Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1221072 пъти)

nearvana

  • Гост
Citi Expects A 76% Haircut On Greek Debt (And 95% If Country Waits 4 Years) For Debt/GDP Ratio Back Down To 60%
http://www.zerohedge.com/article/citi-expects-76-haircut-greek-debt-and-95-if-country-waits-4-years-debtgdp-ratio-back-down-6

30годишните гръцки облигации вървят по 50ст за левче номинал, тоест поне по пазарен консенсус се очаква 50% опрощаване

да им е честито!
беше ясно че няма как гръцката икономика да изплати тези дългове без връщане към драхмата и девалвация.
въпроса е дали отсега нататък, без разходите за лихви по целия дълг,   могат да имат що-годе балансиран бюджет
 

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Ще се възползвате ли от това, че Гърция ще разпродаде държавни имоти и сгради на обща стойност около 35млрд евро? Може да изпадне някоя хубава вила на беломорието! 8)
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Ще се възползвате ли от това, че Гърция ще разпродаде държавни имоти и сгради на обща стойност около 35млрд евро? Може да изпадне някоя хубава вила на беломорието! 8)

И къде ще си ги носим и отнесем тези тоооолкова много имоти?! ... Има прекрасни хотели и квартири! Когато един ден ми сложат парата на челото, единственото, което ще мога да отнеса със себе си на лодката по вечният ми път ще са ... моите спомени! Останалото е "свръхбагаж".

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Ще се възползвате ли от това, че Гърция ще разпродаде държавни имоти и сгради на обща стойност около 35млрд евро? Може да изпадне някоя хубава вила на беломорието! 8)

И къде ще си ги носим и отнесем тези тоооолкова много имоти?! ... Има прекрасни хотели и квартири! Когато един ден ми сложат парата на челото, единственото, което ще мога да отнеса със себе си на лодката по вечният ми път ще са ... моите спомени! Останалото е "свръхбагаж".

Даааа, типичното егоистично мислене на 90% от форума. А тези след теб, кучета ги яли. *neg*
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Citi Expects A 76% Haircut On Greek Debt (And 95% If Country Waits 4 Years) For Debt/GDP Ratio Back Down To 60%
http://www.zerohedge.com/article/citi-expects-76-haircut-greek-debt-and-95-if-country-waits-4-years-debtgdp-ratio-back-down-6
30годишните гръцки облигации вървят по 50ст за левче номинал, тоест поне по пазарен консенсус се очаква 50% опрощаване
да им е честито!
беше ясно че няма как гръцката икономика да изплати тези дългове без връщане към драхмата и девалвация.
въпроса е дали отсега нататък, без разходите за лихви по целия дълг,   могат да имат що-годе балансиран бюджет


Изглежда си подранил с честитките, приятелю!
Днес вече е 28ми, а апокалиптичните имейли изтекли от сити бяха, че фалита ще е на връх Великден!
Не казвам, че гърците няма да фалират. Но... ако го решат дирижорите, както казваше Асен.
Иначе, тези дни изтичат доста застраховки по гръцкия дълг и изглежда много комарджии заложили на фалита ще пият по една студена вода! Предполагам - затова е и медийната истерия!
Някак си между другото, чух днес от кутията на телевизора (и само от една програма), че гърците си изкупили тези дни обратно свои дългови облигации за 2млд... Няма начин да не ги устройва да си ги купуват по левче за две! :)
Е... чичо Трише вдигна лихвите. И доколкото това е от полза единствено за дойчовците (в малка степен и за галите, но пък в огромна вреда за периферията) се питам на чий Бог се кланя?
Между другото - една весела книжка за "Изкуството на подкупа" от един весел дойчо би ти била от полза, мисля.
ACHIM SCHWARZE
BESTECHEN, ABER RICHTIG!
Frankfurt am Main, 1989

1989 - забележи! преди дойчовцЕте от запада да прихванат от талантите на оситата.

valio1900

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
  • Карма: +11/-11
  • Респект: +7
    • Профил
Goro , намирисва вече , че ще ви загубим за дълго. Отказа от всякакви реформи и липса на воля за отказ от привилегии ще ви довърши. Изтъкваш с гордост, че Гърците излизат на улицата и защитават "правата си", но този път това е игра с огъня.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Goro , намирисва вече , че ще ви загубим за дълго. Отказа от всякакви реформи и липса на воля за отказ от привилегии ще ви довърши. Изтъкваш с гордост, че Гърците излизат на улицата и защитават "правата си", но този път това е игра с огъня.

Вальо,
макар че много неща не са ми ясни, все пак да кажа за какво става въпрос според скромните ми познания.

В момента се говори, че на Гърция ще и трябват още около 75 млд.
Не за днес! А за 2012, 2013 и 2014 година.
Причината?
Идват падежи по гръцки облигации - кажи го по 25 млд. на година.
Според първоначалния план - края на 2011 или най-късно 2012 година Гърция трябваше да рефинансира дълга си на дълговите пазари. Да, но при лихви от над 20% това е невъзможно, а е и невъзможно за която и да е страна!
Оказа се също и че мерките предписани от тройката на гърците водят до по-голям спад на БВП. Рецесия и безработица.

Същевременно този месец изтичат много залози (CDS) сключени миналата година за това, че Гърция ще фалира - т.е. някои този месец ще получат освежителен студен душ от гола вода. Затова и този вой (то не бяха публикации, емайли, слухове понижение на кредитния рейтинг на ниво Зимбабве) в момент, в който гърците са си осигурили финансирането до края на годината. Белким фалира, та да си вземат премиите!

Другото, пак във връзка със същите залози, което чета в пресата е че се опитват да създадат паника в самата Гърция, съответно населението да тръгне да си тегли вложенията от банките и това да доведе до фалит.
Не знам дали е така. Но че финансовите потоци в цяла югоизточна Европа се контролират от гърците и това е като трън в лакомите немски задници съм сигурен!


Та да си дам оценката накрая!
Проблема не е гръцки! Проблема е системен! Европейски! Заради структурни проблеми центъра изсмуква периферията - преди няколко дни Проди го каза в прав текст на немците!
И решението на този проблем не е по възможностите на Гърция или Португалия! Или ще се реши на общоевропейско равнище или освен фалита на Гърция, Португалия, Ирландия и т.н. ще имаме разпад на Е.
В този смисъл най-големия проблем на Европа е Германия, а на Германия осито Меркел. Овцата вместо да посочи ясно проблемите предпочете да спекулира и да остави да премине в общественото мнение (масата германци е лесно да ги водиш за носа - вярват на правителството си),  че гърците са мошеници, мързеливци и лентяи. При условие, че средния грък работи 2100 часа годишно, а средния немец 1400, последния днес не иска да помага на мързеливците. (Тук нищо чудно да се обадят някои наши недоучили вагабонти и да задърдорят за производителността)
А догодина на Овцата и предстоят избори! Как в тази ситуация ще "отпуска" пари на мързеливците и с какво обяснение не знам! Ще и се наложи да прави лупинги!


Най вероятно, немците през цялото време ще играят курвачки. Накрая ще се отпуснат съответните суми, лихвите намалени, а сроковете за погасяване удължени... очаква се също времето за ограничаване на бюджетния дефицит до 3% да се удължи с 2 години и да се вземат мерки за излизане от рецесията и ускоряване на растежа (единствената възможност - гърците да си платят дълга). Т.е. в Гърция ще бъдат налети пари! С ведрото!

Разбира се съществува и другата възможност или дори гърците да се сбият помежду си - те не си поплюват - правили са го и не веднъж. Не ми се ще да мисля, какви ще са резултатите за Европа, ако който и да е от черните сценарии се случи - пълен провал! (Една Леман отвори такава дупка - представи си фалит на Гърция)

п.п.
Тъй като съм оптимист по принцип, си мисля, че акциите на гръцките банки са на възможно най-ниското равнище. Та ми се ще да чуя мнението на Асен! Асене къде си?

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Рекорден ръст на вноса и износа на Германия през март

Вносът и износът на Германия през март тази година са рекордни за целия период, откакто се води статистика на външнотърговския оборот на Федералната република, съобщиха информационните агенции, като се позоваха на предварителните данни на германската статистическа служба.

Експортът е достигнал 983 милиарда евро, което е месечен ръст от 7.3 на сто.

*music*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Рекорден ръст на вноса и износа на Германия през март

Вносът и износът на Германия през март тази година са рекордни за целия период, откакто се води статистика на външнотърговския оборот на Федералната република, съобщиха информационните агенции, като се позоваха на предварителните данни на германската статистическа служба.

Експортът е достигнал 983 милиарда евро, което е месечен ръст от 7.3 на сто.

*music*

Това е днешният вестник Додо!
Утрешният казва, че през април растежът е намалял и се очаква да се забави още повече.

п.п.
да поясня - поръчките за януари, февруари и март са от предишната година! Немците се надяваха, че ще заместят европейския внос с китайски и индийски...
Да, ама не!
Китаеца ще си кара китайски мерцедес или джета. Бума беше докато се построят заводите. Сега махалото тръгва обратно!

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Ще се възползвате ли от това, че Гърция ще разпродаде държавни имоти и сгради на обща стойност около 35млрд евро? Може да изпадне някоя хубава вила на беломорието! 8)

И къде ще си ги носим и отнесем тези тоооолкова много имоти?! ... Има прекрасни хотели и квартири! Когато един ден ми сложат парата на челото, единственото, което ще мога да отнеса със себе си на лодката по вечният ми път ще са ... моите спомени! Останалото е "свръхбагаж".

Даааа, типичното егоистично мислене на 90% от форума. А тези след теб, кучета ги яли. *neg*

Собственик, купувай! Никой не те спира. еЛисса не купува - наследява!  *girl*
Може да се предположи, че тези след мен може пък да искат вилата им да е на Карибите ... ?!

Но тъй като долавям някакъв патриотизъм в желанието ти да изкупуваш беломорието, то съм радостна да ти съобщя, че и в западните покрайнини има доста изгодни имоти! 

valio1900

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
  • Карма: +11/-11
  • Респект: +7
    • Профил
Жоро аз също мисля, че търпението на Европейските държави няма да се изчерпи до 1 година. Но не виждам Гърците да разбират в какво положение поставят Европа. Когато еврото достигне паритет с долара Европа едва ли ще е толкова благосклонна и ще се наложи рязане на загнилото за да оцелее. Дали в това число ще попадне само Гърция ще покаже историята, не знам хората от останалите затънали държави как ще реагират на реформите. За сега виждам как реагират Гърците и това е пагубно и в никаккъв случай не е нещо с което да се гордеете. Ако не се промени рязко общественото мнение на Гърците и да погледнат малко по-далеч от битието си нещата ще стават все по-зле. Не виждам никаква воля това да се случи, така че мисля че ви чакат много тежки години. Но както казват дано да има и някъде светлина в тунела.
Като гледам как мислиш промиването на мозъци от медиите не е в правилната посока. Представяш Европа и Германия като мащехи, а те със сигурност биха се радвали , ако се появи още един двигател на икономиката и защо това да не е Гърция. Това обаче не става с лозинги и митинги, а с кадри и идеи. Лошото е , че не става и за едно поколение, което е и сериозен проблем в България вече 20 години.
« Последна редакция: 10 Май, 2011, 09:15:33 от valio1900 »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Рекорден ръст на вноса и износа на Германия през март
...
Експортът е достигнал 98,3 (поправката от мене) милиарда евро, което е месечен ръст от 7.3 на сто.
*music*

Та Додко, ето ти пример за днешния и утрешния вестник от гръцко.
Днешния!
Заглавие на първата статия: Увеличение с 23,6% на гръцкия износ за март!
http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=8&artid=91997
Заглавие на втората статия: Спад със 8% на фабричното производство през март!
http://www.agelioforos.gr/default.asp?pid=7&ct=8&artid=91974

"Утрешният" вестник: Рецесия, спад на износа и производството!
Линка ще ти го пратя като излезе!  *rofl*


----------------------
valio1900
Ъслъ, бе Вальо,
И аз се чудя как ги търпят още тези мързеливци, вагабонти и лентяи!
Много търпелива тази Европа, ей!
Че и догодина пари ще им дава!
Големи нахалници туй гърците, мама му стара!
 *ireful*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Аз съм 1/8 грък  *rofl*

nearvana

  • Гост
Та да си дам оценката накрая!
Проблема не е гръцки! Проблема е системен! Европейски! Заради структурни проблеми центъра изсмуква периферията - преди няколко дни Проди го каза в прав текст на немците!
И решението на този проблем не е по възможностите на Гърция или Португалия! Или ще се реши на общоевропейско равнище или освен фалита на Гърция, Португалия, Ирландия и т.н. ще имаме разпад на Е.

как точно става това "изсмукване"? Първата крачка е да разберем какъв е "системния проблем" че да мислим какво може да е решението.
Проди не беше ли оня дето ходеше на ски с р.петков и орда компаньонки и после пишеше прекрасни евро-доклади за напредъка  на БГ?
И ако може наблегни на "системното" в проблема ... чували сме вече и сме си водили бележки че лично дебелата дружинна ръководителка е срала в гащите на отрудения сиромах грък и няма смисъл да го обсъждаме наново.

поздрави