Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229179 пъти)

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1185 -: 11 Септември, 2011, 16:02:18 »
0
Виж сега, усещам някои противоречия. :) Няма значение, от колко време си натрупал капитала и в колко поколения. Доста хора имат в рода си / в поколенията си/ спомен за първично натрупания капитал, който въпреки 45 години Социализъм, остава като доминанта в по-нататъшното им развитие.

Парите променят адски бързо манталитета. Спомням си за някои хора, произхождащи от обслужващата номенклатура, които бяха самообявили себе си за селф-мейкъри. Минаха 1-2 месеца, и ги отсреляха като пушечно месо.
В България адски се преувеличава значението на т.нар. мутри.
Не че ги нямаше. Напротив. Но бяха много ограничен контингент. И хора, около тях, които бяха зависими от възнагражденията, които им се плащаха.
Много бързо, България се освободи от тях, но МИТА за тях, остана. И страхът.
Всичко бавно ще се изкорени. Светът се движи напред. Движи се напред и Гърция и България. Лошото обаче е, че всяка новост, е добре запазен спомен за миналото.

Иначе, сайтът си е общо-взето като чат. С ограничен кръг участници. / Според мен е добре, щото не ни е необходимо разводняването, глупостите, скандалите, обидите и пр. такива блудства, характерни за повечето сайтове.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1186 -: 11 Септември, 2011, 16:33:58 »
0
Додка,
начи викаш, ако се пенсионирам, ша взема поне 916е. а - аз имам бая пъти повече от 1 година стаж.?


Ето какво е превела elissa през 2009, аз не съм пенсионер експерт :)

(А за военните - да увеличават, щом си мислят, че ще могат да поемат разходите - ама как ще стане с гръцки драхми в един момент? Да си увеличат двойно и държавната администрация ако искат, може да изобретят финансов перпетуум мобиле - само че като секне подаването на външно напрежение, ще спре колелото май?)


2009: С трудова заетост от само една година, хиляди чужденци получават пенсия в Гърция!


Източник на статията: http://andronianoi.ucoz.com/news/2009-06-28-1614

Превод от гръцки език: www.dialegal.com (elissо поднови си домейна! :) )

Проблемът беше предизвикан от намесатата на „Общата конфедерация на гръцките работници” GSSE, при все, че Министерството по заетостта обещава, че бъдат взети необходимите мерки, за да се определи при какви обстоятелства фондовете ще изплащат пенсии за чуждестранни трудово заети лица, и какво ще се предприеме, за да се установят правата за получаване на подобни пенсии..
В „Служба обществено осигуряване” ще се извършват насрещни проверки чрез интегрираната информационна система", подчерта г-жа Фани Пали Петралия.
Системата работи по следният начин: за имигрантите от Източна Европа (които влизат в обхвата на Европейския съюз) работят 14 години в родната си страна, а в последствие пристигат в Гърция. Въз основа на закона, дори само една година трудова заетост в страната ни им дава право да получат пенсия на възраст от 60 - за жени и 65 години за мъже.
С течение на времето те ще получат от „Служба обществено осигуряване” пенсия на сума, в размер 486 евро месечно, докато ако получаваха пенсията в собствената си страна, сумата й би била ограничена до приблизително 80 до 100 евро месечно. Това на практика означава, че най-големият фонд на страната ни, след като получи вноските си от трудещите се, при това само за една година, следва да изплаща от 386 до 406 евро на всеки чужд гражданин (останалите 80 100 евро, ще му се предоставят допълнително от институцията в държавата по произход).

Условия
Необходимо условие за изплащане на пенсията е, имигрантите да пребивават и живеят постоянно в Гърция, тъй като, ако се завърнат за постоянно местожителство и пребиваване в родината си, ще получават от нашата „Служба обществено осигуряване” само 20 евро (еквивалентни на извършените към Службата вноски).
За тази цел, значителен брой чужденци декларират, че пребивават постоянно в Гърция и по този начин получават пълен размер на пенсията, докато на практика прекарват по-голяма част от времето в собствената си страна (явлението се забелязва по-често сред имигрантите от България, която географски е най-близо до страната ни).
Още повече - чужденците, които получават пенсия от страната ни, могат в последствие да подадат и документи във „Фонд за обществено и социално подпоматане и социална солидарност”. На домакинствата на тези, които отговарят на критериите за доход - може да бъде отпуснато и допълнително подпомагане, което месечно може да достигне до 230 евро.
Това означава, че имигрантите, изплатили известни средства към пенсионните фондове в нашата страна, имат основание да получат основната пенсия от 716 евро!
Според докладите от извършени проверки , вече дори има адвокати, които приемат подобни случаи за хонорари от 120 евро, за да започнат осъществяването на формалностите по процедурата за получаване на пенсиите.
По данни от проучването общо между 7 000 – 10 000 имигранти са се регистрирали за пенсиониране в нашата страна, с минимални години на трудова заетост тук (без това да означава, че всички са декларирали неверни данни относно мястото им на пребиваване).

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1187 -: 11 Септември, 2011, 17:49:41 »
0

Скитъре,
кандидатствай по една европейска програма за комбайн или машини за преработка на месо или каквото и да е и поискай да ги купиш от Китай или Корея, щото са по евтини, да видим дали ще бъдеш одобрен.
Трябва ли да ти обяснявам по-подробно механизма?

Продължаваш да ръсиш простотии,

Нормално е по европейските програми да се отпускат пари за закупуване на техника произведена в Европа, а и никъде не е писано че "евтините" китайски и корейски машини в крайна сметка са по-евтини.
Да наскоро имах възможност да видя как български фермер получава пари за да купи чешки трактор марка Зетор и италиански прикачен инвентар. (ооо забравих фирмите са подразделение на Фолксваген нали?) Та какъв викаш е механизма? Аз препоръчвам на българските фермери да купуват само гръцки комбайни и всякаква селскостопанска техника щото технологично гръцките са поне 3 класи по-добри, но изглежда гърците не могат да смогнат на огромното търсене та затова няма гръцки марки трактори и комбайни на пазара.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1188 -: 11 Септември, 2011, 18:33:00 »
-2
Продължаваш да ръсиш простотии,
...
ооо забравих фирмите са подразделение на Фолксваген нали?
...

Точно така юнак!
Я виж, как освен за данъците си бил светнат и по други въпроси! - като невидимата ръка на свободния пазар!
И докато продължаваш да се святкаш, ще ядеш тъмно боядисани маслини немско производство от братска Турция!

А... бе...
Ти нали си беше купил полянка в Гърция?
Кога ще почерпиш?
 *drinks*


Додка,
Тази фразеология, как гърците давали пенсии на чужденци от добро сърце и затова им се издънил бюджета се чува тук основно от атакчийски настроените им партийки.
Аз съм глупав за да се пързулна по нея, а и главата ми дървена... не подлежи на обработка!
« Последна редакция: 11 Септември, 2011, 18:35:04 от goro »

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1189 -: 11 Септември, 2011, 19:08:50 »
0
Бях изумен, когато видях хора с милион в банката да коват пирони! Можеш ли да го видиш това у нас?

Може да го видиш в България, има такива предприемачи и не са единици! Естествено ако не гледаш само български телевизии, щото те такива хора не показват ;)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1190 -: 11 Септември, 2011, 20:41:12 »
0
А... бе...
Ти нали си беше купил полянка в Гърция?
Кога ще почерпиш?
 *drinks*


Скоро "полянката" ще е снабдена с всички екстри за безпроблемно черпене. Така че нема да те пропуснеме. Споко.

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1191 -: 11 Септември, 2011, 22:36:51 »
0
А... бе...
Ти нали си беше купил полянка в Гърция?
Кога ще почерпиш?
 *drinks*


Скоро "полянката" ще е снабдена с всички екстри за безпроблемно черпене. Така че нема да те пропуснеме. Споко.

Невидимко, приятелю кво те тегли по родните места, що не си стоиш в блянуваната Холандия, нали там беше раят, трябваше да драскаме с нокти и зъби там да останем/живем, ние сме лошите а те са героите дето си ковели рахата, изменяли природата, то имаше и едни други луди дето обръщаха теченията не реките, ма не съм чул да са прокопсали кой знае колко с тия проекти. Кво те тегли на Балканите приятелю, като е толко хубаво там където си стой си там, не ни давай на нас акъл друг път, някък си несериозно се получава. Не те познавам, ама като съставя психологически модел по постовете ти, като цяло трябва да си сносно момче. Съвсем дружески се намесвам, обаче виждам че се развиваш в пртавилната посока, и ще ме извиниш за леката язвителност в поста. Наздраве и честито за гръцката ливада. Аз също се замислям ма на мен и е рано, мисля че ще го втасват тепърва и ще има и по-добри моменти.   

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1192 -: 11 Септември, 2011, 23:52:56 »
0
Германският министър на икономиката: Ако трябва, Гърция ще фалира
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/09/11/1153958_germanskiiat_ministur_na_ikonomikata_ako_triabva/

OwnerBG

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 694
  • Карма: +62/-62
  • Респект: +53
    • Профил
    • Списание за хората, имотите и проблемите
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1193 -: 12 Септември, 2011, 00:46:02 »
0
Германският министър на икономиката: Ако трябва, Гърция ще фалира
http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/09/11/1153958_germanskiiat_ministur_na_ikonomikata_ako_triabva/

Има още време. Германюгите започнаха да се усещат, че май са ги прекарали, но още вярват в чудеса. Надеждата умирала последна, казват. Ако имах имот у гръцко, бих се замислил какво ще стане с цената му когато Гърция фалира, но от друга страна не бих се притеснявал много, тъй като имотът ще го има дълго след като ЕС няма да го има.


То това не е само до имот в Гръъско, а си е за имот изобщо.
Къде ще се спасят парите при тези весели движения на метали и борси.Кихне някой немски или френски пръдлююююю, и айде на монитора изпопадат париците.
Надалеч. Та се не видеха.
А прасковите не се интересуват от мнението на пръдлюю. Растат, наливат сокове, и земята  е с цена на една бедна европейска вечеря.
Подбрани статии за собственици на имоти.http://www.sobstvenik.com/
За купувачи и продавачи си има други места.
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/


                                                                OwnerBG

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1194 -: 12 Септември, 2011, 01:13:24 »
0
Имам един прост въпрос към защитниците на Гърция (и ако познават икономиката и) - ако се твърди, че натрупаният дълг виси на врата на Гърция и пречи.. - да предположим, че се наложи мораториум и не се плащат лихви (без това да го усложнява). Ще може ли Гърция да се самоиздържа? Аз лично силно се съмнявам.

Все едно някое семейство от Люлин 5, теглило кредит 50000 EUR, свикнало да профуква, докато заплатата им е по 350 лева. На това семейство в този момент проблемът няма да е кредита и лихвите, а че ще харчи повече, отколкото получава.

Каквото и да се говори за Гърция, фактите показват, че не може да се вмести в нужната рамка, защото разпищолването е толерирано от политиците през годините. И трудно има връщане назад, защото навикът е опасно нещо. Ако не беше така, нямаше да са натрупали такъв дълг (който расте ли, расте). И когато доверието в държавата рухне (защото не само Гърция е такава) не е ясно какво следва.

Ако Гърция "фалира", въведе драхмата или каквото си иска, някой мисли ли, че това ще оправи нещата автоматично? Преди това ще трябва да се опита да си е самодостатъчна като Северна Корея и тогава да прави такива експерименти. Защото ако гъркът трябва да разменя 20 тона домати за един компютър, много нагорно ще му дойде.

При всички случаи развитието на ситуацията ще е много интересно събитие :)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1195 -: 12 Септември, 2011, 02:15:58 »
0
Имам един прост въпрос към защитниците на Гърция (и ако познават икономиката и) - ако се твърди, че натрупаният дълг виси на врата на Гърция и пречи.. - да предположим, че се наложи мораториум и не се плащат лихви (без това да го усложнява). Ще може ли Гърция да се самоиздържа? Аз лично силно се съмнявам.
...

Додко, за Скитъра влязох, но ще започна от тебе, че освен твоите тази вечер се наслушах на Попандреевите и Венизеловите алабализми...
За тази година казват, че първичния дефицит (т.е. без натрупания дълг и лихвите) ще е около милиард (това за май 240 млд.-на икономика).
За догодина пак същите празнословци думат, че ще са на близо 2,5 млд. излишък (първичен)
Ти знаеш, при какъв военен бюджет, та затова няма да го повтарям и рецесия от близо 10% по меркелината рецепта!!! (три пъти досега я пренаписва, щото била солидарна со гръците)

Та това предполагам отговаря точно на въпроса ти.


Скитъре,
Тази вечер докато се разхождах се замислих...

Кои са големите цоциалисти в Оупа, както ти ги наричаш...

И нали съм предубеден, стигнах до извода, че по големи цоциалисти от Сименс нема!
Само такива ненадминати играчи мо,ат да продадат 1000 компютъра (то и толкова няма де) за 120 млн. за паспортната служба на бедна държава като Бг...

Ама ако си мислиш, че от Бг са цоцали много, лъжеш се...
В гръцко какво цоцане е паднало - ум да ти зайде... Двестя милиона и отгоре струваше само една система за олимпийските игри дето и до ден днешен не е проработила... Пък, ако гръцките железници (най-задлъжнялото гръцко предприятие) и атинското метро имаш представа какво виме са били свят ще ти се завие...

Не че Сименс са единствените, по немско и други има, но тези ми се струват най-виртуози...
То там е традиция от времето на бачо ти Адолф - ако не знаеш, кога в Бг се установява модата с налъмите да питаш дядо си!

Ма и най- големото цоцане, все някога свършва! Умре козътъ!

Се.а както казах, меркелица е сложила менчето под пръча!
Най-много да издои някой полковник и това ще е най-добрия сценарий за гръцко според мен. Майната и на Оупа!!! Селяните още помнят, че задълженията им към банките се опростиха и, че продаваха картофите си без да им мерят кривината на краставиците!!!

п.п.
В поредното си изказване меркелица приканила немците да си припомнят колко трудно било присъединяването на ГДР и да проявят разбиране към гърците.
Питам се, защо Господ наказва с това Невежество от женски род Европа?

annvlad

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 129
  • Карма: +17/-4
  • Проста цифрова душа
  • Респект: +21
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1196 -: 12 Септември, 2011, 05:22:49 »
0
Горо, че Сименс и други са 'цоцали' с тия невероятни цени не се съмнявам. Но... кой стои от другата страна, гръцката държава и администрация. Тия пари са платени/раздадени от продажни гърци които по стечение на обстоятелства и късмет са в обществената администрация на Гърция ?
 И сега ясно че трябва да се плати сметката. И ако се протакат нещата и едни пари не се вземат от когото трябва на 'пръча' лошо се пише май че вълци се задават.
Наясно ли си че официалните медии масово, ама масово представят съвсем друга 'картинка' за Гърция ? Защо не се чува  тази страна на истината както ти я описваш тука или поне на половина от това. ( риторичен ми е въпроса).
Колко е сериозно в Гърция не знам но при по тежки обстоятеслства събитията уви ще вземат банално отвратителен курс познат от хилядолетия - по слабите ще платят цената и дълга. Ти сам бе казал в минали постове - цената в крайна сметка се определя от тези с парите, а те не са даже и в Гърция.....
Това е моята представа за ситуацията в Гърция от цялата патаклама по медии и форуми.

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1197 -: 12 Септември, 2011, 10:21:05 »
0
май избързах с покупката 1-2 години: http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-09-12&article=381463

По всичко изглежда, че 2013-та ще е интересна. Асен отново се оказа прав.

Мисля си: ще взема да поканя Асен, goro, додеца, Муза и ОунъраБГ в Банско на планина или в Гърция на море на сладка приказка LIVE! Ще е страшно интересно да похортува с тия интересни личности на живо.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1198 -: 12 Септември, 2011, 11:15:49 »
0

Ivel

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 516
  • Карма: +16/-7
  • Респект: +48
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #1199 -: 12 Септември, 2011, 12:24:58 »
0
Servel откъде я взе тази картинка - много е интересна, това новото 100 гръцко евро ли е ?