Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1228034 пъти)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Асене, ще те цитирам, защото нещо ме притеснява и не го разбирам:

ук вече меркел не лъже директно,както бе досега,а виждаме напредък-вместо да лъже,тя предпочита да "спестява" истината......
       първо се "притеснява" за сидиесите..... тва вече казвах,че е минимален проблем,НЕ Е ГЛАВНИЯ.... защото те се издават от няколко инвестиционни банки,повечето от тях дори са английски.....
     ама "другите" инструменти  :D ........ меркел ги представя така,се едно тези деривативи ще "изпарят" парите... няма такъв дериватив,който да изпарява пари..... един губи,друг печели..... та,кво толко я притеснява меркел ,ако една немска банка загуби и даде парите на друга немска банка?ами няма кво да се притеснява жената.... нещо не се вързва..... освен ако всички немски и френски банки не са сключвали сделки с американски..... виж тогава ВЕЧЕ ЩЕ ИМА ИЗПАРЯВАНЕ НА ПАРИ ..... от европата,за към сащ  :D .......


Как разбра от тази информация, че става дума се СиДиЕс-ите?

На 2-ро място: кои са другите инструменти? Съдейки по насрещните сделки в международната търговия, защо реши,че няма вариант за дериватив, който да изпарява пари? В търговията, принципът е всички контрагентни да печелят нещо, а не - единият да печели, а другият да губи....

Може би въпросите ти се струват наивни, ама и ние искаме да разбираме за какво ни се говори...
 

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Интересно би било как да извлечем полза от цялата каша?

Аз го виждам сумарно така:

1. Евро парите са бита карта заради тая патаклама.
2. Имотите почти навсякъде все още поефтиняват.
3. Златото и среброто са в балон пред спукване.
4. Доста долари се напечатаха така, че и УС долара не е добър вариант. (тук май и китайците имат решаваща роля за бъдещето на американските пари)
5. Днес погледнах борсите - навсякъде са надолу( като храктерно за АЕХ днес беше, че абсолютно всички фондове бяха на червено)

При тази ситуация се питам как да реагирам?

За мене лично изборът клони към австралийските пари. Там все още се вижда един лек контролиран ръст на икономиката. Освен кеш може би и акции на големи компании - все по-често се замислям за Майкрософт. И в по-дългосрочен план - Гърция (земеделска земя, индустриални парцели)

Чудя се за СН франковете, но те май също са доста скъпи, както и английските лири, като и двете валути са доста зависими от еврото.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
На час по лъжичка ще си кажат всичко :P

Асенка, както излиза, най-вероятно си прав за 2013, но какво значи това: дотогава ще "спасяват" Гърция, а после я метнат у канала? Имам много питанки какво ще се случи и всичките ми разсъздения и догадки не са в приятна посока.

напротив,гърция ще метне европата в канала!
  при кредиторските "отношения" в бг старите хора от време оно  са били доста по унми и мъдри от днешните бгетовци....има една поговорка,която бг банкерите ако я осмислиха,щяха да знаят кво ще им се случи:
   "не е глупав тоя,дето яде банкицата,а тоя дето му я дава" ........ в случая с гърция,гръцките банки яко се нахакаха с бг инвестиции,НО:
   за тва пък европата се нахаква с наливане на пари в гърция.ха са представи си,ако попандео успее да прехвърли целия гръцки банков дълг в държавен,а после фалира гърция :D
  кво се получава- инвестициите в бг ако донесат към 80% загуби (според мен на там отива) ,обаче ако 100% от банковия гръцки дълг се трансферира в държавен и после не се изплати,накрая следва,че гърците са си купили бг без пари,а цялото рухване на държавата ще бъде поето от евроданъкоплатеца с коствени загуби в евробанковата система и най вече ЕЦБ ........
    и накрая гърция ще си притежава бг ,от където ще си изтеглят всеки появил се свободен кеш в продължение на десетилетия ;)
   та точно обратното е на това,което си мислите- страхувате се гръцките банки в бг да не фалират,а точно ако фалират,това ще е най добрия вариянт за бг.ако не фалират,тогава бг е роб на гърция.
    гърците отделно виждаш ли как добре си изиграват картите-направиха цяла европа на маймуни и продължават да го правят.... да не мислиш,че гърчетата са по умни от европейските им колеги?ами не са,просто зад тях стоят американски банки,използващи гърция за да оказват натиск в ЕС,защото меркел/саркози играят супер нечестна и неморална игра на социялистически капитализъм.......та американските банки и гърция в момента са дружки...... което прави гърците от по глуповати от европейците,в ПЪТИ ПО УМНИ ОТ ЕВРОПЕЙСКИТЕ ИКОНОМИСТИ И ПОЛИТИЦИ *valcho* *valcho*
      ако трябва да взема страна между гърция и европа,заставам морално за гърция,нищо че са изнудвачите.защото в моите очи,за разлика от стандарното "мислене" изнудвача е съгрешил по малко от изнудвания.ако бе обратното,нямаше как изнудвача да изнудва изнудвания ;)
   такива стандартни "съжаления" към нещастния зинудван от лошия изнудвач.... не на мене тия.

или гърция ако се махне от еврозоната,а остане еврочленка-демек върне си драхмата,отделно "изчисти" дълговете си,че е най доброто място за инвестиране в света!а ако това не стане,ще е едно от най лошите места за инвестиране в света.
  преди 3 дни кока кола обявиха,че ако гърция приеме остерити мейжърс и вдигне данъците,ще си преместят хедкуотърите.европейското крило на кока кола е базирано в гърция ...... гърция печели поне по 100 милиона на година от това,а тяхното велосити рефлектира поне 10 пъти повече- към 1 милярд в реален БВП.
      голяма грешка ще е попандрео да вдигне данъците.представи си колко други компании ще последват кока кола и тотално ще колабират гръцката икономика...... обаче европейците ако спасяват квото и да е до 2013,тва няма да се почувства до тогава ,но после ще си ебе майката за кратко,когато гърция приеме драхмата ,което ще доведе до дъно,гърците ще намалят данъците и обезценят драхмата,което ще доведе до връщане на бизнес там........
  та виж кво става- нищо,че европейците "спасяват" гърция,те всъщност я съсипват...... така че,дорде гърция е в европата,не трябва да се пипа нищо ..... колкото и пари давзимат на вересия..... и обратното ,махне ли се гърция,чакаш една година и после къвто свободен кеш имаш-директно в гърция.
      тая номенклатурна бюрократичност дето направиха в ЕС доведе до там,че дори бедните източно евроейски пост комунистически републики да се отричат от еврото........ единство бг е държавата,която държи курс към присъедияване........
     румъния,чехия ,словакия,полша и дори унгария казаха на трише да си го завира еврото в неговия гъз,те техните дупета няма да си ги дадат.......
  тва ти го казвам,че да знаеш къв абсурд става в ЕС в момента- само за 10 години управление от рода на социялистически капитълизъм доведе до там,че бедни държави бегат като дявол от тамян големите си богати "братя" .........и до сега нищо не е решено-социялистическия капитълизъм в ЕС продължава....... ами следващите 10 години до кво ще доведе?

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Интересно би било как да извлечем полза от цялата каша?

Аз го виждам сумарно така:

1. Евро парите са бита карта заради тая патаклама.
2. Имотите почти навсякъде все още поефтиняват.
3. Златото и среброто са в балон пред спукване.
4. Доста долари се напечатаха така, че и УС долара не е добър вариант. (тук май и китайците имат решаваща роля за бъдещето на американските пари)
5. Днес погледнах борсите - навсякъде са надолу( като храктерно за АЕХ днес беше, че абсолютно всички фондове бяха на червено)

При тази ситуация се питам как да реагирам?

За мене лично изборът клони към австралийските пари. Там все още се вижда един лек контролиран ръст на икономиката. Освен кеш може би и акции на големи компании - все по-често се замислям за Майкрософт. И в по-дългосрочен план - Гърция (земеделска земя, индустриални парцели)

Чудя се за СН франковете, но те май също са доста скъпи, както и английските лири, като и двете валути са доста зависими от еврото.

да,долара не е добър вариянт поне за сега. защото американците правят суапови сделки с трише- вместо трише да напечати евро за покриване на загубите си,той трупа дълг към сащ и налива доларова ликвидност-евро банката като е пред фалит и вместо да й дадеш евро,й даваш долари,кво става? ами тя трябва да ги продаде и да купи евра.
   тоя процес един ден ще спре,но никой не знае кога ще е.но докато европа трупа дълг към щатите,трише моа да си прави еврото квато цена той си поиска. и тва е въпрос на който тук се чудиме с няколко колеги:
    кой ще спечели в крайност от цялата тази игра?
  за сега сащ печелят ,защото хем европа задлъжнява към тях,хем става по силни икономически-евтина валута ,по голяма конкурентноспособност.
  обаче европа може да задлъжнее до дам,че да се превърне в гърция и ирландия..... и то май на там вече е тръгнало...... тогава кой е печелившия?бенефита от фалшив нисък долар,срещу риска от дифолт по дълг?
        аз лично залагам както винаги на федералния резерв...... едиствената частна централна банка в света ..... и не случайно държавата с частна централна банка в момента е номер 1 в света.......
      проблема е,че нито аз,нито който и друг,дето съм питал не може да открие смисъла в тази игра. играта има голям смисъл,докато кредитирания е състоятелен...... но идва момента,когато самия кредит го превръща в несъстоятелен-демек пирамида...... даваш му пари,че да продължава да съществува,вместо той да расте по бързо от цената на този заем и да има далавера за всички.
 за мен лично еврозоната отдавна е несъстоятелна. 

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Асене, ще те цитирам, защото нещо ме притеснява и не го разбирам:

ук вече меркел не лъже директно,както бе досега,а виждаме напредък-вместо да лъже,тя предпочита да "спестява" истината......
       първо се "притеснява" за сидиесите..... тва вече казвах,че е минимален проблем,НЕ Е ГЛАВНИЯ.... защото те се издават от няколко инвестиционни банки,повечето от тях дори са английски.....
     ама "другите" инструменти  :D ........ меркел ги представя така,се едно тези деривативи ще "изпарят" парите... няма такъв дериватив,който да изпарява пари..... един губи,друг печели..... та,кво толко я притеснява меркел ,ако една немска банка загуби и даде парите на друга немска банка?ами няма кво да се притеснява жената.... нещо не се вързва..... освен ако всички немски и френски банки не са сключвали сделки с американски..... виж тогава ВЕЧЕ ЩЕ ИМА ИЗПАРЯВАНЕ НА ПАРИ ..... от европата,за към сащ  :D .......


Как разбра от тази информация, че става дума се СиДиЕс-ите?

На 2-ро място: кои са другите инструменти? Съдейки по насрещните сделки в международната търговия, защо реши,че няма вариант за дериватив, който да изпарява пари? В търговията, принципът е всички контрагентни да печелят нещо, а не - единият да печели, а другият да губи....

Може би въпросите ти се струват наивни, ама и ние искаме да разбираме за какво ни се говори...

аз за кво става въпрос знам не само преди меркел.....дори и преди евробанките знам...... ако знаеха ,това,което аз знаех,такива като дойче банк никога нямаше да кълват на такива сделки ;)
     ако знаеха това,което аз знаех,дори и никога нямаше да къват преди на ипотечни деривативи  ;) ;) ;) ;)
    проблема на евро образУванието е не само по ниското му ниво срямо щатското в такава сложна материя.... проблема е и в самочувствието на евро банкерите........
 и липсата им на скептицизъм.......
  значи:
   ако евробанера е бил обран до шушка от американския му колега с ипотечни деривативи и след това американския му колега му предлага сделка,където евробанкера ще прави пари от нищото в пордължение на петилетки......от същия американски колега,който туко що му е съдрал кожата........ много самочувствие в тая европа за сметка на акъл.......
    са,ако цеко минев на ПИБ дойде в дойче банк и предложи "далавера" от нищото на дойче банк....разбирам дойче банк да се съгласи...... ама ако американски фонд на някой от нивото на джордж сорос дойде в дойче банк и предложио да "подарява" пари на дойче банк......  :D :D :D :D :D     толко ли па на швабчетата не моа да им светне ламБата ,че нещо не е така,както требе да е *girl*

хуби,преди 4 години европа е било невъзмоно да се "разпадне" или еврочленка да фалира..... обаче ако някой милиярдер ,дето си е направил милярдите от познаване на НЕВЪЗМОЖНОТО,дойде при мен и ми предложи да ми "подарява" пари,докато европата е "едно" ,не само няма да се съглася на такива сделка,ами веднага ще ми светне ламбата,че тоя човек знае нещо ,което аз не знам..........
    за деривативи по добре да не говорим..... там не само теб те няма,там хора с професорски титли по европата ги няма.....
  няма такъв дериватив,дето всички печелим...... няма и такъв дериватив,дето се "изпаряват" пари..... тва е А и Б в тези отношения..... ако тва не знаеш, как да ти обясня Ю и Я в тая наука?

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
глобал,ето как ще ти обясня кво е дериватив по най лесен начин,че да разбереш,защо пари не се изпаряват,нито всички правят пари:
    дериватива може да е мнооого сложно и много просто нещо...... един от проблемите е,че хора,които разбират сложността му,не могат да разберат и колко е просто:

дериватива е нищо повече от хващане на бас. сидиеса на гръцки дълг е нищо повече от бас:
  ти идваш при мен и ми казваш,че гърчетата ще фалират до 5 години.аз ти казвам,че това е невъзможно и говориш пълни глупости..... и тогава ти ми викаш:
ами кат ти говоря пълни глупости,дай да се хванеме на бас..... и тогава решаваме параметрите на баса,спрямо НЕвъзможността му да се случи:
   
примиума по гръцки сидиеси преди 4 години ако не се лъжа клонеше към 0.1% на година.....
   или:
  ти ми казваш-ще ти давам 1 лев всяка година,ако гърците не фалират,а ако гърците фалират,ти ще ми дадеш 1000 лева.
       КЪДЕ СЕ ИЗПАРЯВАТ ПАРИ,ИЛИ КЪДЕ И ДВАМАТА ПРАВИМЕ ПАРИ? или аз печеля от теб някви кирливи стотинки на месец,или ти печелиш от мен колосална сума,в случай,че невъзможното стане възможно!
 тва ти е дериватива-нищо повече от бас!пари не се изпаряват,те сменят собственика си.....

   

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Интересно би било как да извлечем полза от цялата каша?

Аз го виждам сумарно така:

1. Евро парите са бита карта заради тая патаклама.
2. Имотите почти навсякъде все още поефтиняват.
3. Златото и среброто са в балон пред спукване.
4. Доста долари се напечатаха така, че и УС долара не е добър вариант. (тук май и китайците имат решаваща роля за бъдещето на американските пари)
5. Днес погледнах борсите - навсякъде са надолу( като храктерно за АЕХ днес беше, че абсолютно всички фондове бяха на червено)

При тази ситуация се питам как да реагирам?

За мене лично изборът клони към австралийските пари. Там все още се вижда един лек контролиран ръст на икономиката. Освен кеш може би и акции на големи компании - все по-често се замислям за Майкрософт. И в по-дългосрочен план - Гърция (земеделска земя, индустриални парцели)

Чудя се за СН франковете, но те май също са доста скъпи, както и английските лири, като и двете валути са доста зависими от еврото.

да,долара не е добър вариянт поне за сега. защото американците правят суапови сделки с трише- вместо трише да напечати евро за покриване на загубите си,той трупа дълг към сащ и налива доларова ликвидност-евро банката като е пред фалит и вместо да й дадеш евро,й даваш долари,кво става? ами тя трябва да ги продаде и да купи евра.
   тоя процес един ден ще спре,но никой не знае кога ще е.но докато европа трупа дълг към щатите,трише моа да си прави еврото квато цена той си поиска. и тва е въпрос на който тук се чудиме с няколко колеги:
    кой ще спечели в крайност от цялата тази игра?
  за сега сащ печелят ,защото хем европа задлъжнява към тях,хем става по силни икономически-евтина валута ,по голяма конкурентноспособност.
  обаче европа може да задлъжнее до дам,че да се превърне в гърция и ирландия..... и то май на там вече е тръгнало...... тогава кой е печелившия?бенефита от фалшив нисък долар,срещу риска от дифолт по дълг?
        аз лично залагам както винаги на федералния резерв...... едиствената частна централна банка в света ..... и не случайно държавата с частна централна банка в момента е номер 1 в света.......
      проблема е,че нито аз,нито който и друг,дето съм питал не може да открие смисъла в тази игра. играта има голям смисъл,докато кредитирания е състоятелен...... но идва момента,когато самия кредит го превръща в несъстоятелен-демек пирамида...... даваш му пари,че да продължава да съществува,вместо той да расте по бързо от цената на този заем и да има далавера за всички.
 за мен лично еврозоната отдавна е несъстоятелна.

Асене, неслучайно се запитах каква е моята позиция сега и как да се предпазя при евентуално обезценяване на еврото.

От една страна имам ипотека в евро, ако еврото се обезцени то банката губи. Обаче банката ще изгуби само моят кеш не е в евро а в друга "твърда" валута. Защото колкото и да се обезцени еврото спрямо другите валути, то доходите на европейците ще са си в евро. Аналогичен е случаят в момента с имотите в Америка сега за нас европейците, валутата ни е скъпа отделно цените в САЩ падат и сега за евопейците цените на НИ в САЩ са дори смешни. Обаче когато се обърне баницата (а тя ще се обърне), това което става в САЩ сега ще се случи на Европа дори и с по-голяма сила.
Накъде вървят нещата е ясно ти доста ни помагаш да разбереме посоката. Остава да се опитаме да се ориентираме във времето. Според мене евробанкерите и европолитиците ще крепят нещата до 2013 или поне докато им изтекат мандатите на правителствата. После да му мислят следващите... Отказът на англичаните да участват в наливането на пари в Гърция е ясен знак накъде вървят нещата.

Сега да те попитам: какво милиш за позиции в австралийски или новозеландски пари? Икономиките им не са толкова вързани за европа и САЩ, може би повече с Тайван и Сингапур което е обусловено и от географското им положение. Исторически погледнато те и от 2-рата световна война не са разбрали кой знае колко там в тази част на света.

От друга страна си мисля че чешките крони са добра алтернатива на австралийските долари. Чешката икономика дърпа нагоре а въвеждане на еврото в чехия засега се отлага.
« Последна редакция: 24 Юни, 2011, 00:40:53 от Невидимко »

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Интересно би било как да извлечем полза от цялата каша?

Аз го виждам сумарно така:

1. Евро парите са бита карта заради тая патаклама.
2. Имотите почти навсякъде все още поефтиняват.
3. Златото и среброто са в балон пред спукване.
4. Доста долари се напечатаха така, че и УС долара не е добър вариант. (тук май и китайците имат решаваща роля за бъдещето на американските пари)
5. Днес погледнах борсите - навсякъде са надолу( като храктерно за АЕХ днес беше, че абсолютно всички фондове бяха на червено)

При тази ситуация се питам как да реагирам?

За мене лично изборът клони към австралийските пари. Там все още се вижда един лек контролиран ръст на икономиката. Освен кеш може би и акции на големи компании - все по-често се замислям за Майкрософт. И в по-дългосрочен план - Гърция (земеделска земя, индустриални парцели)

Чудя се за СН франковете, но те май също са доста скъпи, както и английските лири, като и двете валути са доста зависими от еврото.

да,долара не е добър вариянт поне за сега. защото американците правят суапови сделки с трише- вместо трише да напечати евро за покриване на загубите си,той трупа дълг към сащ и налива доларова ликвидност-евро банката като е пред фалит и вместо да й дадеш евро,й даваш долари,кво става? ами тя трябва да ги продаде и да купи евра.
   тоя процес един ден ще спре,но никой не знае кога ще е.но докато европа трупа дълг към щатите,трише моа да си прави еврото квато цена той си поиска. и тва е въпрос на който тук се чудиме с няколко колеги:
    кой ще спечели в крайност от цялата тази игра?
  за сега сащ печелят ,защото хем европа задлъжнява към тях,хем става по силни икономически-евтина валута ,по голяма конкурентноспособност.
  обаче европа може да задлъжнее до дам,че да се превърне в гърция и ирландия..... и то май на там вече е тръгнало...... тогава кой е печелившия?бенефита от фалшив нисък долар,срещу риска от дифолт по дълг?
        аз лично залагам както винаги на федералния резерв...... едиствената частна централна банка в света ..... и не случайно държавата с частна централна банка в момента е номер 1 в света.......
      проблема е,че нито аз,нито който и друг,дето съм питал не може да открие смисъла в тази игра. играта има голям смисъл,докато кредитирания е състоятелен...... но идва момента,когато самия кредит го превръща в несъстоятелен-демек пирамида...... даваш му пари,че да продължава да съществува,вместо той да расте по бързо от цената на този заем и да има далавера за всички.
 за мен лично еврозоната отдавна е несъстоятелна.

Асене, неслучайно се запитах каква е моята позиция сега и как да се предпазя при евентуално обезценяване на еврото.

От една страна имам ипотека в евро, ако еврото се обезцени то банката губи. Обаче банката ще изгуби само моят кеш не е в евро а в друга "твърда" валута. Защото колкото и да се обезцени еврото спрямо другите валути, то доходите на европейците ще са си в евро. Аналогичен е случаят в момента с имотите в Америка сега за нас европейците, валутата ни е скъпа отделно цените в САЩ падат и сега за евопейците цените на НИ в САЩ са дори смешни. Обаче когато се обърне баницата (а тя ще се обърне), това което става в САЩ сега ще се случи на Европа дори и с по-голяма сила.
Накъде вървят нещата е ясно ти доста ни помагаш да разбереме посоката. Остава да се опитаме да се ориентираме във времето. Според мене евробанкерите и европолитиците ще крепят нещата до 2013 или поне докато им изтекат мандатите на правителствата. После да му мислят следващите... Отказът на англичаните да участват в наливането на пари в Гърция е ясен знак накъде вървят нещата.

Сега да те попитам: какво милиш за позиции в австралийски или новозеландски пари? Икономиките им не са толкова вързани за европа и САЩ, може би повече с Тайван и Сингапур което е обусловено и от географското им положение. Исторически погледнато те и от 2-рата световна война не са разбрали кой знае колко там в тази част на света.

валутите за мен са казино и нищо повече и докато това не се оправи,шанса ти е 50/50 .
защо са казино-ами защото имаш намеса,която изкривява фундамента. моа ли да ми кажеш как така европа с всичките си проблеми,които на всичкото отгоре вече не са тайно прикривани,а реалност,държи такава висока стойност на валутата си?амис дълг.до кога ще продължава това?
  или да вземем къмодити държавите,които не дирижират валутите си,като европа,сащ,япония,китай- те имат НЕдирижиран от централните им банки фундамент,проблема е,че наливаната ликвидност от държави като сащ и япония влияе на къмодитис,а те пък са фундамента на държави като австралия и канада.те също имаш косвено изкривен фундамент........
   златото ако падне,голяма част от поскъпването на австралийскя долар е свързано със златото.дори и да познаеш съсипването на европа,спрямо австралия,и австралия да не прави валутна намеса,както сащ,пак имаш риска от падане в златото.
    хем ще познаеш европейските проблеми,хем може да загубиш,ако пукне златния балон......
  всичко е така навързано и корелативно и избило от параметрите на всякакви фундаментални граници,че валутите са нищо повече от комар.другаде тябва да се търси далавера. ама с корелативен хедж,защото ако европа рухне,бая цирк ще е.... демек,рисковано е да купуваш американски акции ,защото евросмърт ще убие и тях...... обаче е доста хитро да направиш хедж - шорт евроакции,лонг американски акции..... тогава в дългосрочен аспект ,ако европа не рухне ,американските акции ще се качат повече от евро акциите,а ако евро рухне,тогава евроакциите ще паднат повече от американските.
     иначе аз нищо друго не виждам,при държавни и политически намеси ,риска се крие навсякъде и никъде......
  за тва и световната икономика ще буксува в длизките години-защото нямаш "сигурност" ,всеки ще го е страх да инвестира и да се разраства,поради тоя социялистически капитализъм.... нито знаят кога ще свърши,нито кво ще стане ,ако свърши......
      имаш ли несигурност и липса на вяра в системата,няма да имаш прогрес......
     
« Последна редакция: 24 Юни, 2011, 00:58:35 от acen1975 »

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил


От друга страна си мисля че чешките крони са добра алтернатива на австралийските долари. Чешката икономика дърпа нагоре а въвеждане на еврото в чехия засега се отлага.

хм,не се подвеждай по добра икономика/скъпа валута ....
  риска в чехия е,че имат голями чужди индустриялни инвестиции,които са за производствен износ към самата европа.
  тойота и дженерал илектрик камара заводи отвориха в чехия и полша.
    обаче,ако тойтоа отиде при чешкия финансов министър и каже-кроната много поскъпна спрямо еврото,ако не ни дадете няква помощ срещу това,или ако не обезцените кроната си,ще бъдеме притиснати да изнесеме фабриките си в испания?
    чешкия финансов министър веднага ще понапечати крони и с тях ще купи германски дълг........хем ще си намали цената на валутата,че да запази бизнесите си,хем германия ще му плаща лихва за това ;)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил

да,долара не е добър вариянт поне за сега. защото американците правят суапови сделки с трише- вместо трише да напечати евро за покриване на загубите си,той трупа дълг към сащ и налива доларова ликвидност-евро банката като е пред фалит и вместо да й дадеш евро,й даваш долари,кво става? ами тя трябва да ги продаде и да купи евра.
   тоя процес един ден ще спре,но никой не знае кога ще е.но докато европа трупа дълг към щатите,трише моа да си прави еврото квато цена той си поиска. и тва е въпрос на който тук се чудиме с няколко колеги:
    кой ще спечели в крайност от цялата тази игра?
...

Засега е ясно обаче кои са губещите - целият европейски юг (произвеждащ предимно селскостопански и продукти от леката промишленост). Доколкото ЕЦБ се е превърнала в слуга на Оупа, зинала с уста да лапне целия свят това ще е дереджето! Югът ще бъде систематично опустошаван!

Три пъти фалиралата (и все още неиздължилата се за погромите си) през 20ти век Германия е невъзможно да промени нрава си! Дори се прави на спасителка!!! (От парите отпускани за Гърция, в Гърция не влиза и една стотинка, но пък се увеличава гръцкият дълг. Германия може три пъти да не плати, но Гърция, Ирландия и Португалия - не може!!!)
Не разбирам американската игра и защо изправиха на крака Германия както след първата, така и след втората световна война - след втората интересите са по ясни - не можеха да разчитат нито на петлювците, нито на единоезичниците си! (Много се разминавам в мнението си с Начев и Неарвана за немското икономическо чудо и немското трудолюбие!!! Само в едно съм съгласен с Начев - че са полицейска държава - затова и чуството му там, че го следят!)
Американската филантропия, доколкото е останала, сама по себе си не обяснява американската политика. Че немците са им задължени (още от трийсете години) също!
И да призовава Обама да се помогне на Гърция, и един трилион да подарят на гърците, при така структурираната икономика и политики след няколко години ще се окаже, че гърците дължат 5!

Не е възможно да съществува такъв осмикрон - обединена Европа и германците (все едно да кажем Руснаците) в нея! Не е било! не са били! не са! и няма да станат европейци! Най-големия им принос в Европа е золумджийстото!
Единствения шанс за успешно политическо обединение на Европа е Германия да бъде изгонена - да си вземе марката и ако иска да я държи високо до небесата - тъкмо няма да има нужда от рестриктивни мерки! С Германия в Европа Европа просто се превръща в Оупа!


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Та и друго се сетих докато дремех...
Какви са тези независими централни банки? Кои са тези тарикати дето са се събрали и независимо от суверена, било той народ или монарх, ще регулират паричното предлагане и икономиката на държавите? Кой ги е избирал, кой ги е назначил и пред кого са отговорни?
Ако дивашката политика на един върховен банкер разкатава цели региони, чие канче трябва да се набие? - неговото или на управника на региона или на върховния управник?
Ако е така, защо едни банки могат да регулират паричното предлагане, да имат емисионни права и да са независими от правителства, демек да са по привилегировани от други, а други да го нямат?

Централните банки, ако не се лъжа бяха де факто и де юре доскоро инструмент за провеждане на правителствена политика. И ако не станат отново такъв инструмент, нищо добро не ни чака!
Не съм поглеждал каква е честота на финансовите кризи исторически, но нещо ми се струва, че последните 2 столетия тя е далеч по-голяма от предходните!
ЕЦБ на чие правителство се отчита? Европейско такова - нема!!! Ма има Оупа с галска гарнитура!

п.п.
Наскоро някъде четох или гледах, че само 35% процента от Гръцката Централна Банка принадлежат на Гърция. Останалите - неизвестно кому! Вероятно на Р...

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
глобал,ето как ще ти обясня кво е дериватив по най лесен начин,че да разбереш,защо пари не се изпаряват,нито всички правят пари:
    дериватива може да е мнооого сложно и много просто нещо...... един от проблемите е,че хора,които разбират сложността му,не могат да разберат и колко е просто:

дериватива е нищо повече от хващане на бас. сидиеса на гръцки дълг е нищо повече от бас:
  ти идваш при мен и ми казваш,че гърчетата ще фалират до 5 години.аз ти казвам,че това е невъзможно и говориш пълни глупости..... и тогава ти ми викаш:
ами кат ти говоря пълни глупости,дай да се хванеме на бас..... и тогава решаваме параметрите на баса,спрямо НЕвъзможността му да се случи:
   
примиума по гръцки сидиеси преди 4 години ако не се лъжа клонеше към 0.1% на година.....
   или:
  ти ми казваш-ще ти давам 1 лев всяка година,ако гърците не фалират,а ако гърците фалират,ти ще ми дадеш 1000 лева.
       КЪДЕ СЕ ИЗПАРЯВАТ ПАРИ,ИЛИ КЪДЕ И ДВАМАТА ПРАВИМЕ ПАРИ? или аз печеля от теб някви кирливи стотинки на месец,или ти печелиш от мен колосална сума,в случай,че невъзможното стане възможно!
 тва ти е дериватива-нищо повече от бас!пари не се изпаряват,те сменят собственика си.....

 

Не ми се вярва банките да " хващат бас" върху вероятности, при това подплатени с пари. Суапът ( в търговията) е измислен с цел оптимизация на сделката-икономия на средства за транспорт, застраховка, съкръщаване на времето за доставка.

А нали става дума за сделка- т.е. за взаимно-изгодно договаряне. Защо да няма изпаряване на пари. В търговията правим насрещни сделки с 4 страни, една от които не може да изпълни задълженията си по договора. Тогава всички страни хлътват и може би ако е намесена застрахователна компания- тя плаща щетите  или процентът, който предварително е договорен.
« Последна редакция: 24 Юни, 2011, 08:22:28 от global »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил

Интересни, (много интересни), но спорни разсъждения:

   за тва пък европата се нахаква с наливане на пари в гърция.ха са представи си,ако попандео успее да прехвърли целия гръцки банков дълг в държавен,а после фалира гърция :D
  кво се получава- инвестициите в бг ако донесат към 80% загуби (според мен на там отива) ,обаче ако 100% от банковия гръцки дълг се трансферира в държавен и после не се изплати,накрая следва,че гърците са си купили бг без пари,а цялото рухване на държавата ще бъде поето от евроданъкоплатеца с коствени загуби в евробанковата система и най вече ЕЦБ ........
    и накрая гърция ще си притежава бг ,от където ще си изтеглят всеки появил се свободен кеш в продължение на десетилетия ;)
   та точно обратното е на това,което си мислите- страхувате се гръцките банки в бг да не фалират,а точно ако фалират,това ще е най добрия вариянт за бг.ако не фалират,тогава бг е роб на гърция.


Няма вариант, според мен, ако гръцкия дълг се одържави, да не се изплати. Може на порции, и за много дълго време, но той ще се плаща. Този вариант, който предвиждаш, според мен е невъзможен. Още повече, гръцките банки не инвестираха много пари в реалната бълг.икономика, по-скоро бяха източник на пари за гръцката икономика. Ако погледнеш реалния банковия дял на всички гръцки търговски банки, ще видиш, че 30 % е официално, но според мен тежестта им е много по-малка. Особено от година и половина, две, когато се очертаха проблемите на гръцките банки. Във всички случаи, дори да излезеш прав, единствено тези 30 % от бълг. икономика могат да бъдат роб на Гърция.




      голяма грешка ще е попандрео да вдигне данъците.представи си колко други компании ще последват кока кола и тотално ще колабират гръцката икономика...... обаче европейците ако спасяват квото и да е до 2013,тва няма да се почувства до тогава ,но после ще си ебе майката за кратко,когато гърция приеме драхмата ,което ще доведе до дъно,гърците ще намалят данъците и обезценят драхмата,което ще доведе до връщане на бизнес там........

Няма вариант да не се вдигнат данъците. При ик.проблеми, ще има безработица, "гладен" държавен бюджет и много "гладно" население и чиновници.



global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Искат лиценз!

itso

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 32
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +3
    • Профил
[..................................................
  обаче европа може да задлъжнее до дам,че да се превърне в гърция и ирландия..... и то май на там вече е тръгнало...... тогава кой е печелившия?бенефита от фалшив нисък долар,срещу риска от дифолт по дълг?
        аз лично залагам както винаги на федералния резерв...... едиствената частна централна банка в света ..... и не случайно държавата с частна централна банка в момента е номер 1 в света.......
     проблема е,че нито аз,нито който и друг,дето съм питал не може да открие смисъла в тази игра.играта има голям смисъл,докато кредитирания е състоятелен...... но идва момента,когато самия кредит го превръща в несъстоятелен-демек пирамида...... даваш му пари,че да продължава да съществува,вместо той да расте по бързо от цената на този заем и да има далавера за всички.
 за мен лично еврозоната отдавна е несъстоятелна.
........
Асене, според мен смисъла на тази игра е създаването на Втората частна централна банка в света. Още повече , че  и от Меркел започнаха да се чуват призиви, частни инвеститори  да се включват в спасяването: сега на Гърция, ама след години може и на цяла Европа  :D (нищо чудно да е 2013 - 100-годишнината на ФЕД  :D :D :D)
« Последна редакция: 24 Юни, 2011, 12:57:29 от itso »