Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1228230 пъти)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
С малко закъснение, позволявам си и аз да се намеся в спора - кой е допринесъл повече за въртенето на земята в правилната посока - гърците, германците и/или някои други. Засега ето това:
на английски:http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=fr&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.alyon.asso.fr%2Fgenerale%2Fhistoire%2Fscience%2Fgrandes_inventions_depuis_1600.html&act=url
на френски: http://www.alyon.asso.fr/generale/histoire/science/grandes_inventions_depuis_1600.html


Барба,
Аз тука само немци, френци и подобни виждам да си мерят пишките (немците сред нобеловите си лауреати са поставили даже и евреите! - нали не им липсва чувство за хумор! ).
Вярно. Цивилизацията в твоя линк започва през 1608! То, даже Кенет Кларк в едноименния си сериал и книга я започваше по-рано. Малко след като Карл Велики видял византийската църква Сан Витале във Равена "строена" от Юстиниан - светнала му ламБата, на какъв разкош се наслаждавали източно - римските императори...

За цивилизацията и цивилизоваността е интересно да се направи и един аналог между крумовото законодателство, изсичането на лозята и алкохолизма като проблем в днешна западна Европа!

Но по интересното е друго.
До като един от последните византийски императори обикалял западните дворове да търси помощ срещу османците, срещайки се от време на време с местните богослови и учени, последните се изумявали от "непознатата за техен владетел начетеност, възпитание и безупречната чистота на дрехите си".
И долу горе оттогава, онези и днешните учени глави, определящи посоката на въртене на земята, много често назовават творенията си с гръцки имена и ползват елинска в основата си терминология. Защо ли?


Относно самите елини - ето ти и тяхното нескромна самооценка:
"Дадохме светлина на света... Но ние останахме в тъмното..."


п.п.
Втория линк (за минималните заплати) дето си дал е също интересен. Аз не разбирам защо шофьорите дето навъртат на едни и същи камиони едни и същи километри дневно трябва да взимат различни заплати. Само защото са различни по етнос?
Не разбирам също и защо интелектуалния труд на начален учител се оценява по ниско от този на редови програмист?
Аз съм малко глупав. Но ти разбираш ли го?

п.п.
Видях и още нещо любопитно на първия линк за заплатите, та се върнах. Защо липсва в списъка Германия?
"Глупави немци!" - както беше възкликнал един руски журналист. (Дето вярват на собствената си пропаганда, дето се опитва да прекара цяла Европа, бих добавил аз)


Жоро, прочети разказите и новелите на Стефан Цвайг (не е немец) за превземането на Константинопол. Гърците замалко дори са щели да се оправят сами с османците. (не знам дали е вярна историята на Керка порта).
Днес чух за пореден път от БГ националист как сегашните гърци нямали нищо общо с елините... Абе прочети темата за която ти казах в оня форум.

bozidar

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +5
    • Профил
А бе, Жоро не си само ти,който живееш  и работиш в Гърция - "Посмали Манго"  ,казваме в моя край.Сега понеже не го знам много добре гръцкия,ако обичаш преведи следните редове.Пак нека форумците сами да си правят изводите.

10 - Επίδομα προθέρμανσης αυτοκινήτου (ΟΤΕ)       690/μήνα 420 ατομα
09 - Επίδομα πλυσίματος χεριών (ΟΣΕ)              420/μήνα 1987 ατομα
08 - Επίδομα προπέλας (Λιμενικό)                  840/μήνα  653 ατομα
07 - Επίδομα κεραίας (ΗΣΑΠ)                       1120/μηνα 329 ατομα
06 - Μεταφοράς φακέλου (Δημόσιο)                   290/μήνα 6800 ατομα
05 - Επίδομα παραλαβής - παράδοσης λεωφορείων      450/μήνα 1100 ατομα
04 - Επίδομα έγκαιρης προσέλευσης (ΕΘΕΛ)            310/μήμα 1790 ατομα
03 - Επίδομα αποτελεσματικότερης διεκπεραίωσης υποθέσεων (Υπουργείο Δικαιοσύνης
02 - Επίδομα Φαξ (ΔΕΗ)                              870/μήν  657 ατομα
01 - Ετήσιο επίδομα χρήσης του κυλικείου, παρότι η χρήση των
εστιατορίων των εγκαταστάσεων είναι δωρεάν (Όμιλος Ελληνικών
Πετρελαίων)                                                                                                   120/μήνα  Ολο το προσωπίκο !!!!!!

 


 


Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
А бе, Жоро не си само ти,който живееш  и работиш в Гърция - "Посмали Манго"  ,казваме в моя край.Сега понеже не го знам много добре гръцкия,ако обичаш преведи следните редове.Пак нека форумците сами да си правят изводите.

10 - Επίδομα προθέρμανσης αυτοκινήτου (ΟΤΕ)       690/μήνα 420 ατομα
09 - Επίδομα πλυσίματος χεριών (ΟΣΕ)              420/μήνα 1987 ατομα
08 - Επίδομα προπέλας (Λιμενικό)                  840/μήνα  653 ατομα
07 - Επίδομα κεραίας (ΗΣΑΠ)                       1120/μηνα 329 ατομα
06 - Μεταφοράς φακέλου (Δημόσιο)                   290/μήνα 6800 ατομα
05 - Επίδομα παραλαβής - παράδοσης λεωφορείων      450/μήνα 1100 ατομα
04 - Επίδομα έγκαιρης προσέλευσης (ΕΘΕΛ)            310/μήμα 1790 ατομα
03 - Επίδομα αποτελεσματικότερης διεκπεραίωσης υποθέσεων (Υπουργείο Δικαιοσύνης
02 - Επίδομα Φαξ (ΔΕΗ)                              870/μήν  657 ατομα
01 - Ετήσιο επίδομα χρήσης του κυλικείου, παρότι η χρήση των
εστιατορίων των εγκαταστάσεων είναι δωρεάν (Όμιλος Ελληνικών
Πετρελαίων)                                                                                                   120/μήνα  Ολο το προσωπίκο !!!!!!

Божидаре, от това просто да живееш и работиш и
да научиш езика, културата, обичаите, нравите, диалектите, историята, географията, икономиката + да живееш и работиш на един народ има разлика. Когато постигнеш 2-рото ти вече си свой - не чужденец. Когато си само временно + малко език - си оставаш чужденец. За второто се иска време и мерак.

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Не разбирам също и защо интелектуалния труд на начален учител се оценява по ниско от този на редови програмист?
Аз съм малко глупав. Но ти разбираш ли го?
Ха, а пък на мен ми стана любопитно - че не знам кои са 'редови програмист'-и....хм, звучи ми като редови зъболекар. В Гърция има ли такива ?!.. (програмисти имам в пред вид разбира се)  :D
« Последна редакция: 07 Юни, 2011, 04:26:28 от annvlad »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
А бе, Жоро не си само ти,който живееш  и работиш в Гърция - "Посмали Манго"  ,казваме в моя край.Сега понеже не го знам много добре гръцкия,ако обичаш преведи следните редове.Пак нека форумците сами да си правят изводите.

10 - Επίδομα προθέρμανσης αυτοκινήτου (ΟΤΕ)       690/μήνα 420 ατομα
09 - Επίδομα πλυσίματος χεριών (ΟΣΕ)              420/μήνα 1987 ατομα
08 - Επίδομα προπέλας (Λιμενικό)                  840/μήνα  653 ατομα
07 - Επίδομα κεραίας (ΗΣΑΠ)                       1120/μηνα 329 ατομα
06 - Μεταφοράς φακέλου (Δημόσιο)                   290/μήνα 6800 ατομα
05 - Επίδομα παραλαβής - παράδοσης λεωφορείων      450/μήνα 1100 ατομα
04 - Επίδομα έγκαιρης προσέλευσης (ΕΘΕΛ)            310/μήμα 1790 ατομα
03 - Επίδομα αποτελεσματικότερης διεκπεραίωσης υποθέσεων (Υπουργείο Δικαιοσύνης
02 - Επίδομα Φαξ (ΔΕΗ)                              870/μήν  657 ατομα
01 - Ετήσιο επίδομα χρήσης του κυλικείου, παρότι η χρήση των
εστιατορίων των εγκαταστάσεων είναι δωρεάν (Όμιλος Ελληνικών
Πετρελαίων)                                                                                                   120/μήνα  Ολο το προσωπίκο !!!!!!


"Посмали Манго"
И в нашия край, Дар Божи, така казват на самохвалковците и лъжците! Затова същото бих казал на леля ти Меркел!

На теб бих казал да не четеш грекилите и жълтата им преса, а сериозните автори на елините - такива има не само в античността, но и в наши дни. Но ти си голямо момче, предполагам, и нямаш нужда от този съвет.

Понеже много българи си вадят хляба в Гърция, оставам на друг да преведе горния текст (добре би било да ни каже и подробности за всеки един от описаните случаи, както и какво точно се има предвид, а не да се ограничи в буквален превод!)
Храни куче да те лае! - казва хубавата българска поговорка за онези дето плюят където си вадят хляба.

И тъй като горното си го постнал за да докажеш, многото социални привилегии на гърците, за интелектуалните хорица, чукнах на ексела цифричките дето си дал. Няма никакво значение, че сред тях са и такива на печеливши държавни предприятия (в червено) - те, съгласи се, могат да дават помощи на работниците си дори за да си бършат дупетата - нали не бъркат в джоба на европейските данъкоплатци? Включил съм ги, въпреки че не би трябвало.

Сметката:

690*   420=   289,800
420   1987   834,540
840   653   548,520
1120   329   368,480
290   6800   1,972,000
450   1100   495,000
310   1790   554,900
870   657   571,590+
-----------------------------------------------
13736      5,634,830

350,000,000,000      
62,114   12   5,176


Та..., според сметката  13736 яли, пили и се веселили, на държавна ясла и сега милата Европа кани всички работещи гърци, че и българи! да свият коланите и да им покрият дълговете!
Защото тия 13736 тарикати (каквито няма в другите и особено в немските държави) натрупали 350 млд. дълг през последните 5176 години!
Такива ми ти работи, Божидаре!
"Посмали Манго"





-------------------------------------------------------------------------------------------
Не разбирам също и защо интелектуалния труд на начален учител се оценява по ниско от този на редови програмист?
Аз съм малко глупав. Но ти разбираш ли го?
Ха, а пък на мен ми стана любопитно - че не знам кои са 'редови програмист'-и....хм, звучи ми като редови зъболекар. В Гърция има ли такива ?!.. (програмисти имам в пред вид разбира се)  :D

Да си призная честно annvlad и аз се чудя има ли въобще редови програмисти? Повечето дето познавам от форумите са все гениални погромисти!




--------------------------------------------------------------------------------------------

...
Жоро, прочети разказите и новелите на Стефан Цвайг (не е немец) за превземането на Константинопол. Гърците замалко дори са щели да се оправят сами с османците. (не знам дали е вярна историята на Керка порта).
Днес чух за пореден път от БГ националист как сегашните гърци нямали нищо общо с елините... Абе прочети темата за която ти казах в оня форум.

Невидимко,
Все пак, не слагам всичко немско в една торба!
Така се случи в този форум - нали всички хвалят немците и плюят гърците - освен моята пристрастност, някой трябваше да адвокатства и на обвиняваната страна! :)
В семейната ни библиотека имам повечето немски класици - от Кант и Гьоте, през Ницше до Ремарк. "Обичай ближния си" на последния, нося с мен. Дали за да си припомням от време на време докъде може да стигне  човешкото овчедушие, дали за да накарам децата да я прочетат - не си спомням!

И Цвайг имам (много съм горд с библиотеката ни!). Няколко пъти го започвах... И го оставях...
Може да не съм бил узрял... Но ако е писал за Керко порта, непременно ще го прочета, защото въпроса ме занимава! Кое/кои/ конкретно съчинение?

Както за повечето от митовете и приказките, така и за Керко порта смятам че е истина.
За Керко порта не е даже мит, ако и да се ползва като нарицателно в новогръцкия!

п.п.
Хвърлих един поглед на темата в оня форум - отдавна не бях го поглеждал.
Не ми се спори вече с гръмкия "български национализъм". Гръмките български националисти според мен произхождат най-вече от онези комплексирани екземпляри към които Паисий се обръща с "О, неразумни и юроде, поради что се срамиш да се наречеш българин и не четеш, и не говориш на своя език?"
Комплексирани, страдащи от собствената си малоценност неграмотници, никога няма да признаят чуждите достойнства! Още по малко елинския континиутет, а още по-малко, ако прадядовците им са пишели на гръцки! Виж... Немския, френския или пък марсианския задник са го лизали и ще го лижат!

Аз все още пиша и се изразявам най-добре на български.
И даже не се изчервявам!
 *drinks*
« Последна редакция: 07 Юни, 2011, 08:10:55 от goro »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Хрумна ми и една закачка!  :D

Не бих се срамувал ако издържа дори само четвърт на четвъртинката рунд с Майк Тайсън.
Трябва ли да се срамуват тези дето са издържали 1300 рунда... пардон - години в съседство с  европейския шампион?
А тези Иврипейци*1, дето дори не са му били съседи и го псуват, но още сричат с неговата терминология, дори за такива неща като икономиката*2 и техниката*3, трябва ли да се срамуват?

1* ύβρις - псувня - в новогръцкия. Но древните казвали че някой извършва ὓβριν, държейки се насилнически, лицемерно и предизвикателно към другите, към законите на държавата, но най-вече към неписаните божествени закони!
2* οικονομια - икономика, но буквално дом+закони/правила
3* τέχνη - изкуство! но като цяло, човешкото творчеството
« Последна редакция: 07 Юни, 2011, 08:59:06 от goro »

koganev

  • Гост
...да научиш езика, културата, обичаите, нравите, диалектите, историята, географията, икономиката + да живееш и работиш ... вече си свой - не чужденец. Когато си само временно + малко език - си оставаш чужденец. За второто се иска време и мерак.

Поетично, но невярно. Време и мерак наистина се иска за изучаването на изброените неща, но самото изучаване не е равно на приобщаване. За да бъдеш приобщен, особено в Гърция, трябва категорично да се откажеш да бъдеш чужд. В нашия случай това означава да се откажеш да бъдеш българин ъв всеки аспект от живота си. И ние имаме история, която разказва за гръчките коварства, а и все още има живи спомени от изселването на българи от земите и домовете им, където сега дебелеят гръцки баби, а гръцките им внуците яростно протестират, че им спират безплатното плюскане.
Виж, ако под "свой" разбираш гърчеещ се българин, то тогава не искам да коментирам.


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...да научиш езика, културата, обичаите, нравите, диалектите, историята, географията, икономиката + да живееш и работиш ... вече си свой - не чужденец. Когато си само временно + малко език - си оставаш чужденец. За второто се иска време и мерак.

Поетично, но невярно. Време и мерак наистина се иска за изучаването на изброените неща, но самото изучаване не е равно на приобщаване. За да бъдеш приобщен, особено в Гърция, трябва категорично да се откажеш да бъдеш чужд. В нашия случай това означава да се откажеш да бъдеш българин ъв всеки аспект от живота си. И ние имаме история, която разказва за гръчките коварства, а и все още има живи спомени от изселването на българи от земите и домовете им, където сега дебелеят гръцки баби, а гръцките им внуците яростно протестират, че им спират безплатното плюскане.
Виж, ако под "свой" разбираш гърчеещ се българин, то тогава не искам да коментирам.

От време на време, добре ти святка ламБата. Но от време на време.
Глупости на търкалета!

И не смяташ ли, че сред гръцките внуци има далеч повече изселени от днешните български земи, в които българите са били просто поредните нашественици?

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
И Цвайг имам (много съм горд с библиотеката ни!). Няколко пъти го започвах... И го оставях...
Може да не съм бил узрял... Но ако е писал за Керко порта, непременно ще го прочета, защото въпроса ме занимава! Кое/кои/ конкретно съчинение?


goro, става въпрос за избраните творби в 5 тома. Том 4-ти Есеистика. Раздела се казва Звездни мигове на човечеството, a разказа се казва "Завладяването на Византия" Издателството е Народна Култура 1989.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Не разбирам също и защо интелектуалния труд на начален учител се оценява по ниско от този на редови програмист?
Аз съм малко глупав. Но ти разбираш ли го?

Ха, а пък на мен ми стана любопитно - че не знам кои са 'редови програмист'-и....хм, звучи ми като редови зъболекар. В Гърция има ли такива ?!.. (програмисти имам в пред вид разбира се)  :D



goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Цитат
Не разбирам също и защо интелектуалния труд на начален учител се оценява по ниско от този на редови програмист?
За да сравняваме интелектуалния труд на начален учител и този на програмист е все едно да сравняваме творческите изяви на бояджия и художник. Или тези на дървар и дърворезбар, или по-скоро да сравняваме касапин с генен инженер. Няма начин да се цени еднакво.

Ха...
Ето този отговор е снимка не само на ценностната ни система, но и обяснява днешното ни положение - духовно и материално!!!
Предполагам, аналогичен отговор бих получил и ако бях направил сравнение между начален учител и строителен инженер, начален учител и зъболекар или начален учител и икономист!
Готови сме да възнаградим по-високо този който се грижи за забавлението ни, зъбите или парите ни от този на когото поверяваме децата си!
Ценностна система или интелектуален капацитет?


-------------------------------------------
Цитат
The property code 570 is a plot near the seaside where you can build a
house.
It costs 25.000 euro. When you come in our place I show you it and other
plots.
Nice to meet you
Sokratis Kiparissis

Невидимко,
Ако става въпрос за същия човек от Аспровалта, възможно е последния да е купил имоти за да ги препродаде. Поразпитах. Възкликнаха. "А... И той ли?... Трябва да го е купил за 7-8000!"

И не е само той в този район!
« Последна редакция: 08 Юни, 2011, 04:02:02 от goro »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Може би ще е интересно, още не съм ги гледал: уилилийкс Embassy Athens

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Има един руски автор от грузински произход - Акунин. Пише кримки, но в повествованието вмъква и интересни философски разсъждения от името на някои от героите. Ето едно тях за педагогиката  ;) На руски е.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Очаквал си точно този отговор, за да достигнеш до точно тези изводи.
.............
Та значи от заплащането на дадена професия правиш изводи за ценносттната система, че чак и за духовността!!!... Смесваш сигурността на децата ни с квалификация и интелектуален труд. По силата на тази логика, същата като във вица, трябва да заключим, че в едно далеч по-духовно и с по-извисена ценностна система общество, готвачката в детската градина ще получава повече за интелектуалния си труд от един учен в НАСА да речем, заради това, че готвачката може да натрови децата в градината, а онзи в НАСА не може...

Момче,
Въобще не съм очаквал някой да ми отговаря!
Що се касае до ценностната система - ами разбира се! Или става въпрос за интелектуалния капацитет?
Щом приравняваш до пазач или готвач и оценяваш интелектуалния труд на началния учител, който програмира главата на детето ти по-ниско от този на програмиста, какво има повече да коментирам?


Аз твърдя, че да преподаваш таблицата за умножение е по-лесно и изисква по-ниска квалификация от това да пишеш код на C++ или Python, да речем.
*rofl*
Хайде бе - ти изглежда бъркаш сложността на преподаването и възпитанието със сложността на таблицата за умножение!... но... можеш да твърдиш каквото си искаш!

п.п.
В днешния свят много готвачи взимат повече от началния учител! Резултати са видими с просто око - особено в страни като Бг!!!
« Последна редакция: 08 Юни, 2011, 12:49:53 от goro »

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
goro, Scyther-e

Според мене сравнявате две еднакво трудоемки професии и изискват едно и също инвестирано време и умствено ниво за научаването им. Аз мисля че на тази база трябва да се определя възнаграждението. И след това на отговорността която се поема. Т.е един доктор не получава пари само защото е учил 10 години, ами и защото носи отговорност за човешки живот и дори е потенциално подсъдим за евентуална грешка.