Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1212000 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Начев, макар да познавам сравнително добре страната, за съжаление няма да съм ти много полезна с компетентността си по икономика и финанси  :-[  но с удоволствие ще се опитам да ти намеря някаква информация, когато ти потрябва такава. Мога само да споделя общо от съвсем непрофесионални  лични наблюдения за периода 1993-2000 г.  Като че гърците бяха най-добре материално в периода 1994-1998. През 1997,8,9 (ако не се лъжа) доста хора направиха много пари от борсата (така нар. на гръцки Хриматистирио (Χρηματιστήριο). В началото на този период и до около 2001, 2,3 беше някаква масова истерия с тази борса, много хора направиха солидни капитали от това и "Борсов балон" е много подходящо определение за ситуацията. Много от тях  обаче не усетиха кога отмина златното време за борсови игри и продължиха, като загубиха солидни суми в последстие.
Иначе смятам, че е добре, ако човек разбира от икономика да следи нещата и у съседите. Дето е казал народа: "Ако мечката днес играе у тях, утре ще дойде и у нас".  :) ;)
Елисса благодаря ! Личните впечатления са важни.  Ако успеем да формулираме правилни въпроси, ще намерим и отговорите. Не ми дойде на ум да попитам преди време във форума.

Аз лично чух за борсовата драма в Гърция от едни приятели, но не гърци, а кипърци. Трябва да е било 1999. Обикновени хора, които нямаха пари (за губене), но и на тях им светваха очите, когато разправяха разни митични истории за богатство. Откачиха хората, викаха те.
Насилвах се, да се заинтересувам, но не ми се отдаде. Слушах от любезност, но темата с борсите ми беше крайно безинтересна. По онова време по актуален беше въпросът за зърнената реколта и евентуално цената на тока и топлото. Всеки с проблемите си.

Вълнуващият ме "проблем" беше за  "връзката" между борсов пазар и пазар на недвижимости.
Това не е ново. Плюли сме се здраво по форумите, мерене падна голямо.
Изведнъж съобразих, че съвсем близо до нас имаме съседи, които поради някаква конкретика и специфика  и в рамките на по-малко от 10 години, преживяват вече втори  борсов срив.
Вероятно това е описано и обяснено.
Вероятно някой си е направил труда да тегли паралели и с други пазари.
Всеизвестно е, че първото преживяване е уникално, може да бъде удавено в емиции, но второто обикновено намества нещата и създава среда за задаване на въпроси и осмисляне на случващото се.

Борсовият пазар, с всичките му подмолни гадости и врътки, все пак има далеч по-голяма прозрачност за случващото се.
При имотите е пълно с емоция, митове и легенди. Доколкото при битовите имоти преобладават по естествен начин контрагенти непрофесионалисти, които правят спорадични сделки, това е идеалната среда за манипулации и грабеж от много долен вид.

Темата е обширна и сериозна. И дума не може да става да те моля да си губиш времето в търсене на някакви материали.
Виж, ако знаеш нещо от личен опит, което включва борси и недвижимости в Гърция, разправяй без колебание.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил


С този призив ти ме доуби! Забрави ли въпроса си от 24.7.2010 ? На графиките не виждаш ли, че става дума за гръцкия борсов индекс ATGI (АSE: Athens Stock Exchange General Index) versus NASDAQ (вж легендата) ? Ако не друго, поне коментарът ми: "Гръцки и американски балони" не ти ли подсказва нещо? Как така ти се губи, че първата графика отразява периода от 1998 до 2010, а втората - 2000 - 2010 ? Какъв коментар да дам в един форум "Дъра-бъра" за комплексни процеси, които и в 500 страници не могат да бъдат анализирани ?
Ех, Барбароне !  На мене ли се падна това скверно дело - да те доубия :)
Как така, питаш?
Ако примем, че първата графика визуализира период, който обхваща от година завършваща на 8, то тогава тази година по подхожда да е 1988, пък ти къде намери 1998?
Пак тази графика иде да ни каже, че в началото на 90-те НАСДАК е имал връх, велик връх, недостигнат и до ден днешен. Пък историята показва, че този връх се е случил в началото на 2000 г.

Пак тази графика сочи, че през 2005 г. примерно НАСДАК е бил значително над стойностите от 2000 г.
Кога е станала тази работа?
Тези 90', 00', 10' долу да не са някакви градуси и това да е морска карта ?
Нещо съм се объркал, зае .... !

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Хайде спокойно отново. Да гледаме първата графика.
Естествено - червен цвят, спор няма.
Ниво1 начало 2000 г.
Ниво2 на локален връх около 2005 г.
Ниво 2 по-високо (значително)  от  ниво 1.
Действителната история на НАСДАК говори обратното, че индексът има връх за всички времена в началото на 2000 г. от примерно 30 годишна история или колкото е там.

Да попитам нещо, което издава невежеството ми, за което с неуюта моля за извинение.
Горе в ляво има едни надпис.
Caly Zakres.
За какво всъщност става дума.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Хора, помощ! Помагайте да обясним тази елементарна графика на многоуважаемия колега Nachev! Аз опитвам за последен път!
Незамаскираните ти оценки бяха прочетени и разбрани.
Гледай наистина да е за последен път.
Аз понеже наистина приключих.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Ако оспамя с едно клипче, дали ще се поразведрите малко? И после, като ви мине, всичко ще е пак ОК... ?  :)

 *drink11*

nino

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 72
  • Карма: +16/-2
  • Респект: +31
    • Профил
 Смешна работа - пък аз нищо не разбирам от графики.
Чета обясненията и от време-навреме - а-ха и да вържа нещо. Ама - НЕ!
Като гледам, напоследък всички само се карат - и тук и там...Хем хора - учени, един вид, пък  нервни едни такива. Хайде по-кротко - интересното тепърва предстои - това май  е горе-долу ясно за всички.
:P

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Барба,

Много си напрегнат напоследък...

Та, Нинка показа блестящото си чувство за хумор. При това, абсолютно дипломатично поднесено, да не засегне нито единия, нито другия...

 *drink11*

MORSKI

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 109
  • Карма: +13/-5
  • Респект: +13
    • Профил
Барба не се сърди просто Начев пита как става така че на едната графика след 2000 год. има спад а на другата след тази година има възход.Всички знаем за балона през 2000-2001 година т.е.  редно е тогава да има пик.

nearvana

  • Гост
Барба, графиките са лесни ако си в контекста. Объркването очевидно идва от това че макар и да са толкова сходни стила на разграфяване на абсцисата е различен в двете, което на пръв поглед обърква и човек си мисли че 2000г на първата графика е някъде по средата а не в началото, както е наистина.
И това не е неумение да се четат графики и т.н. а просто объркване и определено изказването
Хора, помощ! Помагайте да обясним тази елементарна графика на многоуважаемия колега Nachev! Аз опитвам за последен път!
...


е по-скоро агресивно тип "е как може да си толкова проС че да не го видиш ".

Затова няма смисъл после да се правиш на ощипана госпожичка

Какво става тук, хора! Такъв шамар да ми удари Nachev, чиито мнения и анализи чета с най-голямо удоволствие и внимание!
Най добросъвестно и търпеливо се опитвам да отговоря подробно и ясно на всеки въпрос вече трети ден - и да получа такъв ритник :(
Българският език ли се е променил и вече не го разбирам, какво ли?
...

Българския си е същия и много добре си го разбираме ... много добре знаеш и ти че се заяде за глупости, та най-добре кажи "извинявай Начев че отговорих нервно" и готова работата. Случва се  *drink2*

А иначе за 400% ...
1. С опции могат много  повече  да се направят
2. Ако  хванеш и всеки тик накъде отива дори и без опции може да си направил далеч над 4000%
3. Не е тва  интересното, а какво да правим отсега нататък, щото сега света е друг и графиката тепърва има да се пише

Поздрави и давай малко по изи ... ако искаш де. просто препоръка
 *drink11*

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Аз пък ще се осмеля да напомня, че нито една графика и нито един спад на борсовия пазар, изобщо нищо материално не си стува да си разваляме добрите настроения. Дори това глупаво виртуално познанство помежду ни е 1000 пъти по-важно и ценно от всеки политически и икономически факт, защото знам за хора оцелели в далеч по-кошмарни условия, само и единствено благодарение на отношенията помежду им. Тези отношения са променяли и икономика и политика, но само благодарение на доброта и човечността  ...  колкото и алтуристично да звучи. нека да бъдем повече човеци и по-малко икономисти! Повече добри хора и по-малко политици.
Затова, зарежете графиките, какво значение имат тези парабули всъщност, ако имате добри и верни приятели, имате топлина у дома и познати с които да се чувствате приятно може да преодолеете всеки трус, всяка криза и ... какво ли не? Не си разваляйте вечерите и скромните познанства в този форум, които винаги можете да превърнете в добри приятелства, както ние, нали Муза?! От икономика не разбираме, но пък си прекарваме чудесно  :). Наблегнете на живота в малкия кръг на внимание, останалото са мащаби, които нито зависят от нас, нито имаме контрол над тях. Това е като във футболните мачове... Някои други ритат топката, а ние се дерем от пейките, мислейки си, че с нещо можем да помогнем или, че нещо зависи от нас. Дайте да се концентрираме в/у това което наистина зависи от нас и е до нас. Останалото е ... пепел!

За Барба и Начев!  *drink10* *drink10* *drink10* *drink10*

Светът е от камък - превод



Negramoten

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 108
  • Карма: +23/-1
  • Респект: +18
    • Профил
Какво става тук? В последно време всички си трият постовете и се правят на обидени? Я малко по-стегнато. Всеки има някакви кофти моменти, ама обикновенно в такъв момент не тръгваш да се цупиш, ами изчакваш да ти мине.

Така и не разбрах, какво толкова се обяснявахе по тези 2 графики, че накрая се и обидихте.
Според мен Барбарон даде най-добрата графика, защото бе за най-дълъг период от време. А точно това търсеше Начев. После какво толкова тълкувахте и напасвахте с щатските индекси и дот ком балоните не ми стана ясно. А още по-малко ми е ясно, защо се стигна до този финал...

MORSKI

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 109
  • Карма: +13/-5
  • Респект: +13
    • Профил
Барба прав си абсолютно.

  ИЗВИНЯВАЙ



Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Леле от мухата слон стана!

Неграмотен, много се надявах да се включиш. Както винаги си перфектно точен в преценката на ситуацията.  :)

Барба, моля те, задръж малко. Ще се включа малко по-късно, напрегнато ми е в момента...

Истината винаги е по средата!!!

nearvana

  • Гост
Барба, графиките са лесни ако си в контекста. Объркването очевидно идва от това че макар и да са толкова сходни стила на разграфяване на абсцисата е различен в двете, което на пръв поглед обърква и човек си мисли че 2000г на първата графика е някъде по средата а не в началото, както е наистина.


Моля да премахнете user "barbaron". Аз сам си изтрих моите глупости.

не се впрягай така бе човек ... дай малко-по спокойно
нищо не е станало просто си говорим. давайте да не го обръщаме на латино сериал ...


слънцето грее, птичките чуруликат,  света е хубав ...
 *drink11*
 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Темата започна с наблюдения и размишления за съдбата на Гърция, правихме опити да извършим сравнения и с други страни и да се опитаме да разберем, защо в едни съвременни общества нещата вървят и се случват, а в други не.

Все пак случилото се е полезно. Дано в умовете и емоциите на изявени представители на нашето общество се зароди обяснението и разбирането, защо при нас нещата не се случват.
Случилото се е добра илюстрация за интелектуален брак. И в двете компоненти - брак в конвенционалната интелигентност и брак на  емоционалната интелигентност.

Аз ще се занимавам с моя милост. Бил съм критичен и язвителен само към себе си. И този път няма да си простя.
Видимо съм допуснал интелектуален брак от конвенционален тип. Някъде още в самия начален момент, където сетивата предават информация нагоре нещо в конкретен момент се е объркало,  възприел съм след бегъл и подвеждащ поглед двете 00 в средата на първата графика като място, където е разположена 2000 г.  Дори подканата (без да коментирам допълнителните и послания) да гледам 00" като на десетилетен период не е произвела резултат. Системата е зациклила в положението от момента на първото ми възприятие.
Брак, колеги. Информационен брак, както и да го обяснявам.
Наличието на непознат език (макар и общопроетите символи да ориентират) води допълнително до съмнение, че нещо не е напълно ясно или може би визуализират други величини.
Питането ми продължава. Правя го възможно най-внимателно  и се старая да не засегна. Подминавам намеци. Знам много добре, че да причиниш някому огорчение или болка на мен не ми върши никаква работа.

Лоша дума за никого няма  да кажа.
Историята не е завършена, това беше първата и половина, но останалата и част всеки ще донапише според желанията и възможностите си.
Аз се занимах със собствените си слабости.
 
Само да допълня (защото става дума за живи хора и високоуважавани личности), че е категорично неподходящо да се приканват открито останалите колеги да вземат вярната страна, да се притичат на помощ на здравите сили, та дори и с цената на прекратяване на отпуска (примерно).

Моля за извинение за допуснатото ниско ниво!