Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1214761 пъти)

koganev

  • Гост
Мераци... оплождания... моми... дебютантки... Ей, гражданино, вие какво имате предвид?!

Думата "допусната" е неподходяща, когато става въпрос за учредителка на ЕС.
Идеята за ЕС е чрез търговско сътрудничество, първо в областта на стоманата и рудите, а после в атомната енергетика и чак след това в другите индустрии, да се създаде един съюз, гарантиращ МИР в Европа. ЕС е мирен съюз. Не е  съюз на високата производителност, нито е съюз на древните демокрации - това е опит да се спре враждата м/у Франция и Германия, особено в богатите на руди райони. Икономическото сътрудничество ВПОСЛЕДСТВИЕ е довело до социалните придобивки, които сега Европа се чуди как да плати...

Пазарите не съществуват сами по себе си. Създават се чрез продуктите, които някой иноватор-мечтател рискувайки бащината рента е построил за своя сметка. Много продукти не виждат пазара си, други създават мегапазари - но реакцията на пазара е винаги еталонна, тоест тя е сравнителна по отношение на водещите в дадения пазарен сегмент. Отначало това са първите, но постепенно еталонът се измества към най-качествените. А как така германските (в частност, иначе доста народи имат еталони в най-различни индустрии) сложни машини се оказаха еталон - това е изключително лесно да се разбере, но е и доста обидно за някои патриотарски настроени анализатори.

Но създаването на еталони не трябваше да доведе до затлъстяване... Това се случи на германците - затлъстяване.

Когато човек е гладен и това го прави слаб, той не може да работи добре. Губи работата си и става още по-гладен и още по-слаб... Разболява се, умира. Да речем, че дадем на гладния храна назаем. Той ще укрепне, ще заработи по-добре, ще се издигне в работата си, ще успее да върне заема и да натрупа малко запаси - тлъстинки тук-там...
Когато човек затлъстее прекалено, той също губи работоспособността си. Но на затлъстелия няма как да се помогне, ако той самият не реши да мине на режим, при който да се освободи от прекалените запаси.
Това се случи на Германия. Умираща от глад, прие помощта, стабилизира се, заработи яко, създаде резерви.... и затлъстя.

Сега затлъстяла Германия няма как да се излекува с още мазнини.


nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Мераци... оплождания... моми... дебютантки... Ей, гражданино, вие какво имате предвид?!
Повествувателствам, но гледам да не е суховато, а да сложа и щипка артистичност  ;)
Доста съм изненадан, че точно ти не сиго разбрал.

Цитат
Думата "допусната" е неподходяща, когато става въпрос за учредителка на ЕС.
Идеята за ЕС е чрез търговско сътрудничество, първо в областта на стоманата и рудите, а после в атомната енергетика и чак след това в другите индустрии, да се създаде един съюз, гарантиращ МИР в Европа. ЕС е мирен съюз. Не е  съюз на високата производителност, нито е съюз на древните демокрации - това е опит да се спре враждата м/у Франция и Германия, особено в богатите на руди райони. Икономическото сътрудничество ВПОСЛЕДСТВИЕ е довело до социалните придобивки, които сега Европа се чуди как да плати...
Думата "допусната" беше просто една от използваните думи. По мой субективен начин опитвам да сложа акцент на един предимно политически акт, който стои в началото на процес, който се оказва със сериозни икономически "последици". За да не стане грешка, нека отново да подчертая, че става дума за Европа непосредствено след войната. Нещо не мога да схвана защо тук  намеси ЕС. ЕС е далечно бъдеще.


Цитат
Пазарите не съществуват сами по себе си. Създават се чрез продуктите, които някой иноватор-мечтател рискувайки бащината рента е построил за своя сметка. Много продукти не виждат пазара си, други създават мегапазари - но реакцията на пазара е винаги еталонна, тоест тя е сравнителна по отношение на водещите в дадения пазарен сегмент. Отначало това са първите, но постепенно еталонът се измества към най-качествените. А как така германските (в частност, иначе доста народи имат еталони в най-различни индустрии) сложни машини се оказаха еталон - това е изключително лесно да се разбере, но е и доста обидно за някои патриотарски настроени анализатори.
Та да се върнем към дебютантките  :)

Цитат
Но създаването на еталони не трябваше да доведе до затлъстяване... Това се случи на германците - затлъстяване.

Когато човек е гладен и това го прави слаб, той не може да работи добре. Губи работата си и става още по-гладен и още по-слаб... Разболява се, умира. Да речем, че дадем на гладния храна назаем. Той ще укрепне, ще заработи по-добре, ще се издигне в работата си, ще успее да върне заема и да натрупа малко запаси - тлъстинки тук-там...
Когато човек затлъстее прекалено, той също губи работоспособността си. Но на затлъстелия няма как да се помогне, ако той самият не реши да мине на режим, при който да се освободи от прекалените запаси.
Това се случи на Германия. Умираща от глад, прие помощта, стабилизира се, заработи яко, създаде резерви.... и затлъстя.

Сега затлъстяла Германия няма как да се излекува с още мазнини.
В това има много истина. От друга страна не виждам някаква драма.  Не съм разсъждавал за бъдещата съдба на Германия. Колко пъти в историята, разни заредени със социална енергия плюс други съставки  народи и общности са изграждали  световни империи, които са съществували столетия, пък основоположниците има  са били убедени, че това е "завинаги или поне за 1000 години" и накрая всичко е ставало на прах.
По-скоро става въпрос за това, защо тя успя в някакъв ограничен отрязък от време. "Виновна" ли е за своя успех и "виновна"  и причинителка ли е на неуспеха на някои други.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Не остана още много от разказа ми. Ако не се наложи пак да прекъсвам, днес ще е приключен.

Без оглед на решаваните от тогавашните политици задачи, след 1948 г. в Германия се слага на чалото на един икономически процес (може би дори по-общо да се каже социален процес), който извежда страната до благоденствие.

Има и още едно важно обстоятелство.  Ефективни са големите проекти.  Е, като се опитваш да го кажеш кратко, винаги рискуваш да изтърсиш някоя голяма глупост, особено пък ако насреща няма добронамерени и толерантни към чуждата глупост хора.
Всъщност по-правилното твърдение б ибило, че в един голям проект  има заложен по принцип по-голям потенциал за реализиране на ефективност, в сравнение с един малък проект.  Последното твърдение също е условно. Има някакви естествени граници, от които нататък размерът става пречка.
Това е теория, истинската ми теза е, че големите проекти (разбирай ефективните проекти) са  за ГОЛЕМИТЕ СУБЕКТИ.
Ние не може да се сърдим на германците, че те са най-голямата европейска популация (руснаците са особен случай и не ги слагам нарочно в сметките) и по тази причина може да се говори и за специфични природни дадености, които обуславят ефективност.
И тук иде естественият въпрос ? Когато германецът работи: много, резултатно, ефективно - за кого го правят ?!
За Христос и Иван, а може би за Ханс. Нека всеки да си избере правилен отговор. Моят го знаете.

Германците били най-големи и трябвало  да дават. Това пък откъде се взе. Нали не сте забравили, че имаше една такава "велика сила", коят о нещо уж "даваше", ама те не можеха да не "дават" по простата причина, че дойдоха и наредиха да се прекрои живота по техните разбирания и трябваше да се мисли и харесва  според техните представи.
"Дават" тези, които се готвят да вземат нещо повече от теб. Освен в рамките на семейството, не вярвам много в даването. 

Има и един особен аспект на нещата, който се изведе на преден план сега при кризата. Някои икономисти казват, че случващото се сега е специфична ирония и готвен от "съдбата" специфичен реваш и че това, което развитите страни са "ограбилли" от слаборазвитите под формата на евтини суровини и други, сега ще се наложи да върнат по специфичен начин. Вплетено беше в едни инфлационни очаквания плюс очертаващото се драстично увеличение на цените на суровини и материали.  Въпросът е полемичен и вижданията крайно различаващи се. Сега, когато петролът пада, тази теория не върви, но тези неща трябва да се гледат и оценяват винаги и в исторически план. По-верният поглед е от дистанция на времето.

Гладът и нищетата водят след себе си маса уродливи неща,  но понякога става така, че успехът води след себе си още по-уродливи явления. Който се е занимавал с предприемачество в настоящето у нас , може и да разбере, какво казвам. Не, че е важно.
В по-съвременни времена с какви пари се "облагородяваха" Северна Гърция, пък и разни други дестинации. Предимно с германски.
Когато трябваше да накажат лошия Саддам при първата война в Залива, така се извъртяха нещата, че "победата" беше платена в не-малка степен с парите на  германците. И тогава никой не разбра, защо победата не беше консумирана докрай. Врътнаха ги по всички правила на пазарното изкуство. И когато стана ясно, че германците хич не са доволни да играят ролята на глупака на масата, който плаща сметката, а другите отмъкват готините гаджета, то изведнъж се засвири на друга струна "атлантическа солидарност" и други ала-бала. Оказа се натиск върху германиците, а те от своя страна трябваше да мачкат конституционните си съдии, които да препрочетат отново германската конституция така, че вече да не епречка за германските войници да се бият навън. Вие нали знаете, че сега в Афганистан война няма, там има хуманитарни мисии.
Нали Франция си има атомно оръжие и няма необходимост да се вземат мерки да не стане нещо.
 
Всякакви видове нови "демократичти" режими, нежни и обагрени в ярки цветове "революции", кой ги плаща.  Извинявайте, грешка, всъщност става дума за едни дребни парички, за да може да се купи копирна техника за пропогандни материали.
За всичко плащат германците.

И накрая - говорят, че финансовата система на ЕС била скроена  в интерес на германците.  И това, забележете, се казва по начин, по който едва ли не излиза, че на някакви интервали от време и изцяло по техен избор германците бъркат в общата каса и зад гърбовете на ортаците си гепят мангизи. Бати брътвежите.
Тук се сещам за това, че когато в инвестора се коментираше борда в Бг. един от колегите (често говори странности, но понякога невероятно нацелна нещата) при коментиране на връзване лева с марката каза нещо от рода : Стана това, че ни разиграха едно перфектно театро и първо накараха хората до усетят страшната бедност (курс 1 Дм = прим . 2000 лв.) и след това да се чувстват едва ли не благодарни и "спасени", когато  вързаха курса 1 Дм = 1000 лв., а тъжната истина е, че и при 1=1000 левът беше драстично подценен и на едни хора им се даваше възможност зорлем да станат много богати. Но имаше една подробност - трябваше да се бачка,  да се търсят ниши, да се изнася. Те обаче решиха, че това е прекалено досадно и вместо туй решиха да продължат, както го могат най-добре: да крадат.  После пак ще са виновни германците.
В Гърция имената на фамилийте, които отмъкнаха богатствата, всички ги знаят, но сега Попандреев и германците са им виновни. Е, има ги и Сименс, нищо не може да се каже. Тия момчета къде ли са учили иширети и табиети ?!
А истината е, че още преди еврото, всички играеха хитри игрички и се опитвах да се вържат при курсове, които са им изгодни, а германците се правеха на "не в час".  Обаче мина време и нещата лъснаха.
Какво лъсна ?! Лъсна това, че германският труд е по-производителен и стоките им са по-конкурентоспособни.
На единица труд имаш повече продажби, оттам се генерират повече приходи, повече печалби, повече данъци, обществото може да си решава задачите от всякакъв вид.
Другите (от отбора на Шаро) гледат в паничката на германците и викат: Ау, много хубаво! И ние искаме така. Да, ама пари няма!
Пари няма, "народът"  иска и чака и на политиците колко им трябва за да решат този проблем! Почват да засмукват дълг за да посрещнат очакванията на избирателите си и малко по малко се оказва, че гръцкото, италински и испанско евро са "надценени" 20 %, нали си спомняте, че имаше една такава статия.
Да знаете, че за всичко това германците са виновни, ма друг път!
Айде стига, отървахте се от мене ! :)



BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Ех Начев, опасен си...  :D Отдалече започна, серия след серия и накрая направо си ги каза нещата както са си.  :D Ама така е доста по-обосновано (за който може да свърже серията от постове). Едно е какво ни се иска, друго е реалността, ама каквото ни се иска си го виждаме само ние, а пък реалността отвсякъде се вижда.
I say what I do and do what I say.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Отдалече започна, серия след серия и накрая направо си ги каза нещата както са си.  :D Ама така е доста по-обосновано (за който може да свърже серията от постове). Едно е какво ни се иска, друго е реалността, ама каквото ни се иска си го виждаме само ние, а пък реалността отвсякъде се вижда.
БулКане, благодаря за приказката. Добре е, че ме разбираш !  Въобще не е задължително някой да е съгласен с мене, но е важно все пак да знам, че е прочетено и е направен опит да се разбере гледната ми точка.
Имам подозрения, че подобни дълги постове раждат досада и може и да се прескачат. Няма нищо лошо в това и на мене ми се случва.

Като гледам какво става "на пазаря" и как буквално няма верен ход, обръщат ми се вътрешностите.
И по някакъв особен начин  се спасявам от сегашните проблеми, "потъвам на друго място", та не не ми беше чак толкова трудно да си събера мислите и направя кройката на това изложение. Можеше да стане много по-редактирано и атрактивно, ама нейсе !

На Горо тезите са много по-красиво оформени и въобще не ги подценявам.


BulCan

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 907
  • Карма: +59/-19
  • Респект: +82
    • Профил
Отдалече започна, серия след серия и накрая направо си ги каза нещата както са си.  :D Ама така е доста по-обосновано (за който може да свърже серията от постове). Едно е какво ни се иска, друго е реалността, ама каквото ни се иска си го виждаме само ние, а пък реалността отвсякъде се вижда.
БулКане, благодаря за приказката. Добре е, че ме разбираш !  Въобще не е задължително някой да е съгласен с мене, но е важно все пак да знам, че е прочетено и е направен опит да се разбере гледната ми точка.
Имам подозрения, че подобни дълги постове раждат досада и може и да се прескачат. Няма нищо лошо в това и на мене ми се случва.

Като гледам какво става "на пазаря" и как буквално няма верен ход, обръщат ми се вътрешностите.
И по някакъв особен начин  се спасявам от сегашните проблеми, "потъвам на друго място", та не не ми беше чак толкова трудно да си събера мислите и направя кройката на това изложение. Можеше да стане много по-редактирано и атрактивно, ама нейсе !

На Горо тезите са много по-красиво оформени и въобще не ги подценявам.

Абе сигурен съм, че се четат (за мен поне е удоволствие). Това, че не коментирам след всеки пост не означава, че не ги чета внимателно. Ти си основен "донор" за всеки форум (нещо като Германия)  :D Горо, също много ми е кеф да го чета, независимо от факта, че не съм съгласен с някои от позициите му (меко казано), но аз лично винаги гледам да се поуча от хората, които пишат/казват неща, с които не съм съгласен, стига да са на ниво. Горо определено е.
I say what I do and do what I say.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Приказката върви добре, дано така и продължава !
Мястото е друго, но матРЯла  :)  (приказка ала бате ББ) си е същият!
А дано пък !

goro

  • Гост
Начев.
Бих завършил твоя дълъг пост така:
"Германия за нас е като слънцето и въздуха за всяко живо същество!"  :)
Познато ти е предполагам!

Допускам обаче, че той е повече интелектуалната гаргара в полза на спора сам по себе си отколкото по неговото същество. Иначе едва ли би бил толкова лесен за оборване. Само един пример:
Цитат
Начев:
Германците били най-големи и трябвало  да дават. Това пък откъде се взе. Нали не сте забравили, че имаше една такава "велика сила", коят о нещо уж "даваше", ама те не можеха да не "дават" по простата причина, че дойдоха и наредиха да се прекрои живота по техните разбирания и трябваше да се мисли и харесва  според техните представи.
"Дават" тези, които се готвят да вземат нещо повече от теб. Освен в рамките на семейството, не вярвам много в даването.
Нали  това казвам и аз! Освен, че не е необходимо да "дават", никога нищо не са давали. В смисъла на тяхното "дават", "дават" и лихварите! Лихварството обаче е сложен занаят - тънкостите му са развивани хилядолетия преди появата на варварите на сцената на цивилизована Европа! И варварина-лихварин, често става жертва на собствената си лакомия - набълбуква се до ушите с американски дългови книжа! (Асен пообърка примера си в другата тема - вместо стройната меркел използва барбарон) И понеже, няма как да размаха пръст срещу Обама е отворил толкова голяма уста срещу Гърция, че да видиш варварското му неумение да си мие зъбите днес е по-лесно отколокото да го помиришеш.

Номерът веднъж вече е пробван. С евреите. Не мина. С гърците пък, няма никакъв шанс!
(За незадълбочаващите се да поясня горното: Евреите бяха мошеници, а после и непълноценна раса, гърците пък са мошеници и мързеливци - до там му стига ума на нашия варварин в обосновката и оправданието за слагането на ботушите. Забравя обаче, че и двата народа са много стари - на езика на едните е написан Стария, а на другите - Новия завет)

п.п.
една перифраза от библията, защото не си спомням точния израз.
"Ако си взел в залог дрехата на бедняка, вечерта да му я дадеш, защото той няма с какво друго да прекара студената нощ."
За цивилизацията става въпрос - не за неолайняризма.

п.п.
Когато кацам в Атина се изпълвам с приятни чуства. Най-силно е  чуството на свобода и човечност! Може би заради светлината или за това, което един френски професор (Франсоа Шаму) беше нарекъл "Изкуство по мярката на човека". Това съвсем не опровергава твърдението, че Париж (на светлината) е първо проектиран и после построен, а Атина първо построена и после проектирана. :). И двете столици обаче, дори когато са повеждали войни, са преди всичко извор на цивилизация. Други - на подражателство и варварство.

imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Нещо гъркофил падаш, ама с дарба. Поздравления.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
"Германия за нас е като слънцето и въздуха за всяко живо същество!"  :)
Горо, аз хич и не очаквам "да се дадеш"!  В името на баланса и здравословното съотношение, трябва да има условия да се чуят аргументи "Про", както и  аргументи "Контра".
Особено на старото място мотивите ти бяха така сериозно подплатени, гарнирани с исторически и други препратки и много силно въздействащо оформени, така че се стигаше до едно специфично превъзходство на тезата ти. Това не беше здраво категорично и ми се искаше да направя нещо за да се погледне на нещата и от малко по-различен ъгъл.

Отстъпване от позиции би било нещо естествено, защитата на позиции докрай също би било нещо естествено.
Новото място за раздумка в този форум, освен всичко друго, наля в нас форумците и ново човешко съдържание  ;), претвори ни в ново човешко качество и вече са забравени обидните думи, квалификации или всякакво друго негативно отношение и  така може да говорим още дълго. За мен не е проблем.
Горното (цитатът) обаче не е много подходящ. Естествено, че всеки от по-старото поколение знае за какво иде реч. При мен случаят е доста по-различен. Не съм глух и сляп за някакви особености на германците, които дори и на мен не ми понесоха особено и се оказа, че не мога да живея достатъчно дълго там.  Пък и на връх цялото им имане и възможности, хората там не са по-щастливи от нас и въобще емоционалният им статус няма особено високи стойности.   


Цитат
Допускам обаче, че той е повече интелектуалната гаргара в полза на спора сам по себе си отколкото по неговото същество.
Открито признавам, че това ми харесва повече. Пък и аз не съм ти опонент в истинския смисъл на думата. Признах в началото, че Гърция за мене е непозната страна. 

Цитат
Нали  това казвам и аз! Освен, че не е необходимо да "дават", никога нищо не са давали. В смисъла на тяхното "дават", "дават" и лихварите! Лихварството обаче е сложен занаят - тънкостите му са развивани хилядолетия преди появата на варварите на сцената на цивилизована Европа! И варварина-лихварин, често става жертва на собствената си лакомия - набълбуква се до ушите с американски дългови книжа!
Давали са, дават и ще продължават. Ще се променят условията. За мен и за тебе, респ. Бг и Гърция ще знате по-зле.
Важното е, че е имало какво да дават. Може и да е имало минати, светът стана сложен, какво да се прави. Те утре пак ще имат и ще знаят при необходимост да си направят още по-добре сметката. Има една приказка, която символично се приписва на нямащия, който злорадо казал по повод на загубата на богатия: Имал пари, дал ! Да не отиваме до там.

Цитат
Номерът веднъж вече е пробван. С евреите. Не мина. С гърците пък, няма никакъв шанс!
(За незадълбочаващите се да поясня горното: Евреите бяха мошеници, а после и непълноценна раса, гърците пък са мошеници и мързеливци - до там му стига ума на нашия варварин в обосновката и оправданието за слагането на ботушите. Забравя обаче, че и двата народа са много стари - на езика на едните е написан Стария, а на другите - Новия завет)
Твърде силна приказка. Не е подходяща за това ново място, което е територия на свободата. Прочети по-горе, написал съм дословно, кой кара буквално германците "да обуят ботуши".

Цитат
п.п.
една перифраза от библията, защото не си спомням точния израз.
"Ако си взел в залог дрехата на бедняка, вечерта да му я дадеш, защото той няма с какво друго да прекара студената нощ."
За цивилизацията става въпрос - не за неолайняризма.
Харесвам това.

Цитат
п.п.
Когато кацам в Атина се изпълвам с приятни чуства. Най-силно е  чуството на свобода и човечност! Може би заради светлината или за това, което един френски професор (Франсоа Шаму) беше нарекъл "Изкуство по мярката на човека". Това съвсем не опровергава твърдението, че Париж (на светлината) е първо проектиран и после построен, а Атина първо построена и после проектирана. :). И двете столици обаче, дори когато са повеждали войни, са преди всичко извор на цивилизация. Други - на подражателство и варварство.
Все още не мога да схвана тезата ти за германското варварство. Още повече, че тук го противопоставяш на гръцко/френската културност.  Обясних по-горе, че Франция е наследник на Западно Франкската Империя (с преобладавощо келско(галски) генетичен фон) и пример за централизираност, а Германия е наследник на Източно Франкската Империя и пример за липса на централизираност чак до  Бисмарк. Цивилизацията за теб централизираност ли значи. Друга съществена социална  и историческа отлика ми е трудно да видя.
Ако цивилизация значи културност, но забележи, че под културност аз разбирам понятието в най-широк смисъл (вкл. и материална и социална култура), то би трябвало Германия след войната да е или най- или поне една от най-културните страни.

Давай следваща серия  за варваризма  :)

koganev

  • Гост
По отношение на връщането назад през годините един приятел казва "най ме е страх да не стигна дотам, че да разказвам как и аз съм имал навремето...".

Преразказите за древни цивилицзации ще се обоготят съществено, ако се намеси някой етиопец.
Етиопия.... ееееех каква древна култура, какви древни незнамсикво.... ееееех....

А древните уабери от пустинята гоби? А?


Георги Димитров и той заложи на варварското у германците, а ей я тя каква стана...



nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
По отношение на връщането назад през годините един приятел казва "най ме е страх да не стигна дотам, че да разказвам как и аз съм имал навремето...".
С пълно основание го е казал човекът. Стигне ли се до там, замирисва на тъжен епилог или поне заместваща терапия.
Да не дава Господ !

Цитат
Преразказите за древни цивилицзации ще се обоготят съществено, ако се намеси някой етиопец.
Етиопия.... ееееех каква древна култура, какви древни незнамсикво.... ееееех....
Има една теория, че (вероятно) някъде на територията на сегашна Етиопия при  драматични събития и в тежки среда преди около 130 000 г. са успели да се спасят от смърт една малка група индивиди (от вида хомо сапиенс) и най-вероятно сред тях е имало едва един или няколко женски индивида. Имаше един такъв елемент в теорията за Първата майка Ева, от която всички сме произлезли.  После са успели да преплуват някак до други острови (нивото на световния океан тогава е било доста по-високо).

Съвременни генетици са правили изследвания и имат теза, че разликите от ескимосите до пигмеите са такива, че само една подобна теория за общ прародител може да обясни находките.
Разбирам опитите да се делят хората, да се търсят разлики и да се поставят граници, но може и всичко това да е много неподходящо.

Не съм сигурен, дали съм привърженик на тази теория.

Цитат
А древните уабери от пустинята гоби? А?
Тези не ги знам.


Цитат
Георги Димитров и той заложи на варварското у германците, а ей я тя каква стана...
Анджък, ама се опитва мен да ме поднася за слънцето и въздуха за живите същества. :)

bludniqt sin

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 43
  • Карма: +30/-11
  • Респект: +24
    • Профил
Оценявам страста с която Жоро брани гърците но искренно се надявам че, говорейки за варварство и подражателство няма в предвид германците. Като за начало, по повод протестите в Гърция ще цитирам един германец : "Във всяко човешко същество има стремеж към свобода, който не спира, докато свободата не е постигната, и това е процес усилващ се с времето." (Фридрих Шилер)  Тезата че, германците са варвари е абсолютно несъстоятелна и ако се наложи ще ги защитавам и с тежката артилерия - Кузански, Лайбниц, Лист и още от Шилер. Като у всеки народ, така и у германците си има кухи кратуни, нормално е! (много е трудно да са всички умни и красиви като нас) Нито гърците са всичките малака, нито немците са се фашисти. Ето, аз миналата седмица бях по гръцко и противно на общото мнение за грозните и дебели гъркини, видях два-три страшни изтребителя. Понеже ползвахме ферибот и единия МиГ 29 се беше разположил до кафето, аз изпих...3-4 кафета и едно фрапе. Накрая жена ми каза че, ако само още нещо ми се допие или дояде, така ще ме бомбардира че, после няма да вдигам самолета поне една година! Та мисълта ми е - не слагайте всички под общ знаменател. 8)

Boby

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 113
  • Карма: +4/-0
  • Респект: +5
    • Профил

goro

  • Гост
Начев, на мен не ми е известно в историята на междударжавните отношения по-голяма страна да даде нещо на по-малка. Особено пък от чисто благородство. Ако Германия е направила нещо подобно трябва да е пример за подражание!

Начев,
лесно ми е да обясня, че Етиопия не е в Европа, а икономика (οικονομία) е гръцка дума. По-трудно ми е да обясня какво означава това.
А и казано честно, ми доскуча, макар че наистина се канех да пиша един по-дълъг трактат за варварството и цивилизацията и нейните граници - в стария форум вече споменах, че според мен, за европейската цивилизация можем да говорим само в границите на старата ПАКС РОМАНА  и защо немците остават извън нея. Пак в стария форум, ти спомена, как баварците обвинявали германците за своите нещастия, пък аз обещах да ти разказвам за града на монасите (Мюнхен - на гръцки Μόναχο).

Няколко параграфа набързо и ако допусна фактологични грешки, моля да бъда простен - няма да са умишлени, а дан на годините.
Карл Велики, съзнавайки, че е коронясан незаконно за император на измислената "свещена римска империя" е бил достатъчно умен и прозорлив за да се подписва до края на живота си като "управител на западните римски провинции". Може би респекта който му внушил Юстиниановия храм в Равена ("Сан Витале") и резултата от грубото подражателство при строителството на неговия параклис в Аахен са му дали ясна представа за неговата "империя". Във всеки случай, макар и неграмотен е бил велик мъж. (Когата Господ реши да налее на някого с кофата, той може да е и неграмотен, може и като З. Стоянов да се научи да пише след 20тата си година. Но университетските титли са винаги под равнището му.)
Наследниците на Карли Велики наследидили западните части на "държавата" му - части със смесено население и стара култура. Владетелите на франция носели предимно титлата "крал" - би било смешно да се титулуват "императори" пред едно население което знаело разликата.
"Свещената немска... пардон - римска империя" - хилядолетния райх продължил на изток. Там от Отон Велики все императори се титулуват, нищо че реално в повечето от случаите нямали повече власт от на "сеньори" на няколко разбойнически немски феода. В царството на слепите едноокия е цар.

В старите граници на ПАКС РОМАНА имаме Ренесанс, реално разцъфтял след емиграцията на византийски учени спасяващи се от турското нашествие и впоследствие Просвещение - последното достигнало и до владетелите на дребните немски княжества или бившата източна франкска държава.
Забележи разликата в термините Ренесанс=Възраждане и Просвещение! Едните първо си припомнили добре забравеното старо - другите започнали да се учат - просвещават.
В старите граници на ПАКС РОМАНА Лоренцо Вала, доказал че "Константиновия дар" е късен папски фалшификат, но това не попречило на династията на Хабсбургите да се наричат императори! Просветителството рядко може да се противопостави на диващината!

Италия, Франция, Испания... са страни в които старото население до голяма степен се е запазило - къде повече, къде по-малко. Най-"чисти" са немците в днешна Германия (по-малко чисти в Бавария и пограничните области - от там и взаимната антипатия баварци-германци).
Проблема идва от там, че обединението на днешна Германия не е по образец на баварците (сред тяхния генетичен материал мисля, че имаше и прабългарски), а на прусаците и на оня дивак дето нарича българите "конекрадците оттатък Дунава"!
Прусашката арогантност доминира в немската политика оттогава насетне.
Ако гърците са родили Александър Велики, французите Наполеон, немците родиха Хитлер!
Варварство и арогантност се срещат във всички народи. Но...
Единствената държава в Европа от новото време в която арогантността и варварството са достигнали ранга на държавна политика е Германия!
Сигурен съм, че много съфорумци ще възнегодуват, особено тези дето си въобразяват, че това е вече минало и че мерцедес и бмв са синоними на цивилизация.
Ама не са!
Ще припомня, че реално немския възход започва след края на епохата Laissez-faire и паниката от 1873 година и оттогава два пъти се налага да бъдат здраво пердашени!
(Епохата на Laissez-faire и паниката от 1873 година сигурно трябва да си припомнят и неолайнярите във връзка с днешната криза!)
150 години са изключително кратък период в човешката история (за да поставят основите на европейската цивилизация на гърците им трябвали около 1000 - грубо от троянската война до златния век на Перикъл и толкова са били доминиращи в своя район и средиземноморието до Перикъл, а според някои далеч повече).


Българо-немската любов!
Доколкото гърците успяват да се освободят преди обединението на немците те въстановяват и  създават съответните културни и политически връзки с държавите-роднини - съответно през световните войни са в европейския лагер.
Доколкото българите се освобождават след обединението на немците и европа и светът са отдавна поделени те стават съюзници на онези, които мечтаят за ново преразпределение на света и ги наричат конекрадци. Цивилизационно обаче принадлежат на европа!


Няма да се спирам на расовите теории. Аз все пак съм расист, а тук повечето не са.
Ще припомня само един любопитен факт, който се среща навсякъде където една по-ниска (в смисъл на исторически етап) култура се сблъска с по-висока и не успее изцяло да се адаптира.
Почти навсякъде, където белия човек се среща с аборигените местната култура се разлага и умира - аборигени, индианци и пр... се превръщат в алкохолици... (След историята за аварите Крум Страшни наредил изкореняване на лозята :) )
Приблизително по процента на алкохолиците, може да се изведе степента на цивилизованост и адаптация!
В Гърция се пие, но алкохолизма е непознато явление!