Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1228984 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Прозиводителността на труда зависи от оптималното съчетание на работа с почивка. Нали си виждал как изглеждат на google офисите, където се работи? :)
Това, че някой се води на работа проформа, а през това време си бърка в носа или facebook, не го прави по-добър от някой, който е имал официална почивка с 2 дни повече. Нещата са много относителни. Стават ясни, като се види крайната картинка за държавата колко $$$ е събрала. Скоро имаше статия (нищо, че с три години закъснение, в един жълт сайт) за корабен двигател над 100,000 конски сили, 15x30 метра, тежи 2300 тона - правят се в Германия и Финландия. Защо не в Гърция или България?
 *drinks*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Прозиводителността на труда зависи от оптималното съчетание на работа с почивка. Нали си виждал как изглеждат на google офисите, където се работи? :)
Това, че някой се води на работа проформа, а през това време си бърка в носа или facebook, не го прави по-добър от някой, който е имал официална почивка с 2 дни повече. Нещата са много относителни. Стават ясни, като се види крайната картинка за държавата колко $$$ е събрала. Скоро имаше статия (нищо, че с три години закъснение, в един жълт сайт) за корабен двигател над 100,000 конски сили, 15x30 метра, тежи 2300 тона - правят се в Германия и Финландия. Защо не в Гърция или България?
 *drinks*

Додка,

В предния пост бях написал "сега някой наш гамен, ще започне да ми обяснява за производителността на труда".... И го изтрих... Май не трябваше.

И много неподходящ пример си избрал.
Гърците правят кораби вече 3000 години, че и притежават най големия флот в света (не на калпак, а по брутен тонаж - официално - лойд регистър ли се казваше  -16-17% от световния тонаж, неофициално... чувал съм цифрата 23... Пък всички гърци по света не надФърляли 25млн. калпака).
От колко години, казваш, правят мотори в немско?
 *drinks*


Ама не за това влязох сега.
Интересува ме, ако на някой му е известна думата кипра или накипрен и в кой край на България се използва.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Е, искал си да се презастраховаш за производителността, ама то какво да се прави - факти. Те и циганите ровят по 18 часа в кофите, ама ходят опърпани.

Сигурно има разлика между правенето на кораби и двигатели за тях, поне тези, които визирах, за да не се правят навсякъде, нали? Просто ми направи впечатление (конкретния двигател беше финландски, но другата държава е Германия; мисля, че за всяко една индустрия го има "и в Германия"). Иначе кораби уж и у нас се правят(еха).

Аз използвам "кипра", значи и в Софийско, освен ако не ми е привнесено от някъде :)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Влязох да напиша следното,

"Да не си помислиш, че те смятам за гамен или твърдя нещо подобно?
Напротив. Смятам те за много умно и много свястно момче!
Но и умните и свястни момчета правят гаменщини - та не очаквай да ти го спестя като направиш някоя!
Примерно... додорницата. Още не съм свършил с нея!"
 *drinks*

...
но гледам си ме преварил.

Сега...
На тебе ли трябва да обяснявам подобни неща!

Това, че няколко века византийците държат монопола на производството на коприна в Европа, да не би да означа, че немците не могат да гледат буби?


Питай още някой за кипра ако не си сигурен.
И още една дума ме интересува колко е разпространена в бг - "парлама"
Пример "нося една чанта за парлама"

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Абе това гръцки ли са? Аз съм 1/8 или 1/16 грък, може за това, но и тази я знам, но не я ползвам, защото ми звучи на турски.

Все пак ти започна със заяждането, че германците почивали най-много :)

Мога да ти дам личен пример за производителността - през 2000 година за 3 дни усилен труд получавах примерно $3000, който друг би свършил за 1 месец или 2. Т.е. можел съм да работя три дни и 27 да си почивам, докато другите "работят". Та това, че масовият германец има най-голям отпуск, не значи, че не е вярно, че гърците седят най-дълго под сенките. Лични чак статистически впечатления нямам, затова и не споря по темата кой е по-мързелив, но другот е факт, че Германия има огромна индустрия за неща, които се правят трудно и щеш не щеш си ги взимаш от тях. Защото домати всеки може да си насади на парче земя, но двигател трудно ще си излее. ;)

 *drinks*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
И да не пропусна.
Корабът като съоръжение е не по-малко сложен от двигателите!!! Ако не и по сложен с оглед на динамичните натоварвания от този мащаб, които трябва да покрива.
Немците правят кораби и добри кораби, в т.ч. и подводни лодки с крен.  ;)
Имат опит от хитлерово време

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Ами...
Грешка си относно заяждането!
Въобще не бих споменал продължителността на работа, ако меркелица публично не направи инсунуации!
Иван и Пектан могат да разправят че ескимосите били мързеливи. Когато го прави обаче премиер министър от трибуната на телевизията е непростимо, дори да е вярно!
В тази връзка беше поста ми.

Всъщност меркелица с нищо не е по-добра от бати бойко - същото ниво и капацитет!!!


Парлама не е гръцка. От парламент. (нищо общо с турския  ;) )
Италианска е! По интересно е как е влязла в българския.

Кипра е един от епитетите на Афродита (родената от пяната) но има и друга теория.

Мен ме интересува географското разпространение в България и най-вече в северна и северозападна, доколкото може да се предполага, че там гръцкото влияние е по-малко.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
... Защото домати всеки може да си насади на парче земя, но двигател трудно ще си излее. ;)

 *drinks*

По твоята логика, немци, българи французи са много тъпи след като векове не успяват да отгледат копринения пашкул, а цяла европа съвместно по-тъпа от китайците...

И недей да бъдеш толкова сигурен за доматите. Аз един път опитах - нали съм гледал - ама домати от моите не ядох!
Вярно, че съм малко тъп...

Това, че си свършил нещо за три дни съвсем не означава, че си 30 пъти по работоспособен и производителен.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
За последното - означава, защото тогава можех да го правя благодарение на инвестирано време и труд преди това в инструменти (грубо казано). Същото е все едно да се сравнява един селянин, копаещ с мотика и друг - с трактор.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Убаво пишеш гуро, ама искам да ми отговориш само на един въпрос - що си прати децата да учат в швабландия при дебелата грозна лелка?

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
За последното - означава, защото тогава можех да го правя благодарение на инвестирано време и труд преди това в инструменти (грубо казано). Същото е все едно да се сравнява един селянин, копаещ с мотика и друг - с трактор.

Та... с една дума... не били 3 ами 30!

Не си бе Додо!
Повечето хора, с малко се отличаваме от средните показатели!
Световните шампиони не надхвърлят 2 пъти средните човешки показатели!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Убаво пишеш гуро, ама искам да ми отговориш само на един въпрос - що си прати децата да учат в швабландия при дебелата грозна лелка?

Щото не ми стигнаха парите за друго място сервитьорче! И поради младост!!! По млад бях и по-зелен и като тебе си мислех, че германия е германия. Ама виж... покрай децата си отворих очите...
Време е и ти да ги отвориш, ако е възможно да видиш освен да гледаш.
« Последна редакция: 28 Юли, 2011, 18:12:11 от goro »

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Що ми се струва, че взе да злобееш  :D. Ми върни ги дечицата от таа лайняна немландия. Прибири си ги у гръсия.

И нещо ми бега логиката ти - как са ти се отворили очите пък си ги оставил да страдат там, значи си много лош родител  ???

Да не би пък да си ги оставил сервитьорчета на дебелата грозна с увуснал задник и ц..ци лелка.  *girl*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Що ми се струва, че взе да злобееш  :D. Ми върни ги дечицата от таа лайняна немландия. Прибири си ги у гръсия.

И нещо ми бега логиката ти - как са ти се отворили очите пък си ги оставил да страдат там, значи си много лош родител  ???

Да не би пък да си ги оставил сервитьорчета на дебелата грозна с увуснал задник и ц..ци лелка.  *girl*

Чак пък да злобея... Смешно ми е, сервитьорче. Винаги като видя чуждоземски псевдоними ми е смешно!  :D
Пък децата не ги върнах. Посъбрах парички!

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
За последното - означава, защото тогава можех да го правя благодарение на инвестирано време и труд преди това в инструменти (грубо казано). Същото е все едно да се сравнява един селянин, копаещ с мотика и друг - с трактор.

Та... с една дума... не били 3 ами 30!

Не си бе Додо!
Повечето хора, с малко се отличаваме от средните показатели!
Световните шампиони не надхвърлят 2 пъти средните човешки показатели!

Нека да не е 30, някъде 4 се пада.

Не става въпрос за човешки показатели, а за използване на добавки. За да е точна аналогията със спорта - не е невъзможно с автомобил да се кара 10 пъти по-бързо, отколкото някой тича?
У нас поне (а предполагам и в Гърция, докато там даже обвиненията са че се прави нарочно от политически съображения) все още има много примери за тромави и неоптимизирани институции - от баналното "администрацията", до актуалния пример БЪЛГАРСКИ ПОЩИ, които имаха наглостта и да простестират срещу преложението за приватизация скоро - тия направо трябва да ги закрият. По 10-15 лелки, които вършат работата на половин човек ако имаше компютър и подходящ софтуер.