Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1214436 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Днес по-скоро няма да успея с някакво участие, но нека поне си завърша мисълта.

Няма да мога да подкрепя тезите си с примери и линкове, които еднозначно да охарактеризират Шойбле.
Отделният човек оставя в тебе някакви впечатления, усещания, чувства.
По-скоро за тях става дума.

Не страда от многословие, което за един вътрешен министър по-скоро следва да е добродетел, но пък има много добре подредена и ясна мисъл.
Вижданията му са на моменти крайни, служеше си и с остри оценки, но заема ясна позиция.
За мен той е в един от ястребите в немската политика. Давам си сметка, че това също е малко крайно и вероятно невярно като теза. Все пак е политик и не си позволява твърде големи волности в изказа. Отдавна не съм там, а и не ми остава време за немска телевизия - тоест впечатленията ми са донякъде поостарели.
Помня, че имаше период, в който дори го подозирах в известна ожесточеност във връзка с причиненото му страдание и инвалидност.

Малко конкретика, че моите субективни изживявания не е необходимо да са интересни някому.
Нещото, с което е пораждал възражения и антипатии, е отношението към чужденците.  Ясните му премерени думи, които се процеждаха през свитите устни, не оставят съмнение, какво мисли и чувства този човек.
Няма да го назовавам. Важното е, че той си остана и реалист, въпреки чувствата си, давайки си сметка, че без чужденците Германия нямаше да е това, което е, а и не може да остане това, което е в момента.
Отношението му винаги е било безкомпромисно. Накратко се заключава в следното. Искате да живеете в Германия. Добре! Ние, обаче искаме от вас да направите сериозни усилия да се интегрирате всячески в нашето общество, да познавате добре езика и културата ни, да спазвате нашите закони и традиции и да бъдете лоялни немски граждани. При определени условия може да ви се предложи дори граданство, но тогава трябва да се освободите от предишното.
Животът в Германия не е лесен в някои отношения. Там те наблюдават постоянно, винаги съм се чудел, как го правят. Уж е съвсем пусто, но винаги зад красивите перденца няколко чифта светли очи сякаш опипват околността. Никъде на обществено място не ти се досажда с предалено директно любопитство, но същевременно се регистрарат и изненадващи подробности.

Възприемам Шойбле като привърженик на американските военни операции, но подробностите ми се губят, явно ми е дал повод да мисля, че някъде дълбоко в себе си този човек приема и дори харесва силовото решаване на проблемите.

Във финансовата сфера е консервативен и тук имаме повече разбиране и сходства. Крайниятт либерализъм ражда чудовища, уродства и в крайна сметка е антиобществен. Той е човекът, който шушне на Меркел, да опита прокарването на позицията за привличане на частните инвеститори към решаването на проблема Гърция.
Чак толкова не му познавам възгледите, че да вникна в мотивите му и в далечния прицел.   
« Последна редакция: 15 Юни, 2011, 12:14:17 от nachev »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Гръцките банки ще се нуждаят от 20 млрд. евро при "частичен фалит" на страната
http://www.dnevnik.bg/pazari/finansi/2011/06/15/1106380_gruckite_banki_shte_se_nujdaiat_ot_20_mlrd_evro_pri/

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Какво ли "искат" съседите ?!
СМисълът на този риторичен въпрос е по-скоро в посока: На какво се надяват ?

Напълно разбираема е човешката реакция  и опит да отхвърлят бедата, да се отблъснат неприятностите.
Не се опитвам да давам оценка на поведениено на гърците.
Разбирам ужаса, погнусата от това, че се е стигнало дотук. Дори разбирам ожесточението и омразата, които замъгляват разсъдъка и могат да те доведат до положение, да не държиш сметка за последиците.

Колкото и спорна и противоречива да е една подобна позиция, нека направим опит да променим малко начина на поглед и оценка. Да, гадно е, но нека за миг се дистанцираме от въпросите за причини, вина и да направим опит да се концентрираме само върху последиците.
Нямам числата в главата точно, помня, че ставаше дума за дългове 320 -330 млрд. Е, и процент от БВП около 145 %.
Ерго, всеки обичаен работен ден Гърция генерира порядъково  1 млрд.  Е.    Колко такива млрд. са вече загубени или ще бъдат загубени. Познавайки обичайни базови съотношения, съобразявайки дела от БВП, който се консумира и дела,  който е предназначен за покриване на дългове и капиталообразуване, дали въобще този дълг е платим.
По-скоро не. Ще правят някакви фокуси, ще мотаят, ще говорят за обществен интерес.
 
Знам, че протестиращите гледат по друг начин.
За мен, обаче,  това е тест, че гръцкото общество не иска да плаща.
Там сега се свири включително на тънката струна: Събудете се, надигнете се, нека да отрежем главата на змея.
Давам си сметка, че важни промени, които са в интерес на по-широки (алтернативни) обществени кръгове могат да се постигнат чрез натиск (дори прилагане на някакви форми на принуда в извънредна ситуация), но нещо все пак в  гръцката позиция не ми се нрави.
Вече съм споменавал, че Гърция ми е непозната. Туристическите ми наблюдения, съчетани с някаква информация от по-общ характер, ме караха да съм категоричен за себе си (гледайки) , че тези хора живеят далеч по-добре отколкото би могло да се предполага. Какво значи "предполага" - ами, нищо не значи. Прости, умозрителни заключения на човек, който прави примитивни сравнения със собствената си страна и търси отговор на въпроса: Защо ?  Нямах задоволителен такъв.

Преди, при засмукването на ресурси  нямаше недоволни.

Сега клатим лодката и дори се опитваме да запалим къщата при пълна липса на яснота: Къде отиваме да живеем след като всичко потъне в пламъци.
Ами ако пламнат и къщичките на съседите (някъде из Европа, където хората са успели да въведат някакви относителни ред, уют, сигурност).
Нещо революционно има във въздуха, а как колко съмнителни ми изглеждат  революциите .....

Гърците са станали  едни от пионерите и проводник на култура и цивилизация в античния свят.
Днешният свят не отрича това и колчем се създаде повод, този принос се изтъква.
Подходящо е това да бъде подчертавано и в бъдеще, но само като морален акт.
Не ми харесва идеята гърците да късат фактури на останалия свят заради древна Атина и законите  на Колон.
Сега е друго. Много друго.

Нещо също не ми се вярва, в модерните времена тази страна по някакви неведоми пътища да е напомпала толкова много социална субстнация, че да притежава ресурс да покаже на останалите път напред и да ги убеди да го следват.

Май нещата опират основно до това, масрафът да се плати (поне) частично от друг.
« Последна редакция: 16 Юни, 2011, 09:23:16 от nachev »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Направо съм затънал и смятах да карам по постовете ти подред, но...!

Нямаш представа, колко не си прав!

Какво ли "искат" съседите ?!
СМисълът на този риторичен въпрос е по-скоро в посока: На какво се надяват ?
...
Напълно разбираема е човешката реакция  и опит да отхвърлят бедата, да се отблъснат неприятностите.
Отгорарям (макар, че вероятно това не е точния отговор!)
Едно правителство идва на власт с една програма!
Три месеца по късно започва да изпълнява друга! Щото положението видиш ли - било по сговняно отколкото очаквали!
Приближават общински избори.
Предлага нова програма и казва, че ще се поправи.
Минават изборите и продължава по старо му!
Трети път ти би ли му повярвал?
Ако утре, мутрата-премиер поеме ангажименти за сметка на България без да ме пита, аз дето дори не съм гласувал за него - трябва ли да ги плащам?
Ти може и да си съгласян плажовете ти да бъдат продадени на мутри, но гърците не са!



Не се опитвам да давам оценка на поведениено на гърците.
...
Нямам числата в главата точно, помня, че ставаше дума за дългове 320 -330 млрд. Е, и процент от БВП около 145 %.
...
Ерго, всеки обичаен работен ден Гърция генерира порядъково  1 млрд.  Е.
...
Знам, че протестиращите гледат по друг начин.
За мен, обаче,  това е тест, че гръцкото общество не иска да плаща.
Там сега се свири включително на тънката струна: Събудете се, надигнете се, нека да отрежем главата на змея....
...
Между другото - почти половината от тези пари гърците дължат на себе си! (И става въпрос за брутния дълг на Гърция - държавен+частен) Но това между другото.
Ако аз взема на заем и си купя луксозна яхта - ти ще искаш ли да плащаш заради мене?



Преди, при засмукването на ресурси  нямаше недоволни.
...
....
Май нещата опират основно до това, масрафът да се плати (поне) частично от друг.

Айде де! Кой та излъга!
Тъй като за това има достатъчно материали в нета дори не мисля да се аргументирам!
Само, конкретно за държавните заеми и наложените последните години политически практики и клиентелизъм моя приятел консерватор, консерватор та дрънка, откакто съм тука бие камбаната!


-----
Не се ли замисляш, защо Европа продължава да им "дава" пари? Не че от тези пари влиза нещо в Гърция де!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Ако вземем да спорим, задължително ще стигнем до кварките и Х бозомите, че и по-лошо дори - ще стигнем до въпросите за "смисъла"  на живота, смисъла въобще.
Аз си научих урока, че при полковниците Гърция се е справила с проблема на дълговете (съжалявам, но веднъж забравих). Какво друго значимо в икономическата област постигнаха те сами в резултат на около двеста години независимост. Знам, че с основание ще попиташ защо си насочвам въпроса в икономиката. Тя ли е мерилото?!
Моето персонално отношение тук е несъотносимо.
Аз лично ще дам в обществената си оценка по-високо тегло на факта, че престъпността там е по-ниска, че видимо емоционалният статус на отделния индивид е в по-добра форма, сравнено с отрудените и намачкани германци. И други, разни.
Само дето живеем в свят, който приема материалното благоденствие за най-висша цел и достижение и смазващо мнозинство от хората се стремят именно към това.

Това става с пари и точни сметки !

Какво като половината от дълга е на гръцки кредитори?! Това е напълно ирелевантно. Дългът си е дълг. Парите са дадени поради единствената причина, че някой е очаквал да получи по-висок доход от тях и си го чака. Ако направят някакъв фокус и гръцкият кредитор си вземе парите обратно, можеш да бъдеш сигурен, че двадесет години няма и да помисли да ги вложи отново по този начин в милата си родина. Ще ги изнесе, както ще постъпи и всеки друг разумен кредитор. Ще ги отнесе на място където парите и собствеността се уважават повече, а обществата стимулират и подпомагат индивидите така, че да се развиват по начин, който позволява с обединени усилия да се предлага продукт, който отклонява паричен поток в желаната посока.
Просто е. Просто, ама нашите общества просто не го могат. Не сме вътре и с двата крака, не визирам само гърците.

Продължавам да не разбирам, на какво се надяват гърците.
Гледах снощи и тази сутрин всички възможни репортажи по много телевизии. Не разбрах еднозначно, колко са били протестиращите. Въртяхе се числа от  25 до 50 хил. За тамошната традиция това е твърде скромно.
Вглеждах се в лицата на хората. Да, имаше и одухотворени физиономии и очи, в които имаше гняв, имаше я и Божията искра.
Имаше и много други, обаче.  Видимо невръстни момченца, които са тръгвали да се перчат, да търсят самоутвърждаване, или просто както правят нашите - НА КУПОН !
В общи линии животът в развитите страни върви така, че на тази възраст (до около 20 - 21 г.)  индивидите въобще нямат и хабер, за какво става дума!
нИКОГО не атгажирам с мнението си, но съм категоричен. Те нямат място там. След като законът ги е признал за зрели и дееспособни, нека правят каквото намерят за добре, но мнение от тях по социално-икономически въпроси няма да поискам. За купони, стайлинг и гелове за коса - може.

В един момент се виждаше съвсем ясно, че демостриращите започнаха да се бият помежду си и нещата лъснаха по един безобразен начин.

Може и да намерят някого от агресивните крадльовци, може дори назидателно и театрално да го осъдят и да му продадат долното бельо на търг (както направиха с Мадоф), но това е само показност и пушилка.
Влакът с парите замина.
На гарата остана народът с полиците в ръце.
Не искат да плащат, но ще се наложи. По някакъв начин. Борбата сега е да се ограничат последиците, без мисъл за чия сметка.
Надяват се, че купеното и спестеното ще запази стойността си, но това няма да е вярно.
Нека се вслушаме в гласа и на последната клетка в тялото си, в родовата си, в социалната си памет !
Нищо друго не е възможно да стане! От Адама не се е случвало.

Питаш за дадените от Европа пари. Защо им ги давали? Изненадан съм, че ми задаваш този въпрос!
Откровено не мога да прозра всички възможни последици, които ще се реализират, ако твърдението на Асен за деривативните сделки на Гърция, се окаже в пълна степен действително.
Него да го оставим  настрана, но една червена лампа остава да ни свети.

Горе  постнах много материали, които надявах се, че дават отговор на този въпрос.
Само основното.
Крахът на еврото ще значи крах на европейската идея и ще бъде погребан повече от половинвековен труд от времето на първите форми на интеграция. Тази интеграция дойде след един катарзис, полян обилно с кръвта на милиони жертви.
Сам самичка Гърция не би могла да го погребе еврото (изключвам деривативната тематика), но примерът, че така може да се "решават" въпроси ще стане заразителен. И краят ще дойде.
Ще избуят остри разногласия, ще има крайно разочарование, ненавист. Сепаратистки тежнения. Европа може да пламне.
Големи частни кредитори  от водещите Германия и Франция ще претърпят загуби (не фатални само заради Гърция), акционерите им ще се бесни, мениджърите ще го отнесат.   
ЕЦБ е приемала твърде дълго  техни книжа, които сега са "джънк" и е на течение. А са ги приемали не защото много са ги харесвали, а защото е имало натиск са го правят. По политически съображения.
Сега калкулират сложни сметки, колко ще се загуби повече от разните варианти и всяка страна застава на позиция, която и е по-изгодна, а справедливостта ..... е, знаем как е там положението.

Фалит на Гърция ще означава и фалити на частни банки там, а нали знаеш какво става при фалит на банка. Не се заличават дълговете на лицата, а обратното - всичко става предсрочно платимо. За страна като Гърция това ми намирисва на  кръв.
Размирици и безредици компрометират всичко постигнато.
Шенген ще го дедонсират бързо и безкомпромисно.
Съседите ще пострадат, ще плъзне несигурност и в посока запад.
Още много други !!!

Сигурно 10 пъти вече казах фалит, а как не я харесвам тази дума. Има само литературна стойност, но за това ако намеря време ще пиша по-късно.

« Последна редакция: 16 Юни, 2011, 11:10:36 от nachev »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
goro,

това, което пишеш, е основен проблем на днескашните демокрации: народът, който би трябвало да е суверен, делегира на определена група (партия) правомощия да ги осъществява от негово име (на народа) за определен период от време (мандат). Изборът става въз основа на обещания (предизборна програма), които партията се задължава да изпълни, ако бъде избрана. Дотук добре - сключва се общественият договор: народът дава правомощия на партия да управлява вместо него срещу обещания да изпълни предизборната си програма. Обаче не са заложени никакви легални механизми за въздействие при незизпълнение на този обществен договор. На практика овластените могат да правят всичко, което си поискат, и законно договорът не може да бъде прекратен. Мандатът е единственото успокоение, че все пак не си овластил неправилните хора завинаги, а само за 4-5 години. Макар че е малко измамно това успокоение. При неособено грамотен народ, той лесно може да бъде манипулиран чрез медиите (не е от вчера - вж. Алековите герои) , които от сутрин до вечер да венцехвалят овластените, а ако не помогне, слагаш вътрешният министър да надзирава изборите, плащаш по 50-60 лв на тумби цигани и т.н. Ако народът е малко по-грамотен, по-трудно му вървят тия номера, и понеже няма начин да прекрати легално мандата, който сам той е дал, единственият начин да въздейства е да излезе на площадите...

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Начев,
нямам време да те прочета внимателно - само един бегъл поглед хвърлих отгоре
Въпреки, че зададох точно три прости въпроса (на единият гоголчо е отговорил от своята си гледна точка) не даваш отговор!
Единственото което твърдиш е, че гърците трябва да плащат без да питат!
Та ще ти задам още два въпроса.
1. Значи може банки в Ирландия и Исландия да си редуцират дълговете, а една държава не?
България ги редуцира навремето. Не казвам, че Гърция трябва да го направи, нито са поставяни такива искания от която и да е партия. Гърците като цяло са несъгласни с рецептата по която трябва да се оздрави икономиката на страната - най-общо казано с неолайняризма. Вече видяха първите му резултати - бързо, щото са будни хора и винаги са живели в капитализма!!!

2. Имат ли думата относно рецептата или смяташ че трябва безропотно да приемат една политика, която считат не само за погрешна и разорителна, но и която според тях със сигурност води до 100% фалит? Или смяташ евро-бюрократите за безгрешни?

И на петте въпроса очаквам кратък отговор.
Какво очакват гърците си е тяхна работа.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
И НАЧЕВ,

Пропуснах ето това, което считам за изключително важно!
Цитат
Само дето живеем в свят, който приема материалното благоденствие за най-висша цел и достижение и смазващо мнозинство от хората се стремят именно към това.

Да!
Така ги научиха хората в България! Че това е най висшата цел!
Не се съмнявам и че важи във варварските общества - те затова са варварски!
Само че света е многолик!
И гърците или поне смазващото мнозинство, от тези дето познавам, както и повечето стари народи на Европа не приемат този постулат така безрезервно приет в бившите соц. страни. Дори етимологията на лексиката им го показва!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Никога не се измъквам.
Ако не искам да отговоря, казвам го.

Въпросът ти за лъжливите политически програми го приех за риторичен? Той е очевидно такъв.
Нямам против да протестират, да казват мнение, да посочват решения.
Това, което видях по телевизията (е, "те" искат това да видя), че някакви хора, които приличаха на нашите атакисти бият полицаите с пръти и камъни.
Докато обществото им не излъчи хора, които да говорят за дисциплина, ред и труд, вкл. за решаване на сделки с реализирани опционни стратегии и деривативи, не са ми много интересни. Тези по улиците нямат дори приблизителна представа, как да оправят нещата. Но, право на мнение имат, тук спор не водим.

Вместо това .... онези предните от Неа Демократия вчера  условия поставяли??? за да участват ....
Пак Караманлис, пак Папандреу... Сакън !

За държан от гърци техен дълг отговорих.

За даваните от Европа пари отговорих.

Обещах да спомена нещо по темата с несъстоятелността. Ще го направя.
Обсъждал съм темата с Петер(Петар), а той има поглед като юрист.
Надявам се и гоголчо да помага.

Нещо те е подвело по отношение на западните банки.
Проблемите там се решават с даване пари назаем от правителствата. Тези пари ще трябва да се връщат. Подаръци не са правени.
За ирландските, исландски  не мога да говоря подробно, но в Германия има примери, които познавам достатъчно добре. При интерес иди в инвестора и виж, писали сме подробно. Христоматиен пример, как след години мъки - преструктуриране, множество сделки, набиране заеми, нови инструменти  и нов капитал, комерцбанк е на път да се освободи от прангите на правителствените пари и наложените ограничения. Онзи ден си регистрираха новия капитал, държавата остана акционер с 25 % + 1, но хватката вече е охлабена.
Случаят с ХюпоРиълИстейт е по-особен, но за редукции не може да се говори.

Апропо, има инструмент. Предпазен конкордат. Каниш кредиторите си, отварят всичко до последната страница, актив, обясняваш, аргументираш силно причините. Доказваш, че ако не приемат някакви редукции, може да загубят повече, всичко.
Естествено идат ограниченията, които се пораждат от суверенитета и правото.

Право на мнение страната има. Бюрократите не са безгрешни, още повече те ще гледат да защитават повече чужд интерес. Ама тук залогът е много голям. Описал съм го пестеливо горе.
Айде да им дадем сега на гърците право да се пазарят до последно, че е за шеф диригент на отбиро да се сложи ....онзи ......(няма да нарека)     Костас!, дето отвсякъде му личи ....

България сключи сделка, мародерите я опоскаха, кредиторите на практика не загубиха нищо. Някои хора станаха приказно богати. Ние продължаваме да си го отгладуваме. Продължаваме да слушаме, че сделките били твърде сложни, че да се даде оценка. Децата ни не щат тук.

Ако знаеш, как да го избегнат гърците, обясни!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Никога не се измъквам.
Ако не искам да отговоря, казвам го.

Въпросът ти за лъжливите политически програми го приех за риторичен? Той е очевидно такъв.
Нямам против да протестират, да казват мнение, да посочват решения.
Това, което видях по телевизията (е, "те" искат това да видя), че някакви хора, които приличаха на нашите атакисти бият полицаите с пръти и камъни.
А по твоята телевизия после показаха ли как протестиращите помитат и почистват площадите?
Питам само. Щото вандали винаги и навсякъде има и тъй като именно това е новина - най често това се показва!


Докато обществото им не излъчи хора, които да говорят за дисциплина, ред и труд, вкл. за решаване на сделки с реализирани опционни стратегии и деривативи, не са ми много интересни. Тези по улиците нямат дори приблизителна представа, как да оправят нещата. Но, право на мнение имат, тук спор не водим.
Защо си мислиш, че няма такива хора?
И говориш с презумпцията, че гърците са мързеливи и лентяи!
Не казвам, че в Гърция няма мързеливци и лентяи, но да се характеризира така цяла Гърция, не е просто смешно - а клевета или глупост!
Ако все пак, толкова много го вярваш, направо ти предлагам да те уредя за 3 дни на три различни работи, да видиш как лентяйстват!
Специално в моя бранш имам наблюдения от Италия, Испания, Франция, Германия, Швейцария, Унгария и Словакия! В първите четири съм стоял буквално като Тейлър с хронометъра и съм засичал определени операции, че даже съм ги и снимал! Само едно мога да кажа - няма по интензивно работене в строителния бранш от в Гърция! И всъщност - то е естествено. Тук фирмите са малки, собственика, ако не работи заедно с теб е непрекъснато на главата ти!  Ако пък попаднеш пък на селяни дето работят в строителния бранш - ще ти се завие свят! Не знам защо е така, и като се има предвид, че това не е основната им дейност, но ме хвърлят в ужас.
Като цяло, трудовата етика е на изключително високо ниво - нищо общо с нашия социализъм!



Вместо това .... онези предните от Неа Демократия вчера  условия поставяли??? за да участват ....
Пак Караманлис, пак Папандреу... Сакън !
Нещо не разбирам!
Освен, че Караманлис никакъкв не се чува, смятам че е отдавна политически труп. Последното важи и за Папандреу! И двете фамилии, както и още някои са минало вече! Да не казвам, че и двете големи партии... Но... Милата Оупа се опитва да ги наложи! Защо ли?
Всъщност, хората искат избори и да се изчистят старите муцуни и най-вероятно днес ще се стигне именно до това! Демократична Оупа не позволява - направо официално от устата на Оли Рен ги шантажират - да се споразумеели двете големи партии и да се мине без избори!


Ако знаеш, как да го избегнат гърците, обясни!
Незнам!
Но видях неолайняризма приложен у нас! Това ми стига, не само да не го предписвам на гърците, ами да не го пожелавам на никого!
Ще си призная честно! Направо се надявам гърците да дадат достатъчно сериозен отпор на политическата шарлатания и това да е преломния момент в отклонението на махалото за цяла Европа!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
И пропуснах, Начев,

Нещо започна да ми разказваш вицове!
България се била споразумяла с кредиторите си и те нищо не загубили!

Да ти припомня ако си забравил!
Луканов първо едностранно обяви мораториум по плащанията!
Нещо, което гърците поне засега всякак се опитват да избегнат!
Правиш ли разликата?

За банките също не си прав!
Ама никак!
Исландците дори проведоха референдум по този въпрос!


Между другото, тези дето са по площадите искат и отчет за заетите пари! Защо не им казва собствената им управляваща каста е ясно. А Оупа? Оупа не знае ли, че си мълчи?
Айде стига за днес!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил

Защо си мислиш, че няма такива хора?
И говориш с презумпцията, че гърците са мързеливи и лентяи!
Не казвам, че в Гърция няма мързеливци и лентяи, но да се характеризира така цяла Гърция, не е просто смешно - а клевета или глупост!
Е, недей така!
Браниш каузата  като "шъпа спартанци под сганта на Ксеркса" (Вазов го е казал, не аз)  са бранили Термопилите.
Направо ти се привиждат сенки.
Никъде не съм казвал, намеквал, внушавал за мързел и лентяйщина.
Обратното, наблягал съм на единството на човешкия род и съм убеден, че разликите по места се дължат на социални наслагвания, а прекаленото взиране в етническите особености води до обратни резултати.


Цитат
Ако все пак, толкова много го вярваш, направо ти предлагам да те уредя за 3 дни на три различни работи, да видиш как лентяйстват!
Благодаря, но моите лични амбиции отдавна не включват работа за някого.

Цитат
Милата Оупа се опитва да ги наложи! Защо ли?
Ето тук може да си много полезен на форума. Сподели, кои са тези политически сили и лица, които носят (макар временно) нови идеи, че и всички други неща, в които да вярват младите хора. Ще извиниш циничността ми, но аз ще въздържа щом става дума за доверие, особено в политици.
 И все пак давам си сметка, че изборът не е голям и той трябва да бъде направен.  Или КНДР или Демокрация (гарнирана със "свободен" пазар).
Няма начин всички  ние (всеки със своето си дозиране на погнусата)  да не изберем демокрацията. То е ясно.

Макар, че има разни "изключения" със всичките му там особености и условности (Лула да Силва, Валенса ???), по за предпочитане е обществото да се осланя на национално отговорни, патриотични и морални елити.
Кои са те ?


Цитат
Ще си призная честно! Направо се надявам гърците да дадат достатъчно сериозен отпор на политическата шарлатания и това да е преломния момент в отклонението на махалото за цяла Европа!
Нищо напреки ! Щом е за добро.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Работата днес не върви.
нека поне си изпълня обещанието.

Натъртвам веднага, че повечето неща от конкретиката (особено международните аспекти), които възнамерявам да кажа тук  за несъстоятелността ги знам от разговорите с Петер)Петар), което вече обясних. Иначе всеки може да вземе нашия ТЗ и да си прочете, материята е представена стройно и сравнително ясно, на един достъпен език.
Темата е модна покрай Гърция, но както обикновено има много заблуди и легенди.

Споменах, думата фалит (банкрут) е придобила популярност и гражданственост, но тя има специално за нас повече  литературна стойност и приложение. Просто нашето право не работи с тези понятия.
В болшинството държави е прието да се използва понятието  НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ.
Немската дума е  Insolvenz, съответно на англ.  Insolvency.

Давайки си пълна сметка, че трябва да се положат усилия в посока на уеднаквяване на нормативна база, понятия, практики, европейските страни са положили десетилетни усилия в посока на правно уреждане на материата, но постигнатите резултати въпреки това са повече от скромни.
Имало някакъв Регламент от 2002 , в който се предвижда основно  уреждане на проблемите около приложимото право в различни видове хипотези.
Действителна хармонизация в материята няма.

Причините за това са многостранни.
Основната е, че дори и в рамките на една правна система, различните страни практикуват толково много варианти и особености, че уеднаквяването е много трудно, на практика невъзможно. А какво да кажем за различните системи, които разглеждат тематиката от коренно различен ъгъл.

Друга важна причина е интересът.  Не знам дали е някаква останка от тъмното ни варварско минало, но колчем из въздуха се усети миризма на кръв, хищниците започват упорито да се навъртат. Същото е и при един бизнес (лице). Мераците идат от много посоки. Няма да ги специфицираме, че да не се почувства някой обиден.

Страни гравитиращи към романската правна система (също и  Бг) често не познават и не практикуват несъстоятелност на ФЛ.
Това е много важна отлика. И в Европа вече се практикува личен фалит на някои места, но освобождаването от задължения е свързано с много условия и често изисква един твърде дълъг период от време. Германие е типичен пример тук.

Едни състеми и практики са насочени по-скоро към защита на правата на кредитора, други правят опит да защитават длъжника.

Като цяло институтът на несъстоятелнността влючва една процедура: 1. по удовлетворяване на кредиторите в рамките на един специално колективно, принудително производство с елементи на състезателен характер,  и 2. оздравително производство,
които се водят  от съответен съд.

Ето сериозен мотив да прозрем, че понятието  несъстоятелнност е неприложимо в класически вид по отношение на суверенни държави.
Няма и не може да има при настоящото политическо устройство на света процедура по обявяване на държава в несъстоятелнност.
Елементът принудително производство е неприложим, освен ако Щатите на решат, че трябва да се сформира коалиция на желаещите (малко черен хумор).
Не съществува и такъв съд, който може да води подобна процедура.
Понятието «фалит» е образна алегория, която прави някакви препратки към състоянието на разни лица в стопанско-гражданския оборот, но дотам.

Някои правни системи обременяват понятието БАНКРУТ с наказателно-правни елементи и смесване със НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТТА Е неподходящо.
Да не говорим, че и в Меката на англо-саксонската правна система Англия, пък и в САЩ Bankruptcy и Insolvency не  синоними.
Аз самият си праскам по всекидневен тертип, както ми дойде, а именно думата "фалит" ми иде най-отръки, но е много неправилно.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Присетих се, че миналата година Хърсев беше писал по близки теми, обяснявайки как се правят нещата и успях да го намеря:

Полезно е, четете:

Кой ще спасява европейците. Статия на Емил Хърсев

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Germany insists all of EU must pay for Greece bailout http://www.guardian.co.uk/business/2011/jun/15/germany-eu-greece-bailout

Greece is fast approaching the point of no return  http://www.guardian.co.uk/business/2011/jun/15/greece-debt-default-eurozone-austerity

Гърция ще я бъде още 5-6 месеца - явно всички събития ще се случат идната година.