Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229922 пъти)

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
...недей да робуваш на неолиберализъм социализъм и тем подобни...
А...
Дека си видял у мен такова нещо?
Говоря за неолайняризъм и турлу гювеч!
И за отличните ходове на ципрата в предизборен план.

Това не изключва обаче философските и идейните постановки върху които конструираме собственото си благосъстояние и щастие.
Да илюстрирам влиянието им:
Гол като пушка, пък гласува за десните. - присмива се един заможен мой познат и гласува за баш комунистите без да е свързан с когото и да е партийно.
Може никой да не знае какво си правил, ти нали си знаеш? (знаеш какво си) казва гръцката поговорка и това има връзка с личния душевен комфорт.

Аз не мисля, че мнозинството от хората или пък меркози искат съзнателно да навредят или да ограбят останалите. Нито пък си мисля, че шефа на Сименс заедно с кака прави планове как да ограби гърците. Напротив! Те, вероятно са филантропи. "пътя към ада..."
Живеем в общество, което се състои от сложни социални и институционални механизми-машини. Те имат собствен живот, по сложен и бъгав от барбароновите програми и развоят им може да бъде в посока неочаквана и за създателите им.
Барбарон може да "дръпне щепсела" на програмата си и да отстрани бъга.
Бъга на социалната машина може да дръпне щепсела на създателя си.
В този смисъл казвам, че огромните корпорации са опасни, (а не "световни заговори" и пр. глупости) - твърде големи и тоталитарни за да бъдат управлявани от добрите желания на който и да е индивид или група индивиди.


Виж в исландия
Кво да я гледам Исландия. Тя си имаше и има собствена парична единица.

Общия интерес между ципрата и бундесбанката е че ако гърция  дефолтне по целия дълг  ецб е с отрицателен баланс.
Да де... ма къв интерес да има ципрата от тая работа? ;)

за еврозоната - не виждам защо фалит на една държава трябва задължително да е вързан с излизане от еврото. ако калифорния или бавария фалират трябва ли да приемат своя локална валута?...
хе... па аз нали оприличавах кака на бабуин дето пуска вицове, че ще изгони дуранкулак от бг...
да ама не! в крайна сметка създаде такива нагласи и у немците и у гърците.
И нещата може да се развият много различно от това, което си мислим и което си представяме. Системата не е крайно детерминирана...
А може би е? ;)
Може би нашите способности да я опознаваме са ограничени?  ;)

Невидимко пише едно.
Моя милост разбира друго.
Мурджо ще скъса врата си в нашийника да лае по двама ни, но няма кой да му обърне внимание!

Да излезем да пием по бира в жива компания, че се офорумихме!
 *drinks*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
.............
Невидимко пише едно.
Моя милост разбира друго.
Мурджо ще скъса врата си в нашийника да лае по двама ни, но няма кой да му обърне внимание!

Ся гръцките ти чалъми ти ги знаем и подчертавам не ми излизай с номера за "невидимко" - да делиш българи и да вкарваш интриги вече в опит на гърчеене. Радвай се, че не съм модератор или админ, щот' получаваш директен бан от сайта за 1 седмица ( при първо предупреждение ) с цел насаждане на омраза и интриги между хора, които развиват сайта ( проекта ) и досега са нямали контакт в този форум - нито физически, нито виртуален *girl*

Затова ти гледам сеира моето момче, щот' аз съм Муржо, а ти си Мухлев и 2 години ли стана вече не спря да тормозиш форума с твоите "проблясъци" за уникалната гръцка съдба?
-----------------------------------
Нямам желание да ви помогна, колкото и да ме ръчкаш - иначе сте за 2-3 месеца бачкане, за да излезете от рецесията и да започнете да правите ръст. Но някой нацапан в дупето, ама със злато в устата - не ме впечатлява. Като имаш зор, моето момче - отиваш и целуваш ръка и искаш помощ, щот' не съм на зор аз?

Винаги давам шанс на всеки да "лъщи" и зададох въпрос: "Догодина като Дебеланата я няма, пак ли ще водим тои стил разговор?" - не за друго, ама малко ще трябва да сменяш репертоара - та мисли от сега за догодина ( смигам ).
------------------------------------
Та, аз прошка давам винаги - някой ден ( след 2-3 годинки, кат' вземеш да виеш от глад ) и ако аз съм жив ми се обади - да ти кажа, щот' е видно, че нямаш хал-хабер от монетарна и фискална политика, ама се фръцкаш, в часност на ЕЦБ, щот' все още сте там. Като ти гледам акъла, вероятно си ремонтираш гумите при зъболекар, а си правиш зъбите при счетоводител. Т'ва ти е логиката в момента. Научи се да уважаш тия, на които това им работата и то профи.

Гледам ти сеира и продължавай да бауцаш, колко са лоши всички други и колко са добри гърчетата но пак повтарям недей да вкарваш интриги  *girl*

П.П. Това "твърдение" твоето в черничкото се доказва с лог ( т.е. запис ) - и ако ми извадиш такова нещо моето момче, ще те черпя 1 милион в кеш. Тъпнята е, че ти си скъсан и за едно узо не можеш ми извади, ако не си прав.
« Последна редакция: 11 Май, 2012, 22:57:07 от marandi »

nearvana

  • Гост

Виж в исландия
Кво да я гледам Исландия. Тя си имаше и има собствена парична единица.
Е да де! Начи ципрата говори за тежкото положение на пролетариата ама същевременно казва че не иска да напуска еврозоната и по този начин е ясно че безработицата няма да намалее без корекция в заплатите. Явно си противоречи.
Щом не иска повече споразумението значи иска гърция да има по-висок бюджетен дефицит нали? Кой ще му даде тия пари на заем в евро? В момента гръцките облигации на пазара са стотинки тоест това не е вариант. Значи трябва да дойдат от ЕС/ЕЦБ. Ами тогава ако досегашната политика е заробване то тази ще е още по-голямо заробване.  Или пари от някой нов покровител - русия, китай, америка, турция  което е пак същото.  Та ципрата е изтъкан от противоречия в момента и не ми мяза на спасителя дето чакате ами по-скоро на удобния спасител дето обра протестния вот.

Изхода всъщност е яко austerity в еврово изражение щото това няма алтернатива докато не намериш доброволец да ти дава пари и  въвеждане на драхмата и ийзинг в драхми.  Ама той май не търси изход за гърците ...

Общия интерес между ципрата и бундесбанката е че ако гърция  дефолтне по целия дълг  ецб е с отрицателен баланс.
Да де... ма къв интерес да има ципрата от тая работа? ;)
ами следния:
1. реално намаляване на дълговото бреме на гърция и ципрата е национален герой и на власт през следващите 10г. малко ли е за политик? тва е техния морков.
2. виж по-горното. ципрата щом не иска да излезе от еврозоната ще има нужда от ЕС/ЕЦБ за нови заеми за да  разхлаби на бюджетния дефицит. все пак народната любов минава през стомаха ама щом минава от там нали се сещаш къде отива - след 10-20г при следващата криза ще го демонизират че е поел толкова дългове и ще дойде новата ципра. поне такъв сигурно е плана на дирижорите.

бе в общи линии можеш да хванеш всяка теза и да и довлачиш аргументи които я подкрепят. въпроса е в какво вярваме, а аз в момента се опитвам да не вярвам в нищо що се отнася до игричките в европа и по-света а да имам много евентуално различни тези и да видя с времето  коя/кои ще бъдат подкрепени от факти. 

поздрави
 *drink11*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Вчера се разговорихме в яхтклуба с един яхтсмен и ми каза,че си държи яхтата някъде в Халкидики,в държавно пристанище ,без пристанищни такси, с безплатен ток и вода.За сравнение при нас  само кейовата такса  ще му струва 500 лв.на месец,отделно тока и водата.Та  социализЪма в гръцко е жив и кИфтетата без пари тук-таме!Другото,което чух тази сутрин по "Хоризонт" е,че гръцките банки подготвят драхмата.Очевидно е,че плащането на кИфтетата ще мине през печатницата,като най-лесно и традиционно изпитано средство.Особеното в случая е,че на много от гърците еврата им са в чужбина и ще  гледаме какви врътки ще направи държавата през драхмата да им ги прибере в Гърция.Във всеки случай най-интересното по тази тема тепърва предстои.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
E... Не. не. не.
Не ме карай да ставам адвокат на ципрата. (Аз съм адвокат на всички гърци  *rofl* )
Не знам какво иска той. Мисля, че власт. Но кой знае - може да има и идеали?

Във всеки случай, го принудиха да повтаря високо, че не иска да излезе от еврозоната, за да не губи избиратели. Тук постоянно го обвиняват, че иска да върне драхмата, че е политик на обедняването и пр... А в коалицията му (те дори не са единна партия още) действително има течение за излизане от еврото.
Отделно, излизане от зоната без решаване на въпроса с дълговете, рекапитализирането на банките, спестяванията и пр. не е просто и не може да стане както казваш.

Би било и връщане назад за самата Европа - там откъдето тръгна.

Проблемът на Европа е, че спря обединението си с приемането на единната валута. Веднъж, защото дойдоха на сцената политици без визия и втори път, защото спирането на обединението беше изгодно за немци и френци. Имаха пазарите, имаха валутата - защо да се нагърбват с по-големи отговорности?
В по-малка степен, но повече от достатъчно, еврото бе изгодно и за останалите, но не и спирането на обединителните процеси!
Във всяка единна икономическа система центъра има склонността да засмуква и концентрира богатството за сметка на периферията и за да не се случи пълно обедняване и разоряване на периферията формалното ръководство обикновено преразпределя приходите. Това става по различни начини: административни реформи (един такъв опит е да речем изпращане на едно министерство от София в Търговище), данъчни методи, директни субсидии и т.н.. В Оупа дисбалансите предизвикани от обединението и общата валута се покриваха със заеми. Не само беше по-лесно, но и твърде изгодно за някои среди, пред трудното и пълно с противоречия по нататъшно обединение.

Когато проблемите избуяха, изгря интелектуалната звезда на меркози.
Вместо да обяснят на какво се дължат дисбалансите, излезе кака и обвини гърците директно в мързел и прахосничество (днес го вярват 73% от немците и 99,9% от българите) напук на фактите. Тази мантра след като закъсаха и други страни беше реконструирана. Днешната мантра е, че гърците, освен мързеливи са вироглави и непослушни и не искат да се реформират, а само да получават заеми. Затова реформата какина е успешна при другите и неуспешна при гърците. Успеха и предстои да го видим!!!  ;)


Но какво всъщност представлява реформата в европейски план?
Нищо друго освен реализация на идеята на пиколото за Европа на две (да не казвам 3) скорости, което по същество е следното:
- германец - 100 болчета - 100 евро
- грък - 100 болчета - 50 евро
- българин - 100 болчета - 25 евро

Щото видиш ли производителността на отделните икономики била различна. Само че, ако го съблечеш това три-равенство се получава следното:
- германец - 100 евро
- грък - 50 евро
- българин - 25 евро

Никакви икономически понятия от рода на "производителност", "ефективност" и пр. глупости не могат да оправдаят расизма изплувал от тази цинична голота.

Започна се безумна пропаганда не се спираща нито пред фактите, нито пред етиката. Северняците били работни и спестители - южняците - лениви и прахосници, пък... най-мръсните прахосници - гърците. И народа се хваща. Хващат се хора умни - додо, начев, барбарон и т.н., а какво остава да не се хване тъпият ханс и също толкова тъпите петрос, иван или албанеско...

И защо?
За да не се признае провалът на политиците през последното десетилетие?
За да не се признае този провал пред немските и френските избиратели?
За да не се признае провалът на неолайняризма?

Не знам.

Мисля, че ципра ще се опита да вдигне завесата пред общо-европейския провал.

Дали немците ще се събудят?
Дали днешното  спасяване на фалиралата най-голямата испанска банка от фалиралата испанска държава ще им отвори очите? Ироничното в случая е, че Испания е фалирала (с безработица отдавна надминаваща гръцката) с дълг по-малък от немския.

Не знам.

Знам обаче, че на гърците Европа на 2 скорости не им харесва и няма да играят ролята на мързелив прислужник в нея.
Казаха го ясно и високо и единствено глупавата кака и глупавият шойбле не искат да го чуят.
И как ще го чуят.
Та те са по-самозабравили се от нашите мурджовци. Не пишат препоръки - направо размахват пръст срещу цели народи!

Знам също, че и на българина не му харесва да играе ролята на прислужник. Но ще играе срещу гърците, защото така е обучен и ако гърците загубят - ще остане прислужник.

Бог да пази Европа и Елините!

п.п.
Мисля, малко да поспра с форумстването.
Най-вече, защото както Нирвана каза е... краста... направо болест - бих добавил.
Но и също, защото ми се струва безпредметен в сегашната му форма на дърдорница.
(Омръзна ми да чета глупаци, които не искат да ми кажат, кое е това пристанище на Халкидики, където мога да си държа яхтата безплатно, но някой им бил казал...)
Несравнимо по-голямо удоволствие е дърдоренето на чаша бира с приятели.
Числото 555 също е подходящо за успокояване на моето суеверие.  ;)
Да сме живи здрави и щастливи всички - дори и тези, които волно или неволно съм обидил (ако искат, де) !  ;)
 *drinks*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Цитат
В интервюта за американски медии лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас окачестви като "катастрофално" и с последствия за Гърция и Европа евентуално излизане на Гърция от еврозоната. Той поясни, че ще направи най-доброто, за да остане Гърция в еврозоната, въпреки факта, че по-рано тази седмица Ципрас определи като "невалиден и нулев" меморандума за икономиите.

Съвсем не съм съгласен с меморандума, каза Ципрас, изтъквайки, че "по-нататъшни икономии ще превърнат Гърция в страна от третия свят в рамките на ЕС".

Още един изобретател на перпетуум мобиле. Хем няма икономии, хем няма пари. Марсианци, пуснете 1 трилион евро на гърците. :)

Цитат
Лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос връща мандата на президента

Хайде, честито.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
E... Не. не. не.
Не ме карай да ставам адвокат на ципрата. (Аз съм адвокат на всички гърци  *rofl* )
Не знам какво иска той. Мисля, че власт. Но кой знае - може да има и идеали?

Във всеки случай, го принудиха да повтаря високо, че не иска да излезе от еврозоната, за да не губи избиратели. Тук постоянно го обвиняват, че иска да върне драхмата, че е политик на обедняването и пр... А в коалицията му (те дори не са единна партия още) действително има течение за излизане от еврото.
Отделно, излизане от зоната без решаване на въпроса с дълговете, рекапитализирането на банките, спестяванията и пр. не е просто и не може да стане както казваш.

Би било и връщане назад за самата Европа - там откъдето тръгна.

Проблемът на Европа е, че спря обединението си с приемането на единната валута. Веднъж, защото дойдоха на сцената политици без визия и втори път, защото спирането на обединението беше изгодно за немци и френци. Имаха пазарите, имаха валутата - защо да се нагърбват с по-големи отговорности?
В по-малка степен, но повече от достатъчно, еврото бе изгодно и за останалите, но не и спирането на обединителните процеси!
Във всяка единна икономическа система центъра има склонността да засмуква и концентрира богатството за сметка на периферията и за да не се случи пълно обедняване и разоряване на периферията формалното ръководство обикновено преразпределя приходите. Това става по различни начини: административни реформи (един такъв опит е да речем изпращане на едно министерство от София в Търговище), данъчни методи, директни субсидии и т.н.. В Оупа дисбалансите предизвикани от обединението и общата валута се покриваха със заеми. Не само беше по-лесно, но и твърде изгодно за някои среди, пред трудното и пълно с противоречия по нататъшно обединение.

Когато проблемите избуяха, изгря интелектуалната звезда на меркози.
Вместо да обяснят на какво се дължат дисбалансите, излезе кака и обвини гърците директно в мързел и прахосничество (днес го вярват 73% от немците и 99,9% от българите) напук на фактите. Тази мантра след като закъсаха и други страни беше реконструирана. Днешната мантра е, че гърците, освен мързеливи са вироглави и непослушни и не искат да се реформират, а само да получават заеми. Затова реформата какина е успешна при другите и неуспешна при гърците. Успеха и предстои да го видим!!!  ;)


Но какво всъщност представлява реформата в европейски план?
Нищо друго освен реализация на идеята на пиколото за Европа на две (да не казвам 3) скорости, което по същество е следното:
- германец - 100 болчета - 100 евро
- грък - 100 болчета - 50 евро
- българин - 100 болчета - 25 евро

Щото видиш ли производителността на отделните икономики била различна. Само че, ако го съблечеш това три-равенство се получава следното:
- германец - 100 евро
- грък - 50 евро
- българин - 25 евро

Никакви икономически понятия от рода на "производителност", "ефективност" и пр. глупости не могат да оправдаят расизма изплувал от тази цинична голота.

Започна се безумна пропаганда не се спираща нито пред фактите, нито пред етиката. Северняците били работни и спестители - южняците - лениви и прахосници, пък... най-мръсните прахосници - гърците. И народа се хваща. Хващат се хора умни - додо, начев, барбарон и т.н., а какво остава да не се хване тъпият ханс и също толкова тъпите петрос, иван или албанеско...

И защо?
За да не се признае провалът на политиците през последното десетилетие?
За да не се признае този провал пред немските и френските избиратели?
За да не се признае провалът на неолайняризма?

Не знам.

Мисля, че ципра ще се опита да вдигне завесата пред общо-европейския провал.

Дали немците ще се събудят?
Дали днешното  спасяване на фалиралата най-голямата испанска банка от фалиралата испанска държава ще им отвори очите? Ироничното в случая е, че Испания е фалирала (с безработица отдавна надминаваща гръцката) с дълг по-малък от немския.

Не знам.

Знам обаче, че на гърците Европа на 2 скорости не им харесва и няма да играят ролята на мързелив прислужник в нея.
Казаха го ясно и високо и единствено глупавата кака и глупавият шойбле не искат да го чуят.
И как ще го чуят.
Та те са по-самозабравили се от нашите мурджовци. Не пишат препоръки - направо размахват пръст срещу цели народи!

Знам също, че и на българина не му харесва да играе ролята на прислужник. Но ще играе срещу гърците, защото така е обучен и ако гърците загубят - ще остане прислужник.

Бог да пази Европа и Елините!

п.п.
Мисля, малко да поспра с форумстването.
Най-вече, защото както Нирвана каза е... краста... направо болест - бих добавил.
Но и също, защото ми се струва безпредметен в сегашната му форма на дърдорница.
(Омръзна ми да чета глупаци, които не искат да ми кажат, кое е това пристанище на Халкидики, където мога да си държа яхтата безплатно, но някой им бил казал...)
Несравнимо по-голямо удоволствие е дърдоренето на чаша бира с приятели.
Числото 555 също е подходящо за успокояване на моето суеверие.  ;)
Да сме живи здрави и щастливи всички - дори и тези, които волно или неволно съм обидил (ако искат, де) !  ;)
 *drinks*


Разбрахме, че нашите са "мурджовци", а на вашите мухльовци копирам едно към едно моя публикация. Разликата е, че т'ва което пишеш сега - някой "мурджо" го е писал преди над 2 години, когато е трябвало някой политик/дерибей да го прочете и да реагира. Вече е късно, защото песента "остаря и се изтърка".

Всеки сам да сравнява горния пост на лицето Жорко и в какво ме "обвинява" постоянно! Демек, за неща, които писах тогава той не спираше да ми се хили и ехидничи по същия начин, както и в момента. Демек гръцката мания да КРАДЕ историята на другите и да си ги приписва за свои постижения. Статията ми: ДАТА: април 2010 година
------------------------------------------------------------
Тема: България и Великото преселение на народите

Забележка: Човекът - социално “животно” или най-големия хищник?
 
Великото преселение на народите е мощен миграционен процес на хора започнал през 3-4 век и приключил 300 години по-късно.
 
Всичко започва, когато народите от Азия “удрят” народите пред тях в Източна Европа, те “удрят” следващите в посока Западна Европа и така се получава ефекта на доминото, което довежда до загиването на Римската империя.

Крайния ефект е появата на нови държави, идва края на робовладелския обществен строй и започва прехода от Античността към Средновековието.

За основни причини се смятат климатични промени и огромен демографски прираст на варварите, които тръгват да търсят нов и по-добър живот.

Малко статистика в наши дни:

    Световни хранителни запаси - през Втората световна война са стигали за една година, през 2003 г. за 133 дни, а през 2008 г. само за 40 дни.
    Само 0.2% от фирмите в Западна Европа са с персонал над 500 души.
    Понятието Западна Европа включва 5 страни: Германия, Италия, Франция, Испания и Великобритания.
    99.8% от компаниите в Западна Европа осигуряват над 70% от всички работни места.
    От посочените пет държави се пада пазарен дял за цяла “Западна” Европа в размер на 72.7%.
    Тия пет държави формират и 77% дял при компаниите с персонал над 500 души или т.нар. “големи” за целия регион.

Последствията са като концентрични окръжности, които могат да се разпростират до безкрайност …
 
Или, ако се погледнат пак горните данни, то тия пет страни от Западна Европа в момента се.явяват като концентратор на напрежение в световен мащаб и "засмукват" към себе си всички останали.

Логичния въпрос е защо?

Сякаш в момента вниманието на всички анализатори е приковано в дълговата криза на правителствата от ЕС и за “черна” овца е нарочена Гърция. В същото време никой не анализира защо всички развити страни страдат от този проблем като само степента им на “поражения” е различна.

От една страна статистиките сочат, че всеки шести човек в Света гладува постоянно. От друга страна политиците на развитите държави водят политика за всеобща “хуманност”, “толерантност” и прочие ...

Финансовите пазари не оказаха нужния натиск върху политиците, че моделът е сбъркан. Понеже в условия на евтино кредитиране се създаде илюзията, че възхода ще е вечен, навсякъде и за всичко.

Поне за момента вече се чуват и разумни доводи, че официалните статистики не отчитат бъдещите колосални разходи за пенсии и здравеопазване, които ако се добавят към досегашните критерии, нещата биха изглеждали по следния начин като “извънбалансови” пасиви на правителствата на развитите в Света:

-         дългът на Гърция би достигнал 875% от нейния БВП, а не 120%, каквато е официалната прогноза;

-         За Европейския съюз като цяло подобни изчисления биха показали около 434% от БВП общи задължения ( дълг + здравеопазване + пенсии при демографски срив );

-         добавяме и петте най-развити от ЕС - за Испания общ пасив 244% от БВП, за Германия – 418%, за Великобритания – 442%, и за Франция – 549%;

-         за САЩ – 890%.

Като цяло договора за здравно осигуряване, социално осигуряване и пенсии е обществен и всяка държава ( политик ) може да го пренаписва по всяко време, но никой не отчита източника на проблема, а само го отлага във времето.

А, той е: Започна ли Великото преселение на народите?

Политиците придават ли украса и качества на страните си, които те нямат или вече не могат да си позволят в името на заветния гласоподавател мигрирал от страната Х?
 
Финансовите пазари трансформирали ли се основно в спекуланти, където се чака за отстрел “на гюме” да минат “стадата”, поели по пътя към “Ел Дорадо” ( Ел Дорадо = страна, която не съществува, а е само във фантазиите на хората )?

За България:

На общия фон в света, пазара на труда в България. ще се влошава. Събитията неприятно съвпадат с няколко вида дискриминации, а дискриминацията създава икономически дисбаланси:

-         по възраст ( млади-стари );

-         по пол ( мъже-жени );

-         по етнос ( религиозна );

-         по партийност;

-         по интелект от гледна точка образование/ценз ( експертност-популизъм ) и много други ...

Или, едва ли ще направим изключение от общия фон, където масово се наблюдава изтичане на човешки капитал от развиващите се страни към развитите, което претоварва възможностите на последните, оттам качеството на публичните услуги намалява, а социалната среда се влошава.

Едва ли е учудващо, че този спад в стандарта на живот се наблюдава и при богатите и при бедните?

А България е просто една попътна точка от “новото” преселение на народите ...

И дали е започнало, ще се разбере може би след стотина години.

Успех!

http://marandi.blog.bg/biznes/2010/04/07/bylgariia-i-velikoto-preselenie-na-narodite.524223
--------------------------------------------------------------

Та, Жорко безсмилено е да ви пиша неща, с които се гаврите "днес" и то на лична основа - а, 2-3 години по-късно да ми "разказвате" на мен. Не съм мазохист, брато - оправяйте се нали сте все стадо "умници" ваш'те и наш'те, както се изразяваш.

Сигурен съм, че няма да успееш да схванеш и 1/3 от анализа, който съм правил, но "днес" вече ми "разказваш" части от него. Спокойно до 2025 година може и да го схванеш целият и ще се радвам за тИбя  *girl*


marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Колкото и да е странно т'ва блог-че, което направих на юридическо лице ( част от медийната група инвестор ) като причината е, че "утре" като пукна юридическото лице да го пази и да стои и да си го четете.

Та, т'ва блог-че учудващо "бие" по посещаемост медийната група на в-к Капитал, който постоянно бълвате с "новини" по средна посещаемост.

Статиите му са с 3 по-малко, понеже стана бъг и 1 статия я качвах 4 пъти, понеже не искаше да вземе едни графики, но статистиката го отчита с 3 повече. Средна посещаемост над 4000 пъти и в-к Капитал го отнасям отвсякъде, а там работят цели екипи от добри професионалисти.

Махнал съм реклами и прочие бул шийтс, защото целта му не е комерсиална.
--------------------------------------------------
Та, Жорко и Барби днес пак ще ехидничат, но фактите са такива. И аз се уморих вече - ще се радвам те да ми догонят резултатите и ще боравят с "аргументи" от типа ти си прост, пиян и не знам си какъв на лична основа.

Мисля временно да им дам шанс да се "изяват" и дай Боже да ме надминат!

Чиърс-а дан' забрайкам  *drink9* *drink10* *drink11* *drink10* *drink9*

koganev

  • Гост
E... Не. не. не.
Не ме карай да ставам адвокат на ципрата. (Аз съм адвокат на всички гърци  *rofl* )
Не знам какво иска той. Мисля, че власт. Но кой знае - може да има и идеали?

Във всеки случай, го принудиха да повтаря високо, че не иска да излезе от еврозоната, за да не губи избиратели. Тук постоянно го обвиняват, че иска да върне драхмата, че е политик на обедняването и пр... А в коалицията му (те дори не са единна партия още) действително има течение за излизане от еврото.
Отделно, излизане от зоната без решаване на въпроса с дълговете, рекапитализирането на банките, спестяванията и пр. не е просто и не може да стане както казваш.

Би било и връщане назад за самата Европа - там откъдето тръгна.

Проблемът на Европа е, че спря обединението си с приемането на единната валута. Веднъж, защото дойдоха на сцената политици без визия и втори път, защото спирането на обединението беше изгодно за немци и френци. Имаха пазарите, имаха валутата - защо да се нагърбват с по-големи отговорности?
В по-малка степен, но повече от достатъчно, еврото бе изгодно и за останалите, но не и спирането на обединителните процеси!
Във всяка единна икономическа система центъра има склонността да засмуква и концентрира богатството за сметка на периферията и за да не се случи пълно обедняване и разоряване на периферията формалното ръководство обикновено преразпределя приходите. Това става по различни начини: административни реформи (един такъв опит е да речем изпращане на едно министерство от София в Търговище), данъчни методи, директни субсидии и т.н.. В Оупа дисбалансите предизвикани от обединението и общата валута се покриваха със заеми. Не само беше по-лесно, но и твърде изгодно за някои среди, пред трудното и пълно с противоречия по нататъшно обединение.

Когато проблемите избуяха, изгря интелектуалната звезда на меркози.
Вместо да обяснят на какво се дължат дисбалансите, излезе кака и обвини гърците директно в мързел и прахосничество (днес го вярват 73% от немците и 99,9% от българите) напук на фактите. Тази мантра след като закъсаха и други страни беше реконструирана. Днешната мантра е, че гърците, освен мързеливи са вироглави и непослушни и не искат да се реформират, а само да получават заеми. Затова реформата какина е успешна при другите и неуспешна при гърците. Успеха и предстои да го видим!!!  ;)


Но какво всъщност представлява реформата в европейски план?
Нищо друго освен реализация на идеята на пиколото за Европа на две (да не казвам 3) скорости, което по същество е следното:
- германец - 100 болчета - 100 евро
- грък - 100 болчета - 50 евро
- българин - 100 болчета - 25 евро

Щото видиш ли производителността на отделните икономики била различна. Само че, ако го съблечеш това три-равенство се получава следното:
- германец - 100 евро
- грък - 50 евро
- българин - 25 евро

Никакви икономически понятия от рода на "производителност", "ефективност" и пр. глупости не могат да оправдаят расизма изплувал от тази цинична голота.

Започна се безумна пропаганда не се спираща нито пред фактите, нито пред етиката. Северняците били работни и спестители - южняците - лениви и прахосници, пък... най-мръсните прахосници - гърците. И народа се хваща. Хващат се хора умни - додо, начев, барбарон и т.н., а какво остава да не се хване тъпият ханс и също толкова тъпите петрос, иван или албанеско...

И защо?
За да не се признае провалът на политиците през последното десетилетие?
За да не се признае този провал пред немските и френските избиратели?
За да не се признае провалът на неолайняризма?

Не знам.

Мисля, че ципра ще се опита да вдигне завесата пред общо-европейския провал.

Дали немците ще се събудят?
Дали днешното  спасяване на фалиралата най-голямата испанска банка от фалиралата испанска държава ще им отвори очите? Ироничното в случая е, че Испания е фалирала (с безработица отдавна надминаваща гръцката) с дълг по-малък от немския.

Не знам.

Знам обаче, че на гърците Европа на 2 скорости не им харесва и няма да играят ролята на мързелив прислужник в нея.
Казаха го ясно и високо и единствено глупавата кака и глупавият шойбле не искат да го чуят.
И как ще го чуят.
Та те са по-самозабравили се от нашите мурджовци. Не пишат препоръки - направо размахват пръст срещу цели народи!

Знам също, че и на българина не му харесва да играе ролята на прислужник. Но ще играе срещу гърците, защото така е обучен и ако гърците загубят - ще остане прислужник.

Бог да пази Европа и Елините!

п.п.
Мисля, малко да поспра с форумстването.
Най-вече, защото както Нирвана каза е... краста... направо болест - бих добавил.
Но и също, защото ми се струва безпредметен в сегашната му форма на дърдорница.
(Омръзна ми да чета глупаци, които не искат да ми кажат, кое е това пристанище на Халкидики, където мога да си държа яхтата безплатно, но някой им бил казал...)
Несравнимо по-голямо удоволствие е дърдоренето на чаша бира с приятели.
Числото 555 също е подходящо за успокояване на моето суеверие.  ;)
Да сме живи здрави и щастливи всички - дори и тези, които волно или неволно съм обидил (ако искат, де) !  ;)
 *drinks*

Горо, мисля, че наистина ти е време да поспреш малко, че такива нелепости не е хубаво да пишеш. Не знам къде си правиш промивките, ама наистина ще ти е от полза да поспреш малко. Пък и да посъбереш сили, щото в Гърция още нищо не е свършило.
То тепърва започва, като гледам какви идиоти ще управляват.

пп
Наистина заливането на този форум с пълни глупости е на границата на търпимостта. Вече има цели страници, изписани само от "потребителят е в списъка ти с игнорирани". Но нямам предвид нищо, написано от теб, и не с това е свързана забележката ми. Просто, дори да съм дълбоко заблуден, смятам да те предупредя, че звучиш крааайно фанатизирано, а това не е добре за теб самия. А за мен е все по-трудно да изровя нещо интересно в писанията ти, което да не е свързано с пейоративното неолайнарство (така и не си казал, или аз не съм го прочел, кое точно не одобряваш в неолибералните теории и коя от тях имаш предвид) и да не е в контекста на лошите германци и французи (напоследък). 
« Последна редакция: 12 Май, 2012, 16:30:38 от koganev »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Цитат:"Гръцки хаос
Икономистите са единодушни, че Гърция, където в момента безработицата е 21.7%, ще бъде изправена пред много повече вълнения и нищета, ако напусне еврото. Една нова драхма би паднала 50% или повече спрямо еврото.

Гърците ще трябва да върнат еврото в банките преди те да ги обърнат в новата валутна стойност, която ще е много по-малко. Притежателите на гръцки ценни книжа ще трябва да ги продадат по същата причина. След като пазарите паднат и депозитите се стопят, банките ще банкрутират.

За да се опита да спре финансовото източване, правителството вероятно ще трябва да затвори банките, докато се въведе новата валута. Също така, ще трябва спре хората, които се опитват да изкарат евро валута извън страната.

Всички гръцки компании, които дължат пари на чуждестранни доставчици в евро ще усетят, че дълговете се покачват и много от тях ще фалират. С по-слабата драхма гърците ще трябва да плащат повече за пътуване извън страната или за закупуването на чужди стоки."

Първата възможна дата за нови избори е 10 юни.После с лява резба  ускорено тръгват надолу по спиралата на самоунищожението и на нов икономически модел.Това е положението-пари няма,няма и да има и социализЪма  21 г.финансиран от европата ще си отиде.Мазньото дебелак с мазната си душичка ще запее друга песен наесен *yahoo*като припява"фай муни хортаре,кетохрони виларе" *yahoo*

koganev

  • Гост
Даваш ли си сметка колко е грозно това, че се радваш на чуждото нещастие?
А даваш ли си сметка колко грешна е прогнозата, която те прави щастлив? Новата драхма би паднала с 50% от КОЛКО? Кой идиот борави с проценти от неизвестна величина и с това прави анализи?
А евтината драхма няма ли да повиши износа на гръцки стоки и услуги?

Месля, че е време и ти да се скриеш от екрана ми... Прочетох те напълно. Успех!


.....


« Последна редакция: 12 Май, 2012, 23:25:30 от koganev »

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Просто политиката се е превърнала в нещо гнусно, добре демонстрирано тези дни в Гърция.


Да изпратим на гърците две мнения на уважаваната другарка Цола Драгойчева, съдържащи в себе си решенията на всички пролетарски екзистенциални проблеми.


Изпратен от Цола Драгойчева

Особено неприятно впечатление прави както на мен, така и на останалите другари от политбюро недопустимото морално разложение и липсата на комунистическо дръзновение и борчески дух, до които са ви довели световният империализъм и дребнобуржоазните предразсъдъци! Какви са тези капиталистически превземки, другари, какви са тези претенции и нравствена разпуснатост? Нима някой може да отрече колко добре живееше пролетариата по времето на развития социализъм? Независимо, другари, че прогресивната социалистическа икономика произвеждаше един вид кисело мляко, два вида сирене и два вида кашкавал, десетина вида салам и други малотрайни колбаси, както и два основни вида хляб, смея да твърдя, другари, че успявахме да задоволяваме все по-нарастващите нужди на населението, като при това преизпълнявахме петилетните планове и печелехме награди и отличия в името на Партията и Коминтерна! На какво сме свидетели днес, другари? Магазини и хипермаркети, пълни с хиляди и десетки хиляди видове храни, труженици с пълни до горе колички, едвам смогващи да съберат покупките в огромните багажници на западните си автомобили и като резултат, другари - недоволство, ропот и претенции. Което, другари, означава само едно - че политиката на Партията и др. Живков е била правилна и ние ще направим всичко по силите си, за да я продължим. Ще прогоним варварските империалистически фирми, ще взривим молове и хипермаркети и ще построим отново кварталните бакалии с полупразни рафтове, които правят пролетариата щастлив, усмихнат и доволен. Не на западните автомобили, другари, не на разложителните капиталистически филми и музика! На революция, другари. Ние ще победим! Да живее тринадесетия конгрес на БКП! Ура, другари и другарки!

Изпратен от Цола Драгойчева

Не разчитате правилно посланията, които аз и политбюро отправяме към широките народни маси. Ние сме решително против това разсипничество и разглезване на нацията. Ето питам ви аз – щяхте ли да давате два пъти месечно по 200 лева за храна, ако все още съществуваха добрите стари търговски обекти от веригите „Наркооп”, „Селкооп”, „Нармаг” и „Детмаг”? За какво щяхте да дадете тази крупна сума, ако по магазините имаше само посочените в предишния ми постинг продукти? Ето как Партията се грижеше за спестяванията на гражданите, другарю! И вместо да се тъпчете като тлъст империалистически американец, да дебелеете и да източвате здравеопазването с ненужни инфаркти и инсулти, щяхте да сте в перфектна форма и дори бихте имали стимул да ходите по планини и ливади за допълване на менюто с диви плодове според сезона – джанки, афъски, шипки и други, дугарю! Ура, другари и другарки! Да живее БКП! 


 *drink6*

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Даваш ли си сметка колко е грозно това, че се радваш на чуждото нещастие?
А даваш ли си сметка колко грешна е прогнозата, която те прави щастлив? Новата драхма би паднала с 50% от КОЛКО? Кой идиот борави с проценти от неизвестна величина и с това прави анализи?
А евтината драхма няма ли да повиши износа на гръцки стоки и услуги?

Месля, че е време и ти да се скриеш от екрана ми... Прочетох те напълно. Успех!

....
Къде е нещастието? При гърците -купонджии  и тарикати или  при бедния български народ,който заедно с другите страни членки на евросъюза трябва да им плаща кИфтетата и бюджетната вакханалия?
Това е положението! Както ние разбрахме ,че безплатен обяд няма след 45 г. социализъм,това предстои и на гърците след 21 г.наливане на пари в измислената им икономика от Европа,и както виждам,ще го научат по трудния начин,след като си избират левите популисти,обещаващи  купона да продължи.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Даваш ли си сметка колко е грозно това, че се радваш на чуждото нещастие?
А даваш ли си сметка колко грешна е прогнозата, която те прави щастлив? Новата драхма би паднала с 50% от КОЛКО? Кой идиот борави с проценти от неизвестна величина и с това прави анализи?
А евтината драхма няма ли да повиши износа на гръцки стоки и услуги?

Месля, че е време и ти да се скриеш от екрана ми... Прочетох те напълно. Успех!

....
Къде е нещастието? При гърците -купонджии  и тарикати или  при бедния български народ,който заедно с другите страни членки на евросъюза трябва да им плаща кИфтетата и бюджетната вакханалия?
Това е положението! Както ние разбрахме ,че безплатен обяд няма след 45 г. социализъм,това предстои и на гърците след 21 г.наливане на пари в измислената им икономика от Европа,и както виждам,ще го научат по трудния начин,след като си избират левите популисти,обещаващи  купона да продължи.

Бау-бау, добри 'орица!  *yahoo*

По принцип бебе Коги е прав за част от нещата, че не трябва да се радваме на комшийското страдание, щот "утре" там може да дойдат аборигени и тогава става наш проблем да ги озаптим.

Бебе Фло е прав, че Гърция е измислена държава с "измислена" история ( написана от други ) и те па взеха, че си повярваха нещо?

П.П. Още се сещам за лафа на емигранти, върнали се тук дет' ми викат - в Гръцка къща не се събуват обивките - влизай спокойно. Демек цапай и сери наоколо, ама после се оказва, че няма кой да чисти, налЕ? Брей, голяма "идентичност" са заформили тия.

И аз щот' не съм конфликтна личност и къв е смисъла да му се обяснявам. Ем, добре - само дет' марката "Гърция" до момента, след 30-50 години историята ще я изтрие и тогава да се обяснявам на "новите" гърци ли?

Уважайте комшиите, помагайте им, но видите ли елемент на агресия спрямо вас ( тип Жорко ) - никаква прошка. С лицемерие Цивилизация не се прави и гумичката на Историята ви го доказва. Просто "търка" фалшивите народи ( примерно ).

Някога си са били раковини, сол и злато - днес са ви надъхали, че евро и долари - все тая .... и през оная.

Дано сте ме разбрали правилно!  *drink9* *drink9* *drink9*
« Последна редакция: 13 Май, 2012, 14:49:22 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Да си кажа и аз прагматичното мнение. Гърците не са за съжаляване. Те не биха съжалили друг народ и не са го правили. Гърците не са работливи и тва не е само от климата, те са тарикати и могат да просперират само в среда, в която хитростта, тарикатлъка са от значение. Там, където се налагат почтени бизнес отношения и яка работа те се чувстват некомфортно. Няма ли пазарлък и възможност да преметнеш човека отсреща, не е сладко. Тва го знам от гръцките търговци.
Най-много използ я изповат думичката "дай", "да дадете", "нема ли да дадете още" и "маляка". Тая последната мноулзват, сигурно е нещо хубаво, баси!

Прав си!  *girl*

И аз затова се намесих в тази тема, щот' още 1000 години да килиферчим нещата, т'ва са си етиопски цигани и им е в кръвта.

Затова и нямат държава, щот' са прокълнати от оня свише, но крадат история кат' за световно. Т'ва в природата го наричат - хиени + лешояди.

Аз докато дишам няма да го позволя разна мазна "човка" да ми се разкарва и да ми грачи грозно.

Т'ва е накратко! ( Мама като си замина и нещо станах много "директен" и към родата и навсякъде ), щот' "утре" и аз кат' пукна подобни гладни цървули ще ви се правят на хитреци с "демокрацията", Сократ и прочие, а то не може 1 гвоздей с чук да забие - толкова е смотано, ама дрънка. Само дебне да пукнеш и да се засели у вас ( и да ти разправя за Акропола, че той го е "строил" ) и после да "грачи" и разправя, че той го е правел това. Демек "бизнес" по гръцки.

К'ви "гърци" па вече .... пълни мангали кат' нашенските, дет' ги мятам през прозорците, ако посегнат на човек в стойка лястовичка без значение етажа. И после Барби ( стегнатия ) ми говори от 1000 км "отдалеч", че аз живея на "село" и акъли ми дава. Бе, нека дойде и той го прави, кат' е такъв умник, аз щафетата чакам на кого да я предам.

П.П. Дадохме я щафетата на Софето с толкова надежда и любов след 900 години и те го докараха до лафа: "Вие там прованса и ние тук "Столицата". Да ти ебем и "столицата" комплексарска. Та, тук се борим и докато някой се допре до земята в Царевец и просто земята му шепти. Уникално е.

Сега остава да попитам Барби, дет' виси за пенсия там - след 20 години Париж като стане мангалски град пак ли ще ми се надува, щот' не може да вдене 900 години к'во значи Столица и колко сме се били, за да е такава и тогава е било топ на цивилизацията. Да прочете преди 1000 години к'во е било Париж? Няма да му разсърдя ( смигам ).

 *drink9* *drink9* *drink9*
« Последна редакция: 13 Май, 2012, 15:35:28 от marandi »