Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1210367 пъти)

koganev

  • Гост
Понеже аз се занимавам малко с производство, вкл. и на болтове, мога да взема отношение по въпросите за брой болтове ... а и като шофьорче съм се пробвал, но повърхностните ми наблюдения и ниското ми ниво (по Юнг и ... как беше онзи, дето всичко му се оказа грешно ... Фройд!) ме възпират. :(
Все пак, когато си купувах кухня за новото (вече поостаряло) жилище, се спрях на една немска (имаше и гръцки) фирма, която прави по 2000 кухни на ден. Във фирмата работят 1900 човека.

Как смятате, тази производителност като в българските предприятия ли е, като в гръцките ли е, или просто това е пропаганден мит и аз съм си купил китайска еднодневка и пак не съм разбрал правилно?

Винаги ми се е искало производителността да е гадна пропаганда... така ще получа силната увереност, че не ме притесняват китайските производители на помпи, винтили и клапи за промишлеността. Горо, моля те, кажи ми откъде черпиш тази спасителна за мен информация, че високата производителност е мит, моля те!!! Дори и да е отпреди 2500 години, както всичко останало, с което се аргументираш (доколкото това е възможно), няма значение - отчаян съм!!! дай ми източника, че онези китайци (не казвам нищо добро за германците) ми дишат във врата.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Жорката ми стана симпатичен  :D, Браво Жорка!!!!!

Ти успя, като пундето да накараш сумата народ да спори с теб и ти се обяснява, без всякакъв смисъл!  *drink5* *drink5* *drink5* Признавам таланта ти  :).

На времето и аз обичах да споря за тезите си и тренирах, като пусках радиото и спорех с него по 5 - 6 часа. Да ти призная, обаче, (под секрет, да не чуе някой друг), така и не успях да го надприказвам, щото накрая аз вече бях без глас, а то проклетото, нищо му нямаше  ::)

Жорка, ще ти издам още една моя малка тайна, харесвам от време на време по едно малко узо Пломари с повече лед и малко вода. Дали и аз не ставам гръкофил????? :-\


Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
Тя темата с производителността може и в друга посока да се развие. Щото едно е да произведеш 500 дървени артикула, които са част от канелката на бъчвата с кисело зеле, а друго е 500 такива, които в последствие се оказват част от махагоновия волан на S-класа. Та не мисля, че измерването на производителността е толкова проста работа и може да се извади от контекста на цялостното производство и най-вече износ на една държава.

pmp

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
  • Карма: +11/-4
  • what? what the fuck is "what"?
  • Респект: +8
    • Профил

pmp - единствената банка в която може да ти се случи подобно нещо в Гърция беше една българо-гръцка-турско-сръбско-румънска и незнам какво си банка дето май я бяха кръстили Черноморска ли Балканска ли - незнам...  Знам, че и в Солун има клон и там също са се уредили на работа някои български тарикати, но... Такава банка в Гърция няма!!!
Иначе съм съгласен с теб! Гърците са най-мързеливите хора на света, но притежават над 30% от банковия и не само бизнес на умните българи като теб!
Определено си ми симпатичен. Можем да играем заедно на народна топка! :)
[/quote]

Goro - гръцко-румънско-българо-сръбско-полско-турско-украино-кипарско-лондонско-люксембургско-московска ....ако трябва да бъдем точни.  Има ли нужда да казваме кой по веригата работи и кой си драпа макарите  *drink5* Централата е в Атина - гръцка БАМка!

 За народна топка както съм 100 кила, ай та думна ай съм та учукал  *drink5*

We see the winners and try to "learn" from them, while forgetting the huge number of losers.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Начев,
извинявай, сега видях, че си писал.
Да те питам само. Ти вярваш ли, че един немски стругар може да произведе 5пъти повече болтове  от един български стругар?
Или, че един немски тираджия навърта за същото време повече км.  от българския?


Мита за производителността, беше най гнусната пропаганда прокарана последните 20 години у нас... Как иначе можеха да оправдаят заплатите за които караха българина да работи? Е... той пък се оказа не толкова глупав и се разбяга по широкия свят - там е точно толкова производителен колкото немеца, китаеца или патагонеца - т.е. - колкото нормалния човек.
Същия мит за производителността сега се опитват да го прокарат тук, ама не минава...

Горо, здравей ! Радвам се, че приказката продължва!
На мене различията ни (които предстои да се задълбочават в известен смисъл) хич не ми пречат.  Дори обратното, научавам от теб нови неща или си пропомням позабравени такива. Чувствам се провокиран, дори обогатен.
Различията са полезни и здравословни, но всичко това също е условно. Ако общността се фиксира в тях и зацикли, полза няма никаква. Ще включа този рефрен в по-нататъшното си изложение. Наложи се "на ход" да предкроя излагането на идеята си.

Директно на въпроса ти. Не, не смятам, че индивидът у нас, в Гърция е по-лош от немеца - дори ще отида още по-далече, не смятам, че индивидите следва да се делят при оценка на качествата им на расов (или национален) признак.  Нали ти бях казал, че не съм привърженик на расовите теории. Сега, ако някой вземе да ме застреля с въпрос: Ти като си търсеше къща, защо изрично се взираше настоятелно за присъствие/отсъствие на матово население. Трудно ще ми е да отговора.

Все пак, гледам на човешко същество като на продукт от две тясно преплетени и обвързани компоненти (начала). Природното начало и социалното начало. Природното начало и у нас и при гърците си е в ред.  В социалната компонента на нашата народност констатирам тежки и растящи дефицити. Подборът на думите и оценката  са субективни и непретенциозни.  За Гърция не искам да говоря поради причината, че съвсем чистосърдечно си признах, че не познавам тази страна и хората и, а и не виждам смислена причина да изтъквам спекулативно съждения и обстоятелства, които да те наранят. Подозренията ми са неотрадни, за съжаление.

goro

  • Гост
...
Goro - гръцко-румънско-българо-сръбско-полско-турско-украино-кипарско-лондонско-люксембургско-московска ....ако трябва да бъдем точни.  Има ли нужда да казваме кой по веригата работи и кой си драпа макарите  *drink5* Централата е в Атина - гръцка БАМка!

 За народна топка както съм 100 кила, ай та думна ай съм та учукал  *drink5*

Сложи 20 кила отгоре и заповядай!  *drink5*

Ама така кажи - направо ком. БАМка, а не лъжи за гръцка банка.
Да ти кажа и мойте подозрения - най-вероятно става въпрос за източно-европейски сиви пари със гръко-люксембургска шапка...
Струва ми се, че има и чисто български комуно-парички с гръцка шапка тук таме, ама няма доказателства и затова си трая...
Във всеки случай гръцкото ККЕ (комунистическата им партия) е единствената дето не предоставя счетоводството си за проверка и се противи за прокарването на такъв закон, под предлог, че в миналото нейни членове и спонсори били гонени и преследвани... :)
Иначе се надявам, да си се уредил добре, на база стари връзки  ;)

п.п.
Поправям се pmp
Сега обърнах внимание, че си написал Има ли нужда да казваме кой по веригата работи и кой си драпа макарите ама защо спекулираш с това гръцка и заблуждаваш публиката?
« Последна редакция: 19 Май, 2010, 14:40:27 от goro »

nearvana

  • Гост
:D :D :D
Чакайте бе, момчета! Един по един!
Елементарни неща питам. Кой от вас не е ял бой от батко си или всичките бяхте по-големите и справедливи братчета?

nearvana сега сериозно!
най-правилното нещо беше Гърция да фалира! Но немската лакомия не го позволи, като преди това доведе, вероятно от Мелкелината глупост, до истерия пазарите.


И аз мисля, че най-доброто беше агонията да не се удължава и Гърция да обяви несъстоятелност, но не го направиха и отвратително смешно е, че за това решение пак Германия ти е виновна. Това би бил едностранен акт на гръцкото правителство и точка. Да го бяха направили а не Папандреу да обикаля западна европа и америка молейки за помощ. Ти по това време май и друга песен пееше - ох ох ама защо са толкова лоши че не ни дават спасителни заеми.
Сега когато тази помощ е факт обърна лопатата и сега "а не беше необходимо, тази помощ е плод на немската лакомия и най-добре беше да ни оставите да фалираме". Май каквото и да беше направила Германия все щеше да ти е виновна, което води спора ни до абсурд.

И Германия няма да заеме от пазарите пари за да даде на Гърция, а ще ги напечата за нейна сметка - иначе не би могла да ги напечата! Нали разбираш?
Ми не, не разбирам. Германия не може да печата евро. Сделката е Германия да изкупи гръцки облигации на цена по-висока от пазарната - факт. За тебе това е акт на лакомия на варварите - факт!  Разговора ни стана безмислен.

И недей да се гланяш толкова на бог Пазар! Бога на пазара в гръцката митология не се ползва с най-голям авторитет... В йерархията на боговете принадлежи по скоро на слугите...  ;)
Наистина не му се кланям, но когато говориш за "печалбата на немците", няма как да не отнеса аргумента към мястото където печалбата би могла да се материализира.

И ако имаш нещо конкретно срещу аргумента ми че Германия очевидно не печели от сделката за спасяването на Гърция бих го чул с интерес.

cheers  *drink11*

goro

  • Гост
...
Все пак, когато си купувах кухня за новото (вече поостаряло) жилище, се спрях на една немска (имаше и гръцки) фирма, която прави по 2000 кухни на ден. Във фирмата работят 1900 човека.
...

Даже съм убеден и че изкарват по 2000 абсолютно еднакви кухни на ден...
По немски! Строени като войници!  ;)
Ама тука такива си купуват само най-бедните или за обзавеждане на стаи под наем в които почиват и ядат мусака най-бедните.  :D

pmp

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
  • Карма: +11/-4
  • what? what the fuck is "what"?
  • Респект: +8
    • Профил

п.п.
Поправям се pmp
Сега обърнах внимание, че си написал Има ли нужда да казваме кой по веригата работи и кой си драпа макарите ама защо спекулираш с това гръцка и заблуждаваш публиката?
[/quote]

Е щом не е гръцка защо не я извадиш от ония 30% от банковия и не само бизнес на умните българи ?

"Иначе се надявам, да си се уредил добре, на база стари връзки  ;) " - от трън та на глок Goro...мъка мъкаааааа :'(  *drink5*

We see the winners and try to "learn" from them, while forgetting the huge number of losers.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Ще прекъсвам, но така е.

Та, Горо, искам да пласирам поредната спекулация.
Културността се мери чрез степента на социализация на индивида и обществото като цяло.
Давам си сметка, че подобно твърдение е претенциозно и малко "ан гро". Не знам как се мерят >:(
Аз специално го правя органолептично  ;) и при прилагана на сериозен субективизиъм.
Културата я разбирам задължително в най-широк смисъл.

Говоря тези странни неща защото твърде често още в стария форум ти използваше определения за немците като за варвари (ерго - некултурни) в противовес на гърците. В една много голама част от времето само те четях и не изпитвах потребност ни да отговарям, ни да влизам в спор.

Не мога в последна сметка да прозра логиката ти за варваризма на немците.  Защо точно те?
Мога да приема, че по земите на днешна Гърция са живели стари цивилизации, които определят, че процесът на социализация по тези територии е много стар от гледна точка на времето.  Времето със сигурност е задължително условие, но дали е достатъчно.

Поглеждайки на останалата част от това, което днес наричаме Европа, неразбирането ми се увеличава. Пълно е с отломки на Рим и не намирам ясен белег за да ги отлича една от друга. Защо германските племена са варварски, а галите, а брити, келти и т.н. вкл. техните "наследници" да не са.
Доколкото си спомням историята, Рим е клал достатъчно нахъсено и мотивирано всички споменати.
Не знам за отношението на французите, но немците със сигурност считат Карл Велики за техен човек, но съм чувал и белгийци да твърдят същото. А като погледнем, та нали точно след разпада на франкската империя са се образували държавите, които днес можем да наречем Франция и Германия. Това още преди Свещената Римска Империя.
По-горе пък ти бях споменал, че като говориш с баварците (особено като си пийнат) и на тях германците все им виновни. Ние сме нещо различно, че нашата държава е едиколко си века по-стара от германската и произлиза директно от Рим, викат те. Германците на нас много бели са ни направили. Това, разбира се, официално не може да се чуе.

Връщам се в началото. Моите наблюдения констатират, че културността в смисъла, в който аз я разбирам, присъства в Германия.
Много силно изявена.
Дано спорът не се превърне в понятиен. Би било жалко защото и аз праскам смело разни понятия, които сам съм си ги дефинирал  :o и може да съм сгазил лука.

Исках да включа предварително един раздел за " Бит, душевност и нрави ..., без амбиция да се правя на (германския) Иван Хаджийски, но се наложи малко да преобърна подредбата, че се беше появило нещо важно.  Велик човек е той и ако има ой да го прочете "истински" сигурно щешеда  се намери път за някъде.

goro

  • Гост
Начев,
дори нямам време да те изчета изцяло в момента, макар че гъдела е голям!!!
Въпросите ти  и въпроса ти е хем интересен хем сериозен и не искам да подхождам лековата в случая - от няколко дни се каня да ти пиша за града на Монасите, ама за това трябва човек да има 1-2 часа накуп свободни и отпочинати. Същото е и с това дето зачеква Блудния син и дето си мисля, че по едно време го подхванахме ама после се отплеснахме в злободневието.

Варвари в древността означава чужденец, не грък и в него няма нищо обидно!
Аз го използвам и в двата му смисъла - да си го интерпретира кой както иска! - предполагам ясно ти е защо, да не разкривам публично малки "тайни" като Сервел.

Дай ми малко време.



pmp, повече от 30% е без БАМката - така мисля.
Глога го издои колкото можеш - там приятелства няма - само далавера (а може и да греша) *drink5*


nearvana, бъди сериозен! Знаеш много добре, че немците не правят нищо ако не са на кяр! Кяра някой път може да бъде и минимизиране на загубите  ;)
За Папандреу от самото начало говоря като за Попандреев! Не е случайно. Не знам дали е търсил заеми, но със сигурност му трябва разрешение да фалира!
Въпроса е, че ако немците се бяха взели сериозно в ръце и не бяха толкова захлюпени :) нито до тези спредове щеше да се стигне, нито до дългова криза, нито до спасяване на Гърция, а сега и на следващите по веригата (брутния външен дълг на немци и гърци е един и същ)...
За това разбира се дял има и чичо Трише, което Асен предвиди и обясни още преди година и половина!
И след като я докараха нещата до октомври-ноември 2009, нашия европейски лидер маде ин джърмъни вместо да си свали превръзките от очите почна да лае по Гърция.
Ама така е когато на капитанския мостик сложиш комсомолска ръководителка!

Иначе в един български форум няма начин Гърция да не е виновна и за американската криза, за световната криза, и за пропадането на СССР...
и за накисването на немските банки с американски дългови книжа не немската лакомия - мръсните мързеливи гърци са виновни!!!


 *beer*

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Вместо да спорите, предлагам да пием по едно малко пломари с лед и мин.вода  *drink10*

и да се обеденим около мнението, че за всички беди на Велика Гърция е виновна най-дебелата от всички дебелани - стройната меркел... както и германската алчност, вандализъм, фашизъм, шовинизъм, онанизъм, дебилизъм и т.н., както да пуснем една подписка за изгонване немците от ЕС, а защо не и от европа,... да ги пратим на великденския остров, да видим кат са толкова умни как шъ съ упраат там без дървета и на тиа жеги, да им са стопат сланините.  ::)

предлагам още да си поделим с гърците германското богатство по схемата - 99% за гърците, щото са дали сичко на света от неговото създаване, до наши дни и 1% за бъгарите, щото така или иначе сме 30% гръцка собственост.




nearvana

  • Гост



nearvana, бъди сериозен! Знаеш много добре, че немците не правят нищо ако не са на кяр! Кяра някой път може да бъде и минимизиране на загубите  ;)


А Гърция не се води от принципа на изгодата и е приела да получи заема от великодушие към  Германия - да може и те нещичко да се пооблажат.  Ама точно с този аргумент да ми казваш да съм сериозен :)

 Дадох ти ясна стратегия как Германия можеше да се окаже със същия брой гръцки облигации на по-ниска цена а ти ми излизаш с аргумента "немците не правят нищо ако не са на кяр". Ами кяра им е че се надяват Гърция да не фалира или да се вземат парите преди да фалира ама надали ... просто на немските политици не им стигна смелост да кажат "не" и да оставят Хипо Риъл Истейт, която държи около 8 млрд Гръцки дълг да фалира.  Или да я спасят срещу да кажем 5млрд което би било значително по-евтино от закърпването на положението в Гърция.  Кроят някакви сметки Гърция да стане положителен пример за спасена държава, по подобие на някои от спасените банки.


Въпроса е, че ако немците се бяха взели сериозно в ръце и не бяха толкова захлюпени :) нито до тези спредове щеше да се стигне, нито до дългова криза, нито до спасяване на Гърция, а сега и на следващите по веригата (брутния външен дълг на немци и гърци е един и същ)...


Да и Гърция щеше  още 100г да рефинансира дълговете си и допълнително да емитира облигации за 13% бюджетен дефицит.  И спредовете щяха да си стоят малки ... перпетум мобиле
Този цитат е от един пост на БулКан
"Ludwig Von Mises, the father of Austrian economics said “There is no means of avoiding the final collapse of a boom expansion brought about by credit expansion. The alternative is only whether the crisis should come sooner as the result of a voluntary abandonment of further credit expansion, or later as a final and total catastrophe of the currency system involved.”"

За това разбира се дял има и чичо Трише, което Асен предвиди и обясни още преди година и половина!

Да и Асен е абсолютно прав. Ако не беше трише тази дългова криза щеше да се случи преди поне 2 години. Сумите щяха да са по-малки но ситуацията на Гърция щеше да е аналогична - невъзможност да рефинансира дълговете си на пазара.
« Последна редакция: 19 Май, 2010, 16:26:49 от nearvana »

vlado.b

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 102
  • Карма: +18/-11
  • Респект: +6
    • Профил
„Иначе в един български форум няма начин Гърция да не е виновна и за американската криза, за световната криза, и за пропадането на СССР...
и за накисването на немските банки с американски дългови книжа не немската лакомия - мръсните мързеливи гърци са виновни!!!“

Ето това ми се иска да поразчепкаме.Защо тая ненавист у нас към Гърция.Воювали сме с всичките си съседи,имаме негласни претенции към всички,но мнението ни не е толкова крайно нито за Сърбите ,нито за Македонците ,нито за Румънците,че даже и за Турците ако щете?
http://dnes.dir.bg/2010/05/19/news6418929.html
Вижте в коментарите отдолу какви реакции предизвиква у нас една такава новина.

goro

  • Гост
nearvana
не се бъркай. не гръцките облигации бяха проблема на хипо-естейт. много преди да избухне кризата в гърция комсомолската ръководителка спаси хипо-естейт! пак тя даде тон за спасяването на банките.
гърците си гледат кяра ама политиците им слушат батковците. като тръгнаха батковците да си спасяват дебелите банкови задници гърците отпуснаха 28млд от продънения си държавен бюджет на своите дебели банкови задници! Равно е на около 10% от БВП пък ти го сметни колко % са от дефицита им!
политиката на тотално спасяване на банките за сметка на данъкоплатците беше дирижирана от стройния берлински задник, не от гръцкия такъв!

Асен обясни как лихвената политика на трише води до задлъжняване на европа и прогнозира как това ще доведе до днешната ситуация, а не каквото си написал ти. Аз не съм икономист - незнам - но това към момента е факт!!!

Оправи си хронологията.

 *drink6*