Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1228043 пъти)

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Не става въпрос за избягване на нещо, просто за регламента. ОК, да кажа и аз какво имам като информация, за база.

Аз съм се консултирал с ония лелки от НАП които се събират в четвъртък в централата на Аксаков. Та тя каза, че категорично условие е фактурата оригинал и копието да са идентични. Т.е. това изключва възможността фактурата която се дава на лицето и тази, която остава за счетоводството да се различават по нещо, освен думата "ОРИГИНАЛ" вповече във фактурата за лицето, т.е. не може едната да е на български, а другата на английски, примерно. От друга страна според някакъв текст не помня къде, трябва да са на български. Може да са многоезични (всеки текст да го има в два варианта един след друг, единият - български).

Но скоро забелязах, че една сравнително голяма фирма, издава фактури на двата езика (може да си изтеглиш или БГ или EN вариант), та се зачудих има ли някаква вратичка някъде по въпроса :) Да речем, "в ЕС официални езици са всички и са еквивалентни", т.е. ако някъде пише нещо подобно, ще значи автоматично, че фактура на БГ и EN или FR са "идентични", независимо, че буквите в тях не съвпадат :) Нещо такова търся.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Додо, признати в ЕС са езиците на всичките страни-членки, в това число и България. ( следователно кирилицата). Не мога да разбера точно въпросът ти. Най-добрият еквивалент са лицензираните преводичи, които Нотариусите ползват всеки път, когато има някакво съмнение по неразбирането на текста от двете страни.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Въпросът е:
- аз съм продавач на нещо
- имам купувач на същото, който не говори български, а примерно английски
- иска фактура
- в момента за да отговаря на закона, фактурата трябва да е двуезична, всеки текст на БГ и EN (фактура/invoice, количество/quantity и т.н.) и двете копия (за счетов и клиента) напълно да съвпадат (без думата "оригинал" в едната).

Пита се има ли начин, фактурата оставаща за счетоводството да е на български (само), а тази на клиента на английски (само), като, разбира се, съдържанието им след превод от БГ на EN и от EN на БГ съвпада напълно.

Ето два текста:
(ЗСч) 3. Първичните счетоводни документи в предприятията се съставят на български език с арабски цифри и в левове. Те могат да се съставят и на съответния чужд език в чуждестранна валута в случаите на сделки, уговорени в чуждестранна валута с чуждестранни контрагенти.
(ЗДДС) 113 (2) Фактурата се издава най-малко в два екземпляра - за доставчика и за получателя.

Това "два екземпляра" е понятие, което може да се разширява според мен, като се вземе предвид някъде текст за равнопоставеността на езиците - за да се получи така, че да е позволено единият екземпляр да е на български, другият на друг език. Освен това ЗСч не казва съвсем изрично и пак се тълкува, този друг език за копието за клиента ли се отнася, или трябва да е и в копието за доставчика, така че във фактурата да има два езика. Според лелката от НАП е така.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Добре, горе-долу разбрах. По първия въпрос: Фактурата, оставаща в счетводството е на български, защото ти си издател на фактурата. Тук повече въпросителни няма.
За клиента: Нищо не пречи да я има на български ( каквото е изискването на Закона в България), и допълнително на Английски език.
Ако чужденецът има проблеми с данъчнотото законодателство, той е длъжен да прибегне до лицензиран преводач, който да удостовери верния превод на документите.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Хмм става, мерси за идеята. Интересно какво ще каже същата лелка от НАП

*drinks*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Уф, чакай сега. Ими разлика между първични счетоводни докумени и фактурата. Първичен счетоводен документ, е примерно договорът, въз основа на който при наличие на плащане, се издава фактурата или проформа-фактурата) . Тук е тънкият момент.
« Последна редакция: 23 Юни, 2012, 23:38:23 от global »

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Въпреки всичко, като помислих, нещата са такива, каквито написах по-горе. Пробвай я лелката
 в НАП, и ми кажи за резултатите.
Само да ти кажа, че консултациите на Аксаков нямат никаква доказателствена сила в съда, ако се стигне до там. :) *drinks*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
А писмените въпроси и отговори? :)

Въпреки че може и да няма отговор. Май и друг път съм писал, аз имам един писмен въпрос, който съм задал и казаха, че няма да ми отговорят, защото беше много деликатна ситуацията (никой никъде не се наемаше да даде ясен отговор, който отговорел и се окаже после, че е сгафил, щял да изхвърчи), тя мина вече и им е олекнало (беше покрай истерията с пререгистрациите). Но три месеца не получих отговор (т.е. вече и повече, но не е актуален).

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Ама знам, че нямаш отговор. *rofl* Тези консултации са използвани от НАП, за да могат да прецицират достатъчно бъдещите законови норми, ( особено когато има двуяко тълкуване) и за никаква твоя полза не може да става въпрос!
Нещо повече, в съда се допускат доказателствата, описани в ГПК, а не съм чула консултациите на НАП, да имат някаква юридическа сила, призната от съда, в такива случаи.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Айде, лЕгам си. До утре.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Да, ясно е, че даже и писменият отговор не може да дерогира действието на закон, така че ако някой си направи бъзик и ме излъже с нещо опако, аз въпреки това трябва да се съобразявам със закона, а не с отговора. При проблем, най-много служителят да получи мъмрене :)

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Горо,  досега нямах представа колко неразбран съм бил. А си мислех, че поне базовите неща няма да ги дъвчем с такива абсурдни проявии на упорито отхвърляне. Май съм в грешния форум, където неразбирането, съчетано със самодоволство, се приема за аргументирана теза. Надявам се поне ти да си ме разбрал, защото ти написах неща, които смятам за важни. Дано
Галантността е непозната за мен. С емотикончета и песнички не мога да се отърся от лепкавото усещане за пълно отчуждение.  Като чета поредицата от абсурди, които Глобал успя за кратко да напише, допускам, че е много щастлива. Дори песента е абсурдна в случая. Един въпрос, за сега реторичен, не спира да напира: "Що си губиш времето?"
Аз се махам от тука за известно време, трябва да си помисля дали си струва. Приятно ми е да си разменяме с тебе гледни точки, но като цяло нивото от доста време е притеснително ниско. Днес май падна под критичния минимум, ще видим.
Вие си празнувайте тука.
До скоро, надявам се.

Добре дошъл в клуба!  *girl*

Доколкото си спомням ти беше от "тигрите", дет' подкрепяха безрезервно Барби-тУ в полемиката комп. спец.

И аз тогава казах, че когато някой покрие цяла област с и-нет ( демек към 100 хил. абоната ), оптичния пръстен минава точно оттук, подготви лапета и човешки ресурс, който печели медали по Световни състезания - да дойде и да ми говори за т.нар., "академичен" интернет.

Демек, махнах се от бранша, когато ВУЗ-овете взеха да бълват "специалисти". Демек имам една камара мои кадри, дет' блъскат из Софето за международни фирми или т.нар. АйТи сектор, дет' аутсорсинг-а бил идеалния кредито-получател.   

П.П. Коганев, братле - нямам грам жал към тИбя, бебе сладко! Нали се кефи, когато Барби ме размазваше? Понеже грухал бачкер в баМка и те решили да сменят софт-а, па той малко разбирал и от мрежи и той па взел, че прочел упътването какво да прави. Тия "упътвания" ги пишеха такива кат' мИня ( за протокола ).

Заслужи си го и Господ винаги го праща като ресто.

П.П.П. Бъди жив и здрав - аз също мисля, че си полезен участник. Мъдър мъж, а такива са рядкост вече, но и теб те "финтираха", налЕ - да ставаш "ниска" топка?

 *drink9* *drink10* *drink11* *drink10* *drink9*
« Последна редакция: 24 Юни, 2012, 02:08:52 от marandi »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Какво става сега? Можеш ли да познаеш?
Прочетох 80 % от материала, и никъде не ставаше на въпрос това, което обясни Коганев за ДДС -то, ( защото твоето обяснение го няма, то е за цигу-мигу, т...и ми го...) Става дума за доста методи за измерване на ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА НА ТРУДА,между които стойностния метод е най-неточния. Но ти като експерт, сега ще ни обясниш с твои думи, защото повечето тук сме цигу-мигу. Хайде, без повече линкове. Както знаеш, нивото е доста ниско, нуждаем се от прости думи...

Демек, Мадам си 'ноу в час - па не знаеш как се осчетоводяват фактури по Света ( в частност ДДС ) - така ли да го разбирам?

Бе, някой ден кат' решиш, че не си толкова "велика" се обади да ти кажем, че докато откриеш "топлата" вода и току виж си се пенсионирала.

П.П. Закачам се приятелски, че ми стана гадно за отношението ти към Коганев. Той не го заслужава!

Поздрави!  *flower1*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Маранди, глупости са това! Извиних се на Коганев, и продължавам да се извинявам. Защото е умен, но си е с тежък, доста тежък характер, но пък е мъжкар.  ( не завиждам на жена му и децата му , но знам, че няма да ги остави незащитени на улицата )

Като не си съгласен с някоя теза, не е необходимо да квалифицираш опонента си, без въобще да си разбрал неговата теза. От всички нетни непреки данъци ДДС-то е около 50 % от приходите в държавния бюджет.
Делът на ДДС в бюджета на България е 60% ( доста засилен дял), останалото са акцизи 30% и забележете - 10 % социални осигуровки. Тезата на Коганев, че ДДС е агрегат, от който се вадят стойностите, е абсолютно грешна.
Към онзи момент, бях прочела само реферата. Но ми се струваше невъзможно, затова зададох въпрос, на който ми бе отговорено, че съм ненаясно, че падам от Марс и пр. Истината е, че за измерване на производителността се вземат данните за аграрния сектор, за индустрията и сектора на услугите. Няма го сектора на търговията, за който аз дадох пример.

« Последна редакция: 24 Юни, 2012, 09:30:41 от global »

Winnetou

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 27
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +4
    • Профил
Где е Караджата? Хайде, Винету! Олд Шетърхенд те призовава: Действай! ( Че стана време за лягане) :)

Какъв Караджа, какъв Олд Шетърхенд??

Изтърси фундаментални неточности за ДДС - получи обяснение.
Искаше описание как се измерва продуктивност - получи линк със що-годе кратко и стегнато обяснение.

Каква точно теза се опитваш да ми пришиеш за да знам да я защитавам? Че ДДС не е показател за добавената стойност и че тя от своя страна не е показател за продуктивността?