Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229201 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3150 -: 10 Септември, 2012, 12:17:31 »
0

Аз ползвам  социологически проучвания,

Не съм сигурен относно това какви точно социологически проучвания ползваш, но аз искам най-директно и най-приятелски да споделя, че те чета, чета, чата и вместо нещата да ми стават по-ясни, все по-засилващо се ме гнети усещането, че нещо много важно в съжденията ти ми  убягва.

Независимо от убеждението ти, опитай да приемеш за кратко, че аз не съм адвокат на германците.

Имам някакви подозрения, но няма да ги споделям веднага.
Струва ми се подходящо да кажа няколко изначални приказки (абсолютно схематично) и чак тогава да се опитам да те попитам нещо. Интересно ми е да видя, къде се къса връзката, защо години вече говорим различни неща и не можем да сближим позициите.

Най-отпред стои животът. Ако не запазим живота, ако не съхраним вида, отпадат всички останали въпроси.
Реализирането на тази важна задача се случва в някаква природна и социална среда.
По отношение на природната среда не ми се иска да говоря в този момент. Тя е важна без съмнение, но някак от тази област по-скоро не са произлизали неоразумения и противопоставяне с теб, та си мисля, че може да я оставим на мира.

Отиваме до социалната среда. Трябва да се осигури възможност на човеците да общуват, като тук вероятно е подходящо да го (общуването) разбираме максимално разширително, в информационен, емоционален, физически и др. аспекти. Така реализираме чевешката си същност и създаваме някакви условия и предпоставки да се съхраним.
Може би е подходящо да отделим човешкото взаимодействие (за обезпечаване на ресурси, материали и какво ли не още) като отделен вид общуване, но не държа особено на това. Споменавам го само поради причина, че някакъв неясен въпрос напира в мен и този въпрос по-скоро е свързан  с взаимодействието. Иначе могат да се правят произволни класификации.  Споменах вече, че искам само схематично да маркирам.  Горе съм написал  "и др.", но не за да опитам да подценя някои аспекти на човешката заедност, НЕ - В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ.
Любов и човешка солидарност не са празни думи!

Човешкият род е опитал в дългата си история да прилага различни правила и условия за да реализира повелята.  До този момент нищо доказано по-работещо и приложимо не е изнамерено от:
частна собственост,
пазар,
избори (като елемент на това, което обичайно определяме като демокрация. Без да се взирам много-много в тази думичка.)
Някакви общности от човеци, при спазване на някакви правила, процедури, ритуали, избират някого, който да се грижи за интересите на общността. Забележи - тяхната конкретна общност, тяхните интереси. Тук влизат и съвременните национални държави. Което не изключва, че в дадени аспекти тази общност има съвпадащи интереси с други общности, но и обратното е валидно - в други области общностите могат да имат коренно разминаващи се интереси.

Прескачаме част от еволюцията и стигаме до капитала и модерната парично-финансова система. Нека временно и напълно умишлено да загърбим едно важно различие между нас. Аз твърдя, че капиталът съществува и работи заради и само заради печалбата, ти наопаки мислиш, че той има (водеща е)  важната социална функция по удовлетворяването на човешките потребности. Няма да те цитирам точно. Това май никога не правя. Знам, че понякога  рискувам с това, може и да сгреша с пресъздаване на чуждо мнение, но ми се струва твърде назидателно и дребнаво. Както ми се струва неприемливо триене (подборно) на личните ми мнения.

Не съм напълно наясно за мението ти по отношение на съвременните пари. Моето мнение съм го казал, опитал съм се някак да го аргументирам и мога да разсъждавам в тази равнина. В условията на пазар субектите се стараят да продават, което е равносилно на генериране на парични потоци към тях (към себе си).
Тези парични потоци превръщат същите тези субекти в един особен вид обществени кредитори, които "имат право" да се удовлетворят по избран от тях начин и в избран момент своите потребности.
Един особен вид удовлетворяване на обществения кредитор  е връщане на заеми към други,  нека за отлика да ги наречем финансови кредитори.

Дойдохме до Германия и Гърция.
Германия (каквато и да е тя според нечии субективни оценки и представи) генерира необходимите парични потоци, с които удовлетворява потребностите си и кредиторите си.
Германия възпроизвежда системата.

Гърция  (каквато и да е тя според нечии субективни оценки и представи) не генерира необходимите парични потоци, с които да удовлетворява потребностите си и кредиторите си.
Гърция дестабилизира (руши) системата.

Това е мястото, на което може да се разсъждава до безкрайност, да се чоплят огромно количество аспекти и детайли, но аз умишлено и разбираемо спирам.

Спирам до най-главното!

Моля те, вземи най.накрая да дадеш параметрите на тази твоя система, за която изглежда пледираш. Която е смислена, приложима и която обслужва главното, без да разруши грубо настоящия свят.
Веднага ще направя важно допълнение. Повярвай ми, че по никакъв начи не се опитвам да правя някакви съмнителни внушения и да те подозирам в пристрастност към някакви вече неактуални социални модели. Други колеги може и да са го правили. Аз не!
Аз искам да разбера. Приеми го като любопитство.
Културна Гърция и варварска Германия по никакъв начин не се вписват.
Поне за мен.
И ако може остани реалист, който стои и с двата крака на Земята. Главното "З" не е случайно. Ако може без измислици и пожелателно мислене.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3151 -: 10 Септември, 2012, 15:24:46 »
+1
Много хубав пост Начев!
И както е обичайно за теб, с добре премерен тон.
Знаеш, че не ми се влиза много тук вече.
Но твърде много те ценя за да не ти отговоря, макар на всичките ти въпроси да съм дал пръснат отговор из постовете си.
Затова си оставям само 2 аспекта, където имаме някакви големи или малки различия.

...
Прескачаме част от еволюцията и стигаме до капитала и модерната парично-финансова система. Нека временно и напълно умишлено да загърбим едно важно различие между нас. Аз твърдя, че капиталът съществува и работи заради и само заради печалбата, ти наопаки мислиш, че той има (водеща е)  важната социална функция по удовлетворяването на човешките потребности. Няма да те цитирам точно. Това май никога не правя.
...
Донякъде имаш право! Но стесняваш твърде много философския, а от там и житейския или всеобхватните аспекти на капитала.
За какво му е на капитала печалбата?
Нужна му е само по себе си?
Не разбира се.
Печалбата изпълнява "социална функция по удовлетворяването на човешките потребности" - цитирам те абсолютно точно.
Въпроса е чии, доколко и как?
Спирам до тук - мисля, че е ясно, но подчертавам, че това също е стеснено разбиране за природата и функциите на капитала.

И тъй като те интересува моето виждане по въпроса, отивам към него и по-общото.

Гледам на капитала (парите, собствеността) като инструмент на властта.

За властта има много и различни доктрини. По мое мнение, две са най-близко до истината и са играли най-голяма роля в историята, поне на Европа.
Първата е гръко-римската.
Властта произхожда от авторитета!
(най-общо и схематично казано)
Без авторитет, не можеш да упражняваш власт. Можеш да си тиран, но до време.
На властта хората се подчиняват доброволно, на тиранията - само под угроза.
Хората спазват доброволно етичните правила, неетичните - само под угроза.
Авторитета е призната от хората лична или фирмена или институционална етика.
Да упражняваш и да имаш власт - означава да споделяш и имаш етични отговорности.
Един от инструментите на властта е капитала (парите, собствеността)
Не можеш да притежаваш и употребяваш този инструмент в дългосрочен, исторически план без етика.
Ако да речем, по някаква причина си собственик на цялото софийско поле, не можеш да правиш каквото си искаш безотговорно. Властта не ти е дадена ей така - собствеността (инструмента) не е табу., колкото и някои да се опитват да го направят, никога не е била и няма и да бъде. Ако все пак си повярваш, че можеш да правиш каквото си искаш, можеш да бъдеш сигурен, че рано или късно софийските шопи ще набият главата ти на кол.

Втората основна доктрина за властта в Европа е християнската.
Според нея - властта е от Бога.
Но, за да не влизам  в подробности, щом стигнахме до Бога, пак стигнахме до етични критерии!
И това е изразено много точно още в началото на 3ти век, от Улпиан.
По памет и смисъл: Императорът е извор на всеки закон, но не стои над законите!

Накратко - която и от господстващите доктрини за властта в Европа да вземем, капиталът, като инструмент на властта в човешките ръце, следва и се подчинява на етични норми, на законите (писани етични норми и житейски правила).
Спрат ли хората упражняващи властта да спазват етичните норми, властта и инструментите и (капитала) могат да бъдат отнети. Тяхната власт става нелегитимна по отношение на човешката общност.
Никакви етични правила не могат да ме ограничат в действията ми спрямо теб Начев, ако ти самия не си етичен. Разбира се - можеш да се направиш на тиран, но аз не знам много тирани умрели в леглото си и нито един предал властта си (и съответно инструментите - капитала) на генетичните си наследници, успешно.

Надявам се, вече си наясно защо смятам, че капитала, (а по точно владеещите инструмента на капитала) трябва да е социално и обществено отговорен.



Не съм напълно наясно за мението ти по отношение на съвременните пари. Моето мнение съм го казал, опитал съм се някак да го аргументирам и мога да разсъждавам в тази равнина.
...
Дойдохме до Германия и Гърция.
Германия (каквато и да е тя според нечии субективни оценки и представи) генерира необходимите парични потоци, с които удовлетворява потребностите си и кредиторите си.
Германия възпроизвежда системата.

Гърция  (каквато и да е тя според нечии субективни оценки и представи) не генерира необходимите парични потоци, с които да удовлетворява потребностите си и кредиторите си.
Гърция дестабилизира (руши) системата.

...
Моля те, вземи най.накрая да дадеш параметрите на тази твоя система, за която изглежда пледираш. Която е смислена, приложима и която обслужва главното, без да разруши грубо настоящия свят.
...
И ако може остани реалист, който стои и с двата крака на Земята. Главното "З" не е случайно. Ако може без измислици и пожелателно мислене.

Изказал си верни твърдения. Но непълни.
Непълната картина води до грешен анализ, изводи и впоследствие действия.

Германия и Гърция, както и всяка друга страна, могат да бъдат разгледани като отделни системи, но картината би била непълна, ако не се видят взаимовръзките с други системи и участието им в по-голяма такава.
В т. смисъл Германия и Гърция са части от една по-голяма, обща система.
А всяка човешка система е несъвършена, има своите недостатъци, дава грешки, понякога умишлено е конструирана в полза на по-силния, като в нашия случай.

В Европа, Начев, неандерталци и мързеливци няма. Всички участват в създаването на блага, парични потоци, обслужват си кредитите и пр..., а не само германците. Дори ако го мерим в човекочасове на калпак - единствения ни ресурс - гърците участват най много!
Поради грешки в системата обаче, тя започна да хълца!

Какво направи Германия? - излезе и каза, че там има един народ мързелив (грешки в подсистемата, не че няма) - в това са причините и тръгна със сила да налага терапия като за мързеливци, които по статистическите данни на ОИС бачкат най-много от всички!
Трябваше да закъсат и други, големи страни, да бъде заплашена от срутване цялата система, за да започнат германците-управляващи, под сурдинка да си признават, че става въпрос за системни грешки.

По отношения на гърците, продължават да са престъпници! Нямаш идея, колко разрушения предизвика тяхната политика. Престъпници са и спрямо самите германци - формираха обществено мнение, нямащо нищо общо с реалността.
Престъпници са по отношения на Европа като цяло!

Един Грас си даде сметка - затова го е срам.
Един Грас и май един историк! Къде е немския интелектуален елит? Защо мълчи и остави шепа негодници във властта да плещят небивалици и да настройват немците? Да събуждат страри вражди и шовинизъм? Питам се, един Грас стига ли да умие лицата на всички германци?
Дисциплиниран народ!
Основна особеност на немския културен феномен! ;)
Де да не беше толкоз!

Казват, че искали обединена Европа.
Да живеем в един общ дом и всеки да изпълнява задълженията си.
Кои задължения?
Да изпълнявам задълженията си към банката ти, като преди това ти ми орежеш насила и незаконно заплата?
Или...
Да допуснем, Начев, че аз и ти сме собственици на напълно еднакви предприятия (еднакво качествен мениджмънт, работна ръка, едно и също оборудване и т. н.). Но поради някакви политически неуредици, моя кредит струва 2, а твоя 12%. Ще се съгласиш ли, да се състезаваме? "Умната" меркел, дори предлага да бъдеш наказан, ако изостанеш!
Това е само един пример.
Не искам да казвам, как немската алчност, политика и пропаганда, продължаваща и сега, предизвиква обезкръвяване на кухите "южни банки" и пълни продънените търбуси на немските...
С шума!!!

Щото... Парите са хартия, дори не знаци на кредита, както ги наричаш ти, ако спрат да обслужват етичните си отговорности. И Германия остава все по-сама, със стара, непотребна хартия!

Едно е сигурно.
Европа, няма да стане Оупа по немски модел и в полза само на немците! Много здраве ще имат!
Да видим!
Ще надделее ли разума или границите ще са пак, някъде по Рейн и Германия богата със шума!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3152 -: 10 Септември, 2012, 17:55:47 »
0
Горо,
Музика за ушите!
Етично и словесно, че и мисловно, но все пиршество!
Това са Горо твоите слова!
Давам знак, че прочетох.

Чета и се кефя!  Но не защото си ми отговорил на един сложен (а вероятно и без отговор) въпрос.
Подсмихвам се по друга причина, а именно, че докато писах на няколко пъти буквално се хванах сам себе си в следната мисъл: Ей, друже! Писанията и въпросът ти отидоха твърде навътре в територията на социологията и философията. Отиваш да играеш "мач на чужд терен", където Горо доказано е по "на ти" с материята и ще те бие. Особено ако се отбие в областите на социалната етика.
И ти си го направил!
Хубаво си го казал ама аз не се признавам за бит!

Защото Пишеш хубаво, но отговор не си ми дал.
Мисля, че нямаш такъв, но причината не е в теб. Просто такъв няма. Не и при сегашния социален, икономически, правен и морално-етичен ред.
Напълно бих те разбрал, че не проявяваш охота да опишеш някаква система, която веднага ще стане повод да те обвинят основателно в  социална фантастика, всъщност по-скоро във фантасмагория. Може и по-лоши прозвища да ти лепнат!

Утре ще направя някакво усилие да коментирам поста ти, днес повече нямам време за форума

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3153 -: 11 Септември, 2012, 00:09:43 »
0
Не знам за останалите, ама Русото се просълзи от умиление след поредната тирада. Даже пуснах и 2 сълзи за изпроводяк  *girl*

Демек, 30 години ви бъркахме по джобовете да клинчим стинки за кифтаци - викахме ще ги върнем и малко си преправяхме отчетите по макро-показателите на страната.

Сега още 30 години пак ще ни плащате кифтаците, ама няма да ядем по 10 на ден, както досега, ама как не ви е "срам" да ни плащате поне по 6 кифтака на ден още поне 30 години.

Той и оня паун техния така се изказа на срещата къв' беше там ( Самарас ли е къв е ), че не ги следя, ама при среща с кредиторите и т'ва беше тънкия намек: "Не искаме вече пари, бря - дайте ни малко време."

Демек в превод в ефир: Радвайте се, че вече не ви искаме по 10 кифтата от вас, ами само по 6 и да ни поизчакате малко и за тях  *girl*

И нещо не успях да схвана какво общо има монетарната политика ( т.е. кредитор-длъжник ), със социалната политика, която си е на местно ниво във всяка държава и тя си я определя всяка за себе си. Ако, пуснем и лупата - даже всяка област/община/град/село си определя сама т.нар. социални "функции", които се лепнаха на кредиторите пак и затова се просълзих.

Щот' к'во общо има едно с другото така и не разбрах - монетарна и фискална политика ( вече функция социална ). Ама, то фискално означава местен суверинитет.

Бе, яка каша е в главите на някои и хем не разбирали от икономика и финанси, ама хем тънко опъват жицата по БГ-форуми. Аа ... и се обиждат на конкретни въпроси и се фръцват редовно - забравих.

Демек да обърна "графиката" наобратно: Жорка дай ми сега 5 кифтака на ден, а па аз ще имам да ти давам след 30 години. И нищо не съм му дал, ама сега па да се фръцна: "Добре, бе расист - не ми давай 5 кифтака да те таковам у скръндзата - ама 30 години по 3 кифтака, ако не даваш, баси дебелата кака си. Че си и грозна.

И ние ги "владеем" някои неща  *girl*

П.П. Ай за империята ( БГ ), както казва, бебе Скити  *drinks*
« Последна редакция: 11 Септември, 2012, 00:21:28 от marandi »

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3154 -: 11 Септември, 2012, 10:03:53 »
0
Горо, аз ако та чета само тебе без никъв страничен източник на информация, мое да стигна до страшния извод, че талантливия и работлив, честен и обидно недооценен гръцки народ е жертва на световен заговор от завистници, давали пари в несвест с едната единствена цел да унищожат Гърция, брато!
Ми тва е страшно! *scare* *scare* *scare*
Ас съм българче.......

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3155 -: 11 Септември, 2012, 17:16:41 »
0

............., макар на всичките ти въпроси да съм дал пръснат отговор из постовете си.

Казаваш, че си ми дал  отговор.
Накратко, въпросът ми се състои в това да опишеш основните характеристики на една социално-икономическа система, при която Гърция:
ще се развива с по-бързи темпове от развитите зап. страни, вкл. Г. и ще скъсява дистанцията,
няма да задлъжнява,
няма да изпада в социални кризи.

Моят отговор е: НЯМА ТАКАВА!
Частично може да се изпълни само второто условие, но само чрез ограничаване на потреблението, а гъркът това най го не ще. Те дори и да са от селски формат, много искат да идат в съседна бедна Бг и да го изва..ят голям.
Най-добре и ако може за чужда сметка.
Знаеш, че тук сме се нагледали на велики Г. бизнесмени.

Не исках да започвам поста си така! Всъщност усещането ми за твоето писмо е друго, съвсем друго и вчера поделих първото си впечатление, на реших да карам поред .... и те ти на!

Затова си оставям само 2 аспекта, където имаме някакви големи или малки различия.

Цитат
Донякъде имаш право! Но стесняваш твърде много философския, а от там и житейския или всеобхватните аспекти на капитала.
За какво му е на капитала печалбата?
Нужна му е само по себе си?
Не разбира се.
Печалбата изпълнява "социална функция по удовлетворяването на човешките потребности" - цитирам те абсолютно точно.
Въпроса е чии, доколко и как?
Спирам до тук - мисля, че е ясно, но подчертавам, че това също е стеснено разбиране за природата и функциите на капитала.
Наричай го стесняване, аз не намирам никакъм проблем в това. Още повече, че наистина капиталът има всеобхватни аспекти.
Опитай да разсъдиш и да отграничиш един (най-нажния) аспект и характеристика на този обществен феномен.
Убеден съм, че няма начин да не дойдеш на моето.
Всъщност, има начин, де !

Относно въпроса, За какво му е на капитала печалба ??? ме сварваш откровено неподготвен. Четох го няколко пъти и търсех игра на думи. Не открих.  Излиза, че наистина задаваш този въпрос, което аз субективно намирам за много, много странно.
За какво му е на куршума пушка?
А на аеробния организъм за какво му е кислород?
А на рибата за какво и е вода?

Имах един преподавател по философия, който казваше: В природата няма сит звяр. Нахрани ли се сито, зверът престава да е звяр! Може би само човекът прави изключение, той колкото повече яде, толкова по-голям звяр става и никога не може да му стигне.
Горо, размисли моля те още веднъж над твоето си съждение и ако смяташ за необходимо, може да обсъждаме и философските и делничнит еастекти за необходимостта от печалба.
Връзката е дълбока, същностна и неразривна.
Може и тихичко всеки да си остане при своето мнение, правили сме го с теб неведнъж, пък както се вижда продължаваме да си говорим кротко и спокойно и нищо особено не се случило.

Цитат
И тъй като те интересува моето виждане по въпроса, отивам към него и по-общото.

Гледам на капитала (парите, собствеността) като инструмент на властта.

А властта (политическата в съвременното общество) не е ли инструмент на капитала!? Абосолутно релевантно твърдение, макар и обърнато на твоето. Което иде да покаже, че вероятно се опитваме (аз не се опитвам) да дефинираме обеществени явления чрез неподходящо разместване на цели и средства за постигането им.

Разбрал си ме, няма необходимост да се дълбае повече тук.

Цитат
За властта има много и различни доктрини. По мое мнение, две са най-близко до истината и са играли най-голяма роля в историята, поне на Европа.
Първата е гръко-римската.
Властта произхожда от авторитета!
(най-общо и схематично казано)
Без авторитет, не можеш да упражняваш власт. Можеш да си тиран, но до време.
На властта хората се подчиняват доброволно, на тиранията - само под угроза.
Хората спазват доброволно етичните правила, неетичните - само под угроза.
Авторитета е призната от хората лична или фирмена или институционална етика.
Да упражняваш и да имаш власт - означава да споделяш и имаш етични отговорности.
Един от инструментите на властта е капитала (парите, собствеността)
Не можеш да притежаваш и употребяваш този инструмент в дългосрочен, исторически план без етика.
Ако да речем, по някаква причина си собственик на цялото софийско поле, не можеш да правиш каквото си искаш безотговорно. Властта не ти е дадена ей така - собствеността (инструмента) не е табу., колкото и някои да се опитват да го направят, никога не е била и няма и да бъде. Ако все пак си повярваш, че можеш да правиш каквото си искаш, можеш да бъдеш сигурен, че рано или късно софийските шопи ще набият главата ти на кол.

Втората основна доктрина за властта в Европа е християнската.
Според нея - властта е от Бога.
Но, за да не влизам  в подробности, щом стигнахме до Бога, пак стигнахме до етични критерии!
И това е изразено много точно още в началото на 3ти век, от Улпиан.
По памет и смисъл: Императорът е извор на всеки закон, но не стои над законите!

Накратко - която и от господстващите доктрини за властта в Европа да вземем, капиталът, като инструмент на властта в човешките ръце, следва и се подчинява на етични норми, на законите (писани етични норми и житейски правила).
Спрат ли хората упражняващи властта да спазват етичните норми, властта и инструментите и (капитала) могат да бъдат отнети. Тяхната власт става нелегитимна по отношение на човешката общност.
Никакви етични правила не могат да ме ограничат в действията ми спрямо теб Начев, ако ти самия не си етичен. Разбира се - можеш да се направиш на тиран, но аз не знам много тирани умрели в леглото си и нито един предал властта си (и съответно инструментите - капитала) на генетичните си наследници, успешно.

Надявам се, вече си наясно защо смятам, че капитала, (а по точно владеещите инструмента на капитала) трябва да е социално и обществено отговорен.
Чувствам се обогатен от прочитане на едно толкова систематизирано, сбито, вероятно и доста съдържателно изказване. Думата вероятно не е тук за да подцени, принизи. Повярвай, харесвам написаното.
Мисля, че би се вписало много хармонично в академичната атмосфера на едно скъпарско училище, което е предназначено да обучава децата на икономическите и политически елити. Разглезените и арогантни келешчета би трябвало да имат представа, поне като фонетично звучене, че на света има и други неща освен глезотиите им.
Може би тезата ти дори се прокрадва като някакъв особен вид тенденция и през живия живот, но сред планини от примери на безцеремонност и насилие.
Горо, да ти кажа, исках още вчера да почна дати пиша отговор, но като ми се заби в главата,  че си представител на някаква школа за етичен социален романтизъм и веднага си рекох, че не мога да го напиша, без да причисля и себе си към някаква школа. Просто няма да е честно. И досега нямам отговор. Може би съм някакъв вулгарист, почти циник, ама не е по-лошо от твойто, да знаеш.

А иначе, имам чувството, че взимаш понятия от доста различни сфери на социуса и ги смесваш доста произволно. Някакъв вид влияния и връзки естествено има, но те се проявяват по-надалеч във веригата. За да направим дори несръчен опит да дефинираме същността, това според мен не работи добре.
трябва нещо по-друго.
Етичен, морален, социално отговорен. Това са характеристики, които са подходящи, но само поставени до някаква физическа персона.
Поставянето на думата етичен до Капитал стои меко казано странно.
Разбираш, че спестявам думички.


Цитат
Изказал си верни твърдения. Но непълни.
Непълната картина води до грешен анализ, изводи и впоследствие действия.

Германия и Гърция, както и всяка друга страна, могат да бъдат разгледани като отделни системи, но картината би била непълна, ако не се видят взаимовръзките с други системи и участието им в по-голяма такава.
В т. смисъл Германия и Гърция са части от една по-голяма, обща система.
А всяка човешка система е несъвършена, има своите недостатъци, дава грешки, понякога умишлено е конструирана в полза на по-силния, като в нашия случай.

В Европа, Начев, неандерталци и мързеливци няма. Всички участват в създаването на блага, парични потоци, обслужват си кредитите и пр..., а не само германците. Дори ако го мерим в човекочасове на калпак - единствения ни ресурс - гърците участват най много!
Поради грешки в системата обаче, тя започна да хълца!

Какво направи Германия? - излезе и каза, че там има един народ мързелив (грешки в подсистемата, не че няма) - в това са причините и тръгна със сила да налага терапия като за мързеливци, които по статистическите данни на ОИС бачкат най-много от всички!
Трябваше да закъсат и други, големи страни, да бъде заплашена от срутване цялата система, за да започнат германците-управляващи, под сурдинка да си признават, че става въпрос за системни грешки.

По отношения на гърците, продължават да са престъпници! Нямаш идея, колко разрушения предизвика тяхната политика. Престъпници са и спрямо самите германци - формираха обществено мнение, нямащо нищо общо с реалността.
Престъпници са по отношения на Европа като цяло!
Е, хайде най-накрая разкрии я тази системна грешка, де ! Откога моля?!
Само да знаеш, че съждния от вида: Всичко сътворено от човека по дефиниция е калпаво, та по тази причина и пазарът и демокрацията е те са калпави!
За да ги поправим трябва със законодателни средства да с еувеличи петорно цената н а гръцките маслини и десеторно цената на навлата на гр. морски флот. Тогава светът най-накрая ще навлезе в ерата на красотата и свободата.

Цитат
Един Грас си даде сметка - затова го е срам.
Един Грас и май един историк! Къде е немския интелектуален елит? Защо мълчи и остави шепа негодници във властта да плещят небивалици и да настройват немците? Да събуждат страри вражди и шовинизъм? Питам се, един Грас стига ли да умие лицата на всички германци?
Дисциплиниран народ!
Основна особеност на немския културен феномен! ;)
Де да не беше толкоз!

Казват, че искали обединена Европа.
Да живеем в един общ дом и всеки да изпълнява задълженията си.
Кои задължения?
Да изпълнявам задълженията си към банката ти, като преди това ти ми орежеш насила и незаконно заплата?

Негодниците във властта затова са негодници защото плещят включително глупости когато трябва да защитят интереса на тези, коит оса ги избрали. Такава е системата!
Кажи как да я променим. Уморих се вече да повтарям.
Безсмислено е да го казвам, защото ти  не знаеш как, но през цялото време повтаряш едно и също и опитваш да създадеш впечатление, че някой с фина часовникарска отвертка ще иде до един сложен механизъм, ще врътне едно винтче ... и готово. Да, ама не!

Или може би хищните и лукави и неетични немски елити знаят много добре местоположението на това винтче, ама двулично си траят. Умен и зрял човек си, а казваш понякога странни неща.
Какво точно очакваш от немските елити? Да увеличат цената на гръцките маслини не  5 пъти, както предлагах аз, ами да речем 8 пъти. А защо не  17 пъти. Хайде кажи ми.
Ми да вземем да премахнем пазарните отношения.
Или да дойдат немските войски в Гърция, да махнат корумпираните политически котерии и после да обявят една социално ик. програма за територията на Гърция, която цели нейното развитие и благоденствие. Нещо, което да наподобяна на ком. инициатива за Странджа-Сакар.
Горо, ми дай да махнем и собственоста тогава, само пречи.

Нещо подобно ли очакваш от немския елит?!


Цитат
Или...
Да допуснем, Начев, че аз и ти сме собственици на напълно еднакви предприятия (еднакво качествен мениджмънт, работна ръка, едно и също оборудване и т. н.). Но поради някакви политически неуредици, моя кредит струва 2, а твоя 12%. Ще се съгласиш ли, да се състезаваме? "Умната" меркел, дори предлага да бъдеш наказан, ако изостанеш!
Това е само един пример.
Не искам да казвам, как немската алчност, политика и пропаганда, продължаваща и сега, предизвиква обезкръвяване на кухите "южни банки" и пълни продънените търбуси на немските...
Горното отново е свързано с нашето отношение и дефинирането на парите. Ти умишлено си разтворил ножицата до скъсване за да илюстрираш идеята си. Ако обаче парите са просто знаци на кредита, то при формиране на конкретна търговска сделка с предмет пари, към цената на ресурса (която е еднаква), се прибавя различна рискова компонента. Това е работата на банките, да смятат риска.
Ще ми е неприятно да влизам в състезание, но избор няма да имам и веднага ще започна да търся възможности за промяна на нещата в моя полза. А възможности винаги има много. Така работи системата.

Цитат
С шума!!!

Щото... Парите са хартия, дори не знаци на кредита, както ги наричаш ти, ако спрат да обслужват етичните си отговорности. И Германия остава все по-сама, със стара, непотребна хартия!

Едно е сигурно.
Европа, няма да стане Оупа по немски модел и в полза само на немците! Много здраве ще имат!
Да видим!
Ще надделее ли разума или границите ще са пак, някъде по Рейн и Германия богата със шума!
Находчиво, но невярно.
Всяка сделка, която е сключена доброволно и с желание от двете страни, без принуда и насилие е редовна, законна и ако използвам твоя речник - "етична". Кавичките са за да покажат, че аз намирам използването на тази дума за неподходящо. Не и е тук мястото.
И ддете страни много добре знаят, че зад предмета на една такава сделка вероятно стоят много различаващи се материали, енергия, количество и качество на обществен труд, и други компоненти, но те се стремят към сделка, приемат размяната и вярват, че тя обслужва техни потребност, следователно и интерес.
Въпросът е във вярата и доверието. Ако вярваме, че политиците и банкерите няма да наводнят системата с толкова много пари (разбирай с толкова много кредит, част от който неизбежно е лош), че държателите на същите тези пари няма да загубят качеството си на кредитор на икономическата система, като срещу смоите пари получават съответен вид и количестно ресурси и права и др., всичко е ... да кажем ... в порядък.

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3156 -: 11 Септември, 2012, 19:04:18 »
0
Пфуу ...

( поклон пред Начев ), щях да го наема веднага със смесено участие, ама нямам толкоз кинти  *valcho*

Иначе за протокола, щот' Елис каза, че гърци няма да ровят по кофите в БГ - давам една статия. Засега там, а скоро и в други по-близки страни.

Jobless Greeks Resolved to Work Clean Toilets in Sweden

http://www.bloomberg.com/news/2012-0...in-sweden.html

Сега ще си потърся и коментара, какво писах - че то много форум - много нещо да се таковам у гърба.

Ай, за Империята ( БГ )  *drinks*

marandi

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 865
  • Карма: +51/-15
  • Респект: -124
    • Профил
    • http://marandi.blog.bg
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3157 -: 11 Септември, 2012, 19:08:01 »
0
 Първоначално изпратено от anon6706 Разгледай мнение
Jobless Greeks Resolved to Work Clean Toilets in Sweden

http://www.bloomberg.com/news/2012-0...in-sweden.html

-----------------------------------------------------
Мой отговор на Русото:

"Абсолютно поръчкова статия предвид "източника". За автора не съм гледал, ама и той ще е в кюпа.

Майсторски написана, на мен ще ми трябва поне седмица да я направя да изглежда така

Платили са си и така. Гърците имат много силно лоби в УСА, може би втори по сила след евреите.

Демек, пак да точат сълзи и сополи, щот' меморандума им тече, а па те от сиртакиту не искат да слязат и т.н.

Ай, дзън за работливите гърци, дет' на бюджетниците им плащат добавки, че са си измили 4 пъти ръцете на ден със сапун! Демек, как се точи бюджетно "уекичко" през разходната част"

Край на коментара ми и линк-а от друг форум: http://www.investor.bg/forum/showthread.php?t=13404&page=7
--------------------------------------------------------------------
П.П. Както и да е - хумор винаги трябва да има!  *girl*
--------------------------------------------------------------------
Демек, Жорката ( дет' се изкърти да блящи ние колко сме нечистоплътни, че исторически препратки прайка ) - защо не дойде да ми плаща, че си мия ръцете по 20 пъти на ден ( примерно кат' бачкам ). А, там се водело "привилегия" и следват бонуси само за 4-ри пъти на ден ( смигам )  *girl*
--------------------------------------------------------------------
Мен ме е гнус нещо, па за вас не знам ( държавата да ми плаща да си мия ръцете със сапун )  *rofl*

Демек: Мизерникът вика: "Дръжте мизерника." и крадецът вика: "Дръжте Крадеца." <-- ( равно Жорко гръцката хранилка ).
« Последна редакция: 11 Септември, 2012, 19:41:30 от marandi »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3158 -: 11 Септември, 2012, 22:12:06 »
0

Кредитите са сделка на две страни. Всяка страна носи своята отговорност и последствия, достойни за квалифициране като престъпление. Едната страна взема пари, които няма намерение на връща, друго обяснение нямам. Другата дава, но не прави оценка на риска?! Или ? - за да извива ръце, поставя изисквания. И за да не се срине системата, започва да печата пари. Резултатът от това, на всички ни е до болка познат. Преливане на парите от по-бедните, към по-богатите.
Коя от двете страни е по-големият престъпник?!?

Парите винаги са били средство, а не цел. Лост от I-ви род. Колкото по-рано се осъзнае това, толкова по-добре. Каква е целта на едрия капитал - естествено, постигане на печалба като средство за управление. 

За морал и етика, не можем и да си помислим, не можем да си ги представим, че ги има в политиката. Няма ли ги, обаче, и в отделните индивиди, всичко вече става много по-лесно.  Коганев каза, че в науката икономика има само интереси, няма понятие морал, етика, почтеност. А, би трябвало с това да се започне.

За съжаление, ние нищо не можем да променим, не можем да поправим системата, дори и да знаем формулата. Можем, обаче, да останем в страни от нея, до колкото можем. Това е по-голяма победа. :)

 *drink11*

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3159 -: 11 Септември, 2012, 22:39:14 »
0

Кредитите са сделка на две страни. Всяка страна носи своята отговорност и последствия, достойни за квалифициране като престъпление. Едната страна взема пари, които няма намерение на връща, друго обяснение нямам. Другата дава, но не прави оценка на риска?! Или ? - за да извива ръце, поставя изисквания. И за да не се срине системата, започва да печата пари. Резултатът от това, на всички ни е до болка познат. Преливане на парите от по-бедните, към по-богатите.
Коя от двете страни е по-големият престъпник?!?

Има и трета страна - държавата. Която има за задача с регулации да спасява населението от собствената му глупост. Но Станишов предпочете да няма такива неща и да се надува балона, защото голяма част от парите се въртяха вътре в държавата и ставаше приятно за властта. Тая година 3 милиарда похарчен бюджетен излишък, оная година - 4 милиарда. И накрая - пръц.

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3160 -: 11 Септември, 2012, 23:09:35 »
0

Додо,
Грешката е моя - не уточних, че имам предвид, не частните кредити, а държавните. :)

Кредитите на физическите лица не са взети за да не се връщат. Мислеха си, че щом дават банките, значи всичко ОК, с пълна сила вървяха папа рекламите, другите вземат, инфлацията ще ги обезцени, цените само ще растат ...

 Не е само от глупост. Като изключим икономистите, които би трябвало да знаят,  (и от тях има в кюпа),  един добър лекар, един добър учител ... нямат финансови съветници. Ролята на Държавата, и по точно нейната липса на роля, е съучастник в това престъпление. Аз по друг начин не мога да го квалифицирам.

 *drink6*

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3161 -: 12 Септември, 2012, 06:08:38 »
0
Начев, форумни приятелю,

Надявам се, не очакваш да отговоря на горните ти постове.
Не искам. Не защото не мога.
Омръзна ми темата.
Мисля, че бях длъжен да кажа, каквото имам да казвам, а не да се боря с който и да е, още по малко със тебе.
Ако държиш да се борим - по-природно е в темИте за "готварството". А и какво по естествено от това, мъжете да се конкурираме в ухажването на превъзходните ни форумни дами. Всяка жена го заслужава.

Вероятно, ако се беше занимавал с историята на битието НИ колкото мен, би си спестил и суперлативите и дългия пост... Има хора, не много, изключително подготвени. Аз отдавна съм забравил и бъркам понятията, но съм достатъчно подготвен за да не си позволя да се наредя след недоучените мурджовци и да измислям системи.

Приеми този пост като лична бележка (не забележка).
Мирогледа ни се определя от гледната точка в един свят на идеите.
Излез от ДНЕШНА България (не буквално - може и с литература).
Ако минеш през Солун, обади се да пием по бира.

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3162 -: 12 Септември, 2012, 12:09:37 »
0
Начев, форумни приятелю,

Надявам се, не очакваш да отговоря на горните ти постове.

Всъщност, добре е, че не си тръгнал пак да отговаряш!
Прегледох сега отново последното си писание и преценявам, че не звучи достатъчно издържано, ясно и обосновано.
В  своя защита мога да посоча единствено бързането и липсата на време. Няма да го пипам.

Само една заключителна и обобщаваща ремарка.

При настоящите условия, които са доминирани от следните най-важни (но не само) характеристики:
- национално обособени държави,
- представителна демокрация чрез "свободни" избори,
- частна собственост,
- "свободен" пазарен капитализъм,
- финансова система, базирана на пари, представляващи кредитни знаци и функционираща в условията на "банкиране при частични резерви",
- културно равнище, в частност на образованост,
- цялостна икономическа и политическа картина в света,

много европейски страни, особено от Южна и Централна Европа, особено по-малките, в частност  и Гърция, по силата на:
икономически, финансови, политически, исторически, но и поради  културни, манталитетни, традиции и бит, емоционални и др. причини,

неизбежно и съдбовно са обречени да задлъжняват над приемливото равнище и да преминават циклично през   тежки социални кризи с неясни последици. Чрез незначителни промени в сложилия се икономически и политически ред (това дето му викаме системата, истеблишмънта)  в Европа (и света), в обозрим период това не може да бъде избягнато.

Не държа аз да сложа точката на този разговор, но също като теб нямам повече желание и мотив да продължавам препирнята.

Значи продължаваме в кулинарията.  :)

Бира в Солун! Това звучи чудесно, ама хайде да видим, кога ли може да стане. Отдавна си мисля за един кротък и безметежен уйкенд, че всъщност само съм преминавал там, но за сега работя по въпроса да взема твърдо обещание от жена ми  :), че няма да поглежда към магазините, които не понасям.


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3163 -: 28 Септември, 2012, 22:56:53 »
0
Историята се повтаряла като фарс!
Цитат
Deutschland versteht sich nicht mehr als Teil der EU, sondern als eine eigenständige Mittelmacht, auf Augenhöhe mit den Amerikanern, Russen und Chinesen, ohne dass lästige europäische Kleinstaaten dazwischenfunken.
Warum schon die deutsche Einheit ein Fehler war

Немският вол, докато риел и хвърлял на гърба си, като всеки вол изглупял. Затова не може да забележи, че Германия отдавна няма важността, която имаше за американските стратегически интереси, че Гърция вече е по важен партньор не само за американците, но дори и за руси и китайци. Не случайно е военното и сближаване и обвързване с Израел.


Един по един излизат фактите разигравали се зад сцената на немското лайноводство в Оупа.

Още за първия меморандум лошият МВФ предлага гръцката програма да бъде с 3% лихва, времето за изпълнение 5 години и дългът да бъде на момента подстриган с 30% (което би го свело до около 70% и направило възможен за обслужване)
Добрата и човеколюбива Германия, стожерката на корумпирането на политическите системи в малките евро-държави налага 5% лихви и тригодишна варварска програма. За подстригване на дълга - дори не дава да се чуе.


Развръзката бавно приближава.

Италия, Испания, Португалия са залети от протести.
От следващата седмица е почти сигурно, че ще бъде парализирана Гърция.


Какво ще прави Германия?

За велуден развод между Германия и Европа,  говори Янко Барутлията и постепенно връщане на Германия към марката.
Не съм убеден във всичките му изводи, чисто историческия опит говори друго...

С едно обаче напълно се съгласявам.
Германците ще направят всичко възможно да не бъде създадена единна банкова система в Европа, а ако такава все пак бъде създадена с тяхно участие, на практика ще е непълноценна (вж. скорошната статия на Шойбле във ФТ). До момента, те не са допуснали и няма да допуснат негерманец да надникне в сметките на немски банки, защото на часа биха лъснали голите им задници, по-голи от френските, че и от гръцките даже и живи единствено благодарение на внимателното им и педантично прикриване и кризата, умишлено задълбочена, биейки върху и разпространявайки лъжлива пропаганда за по слабите страни на съюза.




Защо пиша всичко това?

Ми... да съживим малко форума.
И... защото е български форум и е време умните българи, като моя приятел Начев, да се светнат, кой налага безумните генерални политики в България.
Един пример.
В България облагат с данък общ доход от първия лев и цървулковците! Българите бяха накарани да повярват, че плоската като гладко сиво вещество политика е справедлива политика!
В Гърция, подобно нещо не би минало, но след като 2 години облъчваха народо-населението, как свободните професии били най-големите укривачи на данъци, сега се канят да ги обложат с 30% данък от първото евро.
След систематичното унищожаване на трудовото законодателство единствените привилегировани ще остават корпорациите.
Все пак, не съм сигурен, че ще мине. По скоро, след глупака Попандреев, който твърди, че като спечелят повече като се облагат по-ниско комарджиите ще отворят нови работни места, Самарко ще се окаже следващият глупак.

И понеже нашият форум е от изключително умни и надарени участници, само аз съм среден човек и някъде под средното, да споделя едно наблюдение.
Въпреки, че съм под средното и не в младежка възраст, все още, почти във всички спортни дисциплини, които съм пробвал покривам световните рекорди поне наполовина.
И с моя среден ум се чудя. Защо след като Бог или Дървин ни е създал толкова еднакви, печелим толкова различно? (Ако във форума има хора надарени поне 10тина пъти повече, надявам се да отговорят)

Аз си имам мой отговор. Прост. Където няма държава - няма пазар!

И за да свърша, да припомня още веднъж една фраза от българския фолклор.
Да сте чували за "изпаднал грък"?
А за "изпаднал германец"?
Което сте чували, ще чуете пак - основното ми различие с Янко Барутлията и тарикатите залагащи на Германия!  ;)

п.п.
Бедняци за вас е всяка моя песен...
...
които от глината създавате цветя

Това е възможно, разбира се, където има цивилизация.
Варварството не може да бъде прикрито с техническите постижения на цивилизацията.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3164 -: 29 Септември, 2012, 08:10:23 »
0

Гледам, че очевидно очакваш протестите в Португалия, Италия, Испания и Гърция дя променят коренно нещата, но аз не вярвам. ( Точно в този тип разсъждения си личи, че мирогледът ти е оформен в едно друго време – зад желязната завеса. Отдаваш прекалено голямо значение на протести, революции и прочие такива изблици на недоволство. А то от как се помни капитализмът, недоволството е вечен негов спътник, но капитализмът продължава като строй. За разлика от вече отречените системи.)

Ще ти отговоря и за плоския данък. Инициатор за неговото въвеждане в България е Института за пазарна икономика и по-специално Георги Ангелов и  Георги Ганев. (Института е неправителствена организация, на която обаче в Надзорния съвет влиза Ричард Ран ( американец. )  За Германия дума не става...)

Ако се сетиш преди 20 –на години бяха написали една програма за реформи в българската икономика, позната под името "Ран-Ът". Много оспорвана. Дарки е апологет за това. ( По мое мнение, загубихме страшно много време и пари. Та чак се наложи Държавата да фалира, като Гърция. Както и да е...)

Между другото, плосък данък е въведен в Русия, Украйна, Словакия, Сърбия ...Вместо да продължавам – почти целия Източен блок. Въведен  е и обаче, в някои щати на УСА, че дори и в някои кантони на Швейцария...
Проблемът при него е неговият размер. В България той е на най-ниско ниво – 10 %. Но, например в Исландия той достига над 30%...

Почти съм убедена, че и Гърция ще се присъедини към него. На някои места, обаче, има необлагаем минимум. При нас това го няма. До ПСВ преобладаващият данък е бил плоският. След ВСВ, заради нарасналите правителствени разходи, се въвежда прогресивният подоходен данък. После някои умни глави стигнали до извода, че Корпорациите правят всичко възможно да не плащат увеличаващия се данък, та затова въвели по-ниския плосък данък – лесен за администриране и събиране.
Та толкова за Германия и плоския данък.. :)