Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1230334 пъти)

trade.energy

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 36
  • Карма: +9/-8
  • Респект: +2
    • Профил
....ще има и български принос.Вече сме там(северна Гърция къде каквото можем изкопуваме - а Халкидикито е вече фира дало милото)   *drinks* 8) да не споменавам какви ги вършим по Солун(в щаб квартирите за северна малакия на нова и пасок) *rofl* ;) за кешовица са готови на всичко

nearvana

  • Гост

Пак да попитам (очилата явно ти пречат):
Питах:
- за една графика
- кой започна масовите разпродажби срещу италия
- кои банки бъркат най-дълбоко в кацата с меда(ЕЦБ)
- кой първоначално наложи политиката на тотално спасяване на банките, пък после лицемерно си врътна задника

Жив и здрав!
 *drinks*

-кво да кажа за графиката бе човек, М3 от свива с началото на кризата та до 2010? кво има да се коментира? ако имаш нещо да кажеш давай ...
-кои банки бъркали - ами я се замисли кой държи най-много гръцки облигации? тва са гръцките банки и ги продават или залагат в ецб срещу финансиране на 1% лихва. Асен от време оно писа че тва е врътката да се държат гръцките банки над водата. Без тази помощ отдавна да има фалирали гръцки банки. В началото на кризата немските банки са държали общо къмто  20млрд. в гръцки облигации - сами по себе си тези пари не са системен проблем.

-тоталното спасяване на банките се почна в сащ с програмата TARP и малко по-късно в ЕС от ЕЦБ чрез неограничено едногодишно финансиране на банките на лихва от 1% . за кво врътване на задника става въпрос не ми е ясно щото банките продължават да се спасяват вкл. и тези в гърция.

-лично меркелица почна разпродажбите на италия  *rofl* абе тебе те гони няква параноя бе човек. Разпродажбите на италия почнаха в "частната борса" на голдмън - sigmaX цели 2 седмици преди изобщо да се изплющят на европейските борси. тва е толкова дирижирано че си нямаш и представа ама не го дирижират дойчовците а любимия ти сорос и немуподобните. Тия хора не са създали нищо през живота си и са си най-обикновенни паразити но тва явно се цени. Замисли се - какво е създал сорос, което някой друг да използва и да намира някаква полезност в него?

п.п.
Никой не иска от немците да плащат за други в Европа. Те и не плащат и работят по-малко от останалите дори и чисто статистически!
Когато по исторически и др. причини са ти останали най-доходоносните комати от общата нива, ако искаш да останем в една къща ще даваш съответната част от печалбата. Иначе се отделяш и слагаме помежду си всички атрибути на отделните пазари.
я се изясни моля те: хем "Никой не иска от немците да плащат за други"   хем " ако искаш да останем в една къща ще даваш съответната част от печалбата"? Последно кво?
Тва май е есенцията на разсъжденията де. Да плащат щото исторически разбираш ли това онова или да се махат! Сори ама тва е логиката на всеки манго в БГ. Българите трябва да им плащат щото ... и се почват едни историко-етнографски упражнения по замазване на очевадното.
кви комати са им останали бе човек. казах ти вече - заплатите в германия са се качили през последните 10г с 7% а в европа средно с 27%.
Иначе се отделяш и слагаме помежду си всички атрибути на отделните пазари.
Ми аре де - ти все викаш че гърция не може да напусне ЕС или поне еврозоната. Що да не може - кой ги спира а? Ама тва значи драхмата да се срине и като за начало да има и малко трудно.

Немците трябва да бъдат изхвърлени от Европа. Те нито са способни да бъдат локомотива на Европа, нито да се интегрират като равни в нея. Проблема е културен, цивилизационен, исторически.
с теб спора все до тая простотия опира и мисля да го прекратя че няма смисъл.  аз бях до тука. 
проблема на европа не е една нация, както и проблема на СССР не е бил някой от етносите/държавите. Проблема е едрия  капитал който иска да си направи послушна губерния. Наскоро някъв дебил го каза по повод на китай - "парите не обичат чак толкова демокрацията". Коя голяма фирма е демократична? Евробюрократите са слугите и докато се дърляме да изключваме немците или гърците или който и да е те си плетат кошницата.   

поздрави
« Последна редакция: 14 Август, 2011, 00:30:47 от nearvana »

nearvana

  • Гост
nearvana, евробюрократите са кофти пасмина, ама още не са стигнали дотам да решават всичко сами и да определят дневния ред само те. За важните решения все още тежката думат имат националните държави и техните правителства.
gogolcho, и аз така си мислех ама спасителния фонд ESFS е точно това. Не просто бюрократи, а банкери-бюрократи, ще взимат дългове с държавни гаранции и ще ги използват за "интервенции" на пазара. Познай кво ще стане - ще се облажат банкерите и фонда ще е толкова набълбукан че гаранциите ще трябва да се задействат и тогава тези бюрократи-банкери ще имат право над част от данъците в ЕС. Здравей СССР. Или тези баснословни заеми ще са поредния аргумент за още едно ограничаване на свободите и суверинитета на държавите в ЕС.
Знам че от БГ някак си ЕС изглежда подреден и цивилизован, но тва е само на повърхността. Верно, ако си послушен и си работиш можеш да водиш един що годе нормален живот ама всъщност гражданите в ЕС са като жаби в тенджера с вода на бавен огън.
Ся знам че асенката ще подскочи ама според мен сащ е същата стока. Тоя цирк с фед и голдмън е баси фарса - ако един служител на ръководен пост във фед не е бачкал преди това за голдмън начи като напусне фед ще отиде там. И те не си правят труда да се крият вече - народа само гледа кога ще излезе следващия ай-шит. Тва ако не са джаджи за борг-и те па на. 

жив и здрав
 *drinks*
« Последна редакция: 14 Август, 2011, 00:53:05 от nearvana »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Стига с тази Гърция бе Неарвана,
Гърция е нищо! Някакви си 2% от еврозоната. Това да и беше проблема. Ей сега, нашите трейдърчета и сервелчета ще я изкупят и готово! После гърчолята ще им бачкат, пък те само ще сервират...  :D

Питах прости неща
м3 е на равнище под 2000ната година грубо казано - как става това и защо става. някъде асен беше писал, че политиката на трише е безумна!!!....

какъв голдман сакс те гони - първите масово разпродали италиански облигации бяха немците - 8млд ако не се лъжа от Дойче банк (същата която "пакетира" и набута Комерц банк) и най-мощната застрахователна компания на джърмъни - 10млд. Какво значение има на коя борса са ги разпродали? Като тръгне такова нещо с такива обеми е ясно какво ще последва. Въпроса умишлено и съгласувано ли е. Аз казвам да! Нито една стъпка на немците не е направена без предварително да е внимателно планувана!!!

срещу какво се финансира и с колко комерц банк от ЕЦБ - имаш ли представа.

кво я бърка германия ESFS . Велика държава, решава сама - излиза, влиза или изхвърля когото трябва от еврото и готово! :D

Имал ли си някога собствен бизнес?
Бас правя, че не!

сори, че слизам на това ниво, но ти просто пренебрегваш фактите!

Жив и здрав!

 *drinks*

п.п.
плюс горното, не разбирам...
Германия... тази велика държава, що и трябва валутен съюз, да влачи цяла Европа на гърба си.
Каквито са си организирани, дисциплинирани, стройни - да си вземат, там финладци, дървари и когото си искат и да си излизат от него с дойч марката - тъкмо ще си запазят ААА рейтинга.

Така де... За какво им е да влачат цяла Европа на гърба си - да бяха само гърчолята - да им покажеш един среден пръст... ама те се наредиха ирландци, португалци, италианци, испанци, белгийци, французи

Какви самаряни са само немците.
Що им е да стоят в еврото - гласува парламента им както казва наш неарвана - излизат и готово.
« Последна редакция: 14 Август, 2011, 01:18:01 от goro »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Преди Версайската система от договори има една друга СВ, по причина на същите хуманисти в която ни показаха технологичния си напредък в химията... Газ....
После...
Ядоха малко бой... Но недостатъчно...
В началото строги (Версай), победителите започнаха да им правят отстъпки... Една по една... Бизнеса да върви и да има мир и любов...
Какво поискаха и не им дадоха???
Ма нали казахме, че ако на някои в Европа им подадеш пръста си ти захапват ръката!!!...
И дойде ВСВ...


Не всичко е черно и бяло. След ПСВ има едно самодоволство у победителите спрямо победените. Френците (и другите победители) например, които барба си ги защитава, са били горди от постигнатото отмъщение и смазването на немците и другите победени (сред които и БГ). Изолирали ги, мачкали ги и... се страхували от нова война. Щото при тия "мирни" условия била неизбежна. Докарали дойчовците до ей таквоз положение:





За да го има Хитлер и шайката му, са били създадени условия в Германия. От победителите в ПСВ. И още малко за самодоволните победители - спрямо БГ, те толерирали един потиснически и доста кървав режим на сърбите в Македония, далеч по-гнусен от османското робство. Естествено, се появяват и луди глави, един от които взема, че гръмва от упор сръбския крал и френския външен министър насред Марсилия. БГ пък е принудена да влезе във ВСВ на страната на Германия.

Поотплеснах се малко. Та, мисълта ми беше, че не всичко е черно и бяло. И да се говори за изолиране не е разумно.

Хайде, наздраве.  *drinks*
« Последна редакция: 14 Август, 2011, 12:58:40 от gogolcho »

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил

Картинката можеше да попадне и в "Накъде вървим...", ама викам дай да е тук. За БГ е ясно, ама и гърците били в нашия кюп, което ме учуди.  *prof*

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Изгодна възможност в облигациите на Пощенска банка

Цитат
Целият обем на облигацията е 40 милиона лева, така че не вярваме Пощенска банка да има проблем с изплащането й през март догодина – посочва Василев. Няма други облигации, издадени от български "гръцки" банки, с които може да се направи подобна спекулация, допълва той.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Muza, 15% тва е мноу сериозно предложение сравнено с депозитите, особено в тия нестабилни в световен план времена дето идат. Например, ако знам колко ще струва лева март месец и аз мое да пусна облигацийки.....Ама да купа ми требва мноу смелост........дързост и красота! Фактора сигурност ми убягва..
Бих се радвал поне инфлацията да ми компенсират с тоя процент. Но и в тва се съмнявам, защото очаквам поскъпване на зима на всичко от първа необходимост.
« Последна редакция: 15 Август, 2011, 18:46:49 от darkside »
Ас съм българче.......

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

... 15-17% ... ?!!! В лева?!!!

Дарксайд,

Нещо не ми е "бир таман". И понеже, съм конспиративно очакваща, си вадя някакви изводи, които ... въздържам се да споделя сега, защото най-вероятно са глупави.  *blush*
Все пак, нещо е много странно, поне за мен, де... :)

Забравих да ви пожелая спорна седмица за работещите и много положително емоционална за отпускарите... :)

 :) *flower2* *drink11*

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
 Muza! Благодаря за пожеланието! Винаги си била с усет към хубавото...музикалните поздрави!  (не те четкам, тва е истината!)
Отбих се в клон на Пощенска за повече инфо, ма  не беха чували за теа облигации...., мое да не са известени още. Тва не е ли странно? А тва че се опитват да наберат средства изобщо не ме учудва. Мноу хитро даже.

Аз мисля, че е неизбежно вдигането на лихвите поради нарастващия риск, отпускането на кредити ще се ограничи поради все по-малкия кръг от хора отговарящи на изискванията, приходите на банките ще намаляват въпреки толерантността на държавата, лошите кредити рано или късно ще лъснат като гол задник със сички произтичащи от тва последици. Едно вдигане драстично на лихви по депозити обаче, на мен ми звучи предупреждаващо, в смисъл бегай Дарки си тегли мизерните спестевания, да не останеш без тех! Сагата едва сега започва, бейби! Тва е само пролога, а до епилога има мноу събития и драми. И си има конкретни причини за тва:
Кво произвеждаме най-много  в България?  Чалга, полимерни цици, свещи за погребения, Залата, Магистралата, Метрото! Слави, Мартина извършват нравствен геноцид с простащината на предаванията си "образовайки" подрастващите, "щото тва харесват хората" каза Славчо..Ми докато им бълваш тва, верно нема да харесат друго, щот не знаят за него че съществува. Кат са прайш на месия, внимавай да не заприличаш на  обикновен политически търгаш, че леда е мноу тънък.....
 
Малко шивачки, малко неадекватна на световните пазари индустрия, малко земеделие (за мен разсипването на земеделието и животновъдството е едно от най-големите престъпления на прехода).........все продукти с малка принадена стойност......а доматите ни дет са хубави отидоха на шосето, млякото  и сиренето ни дет били уникални не знам вече има ли ги некъде.......джасаме "данон" дет не са разваля две седмици на слънце! Щото е бъкан с бацилус булгарикус......
 Кравата
Милка да не би да дава кофти млеко? Затва ли онея в Алпите живеят по 90 години?


Наех си учителка по български, ма след първия урок ми рече "нема да е лесно, мое да не успея.."  па аз и викам " ти имитираш ли ма?" а тя вика "не, прифаща ма..."
« Последна редакция: 15 Август, 2011, 18:54:50 от darkside »
Ас съм българче.......

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
ЕЗ на теория се стреми към единен стандарт, единен пазар и единна валута. Държавите членки са лишени от лостове като монетарна политика и мита в името на тази идея. В същото време обаче, фискалната политика и политиката по лихвите не е единна, което е предпоставка за дисбаланси. Така например Германия и Франция се финансират на по-ниски лихви от страните в периферията. Получава се спирала, в която една държава не може да обезцени валутата си, за да повиши експорта си и да стане по-конкурентна, а в същото време е принудена да се финансира скъпо. Така на практика понятията единен стандарт и единен пазар губят смисъла си, а единната валута защитава единици, за сметка на останалите.
Абсолютно! Така винаги ще бъдем васали, винаги ще сме леко виновни за ниските си показатели които де факто няма как да подобрим при такава схема, която изобщо не е случайна (борда е вреден в случая). Явно целта е винаги да сме бедни и винаги  под ръка за мръсната  и слугинската  работа  но никога равни! Хем фискирано  евро, хем не го приемаме официално, хем дискриминиран от банките лев(!) и не сме пълноправен член! Освен Румъния (без да съм сигурен за тях) , няма друга държава-членка поставена при такива унизителни за "евроатлантическите ценности"  и "демокрация" условия като БГ!
Ас съм българче.......

koganev

  • Гост
Девалвацията на валутата НЕ Е конкурентно предимство само по себе си. Забелязвам, че тук много се залага на обезценяването, но това е безсмислица, ако не се предприемат още куп мерки за повишаване на събираемостта, производителността, ефикасността на услугите (от страна на държавата и общините) и т.н. - тоест ако икономиката не стане "дясна", обезценяването ще е просто обедняване в допълнителна степен. Демек още по-лошо. Те затова и сме в паричен съвет или борд, щото обезценихме с цел ограбване, а не нещо друго.
Точно такова обезценяване, с цел ограбване, ще се случи пак, ако не сме в борд или в еврозоната. Разчитайте на Дянков - той ги разбира нещата

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
+1
Да, така е. Имам предвид или свободен лев + мерките за които говориш и отказ от еврото или възможно най-бързо приемане на еврото като основни пари и равноправно членство + банкови условия на еврозоната, защото в момента лихви по депозити и кредити в лева се различават съществено от тия в евро или друга валута а това е дискриминиране на единица фиксирана за еврото, да не говорим за разликата с ЦЕ в размера на лихвата. Не мисля, че е редно.
Много хора се налага постоянно да превалутират от евро в лева и обратно и колкото и да е малка разликата купува/продава, при големите суми тва дразни и си е загуба и едно излишно упражнение.
В момента  "десни" пари (от които "капе кръв") , събирани все по-трудно от разбитата ни икономика,   се харчат за "леви" идеи. Неподплатена социална политика (циганите например са на хранилка без дори да правят опит да си плащат масрафа), раздут до небето административен апарат, избори с над 90 партии, за  които на всеки му е ясно, че са там за парата......и ред други рейтингодонасящи глупости които обаче бавно, но сигурно ни тласкат в пропастта.
 Чудеса не очаквам. Нечие его е по-важно от бъдещето на държавата ни.
 Всичко се е превърнало в лобита, кръгове от интереси, дори повечето медии  за да се "хранят" са се превърнали в "перфектния"  источник на "вярната" информация удобна някому.........
По-скоро тук, във форума мое да докопаш некоя истина.......
Ас съм българче.......

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Аз отдавна не си купувам вестници и гледам новините ама си правя само изводи и търся задкулисното в тях. Такива глупости има и в други държави ама при нас дразнят, защото ножа е опрял до кокала. Аз им се чудех на испанците как може да раздават на куцо и кьораво пари социални не знам какви си там ама и те взеха да вдяват. Направо им правя евала за румънците дето им забраниха да работят официално. За първи път някой да направи положителна разлика между нас и тях. То разлика няма де само в циганизацията са дръпнали малко напред ама все пак не сме в кюпа този път. За мен лично валутния борд си е едно положително нещо, дето все пак ми е спестило доста нерви в последните десетина години. Удобно е, даже намирам и някои положителни страни, нежели да сме го взели еврото на въоръжение. Не сме само ние такива в ЕС и литовците, латвиците са с борд и Естония беше преди да влезе в еврозоната. Чета естонски форуми и сайтове и там настроенията въобще не са розови от приемането на еврото. Мнозина смята,т че са се прекарали и рано са го приели.
« Последна редакция: 16 Август, 2011, 22:18:28 от Ivel »

nearvana

  • Гост
...
Цитат
Реалността, която изживявате е нищо повече от аудио-визуална демонстрация на онова, върху което е вниманието ви.


добро добро !!!
окъде е цитата, скитъре?

поздрави