Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1222419 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
Това, според изчисленията на Хелмайер, означава, че през последната година и половина Берлин е изкарал 700 милиона евро.
18 млрд. евро чиста печалба?
...

Това са само джобните печалби Скитъре!
За другите ще трябва да се прибави  поне 1 нула!
Иначе хубаво е че българската преса най-накрая е започнала да се усеща за реалността.

С гръцката или без гръцката криза, т.е. дори да нямаше криза, Германия е най-облагодетелствана от структурата на евро-съюза.

Следващото постижение на нашата журналистика ще е ако осъзнае, че по същия начин по който немците печелят за сметка на периферните страни от евро-зоната, по същия начин печелят и от страни като България.

И за разлика от повечето дето си мислят, че ако в бг нямаше борд и имаше плаващ курс, или пък че ако гърците си бяха останали с драхмата нямаше да има проблем и чрез курса би могло да се компенсират структурните недостатъци, аз си мисля, че това почти няма значение. То ще е само толкова, колкото би било, ако Видински окръг си въведе "видинки" за да не зависи от лева. Дори хората във видинско да работят пет пъти повече, пак ще си остане най-бедния район на страната, ако от София не се взимат политически мерки за компенсиране на диспропорциите.

Не може едни да харчат 5% за отбрана, други 0,5%, едни да бомбандират Либия, пък други да прибират бежанците и т.н., и при исторически натрупаните диспропорции на 1 единна икономическа територия да съществуват 27 министерства на икономиката и финансите, вкяко от които да дърпа към себе си, ...
Ясно е, че най-мощното ще издърпва най-много...

acen1975

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 278
  • Карма: +121/-92
  • Респект: +63
    • Профил
европата се е превърнала в социялистическа държава,където режима не е отделна клика хора,близки с диктатира,а кликата "облагодетелствани" хора са банерите и бюрократите..... тва е по лошо и от социялизъм спред мен. рекетирай професионалиста,че да подпомогнеш гамена е комунистически похват,който няма как да доведе до нйищо добро в бъдеще време.... само за 10 години " съюза"  доведе до спяване на еврозоината от сащ тамън на два пъти,ако нещата не се променят,не ми се мисли кво ще се случи в следващите десет години.

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Няма да ти казвам защо съм им набрал на холандците, ти там ако се чувстваш добре стой си там на мен не ми харесва там, не ми харесва как ме гледат с хубавата ми кола с български номера, когато съм спрял на зебра и им правя път да минат. Първо ми поглеждат номера а след това гледат презрително чак ми идва да сляза да попитам защо. На теб това ако ти харесва стой си там, имам много приятели холадци и когато те познават всичко е нормално, но иначе гледат на теб като на източноевропейски цървул въпреки, че самите те, повечето от тях де са също такива. И понеже те играят сечено, единственното оръжие легално и цивилизовано в рамките на закона е да им изнасяме роми, колкото повече там толкова по-малко тук, те дфа страдат заради отношението им към нас а ние да си поизчистим държавицата. Просто и практично решение. А за този самолет на майката и е провървяло аз често летя с него и поне половината е пълен с млади ромки с малки дечица дето вече говорят на холандски, процеса тече.
Ивел, много си им набрал на холандците изглежда :)
Иначе аз лично открай време смятам че за нас лично ползата от ЕС би била не в мизерните еврофондове, а да се изнесат мангалите към "обетованата земя". Дали е такава или не, няма никакво значение, важното е мангалите да си мислят че е, дори настоявам да се провеждат рекламни кампании сред циганските махали по въпроса. Пък евро субсидиите да си ги задържат ако искат - да хранят мангалите с тях и да им спазват правата.
Иначе Гърция доскоро беше едно супер място за живот - прилични пари, спокойно, без много зор. За съжаление такава постановка не е устойчива във времето, Югославия беше един такъв пример навремето - хем соц - яваш яваш, хем отворени към капиталистическия свят - свободни пътувания, много по-високи доходи от другите соц. страни и т.н.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Да така е, относно ромите това е моето предложение, да си ги вземат за есенция в развитите европейски страни, нали по-рано все бяха недоволни, че им нарушаваме правата. Сега май друга песен пеят, като разбраха за какво става дума, това аз му викам реална помощ, другото е кьорфишек.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Да се върнем на Гърция, мани ги тия холадци.
Руснаците разправят, че според Ройтерс в последните дни на август и началото на септември за няколко дена ще бъде обявен частичен дефолт(selective default, SD),   (21%). Някой друг чул ли е за това.

Частичный дефолт Греции по гособлигации наступит в конце лета – начале осени этого года. Именно на это время запланирован добровольный обмен греческих облигаций, купленных частными инвесторами, на бумаги с более долгим сроком обращения.

Как сообщил сегодня представитель Евросоюза, облигации будут обменены на новые в течение нескольких недель, чтобы минимизировать период, в течение которого Греция будет находиться в состоянии выборочного дефолта (selective default, SD), передает Reuters.

"Скорее всего, обмен бумаг состоится в последние дни августа и первые дни сентября. В этот период Греция будет находиться в состоянии выборочного дефолта, согласно рейтинговым агентствам. Период дефолта будет довольно коротким", - сообщил чиновник.

В рамках новой программы помощи Греции, утвержденной в конце минувшей недели, частные кредиторы потеряют по имеющимся у них греческим гособлигациям около 21% от их стоимости. Всего же вклад частного сектора в программу помощи Афинам составит 37 млрд долл. в течение ближайших трех лет.

Средства для осуществления программы будут получены благодаря разнообразным долговым свопам, а также выкупу греческих облигаций на вторичном рынке и пролонгации кредита путем перевода бондов с истекающим сроком погашения в 30-летние инструменты.

В конце минувшей недели лидеры стран еврозоны согласовали новую программу помощи находящейся на грани дефолта Греции. По итогам саммита было принято решение предоставить Афинам 159 млрд евро сроком на три года - 109 млрд евро от ЕС и МВФ и 50 млрд евро от частного сектора. При этом срок предоставления Греции будущих кредитов будет увеличен с нынешних 7,5 лет до 15 лет. В крайнем случае возможно продление сроков до 30-летнего периода с 10-летним льготным периодом. Процентная ставка для Афин будет составлять всего 3,5% годовых против текущих 4,5-5,8%.

При этом банки и страховщики смогут на добровольной основе обменять имеющиеся у них на балансе гособлигации Греции на бумаги с более длительным периодом обращения и более низкой процентной ставкой.

Читать полностью: http://top.rbc.ru/economics/25/07/2011/607224.shtml
 

Peter_K

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +5/-0
  • Респект: +3
    • Профил
Това за приятелите холандци нещо не ми стана ясно. Доста години живях там, освен професора ми и едни комшии ... Добри колеги, да, но приятели ... Любопитни са, определено, но и доста материални, за обяд все сандвичи от вкъщи си носят. Разлика м/у България и Румъния не биха направили, разбира се, има и изключения. Много мога да разправям ...

Вчера обаче в рейса за София едни английски младежи ми обраха точките -- някои от тях спяха на пътеката !!! Имаше места, но те бяха заели и по 2, та трябваше да се разправям с тях. И представи си какъв аргумент извадиха - ние пътуваме тук от 4 часа :)

Въобще кой кого трябва да учи на култура не е ясно. Времената се менят.

Малко се отклоних от темата.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Да се върнем на Гърция, мани ги тия холадци.
Руснаците разправят, че според Ройтерс в последните дни на август и началото на септември за няколко дена ще бъде обявен частичен дефолт(selective default, SD),   (21%). Някой друг чул ли е за това.
...
"Скорее всего, обмен бумаг состоится в последние дни августа и первые дни сентября. В этот период Греция будет находиться в состоянии выборочного дефолта, согласно рейтинговым агентствам. Период дефолта будет довольно коротким", - сообщил чиновник.
...
Читать полностью: http://top.rbc.ru/economics/25/07/2011/607224.shtml


Става въпрос за размяната на стари гръцки облигации с нови - те са си го написали.
Но на мен защо ми се струва, че гръцките банки започват обмяната още от началото на август. Трябва да погледна.



европата се е превърнала в социялистическа държава,където режима не е отделна клика хора,близки с диктатира,а кликата "облагодетелствани" хора са банерите и бюрократите..... тва е по лошо и от социялизъм спред мен. рекетирай професионалиста,че да подпомогнеш гамена е комунистически похват,който няма как да доведе до нйищо добро в бъдеще време.... само за 10 години " съюза"  доведе до спяване на еврозоината от сащ тамън на два пъти,ако нещата не се променят,не ми се мисли кво ще се случи в следващите десет години.


Асене, каква държава, приятелю?
Няма такава държава Европа. Има Оупа и периферия.
Само като погледнеш, в личен план, кои са начело на трите големи икономики на Оупа - Германия, Франция и Италия и картинката трябва да ти стане ясна. Не че съм чак толкова пуритан, ама когато и на трите големи икономики начело са `ора двойно бракувани, много прилича на случайна случайност.
В резултат - никаква случайност не е, че един пич преди няколко седмици хвана палячото Саркози за яката, ама нали го пазят - размина му се. Още по малка случайност е че побратима му Берлускони отнесе няколко тупаника и няколко зъба преди това. Баш челничката, пък, другарката дружинна, дето в зряла възраст си смени не само партньора, ами и идеологията, и накрая дори би шута на бившия си покровител, засега се разминава само благодарение на невероятната немска будност  :D
Тука да не ти е САЩ - за една свирка да подлудят Клинтъница.
Това е Оупа приятелю!

Та засега... първия рунд изглежда е с лек превес за Оупа... Ама е  само първият!

Иначе, чувам, че в гръцко ще падне пара, къде 40млд разправят! Дай Боже! Да се усмихне малко народа и да тръгне алъш-вериша, че иде зима!

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Това за приятелите холандци нещо не ми стана ясно. Доста години живях там, освен професора ми и едни комшии ... Добри колеги, да, но приятели ... Любопитни са, определено, но и доста материални, за обяд все сандвичи от вкъщи си носят. Разлика м/у България и Румъния не биха направили, разбира се, има и изключения. Много мога да разправям ...

Вчера обаче в рейса за София едни английски младежи ми обраха точките -- някои от тях спяха на пътеката !!! Имаше места, но те бяха заели и по 2, та трябваше да се разправям с тях. И представи си какъв аргумент извадиха - ние пътуваме тук от 4 часа :)

Въобще кой кого трябва да учи на култура не е ясно. Времената се менят.

Малко се отклоних от темата.

Думата приятели не е в това разбиране, което е прието у нас. Приятели са ти докато виждат някъкъв потенциал за техният профит в теб. След това само SMS на коледа. Едно от нещата за което ме е яд на тях е, че се имат за голямата работа а всъщност не са - те единственни от всички други европейци имат категорията "новоевропейци" за нас и румънците, което е свързано с някои неудобства ако си в тази категория, на мен не ми пука ако ще и за марсианец да ме вземат защото всякък погледнато гледам на тях скептично, но примерно дъщеря ми учеше там и в някои ситуации е унизително, слагат ти някъв тъпунгер-холандец в групата, когато се работи по някъкъв прооект, естественно той само паразитира, и още в самото начало в първи курс ги предупредиха че българите много трудно завършват там, един вид сме ограничени, само че ние си взехме дипломата едни от първите, въпреки че имаше опити за дискиминация от тяхна страна, не са хигиенични, правят свинщини, за пословичното им скъперничество, англичаните вицове разказват, къщичките им са колкото нашите барбекюта, стълбите им вътре към горните етажи са суперстръмни от икономия, може да си изпотрошиш краката ако не внимаваш.И цялата им държава мирише на лайна - човешки, това не е майтап, който не е ходил да види, прочетете малко очерки на пътешественици, това е истина, усеща се веднага след влизане от Германия в Холандия. Те са си свикнали и не им прави впечатление, но за хора свикнали с чистия балкански въздух това е нетърпимо. И не ги бива за 5 пари ако става дума за нестандартна търговия, така както на тях им е пднесено да работят и баба може, малко в страни и веднага рухват.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Това за приятелите холандци нещо не ми стана ясно. Доста години живях там, освен професора ми и едни комшии ... Добри колеги, да, но приятели ... Любопитни са, определено, но и доста материални, за обяд все сандвичи от вкъщи си носят. Разлика м/у България и Румъния не биха направили, разбира се, има и изключения. Много мога да разправям ...

Вчера обаче в рейса за София едни английски младежи ми обраха точките -- някои от тях спяха на пътеката !!! Имаше места, но те бяха заели и по 2, та трябваше да се разправям с тях. И представи си какъв аргумент извадиха - ние пътуваме тук от 4 часа :)

Въобще кой кого трябва да учи на култура не е ясно. Времената се менят.

Малко се отклоних от темата.

Думата приятели не е в това разбиране, което е прието у нас. Приятели са ти докато виждат някъкъв потенциал за техният профит в теб. След това само SMS на коледа. Едно от нещата за което ме е яд на тях е, че се имат за голямата работа а всъщност не са - те единственни от всички други европейци имат категорията "новоевропейци" за нас и румънците, което е свързано с някои неудобства ако си в тази категория, на мен не ми пука ако ще и за марсианец да ме вземат защото всякък погледнато гледам на тях скептично, но примерно дъщеря ми учеше там и в някои ситуации е унизително, слагат ти някъв тъпунгер-холандец в групата, когато се работи по някъкъв прооект, естественно той само паразитира, и още в самото начало в първи курс ги предупредиха че българите много трудно завършват там, един вид сме ограничени, само че ние си взехме дипломата едни от първите, въпреки че имаше опити за дискиминация от тяхна страна, не са хигиенични, правят свинщини, за пословичното им скъперничество, англичаните вицове разказват, къщичките им са колкото нашите барбекюта, стълбите им вътре към горните етажи са суперстръмни от икономия, може да си изпотрошиш краката ако не внимаваш.И цялата им държава мирише на лайна - човешки, това не е майтап, който не е ходил да види, прочетете малко очерки на пътешественици, това е истина, усеща се веднага след влизане от Германия в Холандия. Те са си свикнали и не им прави впечатление, но за хора свикнали с чистия балкански въздух това е нетърпимо. И не ги бива за 5 пари ако става дума за нестандартна търговия, така както на тях им е пднесено да работят и баба може, малко в страни и веднага рухват.

Спри се бе. Хляба си изкарваш от холандците, сега се оказва, че хората и дъщеря ти са изучили. И пак плюеш? Тези неща дето ги разправяш са типични изказвания на турист минал за два дни и карал само на БГ сандвичи.
Бас ловя, че дъщеря ти прави всичко възможно да остане в "лошата" холандия. Абе що не си пооправите там Анадола малко пък после плюйте другите. Спри се, че почваш да ме дразниш.

antoninus_pius

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 685
  • Карма: +6/-4
  • Респект: +25
    • Профил
Moody's downgrades Greece again  http://money.cnn.com/2011/07/25/news/international/greece_debt_moodys/index.htm?hpt=hp_t2

NEW YORK (CNNMoney) -- Moody's Investors Service downgraded Greece again Monday, to one class above default, following a new bailout package from its European neighbors.
Moody's downgraded Greece's debt rating to "Ca" from the already junk rating of "Caa1," which is far below investment grade.
 

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Това за приятелите холандци нещо не ми стана ясно. Доста години живях там, освен професора ми и едни комшии ... Добри колеги, да, но приятели ... Любопитни са, определено, но и доста материални, за обяд все сандвичи от вкъщи си носят. Разлика м/у България и Румъния не биха направили, разбира се, има и изключения. Много мога да разправям ...

Вчера обаче в рейса за София едни английски младежи ми обраха точките -- някои от тях спяха на пътеката !!! Имаше места, но те бяха заели и по 2, та трябваше да се разправям с тях. И представи си какъв аргумент извадиха - ние пътуваме тук от 4 часа :)

Въобще кой кого трябва да учи на култура не е ясно. Времената се менят.

Малко се отклоних от темата.

Думата приятели не е в това разбиране, което е прието у нас. Приятели са ти докато виждат някъкъв потенциал за техният профит в теб. След това само SMS на коледа. Едно от нещата за което ме е яд на тях е, че се имат за голямата работа а всъщност не са - те единственни от всички други европейци имат категорията "новоевропейци" за нас и румънците, което е свързано с някои неудобства ако си в тази категория, на мен не ми пука ако ще и за марсианец да ме вземат защото всякък погледнато гледам на тях скептично, но примерно дъщеря ми учеше там и в някои ситуации е унизително, слагат ти някъв тъпунгер-холандец в групата, когато се работи по някъкъв прооект, естественно той само паразитира, и още в самото начало в първи курс ги предупредиха че българите много трудно завършват там, един вид сме ограничени, само че ние си взехме дипломата едни от първите, въпреки че имаше опити за дискиминация от тяхна страна, не са хигиенични, правят свинщини, за пословичното им скъперничество, англичаните вицове разказват, къщичките им са колкото нашите барбекюта, стълбите им вътре към горните етажи са суперстръмни от икономия, може да си изпотрошиш краката ако не внимаваш.И цялата им държава мирише на лайна - човешки, това не е майтап, който не е ходил да види, прочетете малко очерки на пътешественици, това е истина, усеща се веднага след влизане от Германия в Холандия. Те са си свикнали и не им прави впечатление, но за хора свикнали с чистия балкански въздух това е нетърпимо. И не ги бива за 5 пари ако става дума за нестандартна търговия, така както на тях им е пднесено да работят и баба може, малко в страни и веднага рухват.

Спри се бе. Хляба си изкарваш от холандците, сега се оказва, че хората и дъщеря ти са изучили. И пак плюеш? Тези неща дето ги разправяш са типични изказвания на турист минал за два дни и карал само на БГ сандвичи.
Бас ловя, че дъщеря ти прави всичко възможно да остане в "лошата" холандия. Абе що не си пооправите там Анадола малко пък после плюйте другите. Спри се, че почваш да ме дразниш.
Да са я учили безплатно да има за какво да съм им благодарен, ако си плащаш може да учиш навсякъде. Холадния е едно от най-негостоприемните места в Европа. Бил съм там много пъти, когато ти сигурно си гонил пеперудите, но чак пък толкова не виждам от какво да се захласвам. Дъщеря ми се прибра веднага след дипломирането и сега работи в България, няма никакво намерение да остава, още повече пък в Холандия. Единственното което прави за тях (за пари, щото са леваци) е да ги води от време на време в Москва и Петербург и да им помага да си намерят студенти от Русия, сами не могат, пробвали са преди две години ма нещо не им се връзват руснаците, не звучат достъчно сериозно и мотивирано. Айде да спрем, че ще ми нацъкаш минусчета, не се пали толкова, стой си там като ти е хубаво, на мен не ми пречиш. На нас ни е добре и тук в България.

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Частичният фалит на Гърция е "насрочен" за август
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/07/26/1129532_chastichniiat_falit_na_gurciia_e_nasrochen_za_avgust/

Процедурите по доброволната замяна на гръцки облигации с наближаващ падеж с нови 30-годишни ще започне през август, обяви гръцкият зам.-министър на финансите Филипос Сахинидис, цитиран от "Ройтерс". С това на практика страната ще изпадне в частичен фалит.

Частните кредитори ще трябва да поемат 21% загуба по стойността на облигациите и по този начин да допринесат с 37 млрд. евро за втората финансова помощ за Гърция, която преди седмица бе договорена от лидерите от еврозоната в Брюксел.

"През следващите дни заедно с Института за международни финанси (IIF) ще изготвим точните процедури за осъществяването на операцията по замяната и така притежателите на гръцки дълг ще могат да изберат един от четирите варианта", поясни Сахинидис. Той бе категоричен, че тези процедури ще започнат през август.

Тези четири възможности са три типа на замяна на облигации с по-кратък срок с такива с по-дълъг и план за реинвестиране. Разликата при тях e в различните срокове на падеж и размер на лихвите.
Европейските политици искат замяната да мине максимално бързо, защото при нея на практика Гърция ще изпадне в "частичен фалит", посочва "Ройтерс".

"Целта на операцията е да трае колкото се може по-малко време", заяви и Сахинидис.
"Това е сложен процес, който трябва да бъде свършен колкото се може по-скоро. Гръцкото правителство води преговори за наемането на екип от банкови и правни консултанти по въпроса", заяви високопоставен гръцки банкер, пожелал анонимност.

От института обявиха, че очакват 90% участие от страна на частните инвеститори, но според анализатори това изглежда прекалено оптимистичен вариант.

"Ако бъде приложен форматът, определен от IIF, то 90% участие на частния сектор в доброволната програма изглежда прекалено оптимистичен вариант", заяви Джъстин Найт, главен стратег в UBS.

Подобно становище изразяват и от американската инвестиционна банка JPMorgan. Според нея голяма част от инвеститорите няма да приемат схемата за доброволна замяна на гръцките дългови книжа. Според финансовата институция те ще бъдат изкушени да продадат облигациите на по-висока цена.

JPMorgan се усъмни и в оценката, че частните кредитори ще загубят 21% от инвестициите си в гръцките дългови книжа. Според банката загубата ще е около 34 на сто. Финансовата институция изчислява, че банките, които вече са приели доброволната замяна, притежават гръцки облигации на стойност 64 млрд. евро. Това е 43% от целия дълг на страната, падежиращ до 2020 г.

"Все пак се съмняваме, че ще бъде постигната нормата на участие от 90%, тъй като институциите ще бъдат изкушени да продадат държаните облигации на по-висока цена", коментират JPMorgan.
Според JPMorgan облигациите с падеж, по-кратък от 2 години, са прекалено скъпи, което ги прави по-атрактивни за продажба.

Големи финансови институции като Deutsche Bank, HSBC, BNP Paribas, Societe Generale, Allianz , AXA и Generali вече изразиха готовност да участват. Много други обаче все още не са потвърдили.
Миналата седмица лидерите на Европейския съюз се договориха за отпускането на спасителен пакет от близо 158 млрд. евро.

Страните от еврозоната се разбраха да отпуснат заеми от 109 млрд. евро на Атина, докато останалите средства се очакват да дойдат от частния сектор, като се заменят облигации с наближаващ падеж с нови - 30-годишни. При тази операция частните инвеститори трябва да участват с около 37 млрд. евро. Към всичко това се очаква да бъдат добавени още 12.6 млрд. долара по програмата за обратно изкупуване на дълг.

Задълженията на гръцките банки към Европейската централна банка (ЕЦБ) са нараснали през юни със стремителна скорост, надхвърляйки 100 млрд. евро, съобщи междувременно гръцката централна банка, цитирана от РИА "Новости". Според представените данни в края на юни задлъжнялостта е достигнала 103 млрд. евро спрямо 97.5 млрд. евро през май.

Увеличеното финансиране се обяснява с масовия отлив на депозити от гръцките банки, предизвикал проблеми с ликвидността, коментират от централната банка на страната.

През последните няколко месеца евтините кредити на ЕЦБ, гарантирани с гръцки държавен дълг, са единственият източник на финансиране на местните банки. Една от причините да не се стигне до бързо решение за отпускането на втората финансова помощ за Гърция беше, че ЕЦБ дълго време отказваше да приеме облигациите на страната за гаранция, ако Атина бъде обявена в някаква форма на неплатежоспособност от страна на рейтинговите агенции.

Всички варианти за облекчаване на гръцкия дълг и привличане на частните инвеститори към помощта за страната бяха разкритикувани от агенциите, които заплашиха да понижат рейтина на Гърция до ниво "частичен фалит".

Ако ЕЦБ спре финансирането на гръцките финансови институции, банковата система на страната ще изпадне в пълна липса на ликвидност и може да се срине, коментират анализатори.

След обявяването на новия план, който включва замяна и/или рефинансиране на облигациите, рейтинговите агенции реагираха, че ще сметнат това за "частичен фалит" на Гърция. Но те оставиха вратата отворена за евентуално повишаване на рейтинга, след като бъде извършена транзакцията, тоест този статут може да бъде краткотраен. "Фич" обяви, че ще постави рейтинг на Гърция "частичен фалит" по време на замяната.

В понеделник "Муудис" предупреди, че почти сигурно ще даде подобна оценка на страната, след като понижи рейтинга й с три стъпки до Ca - това е само една степен над ниво "фалит". Така агенцията реагира на очакванията за отписване на част от стойността на книжата от частните инвеститори.

"Муудис" планира да направи преоценка по рейтинга на Гърция след завършване на замяната, но не се ангажира дали и как ще го промени.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Частичният фалит на Гърция е "насрочен" за август
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/07/26/1129532_chastichniiat_falit_na_gurciia_e_nasrochen_za_avgust/

Задълженията на гръцките банки към Европейската централна банка (ЕЦБ) са нараснали през юни със стремителна скорост, надхвърляйки 100 млрд. евро, съобщи междувременно гръцката централна банка, цитирана от РИА "Новости". Според представените данни в края на юни задлъжнялостта е достигнала 103 млрд. евро спрямо 97.5 млрд. евро през май.

Увеличеното финансиране се обяснява с масовия отлив на депозити от гръцките банки, предизвикал проблеми с ликвидността, коментират от централната банка на страната.

През последните няколко месеца евтините кредити на ЕЦБ, гарантирани с гръцки държавен дълг, са единственият източник на финансиране на местните банки.

Значи социализмът в ЕС е победил. Фалити банки няма да има, на най-големите гамени - най-големите подаръци. Сега остава ЕЦБ да финансира евтино безработните ипотекари и за нула време сме в комунизЪма.


Не се казва социализъм това Скитъре. Освен в онази част за безработните ипотекари и пак под условие. По същество става въпрос за господство на финансовата олигарихия чрез открита демагогия - грижата за ипотекарите.
Не е проблем господството!
Проблема е в управленската некъдърност на олигархията и непропускливостта на социалните слоеве. Т.е. като се родиш беден - умираш беден. Като се родиш богат, и хиляда пъти да фалираш, пак богат умираш. Подобна рамка води до закостеняване и деградация на обществото. Нарушена е естествената справедливост.
Вместо пред касата за социални помощи да се нареди фалиралия банкер или политик - пред нея се нарежда уволнения млад и кадърен инжинер превърнат в ипотекар!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
А каква е естествената справедливост?

Естествената с-право-дливост е на лъва - агнето!
Ама когато пропускливостта на социалните слоеве се наруши, на мястото на довчерашните лъвове отиващи си естествено от живота, сядат недоузрелите им дечица - чакали. Агне живо не оставят.  Въпрки че не могат да ги изядат всичките. И божествения ред плаче...

В дългосрочен план, разбира се, природата си знае работата и не търпи подобни аномалии. Но ние сме твърде краткосрочни.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Германци и датчани почиват най-много в ЕС
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=9796&sectionid=16&id=0000102

Но пък са най сръчни!
 :D

меркелица ни обясняваше, че гърците лежели най-дълго под сенките. да се чуди  човек кому да вярва.