Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1224976 пъти)

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил

  ..........
 в сащ също почнаха да навиват вой,защото сащ са най големия спонсор на МВФ и директно вече имаш нападки към фонда,че американски пари се изпаряват за спасяване на еврочленки..... как пък преди не реваха за спасяване на други държави-ми нали тва е смисъла на фонда.....а сега тръгнаха да мрънкат......
  а па тоя французин,дето се наду и реши да вкарва всичките кинти в еврозоната как го хакнаха в ню йорк,не е истина.... бая народ трябва да е разсърдил,че да го вкарат в затвора...... лице с дипломатически статут и бъдещ кандидат за президент на франция да го заключат за опит за изнасилване и точно 3 дни преди гласуване за къв да е транша за гърция и португалия...
      тръгнал нашия с американски средства да играе против американците *sheep*
   мноооого случайности напоследък *girl*

    :) Тъкмо тези индикации  ("случайни случайности" както обичаш да казваш) ме карат да мисля, че най-вероятният кандидат да дръпне килимчето е МВФ. Само трябва да изберат подходящия момент - ситуацията в Гърция да прерастне в политическа криза, което да им даде възможност с прискърбно изражение и съчувствен тон да обявят : "Изключително голямо е желанието ни да помогнем на Гърция, но рискът да се загубят парите на МВФ е станал неприемливо висок".
   В интересни времена живеем, дано не се окаже че са от китайското проклятие  :o
   Хайде със здраве на всички още будни съфорумци *drinks*

да,интересни са времената...... те кво става след 10 години социялистически капитализъм...... увеличена бюрокрация ,централизиране на  капитали,които номенклатурчиците да преразпределят под формата на "стимули" ,"дотации" и незнам сиквоси,вместо да оставят добрите бизнеси да се развиват,те ги облагат с по голям данък,с който стимулират останалите....   социялизъм с "капиталистическа нотка" ,или капитализъм със социялистически нюанс..... кое е точно от двете не знам,знам,че така пазарна икономика и всободни капиталови пазари не се правят......напротив-тва убива и конкурентно способността и антропънюършипа ,а за сметка на това засилва лобизъма,връзките и източването на ресурс....
      а за гениялната идея единна валута с  единна централна банка и самосточтелно емитиране на дълг от всяка членка,тва,не знам кой идиот го е измислил,но точно от там се почнаха проблемите в еврозоната.......10 години абсурд и вече бившите социялистически бедняци не искат да чуят за обединение са франция и германия...... кво ли ще бъде след още 10 години..... французите ще почнат да емигрират в полша и чехия и турция *sheep* *sheep*
  то сега тва звучи още невъзможно и нереално,ама преди 4 години също така би звучало това,което става днес......
      кой ли би повярвал,че сащ ще спасява на два пъти европа,без европа да е имало трета световна война...... че румъния ще каже- ебете си майката с ващо евро,дръжте си го,ваше си е.....че евробанкерите ще обвиняват щатските им колеги,че са им прдавали сложни инструменти на ипотечния маркет и колко лоши били американците и как тръгнала от там кризата.... и никой не посля да попита,ЗАЩО евробанкерите са купували нещо,което не са го разбирали.....
      че една от най малките и най бедни членки на еврозоната ще се подиграва,гаври и рекетира цялата еврозона,начело с франция...... кой ли би повярвал преди няколко години.... наистина в интересен свят живееме.... а дори цирка още не е свършил.... бая представления тепърва предстоят.... ще имаме и клоуни и жонгльори и КАСКАДЬОРИ  *girl*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
жоро,драсни някой ред за имотите в гърция,кога имаш повече време.има ли изменения в сравнение с миналата година,когато си говорехме за тях?


Не са мръднали! (При спрели от 4 години продажби!!!)
Във всеки един моментпо  по графиките се отчитат цената на квадратен метър/апартаменти/Гърция като цяло, съответно за последните 100, 200, 300, 400, 500 апартамента


nearvana

  • Гост
и един малко по-друг поглед към "успехите" на частната фед  постигнати с печатане на пари

91.3% Correlation Between Foodstamp Usage And The S&P, Or How "Wealth Effect" = "Poverty Effect"
http://www.zerohedge.com/article/913-correlation-between-foodstamp-usage-and-sp-or-how-wealth-effect-poverty-effect
"And for all those who somehow passed the Captcha yet wonder why just two years of data: March 2009 is when QE1 aka "Wealth Effect" started. "

44 милиона на купони за храна в америка...
частните фирми имат за цел печалба ... честно казано се съмнявам това да е истинската идея на една централна банка.


  доколкото знам ецб няма право да печата пари и поради това просто претаква новосъздадени долари заети от ФЕД  за подобряване на ликвидността на банките в европа. лично според мен де се смята че едва ли не европейските и американските банки са в някакъв вид враждебни действия е доста наивно. звучи ми като постоянната война в 1984 между океания,  евразия и изтазия, чиято цел е единствено да отвлече вниманието на хората от истинските проблеми. А те са че централните банки спасяват банковите системи и разказват играта на дребния и средния бизнес.
Фед, можейки да печата пари, налива пари в банковите системи на сащ и европа. В сащ това става чрез POMO а в европа чрез изкупуването на всякакъв джънк от ЕЦБ  ... с пари на ФЕД. Капитала на ЕЦБ е 16 милиарда а държат гръцки книжа с номинал 40-50млрд .... де факто без допълнително финансиране са фалирали.
 *drink11*

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
жоро,драсни някой ред за имотите в гърция,кога имаш повече време.има ли изменения в сравнение с миналата година,когато си говорехме за тях?

Не са мръднали! (При спрели от 4 години продажби!!!)
Във всеки един моментпо  по графиките се отчитат цената на квадратен метър/апартаменти/Гърция като цяло, съответно за последните 100, 200, 300, 400, 500 апартамента


четири години замръзнал маркет без падане...гърците  бият всякакви рекорди по еластисити....само че по принцип колкото повече се отлага във времето,толкова повече ще паднат номинално. поне в повечето случаи така  става.да видим гърция дали ще е "феномен" ....  липсата на данъци по тях определено оказва влияние.
   ше чЕкаме.времето е наше. *drinks*

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
жоро,драсни някой ред за имотите в гърция,кога имаш повече време.има ли изменения в сравнение с миналата година,когато си говорехме за тях?

Не са мръднали! (При спрели от 4 години продажби!!!)
Във всеки един моментпо  по графиките се отчитат цената на квадратен метър/апартаменти/Гърция като цяло, съответно за последните 100, 200, 300, 400, 500 апартамента


четири години замръзнал маркет без падане...гърците  бият всякакви рекорди по еластисити....само че по принцип колкото повече се отлага във времето,толкова повече ще паднат номинално. поне в повечето случаи така  става.да видим гърция дали ще е "феномен" ....  липсата на данъци по тях определено оказва влияние.
   ше чЕкаме.времето е наше. *drinks*

... *drinks* и аз от 4 години досега се оглеждам и чакам на пусия  *alcohol*, тази година от средата на август пак ще съм там и пак обикаляне, пак звънене по телефони, пак балкански пазарлъци... абе знаете как е  *rofl*
Най-големия проблем обаче си остава езиковата бариера, гърците не са любители на владеенето на чужди езици.
Отделен е въпросът че продажбата на имот пре интернет за гърците е непозната практика, даже когато на място са сложили табела за това че е "полетяло" , в 80% от случаите има само телефон и никаква друга информация. Отделен е въпросът че съм попадал на земя която вероятно съм щял да купя, ако освен "ПОЛЕТЯЛО" имаше някаква информация за връзка. (имал съм такива поне 5 случая)
« Последна редакция: 26 Юни, 2011, 10:18:43 от Невидимко »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
четири години замръзнал маркет без падане...гърците  бият всякакви рекорди по еластисити....само че по принцип колкото повече се отлага във времето,толкова повече ще паднат номинално. поне в повечето случаи така  става.да видим гърция дали ще е "феномен" ....  липсата на данъци по тях определено оказва влияние.
   ше чЕкаме.времето е наше. *drinks*

И аз така си мислех! Ама... :)
Вече си мисля, че може и да паднат, ама ако гърците се сбият или ги удари цунами!  :)
Във всеки случай, имотите в гърция играят ролята на спестовни касички. Необлагаеми!
Към момента необлагаеми са имоти на стойност до 400 000 евро по данъчна оценка (близка е до пазарната). Канят се да ги направят 200 000.
Спестовни касички с най-голяма вместимост са земеделските земи покрай морето с данъчна оценка на земеделски земи.

-------------------------------
п.п.
Все си мисля, че в България, че и не само, има крайно изкривено мнение за икономиката на Гърция.
Предполагам, нещата тръгват още от Захари Стоянов обесняващ в записките си, че на гърците им било по-лесно да въстанат, защото имали клефтетата (хайдутите) и били голи и боси, пък българина трудно се вдигал, защото бил чорбаджия!!! (Допускам, че го е писал без да е стъпвал в Гърция)
По пресните впечатления на българина са от гражданската и от ВСВ, когато в Гърция, благодарение на човеколюбива Германия измират над 300 000 от глад (по най-ниски оценки). Дядо ми е бил по него време в окупационния корпус и ми е разказвал как са чакали край поделението за остатъците от храната им. Беше жив, като тръгвах за Гърция и не можеше да повярва, че времената така са се променили.
Други имат впечатления от многобройната гръцка емиграция и правят същите изводи като дядо ми. Но забравят, че нейният произход основно не е от същинска Гърция, а от Мала Азия, Македония и Тракия (малко като нашата Странджа Сакар). След малоазийската си военна авантюра 5 милионна Гърция приема над 1 млн  емигранти подгонени от турците, чиято единствена собственост са само дрипите на гърба им. По късно идват подгонените от Константинопол, от Египет и т.н... такива емигранти-гърци Гърция приема и до днес. И като си оправят документите мнозина от тях търсят по-добри места, било по Европа било към Америка.

Нито впечатленията на Захари Стоянов са верни, нито картината на ВСВ запомнена от дядо ми отговарят на една трезва оценка за един по дълъг период.

Исторически, Гърция въстава по време на кърджалийския период в Османската империя.
Не въстават бедните, а обедняващите, разоряваните.
Всъщност, по него време вече гръцките корабостобственици плуват под руски флаг (след кючуккайнарджа), де факто целият османси търговски флот е гръцки, де факто виенската борса  е контролирана от гръцката търговска колония, както и търговията в много от средиземноморските градове, България и Румъния. И... особеното при гърците е че слабо се асимилират и повечето остават свързани поколения с Гърция.

В днешно време препоръчвам на приятели да хвърлят един поглед през гугъл на размерите на солунската промишлена зона - основната (защото са няколко) е на площ долу-горе колкото цялото софийско поле, вярно не особено уплътнена. Към това трябва да добавим и т.н. "тихи производства" в рамките на жилищните квартали.
Гръцкият бизнес е много раздробен и малък. Колко е ефективен, не се наемам да споря, но поне в строителния бранш нещата работеха като по часовник!

И... климата!!!
В Гърция имаш 1 месец лошо време (горещините август някой и друг студен ден зимата) и 11 месеца синьо небе и слънце. Земята не е от най-плодородните, но к.ра си да боднеш ще порасне, няколко месеца преди да цъфне в по-голямата част на Европа.

Как стигна Гърция до днешното си състояние (а и то не е такова каквото изглежда от медиите след като от България продължават да идват берачи на маслини кайсии и  пр... вероятно или поне на мен така ми се струва куца най-вече строителния бранш)  намирам за резултат не толкова на икономическата логика, колкото на икономическото вагабонтство и на политическата шарлатания.
« Последна редакция: 26 Юни, 2011, 13:55:34 от goro »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
... *drinks* и аз от 4 години досега се оглеждам и чакам на пусия  *alcohol*, тази година от средата на август пак ще съм там и пак обикаляне, пак звънене по телефони, пак балкански пазарлъци... абе знаете как е  *rofl*...

Невидимко, като гледам ще ти трябват 40!  *drinks*
Като имаш предвид, че само при мен чакат на пусия няколко милиона и следя всичко което се появява от Катерини до Кавала, (колко чакат при колеги не знам и не включвам) - направи си сметката дали ще улучиш от България. Дано си късметлия!

И... повечето от нещата които гледаш край Аспровалта не са за продаване! Те са: "Ако някой ми даде тези пари ще го дам! Но иначе не. Зор нямам!"
Долу горе така стои въпроса и с недостроените мезонети. Ако не ме лъжат спомените ми - за дълъг и скъп развод става дума, не за нужда от пари!!!

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
... *drinks* и аз от 4 години досега се оглеждам и чакам на пусия  *alcohol*, тази година от средата на август пак ще съм там и пак обикаляне, пак звънене по телефони, пак балкански пазарлъци... абе знаете как е  *rofl*...

Невидимко, като гледам ще ти трябват 40!  *drinks*
Като имаш предвид, че само при мен чакат на пусия няколко милиона и следя всичко което се появява от Катерини до Кавала, (колко чакат при колеги не знам и не включвам) - направи си сметката дали ще улучиш от България. Дано си късметлия!

И... повечето от нещата които гледаш край Аспровалта не са за продаване! Те са: "Ако някой ми даде тези пари ще го дам! Но иначе не. Зор нямам!"
Долу горе така стои въпроса и с недостроените мезонети. Ако не ме лъжат спомените ми - за дълъг и скъп развод става дума, не за нужда от пари!!!

goro, и да не купя не е болка за умиране. В Гърция съм си намерил едно местенце почти пуст плаж, има душ ток има наблизо, а и моята каравана е със слънчев фотоволтаик който храни хладилника, Airco-то, осветлението и сателита т.е. автономен съм откъм енергийни нужди. Имам баня/тоалетна в караваната но ми се ще да е свъзрзана или към канализация или към септична яма та затова ми е зора за земя 400-600м2 не повече пък и един навес за повече сянка.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Баш 40 години да се чака не е нужно - след 2 - 3 години е времето.  Така или иначе до 12 месеца Гърция ще изпадне в дифолт и ще изостави еврото.
Новото-бъдещо гръцко правителство на националното спасение ще напечата Новата Драхма (НД), ще обърне спестяванията в НД и след няколко седмици ще я обезцени драстично. После какво ще се случи ...., темата е много дълга и касае болезнено почти всички PIIGS-чета и слаби иконимики като бг-ската.
Та за цените на имотите в Гърция след дифолта и, проблемът тогава ще е в това, че никой от тези дето сега се ослушват и натискат за инвестиции в Гърция няма да искат да купуват - в т.ч. и г-н Невидимко.


Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Баш 40 години да се чака не е нужно - след 2 - 3 години е времето.  Така или иначе до 12 месеца Гърция ще изпадне в дифолт и ще изостави еврото.
Новото-бъдещо гръцко правителство на националното спасение ще напечата Новата Драхма (НД), ще обърне спестяванията в НД и след няколко седмици ще я обезцени драстично. После какво ще се случи ...., темата е много дълга и касае болезнено почти всички PIIGS-чета и слаби иконимики като бг-ската.
Та за цените на имотите в Гърция след дифолта и, проблемът тогава ще е в това, че никой от тези дето сега се ослушват и натискат за инвестиции в Гърция няма да искат да купуват - в т.ч. и г-н Невидимко.

Ами тия гърци дето не побързат да си сменят еврата в нови драхми ми ги задържат за няколко седмици, ще си купят повече драхми. Ами тия дето пред дифолта продадат някоя буренясала ливада на припек на такива като Невидимко и им приберат размекващото се евро и после изчакат няколко седмици и направят като първите. Абе няма ли как още от сега да почваме да ги шортим гръцките ливади, ако че 4 години си пазят цената. Иначе на Невидимко идеята му е супер свежа, дай да я купим тая ливада ама не сега да изчакаме догодина, може даже на тайм шеър, аз нямам каравана още ама ги оглеждам напоследък - тия Хобитата на авто шоуто в София много ми харесаха. Ше си купя до догодина със сигурност.
« Последна редакция: 26 Юни, 2011, 21:24:28 от Ivel »

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил
  " Европейските банки ще спасяват Гърция "

  http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/06/26/1112908_evropeiskite_banki_shte_spasiavat_gurciia/

   " ........Кредиторите ще приемат да участват в новия спасителен пакет за Атина, като презапишат облигациите на страната в деня на падежа им и така всъщност ще се съгласят да получат инвестициите си след няколко години, а не веднага....."

     

koganev

  • Гост
Когато дадена валута се обезценява, неизменно се появява заместител. Ако изобщо се появи нова драхма и ако изобщо се обезцени, то веднага цените на НИ (и на много други стоки) в Гърция ще се прехвърлят на някоя стабилна валута. Щом продавачите нямат зор сега, не виждам какъв зор ще имат тогава и кое ще ги накара да продават на безценица. Ако валутата им се обезцени, просто ще оферират в долари, франкове, евра (ако ги има) или каквото им се стори стабилно и конвертируемо. Името на парите, с които смятате да си купите нещо в Гърция, изобщо не влияе на цената на това нещо, щом продавачите са заели позиция "толкова или нищо". За тях това "толкова" няма да се промени с девалвацията, освен ако не са идиоти. А точно пък гърците не са. Търсенето на имоти в Гърция ще е сериозно поне докато климатът на планетата е такъв, какъвто е в момента, а това ще рече не догодина, не след 40 години, а след около 250 млн. години може и да се намери нещо на безценица.
Затова каравана или кемпер е много по-добра идея. Хем пак с покрив, хем пак в Гърция. А когато му се прииска на човек, може и в Хърватска, Словения, Италия, Франция, че защо не и до Испания... при по-голяма отпуска.
« Последна редакция: 27 Юни, 2011, 00:45:51 от koganev »

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Зор продавачите сега може да нямат, обаче нещата ще се променят за по-малко от 250 млн. г.
Когато фалира държавата, изостави еврото и пусне печатницата с Новите Драхми (НД), тя ще обърне насилствено всички депозити в НД по курс 1=1 и после......
За да се спасят от банкрут гръцките банки ще трябва да се национализират. Ще се въведе лимит на сумите, които могата да се теглят от населението. Гръцките фирми, които имат задължения в евро ще почнат да фалират, безработицата ще експлоадира и по улиците ще настъпи хаос и безредици.
Та не знам дали тогава не само Невидимко ще се въздържи да ходи с кемпера си по гръцките плажове.... камо ли пък да си мисли за покупка на имоти там.


Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Абе и аз ви разказвах по-рано че пак ще ни пасат овцете гърците и ще ратайстват из Родопите както са го правили не много отдавана. Ама Горо има завишена оценка за тях, според мен не са чак такива герои и не са читави, измекяри са и са едни най-буклочавите работодатели, не е нужно да се ходи много далече за да се посочат примери. Даже италианците са много по-читави от тях. 

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил

   "Европейските банки близо до споразумение за разсрочване на 70% от гръцкия дълг"

   http://www.investor.bg/news/article/119137/334.html

   "........Саркози настоява, че всяко участие на банките трябва да е доброволно........"

   Какво ли им се обещава срещу тази проява на добра воля и на каква ли цена?  *timeout*