Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1212710 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Слушам снощи Пол Томсен от тройката, как обяснява на гърците, че ако не се справят със укриващите данъци, трябвало да се отрежат още социалните плащания в Гърция.
То едни социални плащания!  ;)

Но да преведем на прост език логиката на този корифей на счетоводно-икономическата мисъл!  ;)
Ако не хванем крадците, казва нашият философ, (а е ясно, че няма как да ги хванат след като са от един отбор), ще одерем кожата на обикновените хора!

На същия кантар и със същите умствени възможности е и прясната младоженка оглавила МВФ.
И за нея и за нашата стара познайница - кака е неясно, как е възможно в Гърция да падат заплатите, да се свива икономиката вече 5-та година и да расте инфлацията.
Толкова е и ума на пажа и - палячото от града на светлината. Въпреки, че показа мускулите си на кадафи и с вещината на факир си скри 50.000 евровия часовник в джоба пред изтормозената галска публика, си отива... Както изглежда, галите ще го пратят в историята и то от миризливата и страна. А... ако му потърсят и сметка ще се издигнат отново на нивото на галската си същност.

Не съм пуритан. Но каква е тази случайност, че и тримата оупенски лидери да не могат да спастрят по едно семейство, нещо по възможностите и на щъркелите...
Майстори! А на Клинтън му разказаха играта за една свирка!
Дали това е основната разлика между Америка и Европа със стабилните банки?  :)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Слушам снощи Пол Томсен от тройката, как обяснява на гърците, че ако не се справят със укриващите данъци, трябвало да се отрежат още социалните плащания в Гърция.
То едни социални плащания!  ;)

Но да преведем на прост език логиката на този корифей на счетоводно-икономическата мисъл!  ;)
Ако не хванем крадците, казва нашият философ, (а е ясно, че няма как да ги хванат след като са от един отбор), ще одерем кожата на обикновените хора!

На същия кантар и със същите умствени възможности е и прясната младоженка оглавила МВФ.
И за нея и за нашата стара познайница - кака е неясно, как е възможно в Гърция да падат заплатите, да се свива икономиката вече 5-та година и да расте инфлацията.
Толкова е и ума на пажа и - палячото от града на светлината. Въпреки, че показа мускулите си на кадафи и с вещината на факир си скри 50.000 евровия часовник в джоба пред изтормозената галска публика, си отива... Както изглежда, галите ще го пратят в историята и то от миризливата и страна. А... ако му потърсят и сметка ще се издигнат отново на нивото на галската си същност.

Не съм пуритан. Но каква е тази случайност, че и тримата оупенски лидери да не могат да спастрят по едно семейство, нещо по възможностите и на щъркелите...
Майстори! А на Клинтън му разказаха играта за една свирка!
Дали това е основната разлика между Америка и Европа със стабилните банки?  :)

Моето мнение е, че Гърция трябваше да излезе от ЕЗ ( ЕС ) преди да предоговаря с кредиторите.

Трусът щеше да е рязък при връщане към драхмата, но само за няколко месеца и икономиката ви щеше да започне да търси баланс после.

П.П. Не ми говори за МВФ, СБ и прочие мухли и мухльовци - изривам се. Побъркаха хората и съчиняват от нищо - нещо. Криза, демек.
-----------------------
За БГ-стан не е добре ситуацията при вас, понеже сте ни най-големият търговски партньор и БГ-то вече отново е в рецесия ( реално ).

На хартия, ще ни изкарат, че уж имаме лек ръст на БВП.
-----------------------
Както и да е - не ми се говори, че ще изцепя разни приказки, за които после ще съжалявам.
-----------------------
П.П.П. Тия мерки, които политиците ви приеха, няма да ви извадят от кризата, а ще я задълбочат.

По-лесно ми е да ти го кажа, че след 3-5 години държавния дълг няма да спадне като общ процент от БВП, а в най-добрия случай ще се задържи около днешните нива и дори може рязко да се влоши при форсмажорни обстоятелства за икономиката на Европа.

Затова и не искам да коментирам тъпанари. В момента погребват Гърция и по-точно хората й то умишлено.
« Последна редакция: 23 Април, 2012, 01:56:56 от marandi »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Кака с мустака и гръцкото магаре.
Ο πεισματάρης γάιδαρος (+ Ζορμπάς)
« Последна редакция: 23 Април, 2012, 09:03:08 от goro »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Май премного ги намалих ама... не е важно.

Солун, първата половина на август 2011

1. Входа от изток между 5 и 6 сутринта!
2. КапУтализъм в действия - нема место!!! Един ден, за мое разочарование го констатирах и при новото строителство в София.
3. Крайбрежната, към 11 вечерта
4. И България разбира се - тука е!  ;)

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Е, на това ако му казваш "rush hour"... Аз ти писах за безкрайни колони от коли, края им не се вижда от самолета, все хора отиващи на работа. Чак мен да ме учуди, идвайки от Америка, където се бачка много яко.
I say what I do and do what I say.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Е, на това ако му казваш "rush hour"... Аз ти писах за безкрайни колони от коли, края им не се вижда от самолета, все хора отиващи на работа. Чак мен да ме учуди, идвайки от Америка, където се бачка много яко.

Нищо не му казвам на това, а е и преди 6 сутринта - август - месеца на отпуските.

Иначе в пик часовете винаги съм си мислел, че източен солун работи в западен и обратно, което пък за мен, като всяко магистрално задръстване е просто лоша организация.

Да сравняваш пък америка с гърция или гърция с германия и по магистралните задръствания да вадиш изводи за трудолюбието на един народ... Айде да не съм груб - според теб как трябва да го окачествя?

BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Казах ти лека нощ в другата тема.

За теб лоша организация, за мен огромен брой хора отиващи на работа много рано сутрин.
I say what I do and do what I say.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Yanis Varoufakis: The Future of Europe 5/6


---youtube.com/watch?feature=player_embedded&list=PLD122A0085E58EA94&v=T0_0A1K7dlE
---youtube.com/watch?v=euEmQTxcqGA&feature=player_embedded

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Yanis Varoufakis: The Future of Europe 5/6



Жорко,

ти верно ли имаш всички за идиоти или и ти си изтрещял, че мяташ подобни линч-ета?

Няма да се спирам на качеството на информация, степента на инглиш и лекторски способности, ще се спра на други неща:

1. Не виждаш ли, че цялата зала спи и се прозява и по едно време минава и 1 сервитьор даже?
2. Не виждаш ли, че "умника" на презентацията постоянно гледа в 2-мата на сцената, които ще му дават атестация после.
3. Чувал ли си някога, че за т.нар. кандидат на не знам си какви науки, доктор по еди какви си науки, професор/академик и т.н. им са нужни определен брой "международни" презентации + няколко публикации в т.нар. специализирани издания?

После Барби ме подкарва като се смея, щот' тая академична шльокавица дет', лекторът даже и си чете домашното, а не може да го презентира профи, т.е. без да гледа е в името на "научна" степен Х, покрита на форум ( хотел игрек ). И накрая рязко се чуват едни ръкопляскания от колегите му, щот' и те са отишли за това.

И такива като мИня дет' идват от реалния сектор, а не от "академичния", ще се насерете да ги подигравата.

Вярно е, че бях сис-админ 10 години, когато "академиците" ги нямаше и даже нямаше специалности компютри по ВУЗ-овете.

Сега ще ти открия още една "тайна", че на подобни сбирки съм бил към 100 пъти в различни точки, дет' се отива да се хапне, да се наебе някоя колежка и да ти пишат 6+ и даже споделих, че направо съм излизал от лекции, когато простотията надмине очакванията ми, защото после колегите ме питат, ама на теб какво ти стана? Визирам в сфера тия дет' ги гледате по телевизията и се изказват за икономиката на дрън-дрън кат' анализатори. Колкото и да е странно, даже ме й канят, когато някое гуру ( дет' му четеш книгите и му мяткаш линк-четата ) ще е в БГ-то и то без да кихам по 100-200$ вход, за справка гледай в инвестор-а, еди-кой си щял да изнася лекция. Нещо ми падна енергията и проблема е в мИня.

Какво да ми стане като слушам глупости и в "междучасията" им обяснявам защо и после подобни "лектори", пардон академици кат' тоя ме изкарват мИня да им внеса малко пояснения на 'орицата по това, дет' са го сричали, щот' и те четат, ама не знаят какво, щот' е преписвано от други автори или студенти под формата на дипломни разработки.
----------------------------------------
Мисля да поспра малко, че вече ми идва много нанагоре, ще ви чета и ще се радвам, че ви има! Т'ва съвсем сериозно - харесвам ви всичките и качеството на форума ви е на висота, за което сте "виновни" вие.

Чиърс винаги трябва да има  *drink9* *drink10* *drink11* *drink10* *drink9*






« Последна редакция: 27 Април, 2012, 03:15:01 от marandi »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Greece did not cause the euro crisis
2.5% е бюджетния дефицит с който гр влиза в ЕЗ!
« Последна редакция: 27 Април, 2012, 17:05:46 от goro »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Каквото и да си говорим, климатът на тези ширини предразполага към мързел, и затова всички тези държави са зле. И 8000 часа да работи някой не значи, че ще сътворява повече от друг, който работи 800 часа. Трудно ще събират публика твърдения, че защото Сименс продали 5 влака на Гърция, тя взела че фалирала.

Италианците имат една комедия, на която в основата е преместил се от севера в юга и колко са мързеливи там и работят между поредните кафета.

То не е само тука де, но тук е масово. Примерно сега си събирам чаркове за колело и звъня по разни магазини за мотори в USA. Ми то на всички работното им време започва от 11:00, познайте защо :)  *drink5* *beer* *drinks* *beer* *drink5*  *alcohol*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Каквото и да си говорим, климатът на тези ширини предразполага към мързел, и затова всички тези държави са зле. И 8000 часа да работи някой не значи, че ще сътворява повече от друг, който работи 800 часа. Трудно ще събират публика твърдения, че защото Сименс продали 5 влака на Гърция, тя взела че фалирала.

Италианците имат една комедия, на която в основата е преместил се от севера в юга и колко са мързеливи там и работят между поредните кафета.

То не е само тука де, но тук е масово. Примерно сега си събирам чаркове за колело и звъня по разни магазини за мотори в USA. Ми то на всички работното им време започва от 11:00, познайте защо :)  *drink5* *beer* *drinks* *beer* *drink5*  *alcohol*

+1

Не ми се коментират простотиите на Жорката ( когото харесвам ), ама неговата логика е, че дебелата Меркел ака лай*на, а Аристотол ги увива в целофан.

Т.е. причинно-следствените му връзки са "убийствени" за мИня и доста съм се смял, но трябва да се поощрява, защото все пак наблюдава, мисли и разсъждава. Някой ден ще се научи, че медиите в цял свят са купешки като информация от тях, че уикипедия е купешка, т.е. инфото й и да се научи да е толерантен и че неговата "истина" не винаги ще бъде "истина" и за някой с друга гледна точка. Пътят е дълъг, но поне го върви, пада/става, но продължава, което е хубаво. 

Чиърс!  *drink9* *drink10* *drink11* *drink10* *drink9*

3.14

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 14
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +2
    • Профил
АЙДЕ СМЕНЕТЕ НАЙ-ПОСЛЕ ИМЕТО НА ФОРУМА (ДА Е НЕЩО ЗА гърция), ЧЕ ВСЕ СЕ БЪРКАМ ДА ВЛИЗАМ ТУК!
МОЛЯ...

Диян Филчев

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 24
  • Карма: +7/-1
  • Респект: -2
    • Профил
Май премного ги намалих ама... не е важно.

Солун, първата половина на август 2011

1. Входа от изток между 5 и 6 сутринта!
2. КапУтализъм в действия - нема место!!! Един ден, за мое разочарование го констатирах и при новото строителство в София.
3. Крайбрежната, към 11 вечерта
4. И България разбира се - тука е!  ;)


Жоро на първата снимка казваш че е пътя от изток към Солун.Доколкото знам откъм Лангада.
По този път има(когато бях в Гърция преди 11 години) не съм ги броил но на "прима виста" едно 500-600 цеха за мебели(епипла).Та защо да няма голям трафик от коли пък било то и в 5-6 часа сутринта.
Прегледах ти линка за "шоковата терапия"По рано бях писал за схемата която прилагат за да ви сринат психически и която си видял брилянтно изпълнена у нас в България.Същата е.
Обаче трябва да си разбрал вече че антилопата умира не защото е по-слаба от лъва а защото се е уплашила.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Жоро на първата снимка казваш че е пътя от изток към Солун.Доколкото знам откъм Лангада.
По този път има(когато бях в Гърция преди 11 години) не съм ги броил но на "прима виста" едно 500-600 цеха за мебели(епипла).Та защо да няма голям трафик от коли пък било то и в 5-6 часа сутринта.
Прегледах ти линка за "шоковата терапия"По рано бях писал за схемата която прилагат за да ви сринат психически и която си видял брилянтно изпълнена у нас в България.Същата е.
Обаче трябва да си разбрал вече че антилопата умира не защото е по-слаба от лъва а защото се е уплашила.

Деяне,
Има разлики от преди 11 години.
Входът откъм Лангада е от север - пътя за София. Слива се с Виа Егнатиа малко преди Солун, и след спускането продължава (Виа Егнатия) на запад по новото околовръстно за Атина и Игуменица.
Лангада, която слиза до центъра (като изключим най-близката до него част) вече няма нищо общо с онова което беше - първите светофори са чак след моста на старото околовръстно и вече е 8 лентова. Много от цеховете и магазините отляво и отдясно изчезнаха след като пътя стана скоростен.
Старото околовръстно на запад остана както беше - 6 лентово но със светофари.
На изток след спускането околовръстното беше реконструирано - изчезнаха светофарите и продължава със скоростния път за Халкидики.
Като цяло движението се подобри  към по-добро изключая центъра.

На снимката е входа от Халкидики - аз написах изток но всъщност е югоизток.
Действително "почва" (то не спира) още 5, но не и първата половина на август - отпускарски месец е, а и рядко, като изключим пиковете часове стават задръствания. Може би само петък, неделя вечер и понеделник сутрин.
Ако на Булкан му се беше случило да каца в Солун в понеделник сутринта щеше да види 30 км-ва колона откъм Халкидики и от Пиреа - критерий за трудолюбие. ;)



За шоковата доктрина...
Българи и гърци си приличат.
Според недолюбвания от комунистите Леонтиев даже са двете страни на една и съща монета.
Тойнби (понеже сега съм на него  ;))
също ги счита за единна култура и според него войните след Симеон Велики до края на първата българска държава са "братоубийствени войни" сложили край на православната цивилизация. Днес, пак според него ние принадлежим на западната или позападничена цивилизация. Аз не съм много съгласен, но той все пак се е занимавал с тези проблеми 40 години, та няма да се правя на системен администратор и да го оспорвам.

От времето и на двамата са минали няколко поколения, при което са се диференцирали и две доста отличаващи се общества.
Най-общо според мен.
Гърция е страна на дребния собственик. България - на наемния работник.
В този смисъл Гърция е капиталистическа, България - посткапиталистическа или посткомунистическа. В първата има огромна средна класа - реална и виртуална, във втората - мижава и главно виртуална (доколкото в средната класа днес като понятие включват добре и високо платените служители и работници).
При различни изходни данни каквато и доктрина да се приложи върху двете общества, шокова или не, резултатите биха били различни.


Общо взето обаче, можем да се учим едни от други.
Гърците се учат. Примерно - един от основните им аргументи, когато ги убеждават, че намаляването на заплатите ще доведе до по-висока конкурентоспособност е Бг. "Видяхме - казват - колко конкурентна стана България". Дори един грекилски и проОупенски канал интервюира Плевналиев по въпроса, за да отхвърли подобна теза.
Друга особеност.
Познавам много гърци - дребни собственици и предприемачи, които гласуват за комунистическата партия. Нито един от тях не е комунист, нито по партия, нито по убеждения. Но... логиката им е, че така отслабват влиянието на едрия капитал в политиката. Един такъв, собственик на таверна и 20-тина стаи отдавани под наем край морето и няколко добри имота в Солун и покрайнините ми казваше наскоро: "Гол като пушка - визирайки неопределен бачкатор - ама толкова му е промит мозъка, че ще гласува за неа демократия, пък аз - за комунистите..."

Та...
Докато Оупа прави сметки как директно да финансира банките (явно възможностите за индиректното спасение на немските и френските банки са се изчерпали) и се чуди как да обработи общественото мнение, гърка го заливат с огромна пропаганда, колко лошо ще стане, ако не избере някоя от досега големите управляващи партии... :)
Докато немците продължават да ухажват италианците, испанския министър на икономиката припомни, че Титаник е потънал заедно с пътниците и от 1-ва класа.
И... Какво съвпадение!
Меркози успяха да я докарат до там, че в момента политическата сцена в Европа напомня тази на Европа преди ВСВ.
Историята се повтаряла като фарс.
« Последна редакция: 28 Април, 2012, 11:53:13 от goro »