може парите да не са потребни и да бъдат депозирани за кратко. Огромна част от дребния бизнес поради колапс в реалната икономика замрази дейността си, а оборотните отидоха в депозити, но едва ли това е възможно в държавните предприятия, които във всеки един момент имат задължения, надхвърлящи в пъти евентуалните депозирани пари.
Ти как ще се почувстваш, ако си доставчик на оборудване имаш да взимаш пари от БДЖ вече 8 месеца и разбереш, че ръководството на БДЖ решило да направи депозит за кеф на простолюдието, което не разбира нищо от бизнес, но е готово да подпали къщата на шефа на БДЖ, защото държи някакви пари в някаква неясно (за простолюдието) каква разплащателна сметка, която не се олихвява с 9% годишна лихва? Или друго - как ще ти дойде новината за такъв депозит, ако от 3 месеца си на минимална заплата в БДЖ, а бачкаш на смени като вол? БДЖ в случая е само пример, но те всичките са на тоя хал, с две-три изключения.
Не казвам, че е редно разплащателните сметки на огромна част от държавните предприятия да са в една банка, а че е нормално да не се олихвяват с лихви, близки до рекламираните по телевизора. Търговските банки със сигурност биха искали да привлекат големи фирми, каквито са държавните, защото дори и да са губещи, все пак оборотите им са значителни. В този смисъл биха могли да предложат нещо, както и правят, но не и лихви. Предложенията са по-скоро персонални... към мениджмънта... но това е друга тема.


gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #437 -: 03 Февруари, 2011, 14:37:35 »
0
Примерът с БДЖ не знам дали е особено удачен, тъй като те са постоянно на загуба и ако не бяха субсидирани от бюджета с десетки милиони и статутът им не се уреждаше със специален закон, щяха да са фалирали.

Принципно съм съгласен с теб, но с две НО-та:
1. Приходите в голяма част са планирани и се знае кога колко ще постъпи, както и разходите.
2. Не виждам пречка да се договарят по-добри условия по депозити/разплащателни сметки от държавните предприятия за самите ДП. Мащабът винаги има значение при такива случаи.

---

Горното е по принцип, а в случая не стават ясни критериите, довели до избор на тази конкретна банка от ДП. Какво по-добро е предложила?


koganev

  • Гост
Re: Политика
« Отговор #438 -: 03 Февруари, 2011, 15:34:30 »
0
Какво по-добро е предложила на КОГО?  :D
Аз управлявам частно предприятие и банкерите (както и застрахователите) не се срамуват да ми предлагат ЛИЧНИ облаги, а представяш ли си какво предлагат на шефовете на държавните фирми? Нито една търговска банка не може щедро да олихвява случайно попаднали само на тефтер за няколко часа големи суми. Когато това са МНОГО НА БРОЙ фирми с голям персонал, тогава салдото на банката има шанс да бъде по-големичко за някакъв по-значим период. Ето това вече е нещо. Ето защо пак ти казвам - не е въпрос на лихва, а на концентрация. А дали това е скандално или има някаква бизнес логика, примерно по-лесни разплащания м/у фирмите... не знам.

Приходите не следват никаква плановост. Особено на фона на 200 млрд. (може много да бъркам цифрата, но си спомням, че беше шокираща) вътрешна задлъжнялост... по-скоро приходите са случайност.
Разходите за заплати, ток, вода, газ, пара, данъци, застраховки и още нещо са планови, но това не означава, че някакви пари стоят в сметката и чакат да дойде време да бъдат похарчени. Напротив - обикновено за тези разходи парите пристигат няколко часа преди да бъдан наредени преводите и то в най-добрия случай. Нормално е пари за тези разходи да не достигат и да се чакат от длъжници, което означава, че пари реално в банката няма да постъпят, освен на хартия за времето между двете операции - около 2 минути при нормална организация.
Със заплатите работата е значително по-интересна, защото се изплащат по банков път към сметките на работниците, които по силата на логиката са пак в същата банка, освен ако работникът не е заявил, че иска да му се превежда сумата в някоя друга банка, което идва от разни взети кредити и прочие. Като понатрупаш броя на работниците в тези предприятия, които по правило са с огромен персонал, тогава вече се получава хубава работа, а и онези сметки също не се олихвяват. Дори върху тях се раздават едни овърдрафти с по 14-15% годишна лихва и поне 21% ГПР. Но това аз го казвам тук, а иначе никой не смее да продума в медиите.


neo

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 88
  • Карма: +5/-2
  • Респект: 0
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #439 -: 03 Февруари, 2011, 15:36:10 »
0
ЩЕ УЗНАЕТЕ ИСТИНАТА И ИСТИНАТА ЩЕ ВИ НАПРАВИ СВОБОДНИ  Част ІV  http://forumat-bg.com/politika/1105-shte-uznaete-istinata-i-istinata-shte-vi-napravi-svobodni

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #440 -: 03 Февруари, 2011, 17:38:07 »
0
Още двама спонсори на Доган изгоряха: http://dnes.dir.bg/news/karjali-erjan-rashid-roko-komisiata-kushlev-7910533?nt=10

Дано и тук стане нещо: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3587171

Коганев, може би повечето (?) предприятия (държавни и частни) имат някакви пари, отделени за нещо, което не е ясно точно кога ще стане (например за снегопочистване). Вероятно това има предвид Гоголчо - тези пари стоят на безсрочен депозит (нещо като разплащателна сметка) на висока лихва. И винаги могат да се изтеглят (или част от тях), без да се губи лихвата. Естествено, че не става въпрос за няколко часа. Аз исползвам СИБ за няколко часа за плащане на осигуровки и ДДС. Ако пък наистина почти винаги става въпрос за няколко часа, то какво значение има коя банка ще ползват. Само дето се вдигна пушилка преди време за ДП и КТБ. Не знам, признавам си, че не съм в час.

Додо, твоето шесто чувство може да види световна конспирация даже и в контролата на ЦСКА с Металург Донецк.  :D
Не знам докъде ще доведат тези събития, уж искат свобода и демокрация, ама тези две неща нямат връзка с исляма. Ще се радвам на промени единствено в Иран и евентуално в Саудитска Арабия (където исляма е в най-уродливата си форма).
Дали нещо ще стане между Египет и Тунис - в Либия. Добре е и Муамар да си ходи...

koganev

  • Гост
Re: Политика
« Отговор #441 -: 03 Февруари, 2011, 20:34:54 »
+1
Джими, предприятията сключват договори за онези работи, пращат малко аванс и после, ако трябва, плащат остатъка. Пари не се замразяват. Има един фонд резервен, който по принцип би трябвало да се пази, за да покрие разходите за заплати при нужда, но не съм сигурен, че някое държавно предприятие го пази в налични пари. Първо, те перманентно са в затруднение при изплащане на заплати и, второ, този фонд може да се даржи само на книга, а парите да са в оборотните. Само тежка ревизия може да го хване това.

Намекнах какъв е интересът от МНОГО държавни предприятия. Едното плаща на другото, другото на третото и така. Примерно БДЖ плаща вода на ВИК, ВИК плаща пара на Топлофикация, Топл. плаща транспорт на въглища на БДЖ. Парите се задържат в банката. Другата лапаница е при заплатите. Ако общо 10 000 човека рабтят в тези предприятия, поне 9000 от тях имат в същата банка сметки, по които получават заплати. Тези сметки също не се олихвяват кой знае колко, по тях се издават дебитни карти, а доста често, без да са искали, хората получават право на овърдрафт с уж изгодна лихва. Или при 9000 овърдрафта от 500 лв поне 4 000 000 лв. постоянно са у работниците и върху тях банката начислява най-малко 1% на месец. Отделно работниците плащат на ВиК, на Топлофикация и прочие пак по банков път, защото техните сметки също са разплащателни на физически лица. Разбираш ли? Голяма част от парите се задържа в банката и с тяха банката може да оперира, а върху тях не дължи почти никаква лихва, отделно за всяка операция събира такси и за всяка сметка на работник взима такса обслужване... и изобщо дере се на живо.

И сега, това не е нищо потайно и конспиративно - така работят повечето банки, структурно се ориентрат към дадена индустрия. Затова има агробанка, пощенска банка и подобни. Обаче в медиите не се атакува КАК са станали така нещата, че толкова държавни и общински фирми да се случат в една банка, а се пробутва напълно неправилното внушение, че общинските и държавни предприятия трябва да държат пари на лихва. Това, както вече казах, е много неправилно, противоречи на схващането за бизнеса, като ЕДИНСТВЕН източник на национално богатство и се налага мнението, че бизнесът трябва да ВЛАГА в банките, а не да ТЕГЛИ от банките. Това противоречи и на самото банково дело, което има за основна цел да спечели пари, като преразпределя парите на спестовните в ръцете на инициативните и балансира всичко това с лихвените проценти.

Понеже сега се говори за безработицата, съвсем скоро някой ще се изтърве, че високите лихви са причината за нарастващата безработица. И това си е точно така - банките привличат капитал, който се отлива от индустрията, това оставя хората без работа и превръща заемите на хората в необслужвани кредити, които ще бутнат същите тези банки. Ако имаше поне един банкер в БГ, който да не е идиот, той щеше да започне да дава кредити при 2-3% лихва и при 300% обезпечение още преди две години. Вместо това по телевизора разни мацки не спряха да ни пличкат колко сме забогатели, щото в банките сме ИМАЛИ 40 млрд. лева. НИЕ!!! Пълна идиотия е това.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #442 -: 04 Февруари, 2011, 10:39:33 »
0
 *clap* Благодаря за ясното и подробно обяснение. Съжалявам, че много директори на държавни предприятия са далеч от твоето ниво. Освен това съжалявам, че не споменах на Додо за покланящото се човече....

Коганев, в тази тема доста бистрихме политиката. Аз, Барбарон, Собственика, ПМП и може би Нирвана сме фенове на ББ, Додо е фен на Костов, Гоголчо - на зелените.  Ти имаш ли си фаворити и тайна ли е кои са? Просто любопитство  *drinks*

koganev

  • Гост
Re: Политика
« Отговор #443 -: 04 Февруари, 2011, 11:57:59 »
0
За съжаление политиците, които харесвам, са покойници до един.
Гласувах за ГЕРБ, но не съм френетичен привърженик, а по-скоро избирател на по-малкото зло. Напоследък започнах да се съмнявам дали съм избрал по-малкото зло.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #444 -: 05 Февруари, 2011, 11:16:05 »
0
“Едрите бизнесмени, които са арендатори на ловни стопанства и рибарници, ще могат да секат и строят сгради, без да плащат такси за превръщането на гората в строителна площадка. Тази привилегия бе гласувана вчера от мнозинството в новия Закон за горите. „Атака“ и ГЕРБ обаче не успяха да прокарат такъв бонус и за инвеститорите в ски лифтове, влекове, ветропаркове и фотоволтаици”, четем в “Сега”. На практика от привилегията ще могат да се възползват бизнесмени от ранга на Гриша Ганчев, Тодор Батков, Васил Златев, баща на нефтения магнат Валентин Златев. Полза ще имат и бивши бизнес партньори на депутата от ГЕРБ Емил Димитров, които взеха със замяна 917 дка държавна гора в Етрополе и решиха да вдигнат там ловна хижа, обяснява изданието.

Честито на печелившите!

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #445 -: 05 Февруари, 2011, 13:04:08 »
0
Додо, тази новина трябваше да я пусне Гоголчо, той е от зелените. Обаче като копираш, правиш го избирателно. Несъзнателно ли си пропуснал продължението:
"Право на строеж върху горски територии без промяна на предназначението на терена може да се учредява за изграждане на сгради и съоръжения, свързани с опазването на гората и дивеча, независимо от тяхната собственост", се казва в приетия текст. Специално се уточнява, че облекчението важи за ловни стопанства, но не и за изграждането на хижи и палати за авджии
Един приятел реши да направи съвсем малък параклис на малка полянка до черен път. Поне 5 години !!! се проточи цялата разрешителна процедура, сега не знам докъде е, ама май работата се отлага по финансови причини. Мисълта ми е, че има много процедури, които трябва да се облекчат.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #446 -: 05 Февруари, 2011, 15:35:38 »
0
Въпросът е, че са отворили вратичка. Някъде пише ли, че "сгради и съоръжения, свързани с опазването на гората и дивеча" не могат да са на по 10 етажа? :)

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #447 -: 05 Февруари, 2011, 21:33:15 »
0
Като цяло при сегашното управление няма такива золуми, каквито се правеха при Тройната, но да не забравяме, че и инвеститорите дадоха фира.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #448 -: 06 Февруари, 2011, 11:05:19 »
0
Въпросът е, че са отворили вратичка. Някъде пише ли, че "сгради и съоръжения, свързани с опазването на гората и дивеча" не могат да са на по 10 етажа? :)
Каква ще е тази не 10, а 2 или 3 етажна сграда, свързана с опазването на дивеча и гората? И дали ще вземе разрешение за строеж.

Като цяло при сегашното управление няма такива золуми, каквито се правеха при Тройната, но да не забравяме, че и инвеститорите дадоха фира.
Това си е направо комплимент, сигурно е имало голяма вътрешна борба  *clap* За съжалиние в тая криза инвеститорите дадоха фира в целия свят.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #449 -: 06 Февруари, 2011, 17:38:06 »
0
Въпросът е, че са отворили вратичка. Някъде пише ли, че "сгради и съоръжения, свързани с опазването на гората и дивеча" не могат да са на по 10 етажа? :)
Каква ще е тази не 10, а 2 или 3 етажна сграда, свързана с опазването на дивеча и гората? И дали ще вземе разрешение за строеж.
Важно е повод да има :) Примерно - "10 етажна постройка с тераса и площадка за хеликоптер, за да може да се наблюдава популацията на горските кълвачи и да се взимат адекватни мерки при необходимост".