Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1217993 пъти)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
marandi, нали си падаш макроикономист, напиши на две на три, според теб какво би станало, ако Гърция въведе драхмата :)


Додич,

ето ти анализа, който ми поиска вчера за т.нар. "макро". Играх си 5 часа да блъскам по клавира и това е съвсем накратко ситуацията и перспективите към днешна, ако нещата продължат както досега, посоката се запази и отказа за реформи от Дебеланата:

http://marandi.blog.bg/biznes/2012/05/08/.951151

Бъдете здрави!  *drink9*

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Както се очакваше, нито гръцките, нито френските избори могат да свалят от една немска кобила плътните капаци на очите. В случая вероятно не става въпрос за неразбиране, а за нрав. В потвърждение, долетя от Хамбург налудничавата идея, Гърция да бъде превърната в протекторат на ЕС.
Другата кака от международната каса, показва елементи на просветление, но това не може да скрие, че се е объркала и вместо да запаше кухненската престилка, си е въобразила че може да държи голямата кесия. И все пак, от сумрака на кухненските аромати се прокрадват тук там слънчеви лъчи. МВФ взе страната на държавните служители на Румъния - намалените им заплати ще бъдат възстановени. (интересно дали българският печат ще го пропусне)

Да си изпълня "ангажимента" към Начев и немските ми приятели (съзнавайки цялата нелепост на подобно нещо в дърдорница и че тезата ми вече е излагана отчасти).
Знам, че няма да го убедя - емоциите винаги подсказват на разума аргументи, а той е привързан към немците както моя милост към гърците. ;)



Всяка коза на свой крак.
Преди време писах, че гърците в своята история създават над 1000 държави и държавни образования. Немците буквално са бедни роднини в този смисъл.
Защо? Държавно-творчески гений? Може би.
Но по очевадния отговор който се набива на очи е... География и климат.
Един остров - една държава. Една малка затворена от планини и морските заливи котловина - втора държава. А ако държавата случайно не се хареса на свободния гражданин - ей де са планините, че и съседни държави - несъгласни с неговата държава - те ще го приемат и също са гърци.
В античността едно от налаганите наказания е било изгонването от държавата (остракизъм). Колко ефикасно би могло да бъде то в този случай?
Географията и климата, колкото и невероятно да е - формират характери и национални характери. В случая Гърция, а важи и за всички южно-европейски народи - гражданинът е независим, свободен, вироглав - от там донякъде хайдутството, разбойничеството, мафията.
По голямо значение има малката семейна и родова общност, законите на честта и вендетата, отколкото голямата общност на племето или държавата. Дори османската власт в гръцките планини и по островите е номинална, както зимата - кратка.

Вчера гърците не успяха да съставят правителство... Ами, как? че те - всички воеводи!  ;)
Всеки вика - съгласен съм  на сътрудничество, но ако другите приемат моята програма.  ;)


Германия.
Големите равнини и дългата зима не позволяват на индивида оцеляване извън обществото, извън феода или корпорацията. Там си по-малко свободен и повече трябва да слушаш.
Да затвърди тази природна даденост идва и немската философия прокарала грубо идеята за единението между народ и водачи.
А в демокрацията, понякога за водачи се издигат хора,  които просто са усвоили правилата на бюрократичната система (Всяка система, всяка бюрократична машина функционира независимо от добрите намерения на отделните нейни членове.)
Резултата:
Когато и ако немците се усетят, че трябва да пратят кака в кухнята, може да бъде късно за Европа.


Горо, този резултат от изборите ми прилича на някаква всеобща лудост. Спомням си как иначе интелигентен човек като теб емоционално оплю Папандреу, Венизелос, лидера на Нова Демократия и всички останали имали нещо общо с властта напоследък и как сте щяли да ги "накажете". И сега? Кого "наказахте" всъщност? Явно много иначе нормални хора са гласували "протестно". И? Какъв е резултата - драхми на курс 1000000 за 1 евро, "няма да плащаме дълговете, дето ония са натрупали" и прочие залъгалки за детската градина? В такива моменти си мисля, че България донякъде печели от това, че 45 години я тъпкаха комунисти и никога не е била "галеното детенце", та затуй чак толкова не сме изтрещели.

Give Greece What It Deserves: Communism

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Ха-ха-ха...
Това заслужава да се отбележи!
Като казвам, че всички са воеводи!
Току що Ципрас (втората партия) обяви, че ще приеме съставянето на правителство в сътрудничество с Неа Демократия и Пасок само ако утре до обед изпратят писма до Брюксел че не са в сила повече предните им писма и подписите им!
 *rofl* *rofl* *rofl* Наистина е ципра!

... каза и нещо извън воеводството.
Няма гръцка криза!
Има банкова и европейска системна криза!



п.п.
...
Стана много дълго - накратко за Германия.
Големите равнини и дългата зима не позволяват на индивида оцеляване извън обществото, извън корпорацията. Там си по-малко свободен и повече трябва да слушаш.

Наистина ли твърдиш че южняците са по-свободни? Я пак се огледай - гърция испания до скоро са били диктатури.
...

Аха!!!
Наистина твърдя, че диктатурата в Гърция е само малко по груба от сегашния режим в Германия! (За Испания не знам, но го допускам.)
Достатъчно е да погледнеш печата от него период или "жертвите" на диктатурата. Но не им понася на гърците, въпреки икономическия ефект. Защо? Не знам. По-горе дадох едно обяснение (за влиянието на географията), което не съм измислил аз и се поддържа от далеч по-учени от мен глави вкл. и немски.
Но виждам, че и ти си познавач (или познавачка?) на гръцкия мързел и немската изящност...  ;)
Вече си имаме не само препоръки към България, ами и прости препоръки за решаването на гръцката криза!
Успех!

Един от тогава пострадалите от диктатурата. Слагал бомби, но го пребили мръсните диктатори! И се научил да пее...  :D
Μανόλης Μητσιάς - Το πάρτυ



п.п.
Спомням си как иначе интелигентен човек като теб емоционално оплю Папандреу, Венизелос, лидера на Нова Демократия и всички останали имали нещо общо с властта напоследък и как сте щяли да ги "накажете". И сега?...

Боби, при прегледа видях че си писал.
Един по един.
Панандреу - смятам че имаше добри и почтени намерения и че като цяло е почтен. Но се оказа убийствено слаб администратор и политик.
Венизелос - лъжец и безскрупулен кариерист - такова ми беше мнението за него много преди кризата. Такова и сега. Такъв ли ще оправя държава?
Самарас - не се оказа на ниво. Разбира се, едва ли трябва да се хвърля цялата отговорност върху него за сегашното състояние на народната партия, още повече че беше години отстранен от политиката. Не е взимал сам решенията си. Но се поддаде на шантаж...

Ами сега? питаш.
Засега гърците отхвърлиха рецепта, която непрекъснато влошава състоянието на болния. (предписана някога на България - много грубо казано, защото двете страни заради студената война са коренно различни. Само за пример - всички работещи в държавния сектор в гр., чиновниците, полицията, работниците в държавните предприятия, комуналните услуги пр... и без да  съм сигурен за наемните войници се оказаха под 750000!!! )

Очертаха се наследниците на двете стари, станали клиентелистки партии, без това да се възприема като прогноза.
В левия спектър - Сириза спечелила най много от изборите.
В дясно - Каменос прибира остатъците от НД.
Водачите и на двете са твърде млади и като млади малко "горещи" в изказванията... Надявам се да има стърчоци край тях да охлаждат страстите им.

Какво ще стане?
Във всеки случай не е лудост.
Отрезвяване е. Със стари курви нов бардак не става.

Млади сме. Надявам се ще видим.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Какво ще стане, ако има нови избори и резултатите са подобни? Ще има избори до безкрай или нещо друго е измислено в Конституцията ви? Или не го пишеше за военния преврат там ;)

И трябва много да внимавате ЦРУ да не каже официално "има голяма вероятност от гражданска война в Гърция". Така направиха едно време с Югославия. Казано по този начин, практически значи "работим 24/7 и правим всичко възможно, да предизвикаме гражданска война еди къде си".

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
............................
Вече си имаме не само препоръки към България, ами и прости препоръки за решаването на гръцката криза!
Успех!

......................

Радвам се, че ти за разлика от Барби успя пръв да разбереш разликата между "препоръка" и "обръщение" като семантика на речта. Докато ви четях глупостите за обръщения, но не беше моя работа да ви го казвам - понеже 1 месец ми слагахте думи в устата, които никога не съм казал като "обръщение", както представяхте ситуацията.

Спокич, някой ден ще ме няма и тогава ще блеснеш пред "младите" с пълна сила и лафчетата за Аристотел и Сократ ще хванат дикиш  *girl*

П.П. Иначе гърците готин фолклор имат - мирише на море, където вълните се "блъскат" в брега. Ние тук сме Балкан и нашите песни са други.

« Последна редакция: 09 Май, 2012, 01:53:01 от marandi »

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Какво ще стане, ако има нови избори и резултатите са подобни? Ще има избори до безкрай или нещо друго е измислено в Конституцията ви? Или не го пишеше за военния преврат там ;)

И трябва много да внимавате ЦРУ да не каже официално "има голяма вероятност от гражданска война в Гърция". Така направиха едно време с Югославия. Казано по този начин, практически значи "работим 24/7 и правим всичко възможно, да предизвикаме гражданска война еди къде си".

Не знам.
По вероятно е да не бъдат подобни резултатите. По-скоро пълно осмисляне на вота и задълбочаване в сегашната му посока и изпадане на Неа Демократия зад борда.

Слушах снощи новините и ми направи впечатление пълното игнориране на факта, че вдясно също има заявка за появата на голяма "анти-кака" партия - Независими гърци на Каменос, която прибра отцепилите се от неа демократия. Някак си всички забравят, че за по-малко от 2 месеца от раждането си тя прехвърли 10% и че по отношение на заемното споразумение е още по крайна от Сириза на Ципра. И двамата (Ципрас и Каменос) искат пълен одит на всички досегашни заеми, и двамата наричат досега управляващите "досологи" - т.е. зависещите от поредната доза-транш, но Каменос е по-краен, Ципрас разговаря, а Каменос дори отказа да се срещне със Самарас,  довчерашния му съпартийник. Не само. От преди разтурването на парламента заплашва, че ще изпрати в затвора "предателите".
За познаващите гръцката история това не са празни приказки.
Достатъчно е да се припомни, че гърците имат най-масовата съпротива срещу немската окупация, 9 (ДЕВЕТ) години въстание срещу турците, а тук някъде бях пуснал и една листа с честота на въстанията им от него време.
Сега имаме над 85% срещу тройката разпределени долу горе по равно десни и леви, 7-8% крайни комунисти - против капитализма въобще, и даже и тези като Дора на Мицотаки, дето бяха твърдо за следване на ангажиментите към тройката, заявиха, че са получили сигнала на народа (па и как няма да го получат - останаха извън парламента)

Дори Далара от ИИФ, Юнкер и пр... заявиха, че гръцката програма трябва да се преразгледа. Само кака продължава старата мантра с припев, но вече срамежлив, от Брюксел.

Изглежда, единствено кака и Шойбле не са разбрали резултатите от гръцките избори. Което ме кара да си мисля, че Кейнс и онези дето твърдят, че с немци не се преговаря са прави или, че кака продължава да блъфира. По вероятно ми се струва първото. Само в немска глава може да се роди невероятната глупост да заставяш партийните водачи на една страна да изпращат писма в Брюксел с ангажименти за след избори, избори, които не са спечелили. Само немска глава може да продължи да повтаря, че ангажиментите подписани от двама аутсайдери обвързват цял народ.

ЦРУ и американците засега ми се струват на страната на гърците - поне това са знаците които дава Вашингтон. Но по простото е да се запита човек, какъв е интересът на САЩ от един преврат или гражданска война в Гърция. Според мен - 0!

п.п.
Познавам някои бивши офицери от хунтата. Когато започна кризата питах един дали съществува вариант военните да се намесят. Отговора беше, че онези офицери вече ги няма.
Аз си мисля и за по сериозни аргументи срещу подобно развитие. Не само ги няма, ами и завършиха живота си в затвора (въпреки моите и не само моите симпатии към някои от тях).
И ако все пак се намесят - в чия полза ще бъде - на кака?
 :D :D :D

п.п.
Наблюдаваме един факт според мен.
Гръцката криза за гърците приключи.
Те, вече са наясно какво правят. За Европа са! Но ако сметнат, че не е Европа а Оупа - ще я напуснат!
« Последна редакция: 09 Май, 2012, 07:41:59 от goro »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Берлин. Сред германските политици расте скептицизмът спрямо Гърция. Ще наложат ли те край на помощта?, пише германският в-к „Ханделсблат”. В германското издание „Билд” водещи политици от Социалдемократическата партия на Германия и Свободната демократическа партия призоваха за край на по-нататъшната помощ за Гърция, която е заплашена да изпадне в неплатежоспособност.
Генералният секретар на Свободната демократическа партия заяви, че „когато в Гърция никой не поддържа здравия разум, има малък шанс през юни международните кредитори да одобрят отпускането на по-нататъшна помощ.

koganev

  • Гост
Горо, звучиш като Пурко от "Господин за един ден" с твърдението, че кризата свършила, щото новите не признават подписите на старите... Това е последна надежда, граничеща с отчаяние.


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Горо, звучиш като Пурко от "Господин за един ден" с твърдението, че кризата свършила, щото новите не признават подписите на старите... Това е последна надежда, граничеща с отчаяние.

Коганев,

Никъде не твърдя, че кризата свършила щото новите не признават подписите на старите
Иначе...
може така да звуча за човек не познаващ гръцкия характер.


Δραπετσώνα Μανώλης Μητσιάς


Един аматьорски превод на припева на песента:

Вземи венеца ни (венчалния?) и здравеца ни
В Драпецона повече нямаме живот
Дръж ръката ми и да вървим звездице
Ние ще живеем, пък нека да сме бедни.


Тъжна песен.
Но...
Да ти се вижда отчаян стиха или отчаяна мелодията?
« Последна редакция: 09 Май, 2012, 08:44:58 от goro »

nearvana

  • Гост
пазарите подскачат щото гледат гърция а мислят испания. испания тамън спасиха банкиа ... а от испания до италия и франция е много близо. фалита на гърция отдавна е хеджиран.  донякъде португалия и испания ама само донякъде.

Въпроса е дали хората ще предпочетат да взимат по-малко пари или да взимат същите номинални количества ама в обезценени пари.  Ефекта в края на краищата е същия. Дали ми е 20см или 200мм ... направо смешно.

Вероятно ще изберат 200 което би значело яко обезценяване на хартийките. Първо яка дефлация - мах до септември/октомври и после понеже трябвало да се спасява демокрацията пускаме печатницата. Та някъде до това време трябва да си накупя защитата срещу инфлацията.

И сега да си представим целия тоя цирк съпроводен със спукване на балона на имотите  в китай и твърдо приземяване ... мамата. Това би бил истинския удар. А че китай не могат да растат номинално с 8-10% на година за винаги е ясно.

Наблюдаваме един факт според мен.
Гръцката криза за гърците приключи.
Те, вече са наясно какво правят. За Европа са! Но ако сметнат, че не е Европа а Оупа - ще я напуснат!
последно, какво би трябвало другите държави конкретно да направят за да е европа за тебе Европа? ама конкретно - не сътриднечество туй онуй. Май като гледам изцепките на левите дето са на ход в гърция въпроса всъщност е "колко". Колко трябва да се дадат на гърция ей така щото са люлката на цивилизацията, заради репарации от ВСВ, стари златни облигации и тн. Колко трябва  да са за да ви е изгодно в европа? Или дето вика бернанки/ГС не е важно количеството ами потока :). Конкретно - опрощаване на всички дългове и толкоз ок ли е? тогава европа ли е? Това изглеждат да са исканията. Обаче ако може да си продължим по старому щото ша ме извиняваш ама кога социалисти политици са харчили според възможностите ... сори ама никога. Та крясъците сега ми звучат като на някой дето отказва цигарите и иска още една кутия, само още една и после спира. Честно ... обещавам

 *drink11*
« Последна редакция: 09 Май, 2012, 09:47:46 от nearvana »

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Какво ще стане, ако има нови избори и резултатите са подобни? Ще има избори до безкрай или нещо друго е измислено в Конституцията ви? Или не го пишеше за военния преврат там ;)

И трябва много да внимавате ЦРУ да не каже официално "има голяма вероятност от гражданска война в Гърция". Така направиха едно време с Югославия. Казано по този начин, практически значи "работим 24/7 и правим всичко възможно, да предизвикаме гражданска война еди къде си".

Не знам.
По вероятно е да не бъдат подобни резултатите. По-скоро пълно осмисляне на вота и задълбочаване в сегашната му посока и изпадане на Неа Демократия зад борда.

Слушах снощи новините и ми направи впечатление пълното игнориране на факта, че вдясно също има заявка за появата на голяма "анти-кака" партия - Независими гърци на Каменос, която прибра отцепилите се от неа демократия. Някак си всички забравят, че за по-малко от 2 месеца от раждането си тя прехвърли 10% и че по отношение на заемното споразумение е още по крайна от Сириза на Ципра. И двамата (Ципрас и Каменос) искат пълен одит на всички досегашни заеми, и двамата наричат досега управляващите "досологи" - т.е. зависещите от поредната доза-транш, но Каменос е по-краен, Ципрас разговаря, а Каменос дори отказа да се срещне със Самарас,  довчерашния му съпартийник. Не само. От преди разтурването на парламента заплашва, че ще изпрати в затвора "предателите".
За познаващите гръцката история това не са празни приказки.
Достатъчно е да се припомни, че гърците имат най-масовата съпротива срещу немската окупация, 9 (ДЕВЕТ) години въстание срещу турците, а тук някъде бях пуснал и една листа с честота на въстанията им от него време.
Сега имаме над 85% срещу тройката разпределени долу горе по равно десни и леви, 7-8% крайни комунисти - против капитализма въобще, и даже и тези като Дора на Мицотаки, дето бяха твърдо за следване на ангажиментите към тройката, заявиха, че са получили сигнала на народа (па и как няма да го получат - останаха извън парламента)

Дори Далара от ИИФ, Юнкер и пр... заявиха, че гръцката програма трябва да се преразгледа. Само кака продължава старата мантра с припев, но вече срамежлив, от Брюксел.

Изглежда, единствено кака и Шойбле не са разбрали резултатите от гръцките избори. Което ме кара да си мисля, че Кейнс и онези дето твърдят, че с немци не се преговаря са прави или, че кака продължава да блъфира. По вероятно ми се струва първото. Само в немска глава може да се роди невероятната глупост да заставяш партийните водачи на една страна да изпращат писма в Брюксел с ангажименти за след избори, избори, които не са спечелили. Само немска глава може да продължи да повтаря, че ангажиментите подписани от двама аутсайдери обвързват цял народ.

ЦРУ и американците засега ми се струват на страната на гърците - поне това са знаците които дава Вашингтон. Но по простото е да се запита човек, какъв е интересът на САЩ от един преврат или гражданска война в Гърция. Според мен - 0!

п.п.
Познавам някои бивши офицери от хунтата. Когато започна кризата питах един дали съществува вариант военните да се намесят. Отговора беше, че онези офицери вече ги няма.
Аз си мисля и за по сериозни аргументи срещу подобно развитие. Не само ги няма, ами и завършиха живота си в затвора (въпреки моите и не само моите симпатии към някои от тях).
И ако все пак се намесят - в чия полза ще бъде - на кака?
 :D :D :D

п.п.
Наблюдаваме един факт според мен.
Гръцката криза за гърците приключи.
Те, вече са наясно какво правят. За Европа са! Но ако сметнат, че не е Европа а Оупа - ще я напуснат!

Горо, дай да оставим настрана всички тия исторически философщини, патриотарски лозунги и прочие глупости. Гърците може да са плямпала, но са хитри и пресметливи. Та се чудя - на фона на задаващото се изгонване от Еврозоната и връщане на драхмата, как точно смятат гърците да си спасят спестяванията. Не ми казвай, че са "патриоти" и ще ги оставят еврата в банките, та да получат срещу тях красиви "патриотични" драхми?

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил


Цитат
Наблюдателят – социолог Георгиос Сиакандарис коментира за GRReporter, че „Алексис Ципрас прави каквото може, за да се покаже коректен към идеите и принципите си. Прави непрекъснато грешки по отношение на бъдещето на страната, но в същото време трупа точки сред гръцките граждани, защото се показва като чист политик, който вярва в това, което е казал. Всички неща, които се чуха от страна на партията и най-вече изявленията на депутата Димитрис Стратулис, че възнамеряват да национализират банковите депозити на хората са много опасни. Алексис Ципрас играе една много лоша игра за страната”.


http://www.grreporter.info/Edinstveniyat_vzmozhen_izhod_sa_novi_izbori/11198

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Не знам.
По вероятно е да не бъдат подобни резултатите. По-скоро пълно осмисляне на вота и задълбочаване в сегашната му посока и изпадане на Неа Демократия зад борда.

Слушах снощи новините и ми направи впечатление пълното игнориране на факта, че вдясно също има заявка за появата на голяма "анти-кака" партия - Независими гърци на Каменос, която прибра отцепилите се от неа демократия. Някак си всички забравят, че за по-малко от 2 месеца от раждането си тя прехвърли 10% и че по отношение на заемното споразумение е още по крайна от Сириза на Ципра. И двамата (Ципрас и Каменос) искат пълен одит на всички досегашни заеми, и двамата наричат досега управляващите "досологи" - т.е. зависещите от поредната доза-транш, но Каменос е по-краен, Ципрас разговаря, а Каменос дори отказа да се срещне със Самарас,  довчерашния му съпартийник.
...

Горо, дай да оставим настрана всички тия исторически философщини, патриотарски лозунги и прочие глупости. Гърците може да са плямпала, но са хитри и пресметливи. Та се чудя - на фона на задаващото се изгонване от Еврозоната и връщане на драхмата, как точно смятат гърците да си спасят спестяванията. Не ми казвай, че са "патриоти" и ще ги оставят еврата в банките, та да получат срещу тях красиви "патриотични" драхми?

НЕ ЗНАМ!
Ако знаех щях да пиша препоръки или прости решения за гръцкия народ!  ;)
Това, което знам е, че сегашната политика стопява спестяванията на гърците с темп с който след 2 години със сигурност няма да ги имат. (И че са на същия път Испания и Италия... Сигурно пак хитрите гърци са виновни!)

Да питам и аз нещо. Ако може.
По кой точно параграф ще изгонят гърците от еврозоната?

п.п.
Едно малко уточнение за да сме наясно за какво говорим.
Споразуменията
и първото дето трябваше да оправи Гърция до 2012 и сега да е на пазара
и второто
по същество са:
Договори за заем.

Доколкото разбирам,
Оупа се сърди, че народа на Гърция не иска този заем.
2 години Оупа отказваше дори да го пита, въпреки че имаше такова предложение от злощастния Попандреев и безброй протести и стачки!
Демокрация казват!

Не я разбирам тая Оупа!
Хем ги укорява, че били прахосници и живеели на заем,
хем се сърди, че отхвърлят повече заеми!  ;)
« Последна редакция: 09 Май, 2012, 20:15:51 от goro »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Не ми казвай, че са "патриоти" и ще ги оставят еврата в банките, та да получат срещу тях красиви "патриотични" драхми?

Атина прави опити да подпише споразумение със Швейцария за влоговете на гръцки граждани в нейни банки, съобщава в. "Вима", като се позовава на източници от финансовото министерство. Предполага се, че споразумението ще е същото, каквото Швейцария е подписала с Великобритания и Германия, и ще задължава швейцарски банки да дават процент за гръцките капитали, вложени в тях. Същите източници казали, че споразумението няма да изисква да се отварят банковите сметки, а да се получава конкретна сума от тези влогове. Засега никой не знае колко са гръцките капитали в чужбина, казали източниците по повод публикация на германското списание "Шпигел", в която се твърди, че гръцките влогове възлизали на 600 млрд. евро.
Доста гърци са вложили парите си в швейцарски банкови сметки, за да не плащат данъци в собствената си страна. Наскоро Швейцария прие да разхлаби режима на строгата тайна върху банковите сметки и да предоставя данни на други страни.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Те ги отхвърлят, защото искат да им ги опростят, че е по-лесно, не за друго.
Гърция е като един люлинец с панелка, който е взел 100К заем и сега се чуди какво да прави.
Ти преди беше казал, че Гърция е на плюс, ако не се смятат плащанията по заемите, обаче това не е така. Т.е. това което казва nearvana "опрощаване на всички дългове и толкоз ок ли е" и да се случи - само ще се отложи ситуацията с няколко години. Защото освен че сте на минус, поради желанието на хората за още и още, след 5 години ще трябва да са им предложили 28ма заплата, за да се чувстват пролетариите на кеф в страната си.
Навиците са вредни - люлинецът със 100К заем би се чувствал много гот няколко години, но като свикне да харчи по един начин, а парите свършат без да може да изкарва месечно, колкото е свикнал да профуква, идва лошата част.
Оправданията "ама Папуляс работи по 14 часа на ден - вижте колко са трудолюбиви гърците", ОК, ама за сметка на него, други двама са се пенсионирали на 45, като единият е излъгал, че е сляп и получава тройно. Като се тегли чертата - излиза минус.