Автор Тема: Политика  (Прочетена 278941 пъти)

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #630 -: 07 Март, 2011, 22:51:41 »
0
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3661451 По принцип никой не е учуден от това. Но било интересно какво ще стане на последното дело - за подкупа от 20 000 лв., където имаше и снимков материал. Ако случайно го изкарат виновен, то се получава абсурд - човека давал подкуп след като е невинен (по другите обвинения). И като е невинен, защо ще дава подкуп и то доста голям...
Коганев, за процентите ми е трудно да повярвам. Първо има процент от нещо, ако нещото (заплатата) я няма, какъв е този процент. Второ, когато един грък отваря шивашка фирма у нас и дава на шивачките по 300 лв. и плаща 100 осигуровки, то той си прави сметката с реални пари, а не с проценти. 40 шивачки х 400лв, 12 000 лв. за материали, ток, бензин и т.н. Няма как осигуровките да се вземат под внимание, а заплатите - не. Те са свързани и са разходи на собственика. Примерът ти със Сомалия е крайно неподходящ. Но Индия и Китай са подходящи. В Китай в някои райони хората работят за 30$ месечно. При такава заплата и 300% осигуровки не са плашещи. Затова и в Китай има много изнесени производства. И в Индия е подобно положението. Едно от основните неща, които търси инвеститора е евтина работна ръка, като говорим за все пак нормални страни, не Сомалия, Афганистан или Сев.Корея.
Нео, доколкото разбирам Асоцията "А.Политковская" подава някакви "сигнали" на компетентните органи и държавата изразходва 2 млн.лв. за експертизи и проверки, които нищо не установяват. Ти може да не си доволен от това (тук няма специалисти по ядрена енергетика), но аз не съм доволен от изхарчената безрезултатно голяма сума държавни пари.

koganev

  • Гост
Re: Политика
« Отговор #631 -: 08 Март, 2011, 13:02:04 »
0
Джими, това е последния ми коментар по темата. Просто от уважение ще ти отговоря.
Още в началото имах предвид НАЦИОНАЛНОТО СТОПАНСТВО!!! Един грък и една фирма са нещо, за което мога да ти говоря с месеци. Моите познания по икономика на предприятието са на непонятно все още за теб ниво, затова не мога да взема отношение, без да се наложи да ти преподам целия материал. В конкретния случай си пропуснал две неща. Първо - за предприятието е важно най-вече как ще се отнесат осигуровките в цената на крайния продукт. Тоест производителността е решаваща. Второ - ако големият процент на осигурителната тежест се явява малка нетна сума, понеже самата заплата е малка, то и остатъка логично би следвало да е малка нетна сума. Тоест парите, които стават на работника за харчене, са малко. А при малко пари, не можеш да очакваш работникът да е мотивиран за усвояване на нови знания, повишаване на квалификацията и т.н. Тоест, в НАЦИОНАЛЕН мащаб парите, които остават след отчисляване на осигуровки и др., са недостатъчно за провеждане на политики по повишаване на производителността на труда.
Работата на ББ е да създаде в НАЦИОНАЛЕН мащаб подходящи условия за привличане на инвеститори, които да инвестират в ПРОИЗВОДСТВО, а не в МОЛОВЕ. А производството го привличат онези държави, в които производителността на труда е висока. Затова Китай привличат производители, а не заради 30-те долара. И също така трябва ПРЕДВИДИМОСТ на политическата ситуация. За това ставаше въпрос. А той не то прави и дори не разбира, че не го прави. Хвали се с нещо, което няма смисъл (никога не съм казвал, че да имаме магистрали е нещо лошо), а в същото време провежда политики, които са антипривлекателни за инвеститорите в сферата на производството. Опитах се да изложа аргументи, но ти не разбра нито един и ги отхвърли поради тази причина. А твоето неразбиране, както вече казах, си е твой проблем. Знаеш ли онази лакардия за шопа, дето гледал жирафа в зоологическата градина? Начи гледал го ... към един час го гледал, оглеждал го от главата до копитата и накрая казал " Е па нема такова животно!" Не се поставяй сам в това положение.

Да не забравите да поздравите жените и приятелките. И майките също.

Честито на дамите, четящи и списващи тук.
« Последна редакция: 08 Март, 2011, 13:06:43 от koganev »

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #632 -: 09 Март, 2011, 10:54:02 »
0
Коганев, благодаря за уважението и вниманието. Това че не разбирам някои неща е вярно, но не е задължително да се дължи на нисък интелект от моя страна. Всъщност ако ти напиша, какво съм постигнал само с интелекта си може би ще се замислиш дали причината за неразбирането ми е в мен. Но от неудобство, а и все пак форумът е анонимен, няма да хваля. Но за да ми помогнеш да те разбера, давай по някой линк със новини от БГ (не лирични отклонения като Буров или академика от БАН) с факти. Например "ББ каза, че ще преразгледа прив.договори на ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН". Защото постовете ти са малко общи - "ББ провежда политики....". Дай линк, че ББ е вдигнал някой данък, ДДС, приел някой лош закон. Е, аз казвам, че ЦЦ се бори с престъпността и продължавам да давам линкове: http://dnes.dir.bg/news/podkup-feim-chaushev-8155237?nt=4 - аз от такива сухи, без коментар новини си съставям мнение. Можеш ли да кажеш, че са арестували невиннен човек и това е ПР акция? Не че съдът няма да ги изкара невинни, защото при прочитането на правата им са изпуснати две думи или поради някаква друга глупост.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #633 -: 10 Март, 2011, 00:01:19 »
0
Поглед в бъдещето: Циганоландия

Оркесктър Сава Бенд - Птичи грип


 *scare*

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #634 -: 10 Март, 2011, 01:39:02 »
0
Ние може би ще доживеем някой от тези да ни управлява  *scare*

Пореден факт: http://dnes.dir.bg/news/operatzia-gdbop-esktazi-8159949?nt=4
Единия го даваха по новините. Оказал съпротива и цялото му лице беше в кръв. Що за идиот трябва да си, за да тръгнеш да се биеш с полицията.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #635 -: 10 Март, 2011, 01:49:44 »
0
Четирима депутати напускат Волен Сидеров

Той пък заплашва Борисов с оттегляне на подкрепата
9 Март 2011

Четирима депутати заплашват лидера на "Атака" Волен Сидеров, че ще напуснат партията. Това съобщиха в сряда пред Mediapool бъдещи отцепници. Драмата на парламентаристите е в подписваните от тях гаранции за заем в размер на 150 000 евро, с което подкрепят "верността" си към националистическата формация. Съмненията на отцепниците са, че въпросните заеми са изтеглени, което на практика означава, че те може да са задлъжнели с над 300 000 лева плюс лихвите.

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #636 -: 10 Март, 2011, 10:44:28 »
0
Нищо особено, но все пак е нещо: http://dnes.dir.bg/news_comments.php?id=8164705&tag_id=

nearvana

  • Гост
Re: Политика
« Отговор #637 -: 10 Март, 2011, 12:13:09 »
0
Преди време се съгласих с теб, че осигуровките у нас са доста високи. Впоследствие се позамислих - да, ама заплатите са най-ниските. Та имаш ли предства колко са минималните осигуровки в някои западни страни, но не като процент, а като сума. Защото 20% от 1000 евро е доста повече от 30% от 300 лв.
...


нали осигуровките са за пенсия и евентуално безработица? защо смяташ абсолютни суми и ги сравняваш с тези на запад - да не би пенсиите или помощите при безработица в БГ да са колкото в западна европа?
плащаш х% от заплатата си като осигуровки и получаваш у% от нея като пенсия (ясно е че се взима някаква средна заплата от трудовия стаж). Ако искаш швейцарска пенсия плащаш на когото трябва  а% (а<<х    :D)  от швейцарската заплата  и получаваш това което искаш. Струва ми се че няма смисъл да говорим за абсолютни стойности. 

Коганев, благодаря за уважението и вниманието. Това че не разбирам някои неща е вярно, но не е задължително да се дължи на нисък интелект от моя страна. Всъщност ако ти напиша, какво съм постигнал само с интелекта си може би ще се замислиш дали причината за неразбирането ми е в мен. Но от неудобство, а и все пак форумът е анонимен, няма да хваля.


Интелекта е много разтегливо понятие - заради това и избягвам да го употребявам! Може да си много интелигентен и постигнал много и пак да не разбираш от икономика  - интелекта не е дарба да разбираш от всичко на тоя свят.  Коганев просто ти казва че разбира повече от тебе в тази област (това май е видно за всички)  и трудно можеш да очакваш да ти даде достатъчно познания  за да си на неговото ниво само в няколко поста. Ако наистина очакваш че това е толкова лесно значи подценяваш икономиката като наука а да подценяваш нещо което не познаваш не е много разумно (виж как бягам от думичката интелект  ... опа пак я казах ;))

И на мене ми се струва че Коганев е твърде черноглед, но последните му постове за контрола на цените ме накараха да се замисля сериозно дали не подценявам ББ и по този начин да омаловажавам издънките му.  А относно това дали правителството създава условия за производство в БГ - там Коганев има повече инфо, и на теория и на практика.  Важното е производителността на труда да е висока -  колко продукт получаваш от единица разход за труд. В БГ за съжаление тя е много ниска и ББ не прави нищо в тази посока. Ако искаш работника да бачка добре ще му дадеш и свястна заплата ноооо тогава ще ти приберат твърде много осигуровки. Теоретично ако работодателя иска да задържи един добър програмист в БГ трябва да му даде поне 50% от потенциалната заплата в западна европа, но тогава осигуровките пък са много скъпи. Така единственото което има  смисъл е производство с много ниски заплати за неквалифицирани работници и естествено молове - земята е общинска на делавера, строителството е евтино с евтини бачкери, продавачките взимат по 500лв ... 
Да не говорим за образованието (учители с 500лв заплата  >:( ), инфраструктурата, стабилната околна среда (политическа, данъци), ниска корупция ...

... Можеш ли да кажеш, че са арестували невиннен човек и това е ПР акция? Не че съдът няма да ги изкара невинни, защото при прочитането на правата им са изпуснати две думи или поради някаква друга глупост.


ти наистина ли вярваш че тези две думички при четенето на правата са изпуснати от недоглеждане? Ми там е целия цирк - разследването и прокуратурата нарочно залагат подобни проблеми в обвинителния акт за да може после съда да издаде оправдателна присъда. Не ме карай да се ровя в нета - имаше толкова новини в дневник как оправдателни присъди по знакови дела са заради абсурден обвинителен акт. Ааа, сетих се, обвинителката по делото за убийството на сестрите Белнейски беше пропуснала точното датиране на настъпването на смъртта (видно още от първата медицинска експертиза) и беше пропуснала че обвиняемия за този период от време има перфектно алиби. Цирк! Беше ясно че обвиняемия е имал нещо общо но не е той истинския извършител а беше използван само за да вдигнат пушек по темата. Цирка е абсолютен просто.
 
Айде да не почвам да говоря за реабилитирането на Петко Сертов...


Нищо особено, но все пак е нещо: http://dnes.dir.bg/news_comments.php?id=8164705&tag_id=


ей сега ме разсмя истински. Тва е като да откраднеш кола и за наказание да ти спаднат гумите. Тва е подигравка бе човек - щели да му събарят барбекюто :)



Jim, според мен жестоко се самозалъгваш за ББ

поздрави
 *drink11*

Jim

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 449
  • Карма: +13/-3
  • Респект: +29
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #638 -: 11 Март, 2011, 01:05:23 »
0
Нирвана, ако аз съм по-добър от теб по математика, това не значи, че ти трябва да приемеш, че 7+8=13, защото аз съм го казал. Та има неща, които според мен изглеждат очевидни и никой икономист не може да ме убеди с общи приказки в обратното. Ние с Коганев обсъждахме чуждестранните инвеститори. Да взема твоя пример с програмиста - ами ако тук работодателя ще му плаща 50% от заплатата в Белгия (например), дори и с 30% осигуровки и в Белгия да не плаща осигуровки пак е много по изгодно да наеме в БГ. Какво го интересува инвеститора пенсии и безработица? А всъщност дали и програмиста го интересува? Сигурно в УНСС се учат осигуровки, но в реалния живот да разчиташ след 20-30 години на достойна пенсия, когато мургавите ще са мнозинство, си е илюзия. Това е реалния живот. Затова и проограмиста ще предпочете да го осигуряват на минимално възможаната заплата, а сега да взима повече. Така че колкото и да сте подготвени теоретично с Коганев, в реалния живот се работи с пари, а не с %. Като хванеш някого да ти свърши някаква работа се спазарявате в лева и едва ли говорите за осигуровки. Ако наемаш някого, ти си увеличаваш разходите не само с осигуровките, но и със заплатата му.
Имам наблюдения на чужди фирми. Производителността на труда е достатъчно висока - ако някой не му се работи, аут. И изобщо не става въпрос за повишаване на квалификацията - ако си неквалифициран и неконкурентноспособен ти дават адреса на бюрото за безработни. Не разбрах на кой работник ББ трябва да повиши заплатата, за да заработи по-добре. И как да стане, ако държавата няма достатъчно пари.
Проблеми има в цялата правораздавателна система. Естествено че има корупция и некадърност и в следствието и прокуратурата, не само в съда. И къде точно е вината на ББ?
Разбира се, че това "наказание" е смешно, за такъв "честен" човек като Доган. Може би ако беше друг на власт, щяха да го вкарат за 20 г. в затвора? Колкото и да е нищожно, все пак е повече от нищо.
Добре, аз се самозалъгвам за ББ, защото не знам много неща, които ти, Коганев, Гоголчо и др. знаете. Но защо и САЩ, Германия, Испания и др. също не виждат очевадните за вас неща, и те ли нямат достатъчно информация. Добре, ББ е лош. Но кажи кой е добрият. Защото ако останалите са по-лоши, то той остава най-добрия вариант.
Контрола на цените е пълна глупост на управляващите. То май не е контрол, а само следене и констатиране. За съжаление това го приемам като ПР акция за пред пенсиите, все пак идват избори....
 *drinks*

nearvana

  • Гост
Re: Политика
« Отговор #639 -: 11 Март, 2011, 02:06:41 »
+1
Нирвана, ако аз съм по-добър от теб по математика, това не значи, че ти трябва да приемеш, че 7+8=13, защото аз съм го казал. Та има неща, които според мен изглеждат очевидни и никой икономист не може да ме убеди с общи приказки в обратното. Ние с Коганев обсъждахме чуждестранните инвеститори.
ок искаш очевидни неща - виж чуждите инвестиции в БГ. Е като е толкова хубаво що са такива будали че не инвестират.  И като инвестират кво - хотели, кол центрове, молове ...
 
Да взема твоя пример с програмиста - ами ако тук работодателя ще му плаща 50% от заплатата в Белгия (например), дори и с 30% осигуровки и в Белгия да не плаща осигуровки пак е много по изгодно да наеме в БГ. Какво го интересува инвеститора пенсии и безработица? А всъщност дали и програмиста го интересува? Сигурно в УНСС се учат осигуровки, но в реалния живот да разчиташ след 20-30 години на достойна пенсия, когато мургавите ще са мнозинство, си е илюзия. Това е реалния живот. Затова и проограмиста ще предпочете да го осигуряват на минимално възможаната заплата, а сега да взима повече. Така че колкото и да сте подготвени теоретично с Коганев, в реалния живот се работи с пари, а не с %. Като хванеш някого да ти свърши някаква работа се спазарявате в лева и едва ли говорите за осигуровки. Ако наемаш някого, ти си увеличаваш разходите не само с осигуровките, но и със заплатата му.
малко ми е объркана тезата ти. Говорим за разходи на работодателя за труд. Проблема в БГ е че дори и при сравнително ниска заплата общия разход на предприемача за труд е висок поради високите осигуровки. Тва че няма кой да плаща пенсиите е друг проблем.

Имам наблюдения на чужди фирми. Производителността на труда е достатъчно висока - ако някой не му се работи, аут. И изобщо не става въпрос за повишаване на квалификацията - ако си неквалифициран и неконкурентноспособен ти дават адреса на бюрото за безработни.
Тва е шедьовър. Ей точно с тази нагласа ще намериш квалифицираните и работоспособни лоялни служители. И вместо да повишаваш квалификацията ги мяташ на бюрото по труда и взимаш току що завършилите MIT дето чакат пред вратата. Я се огледай бе човек - колко са кадърните и образованите. Ако си мислиш че така се постига високата производителност на запад просто не си прав.


Не разбрах на кой работник ББ трябва да повиши заплатата, за да заработи по-добре. И как да стане, ако държавата няма достатъчно пари.
Не бе, не ББ да му повишава заплатата, а да не облага с такава тежест разходите за заплати за да може предприемача да я повиши.

Проблеми има в цялата правораздавателна система. Естествено че има корупция и некадърност и в следствието и прокуратурата, не само в съда. И къде точно е вината на ББ?
Разследващите полицаи заедно с прокуратурата пишат обвинителния акт. Полицията все още е към изп. власт. Второ помниш ли кой даде кредит на доверие на Б Велчев когато имаше още инерция от изборите и ако не бяха си стиснали ръцете борис велчев си заминаваше. И иъведнъж роман василев стана голям борец за правда - цирк!

и с какво е виновен ББ викаш - например  нещо забрави заканите си да води дела срещу заменките. кво стана на тоя фронт? морската градина във варна под сурдинка мина на разположение на тим. кво стана с незаконните постройки до язовир искър? ББ трябва да води дела за да ги събарят ама си прави оглушки - тия строежи са в санитарната зона на язовира тоест софиянци дружно им пием фекалиите (нали не мислиш че има канализация)...


Разбира се, че това "наказание" е смешно, за такъв "честен" човек като Доган. Може би ако беше друг на власт, щяха да го вкарат за 20 г. в затвора? Колкото и да е нищожно, все пак е повече от нищо.

не, това е по-малко от нищо защото е откровенна подигравка с хората на които това им се продава като правосъдие и възмездие.

 
Добре, аз се самозалъгвам за ББ, защото не знам много неща, които ти, Коганев, Гоголчо и др. знаете. Но защо и САЩ, Германия, Испания и др. също не виждат очевадните за вас неща, и те ли нямат достатъчно информация. Добре, ББ е лош. Но кажи кой е добрият. Защото ако останалите са по-лоши, то той остава най-добрия вариант.
Контрола на цените е пълна глупост на управляващите. То май не е контрол, а само следене и констатиране. За съжаление това го приемам като ПР акция за пред пенсиите, все пак идват избори....
 *drinks*

Проблема е че в тази среда добрите не са особено видими.
Сравнено с ББ според мен Костов е много по-добре. СДС също. Ф. Димитров също но той е аут. Аз лично симпатизирам на зелените.  Пак повтарям, в тази среда пеканите изчезват.  Има алтернативи но все повече оредяват.
Както ми даваш примери с математика, ако си математик я ми кажи колко пекани хора останаха във ФМИто.  Има, наистина има, но това са единици. Нивото е паднало ужасно.

поздрави,
 *drink11*

koganev

  • Гост
Re: Политика
« Отговор #640 -: 11 Март, 2011, 18:45:22 »
0
Миро Ирландското не се отказва - ще прави доброволни отряди от пенсии, които да следят за цените... Този май настина е идиот. Как е възможно толкова глупав човек да е министър на най-жизненоважното министерство? Този палячо не вярва, че пенсиите, като основни купувачи на евтини стоки, и без да се обаждат "където трябва" постоянно ПРИТИСКАТ цените надолу. Толкова ги притискат, че се налага пилетата да се помпят с вода, хлябът да е от фуражни трици, млечните продукти да са пълен боклук, а колбасите да се правят от бракувани в ЕС меса и отпадъци.
Такава демонстрация на неразбиране на пазарите е шокираща.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #641 -: 11 Март, 2011, 23:02:53 »
0
Дянков: Цените се качват, защото нараства средната класа - http://dnes.dir.bg/news/simeon-djankov-skokat-tzenite-8176274

Дянков май ще надмине шефа си по измислици. За мен това е на 1 крачка от прословутата фраза на Сталин. А за съжаление има и такива, които го подкрепят. Много на място е коментарът на Мария Капон - http://www.afera.bg/index.php?option=com_content&task=view&id=17048&Itemid=1 /Мария Капон: Цунами и земетресение вилнеят, а тук се занимаваме с глупостите на Данков и Борисов!/

:o  *scare* *scare*   *scare* *neg* *bat*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #642 -: 11 Март, 2011, 23:31:24 »
+1
Тогава защо у нас храните започват да бъдат по-скъпи отколкото в Германия за няколко пъти по-скапано качество? Сигурно средната ни класа е повече като % от тяхната.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #643 -: 11 Март, 2011, 23:40:54 »
0

Тони,
Прощавай! Виждам, че се ядосваш, а аз се смея...  :D
Гледай, сега:
Цитат
Много китайци, много индийци, много бразилци благодарение на добрите политики там са по-богати и искат повече да ядат.

До тук, горе долу, бива. Сдържах се...
Обаче!!!  *prof*
Цитат
Това също не е инфлация. Инфлация е, когато средните цени за всички неща се качват. А тук става въпрос за повече търсене на храна, повече средно богати хора има по света...
Значи, гледай само к'во нещо. Богати само за храна ли?  Абе, най-малкото, няма ли да се вдигне потреблението на тоалетна хартия, от там търсенето, от там и цената...?  *rofl*
Велико икономическо прозрение, видимо и с просто око.
Цитат
Въпросът е ние с тази агенция да направим всичко възможно, манипулативно или спекулативно, ако някой тръгне в посока – дали са горива, дали са храни, тогава вече ви позволявам, и това може би е единственото нещо, репресия на държавата върху тези, които си го позволят", казва още Борисов.

А така! Само така! С репресия към прогресия! Пардон, прогрес...

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Политика
« Отговор #644 -: 11 Март, 2011, 23:42:49 »
0
Тогава защо у нас храните започват да бъдат по-скъпи отколкото в Германия за няколко пъти по-скапано качество? Сигурно средната ни класа е повече като % от тяхната.

Давай да се организираме, да внасяме храни от там, да оправим положението у нас...  *bat* :D