Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1219293 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Асене,
много е малко изходната информация която ми подаваш за да мога да направя някаква оценка (добави и това, че и двата района са извън моя пряк периметър)
Съ сигурност имат такива цени, както в Глифада, така и в Каламата.
Глифада е хубаво място - точно над отметката: http://www.praxisakiniton.com/akinita-xartis.php?aggelia=5102&tk=16673, а обявените цени в райна виж сам: http://www.praxisakiniton.com/imoti-greece.php?finder=%C8%EC%EE%F2%E8&finder_=Glyfada&xkolk=10&pard=1&selida=1&poliI=&periohiI=&domm=
Много голямо значение има възможността за застрояване (къщата му може да е малка, но да има възможност да посрои още три)
Иначе и в Атина можеш да намериш приличен апартамент на 1000е кв.

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Асене,
много е малко изходната информация която ми подаваш за да мога да направя някаква оценка (добави и това, че и двата района са извън моя пряк периметър)
Съ сигурност имат такива цени, както в Глифада, така и в Каламата.
Глифада е хубаво място - точно над отметката: http://www.praxisakiniton.com/akinita-xartis.php?aggelia=5102&tk=16673, а обявените цени в райна виж сам: http://www.praxisakiniton.com/imoti-greece.php?finder=%C8%EC%EE%F2%E8&finder_=Glyfada&xkolk=10&pard=1&selida=1&poliI=&periohiI=&domm=
Много голямо значение има възможността за застрояване (къщата му може да е малка, но да има възможност да посрои още три)
Иначе и в Атина можеш да намериш приличен апартамент на 1000е кв.


всъщност точно тва ми казваше-че имал малка къща,но можело да се бутне и да се застрои 3 етажна.бахти цените. ша чакаме жори,ша чакаме.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Асене,
много е малко изходната информация която ми подаваш за да мога да направя някаква оценка (добави и това, че и двата района са извън моя пряк периметър)
Съ сигурност имат такива цени, както в Глифада, така и в Каламата.
Глифада е хубаво място - точно над отметката: http://www.praxisakiniton.com/akinita-xartis.php?aggelia=5102&tk=16673, а обявените цени в райна виж сам: http://www.praxisakiniton.com/imoti-greece.php?finder=%C8%EC%EE%F2%E8&finder_=Glyfada&xkolk=10&pard=1&selida=1&poliI=&periohiI=&domm=
Много голямо значение има възможността за застрояване (къщата му може да е малка, но да има възможност да посрои още три)
Иначе и в Атина можеш да намериш приличен апартамент на 1000е кв.


всъщност точно тва ми казваше-че имал малка къща,но можело да се бутне и да се застрои 3 етажна.бахти цените. ша чакаме жори,ша чакаме.


Асене,
аз вече започвам да си мисля, че нищо им няма на цените. А и строителните компании тука могат да чакат също много - просто нямат кредити.


Тоя народ има невероятен търговски усет.

Значи, на времето една връзка магданоз (правя салата сега) беше 50 драхми.
Сега е май 1 евро, ма и 50 цента да е все тая. 1евро беше 340,75 драхми.
Та тоя народ според мен оценява реалната стойност на еврота.
Нищо, че Оупа се е запънала с два крака и го държи над 1,40 от лакомия!!!.

Ако го сметнеш на 0,5 по отношение на долара, и по цената на магданоза нещата си идват по мястото!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Гледам, че моя таен обожател пак е кликал върху абсолютната стойност на респекта ми последните дни.  :D
Обожателю, ако изтриваш кукитата от време на време, ще можеш да го правиш поне 5-6 пъти дневно. Действай!
А и да ти дам още малко поводи:

Преди малко излязоха резултатите от стрес-тестовете на банките. Интересното е, че гръцките банки май ги преминават по добре от немските като цяло.  ;)

Нещо дето ми направи впечатление тази вечер. Размахаха от телевизора една графика, както разбрах, на краткосрочното финансиране на немските банки от ЕЦБ за последните 7-8 години. Странно, след 2007 години то скача 6-7 или повече пъти - ако правилно разбрах става въпрос за цифри от порядъка на 400млрд дневно.
И преди допуснах, че в случая Гърция, крадеца вика "дръжте крадеца". (Асен даже го твърди в малко по друга форма). Допуснах също, че не може тези дето са са най-близо до кацата с меда да не се облажават най-много. И май ще изляза прав. За съжаление.

Както се и очакваше, в момента, ако не единственият, то единственият сериозен източник на политическата криза в Европа е Германия. Защото кризата отдавна е политическа. Хубавото е, че остава почти сама и ще остава все по сама!

И още нещо, дето ми се струва хубаво, ако не ме лъже чуството. Струва ми се, че общественото мнение в Гърция е готово да обърне гръб на европейските решения (гърците бяха много про-европа) и да се погрижи за себе си, дори и с цената на фалит или частичен фалит както го наричат. Т.е. на Попандреев ще му става все по-трудно да слуша Оупа...

Да му мисли Меркел.
Един от най-тъжните примери на политичесто безличие от съвремието ни.

nearvana

  • Гост
Асене, за какъв нов домейн става въпрос? Това че се наливат новонапечатани долари в банките и ФЕД изкупува американските трежърита ли? Ми в тва няма нищо ново! Правили са го много централни банки в историята  и са поемали риска от рязка девалвация на валутата си ... ака хиперинфлация. Със сащ е по-особено защото долара е световна резервна валута и по този начин дори експортират инфлация.
За Рубини не знам - не го чета, но зирохедж не твърдят че трежъритата ще паднат  щом  фед ги  изкупува на корем. Например  виж гръцките облигации - ЕЦБ ги купуваше яко и преди година доходността им бе 6% при положение че за всеки здравомислещ човек беше ясно че рано или късно гърция ще преструктурира дълговете си. Та аре ФЕД да спре да купува трежърита и след 12 месеца да си поговорим пак.
Ся надявам се не  искаш да кажеш че БГ е в много цветущо състояние понеже българските ДЦК са скъпи! Говорим за пазар на който ФЕД интервенира с ОГРОМНИ суми ... не може да става въпрос за пазарна цена. 


Талеб обаче, за разлика от рубини следя с огромен интерес и  за да не се налага да интерпретираме това че бил излязъл от пресконференцията и за  да не спекулираме с това че все пак бил  отишъл ето и едно интервю с него където нещата са казани в краткия и ясен стил типичен за Талеб

http://www.bloomberg.com/video/64477298/

мисля става ясно!!!

може би най-доброто е:
"You short an out of money option on hyperinflation…The point is that you may print, print, print or do these devious methods to hide that you’re printing, but it won’t have any effect. Just like a ketchup bottle that you pour and nothing comes out. And then you make a statement like Bernanke saying you have evidence that this is working, that there is no risks, and then suddenly, just like an out of money option, the whole ketchup coats your French fries, everything, the whole table, your face, everything.”

Печатайки пари се спасяват банки и се товари риск (който може да не се реализира) на плещите  на пенсионерите и бедните. В момента играта е удвояване на залагането: ако загубиш 100лева на ези тура  скачаш и залагащ двеста, ако загубиш и тях залагащ 400, после евентуално 800 и така.Проблема тука е че печалбата е за банките а рисковета за данъкоплатците.


“Let’s go back to the basics. [Bernanke] did not see the risks in the system before. Why are you listening to him when he talking about what to do? Why would are you listening to him?”

"Talk to a German, particularly someone who has studied Weimar Republic and you’ll understand what the risks are."

“Assuming there is a very small risk, who is bearing that small risk? Retirees. The debasement of the currency is something that would be borne by those who were the victims will not be the ones who benefited from the crisis. The thing is that you’re trying to print money to bail out those who have made mistakes by taking a mortgage that they shouldn't have taken…and by bankers. Who is paying the price? Retirees. And you’re debasing the currency and people who hold your currency. It’s an insult to those who have bought dollars in the past."


"The Fed's business should be price stability; unfortunately their business seems to be price instability."

Ето и емпиричното потвърждение на думите на Талеб - от началото на КюИ имаш над 95% емпирична корелация между S&P500  и броя на хората в сащ на купони за храна!!!  Талеб вижда и разбира много добре какво се случва  ... и това не е версията на Гайтнър и Бернанки.

 *drink11*

ps Много интересна е датата 20.08 относно гърция. четох че е вероятно точно тогава да се обяви частичен фалит.
 

« Последна редакция: 16 Юли, 2011, 01:34:37 от nearvana »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил



талебчо,няма човек на който да съм по благодарен... не толкова че съм научил нещо много ново,а че ми е помогнал да наредя пъзела .

Както наредихте моя пъзел 2008. Ти, Куку, ... да не изпусна някого. Ти, даже си ми нещо като форумен кръстник. :)
Нещо повече, вдъхнахте ми увереност и успокоение. Защото, тогава имах чувството, че май аз не съм наред - логично е човек да си го помисли. След като масово хората правят и мислят точно обратното. За което, съм ви много признателна и благодарна. :)

Въпреки това, по-лесно предвидимо беше тогава, отколкото сега. Поне за мен е така. Сега, имам чувството, че каквото и да правя, все не е това, че е грешно действие или бездействие. Или съм в позиция на овца...
За да не е човек в стадото, освен умения, се изискват знания. Например, един много добър лекар, много лесно би попаднал там. Не защото е глупав, или пък не мисли. Времето, което той отделя, е за събиране на информация, свързана с работата му. Същото е и с други професии, различни от финансовите среди.

От доста време пишеш, че най-доброто, е всеки да се спасява - да бяга от България. Напоследък, хора, които познавам, точно това правят. И то, според мен, не е по-добре. Последният пример. Счетоводителка, магистър, има стаж , (може да подписва отчети). Мъжът и шофьор, с 2хил. лв заплата. Купили си жилище с кредит. Месечната вноска е 700 лв. Мен ако питаш - не  много, но.... вече се въздържам от подобни оценки. Той искал да пътува до западна Европа. Шефът му, обаче го пращал в Турция. Ядосал се, в един момент, хвърлил му ключовете. Обаче, друга работа не намерил. Изобщо не намерил или не намерил с такава заплата, не разбрах. Остават на нейната заплата. Тя, би могла да си отвори фирма, но не! И двамата заминаха в Кипър. Тя, като сервитьорка. Той, в друг град, без подсигурена работа от тук. Та, ще бачкат и от там ще пращат пари за кредита...  Такива случаи, подобни много. Имам чувството, че точно като овце се са юрнали, и пушилка, чак се вдига.


Иначе, да ти кажа, от друга страна, има много ниши в България. Не , защото нещо не е направено или го няма. Защото е с посредствено изпълнение. В този смисъл, считай, че няма конкуренция. Обаче, има и друго. Няма, или по друг начин ще го кажа -  трудно се намират хора, които могат да бъдат мотивирани. Преди няколко дни, написа в инвестора, че предпочиташ да дадеш заплата на тираджия в щатите, но не и по-малка тук. Не всеки ще те разбере.
И ето го парадокса - има ниши, има какво да се направи, но... просто няма смисъл. И... парите ни заобикалят...

Жоро,
Не се нерви. И мен ме цакат от време на време. Ей сега ще ти сложа по едно плюсче на кармата и за оня ти пост, където казваш, че най-големият актив са способностите. Аз бих добавила, възможността за полезни ходове.
Но ще ти го лепна на последния пост, че ме мързи да търся.  :D

 *drink11*

Цъках наред + на тази страничка...  :D  *drink11*
« Последна редакция: 16 Юли, 2011, 01:05:53 от Muza »

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
Асене, за какъв нов домейн става въпрос? Това че се наливат новонапечатани долари в банките и ФЕД изкупува американските трежърита ли? Ми в тва няма нищо ново! Правили са го много централни банки в историята  и са поемали риска от рязка девалвация на валутата си ... ака хиперинфлация. Със сащ е по-особено защото долара е световна резервна валута и по този начин дори експортират инфлация.
За Рубини не знам - не го чета, но зирохедж не твърдят че трежъритата ще паднат  щом  фед ги  изкупува на корем. Например  виж гръцките облигации - ЕЦБ ги купуваше яко и преди година доходността им бе 6% при положение че за всеки здравомислещ човек беше ясно че рано или късно гърция ще преструктурира дълговете си. Та аре ФЕД да спре да купува трежърита и след 12 месеца да си поговорим пак.
Ся надявам се не  искаш да кажеш че БГ е в много цветущо състояние понеже българските ДЦК са скъпи! Говорим за пазар на който ФЕД интервенира с ОГРОМНИ суми ... не може да става въпрос за пазарна цена. 


Талеб обаче, за разлика от рубини следя с огромен интерес и  за да не се налага да интерпретираме това че бил излязъл от пресконференцията и за  да не спекулираме с това че все пак бил  отишъл ето и едно интервю с него където нещата са казани в краткия и ясен стил типичен за Талеб

http://www.bloomberg.com/video/64477298/

мисля става ясно!!!

може би най-доброто е:
"You short an out of money option on hyperinflation…The point is that you may print, print, print or do these devious methods to hide that you’re printing, but it won’t have any effect. Just like a ketchup bottle that you pour and nothing comes out. And then you make a statement like Bernanke saying you have evidence that this is working, that there is no risks, and then suddenly, just like an out of money option, the whole ketchup coats your French fries, everything, the whole table, your face, everything.”

Печатайки пари се спасяват банки и се товари риск (който може да не се реализира) на плещите  на пенсионерите и бедните. В момента играта е удвояване на залагането: ако загубиш 100лева на ези тура  скачаш и залагащ двеста, ако загубиш и тях залагащ 400, после евентуално 800 и така.Проблема тука е че печалбата е за банките а рисковета за данъкоплатците.


“Let’s go back to the basics. [Bernanke] did not see the risks in the system before. Why are you listening to him when he talking about what to do? Why would are you listening to him?”

"Talk to a German, particularly someone who has studied Weimar Republic and you’ll understand what the risks are."

“Assuming there is a very small risk, who is bearing that small risk? Retirees. The debasement of the currency is something that would be borne by those who were the victims will not be the ones who benefited from the crisis. The thing is that you’re trying to print money to bail out those who have made mistakes by taking a mortgage that they shouldn't have taken…and by bankers. Who is paying the price? Retirees. And you’re debasing the currency and people who hold your currency. It’s an insult to those who have bought dollars in the past."


"The Fed's business should be price stability; unfortunately their business seems to be price instability."

Ето и емпиричното потвърждение на думите на Талеб - от началото на КюИ имаш над 95% емпирична корелация между S&P500  и броя на хората в сащ на купони за храна!!!  Талеб вижда и разбира много добре какво се случва  ... и това не е версията на Гайтнър и Бернанки.

 *drink11*

ps Много интересна е датата 20.08 относно гърция. четох че е вероятно точно тогава да се обяви частичен фалит.


ниървана,талеб е добър пробабилист,философ,епистемолог,квантов физик,тарикат ,хитър петър обиращ бай ганьовците,мислещи се за хитър петъровци (негови колеги квантови математици) ,НО талеб не смятам,че е добър макроикономист!а още по вече пък монетарист.и там смятам,че го няма.тва са коренно различни неща.
    се едно да да цитираш един географ, твърдящ,че биолога греши,че жабата диша 12% с кожата си.
  може и нобелова награда по география да има човека,тва не го прави биолог *prof*
     много глупаво е да кажеш,че се печатят пари за да се изкупуват трежърис.поне в моите очи.... щото точно тези трежърис са изсмукали паричната маса преди това. или банките в рецесията са се оплашили и вместо да финансират икономиката ,са изкупували трежърис. съответно в момента фед ги изкупува обратно ,като смъква лихвите (ийлдовете) им ,коетоп да накара банките да почнат да наливат пари в реалната икономика......
  или да се преборят с  проблема на нулево велосити,в следствие на рецесия.няма абсолютно никаква девалвация до сега,освенв главите на талеб и други разбирачи,които точно тва чакат вече години наред. нямаш ли девалвация,означава,че парите са перфектно балансирани спрямо икономиката....
   в момента американеца има най високия дисползъбъл инкъм от десетилетия назад. а тва ниървана е най важното - парите,които ти остават слез задължителните разходи. цената на автомобилите дори е паднала,а те са по икономични и най голямото перо-имотите са вече близо 3 пъти по евтини от топ нивото им преди 4 години.
     компаниите правят по големи печалби от преди кризата-само провери колко американски компании правят рекордни за всичките времена печалби... не гледай маркета,той е фундаментално подценен.
  имаш рекордни корпоративни печалби,без да имаш хипер инфлация и девалвация,сащ в последните години раздадоха пари на сульо и пульо,без да девалвират долара-сега само капат лихви по тези пари.... единствения проблем на сащ знаеш ли къв е?
   проблема е безработицата- имаш към 9% безработица.тва е проблема на сащ.как моа да се бориш с такъв проблем?ами точно по начина по който бернанки се бори...... отделно е нечестно талеб да обвинява бернанки,защото вината е на буш и грийнспан .... когато ставаха грешките,нито не бернанки,нито обама.и тва той го знае мнооооого добре. мирише ми повече на политиканстване от страна на талеб,отколкото търсене на "проблемите" .
     бернанки се опитва да намали лихвата до дупка,чрез изкупуване на трежърис,защото така помага за безработицата,отделно се опитва да накара корпорациите да почнат да инвестират.... епъл имат над 50 милярда,които стоят ей така в банка..... гугъл имат 40 милярда,които също обират прахта в банка..... щатските корпорации са се осрали с кеш и не го пипат.. тва са затворени апри с нулево велосити- бернанки е длъжен да изкупи тртежърис срещу тази маса,че тя да флуктуира ... кога талеб ще почне да брои трилионите затворени в корпорации?
        ето ти пример,домейна за който питаш:
  аз произвеждам карставици,а ти имаш хотел.... да приемем сме само двамата в този домейн,че ти ядеш само краставици,а аз свободните пари ги използвам само за почивка при теб.
 или    възможно най улесняваме системата,че да разберем смисъла й.
     да речем,че 100 кила краставици са равни на 1 седмица почивка при теб..... или 1 седмица моя работа се равнява на 1 седмица твоя работа,което в монетарно измерение да речем е 100 лева..
   аз имам 100 лева,идвам при теб на почивка за седмица и ти ги давам.после ти огладняваш и си купуваш 100 кила краставици от мен и ми ги връщаш...... ами ниървана,кво ще стане,ако аз реша да ги задържа тия 100 лева под леглото?
    ами нито ти ще можеш да си купуваш краставици от мен,нито аз да ходя на почивка при теб ...... или поч2ваме да се стискаме- аз не мога да произведа краставици-не че няма възможност,а просто защото ти нямаш пари да ми ги купиш..... отделно пък ти почваш да ггладуваш ,защото аз не идвам при теб на почивка-нямаш пари,че да си купиш краставици......
      убиваме велоситито и двамата срадаме,без да има смислъ да страдаме.
   ето кво пари бернанки- той вкарва пари чрез икупуване на трежърис ... талеб НЕ Е ПРАВ,че америка задлъжнява! тва е глупост...  напротив-америка изкупува стар дълг!не гледай ръста на правителствения дълг,а рейшиото правителствен дълг/резерви във фед! щом имаш печатене и ръст на дълг,а пък цената му пада,означава,че някой изкупува повече от напечатеното! елементарни закони ,които дори на георги кирков ще ти ги кажат,но не и талеб.
     колкот и краставици да продаваш,ако някой купува повече от предлаганите кво става? ценмата им се вдига,нали? ами точно тва става с ус трежърис цената им се вдига,от където лихвите в системата ПАДАТ!
       

valio1900

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 86
  • Карма: +11/-11
  • Респект: +7
    • Профил
Странно е какви сложни обяснения търсите на простите неща. Толкова сте объркани от цифри, че не виждате простите неща. Защо се обезцени долара във всички възможни валути и активи като благородни метали? Единствената причина е да се обезцени и дълга който е в долари. И сега когато си изкупуват собствения дълг евтино - това било стимули за икономиката..... сигурно има логика и няма как да няма, защото овцете трябва да продават. Когато доларът започне да поскъпва и лихвите тръгнат нагоре, ще трябва да се изнесе БВП от САЩ като се плаща на чужди инвеститори. Момента ще го познаете по това , че ФЕД ще е купил достатъчно дълг и "стимулиращите програми ще спрат". А сега познайте дали е настъпило това време?

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Муза, прочетох План Б в статията за Сорос. Интересна работа. Доста неща са ми неясни. Например това:

"Но се случи нещо друго, тъй като еврото си имаше и други недостатъци, с които архитектите не бяха наясно. Тези хора работеха според грешното убеждение, че финансовите пазари могат да коригират собствените си ексцеси – пише Сорос. Затова те въведоха правила, които да коригират само ексцесите в публичния сектор, пък и публичния сектор оставиха предимно на саморегулацията в независимите държави.

Само че ексцесите бяха на първо място в частния сектор. Въвеждането на една лихва за еврозоната доведе до икономическа дивергенция. По-ниските лихви в слабите страни надуха имотни балони, а в най-силната страна Германия наложиха затягане на колана, за да се понесе тежестта на Обединението. Междувременно финансовият сектор се компрометира с разпространяването на ненадеждни финансови инструменти; кредитните критерии бяха понижени."

Мисля си  това какво е ексцес в публичен сектор, и какво е ексцес в частния сектор? Някой да се сеща какво се има предвид?
На второ място, ЕС бил приложил правила за коригиране на ексцесите в публичния сектор. Какви са тези правила?

Глобал,
Прощавай, сега видях този ти пост.   *flower2*
Аз се питах, защо, какво цели Сорос с това си изказване. И какво би последвало след това. Опитвам се да се ориентирам, и съвсем искрено, не ми се получава. :)

Ще я карам по интуиция....  :D

 *drink11*

nearvana

  • Гост
   ето кво пари бернанки- той вкарва пари чрез икупуване на трежърис ...

талеб НЕ Е ПРАВ,че америка задлъжнява! тва е глупост...  напротив-америка изкупува стар дълг!не гледай ръста на правителствения дълг,а рейшиото правителствен дълг/резерви във фед!
да, при рекорден дефицит и новоемитиран дълг  сащ трупа резерви във фед които са повече от новоемитирания дълг ... ей тва искам да го видя с данни. гениално е да теглиш заем и да слагаш парите за резерв в банката  >:(


щом имаш печатене и ръст на дълг,а пък цената му пада,означава,че някой изкупува повече от напечатеното! елементарни закони ,които дори на георги кирков ще ти ги кажат,но не и талеб.
ми точно тва казвам де ... фед изкупува дълга ама с новонапечатани долари а не с някакви резерви на правителството на сащ

 *drink11*

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
   ето кво пари бернанки- той вкарва пари чрез икупуване на трежърис ...

талеб НЕ Е ПРАВ,че америка задлъжнява! тва е глупост...  напротив-америка изкупува стар дълг!не гледай ръста на правителствения дълг,а рейшиото правителствен дълг/резерви във фед!
да, при рекорден дефицит и новоемитиран дълг  сащ трупа резерви във фед които са повече от новоемитирания дълг ... ей тва искам да го видя с данни. гениално е да теглиш заем и да слагаш парите за резерв в банката  >:(


щом имаш печатене и ръст на дълг,а пък цената му пада,означава,че някой изкупува повече от напечатеното! елементарни закони ,които дори на георги кирков ще ти ги кажат,но не и талеб.
ми точно тва казвам де ... фед изкупува дълга ама с новонапечатани долари а не с някакви резерви на правителството на сащ

 *drink11*

    ниървана,харесва ми ,че мислиш и намираш веднага "нелогизми" във даден текст. само че ако знаеш как работи една централизирана банкова система,въобще няма да ти звучи като нелогизъм.
    тя работи така:
  фед контролира паричната маса- ако има повече от нужното количество,тогава изтеглят парична маса,ако има по малко от нужното,тогава поръчват парична маса от ус трежъри( тва,че фед били печатили парите е пълна глупост,въпреки,че ще го прочетеш навсякъде по книжки,медии и т.н.)
  за това,че фед контролира този поток,взима комисионно. ако парите се обезценят,фед губи,ако парите поскъпнат,фед губи коствено,защото велоситио пада -по малко оборот ,по малко процент печалба.
 или системата така е направена,че фед да прави най много пари,ако балансира перфектно монетарно икономическите зависимости.и понеже е частна банка,няма лобизъм,краднене,бюрократичност,както и махленски икономисти,дето като най тъпи няма каде да се лансират другаде,освен в държавна структура и да ебават майката на държбавата с гаменщина. или щатската система на монетаризъм е измислена перфектно.
     после следват "ритейл" на парите -тва са банките. те също са частни,но се финансират от фед,чрез така наречения  дискаунт уиндоу - когато банката даде да речем заем за къща,директно взима този кеш от фед. къде е гениялното в това? ами понеже има 300 милиона човека в тая държава и всеки купува кво ли не,и произвежда кво лине ,най добрия начин за контролиране на паричната маса е този.къде е хватката? хватката е в това,че банката има стимул да раздаде колкото се може повече заеми,с което да стимулира икономиката,НО банката поема риска при неизплащане на заема.... или банката може да вземе колкото си иска пари от фед ,ако намери хпора,които искат пари,НО ако даде на неправилния човек,тогава ГУБИ В ПЪТИ ПОВЕЧЕ ....
    следващия момента на балансиране е оувърнайт рейт... или пълните глупости дето ги четеш навякъде,че банките "мултиплицирали" парите 1: 10 са НЕВЕРНИ ,защото хората не разбират смисъла ..... в края на деня,всяка банка прави баланс -всичките активи,спрямо всичките пасиви и останалите пари (отрицателни-дефицит ,положителни-сърплас) се балансират по този рейт- едната банка има дефецит от 1 милион,друга има сърплъс от 1 милион,тази с дефицита трябва да плати на края на деня дневната лихва на този милион...... така се нулира системата и не се получава нито паричен дефицит,нито сърплас,които да дисбалансират икономиката и да напраавят свръх инфлация,или свръх дефлация.
       после идва другия балансьор в системата-това е трежърис ,които определят лихвата която стига до хората....
  правителството освен да печати пари чрез трежъри дипартмънт,отделно печати трежърис,които дават възможност на банките да вкарват пари по дългосрочно за по голяма лихва и отделно да хеджват риск-да могат да дават на хората дългосрочни лихви с фиксирана лихва . иначе банката няма как да даде фиксирана лихва,а това е рисково за всеки бизнес и човек-да вземеш заем на едиколкоси и после да ти вдигнат лихвата ,излагат хората и бизнесите на ненужен риск ....... тва е главния смислъл на трежърис.иначе те и печатенето на пари са едно и също нещо,АКО СА В ДНА И СЪЩА ВАЛУТА! в бг е друга хавата-  печатене в чужда валута си е реален дълг!
     защо фед изкупува трежърис,вместо да поръча директно парична маса от трежъри дипартмънт?
    защото по този начин намаля спреда между дискаунт уиндоу ( лихвата на която фед дава парите на банките срещо екуити) и трежърис( ийлда ,който носят бондовете) .... кво става тогава - намаля се лихвения процент в системата- до хората стига по евтино финансиране - трежъри ийлдс падат,падат и депозитната база и кредитната база....
   тва федс не може да го постигне с директно наливане на долари в системата,отделно само ще подарява пари на банките (демек ще ги спасява ала ЕЦБ трише вариянта) . дадеш ли повече парична маса от съществуващо екуити ,вече не финансираш банка,вече й подаряваш!фед не иска това да става,защото фед поема загубите от фалиралите банки- разбира се обира мажоритарите и ги оставя на улицата за неправилното управление,но в повечето случаи мажоритарните пари на собствениците на банката НЕ са достатъчни .
     тва е първия момент.втория момент е смъкването на лихвите-ти като имаш пари в банката на 0.7% лихва,требе да ги извадиш и инвестираш някъде другатде- стимулират велоситито.за кво да държиш пари на нулева лихва?
     и най накрая най-важното- в кризата банките НЕ искаха да финансират икономиката,поради стаха и единственото място да вложат свободбия си капитал бе в трежърис.или изсмукваха парична маса и убиваха нейното велосити. фед като изкупува трежърис задължава банките да обърнат тези трежърис обратно в парична маса,на която да й намерят място другаде-демек реалната икономика......
      или трежърис и долари са едно и също нещо с различни измерения и смисъл. смисъла е в това,че когато системата има по мощен ръст,да се изсмучат пари чрез трежърис,а когато системата е в рецесия,да се изкупят трежърис и да се налеят обратно пари в системата...
  за тва ти се струва,че се печатат пари за да се изкупуват трежърис,а всъщност трежърис и пари са едно и също нещо!
     те балансират монетаризма - те са рейшио на цената на парите.
    иначе паричната маса трябва само да расте! защото имаш увеличение на хората в държавата-сащ расте,отделно техническия прогрес води до по голяма продуктивност и т.н. или ригрешън ту дъ мийн хистограма пари/икономика не е константно число,а нарастващо число- то е функция на разрастването ! или мийна (средата) е растящ ... което води до все по голямо нарастване на паричната маса - при замръзване на паричната маса ,веднага се получава рецесия- късаш от мийна ,а при по голямо печатене от разрастването се получава инфлация - парите растат повече от икономическото нарастване.
  тва е цялата "приказка" ,която я знаят много малко хора,колкото и странно да ти звучи,защото е нов вид монетаризъм... и понеже повечето "капацитети" не знаят ква е системата ,само ще четеш " фед печати пари (което не е вярно) , сащ много печатят и ще хиперинфлаират( което вече повече от 10 години плямпат "капацитетите" па все не става) , банките "мултиплицират парите" ,което е пълно непознаване на системата и смисъла на нещюа като оувърнайт рейт и дискаунт уиндоу и т.н. гаменщини,които гаменщити ниървана дори и да не разбираш системата,требе да ти светне ламБата,че щом до сега са все грешни,следва,че СА НЕВЯРНИ!
      дори и нищо да не знаеш,когато знаещите грешат,следва,че знаеш повече от тях,дори една овца знае повече от тях! 

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил



талебчо,няма човек на който да съм по благодарен... не толкова че съм научил нещо много ново,а че ми е помогнал да наредя пъзела .

Както наредихте моя пъзел 2008. Ти, Куку, ... да не изпусна някого. Ти, даже си ми нещо като форумен кръстник. :)
Нещо повече, вдъхнахте ми увереност и успокоение. Защото, тогава имах чувството, че май аз не съм наред - логично е човек да си го помисли. След като масово хората правят и мислят точно обратното. За което, съм ви много признателна и благодарна. :)

 не знам дали да се радвам,или съжалявам,че съм ти "форумен кръстник" .
   защото не знам дали времето загубено по форуми  е по МАЛОважно от придобитите знания.
   ако е така,добре,ако не е така,тогава зле.
  все пак аз си мисля,че знанията ,когато са АНТовчи,демек ,различни от това,което в стадото се смята за "стандартно" ,са доста по голям плюс от загубеното време по придобиването им. но понеже съм скептик и е задължително поставям под въпрос  всичко.  та повече се радвам,че съм те "кръстил" ,ама има и капка съмнение-че времето ,изгубено по кръщаването може да е по скъпо от самото  кръщаване.....
  демек- не се знае,знае ли се .... и дали наистина се знае това,което не се знае *drinks*
     

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
С една дума, няма значение какво е определението за актив и пасив, след като нещата се отразяват по баланса. Ако в пасива присъства печалба, нещата са добре, ако присъства загуба, - кофти...

разбира се! а знаеш ли колко съм спорил в инвестора време оно?виж как стандартиризирама терминология в една система се използва в други системи ПОГРЕШНО и то там се стига до догматизъм и прави хората коне с капаци в следствие на стереотипност. имота бил актив  и за тва немало как да пада,а ако паднел,щяло да е само за малко и после щял пад да се вдига..... разсъждения тип българономизъм 2008 година......
  подобен стереотипен догматизъм има навсякъде,характерното за него е,че той е в следствие на придобити знания-демек ако не знаеш това, по малко ще сгрешиш.колкото и невероятно да звучи.
   последния догматизъм в следствие на стереотипност открих в "физикохимиците" в инвестора. как гршната наука ги прави по тъпи,отколкото ако не бяха учили,отделно ината им да си отворят мозъците и прогледнат...
   тва е КПД-коефицент на полезно действие ( ефективност) ... понеже са учили ефективност в двигатели с вътрешно горене, си мислят,че ефективност има ТАМ И САМО ТАМ..... а дори един тракторист в пловдисвско село ще ти каже ,че с трактор може да получиш по добра ефективност отколкото с мотика.... и въпреки,че физиките го знаят това, отричат наличието на ефективност където и да е другаде ,освен в "домейни" ,където имаш търкане.....
    в техния случай е инвестираната енергия,спрямо загубената енергия в превръщането й използваема.....
  ако обърнеш водата във водород и кислород и после изгориш водорода за да превърнеш кислорода и водорода отбратно във вода имаш същия коефицент- на инвестирана енергия ,спрямо загубена енергия....
   ама ще ти кажат,че тва е невъзможно,защото в газове няма коефицент на ефективност,защото няма търкане......
         ето ти как от учене моа да те направят кон с капаци- сравнителни мерки се приемат за аксиоми и по този начин се убива логиката и пространственото мислене.
« Последна редакция: 16 Юли, 2011, 20:20:15 от acen1975 »

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил


    тя работи така:
  фед контролира паричната маса- ако има повече от нужното количество,тогава изтеглят парична маса,ако има по малко от нужното,тогава поръчват парична маса от ус трежъри( тва,че фед били печатили парите е пълна глупост,въпреки,че ще го прочетеш навсякъде по книжки,медии и т.н.)
  за това,че фед контролира този поток,взима комисионно. ако парите се обезценят,фед губи,ако парите поскъпнат,фед губи коствено,защото велоситио пада -по малко оборот ,по малко процент печалба.
 или системата така е направена,че фед да прави най много пари,ако балансира перфектно монетарно икономическите зависимости.


Здрасти Асене, това те попитах едно време, дали ФЕД имат механизъм за изтегляне на парична маса, ето че ти даде отговор на този въпрос.
Следващият ми въпрос е как точно работи този механизъм за изтеглянето на парите. Т.е. това точно обратният процес ли на QE е?

nearvana

  • Гост
asene, мерси за интересния пост. имам някаква бегла представа как работи системата и някои неща не ми се връзват та ще си позволя да запитам  и коментирам. знам че не приемаш скептичните коментари лично  ;)
като за начало това с частната фед! звучи ми много странно щото все пак шефа й, и следователно до известна степен и политиката на фед, се избират от президента и конгреса все пак следи и контролира действията на фед. та в такъв смисъл това че е частна засяга по-скоро оперативната й дейност а не стратегическата й политика.
 
    тя работи така:
  фед контролира паричната маса- ако има повече от нужното количество,тогава изтеглят парична маса,ако има по малко от нужното,тогава поръчват парична маса от ус трежъри( тва,че фед били печатили парите е пълна глупост,въпреки,че ще го прочетеш навсякъде по книжки,медии и т.н.)
тука веднага не съм съгласен. Когато правителството емитира дълг за 100долара, тоест трежърис, и фед го изкупи като експандира баланса си  а не с някакви съществуващи резерви  (това което се случва сега), тогава в системата се появяват едни нови 100$. Ясно е че тва са електронни пари и не са буквално напечатани но ефекта е че в системата има нови 100$. На тва му викат "печатане"  и това е първопричината за бума на суровините през последните 2 години.
ти беше писал че нямало девалвация - е как да няма? спрямо какво друго освен имоти в сащ (и бг  :P) долара е запазил покупателната си способност. На чисто битово ниво моето седмично пазаруване (ок в евро ама в долари е същата работа) вече е с поне 30% повече отколкото  беше преди 2 години. Тва за мене е просто ежедневие и факта че CPI няма и 2-3% е просто поредното доказателство за това колко е бъгав този индекс.
 
     после следват "ритейл" на парите -тва са банките. те също са частни,но се финансират от фед,чрез така наречения  дискаунт уиндоу - когато банката даде да речем заем за къща,директно взима този кеш от фед.
а къде отидоха депозитите бе човек? дискаунт уиндоу по идея  е просто за балансиране на ликвидността - банките се финансират краткосрочно в случай че изпитват проблеми с наличните пари. това е функцията на централната банка като кредитор от последна инстанция. По принцип това изравняване на ликвидността става(ше) чрез междубанково кредитиране с оувърнайт депозити но по време на  кризата когато междубанковото кредитиране се свива фед и ецб разширяват драстично финансирането през дискоунт уиндоу че да не закъсват банките. лошото е че тва измести междубанковото кредитиране и банките са ужасно зависими от това финансиране - същото е и в европа. временната мярка стана постоянна и затова libor и euribor са няква смешка вече.   
 базата за раздаване на кредити са депозитите и дългосрочното финансиране на банката (облигации и тн).  в този случай нивото на депозитите (умножено с паричния мултипликатор) е естествен таван на кредитите. понеже обаче лакомията няма граници и вече този таван го няма

 
    следващия момента на балансиране е оувърнайт рейт... или пълните глупости дето ги четеш навякъде,че банките "мултиплицирали" парите 1: 10 са НЕВЕРНИ ,защото хората не разбират смисъла ..... в края на деня,всяка банка прави баланс -всичките активи,спрямо всичките пасиви и останалите пари (отрицателни-дефицит ,положителни-сърплас) се балансират по този рейт- едната банка има дефецит от 1 милион,друга има сърплъс от 1 милион,тази с дефицита трябва да плати на края на деня дневната лихва на този милион...... така се нулира системата и не се получава нито паричен дефицит,нито сърплас,които да дисбалансират икономиката и да напраавят свръх инфлация,или свръх дефлация.
пак същото. тва е изравняване на ликвидността и според мен няма много общо с паричния мултипликатор. тука говориш за оувърнайт финансиране на банките (лихвата е OIS в щатите  и EONIA в европа) което обаче почва да става смешно като индекс чисто и просто щото плановиците от ЕЦБ и ФЕД замениха междубанковото кредитиране с кредитирането от последна инстанция като свалиха драстично лихвите. В сащ лихвата по дискаунт уиндоу е била 6.25% през 2007 а сега е 0.75% и обемита се в пъти. Та коя банка ще се финансира овърнайт при банка след като може да вземе от фед пари за без пари? ей така разрушават системата и я правят зависима от ниските лихви на фед и ецб.
 
 
  ... или пълните глупости дето ги четеш навякъде,че банките "мултиплицирали" парите 1: 10 са НЕВЕРНИ
не се съгласявам. в простия вариант когато има само една банка в която има 1000лв, банката слага резерви 100лв и ми дава на кредит 900, аз тичам да си купя с тях гарсониера в люлин и плащам тия 900лв на строителя който пак ги слага в банката на депозит. После  банката от тия 900лв слага 90 резерви и останалите 810 пак ги дава на кредит.  И така нататък. Така само с 1000лв банката раздава къмто 9000лв кредити и изведнъж в икономиката се въртят 9000лв. Ако имаш повече от една банка тогава например строителя ще сложи неговите пари в друга банка, ама в първата пък ще сложи някой друг дето се е финансирал във втората и така се изравнява системата горе долу.  Този оувърнайт рейт дето го цитираш е само за изравняване на ликводността щото естественото изравняване между клиентите на банките не е перфектно . Работата на банките в случая да изравняват ликвидност и да раздават пари които нямат.
 
     
     защо фед изкупува трежърис,вместо да поръча директно парична маса от трежъри дипартмънт?
    защото по този начин намаля спреда между дискаунт уиндоу ( лихвата на която фед дава парите на банките срещо екуити) и трежърис( ийлда ,който носят бондовете) .... кво става тогава - намаля се лихвения процент в системата- до хората стига по евтино финансиране - трежъри ийлдс падат,падат и депозитната база и кредитната база....
момент, така се намалява цената на парите за банките и благородната идея може и да е банките да дават кредити на по-ниски лихви ама май не се получава така. банките наливат акции, в суровини ... затва имаш нарастващи индекси и суровини а икономиката едвам крета и безработицата е огромна.  хората са яко задлъжняли а фед и ецб се опитват с политика на ниски лихви да ги нагрухват с нови кредити за да тръгне търсенето. е няма такъв филм! проблема беше прекаленото задлъжняване и се опитваме да го решаваме с още по-голямо задлъжняване.
 
 
 
     
     и най накрая най-важното- в кризата банките НЕ искаха да финансират икономиката,поради стаха и единственото място да вложат свободбия си капитал бе в трежърис.или изсмукваха парична маса и убиваха нейното велосити. фед като изкупува трежърис задължава банките да обърнат тези трежърис обратно в парична маса,на която да й намерят място другаде-демек реалната икономика......
да демек реалната икономика ама на практика на борсата. тоя виц за мутрите дето въртяли едни пари требе да го преосмислим в един вариант за банкери

   
     
     или трежърис и долари са едно и също нещо с различни измерения и смисъл. смисъла е в това,че когато системата има по мощен ръст,да се изсмучат пари чрез трежърис,а когато системата е в рецесия,да се изкупят трежърис и да се налеят обратно пари в системата...
  за тва ти се струва,че се печатат пари за да се изкупуват трежърис,а всъщност трежърис и пари са едно и също нещо!
ами ако има новоемитирани трежърис които се изкупуват от фед! ето ти как се "печатят" парите. ти сам го казваш : пари и трежърис са едно и също нещо и след като има новоемитирани трежърис купени не с реални пари (пешо си купил със спестяванията) а са монетаризирани от фед явно има новопоявили се пари.
   
     
    иначе паричната маса трябва само да расте! защото имаш увеличение на хората в държавата-сащ расте,отделно техническия прогрес води до по голяма продуктивност и т.н. или ригрешън ту дъ мийн хистограма пари/икономика не е константно число,а нарастващо число- то е функция на разрастването ! или мийна (средата) е растящ ... което води до все по голямо нарастване на паричната маса - при замръзване на паричната маса ,веднага се получава рецесия- късаш от мийна ,а при по голямо печатене от разрастването се получава инфлация - парите растат повече от икономическото нарастване.
там е хватката! тва е смисленото - паричното предлагане расте защото имаш прогрес и трябва да съпоставиш пари на новопоявилите се продукти. Ама има един проблем - сегашната политика постава каруцата пред магарето и увеличава драстично паричното предлагане без да има прогрес а с целта   да породи прогрес.  Явно е че 2008ма беше криза и имаше отрицателен ръст но се започна яко печатане на пари за да се създаде растеж. Сякаш като хвърлиш едни пари от хеликоптера и изведнъж всички ще наскачат да произвеждат блага за да изравнят екуитито с паричното предлагане. За мен това е безмислие и в най-добрия случай може да има краткотраен ефект. Все едно да кажеш "когато колата ми върви иска бензин" и като ти се скапе двигателя да обърнеш съждението в "когато и дам бензин колата ще върви" ... ми няма да стане. Ще проработи само ако не ти се е скапал двигателя а си забравил да сипеш бензин.
 Логическата връзка с евтиното финансиране на банките и те да дават евтини кредити е бъгава щото не можеш да кажеш на банките каква да лихвата им,  как да оценят риска на обикновенния кредитополучател,   на кого да дават, както не можеш да кажеш на хора пренатоварени с кредити да скочат да пазаруват пак на кредит.
Тва с диспозабъл инком е малко преувеличено - цените на имотите в сащ да са паднали 3 пъти???????  Погледни различните компоненти на CPI -  храна, енергия, образование и медицински услуги. Тва са необходими неща и всички са яко нагоре. Та разполагаемия доход едва ли е това което твърдиш.  Отгоре на това имаме и рекордна безработица.
Талеб много правилно го казва - да погледнем истината в очите и да приеме че банкерите осраха пейзажа. Да приеме загубите, да фалират тези които се оплескали работата и да се опитаме да вървим напред. Наливането на ликвидност е просто замаскиране на проблемите и точно както с имотките в люлин колкото повече се отлага толкова по-зле ще е изтърването ...


поздрави и мерси за интересната дискусия
 *drink11*