Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1230408 пъти)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
При въвеждане на новата драхма.
Внос на суровини - както всяка една стока от внос, цената ще е висока в драхми. Това, от своя страна ще бъде предпоставка за договаряне за корекция цените надолу, където е възможно. След това има принадена стойност, марж. В него се включват заплатите, които едва ли автоматично ще се изравнят с новия курс. Всичко това, определя по-нисък марж в евро, по-ниска цена за износ, по-ниска и от вносни аналогични стоки. Вносът на стоки, които не са суровини и не са от първа необходимост, ще бъде доста редуциран.
С други думи - висока цена в драхми, ниска цена в евро...

Социално-политическият фактор ... най-сериозният проблем... Те като че, ли точно това искат - въвеждане на драхмата? Нека Жоро да каже... :)

 *drink11*

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
goro, интересно ми е твоето мнение за следното интервю: http://www.economist.com/blogs/newsbook/2011/06/greek-debt-crisis

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
О, Музо на икономиката, вярна последователко на великомъдрия прогностик-комарджия Асен, когато бензина в многострадалната Гърция стане в евро по-евтин, отколкото в България, ела да ми се обадиш.
На другите глупости може и goro да ви отговаря.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

И банките стачкуват... ? Не помня вече къде го прочетох.

Ели, Жоро,

Кажете нещо...

 *drink11*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Понеже днес, набързо  драснах, само да допълня нещо.

97' - точно това се случи - Цените в лева бяха изстреляни, цените в $ бяха на доставна/себестойност, под доставна/себестойност цена. Въпреки надписите по витрините на магазините +n%.
98' - дали защото почна туристическия сезон, лека, полека отначало - нагоре, после много силно, като обороти и като печалба.

Азиатската криза - докато Коганев е понасял удари заради нея, вносителите от Азия, бяха във вихъра си. Не само защото там заплатите бяха назад, а и на всичкото отгоре, не си пипнаха цените, които бяха в местна валута. Въпреки, че беше девалвирана. Беше безумно евтино.  Затова пък, така хубаво си изчистиха складовете. След това, почнаха да пълзят бавно.

Така че, нищо ново под слънцето... :)

 *drink11*
« Последна редакция: 29 Юни, 2011, 00:29:24 от Muza »

fruity

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 10
  • Карма: +2/-0
  • Респект: +2
    • Профил
Кристин Лагард оглави МВФ
http://www.investor.bg/news/article/119226/338.html

Това как се вписва в теорията за милиардите загуби от деривативи върху гръцки дълг? С какво е различна Лагард от Строс - Кан?

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
http://www.marketoracle.co.uk/Article28630.html

Новият шеф на ЕЦБ - Бивш вицепрезидент на "Голдман Сакс" ... ?  :-\

« Последна редакция: 29 Юни, 2011, 00:18:36 от Muza »

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Кристин е французойка и като такава ще защитава и интересите на френските банки, още повече от тази си позиция след време може да стане и първата жена - президент на Франция.
От долната таблица могат да се направят интересни изводи и обяснят действията на политиците.



nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Поради обстоятелството, че картината е доста динамична, пуйствам отново един материал за брутната експозиция на германски банки  към гръцки дълг. Назад я бях дал, но потъна, а и беше сред много други материали.

"FTD ": немските банки се освобождават от гръцките държавни облигации
09.06.2011 07:06
Публикация

Хамбург (ДПА-AFX) – Според  един доклад, предназначен за публикуване в медиите, германските банки са се освобидили от една трета от притежаваните Гръцки облигации  в периода след началото на май 2010 г. Това стана ясно от данните на Bundesbank за
Външни вземания на институциите срещу гръцкото правителство, съобщава  доклад на "Файненшъл таймс" Германия "(четвъртък). По тази причина се счита, че
Банките през януари и февруари 2011 г. са държали до 10.3 милиарда евро в облигации на Атина, докато  В края на април 2010 година те са били около 16 милиарда евро.

По онова време германските банки и застрахователи уверяваха, че са съгласти да  запазят съществуващите кредитни линии на Гърция и гръцките банки
и да не с е  оттеглят от облигациония  бизнес. Това трябваше  да бъде техет
Принос към първия пакет за спасяване на Гърция  / YYZZ / ДП / щб"


Този материал от Банката за международни разплащания е изключително ценен основно в посока да могат да се хванат съотношенията между страните - както длъжници, така и кредитори. Можем да си обясняваме множество обстоятелства, позиции, интереси.
Без подробно познаване на методиката на събиране на данни, по-скоро е непродходящо да се коментира абсолютната величина на дългове и вземания.

Към май 2010 герм. експозиция е била около 16 млрд. евро и тихо са започнали да я редуцират.
През май 2011 стига 10,3 млрд. Е.

Не се връзва с посоченото число 45 Млд. Щ.Д., въпреки различния момент и различната валута.
Нещо в подходите и методиките е различно.




Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Кристин е французойка и като такава ще защитава и интересите на френските банки, още повече от тази си позиция след време може да стане и първата жена - президент на Франция.
От долната таблица могат да се направят интересни изводи и обяснят действията на политиците.





Таблицата е интересна, но от нея не би трябвало да се вадят заключенията за действията на политиците, защото таблицата не дава представа какво по-натам се е случило с въпросните експозиции, дали и как са били суап-вани. А болката са точно суаповете ставали след това. Ето на таблицата се вижда, че немците нямат голяма експозиция в гръцки дълг, но действията им за "спасяването" на Гърция са повече от явни, което ще рече, че болката им от гръцкия дълг е по-голяма от френската болка. Това обяснява и различията им с френците за подхода към "спасяването". Отделно, че след това при евентуален ефект на доминото пак те ще са максимално накиснати.

itso

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 32
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +3
    • Профил

Таблицата е интересна, но от нея не би трябвало да се вадят заключенията за действията на политиците, защото таблицата не дава представа какво по-натам се е случило с въпросните експозиции, дали и как са били суап-вани. А болката са точно суаповете ставали след това. Ето на таблицата се вижда, че немците нямат голяма експозиция в гръцки дълг, но действията им за "спасяването" на Гърция са повече от явни, което ще рече, че болката им от гръцкия дълг е по-голяма от френската болка. Това обяснява и различията им с френците за подхода към "спасяването". Отделно, че след това при евентуален ефект на доминото пак те ще са максимално накиснати.

За Гърция е точно обратното - французите се натискат много (даже за план Б се опитаха неща да споменат  :D), на немците болното място им е точно Ирландия, ако си спомняш  им дадоха 100 млрд без да ги искат :D :D :D
« Последна редакция: 29 Юни, 2011, 14:16:34 от itso »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил

Таблицата е интересна, но от нея не би трябвало да се вадят заключенията за действията на политиците, защото таблицата не дава представа какво по-натам се е случило с въпросните експозиции, дали и как са били суап-вани. А болката са точно суаповете ставали след това. Ето на таблицата се вижда, че немците нямат голяма експозиция в гръцки дълг, но действията им за "спасяването" на Гърция са повече от явни, което ще рече, че болката им от гръцкия дълг е по-голяма от френската болка. Това обяснява и различията им с френците за подхода към "спасяването". Отделно, че след това при евентуален ефект на доминото пак те ще са максимално накиснати.

Не се бях замислил за този аспект на нещата. В конкретния случай това би означавало, че немските банки през последната една година са продължавали да сключват сложни деривативни сделки, които са имали за цел да маскират част от задълженията на страната.  Истина е, че теоретично може да се разсъждава и в тази посока.
Материята е достатъчно сложна и само едно пълно разкриване на цялата информация и документация пред истински експерти може да даде отговор.
Пълното разкриване е по-скоро пожелание.
Субективното ми чувство ме води в посока, че да мисля, че и за самата Меркел това е една относително нова информация.
Маже и да греша, но понятието ПИГС се появи като журналист. хрумка преди около 3 години, някъде 2008, около краха на Лемън. Предполага се, че инсайдерите във финансовия бранш са били наясно с дереджето от по-рано. Да кажем, че 2006 - 2007 г. вече е имало ясни индикации, че една Гърция задлъжнява до размер, кайто прави трайно обслужване на дълга във времето по-скоро нереалистично.  Моето предположение, че някъде около този период е започнало да се мисли (и действа) за маскиране на дълговете.

Не ми се вярва практиката за подобни сделки да е продължилала след плана за спасяване на Гърция (първия от май 2010 г.) Това е моментът, който може да се постави като условен край на тази практика.
Нещата твърде много лъснаха.

В рамките на някакъв отрязък от време вътре в периода от горните абзаци са правени някакви сложни сделки, с които всеки е целял да постигне нещо. Гърция просто се е маскирала, други държави със сигурност са искали да изглеждат пред Евростат и пред Брюксел по-фотогенични, а европейските частни банки са се надявали да хванат тлъста риба в мътната вода.

Моето предположение е, че от поне две години дори и европейските политици (на които им е работа) вече знаят доста добре какво действително става. Изказването на Меркел от този месец, с което загатва за проблема, не означава, че го е чула през май.

Предполагам, че от доста време съответните органи и институции (поне в Германия) са свели в доста ясен и категоричен вид едно доста драстично послание до менджъмънта на търговски банки: Внимавайте  сериозно в картнката!

ТА, СТРУВА МИ СЕ, ЧЕ  поне що се отнася до Германия, значителното намаляване на експозицията към Гърция си е резултат на директни продажби на дълг. Може би дори да става дума за продажби със значителни отстъпки.
Само и само да го разкарат.
При демонстрираните дори от един Горо отношение към Германия и германците, няма особен повод за надежда, че в обратната посока, има цветя и рози.

По отношение на Ирландия

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Пак не успях да довърша. Всеки опит да не гледам в клавиатурата не свършва добре :-(((

Та, по отношение на Ирландия, в германското общество има коренно различни настроения, ако щете и чувства.
Някога при разговорите с Горо, бях обяснявал.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил

Таблицата е интересна, но от нея не би трябвало да се вадят заключенията за действията на политиците, защото таблицата не дава представа какво по-натам се е случило с въпросните експозиции, дали и как са били суап-вани. А болката са точно суаповете ставали след това. Ето на таблицата се вижда, че немците нямат голяма експозиция в гръцки дълг, но действията им за "спасяването" на Гърция са повече от явни, което ще рече, че болката им от гръцкия дълг е по-голяма от френската болка. Това обяснява и различията им с френците за подхода към "спасяването". Отделно, че след това при евентуален ефект на доминото пак те ще са максимално накиснати.

Не се бях замислил за този аспект на нещата. В конкретния случай това би означавало, че немските банки през последната една година са продължавали да сключват сложни деривативни сделки, които са имали за цел да маскират част от задълженията на страната.  Истина е, че теоретично може да се разсъждава и в тази посока.
Материята е достатъчно сложна и само едно пълно разкриване на цялата информация и документация пред истински експерти може да даде отговор.
Пълното разкриване е по-скоро пожелание.
Субективното ми чувство ме води в посока, че да мисля, че и за самата Меркел това е една относително нова информация.
Маже и да греша, но понятието ПИГС се появи като журналист. хрумка преди около 3 години, някъде 2008, около краха на Лемън. Предполага се, че инсайдерите във финансовия бранш са били наясно с дереджето от по-рано. Да кажем, че 2006 - 2007 г. вече е имало ясни индикации, че една Гърция задлъжнява до размер, кайто прави трайно обслужване на дълга във времето по-скоро нереалистично.  Моето предположение, че някъде около този период е започнало да се мисли (и действа) за маскиране на дълговете.

Не ми се вярва практиката за подобни сделки да е продължилала след плана за спасяване на Гърция (първия от май 2010 г.) Това е моментът, който може да се постави като условен край на тази практика.
Нещата твърде много лъснаха.

В рамките на някакъв отрязък от време вътре в периода от горните абзаци са правени някакви сложни сделки, с които всеки е целял да постигне нещо. Гърция просто се е маскирала, други държави със сигурност са искали да изглеждат пред Евростат и пред Брюксел по-фотогенични, а европейските частни банки са се надявали да хванат тлъста риба в мътната вода.

Моето предположение е, че от поне две години дори и европейските политици (на които им е работа) вече знаят доста добре какво действително става. Изказването на Меркел от този месец, с което загатва за проблема, не означава, че го е чула през май.

Предполагам, че от доста време съответните органи и институции (поне в Германия) са свели в доста ясен и категоричен вид едно доста драстично послание до менджъмънта на търговски банки: Внимавайте  сериозно в картнката!

ТА, СТРУВА МИ СЕ, ЧЕ  поне що се отнася до Германия, значителното намаляване на експозицията към Гърция си е резултат на директни продажби на дълг. Може би дори да става дума за продажби със значителни отстъпки.
Само и само да го разкарат.
При демонстрираните дори от един Горо отношение към Германия и германците, няма особен повод за надежда, че в обратната посока, има цветя и рози.

По отношение на Ирландия

Начев,

Интересни данни споделяш.Карат ме да се замисля!  :)

 Пак имам въпроси. Казваш, че Германия е редуцирала гръцкия дълг, горе-долу с 5-6 млрд.евро. ( от 16 мрлд -  на 10 и нещо) за около една година. Правиш извод, че това редуциране е станало чрез деривативни сделки. Ако съдим по разсъжденията на Асен, то някой плаща за деривативните сделки, т.к. парите никога не се губят. Просто минавали от единия джоб в другия. Само за едното замаскиране...Ми то струва пари. При това - доста.

Разбира се, ние нямаме цялата ( при това достоверна) информация. Но все пак, ако приемем тезата за вярна, трябва да разберем кой е губещият и кой- печелившият.

Щото ми се струва, че разговора е на ниво - селска кръчма. Не се обиждай, защото и аз участвам във соарето....

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!