Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1211882 пъти)

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

 :D

Жоро,
Виж какво казва човекът. После, да не кажеш, че само ние, щото сме пасти.  :D

Цитат
- Вие чертаете много мрачна картина за нова финансова криза. Когато тя се случи, кои държави все пак ще са в по-добра позиция от другите?

- Много лесно е да се даде отговор, защото става дума за много малко държави. В Европа това са Норвегия, Швейцария, България и може би една-две от Прибалтийските републики. Няма нито една друга страна, за която да кажа, че е във фундаментално силна позиция.


http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1297190

 *flower2*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил

 :D

Жоро,
Виж какво казва човекът. После, да не кажеш, че само ние, щото сме пасти.  :D

Цитат
- Вие чертаете много мрачна картина за нова финансова криза. Когато тя се случи, кои държави все пак ще са в по-добра позиция от другите?

- Много лесно е да се даде отговор, защото става дума за много малко държави. В Европа това са Норвегия, Швейцария, България и може би една-две от Прибалтийските републики. Няма нито една друга страна, за която да кажа, че е във фундаментално силна позиция.


http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1297190

 *flower2*


Само като видя, че е добавил България и Прибалтийските републики в добра позиция и ми става ясно че човека е на ниво матиматическите способности на форумеца над тебе.  *yahoo*

Чух, че дянк-ича се канел да издава облигации на 5,5% за да плати тия на 7%!  :D


пп
Ти защо се тикаш все сред пастите, не мога да разбера?
Да се скриеш ли?
Не става скъпа.
 *drinks*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1297190
Само като видя, че е добавил България и Прибалтийските републики в добра позиция и ми става ясно че човека е на ниво матиматическите способности на форумеца над тебе.

Цитат
Визитка:
Кевин Дауд е либерален икономист, професор в Кас Бизнес Скул, Лондон. Преподавал е в университетите в Шефилд и Нотингам.
В академичните среди е известен с много разработки и публикации в областта на банковата сфера и оценяването на финансовите рискове. Той е съветник на Ирландската, Английската и Холандската централна банка.
Наскоро заедно с други икономисти Дауд изготви проектозакон за реформа на банковия сектор, който беше внесен в британския парламент.


Пикльо Горски, каква е твоята визитка ?


Нямам визитка, пикльо баЛбаЛонов!
Два доктоЛата! Един в Лондон и един в Солун! :D

п.п.
Ако пЛеценявах хоЛата по вититките им, тебе тЛябваше да те считам за кЛал на питоните!

И понеже този гоЛният, с гоЛемата визитка е съветник на английското пЛавителство - Англия има дефицит Лавен на гЛъцкия и по голяма бЛутна задлъжнялост! ДобЛе, че си печата лиЛата сама!
Другите съветвани стЛани от него няма да ги споменавам щото там Ша ти се доплаче!
« Последна редакция: 31 Март, 2012, 12:12:38 от goro »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
И сЪ каня да напиша един доктоЛат у форумо!
За Ладост на СкитъЛя!
Темата ша й:
За Либата (и пастите) и откъде почва да миЛише!
По мое мнение - от доктоЛатите дето съветват пЛавителствата по пЛичина хоноЛаЛа!
ПазаЛна икономика му думат!
Сичко са пЛодава!

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Начи връзваме лева за златото. Сакън, че ще лъсне колко злато има в БНБ, а като се почне "На си ти левчето, дай си ми кюлчето!", те тогава мамата си трака. Чудно, лихвите с кирки ли ще ги копат или ще ги отмиват с гумени изтривалки на чешмата :-\. За мен единствения изход е борд с мидените черупки. Като в древна Америка и разните му там древни общества. Тогава цените на черноморските хотели и новото строителство нема начин да не хвръкнат, щото буквално са изградени от валута. А като хвръкнат имотите на др. Иванов, те ти кризата - минАла!...

 :D


Скити,
Тихо! Тъкмо си мислех в "тайния" раздел да се организираме в едно "бръм-бръм" ООД (АД), да минем на левови позоции и като се вържем за златото, го изкупуваме. И нали, специално то, е във вечен ЪП, само ще седим и всеки ден, ще си смятаме с колко сме забогатЕли.  *yahoo* *rofl*

 *flower2*

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Жоро, икономиста си е мноу прав, брато! И за разпада на зоната, и за прибалтийските и за България!
Той разглежда само макрокартината. Не става дума за жизнения статус на населението.
За борда също е прав, а и за приемането на еврото и негативните последици от това.
Парадокса е, че само една "хубава"  война мое да спре тия процеси. Поинтересувай се ква е била картината малко преди ВСВ, ма под повърхността, а не как Хитлер нападнал Полша щото го сънувал, и после след чаша бордо, което не му харесало, надънил Франция...........Икономическата картина в периода 1930-та до 1939-та е била сродна на днешната до голяма степен.
Има много данни, че Германия, ако не е била първата, е щяла да бъде нападната по-късно от съюза Англия-Франция-Полша-Чехия, да не говорим, че Сталин също е кроял подобни планове и се е готвел в  един по-късен период за инвазия на запад.  Точно поради тва историческо минало на Европа, аз не вярвам в нейното трайно обединение. Твърде мноу различия в интересите, степен на иконом. развитие, обичаи, нрави, и твърде мноу лошотии са си причинили в миналото, и те сега изплуват на повърхността. Нацизма се възражда, Рудолф Хес е "знаме" на неонацистите в Европа. Знаеш ли, че има предложения Хитлер да бъде изучаван като един от великите стратези наред с Чингиз хан, Атила, А.Македонски и Цезар?
Евреите изпускат волана, щото точно новата финансова политика на капитализма се провали поради колосалната им алчност. Силата им е в парите! Ако стане нещо с парите тва е проблем. Те създадоха перфектната машина за пари, която обаче има временен ефект! Щото произвежда дълг...........който в един момент на практика не мое да бъде върнат. И кво следва? Пата кюта с квото мое, кой с квото има......а то има, баси! Рано или късно ша се използва!

Фантазирам си, Имотко!
Черногледец Храбър!
Ас съм българче.......

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Жоро, икономиста си е мноу прав, брато! И за разпада на зоната, и за прибалтийските и за България!
Той разглежда само макрокартината.
...

Дарки,
Ти къде видя да казвам, че пЛофесора не е прав?
Аз само го сравних с един наш съфорумник, когото не смятам за глупав. Но понеже балбалон вероятно го смята за глупав, пък пЛофесола има визитна картичка, ми поиска визитната картичка...
Прощавайте за самохвалството!  ;)
Нема да се повтори, а и мисля, че не съм занимавал форума със себе си, освен в няколко случая - суета! Не мога да не и се смея, даже и да е моЙта!

Та...
Дадох си мнението преди да прочета професора, а само цитата публикуван от муза.
Сега го прочетох.
Професора казва много верни неща. Може и да е сто % прав за макро- икономиката. Аз не разбирам нито от макро, нито от МИНИ икономика...
Ма мнението ми за пЛофесоЛа не се промени (допускам разбира се, че едно интервю не е труд в който да развиеш философските си позиции и съответно мога да ревизирам становището си)
Но на база това което прочетох...
ний с пЛофесоЛа имаме фундаметални различия.
Ето какво твърди той:

Цитат
- Първата е, че съвременните теории за финансите се провалиха. Под съвременни разбирам западните теории за банков мениджмънт, микромениджмънт и разумното управление на рисковете. Освен това тя показа и неуспеха на правителствения активизъм и печатането на пари и дълг без граници.
...
Мисля, че решението е да се върнем към корените на банкирането, във времето на ограничена намеса на правителствата...
...

Това твърдение сигурно е вярно. Но...
Не в банките е фундаменталната причина за кризата!
Ако е така - да линчуваме банкерите и да са оправим... Тъкмо разни балбалоновци обслужващи банковата система шЪ останат малко без работа и ша си дадат сметка за истинската стойност на дотоРата си!...

Кризата е в етиката!
"Етика" в която печалбата и от време на време доктората са върховна добродетел рано или късно се самоизяжда! Едни (като бившия мен) за печалба са готови да си изядат доктоЛатите, пък други си купуват или преписват доктолати, било заради печалбата, било заради политическата кариера (колко случаи имахме напоследък), което е пак заради печалбата, било за да ги размахват като визитни картички, впечатляващи единствено балбалончовци!
Докато печалбата е върховна добродетел, каквито и правила да измисляме за банкерите, посредниците, спекулантите, погромистите и т.н. цялото кралско войнство ще се стреми към постигането най вече на тази добродетел! То се стремеше към нея още когато печалбата не беше добродетел, а грях! (Както още е грях лихвата при някои религии)...
- Назад към природата! - повтаря знаменитата глупост на знаменития балбалонов старосънародник (Жан Жак Русо - и умните могат да плещят глупости, не само аз! ) днес человека - В дървенизма е истината!
И отприщва и дава воля на най-пастенските човешки качества, на алчността!
Примери?
Ами в нашия форум! Брат и сестра не могат да разделят бащиното имане по човешки, и търсят пролуки в закона! Защо?, ако не един от двамата не е решил да грабне повече или подозира, че е така?


Та...
Мисля, че изясних основните ми различия с пЛофесора!

п.п.
Не казвам, че трябва да доведем етиката до инквизицията (етични въпроси са занимавали най-вече братята в раса)!
Но поне да му мяза.
Цял преди обяд обяснявам на малкия, защо не трябва да си купува ферари, колкото и пари да има и... кога може да си го купи!

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Да ти кажа, харесват ми разсъжденията ти......явно си продължил след 8-ми клас!  Имаш и чувство за хумор, тва е мноу готино!



Докато печалбата е върховна добродетел, каквито и правила да измисляме за банкерите, посредниците, спекулантите, погромистите и т.н. цялото кралско войнство ще се стреми към постигането най вече на тази добродетел! То се стремеше към нея още когато печалбата не беше добродетел, а грях!

Не знам, тва дали са твои мисли, ма е мноу верно.......
Ас съм българче.......

koganev

  • Гост
Че къде печалбата е добродетел? Да е цел, разбирам - то е нормално в предприемачеството.

И банките изобщо не са виновни, че не им дават да фалират сега, когато все още може да се спаси банковият сектор, и ще се наложи да се срути целият сектор със се акционери и прочие...

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Да ти кажа, харесват ми разсъжденията ти......явно си продължил след 8-ми клас!
...

А бе... не много...
Ама до 8-ми съм ги карал по два пъти!  *drinks*


Че къде печалбата е добродетел? Да е цел, разбирам - то е нормално в предприемачеството.

И банките изобщо не са виновни, че не им дават да фалират сега, когато все още може да се спаси банковият сектор, и ще се наложи да се срути целият сектор със се акционери и прочие...

Спасяват се банкерите и не се съмнявам, че ти е ясно. Аз само ще го илюстрирам.
За да се спасят, не се позволява на банките да фалират.
С 40млд. от взетите на заем от гръцката държава, поставена в унизителни условия с помощта на местните грекили, кака и бате, ще бъдат рекапитализирани гръцките банки. (С останалите ще се плати на други банки) Все още се водят спорове дали срещу това държавата ще получи привилегировани акции без право на глас или обикновени акции с право на глас. Второто, знаеш, означава национализация.
Социалноосигурителните фондове, университетите (също притежаваха облигации), фондовете за безработица, професионалните каси и пр... които също бяха подстригани с подстригването на гр. държавен дълг няма да бъдат рекапитализирани...
На това му казват капитализъм, пък аз - капУтализъм!!!

Разбира се, че печалбата не е добродетел. Както не е добродетел дипломата, доктората или папионката.
Но това са думи. "По делата им ще ги познаете!"

Печалбата не просто е цел. В днешно време в много случаи е превърната в самоцел - единствената причина за дадено действие или бездействие. И тук се сблъскваме с моралната, етичната страна на явлението "печалба".
Проблема не е нов.
От Ботевото
"Богат е", казва, пък го не пита
колко е души изгорил живи

до емблематичният за нашето време чичо Скруч...
Явлението няма нищо общо с необичаният от теб Форд или обикалящия да учи занаят железарски работилници на Европа Опел. За Карно, Дизел и други няма и да споменаваме.
Печалбата спира от производство евтини и ефективни лекарства за да бъдат заменени с "по рентабилни", а други вероятно въобще не се разработват. Пак печалбата в наше време, а не нуждите, определя жизнения цикъл на стоките, учи майките в Китай да ползват памперси за децата си, а в Европа, да не им свалят  поне до третата година!

От награда за добре свършена работа печалбата е превърната в самоцел, в причина сама по себе си и дори често пъти приобретателят и, в нейно име живее като скот. В този смисъл тя се превръща от цел, от награда или от каквото и да е там - в норма, в етична категория...
Посрещат те по печалбата или по визитната картичка и те изпращат пак по тях.
Че си бил съветник на ирландската централна банка допуснала един от най-големите балони в ново време няма никакво значение.
Хубавият кон е без значение. Важен е чула и балбалончовците бързат да го размахат!

пп.
Разбира се, темата за "визитните картички" би могла да бъде разгледана и като тема за авторитета и огромната вреда от отричането на авторитетите. Но... само привидно. Отъждествяването на авторитета с "визитната картичка" по същество е замяна на коня със чула и показва неразбиране на понятието.
Сократ, когото нашият приятел Асен недолюбва се е ползвал с огромен авторитет не заради философията си. А заради битието си.
По делата им ще ги познаете.
Но това е друга тема.

чи-чов-ци

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 540
  • Карма: +82/-5
  • Респект: +369
    • Профил


     
Цитат
Предполагам, че мнозина в банковите среди ще оставят за следващата си кариера занимаването с достойни неща.


     Вярно си е. Както е вярно, че това съвсем не се отнася само за банковата сфера.

     http://www.dnevnik.bg/analizi/2012/04/01/1795540_kak_da_vurnem_bankite_kum_dulgosrochna_alchnost/
     

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


     
Цитат
Предполагам, че мнозина в банковите среди ще оставят за следващата си кариера занимаването с достойни неща.


     Вярно си е. Както е вярно, че това съвсем не се отнася само за банковата сфера.

     http://www.dnevnik.bg/analizi/2012/04/01/1795540_kak_da_vurnem_bankite_kum_dulgosrochna_alchnost/
   



Това Първоаприлска ли е - Етичен кодекс при банките? Не мога и да си го представя вече, какво остава за работещите в тях. Нещо повече, липсата му се наложи като траен модел на бизнес взаимоотношения. В резултат, стигна се до най-ретроградното - липса на Доверие.

Хубавото е, че все пак, не е 100%. Прави ми впечатление, че тези, които все пак спазват този, архаичен в наши дни, Етичен кодекс, са относително стабилни, въпреки кризата.

 *flower2*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg

Спасяват се банкерите и не се съмнявам, че ти е ясно. Аз само ще го илюстрирам.
За да се спасят, не се позволява на банките да фалират.
С 40млд. от взетите на заем от гръцката държава, поставена в унизителни условия с помощта на местните грекили, кака и бате, ще бъдат рекапитализирани гръцките банки. (С останалите ще се плати на други банки) Все още се водят спорове дали срещу това държавата ще получи привилегировани акции без право на глас или обикновени акции с право на глас. Второто, знаеш, означава национализация.
Социалноосигурителните фондове, университетите (също притежаваха облигации), фондовете за безработица, професионалните каси и пр... които също бяха подстригани с подстригването на гр. държавен дълг няма да бъдат рекапитализирани...
На това му казват капитализъм, пък аз - капУтализъм!!!

Разбира се, че печалбата не е добродетел. Както не е добродетел дипломата, доктората или папионката.
Но това са думи. "По делата им ще ги познаете!"[/i]

................................

Привет на бандата!

Бях оставил "гърчето" да "илюстрира" на воля. В черничко му болднах "великите" мисли. Сега пускам, какво е писала в неговата тема една "паста" доста по-рано. Всички съвпадения са "случайни" и то доста преди това:
--------------------------------------------------

По принцип сега ще им рекапитализират банковия сектор и ще го овладеят. Когато им овладеят баМковия сектор, ще пристигнат и застрахователите. През това време ще започне приватизацията и хиляди, а може би и 1 милка гърци ще литнат на пътя. Така се икономисва от фиск-а. Капиш?

През това време методично ще им закрият малките и средни фирми поради липса на евтин кредитен ресурс и ще станат неконкурентни. Оттам ще лашне още една вълна на безработица.

В следващите 5-10 години за народеца им ще настане ад и концентрацията на капитал ще повиши скоростите си. Ще им се влошат всички социални придобивки като образование, здравни услуги и т.н.

-------------------------------------------------------------------------------

Демек, когато някой му го напише това наготово е "паста" според "гърчето" Жорко.

А, когато той го ПРЕПИШЕ от някоя "паста", вече е "гърче" ...

-------------------------------------------------------------------------------
П.П. Две асоциации възникват веднага в Русата ми кордела:

1. До 18 век. една от най-обидните думи при "гърчетата" е била думата - ромеи ( т.е. Източната-Римска империя ). Т'ва е било по-зле от днишните мангали като обида за грък. В наши дни, "гърчето" Жорко изкарва, че ромеи-те били гърците, демек Византия?!?

Как става тоя номер до преди няма и 200-300 години да е най-срамната дума, а в наши дни да е повод за гордост? ( риторично ).

2. Както грекилската патриаршия навремето е изтривала Българските евангелия като е махала кирилицата от тях от пергамента, за да ги преправи с гръцка реч, така и сега "гърчето" Жорко, виси кат' прани гащи и чака да изкопира на някого мнението, само и само да го представи като свое после.
-----------------------------------------------------------------------------------
Забелязвам "гръцка" активитизация по по-престижните БГ-форуми, само че в инвестор-а постовете на "великия" грък Морутис нещо взеха да го трият яко модераторите с една единствена дума "ТРОЛ".
-----------------------------------------------------------------------------------
Та, както до преди 200-300 годинки гърците са се срамували да се нарекат гърци, а са били албанци и вулгари, то настоящата криза ще ги приземи доста бързичко и съм сигурен, че "гърчето" Жорко ще обърне плочата пак и "по-велик" вулгарин от него няма да има по форумите.

Въпрос на време ( смигам ).

Чиърс на бебетата сладки!  *drink9* *drink10* *drink11* *drink10* *drink9*






goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...
П.П. Две асоциации възникват веднага в Русата ми кордела:

1. До 18 век. една от най-обидните думи при "гърчетата" е била думата - ромеи ( т.е. Източната-Римска империя ). Т'ва е било по-зле от днишните мангали като обида за грък. В наши дни, "гърчето" Жорко изкарва, че ромеи-те били гърците, демек Византия?!?

Как става тоя номер до преди няма и 200-300 години да е най-срамната дума, а в наши дни да е повод за гордост? ( риторично ).
...
Та, както до преди 200-300 годинки гърците са се срамували да се нарекат гърци, а са били албанци и вулгари, то настоящата криза ще ги приземи доста бързичко и съм сигурен, че "гърчето" Жорко ще обърне плочата пак и "по-велик" вулгарин от него няма да има по форумите.
...


Мурджо, дека ги прочете тия работи? У някой кавалов или гайдов?

Добре, че си случил на правилната дата, та може да мине и за 1во априлски майтап!
Иначе Паисий ще се обърне в гроба, ако те прочете!
Вероятно в наше време би започнал новата си история така:

О неразумни и юроде!
250 години след мене, още ли си неграмотен?

Къде видя българеещи се гърци, а не гърчеещи се българи и албанци преди 200-300 години?
Къде видя гърците да се срамуват, че са ромеи?
Че те и днес, по затънтените гръцки села ако искат да те попитат "разбираш ли гръцки" питат "разбираш ли ромейка"? Пък ако мръднеш извън гръцко - прескочиш до принцовите острови да речем или Константинопол, малкото останали се самоопределят като ромеи, а и простите турци като "рум милет" ги определят.
250 години след мене още ли не си научил какво разбират под "ромейство", "ромиос", "елин" и "грекос" гърците?
О неграмотни и юроде!


п.п.
В последните думички, в черно съм подчертал мястото на ударението.

Няколко песни от Гърция (не за неграмотните мурджовци)

Великолепната "Смирна майко гори" (за унищожението на Смирна - днешен Измир )
Със снимки от събитията и в изпълнение на Даларас
Γ. ΝΤΑΛΑΡΑΣ : Η ΣΜΥΡΝΗ ΜΑΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ

---youtube.com/watch?v=8k6THkCtYhM - същата в по "народен" вариант.
Припевът (мой груб превод):
"Ромейство, ромейство! Няма ли да се успокоиш!
Една година живееш в мир и тридесет във война!"


Ромеин влюби се в ромейка
ромейка - солунчанка

---youtube.com/watch?v=KTYh0znoQXc&feature=results_video&playnext=1&list=PL16A8E7B2BF97632F

Тази съм я пускал тук, но още веднъж, защото е също превъзходна, а и предния път преведохме ромиос - грък. В песента обаче е ромиос:
"Турчин съм аз, а ти Ромеин
Ти Христос пък аз Аллах"

----youtube.com/watch?v=PdqoQYpnwrc&feature=related - Омар Фарук и Гликерия
----youtube.com/watch?v=io2F-9CReU8&feature=related - Даларас и Глекерия - по хубав е записа
« Последна редакция: 02 Април, 2012, 07:36:28 от goro »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
................................


Брех, Жорето подскочи кат' ощипана мома - хихи

Я, обясни на аудиторията от къде идват думичките: елин, ромеи, грък.

После ни обясни кое от трите сте в крайна сметка? ( според спуснатата доктрина по изкилеферчена история, която "преподават" у Гръцко? )

П.П. Ето ти едно линкче да видиш, че към днешна дата сте си чисти албанци/арванити.

Добре, че е българската жилка из Северна Гърция да ви избелва кожата малко, че иначе сте доста грознички  *girl*

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Dialects_of_the_Albanian_Language.png
« Последна редакция: 02 Април, 2012, 14:23:00 от marandi »