Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1212763 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
......
Като ти видях името и се сетих, че имаше още нещо да добавя по германската тема. Свързано с Ерхарт. Няколко пъти си викам днес: Имаше нещо  ?......Имаше нещо  ?...... Обаче, утре!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Начев,
пишеш толкова брилянтно за немците, че човек започва да се влюбва чак в пороците им! :)
Ако те признаят за автор на нова философска методика: Потвърждение на отрицанието  :D ще настоявам за съавторство !

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Едно разбрах от тази тема, че производителността на Goro, Koganev и Nachev
Производителни, ама то защото сме още ентусиасти :D
Ако я добутаме до пълно членство може да си позвилим и ние да я караме по-лежерно. ;)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Да споделя и аз малко нещо за германците. ..............
Да знаеш колко добре те разбирам!
А пък не ми се приказва, колко неща допълнително ми хрумнаха като "принос" по темата. От друга страна усещам, че съм на прага да прекаля и след още едно или две изложения, смятам да приключа.

goro

  • Гост
Ей, докато ям и и мисля, ако може някой да обясни
Дебелата Меркел самосиндикално забранила шортването? на немски облигаци...
Американците забраняват отпускането на заеми от МВФ на страни с над 100% заеми...
Войната май се затяга.
Асене къде си и какво става?

Da_Champion

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 10
  • Карма: +8/-2
  • Респект: 0
    • Профил

trap

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 31
  • Карма: +1/-1
  • Респект: +1
    • Профил
Като ви чета ми изгравя една аналогия между нашите длъжници и "лошите" банки. При това на Европейска сцена. И ако видим решение на проблема Гърция може ли да се търси подобно решение и за вътрешните ни отношения с банките. Аналогията се породи последните дни във връзка с засилената канонада по банките кредитори. И изобщо къде ще гравитират "решенията".

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Начев много инересно четиво за германците си предложил. Като го прочетох реализирах че не само германците са така. Просто 'свързвам точките'  така да се каже. Така са холандците но така са и англо-саксонците тука в Канада.
Ами аз намирам много общи неща с холандците. В далечната 90-та почнах работа в тяхна фирма за няколко години но живеех в Белгия само на 60 км на юг от Айндховен. Няколко неща ме впечатлиха  - пълно разнищване на проблеми, никакво отказване от търсене на решения и завършване на практика на решенията НА ВРЕМЕ. Другото бе холандската пестеливост - уникална е направо и те бяха обект на незлобливи шеги за тия си качества поне по това време. Но така работят т.нар.  англо-саксонци тука в Канада, да неговорим пък за американци.
От 'холанндския' период имах приятели белгийци и собственика имаше лош спомен от някакви румънци които бе наел но после уволнил. Той пък твърдеше че соц-а се е разпаднал поради чисто и просто повсеместен мързел. Не ми се впуска в подробности но надълго и широко му разяснявах колко смотана система бе това и че хората не бяха мотивирани.
 Ние сме различни и пак много точно си характеризил манталитета ни.
 Имам си обяснение но е много дълго за писане.
Това което написах  е отклонение от темата за гърците но в тая връзка мога само да кажа че от тукашните ми контакти с гърци съм с много добри впечатления. Отдалечеността от Балканите тука сред общо взето чужда доминантна култура ни сближава почти родствено. *drink11*

koganev

  • Гост
Пак стачка...

Начи - кво става? Дебелата Меркел спира кранчето и гърците веднага спонтанно спират да работят. Възниква проблем - досега кранчето е било отворено, а гърците така или иначе не са работили. Страшно ли е за Дебелата Меркел това, че гърците официално не работят? Пфф... пука й. (Горо, дай някоя гръцка фирма за хубави кухни, щом мойта Нобилия се ползва в Гърция като тезгях за бедняци, плюскащи мусака и то под наем  :D... Ех да можехме и ние, негърчеещите се българи, да лапнем едни 300 млрд евро, пък после да се надсмиваме над бедните мусакоядци... ейййй ) От висенето по площадите единственият положителен ефект ще е, че самите гърци ще свикнат да висят по площадите, та когато им се наложи да просят, ще са подготвени поне с висенето по площадите...

Пуснал се слух, че Гърция ще излиза от еврозоната или от ЕС - не го чух добре по радиото, но това повишило цената на Еврото. Асене, каква е връзката? Еврото беше тръгнало да слиза към 1.21$ и след този слух се вдигна до 1.23... Ако диапазона 1.5 - 1.2 го познаеш с такава точност (припомням при почти 1.49  тръгна надолу, а сега почти 1.21 и тръгна нагоре) направо не знам какво да кажа.

goro

  • Гост
Малко копи-пейст докато ми остане време.
Поговорки и фрази от ежедневието, които се употребяват често, от древноста до днес и мисля, че рисуват светогледа на гърка. Някои са съвсем съвременни. (поясненията в скобите – мои)

Победа или смърт (изказвано до днес със  лаконичния (от Лакония) спартански диалект Ἢ τὰν ἢ ἐπὶ τᾶς . стигнало до съвременността чрез маниатите. Превода не е точен – буквалния е: Или (ще го донесеш победител) със щита си или отгоре (да те донесат на него отгоре по обичая - мъртъв) – пожелание на спартанката към сина и, когато тръгва на война,  Забележете разликата със Свобода или смърт. Днес се ползва най-вече като съвет за решителност)

Буря е, ще премине.

Спрете, турци, конете. (Фраза на Качандонис – най-популярният им хайдутин – казал я е докато го водят вързан и болен в двора на Али паша и те се подчинили. Ползвал се е с огромен респект и сред тях. Убиват го бавно, като започват да му чупят кокалите един по един от най-малките към по големите без да продума. Фразата се употребява срещу собствените властници и правителството, разбойници, работодатели и пр... много често. В смисъл, че и най-големите ни врагове са показали малко милост благородство. Повечето гърци даже не знаят кой я е казал. До 1970 площада на който е убит се казва Али паша. За Качандонис има над 200 народни песни. Преди няколко години изхвърлиха Качандонис от учебниците по история – да ви е познато? Обществеността отвърна с 2 филма за него по частните телевизии и един сериал.)

Деня гледа работата на ноща и се смее.
Каквото ти носи часа, не го носи годината. (за внезапните обрати в живота)
Две врати има живота. През едната влизаш, през другата излизаш.
Родих се в яхър. И Христос се роди в яхър, но с програма.
Все ще намерим някое прозорче. (на закона)
Със „така искам“. (защото не му пука какво казват, с правото на силата, на инат)
Ще вземем закона в ръцете си. (когато управниците не си вършат работата или вендета)
Строшете ги всичките. (Да се стигне до крайност)
Напред към скалите. (моряците – същото като горното, дори с риск от корабокрушение)
Хиляда добри събира. (малката къща)
Може никой да не знае какъв си, ти нали си знаеш? (какво лайно си, най-често. по рядко че си имал право.)
Когато грък срещне грък... (в смисъл не очаквай помощ, а конкуренция)
Борсата (атинската) е асансьор.
Гръцко(елинико). (на пазара. Демек наше е, купи него, по-скъпо е но е по хубаво, и като купуваш от мен помагаш и на себе си)
Че какво като е гръцко (пак на пазара. Другите не са ли хора.)
Насери го. (зарежи го)
Германско. (в смисъл, че е здраво, качествено)
Германи, германос (В положителен аспект:  като машина, с чуството на ред, точен, последователен, праволинеен В отрицателен аспект: студени, нечовечни)
Англичанин. (точен)
Балканци. (освен чисто географски, най вече в положителен аспект, в смисъл на „нашенци“ и се отнася за всички етноси без турците, но дори и за тях по изключение)
Вулгари (Българи – противници, но само в спорта, на думи. много рядко има етническо отрицателно звучене – главно в зоните на непосредствен конфликт, но и това като че ли оттича)
Албанец (известно време имаше отрицателно значение. Вече не бих казал.)
Български заплати. (заплати на мизерията)
Малака (букв. чекиджия, онананист. Употребява се двузначно: между мъже-приятели ката пловдиското „майна“, но и като обида )
Педараст. (употребява се като горното)
Курва.(употребява се като горното)
Елинас – грък (само положително звучене. Рядко но може да се употреби и за чужденец.)
Неоелинас – новогрък. В научната литература - неутрално. В ежедневието – неутрално ако описва новите обствоятелства и отрицателно ако се отнася до шовинизъм.
Елинарас (От грък. Като Българан. По рядко в  смисъл на патриот. По често в смисъл на самозванко, бабаит, перчещ се глупак)
Андрилики, андрия. (мъжественост, мъжкар. Първото обаче, може да има и отрицателно значение – някой който продава бабаитлъци)
Където живееш там ти е бащинията(родината).
Да еба Христоса ти (или Богородицата ти)! (Само между приятели – в см. Тръгнал си срещу боговете – на друг бог служиш. Или ругатня към неопределеното, лошота случайност, неуспеха – тука други богове или случайността са си сложили пръста срещу мене)
Бог(или Христос) отпред и ние след него. (при всяко ново начинание, че и при тръгване на път)

Качества, които се ценят най-много и предизвикват възхищение в гърците: будност-отвореност-образованост, гордост чак до горделивост, но не и надменност, честолюбие, (от там и много често липстата на прямост в търговските сделки а и в ежеднивието – гърка се бои да не засегне вашата гордост, затова няма да ви каже направо какво мисли, особено ако то не е положително), отмъстителността, състрадание-милост,  работливост, майсторството в занаята. Богатството, само ако е свързано с някое от тези качества – иначе се презира.
Качества, които се презират най много: копроскило (буквално - куче което яде лайна, който приема и прави мизерии), ламогя (като тарикат, не знам точния превод - които преследват целите си в тъмното в нарушение на морала, не на закона – защото закона може да е неморален и поради това може да се наруши) глупостта (най-вече, когато е арогантна иначе предизвиква състрадание), липсата на състрадание-съчуствие, безсърдечието-студенината.

Лъжеца е презиран, но не и лъжата – ако излъжеш защото си бил поставен много натясно, да си спасиш гордостта, да си спестиш срама, най-вероятно ще ти бъде простено. Ако излъжеш само за да си ня кяр ставаш просто лъжец и рано или късно ще ти бъде отмъстено.
Крадеца е презиран но не и кражбата – подобно на горното.
Прямостта може да бъде положителна, но може да бъде и отнесена към лошото възпитание.
« Последна редакция: 20 Май, 2010, 11:05:14 от goro »

trade.energy

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 36
  • Карма: +9/-8
  • Респект: +2
    • Профил
Не се дърляйте момчета и момичета.Малаките са си малаки.И 5 000евро да вземат заплати пак няма да работят....вервайте ми!Те са като нас почти: Той ме лъже чи ми плаща а аз го лъжа че работя.
Един стар елински вампир ми сподели че като са влезли в ЕС си мислили че ще подминат Германия.Е верно подминали са я доста много - по мързел.Гръка си е един мързелив дабуч който го привикна държавата да го храни- визирам беломорска България.Опс така де Северна Гърция.Там българската кръв се е доста разводнила а и се затегна отпускането на земеделски субсиди.Те миличките повечето живеят от тези субсидиики а Атина хич не им пука че няма никъква индустрия при "мръсните вулгаре"(така са известни жителите на северна Гърция в столицата).
Откраднатите стотинки във вид на дългове не са както почнаха да ги намалят на 310 млрд. евро а са офицално около 500 млрд. евро  а неофицялно(с наличните в графа "скрити" или задбалансно) са малко над 700млрд. евро затова както се изрази някой в предишните постове дебелата Меркел се дърпаше да отпусне и тези суми който сега се гласуваха.
На Германия ще и излезе по ефтино да създаде нова валутна еденица с определен кръг икономики отколкото на гръцките крадливи прасета да плаща.

А и междо другото първата гръцка държава е създадена през 1836г - ако не се лъжа.До тогава не е имало никога Гърция!!!!!!!!!!!!!!!
Айде со здраве и да слушкате за да папкате.

Серсем

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 110
  • Карма: +19/-10
  • Респект: +21
    • Профил
http://www.investor.bg/?cat=91&id=98347

... Германският данъкоплатец щял да плати за "спасяването на Гърция" и това не му харесвало, затова управляващата коалиция на немския канцлер Ангела Меркел загуби мнозинството си в парламента след последните избори в страната.

Реално обаче парите на германския данъкоплатец ще отидат не в Гърция, а в касите на германски банки, пенсионни фондове и за трансфери от вида "от себе си на себе си" между други германски инвеститори. ...

goro

  • Гост
Пак от горната статия за Ниарвана с надеждата да го осъзнае. :)

В крайна сметка Франция и Германия силно желаят да видят парите си някога и затова ще рефинансират Гърция. В противен случай Гърция просто ще спре да плаща, 2-3 години няма да може да се финансира от международните пазари, но след това ще го прави без проблеми, каквито случаи има десетки в историята (България, Русия, Аржентина, щата Калифорния). А сегашните кредитори на Гърция ще пият по една студена вода за 100-200 млрд. долара.

Външната задлъжнялост на Гърция не е по-голяма от тази на Германия или Франция, както показват данните по-долу. Просто Гърция има лошия шанс държавния й дълг да падежира през 2010 г. в труден за световната икономика момент, която затруднява страната при рефинансирането му. Другият проблем на Гърция е, че е малка и политически по-слаба от Германия или Франция. Трудно е за който и да е било да посочи Германия с пръст и да я нарече "закъсала", но една малка страна като Гърция може да се използва, за да се сваля цената на еврото, от което немският износ става по-конкурентен.

Дял на брутния външен дълг (държавен дълг плюс задлъжнялост в частния сектор) от БВП по страни:
Ирландия    1 267%
Швейцария    423%
Великобритания    408%
Холандия    365%
Белгия    320%
Дания    298%
Австрия    253%
Франция    236%
Португалия    214%
Хонгконг    206%
Норвегия    199%
Швеция    194%
 Финландия    189%
Германия    179%
Испания    172%
Гърция    161%
Италия    127%
Австралия    111%
Унгария    106%
САЩ    94%

Imotenbalon

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 187
  • Карма: +36/-5
  • Респект: +18
    • Профил
При публичния дълг класациата е по различна
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2186rank.html
Country   Public Debt % of GDP
Italy   115.2
Greece   113.4
Belgium   99
Iceland   95.1
France   79.7
Hungary   78
Germany   77.2
Portugal   75.2
United Kingdom   68.5
Austria   66.5
Ireland   63.7
Netherlands   62.2
Norway   60.2
Poland   47.5
Switzerland   43.5
Finland   41.4
Denmark   38.5
Slovakia   37.1
Czech Republic   32.8
Latvia   32.5
Romania   20
Bulgaria   14.7
« Последна редакция: 20 Май, 2010, 12:01:51 от Imotenbalon »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Начев много инересно четиво за германците си предложил. Като го прочетох реализирах че не само германците са така. Просто 'свързвам точките'  така да се каже. Така са холандците но така са и англо-саксонците тука в Канада.
Ами аз намирам много общи неща с холандците. В далечната 90-та почнах работа в тяхна фирма за няколко години но живеех в Белгия само на 60 км на юг от Айндховен. Няколко неща ме впечатлиха  - пълно разнищване на проблеми, никакво отказване от търсене на решения и завършване на практика на решенията НА ВРЕМЕ. Другото бе холандската пестеливост - уникална е направо и те бяха обект на незлобливи шеги за тия си качества поне по това време. Но така работят т.нар.  англо-саксонци тука в Канада, да неговорим пък за американци.
Много малко холандци познавам, а винаги са ми били много интересни. Ако се сещаш нещо допълнително, пиши.  Тук се споделят неща, които в учебниците ги няма.
За холандците ми идат някакви клишета - приспособими, гъвкави, упорити, хитри, но и толерантни. От друга страна съм чувал, че традиционно тяхното общество не си е поплювало - едно време ако при буря мъж не излезе на пост и работа при дигите, наказанието е били бързо и безмилостно - смърт.
Сега на обяд драснах още нещо, ще го пусна като се приготвя.