Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1209913 пъти)

gekko

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 39
  • Карма: +13/-11
  • Респект: +3
    • Профил
SPIEGEL: Wir verkaufen nichts!

Гърците така и не разбраха, че трябва да продават неефективните държавни предприятия и да правят реформи. От поетите ангажименти за 4 години да съберат от приватизация 50 милиарда евро досега имат под два милиарда.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Аз да си призная,  струвах сеир. :-[ Неприятно е, ама смятам, че признат грях е половин грях.
 Истината е, че повечето участници в дискусията си изпускат нервите. Включително и ти, Горо. Някак си мъжката аудитория смята, че показва мъжественост, като реагира твърде необуздано. ( е, има и изключения).  Грубата реакция предизвиква същата...Не изключвам и себе си от това число, но ... е ясно какво искам да кажа. Не ми се обяснява...

Та в този смисъл, смятам, че макар темата да бъка от досадни повторения, няма смисъл да се закрива. Защото всеки нов ден създава нови предизвикателства и те се нуждаят от обществен ( форумен) коментар. Не на всеки му се коментира, особено когато при предишни опити да  ти се е изливала „кофата с лайната”.
Значи, ако сега седна да апелирам към толерантност, ще знам ,че това е безсмислено.
Затова, предлагам нещата да са си такива. Ако всеки от нас има какво да каже, да си го каже. Макар, че си съществува риска да си облян,при това съвсем непредизвикано, от кафява миризлива течност.

А иначе, в Дъра-бъра, може да създадеш темата, ама какво ще се пише в нея? На мен, акълът ми не стига. Но започни, пък ще видим!

Лично аз се нуждая от различен поглед върху едно и също събитие. Някой път се вбесявам. Защото, въпреки анонимността, човек се отъждествява със своя ник-нейм, и приема неанонимно нещата.
Но, бързо ми минава. Защото различната гледна точка ми е необходима. Мисля, че това не е само мое мнение. Ама, дори да е само мое, го заявявам най-добросърдечно ( макар, че Добросърдечността  ми е чужда :P
 *drinks*)


Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Все пак, не ми се отказва от Форума докато е жив и доколко е жив и въпреки Додовата модерация, докато е Додо.
Може би е права Муза за социалната същност (социално=обществено) на подобни виртуални общности в днешно време и нашите лични нужди от общуване.
Макар, че "телефонната любов" не ми е по вкуса си мисля да си отворя нова тема в Дъра-Бъра и да пиша веднъж седмично, ако намеря за какво да пиша.
Умувам върху заглавието.
Започнах от:
Огнената жена, Дълбоката вода и любовта.
И съм на път да стигна до:
Огнената вода и любовта

 *drinks*


 :D
Жоро,
Пред голяма дилема си изправен  :D - Глобалчето + аз, или Регатка.  :D
Беше въпрос на време, да се сетиш за третото "артистично име" по твоите критерии.

http://www.fimoti.com/index.php/topic,4.msg38677.html#msg38677

Питаше (се) дали може да се опитомява само един, или повече. Според Екзюпери, няма ограничения, но има две подробности. Едната е, че трябва да си отговорен спрямо опитомените. Втората - че опитомяването носи сълзи.

Не можех да разбера, защо някои хора казват - не искам много приятели, само двама - трима. Отдавах го, че са интровертен тип.
Или са с твърде голям егоцентризъм:

Цитат
Нямам нужда, Нямам нужда от много приятели -
стигат ми двама-трима,
ала само такива, които в сърцата си
рани от моите болки да имат
.


Миналата есен срещнах отново една дама, на вече почтена възраст. Непроменена, от както се помня - със същото излъчване, същото свежо чувство за хумор. Човек на изкуството - музикант. Точно тя, ми казва в един момент - знаеш ли, аз вече нямам нужда от много приятели, само двама-трима. Погледнах я неразбиращо. Тя продължи - аз нямам вече онази вътрешна енергия за повече, защото, аз споделям, аз изживявам неволите, тъгите им и това ме натоварва повече, отколкото мога да понеса. Затова...
Обратното на текста.

С много думи обяснявах, защо песента на Георги Христов, не е моята песен и защо това, всъщност не е приятелство - нито има взаимност (взимане, без даване), нито я има необяснимата магия. Благодарение на теб, си припомних тази част на Малкия Принц. Отговорът е много кратък, и като всяко истинско нещо е по детски прост - отговорност. :)

Цитат
Тайната на лисицата:
"Най-хубавото се вижда само със сърцето. Най-същественото е невидимо за очите. "
...
Това, което виждам, е само обвивка. Най-важното е невидимо.“
....
Онова, което толкова ме вълнува в тоя малък спящ принц, то е неговата вярност към едно цветче, то е образът на розата, която свети в него като пламък на лампа, дори когато той спи…


P.S. Краят на приказката винаги ме е натъжавал. Незнайно защо, от позицията на Екзюпери, а не на Малкия Принц. Може би, затова. :)

Приказката още не е свършила, за да напускаш темата ... :)

И една закачка за всички форумни приятели ... :)

МАЛКА ЗАКАЧКА:)


 *drink9*
« Последна редакция: 26 Юли, 2012, 23:11:31 от Muza »

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Психолозите са въвели един термин "червена" линия. Или това е накратко съотношението между моментните знания и вярата в собствените ни сили докъде биха могли да стигнат.

Основно при този термин е, че тя е с посока "отвътре-навън", т.е. всеки сам си я поставя, а не някой друг ( външен ) източник.

Бих се радвал за Жорката ( когото харесвам - колкото и да е странно ), да не си поставя сам "червената" линия, а когато му е удобно да попрочита малко, да се интересува, да си намери подходящите експерти за областите, които го вълнуват и като цяло да се забавлява с това, което му харесва.

П.П. Ако успее да го направи това. Някой ден ще установи, че да си българин не е обидна дума. Че постиженията на предците ни изпреварват с хилядолетия тия на останалите народи във всеки един аспект на Еволюцията на човешката цивилизация.

Не визирам Гърция, а въобще по принцип в европейски и световен мащаб.

Хубаво е, щом се чувства добре на мястото, на което се намира, но не е нужно от "заслепено" прехласване по чужда "мода" на база хоризонт от няма и 10-20 години. Историята ни е хилядолетна и колкото повече се опитва да ни плюе и да се държи надменно - тя Историята има рядката дарба да го връща в пъти на този, който я преиначава и "криви".

Дано ме е разбрал правилно и му пожелавам много Светлина и без "червени" линии, т.е. вътрешни само-спирачки от типа: "Аз бях дотук, защото вече няма какво да науча от вас" <- примерно.

 *drinks*
« Последна редакция: 27 Юли, 2012, 12:06:56 от marandi »

gekko

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 39
  • Карма: +13/-11
  • Респект: +3
    • Профил
Като стана дума за пропаганда нека да дам един пример от днес:

Гръцко списание обвинява Меркел в геноцид, "Меркел превърнала Гърция в концентрационен лагер",  "Меркел и Шойбле ще бъдат предадени на международен съд"...





Zeitschrift wirft Kanzlerin Völkermord vor

Вчера пък охраненото прасе Венезелос заплашваше, че ако Гърция напуснела Еврозоната, тя щяла да се разпадне.

Venizelos warnt vor Austritt, "Selbstmord für die Eurozone"

Гърцката наглост няма край....

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Като стана дума за пропаганда нека да дам един пример от днес:

Гръцко списание обвинява Меркел в геноцид, "Меркел превърнала Гърция в концентрационен лагер",  "Меркел и Шойбле ще бъдат предадени на международен съд"...





Zeitschrift wirft Kanzlerin Völkermord vor

Вчера пък охраненото прасе Венезелос заплашваше, че ако Гърция напуснела Еврозоната, тя щяла да се разпадне.

Venizelos warnt vor Austritt, "Selbstmord für die Eurozone"

Гърцката наглост няма край....


Еврозоната ще се разпадне, когато Венизелос отслабне  *girl*

nearvana

  • Гост
Euro-Sorgenländer holen auf
http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/studie-zeigt-euro-krisenlaender-werden-wettbewerbsfaehiger-a-847043.html

Die Untersuchung des unabhängigen Forschungsinstituts "The Conference Board" mit Sitz in New York dürfte für Aufsehen sorgen: Vor allem Irland und Spanien sind seit Beginn der Finanzkrise im Jahr 2008 deutlich konkurrenzfähiger geworden....


преди два месеца писах нещо от сорта ...

http://puzzleviews.blogspot.com/2012/06/blog-post.html

Та наистина ли е толкова лоша ситуацията в Европа?

Ето две графики които показват износа и съответно търговския баланс на така наречените ПИГС. От графиките за прегледност е изключена Ирландия щото тя е просто извън скалата - силно конкурентен износ и рязко подобрение на търговския баланс.





Хм, всъщност почти изглежда че експортния им сектор се възстановява и е въпрос на време да се усети и на пазара на труда.
Наистина Испания все пак преживя бум в недвижимите имоти и сега има връщане към реалността като няма как да не отнеме известно време тези 20% заети в сектора да се пренасочат към експортно ориентираните индустрии. Важното обаче е, че са на прав път и малко по-малко икономиката се възстановява.
Дори в Гърция изглежда така макар и баланса да е все още отрицателен, ама те са и тръгнали от най-лошата изходна позиция. Да не забравяме и че най-тъмно става преди да съмне.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

От законите на Мърфи ...
"Една работа, за да се оправи, трябва хубаво да се обърка (влоши)" :)

Стъмнило ли се е както трябва или още има?

Имотите в Гърция поевтиняха между 20 – 50 на сто

 *drink9*





global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
nearvana ,

В линка ти към твоя блог, попаднах на едни изречения, които
предизвикаха вниманието ми. Ще ги цитирам: „Много е важно банковата криза да бъде решена по начин който не стимулира по-нататъшното неефективно разпределение на капитала за да не се попречи на истинския бизнес който е гръбнака на   икономиката на Европа. Това означава че затруднените банки трябва или да се фалират или да се одържавяват като служителите им автоматично получават нормални държавни  заплати.”
Предлагаш два изхода за затруднените банки – фалит или одържавяване. Одържавяването на банките е много отдавнашен метод за спасение на банки във фактическа несъстоятелност. Струва ми се, че предлагаш два коренно – противоположни метода за изхвърляне на токсичните активи, които  ( по мое мнение) не могат да доведат до целта на занятието. Когато Държавата одържавява банка, го прави с цел да не заразява с паника и безпокойство местния национален банков пазар, при това – с нужните свободни капитали, и с добре смазана машина за прибиране вземанията на проблемната банка. Това ще рече, добри синдици (у нас ги наричат квестори, което правят преглед на самото състояние на конкретната банка, набелязват мерките, които могат да се вземат,) при добре смазана правосъдна система, добра законодателна база – за превилегировани кредитори, за защита интересите на другите кредитори, при спазване правата на дебиторите и на самата Държава. Процесът се нарича "особен надзор". ( Като цяло включва ограничаване на активните операции и засилване на пасивните операции. С една дума, засилено прибиране на банковите вземания, включително прихващане на задължения срещу вземания - цесии и други подобни).
Във всички държави от целия свят има подобни мероприятия, които се вземат с цел стабилизация на проблемната банка.(В България особения надзор бе свързан на практика с първата крачка към обявяване на несъстоятелността.) В Чужбина, има предвидени държавни фондове, с които могат да се изкупят акции на проблемни банки, при това след известно време, държавниият дял може да бъде продаден на бившите акционери, след като банката се вдигне на крака.

Виждам и нещо ново в разсъжденията ти. Според теб, в Европа съществува добра икономика, която не е попаднала в добри рамки, или иначе казано – с добре функционираща банкова система. Принципно, не вярвам това да е така. Всъщност, ако приемем, че това е истина, това е нещо принципно ново за всяка една икономика – добро развитие, извън и в противоречие с банковата система. ( която в момента е в дългова криза).

Нещо ми се крие в подробностите...

Ако приемем тезата на Горо за неолиберализма- неолайняризма ( който се е скрил в гори телилейски – обиден и огорчен. Горо появи се! *heart*), за приоритет на банковите сделки, особено при ефективното разпределение на капитала, то тогава тезата, че неолиберализма се развива с пълна сила, пропада. При неолиберализма е важен броя, ефективността и печалбата от финасовите сделки, а не от масовите търговски сделки, на които сме свидетели всеки божи ден. Ти ги наричаш „гръбнака на икономиката”.

Изобщо нещата в моята глава са в пълен хаос.. *sheep* Ако разсъжденията ми не ти харесват, не се трогвай. Защото и аз не знам в каква ситуация е Европа. За България, по-мога да се ориентирам, заради това, че тук нещата са по-първобитни и първосигнални.
« Последна редакция: 31 Юли, 2012, 15:44:59 от global »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

Висока производителност, голямо производство няма как да се случи, без пазари. Няма и как да се запазят същите обеми, при налични, но свити пазари.
Свити пазари, а нараснало производство, дори и ръст в износа?!?
 Как става ... ? Ето как ...

Carmakers stuff German market with self-sales

Значи, произвеждаме си нещо, после си го продаваме на нас си. Като в оня виц - въртим тука едни пари.

 *drink11*



marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Koй довежда османските турци в Европа?

Koй довежда османските турци в Европа?


П.П. Един гръцки "мурджо" ( според Жорката ) разказва.

Интересно, че на картите, които се показват никъде няма Византия написана и поне човекът е коректен и не говори за гърци в него период. Демек "мурджо"  *girl*

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Ех, Маранди. Някой ги пусна, но друг ги прие...

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
www.tsantiri.gr: Ενοικιάζονται μαγαζιά στο Κολωνάκι


без думи! не помня дали ви го пусках това клипче... Колонаки е една от най-скъпите части на Атина, с луксозни жилища и магазини. Това е състоянието след миналото лято, сега е още по-зле, след като дори и аз мога да си позволя да заживея тук...

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
www.tsantiri.gr: Ενοικιάζονται μαγαζιά στο Κολωνάκι

без думи! не помня дали ви го пусках това клипче... Колонаки е една от най-скъпите части на Атина, с луксозни жилища и магазини. Това е състоянието след миналото лято, сега е още по-зле, след като дори и аз мога да си позволя да заживея тук...


Пиши на Жорката.

Той само срещу 4500-6000 евра/кв.м. ще те уреди с тротоар от "цели" 2 плочки широчина и "лукс" изпълнение, дет' даже Софето, с което толкова се базикам изглежда като кукла.

Идеята е да нямаш проблеми с килограмите и да се вмъкваш спокойно в т.нар. тротоар. Даже ще имаш и опцията да се разминеш някой ден с някого на него. Няма значение, че ще вървите в профил насрещно

П.П. Ще бърза, понеже клиентите му идват със самолет и имат имотки за милиони, ама ние сме "скъсани" и не можем да си ги купим, а се пазарим кат' цигани за мижавите 50к евро разлика от милионите *drinks*
« Последна редакция: 12 Август, 2012, 00:50:26 от marandi »