Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1219177 пъти)

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Гърция активира клаузата за задължително преструктуриране на дълга

Хайде,пак да си поговориме за Гърция  :)

http://www.investor.bg/evropa/334/a/gyrciia-aktivira-klauzata-za-zadyljitelno-prestrukturirane-na-dylga,131344/

При това положение,фалита контролиран или неконтролиран ще да е ?
Ще се отпусне ли,вторият спасителен транж ?
Тези въпроси ме мъчат от 2-3 дни и отговор не намирам.
Какво ще стане с банковия сектор в Гърция и в частност у нас ?
Жоро,Асен и др. имате ли идея ?
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Асене,
Беше ми трудно да си представя съвършения човек. За кого е такъв? В неговите очи, или в нашите.
Ако е в неговите очи - знае всичко (мисли си, че е така) - може да е изпълнено условието. Но. че има всичко, след като си мисли, че знае всичко, неизпълнимо. Следователно не е съвършен.
Ако е в нашите очи - може да има всичко, но според нас... не знае всичко. Айде бе ...  *girl*  *rofl* Следователно, не е съвършен.

Съвършеният човек (всичко има и всичко знае), все още не е овца. Ако приемем, че става такава, защото нищо не прави. Може да знае и да има, и въпреки това да действа. В зависимост от мотивацията. Тя може да бъде много благородна, може да бъде егоцентрична и като следствие унищожителна. Знанията, сами по себе си, нищо не значат, до момента в който няма действие. Независимо от обема им. Един индивид, натрупал много знания, може да бъде крайно неефективен. Самите знания може да му  дадат някакво самочувствие, което да причини бездействие.

Знанията, дори и разбирането на смисъла, все още нищо не е. Нещо повече. Един индивид, може да не намери точните думи, но това съвсем не означава, че не задава правилните въпроси и най-важното, че изобщо не действа. Знания, семантика и действия не са еднозначни.

В двора има едни птиченца, които пеят. Появи се едно малко котенце и започнахме да го храним и то порасна. Преди няколко дни, видях, че е изяло едно птиченце. Ако се върна назад, пак ще направя същото - ще нахраня котенцето, няма да го оставя да умре... И според твоята теория, каквото и да правим, все е лошо... :(




Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
http://www.investor.bg/evropa/334/a/obratnoto-broene-za-gyrciia-zapochna-,131266/
"Мениджърите по банковите върхове се настройват за дълги вечери. Вероятно резултатите от Гърция ще се просмукват до късните часове на петък. „Това ще бъде игра на покер буквално до последната минута", казват банкери във Франкфурт."Тук вече се оплитам като,пате в кълчища  :)
Защо до петък,нали е до днес в 22 ч.
Моля,някой знаещ да ги разясни тези работи,че направо ме объркаха


Ето защо: http://www.investor.bg/evropa/334/a/dnes-se-reshava-dali-deistviiata-na-gyrciia-sa-kreditno-sybitie,131348/
"Ръководителите на Международната асоциация за суапове и деривати (ISDA) ще заседават днес, за да решат дали едностранните действия на Гърция по преструктуриране на дълговете на страната представляват „кредитно събитие“...
По оценки на асоциацията към момента със суапове за защита от банкрут са защитени облигации за около 2,4 млрд. евро. Тази сума може и да не е особено голяма, но развитието на ситуацията е ключово с оглед проблемите и на други страни от еврозоната. "
Очаквайте решението към 13 часа GMT.


http://www.isda.org/credit/


regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
http://www.investor.bg/evropa/334/a/obratnoto-broene-za-gyrciia-zapochna-,131266/
"Мениджърите по банковите върхове се настройват за дълги вечери. Вероятно резултатите от Гърция ще се просмукват до късните часове на петък. „Това ще бъде игра на покер буквално до последната минута", казват банкери във Франкфурт."Тук вече се оплитам като,пате в кълчища  :)
Защо до петък,нали е до днес в 22 ч.
Моля,някой знаещ да ги разясни тези работи,че направо ме объркаха


Ето защо: http://www.investor.bg/evropa/334/a/dnes-se-reshava-dali-deistviiata-na-gyrciia-sa-kreditno-sybitie,131348/
"Ръководителите на Международната асоциация за суапове и деривати (ISDA) ще заседават днес, за да решат дали едностранните действия на Гърция по преструктуриране на дълговете на страната представляват „кредитно събитие“...
По оценки на асоциацията към момента със суапове за защита от банкрут са защитени облигации за около 2,4 млрд. евро. Тази сума може и да не е особено голяма, но развитието на ситуацията е ключово с оглед проблемите и на други страни от еврозоната. "
Очаквайте решението към 13 часа GMT.




Да,това го разбрах вече,но пак не мога да разбера при положение,че ISDA решат,че има "кредитно събитие" втория спасителен транж ще им го отпуснат ли ?
Гледам всички се радват,борсите светят в "зелено",а нещата явно все още са на кантар.Предполагам,че на мен не ми е ясно защото не съм икономист и не разбирам от борси,но всичко което става някакси не ми е логично.
ISDA ли ще е фактора решаващ дали ще се обяви Гърция във фалит.Както и обявят ли,че има кредитно събитие,това неконтролиран фалит ли ще е ? И дали изобщо е фалит.
За да не си помислите,че ми се иска това,ви уверявам,че ни най-малко не желая фалита на Гърция,както и не съм от хората,радващи се от нещастието на другите / особенно на съседите си / , винаги ми се е искало обаче да си обясня нещата логично,защо става така. За сега все още не са ми ясни тези "игри",та затова ги задавам тези въпроси,дори и да ме сметнете за тъпа / няма да се расърдя / само и само,да намеря за себе си логични отговори  :)
 
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

iaross

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +7/-16
  • Респект: -5
    • Профил
Scyther,
как ще продължиш да живееш ако си в това "състояние"? Или ще се самозаблуждаваш че си го постигнал или никога няма да го напуснеш.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Муза, ти въздействаш и ставаш причина, както и аз и всички ние. Точно това не трябва да правим. Но първо трябва да го осъзнаем.


Скити,
Не мога, бе ... Няма да съм аз... Не е достатъчно, да се разбере и осъзнае едно нещо. Трябва и да се приеме, да влезе в теб, да стане част от теб. Или да откриеш себе си там.
На всичкото отгоре, се чувствам длъжник в този живот. В трудни ситуации съм много мобилизирана и учудващо, дори и за мен, извършвам най-правилните действия. И като отмине, рухвам и ми трябва време за да се възстановя.
Случвало ми се е, обаче, не един път, да попадна в ситуации, в които буквално съм блокирала. И, ей така от нищото се появява напълно непознат, измъква ме, без, дори да съм поискала,  и докато се усетя - няма го. Дори и не съм благодарила. А, това е най-малкото, което е трябвало да направя.

iaross

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +7/-16
  • Респект: -5
    • Профил
И още,
и магаретата ги подкарват със торба зоб закачена пред носа им, като мотивите на подкарващите ги е различен. Може и попътно да принася полза на магарето но не то е инициатора на заниманието и не то го контролира. Е това е наистина грубо сравнение, при хората не е точно така, но ти все пак помисли сам.

И още,
всяко общуване, каквото и да е: пряко, задочно, чрез книги, музика и т.н. е МАНИПУЛАЦИЯ. А манипулациите винаги имат цел.

koganev

  • Гост
Поручик Ржевски разговаря с корнет Оболенски:
- Виждате ли, корнет, писна ми само с леки жени да се занимавам! Ще ми се да се запозная с някоя, така, благородна дама, но не зная как…
- Че какво сложно има тук, поручик? Трябва просто да се приближите до някоя госпожица, да поговорите с нея за животните, за времето, и накрая да се представите!
Отивайки на следващия ден в парка, поручикът забелязва една доста прилична млада дама, разхождаща болонката си. Приближавайки се до нея, той силно изритва кучето и казва:
- Хм, ниско полетя… навярно е към дъжд. Между другото, разрешете да се представя – поручик Ржевски!


Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
само,да намеря за себе си логични отговори  :)
Това е контролиран фалит,щото нали,опастността била от неконтролиран?!Та контролирания започна наскоро с отпускането на 1 трилион евро от ЕЦБ за частни банки,към 800 броя. Колко от тези банки ,колко са взели и колко от тях по съвпадение държат гръцки ДЦК ,чийто падеж е тези дни остава да се гадае,но резултата е,че снощи ,предполагаемо същите банки са се съгласили да отпишат 75 % от вземанията си по цената на кифтетата.Значи отписват едни 107 млрд. и вземат за връткане 1 трилион при 1 % лихва.Така и вълка сит и агнето цяло.Цялата операция обаче според някой хора ще отложи официалния фалит/мораториум по плащането/ за през октомври.Засега за публиката оркестъра свири туш и лампите светят в зелено. *drink1*до на есен!

От днес:Париж. Рейтинговата агенция „Фич” намали рейтинга на Гърция, който досега беше на ниво С, и оцени състоянието на страната като „ограничен фалит”.
„Фич” занижи оценката си за Атина след новината за резултата от замяната на гръцките облигации. Агенцията уточни, че след пълното завършване на процедурата ще промени отново рейтинга на Гърция.
Ето и друго по Ди Цайт:
Това е голата истина

Още по-песимистичен е швейцарският икономист Харалд Хау. В интервю за Шпигел  той казва, че предстоящото частично опрощаване на дълга не е достатъчно. "Със сигурност ще се стигне до втори, истински банкрут. Ще минат може би девет месеца или три години, но тогава ще се разрази истинска, голяма криза". Професор Хау твърди, че проблемът не е решен, а просто отложен. "Следващия път кризата ще удари само данъкоплатците".
« Последна редакция: 09 Март, 2012, 21:38:02 от Фло »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Цитат
Eurobank EFG от своя страна ще има нужда от поне три милиарда евро, за да отговори на критериите за финансова адекватност на Банката на Гърция. Тя се очаква да прибегне не само до спасителния фонд, но и до активна продажба на активи. Анализаторите оценяват, че след успешната продажба на полския си клон и планът за продажба на този в Турция, Eurobank трудно ще могат да реализират Пощенска банка в България и Румъния.


http://www.grreporter.info/Chast_na_istinata_za_akcionerite_na_grckite_banki_nastpva/10696

Що така? Толкова ли сме залюпени с румъняските, че никой не ни ще? Или много пари "струваме" и няма кой да им ги даде сега. 


darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
В Гърция, поне доскоро, никой не миеше чинии!
Пускат си "Барба Янис" и се почва яко трошене....... *scare*
==================================
А кво става в момента с гръцкия дълг  изобщо не се знае. Нито медиите имат верна информация. Постфактум ша научим, тва е! Когато сичко е решено.
Мисла, че в момента мноу тесен кръг хора знаят точно кво се случва, и тва не сме ние,  тва е. Сичко друго е разкази вечер край огнището....мое тоа петък да е "черния петък"..........
Се пак предполагам, че не сте на линия, щото сте отишли да си изтеглите паричките от гъркинчетата.....(шегичка, бе хора!) *scare*
« Последна редакция: 09 Март, 2012, 18:28:36 от darkside »
Ас съм българче.......

itso

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 32
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +3
    • Профил
Асене, какво става сега с лихвените суапове? Ще изплащат ли европейските банки огромните загуби? Мислех си , че всичко е свързано и подготвено , все пак им дадоха и заеми до 2015, явно тогава изтичат последните, ама нещо не мога да ги навържа нещата :-\

regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил


А кво става в момента с гръцкия дълг  изобщо не се знае. Нито медиите имат верна информация. Постфактум ша научим, тва е! Когато сичко е решено.
Мисла, че в момента мноу тесен кръг хора знаят точно кво се случва, и тва не сме ние,  тва е. Сичко друго е разкази вечер край огнището....мое тоа петък да е "черния петък"..........





Веднага се сетих за това  *scare*

http://zahariada.blog.bg/novini/2012/02/21/oficialniiat-defolt-na-gyrciia-i-zakrivaneto-na-banki-sa-opr.906175?reply=3620709

И това случи ли се,направо си мисля,че "теорията на конспирацията",ще да е детска книжка   :D

Живеем истински,само когато умираме от Любов...!

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Гръцка трагедия
Емил Хърсев, д-р ик.
"Риск възниква, като не знаеш какво правиш." Уорън Бъфет
След целонощно бдение (гръцката делегация припкала 13 часа маратон между брюкселските зали, дето мъдрували финансовите министри от еврозоната и комисията на частните кредитори) финансовият свят посрещна миналата седмица с блага вест: имаме втори спасителен пакет за Гърция. Нови 130 млрд. евро ще вадят заборчнялата страна от дълговото блато и така ще възстановят финансовата стабилност на еврозоната. Ехтят хвалебствия за чудодейното избавление и прословутата европейска солидарност. Внимавайте, преди да запеете с хора ликуващата "Ода на радостта": още преди Есхил, Софокъл и Еврипид трагедиите започвали с похвални песни ("дитирамби"), после идвала същинската тъжна драма. Условия на "спасителната сделка" вещаят, че европейските актьори - на гръцки "хипокрити"*, ("отговарящите" ) - съвсем не знаят какво вършат. Ние сме зрители на една класическа трагедия,която тепърва ще се разрази. "Трагедията" ("пение на козел" от "траго", козел и "одиа", песен - оттам и "ода") се играела в края на март в чест на Дионисий. Този вид драма чрез имитация ("мимезис") пресъздавала лутанията ("перипетия") на трагическия герой в безуспешни опити да се измъкне от съдбата. Преживелите чуждото страдание ("патос") зрители постигали пречистване ("катарзис") от грешките на героя. В "Поетика" Аристотел обяснява, че коренът на всяка трагедия е съдбовен пропуск или грешка ("хамартия", "отклонение" от истинската цел; това е библейската дума за "грях"). Колкото да се лута и страда трагичният герой, съдбовният му грях го води до неизбежен провал. В дъното на днешната гръцка трагедия е съдбовно опущение,еремосеос хамартия,"опустошителен грях", както бе рекъл библейският автор в сказанието за провала на Вавилон. Това е грешката да се простреш извън чергата си, да живееш за чужда сметка и години наред да потребяваш повече, отколкото изкарваш. Вече знаем как се е натрупал дългът на гръцката държава. Казваме "заробващ дълг", защото в древността при фалит продавали длъжника в робство. Същото, но с модерни, демократични средства, гласи на елините възхваляваният спасителен пакет:европейските държави дават 130 млрд. евро, за да се плаща дългът на Гърция, ако частните кредитори отпишат 53.5% от главницата на вземанията си, 107 млрд. евро. Сегашните облигации ще се обменят с нови при лихва 2% до 4.3%. При замяната има "подсладител": частните кредитори получават 30 млрд. евро европейски държавни гаранции. Централните банки от еврозоната ще върнат в гръцката хазна дохода от заменените облигации. Новите 100 млрд. евро държавни заеми Гърция ще получи при лихва EURIBOR плюс 1.5%. Общият ефект от реструктурирането на дълга се оценява на 160 млрд. евро за следващите 8 години. До 2020 г. гръцките финанси трябва да се стабилизират, държавният дълг да падне до 120.5% от БВП. Как ще стане това,каква е цената на "оздравяването"?
каква е цената на "оздравяването"?



Пенсиите ще се орежат с 15% и ще се вдигне пенсионната възраст, а минималната заплата - с 22% (пада на 615 евро) до 35% (на 569 евро) за младежи до 25 г. ДДС ще нарасне от 21 на 23%. Бюджетните разходи за лекарства ще се свият с 1.1 млрд., за отбрана - с 0.6 млрд. евро годишно. Ще се режат и броят, и заплатите на държавните служители, и на всички хранени от хазната. С 3 млрд. евро годишно трябва да олекнат бюджетните разходи. Наред с икономиите идат още 30 "структурни мерки". Започва ударна приватизация: за 8 г. да се продаде имущество от поне 46 млрд. евро. Ще има "мащабна данъчна реформа", която трябва да обложи по-яко по-заможните. С по 10% скача акцизът за горива и алкохол. Замисля се поземлен данък, битка с крадците на данъци, гонитба на данъчните длъжници. Сравняват тези мерки с финансова окупация
Все пак Европа няма да назначава финансов комисар, но правителството ще се надзирава от Тройката (ЕК, ЕЦБ и МВФ); тя ще води и т.нар "доверителна сметка": от всички постъпления на бюджета там ще се блокират сумите, нужни за плащане на дълга 3 месеца напред, гръцката държава ще харчи каквото остане. "Спасителният заем" ще се отпуска, ако Гърция спазва наложените мерки. И въпреки всичко провалът е неизбежен в края на всяка гръцка трагедия. Анализаторите на Стандард енд Пуурс също не вярват в спасението и определят новия пакет мерки като "избирателен фалит". "Спасителният пакет" опазва единствено банките и фондовете - кредитори, но не и гръцката икономика. В конструкцията липсва едно, но най-важното: няма двигател. Как ще заработи икономиката на Гърция? По-скоро бих очаквал "структурните мерки" да предизвикат нов стопански крах, а БВП да падне с поне 10% от новия шок и да се свива поне още 2 години. Отношението дълг/БВП, дълговото бреме, ще остане неуправляемо високо, макар дългът да е намален. Няма спасение без растеж.

--------------

*Едва ли случайно на английски hypocrite е лицемер, двуличник.



Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Has a Restructuring Credit Event occurred with respect to Hellenic Republic?

Yes, a Restructuring Credit Event has occurred with respect to The Hellenic Republic

http://www.isda.org/dc/view.asp?issuenum=2012030901