Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229457 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Посолството на Македония  е компетентно по тези въпроси.

Оказа се абсолютно прав! Връщам се аз от  изпращане на най-дългия ден в годината и забелязвайки неочакваната интифа, веднага кликвам на сайта им.
Оказа се, че специална комисия, основана под егидата н а ООН и с  Бан Ки Мун като почетен председател е натоварила ФЮРОМ да набира доброволци чрез дипломатическите си представителства за първата станция, която започва да функционира през септември.
Условията са  тежки , обаче.
Кандидатите следва да се жители на най-старите градове на Земята: Дамаск, Пловдив или в краен случай Атина.
Да представят нотариално заверена декларация, че мразят комунизма и демокрацията от дъното на душата си и
Да представят  нотариално заверена хвалебствена ода от бивша тъща (свекърва).
Има и други, но тук ааз престанах да чета, защото нямам шанс.
Оставам на Земята поради липса на избор.

koganev

  • Гост
Аз тогава ще включа децата и кучето, за да съм на кяр към 5 млн.
Време е да пуснат тарифата до Юпитер и до още по-далечни дестинации. Там ще спестим повече, като не отидем.
Чух, че вотът в Гърция минал със 155 от 300 гласа. Слаба работа...

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Бе в краен случай правиш една екскурзия и оставаш нелегално да миеш чинии в бардака на Джаба. Екскурзията струва 1 милион долара, така че и да не заминеш, пак си на далавера. Двамата с жената вече сме напред с 2 милиона като не заминахме. *prof*
Scyther-е,
Не е лоша идеята.
В един момент оставането при Джаба Хатянина може да се окаже опция. Тоталното неприемане на действителността ражда силно трагични герои. Нормално е да си кажеш мнението, да го отстояваш. Ако все пак се окаже, че реалността е друга, трябва да имаш устои, да я приемеш. Макар и временно, макар частично.

Иначе, Джабата е един от симпатичните ми герои. Може и да е кораво и авторитарно ко--ле, но пък  ми е изглеждал на точен партньор, който си плаща сметките.
Доколкото си спомням, кап. Соло нещо го беше завлякъл, но понеже, видите ли, кап. Соло е пич и има златно сърце, пък и въздишаше по принцесата, нека да го обичаме, пък Джаба да го мразим. Да си кажа право, аз не бях много навит. Джаба е един автентичен капиталист, който си гледа бизнеса, полага грижи за него и не си оставя колата в калта. Един от малкото правдиви и убедителни герои.
Винаги ужасно ме е дразнило открито двуличното и непоследователно отнешение към такива хора. Масово се настоява за демокрация, свободен пазар, ерго за капитализъм, ама ако може да ги няма капиталистите.
Не става!

В случая с Гърция, нещата ги оплетоха основно политиците, е наистина чрез сговор и в съучастничество с част от едрия капитал (най-вече финансов).
Джаба би направил много гадости и бели, но не и това.

С тези 155 гласа са заникъде. Поредна порция време е купена, при това в най-добрия случай пак около година.
Следващото действие на трагедията е след антракта. 

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил

Що толкова се плаче на чужд гроб? (Въпросът е риторичен)

Има обяснение, ако има предчувствие за надвиснали беди и над България. В противен случай, нещата ми изглеждат изкуствени и силно гримирани. Освен ако не плачем, по принцип ,за най-древната демокрация...
« Последна редакция: 22 Юни, 2011, 13:31:34 от global »

Joan

  • Гост

Една песен на М.Т. по великолепните стихове на Одисеас Елитис!
AXION ESTI ODYSSEAS ELITIS mikis theodorakis greek music



Страхотна песен! Горо, благодаря!

Global да ме покани тук, привет, все пак се регистрирах набързо, Начев, привет и на теб!

За говорилнята нямам време, само ще маркирам, че наскоро бях в Атина и това, което видях на Синтагма, ме стресна.  Точно пред стълбите към булевард Василиса Амалия (който минава пред парламента) виси плакат на английски "“You got the disease we got the solution, REVOLUTION” Този солюшън нещо на башиците Троцки, Ленин и сие ми намирисва. Ние този солюшън вече го отиграхме, ама комшулука ако е решил тепърва да го играе,  мноого закъснели ми се виждат.

Със здраве и Горо, не са хаби толкова. :) Разликата между нас и гърците наистина е нищожна, ако изключим Ялтенското споразумнеие, което ни е пратило от двете страни на завесата  :)

Joan

  • Гост
коганев,

Понеже работя с гърци и имам приятели, ще ти кажа, че са ужасно, ама ужасно притеснени. Не знам дали имат спестявания, по-скоро не, предвид ипотеките и заемите, в които са влезли. Хора с образование на добра работа, нямат нищо общо с анархистите на Синтагма и не смятат, че стачките нещо оправят. Но си задават много въпроси за бъдещето и защо и как се стигна до тук. Колкото до работата - и там има и работливи, и мързеливи, и добри, и лоши. Хора като хора :) Муската им не струва (поне в сравнение с моята :)), но панираните калАмари са върхът!

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Не смея да ти кажа, добре дошла, защото все още съм нова в "къщата". Но все пак ми е приятно, че ще има нови и ползотворни дискусии.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил

Страхотна песен! Горо, благодаря!

Global да ме покани тук, привет, все пак се регистрирах набързо, Начев, привет и на теб!

За говорилнята нямам време, само ще маркирам, че наскоро бях в Атина и това, което видях на Синтагма, ме стресна.  Точно пред стълбите към булевард Василиса Амалия (който минава пред парламента) виси плакат на английски "“You got the disease we got the solution, REVOLUTION” Този солюшън нещо на башиците Троцки, Ленин и сие ми намирисва. Ние този солюшън вече го отиграхме, ама комшулука ако е решил тепърва да го играе,  мноого закъснели ми се виждат.

Със здраве и Горо, не са хаби толкова. :) Разликата между нас и гърците наистина е нищожна, ако изключим Ялтенското споразумнеие, което ни е пратило от двете страни на завесата  :)

Добре дошла, Джоан! Къде ли не сме се срещали, но си давам сметка, че отдавна не съм те "виждал"!
Не прекаляваме тук много с приказките, но е едно доста прилично място.
Наслука !

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил

Що толкова се плаче на чужд гроб? (Въпросът е риторичен)

Има обяснение, ако има предчувствие за надвиснали беди и над България. В противен случай, нещата ми изглеждат изкуствени и силно гримирани. Освен ако не плачем, по принцип ,за най-древната демокрация...

Не е толкова от съчувствие, а от страх от надвисналата опасност. Не е прецедент, особено в последно време. Странно как най-техническата нация засия в радиоактивно синьо, а в родината на демокрацията хващат тоягите и камъните... А и трагедията, дето се вика, те са я измислили и изглежда скоро ще е премиерата.

Много иносказателно се изразяваш. Предполагам, че най-техническата нация си е България, освен ако нямаш предвид Албания. *yahoo*.
Драматизирате, по древно-гръцки обичай. Май че българите сме овладяли техниката на трагедията в съвършенство. То не пречи и на Гърция, но според мен и трябват 15-20 годишни беди.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Няколко мита за Гърция - оказа се, че работят повече часове, отколкото немците - http://sturdyblog.wordpress.com/2011/06/18/democracy-vs-mythology-the-battle-in-syntagma-square/ - за качеството на свършената работа вече незнам.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Драматизирахме преди време. Сега коментираме драмата.
Тук сме като отбор старци на пейката пред блока.


 *rofl* *clap* *rofl*

Сто милиона или левче, вече ми е все едно... зай зай зай...  *rofl*

Ей я, на...

« Последна редакция: 22 Юни, 2011, 23:38:05 от Muza »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Привет, Джоан! :)

Надявам се, да се чувстваш уютно в "къщата" или на "пейката"  :D , където си избереш... :)

 *flower2* *flower1* *flower2*

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Това се отнася до всички монополни цени.

За протокола - ДДС е косвен данък, а това означава, че облага потреблението.  Наричат се косвени, защото се дължат от трето лице - последния потребител на стока или услуга, а по веригата на доставките само се начисляват върху стойността, която всеки следващ добавя. Не е скрит данък, а е най-явният възможен.
Преките данъци са други - върху НИ, върху дохода и прочие.
Това не променя верноста на разсъжденията по отношение на влиянието на монополните цени върху приходите от косвени данъци.

прав си,но ако ддсто е косвен данък,тогава не е ли косвен данък и косвеното му повишаване?дали ще го повишиш пряко с директно увеличение,или косвено със финансиране на лоша инфлация,дай да видиме кво ще се получи и защо е по добре пряко да го увеличиш,отколкото коствено с увеличаване на инфлацията:

1случай:
   1продукт=100 лева.,от 20%=120,вдигаш ддс на 30%=130 удряш данъкоплатеца с 10 % ,ако нянмаш добра инфлация ,от реален ръст в БВП от над 10% ,веднага финансираш стагфлация- процентната разлика между ръста в БВП и вдигането на данъка ще се изрази като бъдещо намалено потребление.ако прекалиш-финансираш безработица,намаленото потребление,води до увеличаване на безработицата и по ниски данъчни постъпления от корпоративни печалби,отделно намаленото потребление изяжда цялата "далавера" от надхитрянето- повишения ДДС данък ще се балансира с намаленито потребление- пак духаме супата,само съсипваме икономиката .....

2.случай:
   1 продукт=100 лева. финансираме 10% стагфлация,чрез вдигане на енергията за производството на този продукт ,генерираме същите постъпления,само че "тайно" ,че да не дразниме "стадото" ......ОБАЧЕ:
  на пръв поглед изглежда че е същото,ако пример едно,но хич не е,защо:
    ами чуждата конкуреция? в румъния нямаш качване на енергията..... изведнъж румънския конкурентен продукт става с 10% по евтин! кво следва- хем финансираме стагфлация,хем убиваме бг бизнеса и "промотираш" чуждия.... следствие-ами бг бизнеса не е ударен само от стагфлацията,ами и допълнително от чужди бизнеси ....... губи още повече ,имаме още по голямо свиване и безработица..... на всичкото отгоре правиме дупка в търговския баланс,което е супер лошо нещо...... а аконе си коригираме грешката веднага,а оставиме това да продължи по дълго врме,вече убиваме цели бизнеси,които реално са свестни,те не са виновни за това-ние ги умъртвяваме постепенно-от първо с малки загуби,нарастващи във времето докато не се светнат,че пикаят срещу вятъра и върнат всичко на банките........ а накрая ,като за капак гониме и чужди индустриялни инвестиции..... мерцедес,като види,че бг е единствената държава ,вдигнала газта в ЦЕЛИЯ СВЯТ и то с 34% за година...... ми дори и да свали цената на газта ,пак няма да дойдат,защото нямат гаранция,че утре пак няма да ни скимне да си пълниме бюджетни дупки на гърба на хората и бизнесите.........

та финансиране на стагфлация не само за мен е косвен данък,той е много по лош,дори и от пряко вдигане на ддсто.
   
   

 

koganev

  • Гост
Това се отнася до всички монополни цени.

За протокола - ДДС е косвен данък, а това означава, че облага потреблението.  Наричат се косвени, защото се дължат от трето лице - последния потребител на стока или услуга, а по веригата на доставките само се начисляват върху стойността, която всеки следващ добавя. Не е скрит данък, а е най-явният възможен.
Преките данъци са други - върху НИ, върху дохода и прочие.
Това не променя верноста на разсъжденията по отношение на влиянието на монополните цени върху приходите от косвени данъци.

прав си,но ако ддсто е косвен данък,тогава не е ли косвен данък и косвеното му повишаване?дали ще го повишиш пряко с директно увеличение,или косвено със финансиране на лоша инфлация,
...
та финансиране на стагфлация не само за мен е косвен данък,той е много по лош,дори и от пряко вдигане на ддсто.
   
   

Вече казах, че съм напълно съгласен, само уточних термините, защото някой счетоводител може да се обърка  :)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
[quote дали ще го повишиш пряко с директно увеличение,или косвено със финансиране на лоша инфлация,дай да видиме кво ще се получи и защо е по добре пряко да го увеличиш,отколкото коствено с увеличаване на инфлацията:

1случай:
   1продукт=100 лева.,от 20%=120,вдигаш ддс на 30%=130 удряш данъкоплатеца с 10 % ,ако нянмаш добра инфлация ,от реален ръст в БВП от над 10% ,веднага финансираш стагфлация- процентната разлика между ръста в БВП и вдигането на данъка ще се изрази като бъдещо намалено потребление.ако прекалиш-финансираш безработица,намаленото потребление,води до увеличаване на безработицата и по ниски данъчни постъпления от корпоративни печалби,отделно намаленото потребление изяжда цялата "далавера" от надхитрянето- повишения ДДС данък ще се балансира с намаленито потребление- пак духаме супата,само съсипваме икономиката .....

2.случай:
   1 продукт=100 лева. финансираме 10% стагфлация,чрез вдигане на енергията за производството на този продукт ,генерираме същите постъпления,само че "тайно" ,че да не дразниме "стадото" ......ОБАЧЕ:
  на пръв поглед изглежда че е същото,ако пример едно,но хич не е,защо:
    ами чуждата конкуреция? в румъния нямаш качване на енергията..... изведнъж румънския конкурентен продукт става с 10% по евтин! кво следва- хем финансираме стагфлация,хем убиваме бг бизнеса и "промотираш" чуждия.... следствие-ами бг бизнеса не е ударен само от стагфлацията,ами и допълнително от чужди бизнеси ....... губи още повече ,имаме още по голямо свиване и безработица..... на всичкото отгоре правиме дупка в търговския баланс,което е супер лошо нещо...... а аконе си коригираме грешката веднага,а оставиме това да продължи по дълго врме,вече убиваме цели бизнеси,които реално са свестни,те не са виновни за това-ние ги умъртвяваме постепенно-от първо с малки загуби,нарастващи във времето докато не се светнат,че пикаят срещу вятъра и върнат всичко на банките........ а накрая ,като за капак гониме и чужди индустриялни инвестиции..... мерцедес,като види,че бг е единствената държава ,вдигнала газта в ЦЕЛИЯ СВЯТ и то с 34% за година...... ми дори и да свали цената на газта ,пак няма да дойдат,защото нямат гаранция,че утре пак няма да ни скимне да си пълниме бюджетни дупки на гърба на хората и бизнесите.........

та финансиране на стагфлация не само за мен е косвен данък,той е много по лош,дори и от пряко вдигане на ддсто.
   
   
[/quote]
Асене, В щатите как се генерира здравословната инфлация?