Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1224981 пъти)

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
гениялно.... значи ти ако си банка ,а аз депозитар,с 1 депозиран цент ще произведеме няколко стотин хиляди трилиона долара за един ден..... ще станеме новата централна банка на сащ....
хайде викам,да престанеш да четеш световна конспирация или да гледаш зайдгайст,а?малко логика моа да вкараш,ако искаш да спориме.
   гениялната глупост на "капацитети" с погрешна математика,че 10% задължителни резерви ще доведат до мултипликатор от 1:10 левъридж е супер нелепо,те до къде води грешна математика..... резервите са за нищо повече от кешова наличност! мултипликатора се контролира от фед и няма нищо общо с резервите и той не е левъридж на самите пари,а еквивалент на произведеното екуити!
пример:
  строител тегли от банката 100 000 долара за строеж на къща-имаш тежест от банката върху бъдещата къща.после строителя я построява и продава на едикойси.този едикойси тегли заем от банката за 120 000 ,които отиват за тежестта към първата банка-100 000 + 10 000 лихва и едва 10 000$ кеш остава за строителя.
   къде виждаш мултиплициране тук? имаш нови 120 000$ от фед,дадени на банката срещу дискаунт уиндоу и 100 000 $ взети обратно от фед ,от първата банка,финансирала строителството... +няква лихва за периода.или оставащите пари в системата са към 15 000 $ в следствие на две годишно велосити или за две години фед е напомпал 15 000 $ + 100 000$ ,срещу които стои къща ..... в нормално време имаш имотен ъпришиейшън от 5%   - за 2 години са 10% ,което е 10 000 ,срещу останали 15 000$ ...... 5 хилки остават в обръщение,но отделно имаш бизнеси,които губят-те изяждат такива пари и накрая баланса е "добра инфлация" от 1-2 % годишно ,достатъчна за стимулране на конкуренция и бизнес новаторство. кви мултипликатори те гонят? провери кво е дискаунт рейт.  осмисли го,не го наизустявай!там е баланса... с тия дай ми 100,че да ти върна 900 бегай на маса с  българономистите да изчислявате колкото хиляди билиона е направила за 1 ден някоя малка щатска банка с 2 клона и 10 клиента в уайоминг .

с мен ако ще "спориме" , давай да не си говориме като двама унссовци на маса с по водка "савой" в кварталната кръчма,дето вече са изчислили колко по добре биха управлявали щатската икономика и финанси,ако бяха на местото на бернанки и гайднър.....

невидимко-разбира се,всяко действие има противодействие-логиката ти е добра-ако по този начин се налива парична маса,по обратния  начин се изсмуква.
  само че има разлика кво ще се случи с икономиката- ако имаш инфлация,без да имаш ръст,което си е стагфлация,тогава фед няма да изтеглят парична маса чрез продажба на трежърис,защото ще вдигнат лихвата,без икономиката да е в ръст .... в такъв случай фед ще изтегли директно парична маса от банковата система....
 а в случай,че инфлацията е в следствие от реален растеж,тогава за да не оувърхийтват икономика,ще почнат да правят точно обратното на това,което правят в момента- ще продават трежърис,освен да изсмучат долари ще и повишат лихвите,за да охладят икономиката. по скъпи пари-по малко инвестиции.
  меджудругото имахте един много умен човек,който бе кандидат финансов министър - михов се казваше,професор по икономика в сингапур,ама дянков и други плюнки от рода на каролев и тоя от отворено общество-ангелов,го изгониха като мръсно куче,защото е заплаха за тях-прекалено умен е човека..... а прекалено умен от глупци няма как да бъде разбран,или ако бъде разбран,тогава ще бъде приет като "заплаха" .... всъщност защо ти казвам това-защото михов точно такъв начин на управление на пари1чната маса предлагаше за бг- през облигации,ама тва е нещо фундаментално ново за бг гамените и го обвиниха,че искал да съсипе държавата и да рухне борда.....
    а човека бе много прав-бг страдаше и сега дори страда още повече от монетарния дисбаланс.... ама нали знаеш -кво си надробат,тва ще сърбат..... като народа не вижда кой,кой е,защото няма пипе,заслужава да получи това,за което е гласувал... демек дянков.
« Последна редакция: 17 Юли, 2011, 04:30:06 от acen1975 »

nearvana

  • Гост
  ето ти елементарни примери за тая химера:
  ти си банка,аз съм ти клиент- давам ти 100 лева,после ти ми даваш 900лева,веднага ги слагам на депозит при теб и ти имаш право да ми дадеш 8100 лева. взимам ги ,залагам ги при теб и така браточка в зависимост от броя трансакции за време,за 1 ден моа да си напечатим повече от всички напечатени банкноти  В ЦЕЛИЯ СВЯТ......
гениялно!преебахме системата с теб и за кво са ни фед,като моа да напечатиме повече и от тях само със 100 начални лева? то дори и с 1 цент става "далаверата" .  ама на края на деня,знаеш ли,че ще трябва да платиш оувърнайт върху няколко стотици хиляди трилиона долара?и аз ако не ти платя по висока лихва на теб,кво става? ами фалираш.
тц, геометричния ред е сходящ, така че от 1000лв депозит при задължителни резерви от 10%  правиш мах 9000лв а не трилиони. 1000+900+810+...<9000 .
от 1 цент станаха 9 ...
не успяхме да преебем системата.
тва е естествената граница на мултипликатора а фед и ецб го базикат като променят тия 1000лв депозити, тоест изсипват пари в банковата система.
 *drink11*



acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
  ето ти елементарни примери за тая химера:
  ти си банка,аз съм ти клиент- давам ти 100 лева,после ти ми даваш 900лева,веднага ги слагам на депозит при теб и ти имаш право да ми дадеш 8100 лева. взимам ги ,залагам ги при теб и така браточка в зависимост от броя трансакции за време,за 1 ден моа да си напечатим повече от всички напечатени банкноти  В ЦЕЛИЯ СВЯТ......
гениялно!преебахме системата с теб и за кво са ни фед,като моа да напечатиме повече и от тях само със 100 начални лева? то дори и с 1 цент става "далаверата" .  ама на края на деня,знаеш ли,че ще трябва да платиш оувърнайт върху няколко стотици хиляди трилиона долара?и аз ако не ти платя по висока лихва на теб,кво става? ами фалираш.
тц, геометричния ред е сходящ, така че от 1000лв депозит при задължителни резерви от 10%  правиш мах 9000лв а не трилиони. 1000+900+810+...<9000 .
от 1 цент станаха 9 ...
не успяхме да преебем системата.
тва е естествената граница на мултипликатора а фед и ецб го базикат като променят тия 1000лв депозити, тоест изсипват пари в банковата система.
 *drink11*

добре,и при снисходящ,пак няма никво значение- се едно си говориме за пирони и дъски,а ти намесваш обогатен уран,щото и той е метал.... пак ти казвам,10% задължителни резерви са за КЕЩОВА НАЛИЧНОСТ...... захранване на банкомати и т.н. имаш електронни банки,без реални клониве,където нямаш и 10% задължителни резерви.... тва кво означава? че могат да си мултиплицират до безкрайност? в европа дори нямаш задължителни резерви-оставили са банките смаи да предценмяват ква наличност им е нужна.....
    такива резерви са нужни и имат смисъл в НЕцентрализирани банкови система-както е бг- нямаш финансиране от ЦБ ,следователно ЦБ ти иска задължителни резерви.... в централизираната система банките не са със собствен капитал,а са проводници на пари-се едно парични брокери на фед,а фед е паричен брокер на ус трежърис.просто.
   депозитната база е без значение-депозитите държат по ниски лихви от едногодишните трежърис- те сда като "бонус" за банките,че народа не знае как да си купи бондове ,вместо сертификейт ъф депозит.... но депозитите на са "база" за финансиране,както е в държави като бг!!!! 

п.п.
  реда не е снисходящ ;) ,защото е 10% от общата сума,или при 1000 лева моа да раздадеш 9000 заеми ;)   ....базата е от кредита,а не от дебита :) 
« Последна редакция: 17 Юли, 2011, 04:49:24 от acen1975 »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
"Статистиката сочи, че от март 1962 година този праг е бил коригиран цели 74 пъти. В последно време горната граница е нараснала от 5.95 билиона долара (през 2001 година) на 14.29 билиона (в момента)."

Без да се влиза в излишни подробности, горният цитат казва, че за 10 години, горната граница на дълга на САЩ  се е утроила, и се очаква отново повишаване на границата на американския дълг. С колко? Ще разберем скоро.

Очевадно, пари са се печатали и ще се печатат. И то за сметка на дълга. Не е необходимо нито да се изяснява дискаунт уиндоу, нито мултиплициращият ефект. Защото това са уточнения за принципите по които работи ФЕД- централната банака на САЩ. А те не са бог-знае колко различни от правилата, които важат за Европа.
Не съм съгласна с Асен, относно това, че банките в САЩ са брокери на ФЕД. Убедена съм, че и там има правила за тяхната капиталовата адекватност, за собствен капитал, за задължителни минимални резерви и пр. В противен случай, няма какво да се случи на акционерите(както Асен казва да останат на улицата), при недобро управление на банките.

nearvana

  • Гост
гениялно.... значи ти ако си банка ,а аз депозитар,с 1 депозиран цент ще произведеме няколко стотин хиляди трилиона долара за един ден..... ще станеме новата централна банка на сащ....
хайде викам,да престанеш да четеш световна конспирация или да гледаш зайдгайст,а?малко логика моа да вкараш,ако искаш да спориме.
   гениялната глупост на "капацитети" с погрешна математика,че 10% задължителни резерви ще доведат до мултипликатор от 1:10 левъридж е супер нелепо,те до къде води грешна математика.....


Не съм гледал цайтгейст - откъде па го измисли ....  Паричния мултипликатор е част от стандартен курс по макроикономика
 http://books.google.com/books?id=58KxPNa0hF4C&pg=PT347#v=onepage&q&f=false
или просто википедията
http://en.wikipedia.org/wiki/Money_multiplier
Има го и в книжките на Кругман - отявлен фен на гайтнер и бернанк.

тва не е теория на конспирацията, това е част от наложилата се макроикономическа теория в момента. По принцип няма нищо лошо в мултипликатора: причината е че по този начин пари се създават когато се теглят кредити а кредити се теглят когато някой иска да си купи нещо тоест срещу парите има стоки. Централните банки са регулирали паричното предлагане като  променят процента на задължителните резерви и така свиват или увеличават мултипликатора ... но сега тва не върви щото банките и без това са с твърде висок ливъридж. Когато това отпадне като механизъм ФЕД и ЕЦБ се опитват да качат паричното предлагане като експандират базата върху която се прилага паричния мултипликатор като наливат ликвидност в банките. Ама всичко тва е като да сипваш бензин в прегряла кола  - не смятам че ще проработи в дългосрочен период. Просто трябва да се приеме че сме карали зле и сме прегряли двигателя и да го оставим да изстине. Ефекта от КюИ ще се изпари до 3-6 месеца и после кво?  Ново КюИ, комодитата с още 20% нагоре, бедността с 10% нагоре (висока инфлация)??? Аз не смятам че това е решение на проблема с твърде високото ниво на задлъжнялост в икономиката. Тва е лично мнение и ако ще да е унсс на савой в кръчмата ... нямам нужда да го изказвам с вратовръзка в изискан клуб на чаша уиски.

поздрави
 *drink11*

nearvana

  • Гост
в европа дори нямаш задължителни резерви-оставили са банките смаи да предценмяват ква наличност им е нужна.....

не е така, имаш задължителни резерви но както казах са толкова ниски че е трудно да се свалят  http://en.wikipedia.org/wiki/Reserve_requirement#Other_countries
затова и централните банки се пробват с другия механизъм - лихвата по краткосрочното финансиране в централната банка. Ама тази лихва също вече е почти нула та почнаха да свършват механизмите на прехваления монетаризъм а проблемите стоят.
В БГ резервите бяха 10% и дянката ги понамали ако не се лъжа на 8 ... ама в еврозоната имаш само 2% - накъде повече да намаляват?
    такива резерви са нужни и имат смисъл в НЕцентрализирани банкови система-както е бг- нямаш финансиране от ЦБ ,следователно ЦБ ти иска задължителни резерви.... в централизираната система банките не са със собствен капитал,а са проводници на пари-се едно парични брокери на фед,а фед е паричен брокер на ус трежърис.просто.

навсякъде ЦБ имат ролята на кредитор от последна инстанция. Проблема сега е че от извънредно финансиране това се превърна в ежедневие и то в огромни размери. Системата е просто изпилена до дупка и вече не са останали контролни механизми. Дето вика Талеб кетчупа като тръгне ще изплеска картофите, ризата , лицето ... всичко.
 
  депозитната база е без значение-депозитите държат по ниски лихви от едногодишните трежърис- те сда като "бонус" за банките,че народа не знае как да си купи бондове ,вместо сертификейт ъф депозит.... но депозитите на са "база" за финансиране,както е в държави като бг!!!! 

наистина нямам представа дали е така ама ми звучи като някаква централизирана планова икономика - пленума на партията решава колко пари да има в икономиката и точка. Когато депозитите са основната база тогава когато намалеят драстично това означава че хората са задлъжнели над възможностите си и съответно банките няма как да раздават толкова евтини кредити, качва се лихвата и системата се саморегулира. Такива саморегулиращи се системи са стабилни (по Талеб) а системи в които бернанки и гаитнер имат думата са по идея по нестабилни щото зависят от думата на няколко човека които са просто хора и могат да грешат.

п.п.
  реда не е снисходящ ;) ,защото е 10% от общата сума,или при 1000 лева моа да раздадеш 9000 заеми ;)   ....базата е от кредита,а не от дебита :) 

за да не говорим на едро: при задължителни резерви р, максималните създадени пари от 1000лв с мултипликатора са
1000*(1+(1-p)+(1-p)^2 + (1-p)^3 ... )
тва в скобите е безкрайна сума дето се нарича ред. сходящите редове имат  крайна сума (разходящите не се сумират до крайно число) която в случая е 1000* 1/(1-(1-p)) или1000* 1/p тоест при резерви от 10%  общо 10000 лв което е точно наличните 1000лв и 9000лв заеми.   
за "снисходящи редове"  не съм чувал ...

 *drink11*
« Последна редакция: 17 Юли, 2011, 13:54:01 от nearvana »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Ха... Оказа се, че Кол мисли за Меркел каквото и аз!

Таланти. Пиано за четири ръце.
外國達人秀女評委直接看傻了
« Последна редакция: 17 Юли, 2011, 18:44:35 от goro »

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
гениялно.... значи ти ако си банка ,а аз депозитар,с 1 депозиран цент ще произведеме няколко стотин хиляди трилиона долара за един ден..... ще станеме новата централна банка на сащ....
хайде викам,да престанеш да четеш световна конспирация или да гледаш зайдгайст,а?малко логика моа да вкараш,ако искаш да спориме.
   гениялната глупост на "капацитети" с погрешна математика,че 10% задължителни резерви ще доведат до мултипликатор от 1:10 левъридж е супер нелепо,те до къде води грешна математика.....


Не съм гледал цайтгейст - откъде па го измисли ....  Паричния мултипликатор е част от стандартен курс по макроикономика
 http://books.google.com/books?id=58KxPNa0hF4C&pg=PT347#v=onepage&q&f=false
или просто википедията
http://en.wikipedia.org/wiki/Money_multiplier
Има го и в книжките на Кругман - отявлен фен на гайтнер и бернанк.

тва не е теория на конспирацията, това е част от наложилата се макроикономическа теория в момента. По принцип няма нищо лошо в мултипликатора: причината е че по този начин пари се създават когато се теглят кредити а кредити се теглят когато някой иска да си купи нещо тоест срещу парите има стоки. Централните банки са регулирали паричното предлагане като  променят процента на задължителните резерви и така свиват или увеличават мултипликатора ... но сега тва не върви щото банките и без това са с твърде висок ливъридж. Когато това отпадне като механизъм ФЕД и ЕЦБ се опитват да качат паричното предлагане като експандират базата върху която се прилага паричния мултипликатор като наливат ликвидност в банките. Ама всичко тва е като да сипваш бензин в прегряла кола  - не смятам че ще проработи в дългосрочен период. Просто трябва да се приеме че сме карали зле и сме прегряли двигателя и да го оставим да изстине. Ефекта от КюИ ще се изпари до 3-6 месеца и после кво?  Ново КюИ, комодитата с още 20% нагоре, бедността с 10% нагоре (висока инфлация)??? Аз не смятам че това е решение на проблема с твърде високото ниво на задлъжнялост в икономиката. Тва е лично мнение и ако ще да е унсс на савой в кръчмата ... нямам нужда да го изказвам с вратовръзка в изискан клуб на чаша уиски.

поздрави
 *drink11*


хайде пак..... не казвам,че ти си измислил мултиплаяра,казвам,а че е абсурдно да смяташ,че мултиплаяра има някво значение за създаването на парична маса! паричната маса се създава по съвсем друг начин,обясних го вече. банката може да даде и 1000 пъти повече от депозитната й база,може и нищо да не даде.
  тва зависи от активите й .
    парите се мултиплицират от фед,чрез дискаунт уиндоу и оувърнайт,върху банковите активи!
ти си банка,аз си купувам  къща,ти ми даваш 200 000 долара на 4 % лихва,същия ден пускаш до фед че имаш лийн върху тази къща за 200 000 $ и фед ти ги дава обратно на 0.25% лихва. от там ти купуваш дериватив на 30 годишен бонд (без пари) ,които да локват лихвата ,защото е заключена за 30 години и ако в бъдеще фед я вдигнат , дериватива на бонда ще балансира (нулира) бъдещия ти риск от лихвеното движение. тва е системата в сащ.
  фед създава паричната маса,а банките държат резерви за да поемат моментна ликвидност и евентуален дифолт към фед.за тва е задължителния резерв.
       проблема в системата е съвсем другаде- той е оценянето на активи. банката моа да си балонира активите и да представи в балансите си различни данни от реалността. и по този начин да изисква дискаунт уиндоу. тва е единствената дупка в американската система

в европа новосъздадената тришеткова система е меко казано абсурд. там не само нямаш задължителни резерви,там дори активи като трежърис се броят за актив и ЕЦБ финансира на нейния рейт..... което в сащ го нямаш .... тва е все едно да ти подяряват пари. отделно ЕЦБ спасява,фед не.... ето ти кво се получава- гръцки бондове на 20% доходност ги взимаш и ги буташ в ЕЦБ като актив,трише ти дава пари по падеж на бонда-демек в момента тва са в ПЪТИ повече,в зависимост от времето на падежа,и то на 1.25% лихва ..... или от нищото взимаш в пъти повече пари и на 20 пъти по ниска лихва..... мултиплайър?
     депозитния мултиплаяр е без значение.... имаш ли ЦБ,приемаща активи срещу пари,а всички централизирани банкови системи го правят,тогава банковите активи са в стотици,ако не хиляди пъти повече от депозитната им база- самите активи определят паричното мултиплициране.


въпроси?

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил

навсякъде ЦБ имат ролята на кредитор от последна инстанция. Проблема сега е че от извънредно финансиране това се превърна в ежедневие и то в огромни размери. Системата е просто изпилена до дупка и вече не са останали контролни механизми. Дето вика Талеб кетчупа като тръгне ще изплеска картофите, ризата , лицето ... всичко.


 *drink11*

тва не е вярно-банкви система като тази в бг ЦБ е кредитор от последна инстанция.в централизираните банкови системи ЦБ е кредитор от ПЪРВА ИНСТАНЦИЯ. в бг банката трябва да има депозитен капитал и нейни активи.цб НЕ дава пари на банката,когато тя финансира ипотека.... в цивилизацията дават...... за тва в сащ имаш дискаунт уиндоу,в бг няма такова животно.за тва в сащ имаш оувърнайт рейт,в бг некой е треъгнал да създава термини и е сложил в системат термина " оувърнайт рейт" ,ама този термин си седи ей така,без смисъл.... както и ОЛП - дето БНБ го публикува - публикува нещо,което НЕ СЪЩЕСТВУВА..... което е най смешното .... по времето на престоя на МВФ в бг и после при велчев са започнали да правят фундамента за централизиране на системата,после при станишев и орешарски всичко се зарезва и сега имаш публикуване на неща,които не съществуват..... всъщност ОЛП на БНБ трябва да е аналогията на дискаунт уиндоу на сащ ,както и оувърнайт- него дори не са си направили труда да го преведат на бгетовски .....
  разликата между бг и сащ и европа е в това,че в бг се използва собствена капитал и депозитната база има ГОООООЛЯМО значение , както и минималните резерви,докато в цивилизацията банките са нищо повече от парични брокери на централните банки- приема ли се актив за теглене на пари от централната банка,депозитите наистина нямат значение .... имат активите и тяхната цена .... депозитите са като "бонус"
 
 

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
       проблема в системата е съвсем другаде- той е оценянето на активи. банката моа да си балонира активите и да представи в балансите си различни данни от реалността. и по този начин да изисква дискаунт уиндоу. тва е единствената дупка в американската система
...
в европа новосъздадената тришеткова система е меко казано абсурд. там не само нямаш задължителни резерви,там дори активи като трежърис се броят за актив и ЕЦБ финансира на нейния рейт..... което в сащ го нямаш .... тва е все едно да ти подяряват пари. отделно ЕЦБ спасява,фед не.... ето ти кво се получава- гръцки бондове на 20% доходност ги взимаш и ги буташ в ЕЦБ като актив,трише ти дава пари по падеж на бонда-демек в момента тва са в ПЪТИ повече,в зависимост от времето на падежа,и то на 1.25% лихва ..... или от нищото взимаш в пъти повече пари и на 20 пъти по ниска лихва..... мултиплайър?
...

Е, не мисля, че Трише ти дава пари по цена падеж на бонда.
Вързано е с кредитния рейтинг. От там и омагьосания кръг който се получава с финансирането.  Понижаването на кредитния рейтинг само по себе си ти свива кредитирането. Примерно за гръцки облигации по номинал за 100млн. трише или който и да е друг ще те финансира с 50.
То и затова е най-вече рева срещу кредитните агенции. Иначе на кой му пука!

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
       проблема в системата е съвсем другаде- той е оценянето на активи. банката моа да си балонира активите и да представи в балансите си различни данни от реалността. и по този начин да изисква дискаунт уиндоу. тва е единствената дупка в американската система
...
в европа новосъздадената тришеткова система е меко казано абсурд. там не само нямаш задължителни резерви,там дори активи като трежърис се броят за актив и ЕЦБ финансира на нейния рейт..... което в сащ го нямаш .... тва е все едно да ти подяряват пари. отделно ЕЦБ спасява,фед не.... ето ти кво се получава- гръцки бондове на 20% доходност ги взимаш и ги буташ в ЕЦБ като актив,трише ти дава пари по падеж на бонда-демек в момента тва са в ПЪТИ повече,в зависимост от времето на падежа,и то на 1.25% лихва ..... или от нищото взимаш в пъти повече пари и на 20 пъти по ниска лихва..... мултиплайър?
...

Е, не мисля, че Трише ти дава пари по цена падеж на бонда.
Вързано е с кредитния рейтинг. От там и омагьосания кръг който се получава с финансирането.  Понижаването на кредитния рейтинг само по себе си ти свива кредитирането. Примерно за гръцки облигации по номинал за 100млн. трише или който и да е друг ще те финансира с 50.
То и затова е най-вече рева срещу кредитните агенции. Иначе на кой му пука!

не мислиш,ама е така...то всъщност няма значение като размера на "подаръка" дали е с днешна цена или цена на падеж.... разликата във времето определя количеството отпуснати пари.... и дори и да ги према по спот цена,пак подарява същото количество пари в следствие на колосалния арбитраж.
    рейтинг агенциите пищат заради абсурда да се приемат трежърис под ААА рейтинг за актив,знаеш ли защо?
  защото при ААА рейтинг ЦБ не подарява на дадената банка пари - ийлдовете на ноунтс( краткостични трежърис) копират рейта на финансиране на ЦБ . ама когато тези книжа са по рискови и носят в пъти по голяма доходност от финансиране на ЦБ,тогава си е чист подарък-разликата между този рейт и доходността от НЕ ААА рейтинг е реален подарък за банката за сметка на евро данъкоплатеца.... тва е такъв абсурд,че нямам думи.
    но тва не е най лошото на европейската централизирана система,спрямо американската,където няма такива абсурди....
   най големия абсурд е ,че европейската система позволява на евро банките ,които финансира,да спекулират с парите - да "инвестират " в деривативи .....
  в сащ на търговските банки им е забранено да правят това.търговска банка е банка,която се финансира от централната банка-демек паричен брокер. инвестиционна банка е банка,която НЕ се финансира от фед.
   или в сащ банките финансирани от фед НЯМАТ право да правят с парите на американеца нищо друго,освен да ги дават обратно на американеца+ хеджване на риск в интрестрейтс.
      в европа евробанка спокойно моа да си вземе финансиране от ЕЦБ и да се изпердаши на някой интрестейт суап с риск от над 20 000 % .....  в сащ тва е невъзможно- тва може да го прави само инвестиционна банка,която не взема пари от фед,хедж фонд или прайвит екуити ....

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
не мислиш,ама е така...то всъщност няма значение като размера на "подаръка" дали е с днешна цена или цена на падеж.... разликата във времето определя количеството отпуснати пари.... и дори и да ги према по спот цена,пак подарява същото количество пари в следствие на колосалния арбитраж.
...

Асене, разбирам логиката ти, но мисля че в случая става въпрос за спасяване на удавници.


Тъй...
За да не се сърдим в България и гърците сложиха таван на основната пенсия. 2.773,40 евро при минимален стаж 35 години или 10 500 осигурени дни.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
...
не мислиш,ама е така...то всъщност няма значение като размера на "подаръка" дали е с днешна цена или цена на падеж.... разликата във времето определя количеството отпуснати пари.... и дори и да ги према по спот цена,пак подарява същото количество пари в следствие на колосалния арбитраж.
...

Асене, разбирам логиката ти, но мисля че в случая става въпрос за спасяване на удавници.


Тъй...
За да не се сърдим в България и гърците сложиха таван на основната пенсия. 2.773,40 евро при минимален стаж 35 години или 10 500 осигурени дни.

Жоро, тук вече успя да м ядосаш, ако е вярно това дето си го писал за пенсиите. Ако е така значи гърците си заслужават дрането и дори окото ми няма да трепне ако трябва Гърция да бъде раздърпана като циганска баница.  ;D Ама нещо се съмнявам в истинноста на писаното от тебе, защото тук в Холандия и в Белгия базовата пенсия е около 800 евро.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Кого ще дерете, господа?
Таван, съм написал, на основната пенсия.
Масовите пенсии в Гърция са около 1000 евро, че и далеч по малко. Как се правят 10500 осигурени дни минимум - това са реално 41 години стаж.
Мои колеги се пенсионираха с по около 1000 евро (със всички добавки) при пълен стаж и в бранш в който осигурителните месечни вноски се движат между 600 и 1200 евро месечно.
А имам и приятели които си затвориха бизнесите преди 2-3 години но продължават да тупат в осигурителните си каси по около 600 евро месечно (при свободните професии, самоосигуряващите се и др. е възможно) защото не им стига стажа за пенсия.
Но има явно тарикати, предполагам дУпетати, министри и пр. протежета и отговорни другари дето са получавали далеч над това и с по-малко осигурени дни. Въобще не се заблуждавайте, че ги няма в Холандия или Франция.
Ако ги няма, бирата от мене!

 *drinks*

Значи става въпрос за основната, а не за минимална или пълна пенсия. Т.е. тази пенсия за която задължително се осигуряваш. Ти разбира се може да се осигуряваш и допълнително на частно, но това е друга бира.
Минималната пенсия, ако не се лъжа е социалната, след 70 години и е около 350 евро или от този порядък. Всъщност, повечето от хората са може би на пенсии от порядъка на 600-700 евро пълни пенсии и не защото не са работили по 40 години, а защото трудно ги правиш 40 осигурени по документи години. Като казвам пълни, имам предвид, че държавата дава някакви допълнителни пари на тези, дето по стаж не им стигат да вземат примерно 600 евро но са работили по 30-35 години, (май се отнася и до заетите в селското стопанство, че там пенсиите са ниски) , не са вече в работоспособна възраст и нямат други доходи.
Цифрите ми не са точни, щото ми е рано да се интересувам, но са от този порядък.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Кого ще дерете, господа?
Таван, съм написал, на основната пенсия.
Масовите пенсии в Гърция са около 1000 евро, че и далеч по малко. Как се правят 10500 осигурени дни минимум - това са реално 41 години стаж.
Мои колеги се пенсионираха с по около 1000 евро (със всички добавки) при пълен стаж и в бранш в който осигурителните месечни вноски се движат между 600 и 1200 евро месечно.
А имам и приятели които си затвориха бизнесите преди 2-3 години но продължават да тупат в осигурителните си каси по около 600 евро месечно (при свободните професии, самоосигуряващите се и др. е възможно) защото не им стига стажа за пенсия.
Но има явно тарикати, предполагам дУпетати, министри и пр. протежета и отговорни другари дето са получавали далеч над това и с по-малко осигурени дни. Въобще не се заблуждавайте, че ги няма в Холандия или Франция.
Ако ги няма, бирата от мене!

 *drinks*

Значи става въпрос за основната, а не за минимална или пълна пенсия. Т.е. тази пенсия за която задължително се осигуряваш. Ти разбира се може да се осигуряваш и допълнително на частно, но това е друга бира.
Минималната пенсия, ако не се лъжа е социалната, след 70 години и е около 350 евро или от този порядък. Всъщност, повечето от хората са може би на пенсии от порядъка на 600-700 евро пълни пенсии и не защото не са работили по 40 години, а защото трудно ги правиш 40 осигурени по документи години. Като казвам пълни, имам предвид, че държавата дава някакви допълнителни пари на тези, дето по стаж не им стигат да вземат примерно 600 евро но са работили по 30-35 години, (май се отнася и до заетите в селското стопанство, че там пенсиите са ниски) , не са вече в работоспособна възраст и нямат други доходи.
Цифрите ми не са точни, щото ми е рано да се интересувам, но са от този порядък.

В такъв слуяай аз казвам ДРАНЕ. Сори жоро, но не е честно гърците да вземат огромни заеми и да си раздават заплати и пенсии които са по високи от тези в държавите  с по-висок стандарт. А най-вече ме е яд на тукашните политици, които с лесна ръка раздават заеми на гърчетата, българчетата тем подобна сволачь от парите на данъкоплатците.