Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1230324 пъти)

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
0
Пазарите подскачат като луди при всяка такава новина и някой може да прави кеша :D

Не може, а го прави според уговорката "ние ще ви опростиме, а ти ще пускаш кьорфишеци за да наваксаме опростеното"


nearvana

  • Гост
0
Bravo, Herr Papandreou!
http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,795189,00.html

ako e истина, евала на папандреу ама ако що чак сега! отдавна трябваше! все пак по-добре късно от никога

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
0
Горо,
Кажи кратко, какво пише в гръцката конституция за референдумите.
Ще приемат ли нарочен закон за този евентуален референдум ? С какво мнозинство ??

Какви са настроенията относно формулирането на конкретен въпрос, на който трябва да се отговори с "Да" или "Не". На мен нищо смислено не ми идва наум.

Има ли вариант бягане от отговорност на настоящото правителство (респективно самият Папандреу да не желае да понесе и този товар)?!  Беше споменал, че има някакъв обещаващ вироглавец от опозицията, когото привиждат за възможен бъдещ премиер,  но ... какво от това  ?!

Ами ако наистина има  някаква  "голяма и мръсна европейска тайна", която прави и други много, много уязвими. Факт е, че човеците понякога са готови на всичко за да причинят максимум вреди на противната страна, като при това не са склонни да помислят, до какво ще доведат действията им за самите тях. Някакво наркотично опиянение при мисълта за болката при другия (врага).
Неотдавна самата Меркел някак с неохота и с половин уста си позволи да каже, че има неяснота относно сделките с деривати и най-вече - кои са държателите им.

Стана тя, каквато стана!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
ako e истина, евала на папандреу ама ако що чак сега! отдавна трябваше! все пак по-добре късно от никога

Ами човека вярваше в добрите намерения на Оупа вероятно...
Но накрая се усети! Или му казаха.
Все пак, за разлика от еднодневките Меркел и Саркози, Папандреу принадлежи на една от старите европейски политически фамилии и най-малкото на личностно ниво може да тегли една майна на дружинната ръководителка, въпреки че възпитанието му не го позволява!
След като чу, как кака Меркел ще продължи да дисциплинира цели държави, а защо не и народи (може да започне от евреите, защото те заемат най-голям дял в банковото управление!), и че де факто ще го ползват като жертвено агне, загубил тотално подкрепа в страната,  какво друго му оставаше да направи!?


Горо,
Кажи кратко, какво пише в гръцката конституция за референдумите.
...
Ами ако наистина има  някаква  "голяма и мръсна европейска тайна", която прави и други много, много уязвими.
...
Стана тя, каквато стана!

Начев, няма конституционен проблем в случая, ма знаеш ли?

За другите работи ми се ще да пиша, но нямам време още!
Може би малко по късно!
Поздрави!

gogolcho

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1453
  • Карма: +67/-11
  • Респект: +131
    • Профил
0
Горо,
Кажи кратко, какво пише в гръцката конституция за референдумите.
Ще приемат ли нарочен закон за този евентуален референдум ? С какво мнозинство ??


ето какво пишат дневник (какво са превели):

Цитат
Идеята на премиера Георгиос Папандреу да подложи на всенародно допитване сделката от 27 октомври между лидерите на ЕС, международните финансови институции и банките за нов помощен пакет за Гърция, създава объркване и по линия на законността си.

Част от проблема е, че въпросът ще засяга фискални въпроси, т.е. как да се намалят разходите и да се увеличат приходите, за да се върнат предложените около 130 млрд. евро заеми с преференциална лихва. От друга страна, цената за реализирането на този пакет са толкова необичайно големи за гръцкото общество промени, съкращения и оставяне на публичния сектор и услуги със значително по-малко средства, че би могло прилагането им да бъде тълкувано като "въпрос от съдбоносна национална важност".

Ето какво пише по тази тема в основния закон на Гърция:

"Член 44
(...)
Параграф 2. Президентът на републиката трябва да обяви с указ провеждането на референдум по въпроси от съдбоносна национална важност след съответната резолюция, гласувана след предложение от правителството с абсолютно мнозинство от броя на всички депутати в парламента.

Законът за референдум, приет от парламента относно регулирането на важни обществени въпроси, с изключение на фискалните, трябва да бъде провъзгласен с указ на президента на републиката, ако това е решено с три пети от броя на всички депутати, след предложение на две пети от всичките депутати и както определят законите за прилагането на този параграф. В рамките на един парламентарен мандат не може да се правят повече от две предложения за референдум по даден закон.

Ако законът се приеме, от деня на провеждане на референдума започва да тече срока, определен в Член 42, параграф 1."

Във въпросния Член 42 е записано следното:

"Параграф 1. Президентът на републиката трябва да подпише и публикува решенията на парламента в рамките на 1 месец след вота. Президентът на републиката може в този срок да върне закона в парламента с мотиви за това си решение.

Параграф 2. Закон, върнат от президента на републиката в парламента, трябва да бъде внесен в пленарна зала и, ако го одобрят отново абсолютно мнозинство от всички депутати (...) президентът трябва да го подпише и публикува в рамките на 10 дни след втория вот."

http://www.dnevnik.bg/pazari/2011/11/01/1193921_kakvo_kazva_gruckata_konstituciia_za_referenduma/

Невидимко

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 876
  • Карма: +29/-30
  • Респект: +67
    • Профил
0
Ето малко на холандски относно референдумите при ясасите: http://www.rtl.nl/components/financien/rtlz/nieuws/2011/44/Referendum-Griekenland-staat-nog-lang-niet-vast.xml

Гръцкият премиер Георгиос Папандреу заяви, че в началото на следващата година правителството възнамерява да проведе референдум за новият европейски финансов пакет от помощи за страната.

   

 Правителството иска да чуе от избирателите дали подкрепят или не подкрепят пакета.

 Ето някои факти за референдуми в Гърция.
 Предстоящият референдум ще бъде първият в Гърция от 1974 г. насам. Когато гърците са гласували с голямо мнозинство за премахване на монархията, малко след падането на военния режим (1967-1974).

 Провеждането на референдум в Гърция може да се проведе за решаващо значение на национални въпроси, парламента в рамките на конституцията с абсолютно мнозинство се съгласи на референдум. Само тогава може президент официално провъзгласяват за референдум.

 Резултатът от референдума е валиден само ако 40 процента от имащите право на глас гласуват. През последния в Гърция век са провеждани, седем национални референдуми. Почти всички от тях са направени във връзка с монархията.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Слушам с едно ухо новините, че имам още бачкане.

Ебаси!

Гърция станала Велика Сила!
Само да пръдне премиера и (един политически труп в разложение според моя приятел) и пазарите се насират, Пиколо се изприщва а дружинната си променя програмата и тича в Кан да се договорят предварително как ще вкарват в пътя жертвеното агне.

И цялата неолайнярска сган започва да обяснява колко вредно е допитването до народа!
Демократи, а!

 *yahoo*

nearvana

  • Гост
+1
Ами човека вярваше в добрите намерения на Оупа вероятно...
Но накрая се усети! Или му казаха.
Все пак, за разлика от еднодневките Меркел и Саркози, Папандреу принадлежи на една от старите европейски политически фамилии ...

усещаш ли противоречието? Хем от най-старите политически династии, опа фамилии, хем вярвал в добрите намерения. Добри намерения в политиката  *scare* . Най са ми любими тия абонираните за власт фамилии - буш, папандреу ...
От страна на папандреу си е малко курвенски номер - първо се договаряш и после го минаваш на референдум. Трябваше да почне с референдум който да му даде определен мандат за договорки. Все едно да сключим с тебе предварителен договор за продажба на апартамента и ти после да кажеш - ами така-онака ша питам жената. Ми питай преди това. Но пак повтарям че късно е по-добре от никога и курвенските номера в политиката са ежедневие и ми е много приятно да гледам накъканите физиономии на политиците дето си мислеха че са спечелили поне 3-6 месеца спокойствие ... ми нямаше и 6 дена  *drinks*

Аууу, почнаха да гърмят:
MF Global files for bankruptcy after European debt bets 
http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/banksandfinance/8860214/MF-Global-files-for-bankruptcy-after-European-debt-bets.html
Тоя хедж фонд е бил първичен дилър на ФЕД. Шефа  е бивш биг бос на голдмън,  губернатор на ню джърси. Абе не е дребна работа ...

За това че евробанките са застрашени (направо са си под водата) сме чували ама като чета това
Selling More Insurance on Shaky European Debt Raises Risk for U.S. Banks
http://www.bloomberg.com/news/2011-11-01/selling-more-insurance-on-shaky-european-debt-raises-risk-for-u-s-banks.html
ми мирише на огромна  експозиция и отвъд океана. Абе уж пари не се губели ами само сменят собственика си ... ама ако при смяната на собственика длъжника фалира  може да се изплющи такава верижна реакция че след патакламата всички да гледат тъпо.
Апропо, в статията е описано прекрасно как  през 2008 голдмъните си били купили защита срещу обезценка на събпрайм ипотеките които са държали ама си я купили от AIG, които фалираха ... ъъъ бяха спасени с пари на данъкоплатците аджеба с тези пари се изплащат сметките към голдман и дойче банк. Интересното е че голдмън се били защитили срещу фалит на  AIG като си купили защита от ... Леман и Сити - едните фалираха а другите ги спасиха пак с държавни пари.  Та поантата на статията е че нетната експозиция не е голяма щото са хеджнати ама ако веригата се скъса тоя хедж не струва и пет пари и тогава важи не нетната експозиция ами брутната ... а тя е брутална и в америка и в европа.
Тва е страха сега - да не стане брутната експозиция нетна, а аз си мисля че тва е неминуемо.
"..
In theory, if a bank owns $50 billion of Greek bonds and has sold $50 billion of credit protection on that debt to clients while buying $90 billion of CDS from others, its net exposure would be $10 billion. This is how some banks tried to protect themselves from subprime mortgages before the 2008 crisis. Goldman Sachs and other firms had purchased protection from New York-based insurer AIG, allowing them to subtract the CDS on their books from their reported subprime holdings. When prices of mortgage securities started falling in 2008, AIG was required to post more collateral to its CDS counterparties. It ran out of cash doing so, and the U.S. government took over the company. If AIG had collapsed, what the banks saw as a hedge of their mortgage portfolios would have disappeared, leading to tens of billions of dollars in losses.  .... Goldman Sachs said it had hedged itself against the collapse of AIG by buying CDS on the firm. Company documents later released by Congress showed that some of that protection was purchased from Lehman Brothers Holdings Inc. and Citigroup, firms that collapsed or were bailed out during the crisis. "


Мирише ми че парите вече ги няма и всички държат някви хартийки с неизвестна стойност и поне счетоводно са богати ама парите ги няма и един да трепне може да лъсне истината която всички подозират - тия хартийки не стават за нищо и тогава всички губят въобръжаемото си счетоводно богатство. Въпроса сега е кой най-бързо и незабелязано ще изчисти хартийките и ще се зареди с реални активи и кеш! И всяко по-рязко движение прави останалите ама много нервни да не би да е дошъл момента ... Малко като уестърн, всички са на площада,  държат си ръцете близо до пищовите и се гледат втренчено.  Папандреу може да изиграя ролята на мухата дето като вдигне "олелия" и всички почват да плющят. дано да имаме хляб ... зрелищата няма да липсват
 *drink11*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
усещаш ли противоречието? Хем от най-старите политически династии, опа фамилии, хем вярвал в добрите намерения. Добри намерения в политиката  *scare* . Най са ми любими тия абонираните за власт фамилии - буш, папандреу ...
От страна на папандреу си е малко курвенски номер - първо се договаряш и после го минаваш на референдум. Трябваше да почне с референдум...
...
За това че евробанките са застрашени (направо са си под водата) сме чували ама като чета това
...
Мирише ми че парите вече ги няма и всички държат някви хартийки с неизвестна стойност и поне счетоводно са богати ама парите ги няма...

Няма противоречие приятелю! Затова казах "на личностна основа"!
И никакъв курвенски номер няма. Първо се отметна Меркел от юлското споразумение. Били се променили обстоятелствата. Снощи Попандреев каза, че евролидерите са били уведомени, така че пиколото и дружинната се правят просто на ощипани моми! И няма причина да не му вярвам! По скоро двамата самоназначили се управници на ЕЗ са се направили, че не го чуват въобразили са си, че няма да посмее и са продължили да си правят каквото си искат и да решават за страна в която не са избирани от позицията на силата! Отделно, точно като дружинната може да се позове на променена вътрешно-политическа ситуация!!! Или смяташ, курвенските номера на дружинната са по-приемливи от педерастките?
Както казва моят приятел "Възможно ли е немските тайни служби да не са знаели нищо?"

От друга страна хода на гошко беше в голяма степен за вътрешно-политическа употреба! Няма как да управлява с 85% от страната срещу себе си. Дори веднъж се опита да си подаде оставката, но не го оставиха същите хубостници!

За останалото съм съгласен! Гърция е последната дупка на кавала! Просто беше нарочена за изкупна жертва на евро-политическата некадърност и големия балон е с дълговете на северните страни не на Италия (нищо, че се бият в гърдите за балансирани бюджети! Брутната им задлъжнялост надхвърля в пъти гръцката или италианската.
 *drinks*

Тъй... следва да поставим нещата по местата им:

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
Най-напред няколко митове и откровени, та чак цинични лъжи, които се тиражираха в публично пространство!

МИТ №1
Гърция се била натискала да влезе в ЕС!
Фактите:
1981 К. Караманлис, под давление на запада вкара Гърция в ЕС напук на общественото мнение, че даже и със сериозна опозиция в собствената си партия.

МИТ №2
Гърция си била оправила положението благодарение на членството си в ЕС.
Фактите:
Задлъжняването на страната и съсипването на редица местни производства (по линията на СИВ  :D) започва именно след влизането на страната в ЕС.
Усвояването на прословутите европейски фондове в Гърция е приблизително на равнището на което е и в бг. Интересно би било да може да се нетната сметка - внесено срещу взето.
Разбира се, има изключения - там където изпълнителите и основните доставчици са немски и френски фирми, а сметката трябва да се плати от гърците.


МИТ №3 И ЦИНИЧНИ ЛЪЖИ
Гърците били мързеливи и работели по-малко от останалите европейци. (За подобни изказвания в една демократична страна дружинната ръководителка би била изхвърлена с ритници от управлението! Такава мръснишка кампания не бе провеждана от хитлерово време!!!)
Социалната държава била твърде голяма в Гърция. Държавата също била голяма.
Заплатите в Гърция били твърде големи.
Гърците нищо не произвеждали.

Фактите:
Гърците са с най-дългото и натоварено работно време в цяла Европа (не само в еврозоната) и на второ място след корейците от страните членки на СТО (според СТО). В моя бранш съм правил лични наблюдения и мога да го потвърдя лично поне за страните които съм наблюдавал.
Социалната държава в Гърция е буквално мизерна в сравнение с тази в Германия или Франция. Държавата (в т.ч. администрация, въоръжени сили, здравна система, образователна система, държавни предприятия) не надхвърля средните показатели за Европа, в някои случаи дори е по малка. (Заедно със служителите във смесените предприятия - държавно-частни - не надхвърля 750 000 от над 6млн. заети до преди 2 години)
Заплатите в Гърция са от най-ниските в Европа - единствено Португалия е с по-ниски заплати.
Гърция произвежда достатъчно, а в някои сектори е световен лидер! За съжаление в повечето случаи това са сектори с малка принадена стойност или пък просто печалбите не влизат в целия си размер в Гърция (морския транспорт). И това се дължи на разпределението на труда в Европа прокарано до голяма степен административно и в полза на... знаете кого
Дори днес, Гърция която не може да се изхрани изнася за бг и останалите балкански страни, а и не само. (Това специално за наш Додо!):
- зеленчуци - целия спектър
- плодове - целия спектър
- всякакви хранителни стоки
- всякакви изделия за бита: от дребни пластмасови джундурии, мебели, обков, инструменти, санитария, скални материали, арматура, бои, лакове, лепила, изолации... та... чак до тухли керемиди и строително желязо. Да добавям ли петролните продукти?
Друг е въпроса, че износа не става както преди 20 години. Нямам идея каква част от него е регистрирана и обложена с данъци. Бусовете дето още товарят грозде от всички лозарски райони, много пъти направо от полето, не вярвам да се отчитат някъде.
Но ако не ми вярвате, станете една сутрин и отидете на солунската селскостопанска борса и и пребройте камионите, бусчетата и т.н. от България, Румъния, Македония, Албания, Сърбия, че дори и от Унгария! После застанете на Кулата и бройте камионите със строително желязо, тухли и керемиди, че се возят открито и се виждат - чак ме напушва на смях от този куриоз!

МИТ №4 И ЦИНИЧНА ЛЪЖА
Гръцкият дълг бил натрупан за социални плащания и заплати!

Фактите:
Само за последните 10 години гръцките регистрирани инвестиции в чужбина са над 170 млд. евро - цифра отговаряща на половината от гръцкият дълг! Дали да не позамислим откъде са взети тези пари?
И втората линия на натрупване на дълга. Имайки предвид сименсовата сделка за паспортите в бг, където България плати в най-добрия случай поне 10 пъти над реалната цена можем да си направим извода и за Гърция...
Гръцката държава издава облигации парите по които отиват в немски и френски мултинационални компании с коефицент на крадене най-малко по 10! Достатъчно е да видим кои са най-задлъжнелите гръцки държавни компании - гръцкото БДЖ (снабдявано от сименс)

Та ... Викам...
Германия и Франция да си поприберат малко разпищоления бизнес...
И да престанат да корумпират политическия живот в малките страни на Европа
Дали чрез фондации с благозвучни наименования плащащи директно на политическите партии, дали чрез директно извиване на ръцете - няма значение!

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
И все пак... Защо Гърция?

Аз мисля, че просто от некадърност.

Злите езици пък говорят за изключителната икономическа зона на страната в морето (потвърдени находища на стойност над 1 трилион).
Банките и контрола на паричния поток в ЮИ Европа.
Заради новата мода по еко-енергията - страната има отлични условия за това. Немците се правят на благодетели с това, че щели да инвестират 25млд. в слънчеви колектори с мощност от 12 Гига. (Цели вагони инвестЦицори се изсипаха последните месеци от немско.)

Знам ли?
Дали пък нямат право злите езици?

----
И пропуснах един мит!
Гърция влязла с фалшификации в евро-зоната! Гнусни лъжци! Гърция влезе по същия начин по който влязоха и техните страни - със същите счетоводни еквилибристики! А ако наистина мислят нещо друго - да разформироват разузнавателните си служби от онези години!

Всъщност, именно поради недостатъците на евро-архитектурата, преди влизането на Гърция в еврозоната драхмата беше сериозно подценена! Предполагам - тогавашните политически лидери са си давали сметка за нещата и чрез подценяването и са дали време на Европа за да започне да изглажда системните си проблеми.
Да ама не!
Настана един пир! Цели 10 години!...
Най големия износител В Ес стана Германия! (купуваме в долари - продаваме в Евро!)
Най-големия партньор на ЕС - стана Китай!
А южна Европа... Ами... мързелива!
« Последна редакция: 02 Ноември, 2011, 10:55:29 от goro »

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
0
В тази тема не пиша, даже и рядко чета, но наистина идеята за този референдум и на мен ми се стори вече прекалена.
Митовете няма да ти ги коментирам един по един, пък и нямам основата, защото не се интересувам толкова от Гърция, но ще споделя личното си мнение.
Дали са мързеливи гърците за мен лично не се определя от това, колко им е работното време, а от субективната ми оценка при контакти с гърци и според мен са! Тук не искам да правя паралел, че видите ли българите са много работливи или нещо подобно, но е факт, че гърците с които съм контактувал може спокойно да бъдат определени като мързеливи.

Гърция произвежда и внася в България, което специално в селскостопанския сектор е много вредно за българските производители, защото субсидиите, които идват по линия на ЕС, убиваха българския производител. Информацията ми за това не е пряка, а от познати, които се занимават със селскостопанско производство, но не намирам мотивация от тяхна страна да ме лъжат.

Факт е, че Гърция е била "консултирана" от Голдмън Сакс как да прикрие бюджетните си дефицити със специфични суапови сделки и по този начин те наистина са измамили за покриване на критериите за еврозоната. Ти това виждам, че не го отричаш, а защитата ти е, че и други държави правили такива счетоводни еквилибристики. Това може и така да е, но колко от тях имат затруднения при изплащането на дълговете си?

По другите точки, нямам достатъчно информация, за да коментирам. Напълно съм съгласен, че голяма част от този дълг е изконсумирана по  неправилен начин или в корупционни схеми, но това е станало с помоща на гръцката власт, а както знаеш всеки народ си заслужава управляващите.

Аз имам само един въпрос към теб:
Някой там осъзнава ли до какво може да доведе, евентуланото гласуване против споразумението на този референдум?

Може би всичко това е една политическа игра и начин за  изнудване от страна на Гърция, ще видим, но при всички ситуации е некоректно.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
0
...
Дали са мързеливи гърците за мен лично не се определя от това, колко им е работното време, а от субективната ми оценка при контакти с гърци и според мен са! Тук не искам да правя паралел, че видите ли българите са много работливи или нещо подобно, но е факт, че гърците с които съм контактувал може спокойно да бъдат определени като мързеливи.

Това е един от въпросите по които отдавна ми се щеше да коментирам.
Колко гърци познаваш приятелю, та си направи извода за цял един народ?

Над 20 години (половината в Бг, половината в гр) съм бил в производството и съм имал всякакви работници. Българи, гърци, руснаци, албанци, понди, украинци, чехи, че и цигани! В моя бранш знам всяка операция за колко време може да се свърши до секундата! За 20 години само 2 пъти  попаднах на отявлени мързеливци. 99-та или 2000та взех двама цигани от площад Македония да ми почистят двора от тревите. Оставих ги и се върнах след 2 часа. Не бяха свършили нищо кажи речи. Платих им и ги изпратих по живо по здраво!
Имах и едно мързеливо албанче на един от обектите си в гр., но баща му работеше и заради него.
Никога друг път не съм попадал на мързеливци.
А съм рязал в парите работниците си.
Преди да тръгна от бг, (пролетта на 97) нямах вече работа, стоях в офиса си и четях вестници. Един ден, влизат 4-5 селяни- помаци, непознати да ми търсят работа. Нямах, но ги питам:
- къде работехте миналата година и защо пак не са отишли там...
Казаха ми и ми казаха, че още не са си получили заработките.
- Кой ви прати при мен?
- Ами бай М... от село ...
- А знаете ли, че на бай М... му отрязах ... лв.? - прищраква ми и питам.
- А бе, каза ни, но ни каза и че си имал право...
Бях много доволен! И още съм доволен.
Сигурно съм бил негодник на моменти - но като цяло разценките ми бяха сметнати така, че човек спокойно да заработи 20 долара (за бг. тогава), а добър майстор със сигурност над 30-40

В гръцко се отказах от производството 2007, когато видях, че ще трябва да крада от хората си осигуровките не само за съботата и наднормените им часове, ами и от редовната им работа, за да издържа на конкуренцията. За събота и наднормените им часове, можех да им кажа, че няма да им платя осигуровки директно и те се съгласяваха. За другото на - не можех... Тъп съм. Страхлив съм. Не мога.

Та като чуя, разни пишмян бизнесмени да ми обясняват колко бил мързелив българина (или пък гърка) вече знам че е тръгнал с трици маймуни да лови! И му казвам една поговорка: Той ме лъже, че ми плаща, аз - че му работя!



...
Аз имам само един въпрос към теб:
Някой там осъзнава ли до какво може да доведе, евентуланото гласуване против споразумението на този референдум?

Може би всичко това е една политическа игра и начин за  изнудване от страна на Гърция, ще видим, но при всички ситуации е некоректно.

Ти да не би случайно да си съгласен ББ да подпише с немците договор да ти заложи къщата, защото е министър председател и защото някой бил гласувал за него, а?

Гражданите би трябвало да знаят, че правителството в демократичните държави е само временен мениджър на държавната машина! Същото би трябвало да е известно много добре и на банките. Действията и договорите на което и да е правителство не задължават народите когато те са в техен ущърб и могат да навредят на интересите им! Демек, когато правителствени функционери, печалбари и откровени мошеници са си разменяли гръцки облигации са били пределно на ясно за рисковете които поемат!
Ама им беше хубаво...
Пък сега - гръцкият народ бил виновен!...

Та... до какво може да доведе допитването до народа?
До излизане на Гърция от ЕС!?
Ами според мен нормална демократична държава няма място в Оупа!
(Швейцарците улави ли са?)
За съжаление Оупа не е Европа!

---------------
п.п.
Друг е въпроса, че допитването на гошко е политическа спекула - много отдавна трябваше да го направи ако единствено мнението на народа го интересуваше.
Не знам даже дали ще се състои.
Смениха кажи речи целия генерал щаб на армията вчера!

Най достойното което можеше да направи гошко беше да си подаде оставка.
Във всички случаи обаче, само поставянето на въпроса за допитване до суверена разкрива маски и ще е само от полза в преговорите на следващите преговарящи с Оупа от гръцка страна.

Мързи ме и... не ми се занимава с гръцките вътрешно-политически игри...
Додорницата стана скучна, а и предостатъчно изписах напоследък...


п.п.
БАРБАРОНЕ - в поста дето си цитирал не коментирам Гърция, а иронизирам смешната роля в която се поставят пиколото и компания.
И вярваш, че за едни 10млд. се прищи пиколото? Или че е се разтревожил за гърците?
Изглежда трябва да си повече от погромист за да схванеш иронията...


Живи и здрави!
« Последна редакция: 02 Ноември, 2011, 12:28:13 от goro »

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
0
Гърция станала Велика Сила!
Само да пръдне премиера и (един политически труп в разложение според моя приятел) и пазарите се насират, Пиколо се изприщва а дружинната си променя програмата и тича в Кан да се договорят предварително как ще вкарват в пътя жертвеното агне.
Надувала се жабата, надувала се, ... и се пукнала накрая.
Френските банки ще загубят само 10 млрд EUR при пълна несъстоятелност на Гърция. Голям праз - това е само печалбата им за 6 месеца. Еврото падало - голям праз, то е падало и до 0.8.
За друго се безпокоиме - не е предвиден механизъм за изключване на лошите длъжници от ЕвроСъюза, и ще трябва сега да губиме време и за това

Това би било едно добро средство за дисциплиниране на останалите членки, дори може да си заслужава "губенето на време". По реакциите на пазарите и на лидерите на Еврозоната обаче нещата изглеждат по-страшни. Не разбирам защо - какво като фалира Гърция? Калифорния, дето е 10 пъти по-голяма икономика като фалира, какво? Да не би на Щатите да им стана нещо от това?

mindless™

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 49
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +9
    • Профил
0
Goro, щом питаш, ще ти отговоря в твоя стил.
Не познавам наистина много гърци, но без изключение се побарват, когато става дума за работа. Ти си дал пример с площад Макединия, аз ще ти дам един със заводите на Мерцедес в Щутгарт.
Там по поточните линии, които не са жизненоважни и високотехнологични работят предимно турци, гърци, италианци и студенти. По принцип всяка поточна линия има норма за всяка смяна.
Някой машини се управляват само от един човек т.е не зависиш от работата на други. Там нормата може да бъде капацитета на машината като изключиш евентуалното време за отстраняване на проблеми. Аз работих точно на такава и още първия ден след обучението ми, когато останах да работя сам, до обед минаха 2ма гърци да ми кажат да работя по-бавно. Оказа се, че за половината работно време съм направил над 80% от нормата без да си давам зор и да бързам. Работих там 3 месеца във ваканцията между 2 семестъра и на такова побарване бях свидетел, че не ми се коментира.
В България също имах преди време досег с гръцкото трудолюбие. Неща, които нормално се правят за минути, отнемаха часове.
Естествено ти смяташ, че аз генерализирам за целия народ, но е това целта ми. Сигурен съм, че има и работещи и трудолюбиви. Това, върху което исках да акцентирам беше, че за мен, работното време не е индикатор за трудолюбие, защото това,  че стоиш на работа и се побарваш не те прави трудолюбив, пък било то и по 45 часа седмично.

Иначе си прав, че ако ББ ми подпише нещо, което трябва да плащам и не съм съгласен с това няма да ми хареса, но щом е така къде бяха протестите на гърците по времето на усвояването на този дълг. Защо сега като дойде време за плащането се появиха? Аз си спомням само за едни протести, в които ни затвориха границите и реваха за още субсидии.

Колкото до това, какво ще стане ако Гърция излезе от ЕС и еврозоната, според мен това ще има доста негативни последици за България: финансови и икономически.