Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1219354 пъти)

goro

  • Гост
Блудний сине, (писал си докато словоблудствам)
радвам се да те "видя" тук, макар че аз смятам да си "ходя".
На момента ти отвръщам с Ницше и немското нещастие! :)

Разбира се - надявам се също, че не елементаризираш моя задочен диалог с Начев само до немци и гърци и разбираш, че в някаква степен ги използвам като метафора (μεταφορά - пак гръцки - проклетите гърци - би било невъзможно да мислим без техните понятия - слава Богу, че не се налага да им плащаме авторското право!!!)!

Мисля си за една такава тема: цивилизационни модели и неолайняризма като философия или "защо немците живеят под наем?"

bludniqt sin

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 43
  • Карма: +30/-11
  • Респект: +24
    • Профил
Това е много голяма и много красива тема, затова ти предлагам да и очовечиме малко името. Нещо като : "Цивилизационни модели и мястото на германците и гърците в тях." Ако си съгласен с тази промяна, ще те помоля да я пуснеш ти, щото аз съм индианец с компютрите. Ей го, даже днес си взех нови мокасини. :D

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Начев, на мен не ми е известно в историята на  ....
Горо! Направо не знам какво да ти кажа! То сега не е и време за приказки, но нещо ме накара преди малко (прибирайки се) да погледна в темата и защо ми трябваше.

Цитат
че според мен, за европейската цивилизация можем да говорим само в границите на старата ПАКС РОМАНА  и защо немците остават извън нея. Пак в стария форум, ти спомена, как баварците обвинявали германците за своите нещастия, пък аз обещах да ти разказвам за града на монасите (Мюнхен - на гръцки Μόναχο).
Трудно ми е сега да съобразя за границите на  ПАКС РОМАНА и кой със сигурност е вътре и кой вън.
Доста рамкирана теза. Не съм сигурен, че знам достатъчно по въпроса.

Цитат
Няколко параграфа набързо и ако допусна фактологични грешки, моля да бъда простен - няма да са умишлени, а дан на годините.
Карл Велики, съзнавайки, че е коронясан незаконно за император на измислената "свещена римска империя" е бил достатъчно умен и прозорлив за да се подписва до края на живота си като "управител на западните римски провинции". Може би респекта който му внушил Юстиниановия храм в Равена ("Сан Витале") и резултата от грубото подражателство при строителството на неговия параклис в Аахен са му дали ясна представа за неговата "империя". Във всеки случай, макар и неграмотен е бил велик мъж. (Когата Господ реши да налее на някого с кофата, той може да е и неграмотен, може и като З. Стоянов да се научи да пише след 20тата си година. Но университетските титли са винаги под равнището му.)
Наследниците на Карли Велики наследидили западните части на "държавата" му - части със смесено население и стара култура. Владетелите на франция носели предимно титлата "крал" - би било смешно да се титулуват "императори" пред едно население което знаело разликата.
"Свещената немска... пардон - римска империя" - хилядолетния райх продължил на изток. Там от Отон Велики все императори се титулуват, нищо че реално в повечето от случаите нямали повече власт от на "сеньори" на няколко разбойнически немски феода. В царството на слепите едноокия е цар.
Тук наистина допускаш неточности, но ги казваш очарователно и с убеденост, та чак се наложи да чукна в гооогл, че почнах да се съмнявам дали пък аз не съм в грешка.
Преди го бях споменал, че Карл Велики е франкски крал и е царувал далеч преди Свещената Римска Империя, сега видях, че става дума за около 2 века. Мислех си, че е по-малко.
Интересно е, че най-големите противници на тази Империя са стоели (не е трудно да се сети човек) в Константинопол и от там са претендирали, че "германците" са менте. Десет века оттогава и още продължава тази работа.
Не се заглеждам в отклонения на дати и места, наистина в този случай не им отдавам генерално значение.

Цитат
В старите граници на ПАКС РОМАНА имаме Ренесанс, реално разцъфтял след емиграцията на византийски учени спасяващи се от турското нашествие и впоследствие Просвещение - последното достигнало и до владетелите на дребните немски княжества или бившата източна франкска държава.
Забележи разликата в термините Ренесанс=Възраждане и Просвещение! Едните първо си припомнили добре забравеното старо - другите започнали да се учат - просвещават.
В старите граници на ПАКС РОМАНА Лоренцо Вала, доказал че "Константиновия дар" е късен папски фалшификат, но това не попречило на династията на Хабсбургите да се наричат императори! Просветителството рядко може да се противопостави на диващината!
Интересно, схващам тезата. За първи път чувам, че византийските учени са донесли Ренесанса.
Това е един субективен поглед и ти без съмнение имаш право на него.

Цитат
Италия, Франция, Испания... са страни в които старото население до голяма степен се е запазило - къде повече, къде по-малко. Най-"чисти" са немците в днешна Германия (по-малко чисти в Бавария и пограничните области - от там и взаимната антипатия баварци-германци).
Проблема идва от там, че обединението на днешна Германия не е по образец на баварците (сред тяхния генетичен материал мисля, че имаше и прабългарски), а на прусаците и на оня дивак дето нарича българите "конекрадците оттатък Дунава"!
Прусашката арогантност доминира в немската политика оттогава насетне.
Ако гърците са родили Александър Велики, французите Наполеон, немците родиха Хитлер!
Варварство и арогантност се срещат във всички народи. Но...
Единствената държава в Европа от новото време в която арогантността и варварството са достигнали ранга на държавна политика е Германия!
Тезите с чистотата на расите са извън полезрението ми.  прусаците обичайно са символ на разни лоши неща, но обединението на Германия е тяхно дело, а оценката на това е небалансирана. Традиционно централизирана и силна Франция е нещо хубаво и добро, а силна и централизирана Германия - това вече е нещо лошо. Не трябва да се гледат така нещата.
Хитлер е ясен! А ти какво харесваш на Алексанъдр и Наполеон? Признавам само неща, които да са лишени от прояви на варваризъм.
Самото поставяне на тези имена редом не е подходящо.


Цитат
Ще припомня, че реално немския възход започва след края на епохата Laissez-faire и паниката от 1873 година и оттогава два пъти се налага да бъдат здраво пердашени!
(Епохата на Laissez-faire и паниката от 1873 година сигурно трябва да си припомнят и неолайнярите във връзка с днешната криза!)
150 години са изключително кратък период в човешката история (за да поставят основите на европейската цивилизация на гърците им трябвали около 1000 - грубо от троянската война до златния век на Перикъл и толкова са били доминиращи в своя район и средиземноморието до Перикъл, а според някои далеч повече).


Българо-немската любов!
Доколкото гърците успяват да се освободят преди обединението на немците те въстановяват и  създават съответните културни и политически връзки с държавите-роднини - съответно през световните войни са в европейския лагер.
Доколкото българите се освобождават след обединението на немците и европа и светът са отдавна поделени те стават съюзници на онези, които мечтаят за ново преразпределение на света и ги наричат конекрадци. Цивилизационно обаче принадлежат на европа!


Няма да се спирам на расовите теории. Аз все пак съм расист, а тук повечето не са.
Ще припомня само един любопитен факт, който се среща навсякъде където една по-ниска (в смисъл на исторически етап) култура се сблъска с по-висока и не успее изцяло да се адаптира.
Почти навсякъде, където белия човек се среща с аборигените местната култура се разлага и умира - аборигени, индианци и пр... се превръщат в алкохолици... (След историята за аварите Крум Страшни наредил изкореняване на лозята :) )
Приблизително по процента на алкохолиците, може да се изведе степента на цивилизованост и адаптация!
В Гърция се пие, но алкохолизма е непознато явление!
Разбрах, че на културата и е необходимо много време ....., но умирам за сън и ще смилам допълнително.

goro

  • Гост
Начев,
ти умираш за сън, пък аз се будя след полунощ и се чудя какво да правя.

Мда... Между Карл Велики и хилядолетния райх има 2века растояние, но не си спомням да съм твърдял нещо различно. Той е коронясан за император въз основа на същия папски фалшификат. (Ако имаш предвид като неточност Свещената Римска империя - то не е немски патент!)



Цитат
Начев:
Интересно, схващам тезата. За първи път чувам, че византийските учени са донесли Ренесанса.
Това е един субективен поглед и ти без съмнение имаш право на него.

Съжалявам че го чуваш за първи път, но това не е субективен поглед а факти.
За влиянието на византийците относно ренесанса, хвърли едно око тук
http://en.wikipedia.org/wiki/Renaissance#Latin_and_Greek_Phases_of_Renaissance_humanism,
че и тук http://de.wikipedia.org/wiki/Renaissance
в момента не съм в състояния да ти дам съответната библиография, но и това е достатъчно.
Няколко много съществени научни школи създават гърците - не само упоменати тук. Аз въобще се съмнявам дали италианския ренесанс бе възможен през 15век без тях, както и без ръкописите които пренасят.
В България, освен ако не се говори за образованието на Симеон Велики, винаги се е подценявала Византия - избиване на комплекси предполагам.
Няма такава държава. Има (Източна) Римска Империя, чиято столица българите наричат Цариград и в която античната традиция, изучаването на античните автори и философията никога не е прекъсвало, за разлика от опустушената от немците западна европа - докарана до т. нар. "тъмни векове" (няма да ми е приятно, ако и този термин ти е неизвестен)

В България също така се учи как днешното европейско право се основава на римското и често услужливо се пропуска факта, че неговия основен изворов материал са Юстиниановите новели (Corpus Iuris Civilis - тяхното съвременно название - преведен на френски в началото на 16век) -  така да се каже основен правен кодекс до средата на 15век на Балканите... Да не се връщам по-назад и в сърцевината на гръко-римската цивилизация

Що се касае до немските императори - те действително са менте - тяхното коронясване почива на един фалшификат и собствената им арогантност - но вече писах за това - в нарушение на римското-европейското право. За разлика от българската царска титла.

Тежка, казват била кралската корона. Императорската още по.
Намирам за естествено ако не можеш да я носиш да те избие на алкохолизъм... :)

п.п.
не се и съмнявам, че има умни и цивилизовани Хансове. Но в момента в който осъзнаят за какво става въпрос отлитат оттатък океана. :)

п.п.
Спирам с историята.
Темата тръгна от икономиката и немската безпардонност и неспособност за лидерство в Европа в разгара на кризата. Лидерство, което им бе поднесено на тепсия този път, но както обикновено се оказаха недостойни за него!
« Последна редакция: 28 Май, 2010, 03:41:56 от goro »

koganev

  • Гост
Един гръцки земеделец спестил някое и друго евро от субсидиите и завел сина си в Мюнхен на екскурзия.
На витрината на един луксозен магазин имало ръчни часовници за по над 100 000Е. Синът силон се впечатлил и попитал татко си:
- Тате, абе кой ги носи тия часовници? Ми тва са 100 000Е - много пара е тва!
Бащата поучително отговорил:
- Сине, сноби са тва германците, да дават толкова пари за един ръчен часовник. Ей го моят, върши ми същата работа, а струва само 17 000 Е.

goro

  • Гост
Това е много голяма и много красива тема, затова ти предлагам да и очовечиме малко името. Нещо като : "Цивилизационни модели и мястото на германците и гърците в тях." Ако си съгласен с тази промяна, ще те помоля да я пуснеш ти, щото аз съм индианец с компютрите. Ей го, даже днес си взех нови мокасини. :D

Блудний сине,
пропуснах те снощи, за да не се смее прекалено Деня на "работата" на Нощта. Все пак - предлагаш нещо сериозно, пък аз съм повече по словоблудството. Как ще се отърва от андрешковския си навик да попсувам на воля? :)
А и така както го формулираш се губи пипера: моята първоначална идея беше да се отговори на въпроса защо немците живеят под наем. (В този форум ще се намерят поне десетина икономисти да обяснят икономическата природа на този факт - нали днес печалба и пазар са фундамента на всяка философия! :) )
Прибави и, че е време да позамълча, преди да започна да ръся само щуротии като тази:
гръцкия цивилизационен модел все още е реалност - в неговите християнски вариации живеем - от Урал до Андите, че даже и в Германия (само гърците останаха в тъмното, както последните обичат да се самоиронизират). А немския?

Сигурен съм, че ще се справиш!

Поздрави!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Мда... Между Карл Велики и хилядолетния райх има 2века растояние, но не си спомням да съм твърдял нещо различно. Той е коронясан за император въз основа на същия папски фалшификат. (Ако имаш предвид като неточност Свещената Римска империя - то не е немски патент!)
Горо, криво казано или криво разбрано преди,  тук във форума не е чак толкова важно, поне за мене. Уточнихме, че Карл Велики и Свещената Римска Империя (Първия Райх) са различни неща.
Коронясването на база фалшификат не ми е познато и не му отдавам значение. Доколкото помня, не е един папски зад...к е спасяван от германските войски (и пари) и може би е нормално да има насрещни действия. Това си продължава и до днес: към германците са обръщат за пари, за войници, за оръжие, а иначе обичайно и  често срещано явление е да не ги харесват и да им намират кусури. Има причини да се търсят и виждат такива.   


Чета те по нанатък и се усещам, че пак ми напира отвътре да почна да възразявам, но усещам ще общите ми познания са на предела и ще се наложи да да правя проучвания допълнително за да водя този спор в културната област. Наистина мисля, че това би било прекалено и не ми се рови из гооогл за още аргументи.
Тук ме споходи една странна визия :)
Представих си, че двамата сме някакви професионални боксьори, които в живота са приятели, но някакви промоутърски и хазартни игри и номера са наложили те да се изправят един срещу друг в  тежък, многорундов мач. Тече десетият рунд и ние и двамата едва се държим на крака. Подпряли сме се в клинч  и изтощено бутаме, наподобявайки бокс. Въпреки големия залог обаче оставаме приятели и аз ти казвам: Айде удряй ти, аз се уморих! Ако замахна можеи да падна. Ти ми отвръщаш: Айде по-добре ти пръв!


Цитат
п.п.
Спирам с историята.
Взимайки повод от визията с бокса и аз не искам да говора повече за история.
Приемам тезата ти, че на културата и "трябва" време. По днешните гръцки земи има култура от по-отдавна. И тук съм съгласен.

Без да си го казал, оставам с впечатление, че слагаш приоритетно значение на времевата компонента. Един такъв поглед върху нещата вероятно приема, че скоростта на културния (цивилизационния) процес е константа и посоката е трайна и несменяема.
Съвременния свят ме кара да се съмнявам в тази теза, но както казах, ти не си твърдял такова нещо, следователно това не е важно за настоящата приказка.

Цитат
Темата тръгна от икономиката и немската безпардонност и неспособност за лидерство в Европа в разгара на кризата. Лидерство, което им бе поднесено на тепсия този път, но както обикновено се оказаха недостойни за него!
Европейският проект и модел са в криза.

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Начев, предавай се! Даже се чудя, как все още ти се спори...
Има два вида хора - едните живеят с миналото, цитират чужди мисли както им е угодно, и приказват нонстоп какво е било "once upon a time in....", други живеят тук и сега. Определено мисля, че ти не си от първите....
Я да турим едно стадо за красота на темата *sheep* *sheep* *sheep* *sheep* *sheep*

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Начев, предавай се!
Servel,  и аз не се давам лесно, но положението е трудно. От снощи насам вече съм по0склонен да "играя за равен". Дато Горо хареса приказката за бокса.

Сега сериозно. Струва ми се, че тази тема не е задължително да продължава в избраната посока - спор за култури, цивилизации, прекалено много история.
Проблемът е актуален тук и сега. Последиците засяган всички ни.
Решения ще се вземат на база реалностите и вероятно историческите сентименти този път няма да играят роля.

trade.energy

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 36
  • Карма: +9/-8
  • Респект: +2
    • Профил
То  *sheep* -ци без поне  *rashko* може ли така  8)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
За да преместя нещата отново в съвременността ще пусна отново превода на онази любопитна статия за
Избора на Германия .......

Превод от английски на български
[www.marketoracle.co.uk]

Немско спасяване на Гърция, PIIGS  ще възвести изместване на ЕС Правомощия  към Германия
Политика / еврозоната
Feb 09, 2010 - 05:22 AM

От: Stratfor



Ситуацията в Европа е бедствена.

След години на разточителен разходи, Гърция е напълно изразходена. Ако в момента се ограничи спешното прилагане на някаква мащабна програма Bailout (финансово спасяване),  Гърция по подразбиране я чака фалит под натиска на дълга и. В този момент, усилията на Европейската централна банка да налива ликвидност може би единственото нещо, което задържа този фалит. Но те са само временна мярка, която може да помогне на по-важните икономики да успеят да стъпят на краката си.  А проблемите на Европа се простират далеч извън Гърция. Маропоказателите са толкова слаби повсеместно, че всички членки на еврозоната могат  бързо да последват Гърция надолу.



И така, останалата част от еврозоната гледат и чакат нервно докато хвърля  случайни погледи в посока на Берлин с надеждата,  че лидерът на еврозоната и нейна водеща икономика ще направи нещо, което да накара проблемите да си отидат. За да сме в състояние  наистина да разберем  дълбочината на кризата, която се изправила пред европейците, човек трябва първо да разбере Германия, единствената страна, която може да ги реши.

Капана на Германия

Сърцето на проблема на Германия е, че тя е несигурна и  незащитена на  даденото си  място в средата на Северноевропейската равнина. Няма естествени бариери, които да отделят  Германия от съседите си на изток и на запад, няма планини, пустини, океани. Германия по този начин няма стратегическа дълбочина. Тази Северноевропейската равнина  е магистрала (плац) на континента за търговия и завоевание.  Тази Позиция на Германия в средата на полето и дава много  търговски възможности, но и я принуждава да участват енергично в конфликти  и то и като подбудител и като жертва.

Експозиция на Германия и уязвимостта и са факторите, които я превръщат в изключително активна сила.  Тя винаги е пред дулото на оръдието, така и нейната политика показва една наистина отчаяна хиперактивност. По време на мир, Германия се конкурира с всички икономически, а по време на война тя се бори  с всеки. Нейната единствена надежда за оцеляване е в брутална ефективност, която тя постига в промишлеността и във войната.

Пре-1945, национални цели в Германия са прости: Използвайте дипломация и икономическа тежест  за да се предотвратят войни на много фронтове, а когато тези войни изглеждат неизбежни, то тяхното започване по време и място да са  избор на Берлин.

"Успех" за Германия се оказа едно трудно осъществимо нещо, защото предизвикателствата пред сигурността на Германия не "просто" завършва с превземането на Франция и Полша. Една  пренапрегната  Германия трябва след това да окипира  страни с население надвишаващо  собственото и и в същото време Германия трябва да търси начин да се справи  Русия по суша и с  Обединеното кралство по морето. Сигурната позиция винаги се оказва невъзможно, и няма значение колко ефективна, Германия винаги е губила в крайна сметка.

По време на първите години на Студената война, съседите на Германия опитаха нов подход. В частност, Европейският съюз и НАТО са опити на съседите на Германия Германия да и предоставят сигурност поне  на теория,  поради обстоятелството, че ако всички в непосредствена близост са част от един и същи клуб, то Германия няма да се нуждае от Вермахта.

Има уловки, разбира се -  и най-вече това, че дори и демилитаризираната Германия все още е Германия. Дори и след катастрофалното поражение в първата половина на 20 век, Германия остава най-голямата държава  в Европа по отношение на население и икономическия размер; акцентираният начин на мислене, което подбуждаше действията на германците в  толкова голяма степен преди 1948 не беше  просто изчезнало. Вместо обичайното разделяне на енергията на германците  между растеж и отбраната, един демилитаризираната Германия може - всъщност, тя трябваше да - ще съсредоточи цялата си сила върху икономическото развитие. Резултатът е модерна Германия - една от най-богатите, най-технологично и индустриално напреднали държави в човешката история.

Германия и модерна Европа

Това дава на Германия съвсем различен вид сила в сравнение с  вида, когато се е радвала на един  мощен Вермахт и това не беше просто една сила, която отиде незабелязана или неизползвана.

Франция при Шарл де Гол осъзна, че не би могла да играе на Голямата маса на властта заедно със Съединените щати и Съветския съюз. Дори и без загубите и разрушенията от войната и окупацията - на Франция просто и липсва население, икономика и географското разположение, за да се конкурира. Но разделена Германия предлага възможност  на Франция. Голяма част от икономическата динамика на съперника на Франция  си остана, но в условията на един особен следвоенен режим, така че Германия по същество беше лишена от всякакво право на становище по въпроси на външната политика. Така планът на  Де Гол беше прост: да се използват немската икономическа мощ като нещо като буферно място за подобряване на глобалната роля  на Франция.

Тази постановка на нещата продължава  за следващите 60 години. Германците плащат за социална стабилност на ЕС през Студената война, предоставяйки по-голямата част от плащанията в системата на ЕС и никога бидейки нетно бенефициент на щедростта на ЕС. Когато дойде краят на Студената война, Германия  поне на своите рамене изцяло разходите за обединяването на двете Германии като същевременно запази своите плащания към Европейския съюз. Когато дойде време за основаване на паричния съюз, deutschemark формира основната скала на еврото. Много германски марки са изразходвани в защита на по-слабите европейски валути през първите дни на валутните курсове механизми в началото на 1990-те. Берлин е „възмезден” за усилията си от много от бъдещите членове на еврозоната, които нарочно стартираха политики  в посока  девалвация на валутите си в навечерието на приемането им в зоната, така че да се запазят конкурентни предимства по отношение на Германия.

Но Германия вече не е пасивен наблюдател, с открита чекова книжка.

През 2003 г. 10-годишенят процес след края на Студената война за обединението на Германия  е завършен, а през 2005 г. Ангела Меркел стана първият следвоенен немски лидер, който можеше да ръководи Германия свободно от бремето на миналото и грехове. Други избори през 2009 г. приключиха неудобната ляво-дясна коалиция, след което сега и Германия има външна политика нито оковани от вътрешни компромиси, нито наложена на страната от европейските  и "партньори".

Сегашната криза

Просто казано, Европа е изправена пред финансов колапс.

Кризата се корени в най-големия успех на Европа: Договора от Маастрихт и Договора за ЕВалутен Съюз, който олицетворяваше еврото. Всеки участващи в еврозоната спечелиха от  сливането им валути им. Германия е получила пълен, директен и свободен от  валутен  риск свободен достъп до пазарите на всички свои евро партньори . През следващите години на основата на своята брутална ефективност Германия постоянн разрешава износа си и го увеличава като дял от общите европейското потребление и като дял от европейския износ към останалия свят. От друга страна, по-малките и / или по-бедните членове от еврозоната са получили достъп до ниски лихвени проценти на Германия  и  получават висок кредитен рейтинг.

И последно малко „нещо”  е това, което зарежда настоящия проблем.

Повечето инвеститори предполагат, че всички икономики в еврозоната са имали благословия - и ако е необходимо дори са имали достъп до чекова книжка  -  Bundesrepublik-та. Не е трудно да се разбере защо. Германия е писала големи  чекове в полза на Европа и то  многократно в близкото минало, включително чрез  пряка намеса на валутните пазари за да поддържа валутите на своите съседи ", преди приемането на еврото да  сложи край на необходимостта да се координират валутните курсове. Нещо повече, един икономически съюз, който е формиран  без Германия в същността си би било безсмислено упражнение.

Инвеститорите са наблюдавали държавните  ценни книжа от държавите Клуб Мед (събирателно символично понятие на четирите европейски страни с относително разточителна политики, а именно, Португалия, Испания, Италия и Гърция), и решили, че те харесват това, което виждат толкова дълго време, доколкото тези облигации се радват  на имплицитните гаранции на еврото. Модното понятие, което използват инвеститорите, които обсъждат европейски държави, подложени на стрес е PIIGS, съкращение от Португалия, Ирландия, Италия, Гърция и Испания. Въпреки че Ирландия е с висок бюджетен дефицит през тази година, Stratfor предпочита терминът Club Med, тъй като ние не виждаме Ирландия като част от проблемата  група. За разлика от останалите четири държави, Ирландия многократно е доказала способността да се опитомят разходите, да осмисли своя бюджет  и  увеличи икономиката си, без финансови фокуси skullduggery. В действителност, спредът между ирландски и немски облигации намаля в началото на 1980 преди Маастрихт и беше дори лъч на упованиев колективното европейски око, за разлика от Club Med, чиито спредове не се стесниха до преговорите и ратификацията от Маастрихт.

Въпреки, че затруднените икономиките в Европа  в действителност никога не се подчиниха на  фискалните  правила  от Маастрихт – за Атина дори  се разбра,  че са фалшифицирани статистически данни с цел да ссе отговари  на условията за членство в еврозоната - цената за  привличане на заемни средства към тези страни продължаваше да пада. В действителност, както би могло да твърди,  че причината , поради която  Club Med никога не постави в ред своята финансова политика, беше именно тази, че емитирането на дълг в условията на еврото стана по-евтино. През 2002 г. разходите по заеми, за Club Med, спада до размера на една много малка величина с сравнение с твърдата като скала Германия.  Следват Години на абсолютна кредитна вакханалия.

В периода  2008-2009 г., глобалната рецесия  свитият кредит накара инвеститорите да бъдат много по-чувствителни към националните макроикономически показатели най-вече по отношение на развиващите се пазари на Европа, а след това в Еврозоната. Някои инвеститори решиха действително да прочетат договора за ЕС, и  научиха, че там е в действителност няма залегнало  немско спасяване  в края на дъгата, и че член 104 от Договора от Маастрихт (и член 21 от Статута за създаване на Европейската централна банка), действително изрично забранява това. Освен това, те са разбрали, че Гърция вече има бюджетен дефицит и дълг, който е сравним  и то неблагоприятно с други фалирали  държави от миналото, като Аржентина.

Инвеститорите вече ( със закъснение) прилагат комплексна проверка на инвестиционните  решения, при което спредовете  на европейските  облигации - разликата между това, което немски кредитополучателите трябва да заплатят  в сравнение с други кредитополучатели - се разширява за първи път след ратификация от Маастрихт и това става със смъртоносна бързина. В същото време, Европейската комисия се стреми да увери инвеститорите, че паниката е неоправдана, но усилията на Атина за овладяване на разходите не вдъхват доверие. Стачки и други форми на политическа нестабилност вече осигуряват достатъчно доказателства за това, че недостатъчно строгите планове  не могат да бъдат приложени, което прави допълнително утежняването на кредитите предрешен въпрос.

Изборът на Германия.

Като ЕС най-голяма икономика и основен архитект на Европейската централна банка Германия се намира на един важен кръстопът. Германия трябва да направи своя избор.



Първият вариант, да остави страните да изпопадат като пулове от домино може и да изглежда изкушаващ  Берлин. След като са били третирани като дълбокия чувал на Европа в продължение на 60 години, германците трябва почесвайки се просто да оставят  Гърция и другите закъсали да се провалят. В случай, че пазарите наистина повярват, че Германия няма да поме курс на спасяване,  спредовете на гръцкия дъл ще нараснат значително. Не забравяйте, че въпреки всички проблеми от  последните седмици, гръцкят дълг в момента се търгува при спредове, който са само една осма от разликата на това, което се случваше във времената на Пред-Маастрихт – което означава, че има още много място за влошаване на нещата. Гърция сега е изправена пред бюджетен дефицит в размер на поне 9,1% през 2010 г. - и като се има предвид гръцката склонност към празни приказки относно статистиката, то  реалната цифра вероятно е много по-лоша - всяко рязко покачване на разходите за обслужване на дълга може да тласне Атина над ръба на пропастта.

От гледна точка на германските финанси, оставянето на Гърция да се сгромоляса, ще бъде една  финансово разумна постъпка. Шокът от гръцки фалит  несъмнено би мотивирал други европейски държави да преразгледат критично делата си, да оценят бюджетите си за обслужване на растящите разходи по заемите си  и в крайна сметка да решат да вземат тяхното бъдеще в собствените си ръце. Но Гърция не би трябвало да се разглежда само като един потенциален фалит. Останалата част на Клуб Мед не е много далеч зад Гърция и  бюджетният дефицит избухна в целия Европейски съюз. Макроикономически показатели за Франция и по-специално в Белгия са само незначително в по-добра форма от тези в Испания и Италия.

В този момент човек би могъл също да каче, че по някои поазатели Съединените щати не са далеч от еврозоната. Разликата е в глобалният ненаситен апетит за щатския долар, който въпреки всички конспиративни теории и  здравия конвенционален разум,   в последните години действително се увеличи, а през 2008-2009 в условия на глобалната рецесия. Като се съобрази и  статуат на долара като резервна валута в света, както и факта, че Съединените щати контролират собствената  си парична политика, Вашингтон има много повече място за маневриране, отколкото Европа.

Берлин може в този момент да си зададе добрия въпрос, защо  трябва да ги е грижа ако Гърция и Португалия  потънат. Гърция представлява само 2,6 процента от брутния вътрешен продукт на еврозоната. Освен това, кризата не е  по дизайн на Берлин. Тези държави всички са се възползвали от немската щедрост в продължение на години, ако не и десетилетия и  не е ли крайно време,  те  да бъдат принудени да се научат да плуват или да бъдат оставени да потънат?

Проблемът в  тази логика е, че тази криза също така засяга бъдещето на Европа и мястото на Германия в него. Германия, знае, че на стената се извършва  геополитическо чертане:  Толкова силна, колкото е Германия като е като отделна държава в момента (или дори партнирайки си  с Франция), Германия не  може да се мери по сила със Съединените щати и Китай или дори  с  Бразилия или Русия,  ако погледнем още по-надолу в списъка. Берлин чувства, че неговата  значимост на световната сцена става нестабилна, нещо намекнато от последнития отказ на  президента на САЩ - Барак Обама,  да участва на традиционните ЕС и САЩ среща на върха. И Германия чувства, че икономическата и тежест е  обременена от несъответствията на политическото единство в еврозоната и задълбочаване на демографските проблеми.

Единственият начин за Германия да значи нещо съществено е ако Европа като цяло значи нещо съществено. Ако Германия  предприеме икономически разумното (и емоционално  обяснимото), като  позволи на Гърция  да се срине, това може да принуди някои от останалите страни  от еврозоната да се отделят и може би  по този начинт дори еврозоната ще има по-добро икономическо представяне в дългосрочен план. Но това ще има своята цена:  Еврото ще  дезертира като световна валута, а  Европейският съюз като глобален играч.

Всеки страна, която е фалирала в резултат на своя дълг и съответно е успяла  евентуално да се  възстанови е направила това, защото тя е контролирала своята собствена парична политика. Тези държави могат да участват в различни (често неортодоксален) методи за стимулиране на тяхното собствено възстановяване. Популярни методи включват, но не се ограничава до валутна девалвация в опит за насърчаване на износа и респективно емитиране на ликвидност с цел изплащане на дълг  директно харчене на средства.  Но Гърция и останалите в еврозоната са предали паричната си политика на Европейската централна банка, когато те са приели еврото. Освен ако тези страни по някакъв начин не успеят  да променят буквално за ден време практикуваното в рамките на  десетилетия лошо поведение, единственият начин за излизане от икономическата нищета би било за тях да напуснат еврозоната. По същество, разрешаването на  Гърция  да фалира, рискува отдалечаване и на другите държави от ЕС от еврото. Дори ако еврото - да не говорим за ЕС – оцелее от шока и унижението на паричното отделяне, концепцията на мощна Европа с политически център, ще изчезнат. Това е така, особено предвид факта, че силата на Европейския съюз до този момент е била измерена от успеха на рехабилитация - най-вече от Португалия, Италия, Гърция и Испания през 1980 – те,  когато кошницата от икономически диктатури  и псевдо-демокрации се  превърнаха в съвременни икономики.

И така остава вариант двори: Берлин спасява Атина.

Няма никакво съмнение, че Германия може да си позволи такова спасяване, тъй  като гръцката икономика е само една десета от размера на тази в Германия. Но дните на безкористна (без примка на шията) и  независима финансова помощ от Германия са приключили. Ако Германия направи това, то немският контрол на Европейската централна банка и на еврозоната катоцяло  вече няма да бъде нещо "мълчаливо" или " по подразбиране". Контролът ще се превърне  в реалност  и  този контрол ще има последствия. За всички случаи и цели Германия ще ръководи фискалните политики на периферните държави-членки, които са доказали, че те не са в състояние  да го направят сами. Приемане на по-малка намеса ще завърши с това, че  Германия  ще се превърне в отговорна за спасяването на всички. В края на краищата кой не би поискал едно безусловно спасяване, платено от Германия? И тъй като  едно повсеместно европейско спасяване ще е извън силите дори на Германия това означава,  че този сценарий ще свърши с това, че Германия ще заведе ЕС за ръка към Международния валутен фонд за американско / китайски финансиран пакет от помощи. Възможно е,  германците да  действат толкова нежно и да рискуват едно крайно унижение на обектите, но това не е вероятно.

Заемането на по-твърда позиция  ще позволи на Германия да се постигне чрез  чековата книжка това, което тя не можа  да постигне с меч. Но тази политика има своята цена. В еврозоната като цяло трябват  да се дадат земи за около 2,2 trillion евро през 2010 г.,  като Гърция  се нуждае  от 53 милиарда евро само за да прескочи трапа тази година. Не далеч зад Гърция е Италия, която се нуждае 393 милиарда евро, Белгия с нуждите на 89 млрд. евро и Франция с нуждите на още един 454 милиарда евро. Като награда на Германия и се полага да действа - ако ще се действа – то трябва да е бързо. Необходимо е да извади от ямата Гърция , а  най-вероятно и Португалия преди кризата на доверие  де се разпространява към наистина ссериозните страни, където дори мощните германски  ресурси ще бъдат претоварени.

Това е цената на накарването на Европа " да работи."  Това също е цената за лидерството на  Германия, което този път не иде от дулото на оръдието. Така че ако Германия иска нейното лидерство да означава нещо извън Западна Европа, то тя ще бъде принудена да плати за това лидерство - дълбоко, многократно и много, много скоро. Но за разлика от преди години, този път Берлин ще искат да държат юздите."

goro

  • Гост
Въпреки, че статията е пълна с измислици и голословни твърдения на "хората от пещерата"*, (възможно е от америка така да изглеждат) като тази, че СССР е бил щедър към България :) тя предвижда нещо, което е станало преди написването и - още в края на миналата година. Че на Германия и беше поднесена на тепсия цяла Европа, но не можа да удържи "юздите". Не би могла да ги поеме и в перспектива.

Въпроса е цивилизационен. Никой, с изключение на Германия в Европа, не разсъждава с терминологията на "пещерата": "да контролира", "световен играч", "голямата маса" и пр...
Германия, благодарение на еврото използва своето конкурентно предимство в ущърб на всичките си европейски партньори, че даже и на собствените си граждани. Нагло, безсрамно, безцеремонно, корумпиращо. Каквато всъщност е била винаги!

(Преди няколко дни един от гръцките депутати и впоследствие министър и лява ръка на Семитис си призна, че е получил от сименс дарение на стойност 200 000ДМ  и още 250 000 по сметките на негов роднина, които не се разбра какви са, за предизборната му кампания, и двете в швейцарски банки. Понеже закона забранява дарения над 15 000 са минали като дарения за партията - там не ги забранява - но попаднали в частни сметки. И това, което вижда бял свят е всъщност само върха на айсберга.)

Германия няма място в Европа. Опряна на икономическата си мощ тя извращава политическия живот в нея и когато дивидентите по някъкъв начин и се изплъзват винаги е посягала към щиковете. Като е толкова оправна, велика и могъща, да си се връща към ДМ, да излиза от ЕС и да си търгува с Китай! Вратата е широко отворена!

Европа няма нужда от Германия. 3000 години тя е световния лидер без Германия. За 100 години от началото на възхода на обединена Германия Европа дава 100млн жертви и е превърната в арена на разкол. Това е факт!

------
*"хората от пещерата" - по Патрик Кенън

trade.energy

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 36
  • Карма: +9/-8
  • Респект: +2
    • Профил
Ако не е ойрото и Швабите ще стане страшно Горо.Незнам защо си толко настроен срещу тях и защитаваш малаките , но това е голата истина.Излезе ли Швабия от ойро зоната или малаките ако излезат ще има следните последствия:
1 варянт - до 2 години максимум ше изчезне ойро съюза.
2 варянт - до 2 години ще изчезне малакия демократия.
А ти мисли кое е по голямата злина.
Но да те успокоя няма да стане нито едното от двете.
Както се казва мисли глобално и действай локално.Всичко е решено още при зачеването на Голямото ойро щати.
А по нашенско  му казваме:
-Аз му казвам да се качи а той ми разправя нямал да слезе.
Кой разбрал разбрал а кой не е ....негов си проблем.
Както казва един френд в един друг форум: - Бъдете гладни.
 8) :'( 8)

servel

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 161
  • Карма: +17/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Ако не е ойрото и Швабите ще стане страшно Горо.Незнам защо си толко настроен срещу тях и защитаваш малаките , но това е голата истина.Излезе ли Швабия от ойро зоната или малаките ако излезат ще има следните последствия:
1 варянт - до 2 години максимум ше изчезне ойро съюза.
2 варянт - до 2 години ще изчезне малакия демократия.
А ти мисли кое е по голямата злина.
Но да те успокоя няма да стане нито едното от двете.
Както се казва мисли глобално и действай локално.Всичко е решено още при зачеването на Голямото ойро щати.
А по нашенско  му казваме:
-Аз му казвам да се качи а той ми разправя нямал да слезе.
Кой разбрал разбрал а кой не е ....негов си проблем.
Както казва един френд в един друг форум: - Бъдете гладни.
 8) :'( 8)

Ти не глей кво ти горо говори, глей го горо га  гаправи - децата, май бе писал, ги пратил "на заточение" да учат при варварите.... Кво би казал пунди по тоа въпрос.
Ей ти и един коч за красота на темата *rashko*

trade.energy

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 36
  • Карма: +9/-8
  • Респект: +2
    • Профил
 :-\ въх  ;)