Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229150 пъти)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Започнахме от там, че производителността на труда в нац. мащаб се измерва на база продадена стока/услуга. Това е така заради показателя добавена стойност, който се отнася към броя на заетите. Изчислява се както за цялото стопанство, така е по сектори и отрасли.
Във фирмата продажбите не се отразяват на изчисляването на производителността на труда. Там се смятат произведените стоки, отнесени към персонала. Може да се смятат само пряко заетите, а може и целия персонал - в зависимост от целите на смятането.

За Китай и Германия със сигурност има данни някъде. Мисля, ей така - на око, че швабите са около 6-7 пъти по-производителни и то при страхотните изисквания по безопасност на труда, екология, профсъюзи и прочие. В Китай, въпреки тишината по този въпрос, буквално ги убиват от бачкане без никакви ограничения.



Ами точно за това ставаше дума. Моята теза е, че не продажбите влияят върху производителността на труда, макар че и това е фактор с голямо значение, а ефективността на човешкия труд.

Много фактори влияят, и ако тук беше моята приятелка Джоан сигурно щеше да търси релативна връзка и теглово съотношение, но в крайна сметка, нещата са едни относно производителността, а това е ефикасността на единица труд, измерена чрез нивото на продажбите. Грубо казано.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил

Асене, не разбирам от деривати, но все ми се струва, че малко фриволно използваш фактите, за да докажеш някаква теза. Искам да се застраховам - Мистър Флик ( С.Дянков) въобще не ми е по вкуса, нито физически, нито - духовно. Само че, кои са тези косвени данъци, които са повишени в последните 2-3- години????   Въпрос без отговор. ДДС не е "пипано" май 11 години. За свитата парична маса - О.К., ама за данъци, при това косвени????



ами фриволно означава,че използвам фактите на свободна воля ;)     ,а не че ги "изкривявам" през мойта призма на виждане.....
    ако искаш да кажеш,че ги икзривявам,как на мен ми е удобно,фриволно НЕ Е правилния термин ;)

     а да мислим сега викам:
 кво е косвен данък? това е "прикрит" данък..... ужким няма вдигане на данъци ,а всъщност има...... може ли да стане това?
  продължаваме да МИЛСИМЕ:
     кой е прекия данък,който най много пълни хазната? ами това е ДДС ..... къв тип данък е това? ами той е процентен,като добавена стойност на цена на квото и да е в бг.та,има ли случай,как да се вдигне прихода от ДДС,без да се вдига ДДС :D ?
     кво ще стане,ако цените на продукцията почнат да се качват? ако финансираш инлфация?ако приходите от ддс се вдигат,без ддс да се е вдигнало!
   та следващия въпрос е как да финансираш инфлация,без да вдигаш заплати,че да обереш народа и бизнесите,без да знаят,че е обрани?ами кое е изходния продукт,който може да завихри инфлация в рецесия-демек стаглфация?
   ами тва е енергията ,най вече газта.... от газта се правят изкуствени торове,много коли движат на газ,оскъпяват се транспортни разходи,повече индустрии са пряко зависими от газта- по скъпа газ,по скъпи цени и т.н.
   ако вдигнеш по някакъв начин цената на газта,тогава прекия данък е този върху газта,а коствения данък е влиянието на газта и тока върху инфлацията,от там повече пари от прекия данък ДДС .......
      хитро ,а?
 а са да видим и случайностите:
  миналата пролет герберчетата казаха,че няма как да не се вдигне ддс и ще го правят 25% ... веднага народа се разшумя и почна да недоволства,обвиниха правителството,че са лъжци,че казват,че в рецесия няда да вдигат данъците,а ги вдигат....
   и изведнъж "спасителя" дянков се появи и каза,че докато той е министър ,НИКОГА НЯМА ДА ВДИГНЕ ДДС- то ........
    спасителя на белия кон...... обаче точно след по малко от месец, държавната газова компания ,която е МОНОПОЛ,каза,че са вътре мноооого и искат да вдигнат газта с 25%  ;) .......  и от тогава до сега газта е поскъпнала с 34% !!!!!!
     а са на теб оставам да предцениш кое е по добре за бг- директно вдигане на ДДС,или коственото му вдигане със финансиране на верижна инфлация ,чрез поскъпване на енергията?
   

koganev

  • Гост
Това се отнася до всички монополни цени.

За протокола - ДДС е косвен данък, а това означава, че облага потреблението.  Наричат се косвени, защото се дължат от трето лице - последния потребител на стока или услуга, а по веригата на доставките само се начисляват върху стойността, която всеки следващ добавя. Не е скрит данък, а е най-явният възможен.
Преките данъци са други - върху НИ, върху дохода и прочие.
Това не променя верноста на разсъжденията по отношение на влиянието на монополните цени върху приходите от косвени данъци.
« Последна редакция: 20 Юни, 2011, 20:27:07 от koganev »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил

Асене, не разбирам от деривати, но все ми се струва, че малко фриволно използваш фактите, за да докажеш някаква теза. Искам да се застраховам - Мистър Флик ( С.Дянков) въобще не ми е по вкуса, нито физически, нито - духовно. Само че, кои са тези косвени данъци, които са повишени в последните 2-3- години????   Въпрос без отговор. ДДС не е "пипано" май 11 години. За свитата парична маса - О.К., ама за данъци, при това косвени????



ами фриволно означава,че използвам фактите на свободна воля ;)     ,а не че ги "изкривявам" през мойта призма на виждане.....
    ако искаш да кажеш,че ги икзривявам,как на мен ми е удобно,фриволно НЕ Е правилния термин ;)

     а да мислим сега викам:
 кво е косвен данък? това е "прикрит" данък..... ужким няма вдигане на данъци ,а всъщност има...... може ли да стане това?
  продължаваме да МИЛСИМЕ:
     кой е прекия данък,който най много пълни хазната? ами това е ДДС ..... къв тип данък е това? ами той е процентен,като добавена стойност на цена на квото и да е в бг.та,има ли случай,как да се вдигне прихода от ДДС,без да се вдига ДДС :D ?
     кво ще стане,ако цените на продукцията почнат да се качват? ако финансираш инлфация?ако приходите от ддс се вдигат,без ддс да се е вдигнало!
   та следващия въпрос е как да финансираш инфлация,без да вдигаш заплати,че да обереш народа и бизнесите,без да знаят,че е обрани?ами кое е изходния продукт,който може да завихри инфлация в рецесия-демек стаглфация?
   ами тва е енергията ,най вече газта.... от газта се правят изкуствени торове,много коли движат на газ,оскъпяват се транспортни разходи,повече индустрии са пряко зависими от газта- по скъпа газ,по скъпи цени и т.н.
   ако вдигнеш по някакъв начин цената на газта,тогава прекия данък е този върху газта,а коствения данък е влиянието на газта и тока върху инфлацията,от там повече пари от прекия данък ДДС .......
      хитро ,а?
 а са да видим и случайностите:
  миналата пролет герберчетата казаха,че няма как да не се вдигне ддс и ще го правят 25% ... веднага народа се разшумя и почна да недоволства,обвиниха правителството,че са лъжци,че казват,че в рецесия няда да вдигат данъците,а ги вдигат....
   и изведнъж "спасителя" дянков се появи и каза,че докато той е министър ,НИКОГА НЯМА ДА ВДИГНЕ ДДС- то ........
    спасителя на белия кон...... обаче точно след по малко от месец, държавната газова компания ,която е МОНОПОЛ,каза,че са вътре мноооого и искат да вдигнат газта с 25%  ;) .......  и от тогава до сега газта е поскъпнала с 34% !!!!!!
     а са на теб оставам да предцениш кое е по добре за бг- директно вдигане на ДДС,или коственото му вдигане със финансиране на верижна инфлация ,чрез поскъпване на енергията?
 

Нищо ново не ми казваш. Имаш предвид генерирането ( а не финансирането, както го употребяваш като термин) на инфлация, която от своя страна да вдигне приходите при непроменен ДДС. Тук ние в България ежедневно го усещаме по доходите си и по свиването на разходите. И въобще не е хитро. Народът си псува, керванът си върви. Всеки усеща по джоба си, че е прекаран.
А това за спасителите на белите коне, ще се види на изборите. Не че кой знае какво ще се промени.  :)

Мисълта ми е друга. При избора на България за въвеждането на валутен борд, освен че е юзда, той създава стабилност на паричната единица, като лишава цетнр. банка от собствена парична и кредитна  политика. За това, управлението на икономиката на България е твърде различно от това, на страните с които ти си запознат по-всестранно. За това, голяма част от рецептите,  които споделяш  във  форума, не важат в такава степен и с такава сила по отношение на бълг. икономика.  Така например, напоследък стана ясно, че спестяванията на българина , около 90%, са във депозити и във имоти. Дериватната политика, с която шашваш хората тук, въобще е неприложима. Тя и мен ме шашва. Ама си оставам с учудването  и възклицанието. Ние сме много далеч от развития свят. Само че пък тук, можеш да видиш консерватизма на старата и отживяла  икономика. Затова пък и ефектите на кризата са по-малки, в сравнение ако имахме добре развит фондов пазар, защото загубите от спестявания в акции, биха били огромни.

И що псуваш Искров? Ми той си е кукла на конци. Управлява една институция, лишена от правото си да емитира банкноти. Ние сме една несамостоятелна и отворена икономика.(ако въобще може да се говори за икономика). Ние сме една паразитна икономика, която почти нищо не произвежда, освен храна. Най-печелившия бизнес в Бължария са хранителните супермаркети. Какви деривати? Какви шортвания?

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Да допълня. Всяка държава, която изисква от икономиката да се развива, създава един процент на здравословна инфлация, за да я стимулира. Мисля ,че УСА е пример за това в най-голяма степен. Така че хитрината, не е чак толкова хитрина и въобще не важи само и единствено за България. Напоследък отпуснаха и задължителните минимални резерви на банките, е целта да стимулират търсенето на пари и кредити с цел положително развитие на икономиката. Въпросът в момента е, дали генерираната инфлация е здравословна или не...

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Fitch потвърди, че ще приеме удължаването матуритета на гръцкия дълг като фалит
http://www.investor.bg/news/article/118794/337.html

Всяко преструктуриране ли се приема за фалит? В схемата, която асен описва, какво би се приело за фалит?

koganev

  • Гост
Фалит е процедура. По-правилно е да се каже кенеф... батак... кенфлеш... трагедия... сийбаломамата... паронемия... мангизолипсис... чикитанвалс... пълен ташак!

koganev

  • Гост
Значи единственият проблем е, че няма да имат достъп до лесни пари??? Ами то това не е проблем, а е предимство...
Населението на Гърция има ли спестявания и, ако има, евентуален фалит ще се отрази ли на тези спестявания? Питам, защото моето впечатление, повърхностно разбира се, е, че държавната и общинска администрация е харчела пари за разни разточителства, като големи заплати за никаква работа и големи социални надбавки под формата на 15-та заплата (примерно), но хората (бенефициенти) са ги поспестили малко. Тоест държавата е поарчила 300 млрд., ама гражданите са спестили една част от тях, а друга са прекарали през дебелото черво. Това може и изобщо да не е така, но чисто хипотетично - какво става с частните спестявания на населението? Оставете инфлацията, допускаме, че всички са спестявали в най-различни валути, но не и евро.
Подтекст: възможно ли е гърците да покажат кукиш на франсетата и на швабите и да започнат на чисто не с половин трилион задължения, а с няколкостотин млрд техни си пари? А те са техни, имам предвид на хората, защото са им дадени съвсем легално и без задължения да се връщат, както се дава заплата и премия и разни допълнителни хубавинки.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Значи единственият проблем е, че няма да имат достъп до лесни пари??? Ами то това не е проблем, а е предимство...
Населението на Гърция има ли спестявания и, ако има, евентуален фалит ще се отрази ли на тези спестявания? Питам, защото моето впечатление, повърхностно разбира се, е, че държавната и общинска администрация е харчела пари за разни разточителства, като големи заплати за никаква работа и големи социални надбавки под формата на 15-та заплата (примерно), но хората (бенефициенти) са ги поспестили малко. Тоест държавата е поарчила 300 млрд., ама гражданите са спестили една част от тях, а друга са прекарали през дебелото черво. Това може и изобщо да не е така, но чисто хипотетично - какво става с частните спестявания на населението? Оставете инфлацията, допускаме, че всички са спестявали в най-различни валути, но не и евро.
Подтекст: възможно ли е гърците да покажат кукиш на франсетата и на швабите и да започнат на чисто не с половин трилион задължения, а с няколкостотин млрд техни си пари? А те са техни, имам предвид на хората, защото са им дадени съвсем легално и без задължения да се връщат, както се дава заплата и премия и разни допълнителни хубавинки.

Няма да е нещо по-различно от България, когато през 90-те г. Луканов обяви мораториум върху изплащането на външния дълг. Събраха се кредиторите от Лондонския и Парижкия клуб, редуцираха задълженията и ги разсрочиха с надеждата да получат нещо в замяна.

Гърция обаче не може да живее в автархия ( независимо от вноса на суровини, за разлика от Русия), което означава, че всички балкански страни ще имат една обща съдба - бедност, напрежение, стълкновения и политически партизани.  Така че, идеята според мен е неприложима и невъзможна.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Забравих, че 13 и 14 заплата в България се среща толкова често, колкото и в Гърция.За 15 -та не знам.  Ако смяташ, че администрацията ще намалее, ще бъде толкова, колкото това се е случило тук. За съжаление.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Цитат
А честито ни ново правителство в Гърция!  *clap*

Малко факти през моите очила.
Най-важната смяна.
На мястото на досегашния министър на икономиката, колежанчето Папаконстантино, идва Венизелос.

Ужасно!
Видът на този ме докарва до потрес. Снощи мернах бегло кадри от онези нощни заседания на минфините.
Същата тази муцуна отиде с широка усмивка и с отигран, паркетен жест,  започна да прегръща Шойбле.
Онзи беше видимо неподготвен и от измъченото му лице се откърти нещо като принудена усмивка.
Отстрани приличаше, че Шойбле е длъжникът и го окуражават другарите, че животът продължава.

Фарс!
Горо, както го описваш този Венизелос, не вярвам да е тръгнал "на полза роду"!
Очите му трескаво ще шарят за някаква полужива леш.
Може да оттъргува нещо. По-скоро отлагане във времето.

Абе, чул ли е някой, дали вече не приемат колонисти на Луната! -:(

koganev

  • Гост
Посолството на Македония  е компетентно по тези въпроси.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Луно, луно земльо македонска и тебе ли ке делиме или со пари ке те продаваме.

koganev

  • Гост
Голямата гръцка илюзия

Миналата слава е чудесно нещо, но тя не бива да служи за замазване на днешни истини - този урок научихме от Гърция, която въпреки лъжите бе приета от европейците с отворени обятия. Този флирт им излиза сега прескъпо.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Да ти кажа, иска ми се и на България да й бе излязло скъпо...