Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1214834 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
ми държава като фалира не могат да й вземат ипотекирания апартамент (нали сме форум за имоти ...)


Много сериозна тема сте захванали.
По-скоро не ми се вкючва, но сърце мъжко не трае, дето е казал поетът.
Да маркирам това-онова.

Май капиталът и демокрацията взеха нещо да се разминават.
Капиталът отдавна е глобален (нека все пак не придиряме за значението на тази дума, все пак има и разни условности и ограничения), докато демокрацията се развива, осъществява и практикува основно в затворените рамки на отделни суверенни държави. Тези държави от своя страна се ръководят от една "политическа класа", която от своя страна е доминирана от икономически елити.

Какво се случва при неплатежоспособност на отделната физическа персона.  Съдбата му се решава от закона на отделната суверенна държава. В "по-напредналите" и по социално ориентирани размахват назидателно пръст на съответния индивид, остават му на разположение някакъв приемлив минимум партакеши, пишат му черна точка в досието (следват ограничения изатруднения) и го пускат да си ходи. Останалите му активи се разпродават от съдебни изпълнители, кякои се удовлетворяват, други не съвсем и животът продължава.

После има една друга група от държави, при които се използват разни нююанси и елементи - понякога демократични, друг път болезнени, но общо взето  се излиза на някакъв край.

Е, има и други, при които единственият изход на неизправния длъжник е да мине в нелегалност в някакви буферни сиви или черни зони на обществото. Причината е, че неговото физическо елиминиране няма да направи особено впечатление никому.

Съвременният финансов капитал много придирчиво желае да се разграничи от лихварския си имидж (все пак той така е бил заченат) и държи да се гледа на дадените назаем средства като на елемент от осъществяване (реализиране) на стопански  или битови проекти, при пълна яснота на произхода и гарантиране на връщането и при наличие на съответни обезпечения. Често нещата се объркват, обаче и тогава е наложително да се премине към насилствената пасивна операция, кооято се реализира чрез съответните социални механизми.

А как е при държавите?
Вяярно е, че има доста информация за съответните страни и техните правителства, рейтинги (макар и фалшиви има дори), но срещу съответната горница в лихвения процент кредиторите  са петимни да си затварят очите, че нещата не са съвсем в ред. Алчността съпътства човешния род от зората му, тъй че не е редно да се чудим на това.
Реч иде за друго.
Ето тук точно ме присети за някои важни аспекти  едно изречение, което вероятно "случайно" е изпуснал Неарвана по-горе.
При наличие на една суверенна държава, разполагаща със силна армия, охраняваща границите, как точно се случва обезпечаването на дълговете на правителсството (а и на цялата страна) и то в условията на една финансова система, която функционира на основа на кредитни знаци (fiat money).
А как точно се случва изпълнителното производство след спиране на плащанията.
Ами как биват наказвани длъжниците при опит за непозволено увреждане на кредитора. Гърците, видите ли, защото са отворени, се зеигравали с модерните играчки на Голдмън, ама то френци и немци и те обичали да си играйкат.
а!!, Важно ! Институтът на международните съдебни изпълнители изглежда още не функционира пълноценно.:-)))
Тук леко риторично бих попитал, дали гърците щяха да харчат така засмуканите пари при условие, че островите им бяха "ипотекирани".

Къв съд, кви 5 лева, бре ! Щатците,  радвайки се на големите топки на великия си черен вожд, опушкаха тайно и припряно на територията на пръв съюзник в региона един човек без съд и присъда и очевидно гордеейки се с постъпката си.

Само да не си помислите, че правя някакви индиректни внушения, че е дошло време за наднационални правителства и единна армия и полиция.
Опасявам се, че по-скоро други ще почнат скоро да натискат в посока да вярваме, че това трябва задължително да се случи. Да недава Господ !

Уморих се и спирам!
Иначе, препоръчително е да се види и мнението на един  наблюдател

Блогът на Мавракис
 

 

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
По темата за гръцките сидиес-и и кой държи късата клечка днес ми попаднаха 2 инфота по въпроса:

та не звучи като да има кой знае къв проблем със сидиес-ите

поздрави
 *drinks*

По темата за гръцките сидиес-и и кой държи късата клечка днес ми попаднаха 2 инфота по въпроса:

та не звучи като да има кой знае къв проблем със сидиес-ите

поздрави
 *drinks*


вече ти казах,че сидиесите са проблем на инвестиционните банки... ритейл(търговски) банки не емитират сидиеси.
  може би си ме разбрал неправилно,като правех сравнението със строителя- тва бе имитация на обикновен шорт- не обяснение на дериватив,а на синтетична сделка..... въобще няма да се наемам да правя асоцияция на дългов суап със строител ,защото само ще объркам форумците още повече.
  но ти моа да ме разбереш,та ще ти опиша разликата между шорт дълг,сидиес върху дълг и дългов суап:
   поради това,че бондовете са фиксед инкъм инструменти(демек имаш обраничена максимална доходност,то сидиесите по него са сходни) , като примиума на сидиеса е част от ийлда на бонда.... колкото по голям е спреда,толкова по безрисков и обратното.
       само че сидиеса дава много силен левъридж-може да спечелиш хиляди проценти , при директния шорт не можеш.
  обаче аз ти казвах,че проблема на евробанките НЕ Е сидиес или директен шорт-проблема е суапови сделки с дълг-
   например лонг американски или германски ,срещу шорт пигс.
  да вземем за пример гърция/германия,внимавай сега,защото е доста сложно:
   2007 спреда в доходността геръцки /германски дълг е 5.5/5=0.5 ... или ако си шорт на такъв 10годишен суап трябва в продължение на 10 години да изплащаш всяка година по 0.5% на другата страна,която е лонг.  а в случай на дифолт на германия,но не на гърция,трябва да изплащаш мноооого повече...... обаче,в случай на дифолт на гърция,без германия да дифолтне,тогава правиш хиляди,ако не и десетки хиляди процента печалба.....дори и без гърция да е дифолтнала още,този дериватив в момента е направил хиляди проценти печалба:
      имаш минали 4 години от тогава...... германия в момента е с 3% доходност.... това ти е лонг частта- ще ти направя гръби сметкиза да разбереш смисъла,защото точните изчисления са много сложни и не ми се занимава:
     при 5 % доходност за 10 гидини трябва да вземеш 50% . а сега са минали 4 години но доходността е паднала на 3 % -остават ти 3%.6 години = 18% доходност до падеж,или вече само за 4 години тези книжа са ти донесли доходност от 50%-18%=32%
     другата страна-тук вече е сложно,защото аритметичния процент,за който мого пъти съм писал е ГРЕШЕН,ама съфорумците в инвестора не могат да ме разберат,защото не са се занимавали с по сложни изчисления по деривативи- трябва ти или логаритмичен процент,които е симетричен,или да разбиеш дериватива във времеви рамки и да го изчисляваш пооделно с аритметичен:
     в момента гърция има към 20.5% ийлд върху 10 годишния... та останали са 6 години.или за 6 години имаш 120% доходност,а преди за 10 години си имал 5.5% - няма как да изчислиш с аритметичен процент,защото имаш отрицателен ийлд вече за миналите 4 години-демек цената на хартийката е паднала повече от годишната доходност.
     или на 1 милион в момента спот цена на бонд ,след 6 години гърция трябва да ти изплати  120% доходност,което е 2.200 000 за тази хартийка след 6 години.
     или грубо сметнато,за 4 години от гърция вместо да имаш 5.5% ийлд(поскъпване на книжата) ,имаш 20.5% за следващите 6 години,което е 15 % годишен ОТРИЦАТЕЛЕН ИЙЛД или гръцките 10 годишни бондове са се обезценили със 60% .
     или кво става в този суап за 4 години:
  германските са се качили повече отколкото от първо се е смятало,че ще се качат,защото в момента ийлда е паднал с 40% ,а гръцките не само не са се качили,а са се обезценили със 60% .
     или в крайност до сега този суап е поскъпнал със 92% ,който го е шортил . 32% от гемания+ 60% от гърция.
     а цената на шорт позиция в този суап е била първоначално 0.5% -за четири години трябва да ти е струвало 2 % общия примиум,които си изплащал на другата страна на сделката,но в момента ако прекратиш сделката щюе си направил 92% ,или тогава ти е към 41 ПЪТИ ПЕЧЛАБА или си направил 4100% ПЕЧАЛБА,което е над 1000% печлба ДО СЕГА НА ГОДИНА!!!!!!!
      ето ти кво се случав в европата в момента и кво се крие от народа и защо се спясяват гърция и останалите.....
    или в момента в гръцките бондове имаш ийлд,който прайздва около 20%-5%=15% дифолт...... до 6 години .....ами ако е повече,и стане по късно? германския ти дълг,който ти е лонг ще продължава да ти носи доходност( към 3% в момента) ,а гръцкия ако думне с повече от 15% ,тогава вече не говориме за хиляди проценти доходност,а за дестетки хиляди.........
     тия суапови деривативи са мнооооого коварни и както виждаш тия мюнхенски "икономисти" и квантови математици,са нищо повече от брейнуощ палячовци..... в сащ във свеки университет за деривативс и математикал енджиниъринг се изучава сделката на проктър и гембъл,където сключват интрест рейт суап за 6 милиона с 5 годишен мачуритет,за няква супер ниска доходност .....и 1 години по късно канселират сделката със 100 милиона загуба,което е 1400% загуба........нищо,че няма как нещо да падне с повече от 100%  *sheep* *sheep* *sheep*
      а тия сделки са дори по коварни и съвсем нови- интрест рейт суапови деривативи са едва от 20 години измислени,а това с моментната дългова евро криза е суап върху ийлд,което е съвсем нов инструмент.......и който не може да смята риск,виждаш как си плаща..........
       та ако 2007 година се шортнал такъв суап,до сега да си направил към 4100% печалба на всеки товй инвестирал лев,а гърция ДОРИ ОЩЕ НЕ Е ФАЛИРАЛА!
      добре дошъл в света на  *valcho* *valcho* и на  *sheep* *sheep* *sheep* *sheep* *sheep* *sheep*


acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Аз си мисля, че Асенката е прав. Гърция, че и някои други покрай нея ще обявят фалит. Колкото и на ниска лихва да им подарява пари Тришето, те задлъжняват все повече и повече. Те са глътнали вода отдавна и са в спирала. Вълка си прегризва сам крака в капана, когато насреща иде влак. Да му мисли еврото и ние покрай него...


Аз си мисля, че Асенката е прав. Гърция, че и някои други покрай нея ще обявят фалит. Колкото и на ниска лихва да им подарява пари Тришето, те задлъжняват все повече и повече. Те са глътнали вода отдавна и са в спирала. Вълка си прегризва сам крака в капана, когато насреща иде влак. Да му мисли еврото и ние покрай него...

ами разбира се.виж кво се получава,когато политиците се намесят в икономиката и банковото дело.почват се едни глупости и медийни оправдания,от които ако знаеш как да ги четеш,ще откриеш проблемите,дори и да не ги знаеш.
  например последната политическа демагогия,която е лансирана откакто почнаха да спасяват гърция:
     и ниърваната дори попада в клопката й,и я цитира като обяснение на спасяването.а тя е:
  "СПАСЯВАМЕ ГЪРЦИЯ И ИРЛАНДИЯ,чЕ ДА НЕ СЕ РАЗРАСТНЕ ДЪЛГОВАТА КРИЗА И В ДРУГИ ДЪРЖАВИ"
  ми тва е такова абсурдно твърдение,че е меко казано смешно,но никой не обръща внимание на абсурда му.......
   та ако беше вярно,след като "спасиха" гърция,нямаше да трябват да спсяват ирландия,а като спасиха ирландия нямаше да трябва да спасяват португалия....... пълен популизъм .... само че както казвах,в днешно време хората не могат да сменят домейн..... а ако не разбират дадено нещо,като го сравнят с нещо,което разбират,веднага ще различат нормална икономическа смислена постъпка и различат политическия популизъм,криещ се зад абсурдни икономически постъпки...
   ето го нагледно:
   тва е все едно ти да теглиш кредит от банка за имот,да правиш 1000 лева на месец,а да изплащаш 2000 лева на месец..... и като почнеш да не можеш да си покриваш вноските,банката дават ли ти още 100 000 евро,че да можеш да си покриваш вноските?ами не ти дава,взима ти апартамента и пие една студена вода,вместо да те финансира допълнително и после да пие още повече студена вода........
      с държавите е същото-кат не могат да плащат,никой не ги финансира повече-просто фалират,защото няма луд който да дава на пирамида повече пари,поради простата причина,че ще загуби повече.....
   та ето го абсурда на спасяване на дълг с дълг......
   аре да смениме домейна и с "спасяваме гърция,че да не се разрастне дълговата криза и по другите държави" :
     ти си банка,финансирал си ниърваната,той вече не може да си плаща,отделно знаеш,че си финансирал и мен и аз също няма да мога да плащам...... та би ли дал нов заем на ниърваната,че по този начин да помогнеш и на мен да ти плащам?????/
    ами не.тва е абсурдно твърдение,но виждаш как една нагла лъжа като се повтаря от всички медии и "анализатори" с авторитет,лъжата се превръща в истина.......
     пешо от люлин кат смята да не си плаща заема към ПИБ ,защото има отрицателен баланс в доходите си,спрямо разходите си,ПИБ не спасява радо от надежда,че да повлияе на пешо от люлин да не го удари дълговата криза   *girl*
    те ПИБ са тъпунгери,но не чак толкова,че кат не можеш да си плащаш,да ти дават още пари,нито по да ти дадат пари,ако смятат,че съседа ти няма да може да си плаща....такъв абсурд може да се получи само на политическо ниво и с ПАРИ НА ДАНЪКОПЛАТЦИТЕ,като им се дават някви абсурдни обяснения ,защо им прахосват парите.......
 
  а най ма кефи политическата аналигия с лимън и беър стърнс- демек:
     не искаме да се случи повторение на щастския вариянт с кризата с лимън.... и ква криза? лимън и беър стърнс като фалираха,че и още към 350 банки в сащ,кво стана?
    ами в момента банковата система е много по добра в сащ,отколкото е европа,икономиката на сащ е много по добра от европейската,и сащ НЯМАТ ДЪЛГОВА КРИЗА,за разлика от европейците,които предпочетоха да НЯМА НИТО ЕДНА ФАЛИРАЛА БАНКА В ЕС,при поне 50% от банките в тотално инсолвънси!!!!
  и вяъпреки тая грешка,сега правят същото със спасяване на цели държави.....че да не станело като в тъпата америка,където фалират банки....... аре нема нужда......
   аз викам да почваме да залагаме кога европа ще се разпадне,защото след това аборигенско управление в последните години,не е въпрос ne dali, а кога европа ще се разпадне

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Scyther докато те четох ми хрумна дръзката идея -  възможно ли е еврото да се качи ако изпаднат такива като Гърция и пигс страните да речем? Т.е ще останат само по развитите държави като Германия , или аналогично на случаите в които в една корпорация се предприемат 'непопулярни' мерки като съкращения например, тогава на борсата това се приема като положителен сигнал. И еврото би трябвало да се изстреля.....Както и да е, аз отдавна си харесах швейцарския франк ( даже някъде писах май в тукашна тема за валутите ). Единствено ме безпокои какво би станало с България при такова лошо стечение на събития.

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Интересни размисли за положението в Гърция


Да поставим началото на световната социална революция в Гърция през 2011
  от Пола Рупа, Никос Мазиотис, Костас Гурнас
Комюнике  на тримата затворени членове на „Революционна борба” , затвора  „Коридалос”, януари 2011

„Ако някой днес иска да започне перспективен бизнес, трябва да произвежда гилотини“.

С горната фраза един американски журналист описва размерът на социалното напрежение в САЩ. За пръв път, погледнато в исторически план, по-голямата част от развития капиталистически свят ври в гняв и отчаяние от властниците и богаташите,  които въпреки, че са главните виновници  за тази криза,  не само, че не са наказани, но продължават, възползвайки се от привилегированото си положение , да си увеличават печалбите.

Резултата от всичко това е разширяващата се бедност, маргинализирането на все по-широки слоеве от обществата, увеличаване на несправедливостта, а баровците изискват жертвите да се правят от хората, за да „се справим с кризата”.
http://bulgaria.indymedia.org/article/37832
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Проблемите с обслужването на дълга води и до загуби за кредиторите. Всички губят. А загубата на доверие в дълга е загуба на доверие във валутата. Евентуалното изпадане на някоя страна от еврозоната ще е политическо заравяне на главата в пясъка, което не решава проблемите със загубите на кредиторите, а от там и доверието във валутата.

Четейки те, пак ми идат разни неща.
Все повече хора поглеждат по-надълбоко и констатират, че има сериозен проблем. И той не засяга само отделните валути, а парите въобще.
Да, всички губят. Има разни варианти, обаче  Някои могат да загубят малко, или почти нищо. Други много или всичко.
В тези условия системата като цяло става много нестабилна, последиците рискови.

Няколко думи по-назад. Исторически погледнато парите еволюират от стокови пари към едни прости знаци на кредита. Тук е подходящо да припомня едно мнение на Асен, който преди време коментираше в посока, че  активите (не съм сигурен дали точно тази дума беше ползвал) са овеществен човешки труд. Всичко заобикалящо ни са природни ресурси и дадености и респективно такива, които са оплодени от човешкия труд.
Развитието на финансовата система има сериозна роля в напредъка. Тя позволява специализиране на човешкия труд, оттам покачване на производителност и ефективност. Във времената на стоковите пари нещата са се случвали в рамките на една еволюирала натурална размяна.
Във времената, когато парите се превръщат изцяло в знаци на кредита, правилата се променят и за гарантиране на стабилността на системата се изисква наличието на една много важна компонента. И това е доверието.
Именно доверието е туй, което ни кара да приемаме книжните (или електронните) пари.
Най-ясно това се вижда при трудовите отношения. Работникът не само приема книжни пари в разплата, но е готов да авансира работодателя със своя труд, получавайки плащане на някакви периоди. Тук също има елемент на доверие.
Ако приемем, че всичко, което е елемент на нашата материална и духовна култура е овеществен и одухотворен човешки труд (а то наистина е така), но ако същевременно загубим доверие във финансовата система, то резултатът ще бъде драстично разрушителен. Дори няма нужда да търся силни думи тук.

Тук е необходимо вероятно няколко приказки за пояснение на тезата ми. Какво значи в последна сметка, че "парите" са се превърнали в кредитни знаци. В най-чист вид това може да се разбере при условие, че си представим попадането на някакви хора на пуст остров. Имат само по някаква препаска, дето се вика. Очевидно е, че за оцеляване и покриване на всякакви потребности ще е необходимо полагане на много труд. При лоши перспективи за спасение, кой би приел книжни пари срещу труда си. Очевидно никой! В развитото и организирано общество, нещата стоят различно. Всеки охотно приема пари поради причина, че притежанието на пари те превръща в един "обществен кредитор", а обществото е "задължено" да покрие твоите потребности и прищевки в съотвения размер, като ти предостави част от своите блага. Ерго, притежанието на пари те прави дължател на нещо като "бланкова полица" на обществото, при това с падеж по твой собствен избор.
В една система, която функционира на тази основа, естествено е всеки да желае да погаси вземанията на кредитора (държателя ан полицата) и сам да стане кредитор, предявявайки правото си на вземане, което е придобил в акта на удовлетворяване на предния кредитор.

Всичко добре, дотук ! Но ...!
Трябва да има доверие и трябва да има някой, който много сериозно да се грижи, че количеството на парите в обръщенеие  да не надвишава количеството, което е необходимо. Намирането на необходимото количество е нещо като откриването на философския камък, но на него няма да се спирам.
 
Очевидно е, че тук се крият огромни изкушения.
Докато целият следвоенен свят приемаше охотно и разбираемо американски  "полици" и това се случваше един доста дълъг период от време, нещата стояха в някаква относителна стабилност. При все това, редно е да се отбележи, че зад тези полици действително е стояла някаква значеща субстанция. Знам, че думите ми "значеща субстанция" звучат малко объркващо. То и за самия мен е така.:-))) Нека все пак да го възприемем като един символ, че зад тези полици стои една система, която знае и може да си събира вземанията и освен това може да накара вътрешния и мотор да се върти с необходимите обороти, щото да се добавя стойност и да се случат такива парични потоци, които позволяват да си обслужват полиците. Малко е мъгляво, но  ... толкова.
Тук съм длъжен да отбележа, че по никакъв начин не твърдя, че количеството пръснати из целия свят (при това динамичен и променящ се свят) полици съответсва на наличната "субстанция". Също така не твърдя, че в конкретния случай  и при поискване полиците могат да бъдат "осребрени".

За да се върнем към форумната тема!
Тази игра взеха да я играят и други. Още повече, че става дума за страни, зад които не е налична изискуемата "субстанция". Брутните дългове на Германия и Франция са значително по-високи от гръцките, но онези днаят да си събират вземанията и знаят, как се отклоняват парични потоци към тях (примерно чрез успешен износ).

Друго, появиха се и едни хитри и умни батковци от Голдман, които на всичко отгоре, бяха в състояние да изготвят едни такива хартии, които представяха действителните дългове като бъдещи тлъсти вземания.
Нароиха се разни други хитри момчета и момичета, които можеха сръчно да подправят националните статистики.
Вярно е, че конструкторите на системата (говоря за финансовата система, основана на кредитни знаци) много добре са знаели, че без правила и доверие тази система бързо може да рухне и са предвидили такива - разните там Маастрихтски и прочие, но не са били в състояние да упражняват действен и навременен контрол.
По-скоро са нямали и лостове за принудително вкарване в пътя на черните овце.

Май нещата вървят натам, че тази система е дефектна и в този си вид води към крах. Защото тези системи функционират на базата на доверието, а то е загубено и това го знаят не само политическите елити, знаем го и ние.

Ако се прочете началото на това дълго и досадно писание, надявам се, че може да се разбере, че фалитът на Гърция може да значи и  по-общ смисъл и фалит на ЕС.
« Последна редакция: 27 Май, 2011, 15:21:12 от nachev »

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
...фалитът на Гърция може да значи и  по-общ смисъл и фалит на ЕС.

Въпросът не е дали Гърция, САЩ, Япония или САЩ ще фалират. Въпросът не е и коя ще е първата страна, която ще поеме надолу. И причината за сегашното положение не следва да се търсят в хартийките, наричани пари или държавни облигации. Причината трябва да се търси сред намеренията на тези, стоящи зад гърба на правителствата, президентите или монарсите и взимащи решения за движението на света. Крайната цел е власт и закупуване активите на задлъжнелите страни на безценница (обсъжда се вече закъсалите страни да продадат златото си, за гръцките острови също се говори), какво ли ще е следващото на тезгяха - някой град може би?

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Май нещата вървят натам, че тази система е дефектна и в този си вид води към крах. Защото тези системи функционират на базата на доверието, а то е загубено и това го знаят не само политическите елити, знаем го и ние.

Ако се прочете началото на това дълго и досадно писание, надявам се, че може да се разбере, че фалитът на Гърция може да значи и  по-общ смисъл и фалит на ЕС.


Аз мисля, а и асеня го каза достатъчно ясно "аз викам да почваме да залагаме кога европа ще се разпадне,защото след това аборигенско управление в последните години,не е въпрос ne dali, а кога европа ще се разпадне"

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
...фалитът на Гърция може да значи и  по-общ смисъл и фалит на ЕС.

Въпросът не е дали Гърция, САЩ, Япония или САЩ ще фалират. Въпросът не е и коя ще е първата страна, която ще поеме надолу. И причината за сегашното положение не следва да се търсят в хартийките, наричани пари или държавни облигации. Причината трябва да се търси сред намеренията на тези, стоящи зад гърба на правителствата, президентите или монарсите и взимащи решения за движението на света. Крайната цел е власт и закупуване активите на задлъжнелите страни на безценница (обсъжда се вече закъсалите страни да продадат златото си, за гръцките острови също се говори), какво ли ще е следващото на тезгяха - някой град може би?

antoninus_pius,
Аз съм умерен привърженик на теориите за конспирация и съзаклятничество.
Категорично съм убеден, че има кръгове, групи, организации от лица, които целят установяване на господство.
Нещото, в което се съмнявам е, че те имат най-общо казано ресурса и лостовете да превърнат своите общи намерения в един конкретен проект със срокове за реализация в рамките на някаква обозрима перспектива (средносрочна или около такава). Дългосрочните не ги мисля.

Това не им пречи, обаче, да побутват при създаването на  всяка възможност развитието на нещата в "правилната" (за тях) посока. 

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Аз мисля, а и асеня го каза достатъчно ясно "аз викам да почваме да залагаме кога европа ще се разпадне,защото след това аборигенско управление в последните години,не е въпрос ne dali, а кога европа ще се разпадне"
Аз лично и субективно това не го ща и не залагам на него.

kamen_b

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 84
  • Карма: +21/-4
  • Респект: +81
    • Профил
   На 26.05. в "Дневник" излезе следната информация  (свързана и с проблемите на Гърция) :
"Лидерите на Г-8, които провеждат среща във Франция, призоваха Гърция да положи повече усилия и да работи с МВФ по дълговия си проблем и са предупредили, че трудностите в еврозоната тежат на глобалната икономика. САЩ са настояли за "сериозен дебат относно слабостта на еврото спрямо долара, която може да създаде проблеми за американския износ", заяви японски източник от форума."
   Това при 1,41 долара за евро. Бихте ли изказали мнения при какъв курс САЩ ще счетат, че еврото вече не е слабо спрямо долара. Асене, как изглежда от САЩ това изказване и какви перспективи виждаш пред двойката евро/долар ?

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Мани го Асен, по този въпос е лош съветник, той ги разправяше не много отдавна за паритет и дори 1 евро за американски центи демек еврото по слабо от долара, а тя каква станаби по-лоша ще става за долара работата, не берете кахъри за еврото. Еврото си има Германия а долара никой зад себе си?

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
...фалитът на Гърция може да значи и  по-общ смисъл и фалит на ЕС.


Въпросът не е дали Гърция, САЩ, Япония или САЩ ще фалират. Въпросът не е и коя ще е първата страна, която ще поеме надолу. И причината за сегашното положение не следва да се търсят в хартийките, наричани пари или държавни облигации. Причината трябва да се търси сред намеренията на тези, стоящи зад гърба на правителствата, президентите или монарсите и взимащи решения за движението на света. Крайната цел е власт и закупуване активите на задлъжнелите страни на безценница (обсъжда се вече закъсалите страни да продадат златото си, за гръцките острови също се говори), какво ли ще е следващото на тезгяха - някой град може би?


antoninus_pius,
Аз съм умерен привърженик на теориите за конспирация и съзаклятничество.
Категорично съм убеден, че има кръгове, групи, организации от лица, които целят установяване на господство.
Нещото, в което се съмнявам е, че те имат най-общо казано ресурса и лостовете да превърнат своите общи намерения в един конкретен проект със срокове за реализация в рамките на някаква обозрима перспектива (средносрочна или около такава). Дългосрочните не ги мисля.

Това не им пречи, обаче, да побутват при създаването на  всяка възможност развитието на нещата в "правилната" (за тях) посока.


Начев,
фактът, че всички страни са затънали икономически, дори Япония, където думи като морал и чест все още имат смисъл; фактът, че Бернананке и Трише взимат пак и пак едни и същи грешни решения е достатъчен повод да се замислим. Виж следното - не е по темата за Гърция, но е интересно:
world deception pt36

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
Аз съм умерен привърженик на теориите за конспирация и съзаклятничество.
Категорично съм убеден, че има кръгове, групи, организации от лица, които целят установяване на господство.
...

Начев,
аз също мисля, че има луди които вероятно си въобразяват, че могат да наложат господство в един милиарден свят! Самия факт, че има луди които на регионално равнище понякога успяват е достатъчно красноречив. Но и на тях им се налага поне да се прикриват зад богу-угодна или народу-угодна фразеология.
В един милиарден свят лудите са милиони и алчността няма приятели - та се надявам, че взаимно, в една или друга степен се неутрализират!

Следя новините тази вечер и ме догнусява поне толкова, колкото като слушам Меркелините бръщолевения.
Оли Рен - демократа-умник, за втори път поставя условие - опозиция и управляващи в Гърция да се споразумеят - иначе йок на следващия транш ("злите" езици казват, че той е отдавна договорен и решен и всичко е театър). Как да не го праснеш с мокър парцал по пачата такъв демократ, дето иска опозиция и управляващи да застанат зад една и съща програма. И то при опозиция, която смята, че изпълняваната рецепта води до смърт пациента!

Не ми се описва рецептата! И се надявам да не мине! Щото видях резултата и в България.

Недоучили преписвачи (спомни си последните скандали с разни дипломи и докторати в Германия - а това е само върха на айсберга) използваха слабостите на политическата система за да се доберат до върха. Че даже и си повярваха (когато "багажа" ти е малък - не е трудно). И тези палячовци, вече 2 десетилетия ни убеждават, че Бог бил Пазара, а държавата - негов верен слуга! 100 години назад тълпата, благодарение на която са се издигнали, би ги линчувала!
Същите недоучили бивши гаврошовци, само защото са заели добро място или пък случайно работят котиращи се към момента професии (най-яркия пример са погромистите във форумите) повтарят мантрата, как пазара бил справедлив и бедните са бедни щото са мързеливи!

И у нас, и тук през мен са минали десетки работници. Българи, гърци, албанци, цигани, словаци, руснаци... Последното нещо, което бих казал, е че човек е по природа мързелив.

Та... политическата менажерия е призвана да реши проблеми, които не са по капацитета и.  Нито интелектуалния, нито моралния. Тъжно ще е, ако Платон е прав, че цикъла минава първо през Демагогията и след това през Тиранията.

Не знам защо, тази вечер си мисля, че цената на златото няма да падне, нито ще се качи повече. И че ще се наложи да работят печатниците за да се изравнят балансите.


п.п.
По примера на испанците, и гърците излязоха на площадите без попечителството на партии синдикати и пр... или поне така казват. Но дори да е манипулирано - все пак - излизането е масово.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил

Начев,
фактът, че всички страни са затънали икономически, дори Япония, където думи като морал и чест все още имат смисъл; фактът, че Бернананке и Трише взимат пак и пак едни и същи грешни решения е достатъчен повод да се замислим. Виж следното - не е по темата за Гърция, но е интересно:
world deception pt36


Впечатляващо,
Правя опити да се успокоявам, че успяха да ме хвърлят в чувала поради едничката причина, че току-що съм пийнал доста бирички, но истината е по-скоро на друго място.
В ъзможности за манипулиране и обработка на възприятия, мисли и усещавия, когато са направени то добре подготвени за целта хора, са безкрайни.

Замислям се и стигам до извода, че всъщност ние с теб дори не спорим!
Мераците да ни сложат юзди и гем в устата от единен център не са от вчера, а при създаване на подходящи условия, няма много да се колебаят.
То вече е факт в известен смисъл, но формите и проявленията са многобразни и се случват на локално ниво.

Искам да се надявам, че човешкото обединяване ще се случи в рамките на друга координатна система, що се отнася до морални и етични измерения.

Бернанке и Трише са просто едни чиновници (много влиятелни наистина), които правят това, което основно се очаква от тях.