Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1228810 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3180 -: 01 Октомври, 2012, 22:16:29 »
0
Е, просто няма начин!
Няма начин да не цитирам д-р Т. Филипов, който отново ни радва с поредната серия "Дневници  на един луд".

"Но като цяло, премиерът е прав, че трябва да се забранят личните мнения. Моят приятел Волтер казва, че “личното мнение е причинило повече беди на тази малка земя от чумата и земетресенията.” А на приносителя какво донася личното мнение, не е за разправяне… Така е устроен съвременният свят, особено светът на медиите, че можеш да имаш или мнение, или работа, рядко и двете… Всъщност, проблемът изобщо не засяга имането. Никой не ти пречи да си имаш. Умните хора гледат на личното мнение както се гледа на хемороидите. Никой не ходи да се хвали, че има хемороиди, не ли? Човек трябва да цени личното си мнение и да го пази само за себе си. Нали точно затова се казва лично?!"

Просто още една гледна точка.
Когато тежки, темелни, инстуционализирани персони, започнат да изказват тежки и темелни мнения, които исвен това имат сериозни претенции за дълбоки социални въздействия ... и какъв е резултатът.

Глобал казва: Тук се чувствам добре !
Горо и отговаря : Не, ти Глобал си се объркала.  Ти не знаеш как трабва да се чувства Глобал, още по-малко пък знаеш, как наистина се чувства тя!

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3181 -: 02 Октомври, 2012, 03:59:33 »
0
Е, просто няма начин!
Няма начин да не цитирам д-р Т. Филипов, който отново ни радва с поредната серия "Дневници  на един луд".


Ето Тони Филипов си е една институция с неговите "Дневници".Цитиран е и тука,щото освен,че е интересен и пише интересни неща.Той си и вади хляба с тях де.Та някой тука искаше да прави форума институция с излизане от анонимност и т.н. Даже бяха двама или трима.Не ми стана ясна целта,но за да стане това освен форма си трябва и съдържание.

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3182 -: 02 Октомври, 2012, 07:54:41 »
0
...
Глобал казва: Тук се чувствам добре !
Горо и отговаря : Не, ти Глобал си се объркала.  Ти не знаеш как трабва да се чувства Глобал, още по-малко пък знаеш, как наистина се чувства тя!
Хм...
Ти откъде знаеш, кое знам още по-малко и, че не знам как се е чувствала Глобал.  ;)
Впрочем, аз никъде не твърдя подобно нещо.

А Глобал, сравнена със мнозина тук е нежна пролет.
Трябва ли да съм неискрен с нея?

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3183 -: 02 Октомври, 2012, 08:06:22 »
0
О, доживях да бъда ябълката на раздора! Оставете ме мен. Аз съм си добре. При това, много добре.
Начев, той Волтер ясно е имал проблеми с изповядването на личното мнение. Ти даваш един щрих, а аз друг:" Не съм съгласен с това, което казваш, но докато съм жив ще защитавам правото ти да го казваш"


global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3184 -: 02 Октомври, 2012, 08:10:03 »
0
Естествено, по невнимание натиснах ентър и нещата отлетяха недовършени.
Добро утро на всички! *heart* *heart* *heart* Радвам се, че сте писали .

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3185 -: 02 Октомври, 2012, 22:35:03 »
0
Хм...
Ти откъде знаеш, кое знам още по-малко и, че не знам как се е чувствала Глобал.  ;)
Впрочем, аз никъде не твърдя подобно нещо.

А Глобал, сравнена със мнозина тук е нежна пролет.
Трябва ли да съм неискрен с нея?
Тук може да се получи шум по тръбата и по тази пиричина две-три словца са неизбежни.
Горо, ти си човек с бляскава словестност, начетен, ангажиран, теб трябва да те пазим, че какво да има да се показва за пример на младежите, които говорят със заучени, щампирани кратки фрази, че и кодове дори.

Едно не съм в състояние да проумея, обаче.
Как може да си толкова категоричен в отделни случаи?! Има житейски ситуации, в които категоричността е ясна, обяснима и необходима. Но има и други.
В приказката около гръцките проблеми ти проявяваш една категоричност, която засяга много сложни и комплексни  социални процеси и явления. Айде, нека не използвам претенциозни приказки, но ти си човек опитен. За въпроси като този не може да има такава категоричност.  Тази категоричност и жар, с които нападаш германците и браниш гръцката кауза, много ми е неясна.Много ми е прекалена.
Нещата не могат да са толкова прости, какти ти ги представяш.

В горния случай пък, Глабал споделя за някакво свое, по същество емоционално, преживяване.  Изпитване на някаква положителна емоция. А ти викаш категорично: Объркала си се !
Субектът на емоционалното преживяване, на чувството, Е БОГ сам за себе си.  Той сам е истина от последна инстанция сам за себе си.
Не може да се оспорва, че някой изпитва мъка, друг се радва.
Можеш да кажеш: Чух думите, които каза и се надявам да разбирам поне приблизително състоянието на на чувствата ти.
Когато става въпрос за емоция, личното мнение на трети лица не играе, вредно е, не трябва да се спори.
Аре лека, че отекох вече...

goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3186 -: 03 Октомври, 2012, 07:45:00 »
0
Начев,
Аз и ти приятелю сме жив пример, за това колко трудна "материя" е словото. Дори "бляскавата словесност" не ти гарантира, че ще бъдеш разбран!  ;)  :D

Не аз съм категоричен с немците, а народната мъдрост.
Рибата се вмирисва от главата.
Главата на европейската ни риба се е вмирисала и вече няколко години лее поток от зловоние към сърцето си - неостаряващата прима на цивилизацията!
Толкоз! Ако ти харесва.  ;)

Що се касае до едната от прелестните ми форумни любови, написах следното.
Пак си се объркала!
Но да те целуна поне веднъж, за да не умреш от скука с толкова много интересни хора днес!

С ирония към "интересните хора" - мене, тебе, останалите от форума и по-малко към нея, в един момент в който форума бе замълчал.
Какво общо имат тук нейните чувства?
Мисля си, че тя ме разбра, но ти като сложен човек, ми преписа сложни разсъждения, на мен - магарето останало гладно между две купчини сено...
Надявам се с това, да не предизвиквам "шум по тръбата", а само добро настроение...
Добро утро.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3187 -: 03 Октомври, 2012, 07:57:00 »
0
Добро утро на всички приятели  *heart* *heart* *heart*,

Начев, преди години като защитавах дипломна работа, също бях обвинена от един (мераклия) от изпитната комисия, че съм била много категорична. Писаха ми 5, вместо 6. Направи го не заради лошо отношение към мен, а защото искаше на всяка цена да получи необходимото му от мен внимание. ( Сега да не си мисли някой, че особено съм се трогнала.)

После, през целия ми живот, това обвинение също съм го получавала. Очевидно има нещо вярно. Най-малкото, създавам впечатлението, че е така. Защото, като преценя, че нещо е така, въобще  не допускам чужди аргументи, с които да го поставя под съмнение.

Горо, гледам го, изпитва някаква вина, макар че не иска да си я признае - вероятно давайки  си сметка, че е засегнал други особено добри и благонастроени същества. ( Той знае за кои говоря!). По мое мнение, време е да впрегне словесността си и да измоли индулгенция.

Начев, това което пусна от д-р Филипов си е наистина така. Лошо е в България да размахваш личното си мнение, особено когато си на чужда хранилка. Българите не обичат чуждото мнение. И не е само това. Те чувстват някаква особена страст да погубят и човека, изразител на чуждата лична мисъл. Аз за това, обяснение нямам.

В замяна на това, аз лично харесвам такива хора, може би защото изначално ги свързвам със самата себе си. Наистина, не съм се засегнала от нечии думи. Само се засягам от войнстващата посредственост. В такива случаи, може да видите как спрягам целия си опит и акъл да срина със земята нейния носител.
Прекрасен и ползотворен ден! :)


goro

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1234
  • Карма: +48/-73
  • Респект: +1
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3188 -: 03 Октомври, 2012, 08:29:28 »
0
...
Горо, гледам го, изпитва някаква вина, макар че не иска да си я признае - вероятно давайки  си сметка, че е засегнал други особено добри и благонастроени същества. ( Той знае за кои говоря!). По мое мнение, време е да впрегне словесността си и да измоли индулгенция.
...
Ах...
Психоаналитичката ми!  :D :D :D

А аз съм несъмнено виновен!
Признавам си!  ;)
Вчера дори предизвиках слънчево затъмнение,
докато две благороднички в чувствата ме прехвърляха като топка
оказвайки благородство една на друга!
сега... всички са щастливи!


по добре да влизам в браздата,
че иначе цял ден ще се плюнча в добро настроение!  ;)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3189 -: 03 Октомври, 2012, 11:32:50 »
0
Начев, преди години като защитавах дипломна работа, също бях обвинена от един (мераклия) от изпитната комисия, че съм била много категорична. Писаха ми 5, вместо 6. Направи го не заради лошо отношение към мен, а защото искаше на всяка цена да получи необходимото му от мен внимание. ( Сега да не си мисли някой, че особено съм се трогнала.)
Ето, това е чудесна илюстрация в какво сложно взаимоотношение се намират категоричността (вярна или крива) със заобикалящия ни свят, вкл. с авторитета. С цялото си знаене и категоричност не си могла да постигнеш толкова, колкото  ако беше отишла на една консултация и от погледа ти се е четяло неприкрито възхищение. При това тук въобще не засягаме темата за "истината". Тя горкана е нещо сложно, често неподвластно, недостижимо. Не е изключено да не е била познато ни на теб, ни на персонажа от комисията. Мисля си, че дори и Той понякога е осъден да не я знае.
А по отношение на конкретния член, не е необходимо задължително да се отнасяме критично или да опошляваме работата. Дамите често са твърде категорични. Аз ги разбирам, но ... трудно е, дявол да го вземе.
И на мъжете не е лесно. Каквото и да направиш, все си виновен.  Поискаш - виновен. Но тази вина не е нищо в сравнение с една далеч по-голяма и страшна вина. Да НЕ поискаш.
Върви се оправи.

Цитат
После, през целия ми живот, това обвинение също съм го получавала. Очевидно има нещо вярно. Най-малкото, създавам впечатлението, че е така. Защото, като преценя, че нещо е така, въобще  не допускам чужди аргументи, с които да го поставя под съмнение.
Вникването във въпроса е по-голямата част от неговото решение.
Има и още един аспект.
Видимо поставям под въпрос прекалената категоричност.  Става дума за това да не прекалява при сблъскване на мнения с други човеци, които така или иначе не можем да сме напълно сигурни къде стоят спрямо нас.
Съвсем по различному стои въпросът с практическото реализиране на нашите виждания и решения.
Мога да мисля и да се колебая, но взема ли решение (независимо, че вътре в мен може да остане някаква бледа лампа, която нашепва съмнение) трябва да се действа здраво и  решително. 



Много тъжна страна си имаме ние. Но си е наша!

Цитат
В замяна на това, аз лично харесвам такива хора, може би защото изначално ги свързвам със самата себе си. Наистина, не съм се засегнала от нечии думи. Само се засягам от войнстващата посредственост. В такива случаи, може да видите как спрягам целия си опит и акъл да срина със земята нейния носител.
Прекрасен и ползотворен ден! :)
Твоя е твоята емоция! Там ти си Богинята!

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3190 -: 03 Октомври, 2012, 11:34:35 »
0
Начев,

Шумът понамаля!
Лек и ползотворен ден на браздата!

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3191 -: 03 Октомври, 2012, 19:32:53 »
0

Е, Начев, такива сме си.  :) :)Никой не е идеален. Все имаме трески за дялане.  ;)

На времето имах някакви идеали за образованието. Аз съм отишла да се науча, а не за нещо друго.
Все се надявах, че отивайки на изпит ти оценяват знанията, а не черти от характера.

Въпреки всичко, някакъв здрав разум съм имала и тогава, защото хич не съм си давала зор за някои измислени научни дисциплини, за които още тогава съм била наясно, че са част от препятствието, но нищо повече. Докато съм учела, винаги съм го правила с доброто съзнание какво ще ми трябва в живота и какво не. Не съм си тъпчела главата безразборно.

Гледам обаче, че мислим еднакво по проблема. :) И все пак, колкото по-„порастваме”, толкова по-виждам, че човек трудно бяга от собствената си същност. Някои мислители от азиатската школа твърдят, че създавали школи за собствено владеене, контрол над ума и духа, но все пак съм скептична.

А пък и за какво е нужно това? ....Да покориш себе си над собствените идеали за перфектност... Смятам, че и неидеалните ни черти носят някакъв чар. Или най-малкото създават онази различност, чрез която краставите магарета през деветте баира се надушвали.  :)


imotko

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 634
  • Карма: +18/-69
  • Респект: -86
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3192 -: 03 Октомври, 2012, 19:58:17 »
0
Вчера видях една диплома за средно с успех 3,05. Човекът, милионер и бизнесмен на средна възраст, беше решил, че е време да завърши и висше. Пък вие си учете, учете си, то и работата все някой трябва да я върши.
И извинете, че се намесвам така прозаично във иначе възвишената ви тема.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3193 -: 03 Октомври, 2012, 20:04:10 »
0
Разбира се, си извинен.  :)В моя опит най-умния човек, когото познавам има диплома с успех 3.37.
Пропуснах да отбележа, че отдавна завърши висше. Бе с трети успех на приемните изпити и успя да се класира на първо четене по желаната дисциплина.

« Последна редакция: 03 Октомври, 2012, 20:11:23 от global »

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3194 -: 03 Октомври, 2012, 20:55:57 »
0
Вчера видях една диплома за средно с успех 3,05. Човекът, милионер и бизнесмен на средна възраст, беше решил, че е време да завърши и висше. Пък вие си учете, учете си, то и работата все някой трябва да я върши.
И извинете, че се намесвам така прозаично във иначе възвишената ви тема.

Как се промъкнах между капките и Имотко не ме захапа след толкова изречени щуротии.
Приятели, не знам.
Надявям се и сега да ме прескочи.
Все пак една негова фраза ме провокира да споделя още един от бисерите на д-р Филипов.
Спорен, лесно оборим в някои посоки, ама бисер.
Приятно четене.

Е, трудно е да ги преброим. Нека кажем просто, че са много.  А интелектуалци почти няма.

Тоя феномен с левотата на интелектуалците е обясняван от доста мислители. Например от Робърт Нозик в есето «Защо интелектуалците са против капитализма?”

Според него, интелектуалците, «ковачите на думи», са: «поетите, романистите, литературните критици, журналистите и много професори»*** Според Нозик, това са вчерашните отличници. В училището, където действа принципът на възнаграждение според интелектуалните заслуги, те са оценявани най-високо и са хвалени най-много. Там те научават, че са най-добрите и съответно, трябва да са най-възнаградени. Пазарно общество обаче преподава различен урок. Пазарът не се интересува кой колко е умен, а разпределя към тези, които задоволяват пазарно изразено търсене. А за интелектуалния продукт търсенето е малко, нема какво да се лъжем. И интелектуалецът намразва капитализма, който не му въздава заслуженото.

Българският интелектуалец специално, даже и да стане ляв, няма къде да иде. От едната страна на лявото го дебнат фосилизираните старци от БКП, от другата страна го причакват новите соцолигарси… И той си левее ей така, за собствен кеф само.


Редута, последната листовка.