Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1228527 пъти)

nachev

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1176
  • Карма: +80/-1
  • Респект: +179
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3210 -: 04 Октомври, 2012, 18:21:22 »
0
Не съм сигурен за коя статия иде реч.

Интересна статия на Айнщайн, пусната през 1949 г. Доста актуално звучи и сега в съвременността. Само че ми се струва, че изпуска един факт, а това е все по-нараставащата се роля на Държавата в живота на всеки един от нас.

За съжаление не мога да си спомня какъв е източникът на една статия, която имам като файл.
Думата социализъм е натоварена с много разнороден багаж.
Знаем, че Айнщайн е бил съмнителен на и следен (говори се) от ФБР.
Който (не без основание) се дразни от думата социализъм може да намери някякъм субективно подгодящ заместител. По-интересно е друго - да се чуят мотиви и аргументи на един виден представител на човешкия род по отношение на някакво бъдещо състояние на организацията на човешкото общество.
Абстрахиране от конкретните думи.

Това е текстът, който имам. Нямам време за дирене.

"Защо социализъм?
от Алберт Айнщайн
Есе публикувано в първия брой на Monthly Rеview (Май 1949);
Тук можете да намерите и руски превод с малко история около есето.

Препоръчително ли е за човек който не е експерт по икономически и социални въпроси да изказва мнение за социализма? Поради няколко причини, аз вярвам че е.

Нека най-напред да погледнем въпроса от гледна точка на научното познание. На пръв поглед може да изглежда, че няма съществени методологични различия между астрономията и икономиката: учените и в двете науки опитват да открият общи закони за ограничен кръг явления за да направят взаимовръзките между тези явления колкото се може по-ясни и разбираеми. В действителност обаче, методологична разлика съществува. Откриването на общи закони в областта на икономиката е трудно поради обстоятелството, че наблюдаваните икономически явления често са повлиявани от много фактори, които много трудно могат да бъдат оценени по отделно. В допълнение, опитът, който е натрупан от започването на така наречения цивилизован период на човешката история - както е добре известно - е до голяма степен повлиян и ограничен от причини, които в никъкъв случай не са само от икономическо естество. Например, повечето от главните държави в историята дължат своето съществуване на завоевания. Завоевателите се установяват, законово и икономически, като привилегирована класа в завладените страни. Те установяват монопол върху владеенето на земята и назначават свои религиозни водачи. Последните, контролирайки образованието, институционализират класовото разделение и създават система от ценности от която от този момент нататък хората, до голяма степен несъзнателно, се водят в своето социално поведение.

Но историческата традиция е, така да се каже, вчерашна; дали днес наистина сме преодолели това, което Торстен Веблен нарече „хищническа фаза” на човешкото развитие. Наблюдаемите икономически факти принадлежат на тази фаза и дори такива закони каквито ние бихме могли да извлечем от тях не са приложими към други фази. Доколкото истинската цел на социализма е точно да преодолее и придвижи отвъд хищническата фаза на човешкото поведение, икономическата наука в сегашното си състояние би могла да хвърли твърде малко светлина върху бъдещото социалистическо общество.

Второ, социализма има социално-етична насоченост. Науката, обаче, не може да създава цели, а още по-малко да ги вгражда в хората; науката, като максимум, може да осигури средства чрез които да бъдат постигнати известни цели. Но самите цели се определят от хората с високи етични възгледи и – ако тези идеи са не мъртвородени, а жизнени и устойчиви – се подемат и прокарват от онова множество хора, което полуосъзнато определя бавната еволюция на обществото.

По тези причини, ние трябва да внимаваме да не преувеличаваме ролята на науката и научните методи когато става дума за хуманитарни проблеми; и не би трябвало да приемаме, че само експертите са единствените които имат правото да изказват мнение по въпроси касаещи организацията на обществото. 

Безброй гласове от известно време ни уверяват, че човешкото общество преминава през кризисен период и че неговата стабилност е сериозно разклатена. Характерно за такава ситуация е, че хората са безразлични или дори враждебни към групата, голяма или малка, към която те принадлежат. За да изясня какво имам в предвид, нека разкажа случка от моя опит. Неотдавна разисквах с един интелигентен и благовъзпитан човек заплахата от още една война, която по мое мнение сериозно би застрашила съществуването на човечеството и отбелязах, че само наднационална организация би могла да ни предпази от тази опасност. На това моя събеседник много спокойно и хладнокръвно отговори: „Защо се противопоставяте така силно на изчезването на човечеството?”.

Сигурен съм, че само допреди век никой не би направил такова изказване с такава лекота. Това е изказване на човек който напразно се е опитвал да постигне вътрешно равновесие и повече или по-малко вече е загубил надежда да успее. Това изказване е израз на болезнена самота и изолация от която толкова много хора страдат в днешно време. Каква е причината? Има ли изход?
Лесно е да се поставят такива въпроси, но е трудно да се отговори с някаква степен на сигурност. Аз обаче трябва да пробвам, дотолкова доколкото мога, макар и да съзнавам, че нашите чувства и  стремежи често са противоречиви и неясни и не могат да бъдат изразени в есе или прости формули.

Човека е едновременно самостоятелно същество и социално същество. Като самостоятелно същество той се опитва да защитава своето съществуване и това на своите най-близки хора, да задоволи своите лични желания и да развие своите вродени способности. Като социално същество той се стреми да получи признанието и привързаността на околните, да сподели техните удоволствия, да ги утеши в тъгата им и да подобри условията на техния живот. Единствено съществуването на тези променливи и често конфликтуващи черти на характера на човека и техните специфични комбинации определя степента до която един индивид може да постигне вътрешно равновесие и да допринесе за благосъстоянието на обществото. Напълно е възможно относителната сила на тези две подбуди в човека да е наследствена. Но личността, която се получава е формирана главно от обкръжението в което човек попада по време на своето развитие, от структурата на обществото в което израства, от традициите в това общество и от оценките му на различните типове поведение. Абстрактната концепция „общество” за отделния индивид означава общата сума от неговите преки и косвени отношения със своите съвременници и всички хора от предишните поколения. Индивида е способен да мисли, да се бори и работи самостоятелно, но в своето физическо, интелектуално и емоционално съществуване той зависи толкова много от обществото, че не е възможно да мислим за него или да го разберем извън рамките на обществото. Обществото осигурява на човека храна, облекло, дом, работни инструменти, езика, формата на мислене и повечето от съдържанието на мислите. Неговия живот  е възможен благодарение на труда и постиженията на милиони хора от миналото и настоящето които са скрити зад малката дума „общество”. 

Поради това е очевидно, че зависимостта на индивида от обществото е природен факт, който не може да бъде пренебрегнат – точно както в случая с мравките и пчелите. Обаче, докато целия жизнен цикъл на мравките и пчелите е определен до най-дребните детайли чрез твърди наследствени инстинкти, социалното поведение и отношенията на хората са гъвкави и поддаващи се на промяна. Паметта, комбинативността, говора правят възможно развитието на човека отвъд биологичната необходимост. Това развитие се изразява в традициите, институциите и организациите, литературата, в научните и инженерните постижения, в изкуството. Това обяснява как се случва така, в известна степен, че човек може да повлияе на собствения си живот чрез собственото си поведение и че в този процес съзнателното мислене и желание може да играе роля.

По рождение човек наследява биологическа същност, която ние трябва да считаме за фиксирана и неизменна, включвайки естествените пориви, които са характерни за човешкия вид. В допълнение по време на своя живот човек придобива културна същност, която усвоява от обществото чрез комуникация и много други видове влияние. Точно тази културна същност с течение на времето се променя и определя до голяма степен отношенията между индивидите в обществото. Чрез сравнително изучаване на така наречените примитивни култури, съвременната антропология ни учи, че социалното поведение на хората може силно да се мени, в зависимост от преобладаващите културни образци и типове организация на обществото. Именно на това могат да осланят надеждите си ония, които се борят за подобряване на съдбата на човека. Хората не са прокълнати, благодарение на биологичната си същност, да се избиват един друг или да се оставят на милостта на жестока съдба.

Ако се запитаме как структурата на обществото и културните навици на човека трябва да се променят за да направим живота на човека колкото се може по задоволяващ, ние трябва постоянно да внимаваме за това, че има известни условия които не можем да променим. Както вече беше казано, биологичната същност на човека не може да бъде обект на промяна с каквато и да било цел. Още повече, технологичното и демографското развитие през последните няколко века създадоха условия, които ще останат за в бъдеще. В относително гъсто населени места нуждаещи се от стоки от жизнена необходимост, крайното разделение на труда и силно централизирания производствен апарат са абсолютно задължителни. Времето когато индивидите или относително малки групи са били напълно самодостатъчни, и което, гледайки назад, изглежда толкова идилично, е отминало завинаги. Да се каже, че човечеството днес представлява глобално общество на производство и потребление не е голямо преувеличение.

Вече достигнах момента в който мога да отбележа накратко в какво според мен се състои същността на кризата на нашето време. Тя засяга отношението на индивида към обществото. Индивида днес повече от всякога осъзнава зависимостта си от обществото. Но той не чувствува тази зависимост като нещо положително, като органична връзка или защитна сила, а по скоро като заплаха за неговите естествени права или дори за неговото икономическо съществуване. Още повече, неговото положение в обществото е такова, че на неговите природни егоистични подбуди постоянно се акцентира, докато неговите социални подбуди, които са по-слаби по природа, прогресивно деградират. Всички хора независимо от положението им в обществото страдат от този процес на деградация. Затворници на своя егоизъм, подсъзнателно те се участвуват несигурни, самотни и лишени от наивни, прости и обикновени радости в живота. Човек може да намери смисъл на краткия и опасен живот само като се посвети на обществото.

Икономическата анархия на капитализма, каквато съществува днес, по мое мнение, е истинския източник на злото. Ние виждаме огромна общност от производители, членовете на която непрекъснато се борят да отнемат един на друг плодовете на техния колективен труд – не чрез сила, а, като цяло, чрез добросъвестно подчинение на законово установени правила. В този смисъл е важно да се разбере, че средствата за производство – така да се каже, целия производствен капацитет необходим както за производството на стоки за потребление така и капитални стоки – могат да бъдат, и в по-голямата си част са, частна собственост на отделни индивиди.

За простота, по-нататък ще наричам „работници” ония които нямат дял в притежаването на средствата за производство макар и това да не съответства напълно на обичайната употреба на този термин. Собственика на средства за производство е в състояние да купува работната сила на работника. Ползвайки средствата за производство работника създава нови стоки, които стават собственост на капиталиста. Ключов момент в този процес е отношението между това което работника произвежда и това което му се плаща измерени в реална стойност. Доколкото трудовия договор е „свободен”, това което работника получава не се определя от истинската стойност на стоките които произвежда, а от минималните му нужди и от броя кандидати за работата, които отговарят на условията на капиталиста. Важно е да се разбере, че дори теоретично, заплащането на работника не се определя от стойността на продукта на неговия труд.

Частния капитал има тенденция да се концентрира в ръцете на малко хора, отчасти заради конкуренцията между капиталистите, отчасти поради това, че технологичното развитие и нарастващото разделение на труда благоприятстват образуването на големи производствени единици за сметка на малките. Резултата от това състояние е олигархия на частния капитал, чиято огромна власт не може да бъде контролирана дори от демократично организирано общество.  Това е вярно, тъй като членовете на законодателните органи се избират от политическите партии които са финансирани или повлияни по друг начин от капиталистите които, практически винаги, отделят електората от законодателната власт. Резултата е, че народните представители фактически не защитават достатъчно интересите на непривилегированите слоеве от населението. Още повече, при създадените условия, частните капиталисти неизбежно контролират пряко или косвено основните източници на информация (преса, радио, образование). Крайно трудно е и наистина в повечето случаи невъзможно за отделния гражданин да направи обективни заключения и да използува интелигентно своите политически права.

Следователно, доминиращото положение в икономика базирана на частната собственост на капитал се характеризира с два основни принципа: първо, средствата за производство (капитал) са частна собственост и собствениците разполагат с тях както намерят за добре; второ, трудовия договор е свободен. Разбира се, няма такова нещо като чисто капиталистическо общество в този смисъл. В частност, трябва да се отбележи, че работниците, макар и чрез дълга и трудна борба, успяха да постигнат донякъде подобрена форма на „свободния трудов договор” за някои категории труд. Но като цяло, днешната икономика не се различава много от „чистия” капитализъм.

Производството се извършва за печалба, а не за потребление. Няма гаранции, че всички които са способни и искат да работят винаги ще могат да намерят работа;„армия от безработни” съществува почти винаги. Работника постоянно се страхува да не загуби работата си. Тъй като безработни и лошо платени работници не осигуряват печеливш пазар, производството на потребителски стоки е ограничено и последствието са огромни лишения. Технологичния процес често води по-скоро до по-голяма безработица отколкото до облекчаване на тежестта на труда. Мотивацията за печалба и свързаната с нея конкуренция между капиталистите са отговорни за нестабилността в натрупването и използуването на капитала, която води до нарастващо тежки депресии. Неограничената конкуренция води до огромно разхищение на труд и до онази деформация на социалното съзнание на индивидите, което споменах по-рано.

Tова травмиране на личността аз считам като най-голямото зло на капитализма. Цялата ни образователна система страда от това зло. На студента се внушава, преувеличена конкурентна нагласа. Като подготовка за неговата бъдеща кариера той се обучава в боготворене на потребителството като успех.   

Убеден съм, че има само един начин да се премахнат тези дълбоки злини, а именно, чрез установяването на социалистическа икономика придружена от образователна система ориентирана към социални цели. В такава икономика средствата за производство са собственост на обществото и се употребяват по планов метод. Планова икономика, която наглася производство според нуждите на обществото, би разпределяла работата между всички способни да работят и би гарантирала средства за съществуване на всеки мъж, жена и дете. Образоването на индивида в допълнение на развиването на наследствените му способности, би трябвало да развива у него чувство за отговорност за другите хора вместо да възхвалява властта и успеха както в съвременното ни общество.

Въпреки това, необходимо е да се напомни, че плановата икономика все още не е социализъм. Плановата икономика като такава, може да бъде придружена от пълно заробване на индивида. Постигането на социализма изисква решение на някои крайно трудни социално-политически проблеми: по какъв начин, имайки в предвид разрастващата се централизация на политическата и икономическата власт, да се преодолее превръщането на бюрокрацията във вездесъща и всепоглъщаща? Как може правата на индивида да бъдат защитени, с което да се осигури демократично контрабалансиране на мощта на бюрокрацията.   

Яснотата по отношение на целите и проблемите на социализма има огромно значение в нашето време на преход. Тъй като сега свободното и без смущения обсъждане на тези проблеми се намира под мощно табу, аз считам появата на това списание за важна обществена дейност. "

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3211 -: 04 Октомври, 2012, 20:36:02 »
0
 :)Квинтесенцията в това есе на Айнщайн  са въпросите без отговор:
"Въпреки това, необходимо е да се напомни, че плановата икономика все още не е социализъм. Плановата икономика като такава, може да бъде придружена от пълно заробване на индивида. Постигането на социализма изисква решение на някои крайно трудни социално-политически проблеми: по какъв начин, имайки в предвид разрастващата се централизация на политическата и икономическата власт, да се преодолее превръщането на бюрокрацията във вездесъща и всепоглъщаща? Как може правата на индивида да бъдат защитени, с което да се осигури демократично контрабалансиране на мощта на бюрокрацията. "
С това се нарежда сред социалистите-утописти,повечето от  които  евреи!Даже социалисти -утописти не е съвсем коректен израз за евреите,защото социалистите -евреи като вождове на първата социалистическа революция са налагали социалистическите си идеи на дело с огън и меч,и глад до смърт ,разбира се.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3212 -: 04 Октомври, 2012, 21:21:05 »
0
За тази статия ставаше въпрос, дето я пусна Ниървана:

http://monthlyreview.org/2009/05/01/why-socialism

Имам проблеми с нет-а. Обадих им се на гадините, ама ме накараха да рестартирам рутерите, дето са в една друга сграда, т.к. можело "да са забили", неизвестно по какви причини и защо?

Както се очакваше, вечерта не е като утрото. :)

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3213 -: 04 Октомври, 2012, 23:15:52 »
0
Ай, за Айнщайн!  *drink4*

*alcohol*Ай, за Айнщайн!
С тоз алкохол олевяваме "бавно,неусетно почти"! После ензимна недостатъчност на алкохолдехидрогеназата,цироза и ...на оня свят,в ада.Познавайки теорията и практиката на социализма  и олевели достатъчно ще се отправим непременно към лявата алтернатива на ада-социалистическия ад,защото или няма да има вода,или няма да има дърва за казаните или дяволите ще са на тематично събрание за повишаване организацията на труда.Викам си обаче,че откак Станишката оглави европейските социалисти ще се увеличи и тъпканицата пред портите на лявата алтернатива на ада от грешници европейци ,та  който не обича блъсканицата и опашките  да замезва здравословно в изчакване на поне два мандата на евросоцлидера.

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3214 -: 04 Октомври, 2012, 23:46:01 »
0
към  тези които мислят че народонаселението е твърде тъпо за да избира само това което е добро за него:
ако допуснем че  е така остават две алтернативи
а. избираме си шеф дето да ни казва  да правим това дето му изнася на него
б.  не знаем кое е добро за нас но сме достатъчно тънки психолози за да изберем човека дето ще взима решения и ще оформя нашето бъдеще по-добре от самите нас.

Лично аз твърдя че второто е много по трудно от пряката демокрация и затова неминуемо се накисваме на династии-подобни псевдодемократични правителства като от точка а) :). като казвам ние имам предвид народеца в така наречената западна цивилизация към която криво ляво и БГ принадлежи.

най-важното на пряката демокрация е не моменталическото навлизане в златния век щото грешки ще има за всички от сърце. най-важното е че хората малко по-малко ще започнат да се учат да взимат съдбините си в собствените си ръце а не да си измиват ръцете с веднъж на 4 г явяване пред урните. народеца ще се научи нда взима правилни решения и ще го научи най-добрия даскал - неволята ...

поздрави
« Последна редакция: 04 Октомври, 2012, 23:48:50 от nearvana »

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3215 -: 05 Октомври, 2012, 01:12:25 »
+2
Бюрокрацията изяде демокрацията!Всичките форми на демокрацията си останаха древногръцки легенди.Особено в наши дни родната бюрокрация изживява ренесанс,златен век, с толкова материал за творческо и биологично развитие подаван от бюрократите от Брюксел.Пряка демокрация има в Швейцария,където ден през ден,както се казва ,демоса получава в пощенските си кутии писма с въпроси от бюрокрацията с предложения за решаването им.Референдум от място един вид. Швейцарската бюрокрация като бройка е 20 пъти по-малка от нашенската.С толкова е и разликата в стандарта на живота там и тука.Връзката е очебийна/с посиняване на окото/ според мен.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3216 -: 05 Октомври, 2012, 08:08:54 »
0
към  тези които мислят че народонаселението е твърде тъпо за да избира само това което е добро за него:
ако допуснем че  е така остават две алтернативи
а. избираме си шеф дето да ни казва  да правим това дето му изнася на него
б.  не знаем кое е добро за нас но сме достатъчно тънки психолози за да изберем човека дето ще взима решения и ще оформя нашето бъдеще по-добре от самите нас.

Лично аз твърдя че второто е много по трудно от пряката демокрация и затова неминуемо се накисваме на династии-подобни псевдодемократични правителства като от точка а) :). като казвам ние имам предвид народеца в така наречената западна цивилизация към която криво ляво и БГ принадлежи.

най-важното на пряката демокрация е не моменталическото навлизане в златния век щото грешки ще има за всички от сърце. най-важното е че хората малко по-малко ще започнат да се учат да взимат съдбините си в собствените си ръце а не да си измиват ръцете с веднъж на 4 г явяване пред урните. народеца ще се научи нда взима правилни решения и ще го научи най-добрия даскал - неволята ...

поздрави

Говорим по принцип за пряката демокрация или конкретно за България?

Аз смятам че у нас, не че е толкова населението тъпо, колкото оскотяло. Масово занимание на скотовете е гледането в чуждата паница.
Пряката демокрация не е за бедни държави. У нас поради причини от народопсихологията, българинът винаги гледа да раздаде справедливост от своята камбанария. Най-вече свързана "с на Вуте плевнята", без никакъв стремеж да изгради нещо ново и полезно. При нас живеят предимно хуни. Затова т.нар. "грешки" не са за тази земя. Целият ХХ век беше белязан от страшно много грешки. Аз не искам повече експерименти.

darkside

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1574
  • Карма: +112/-1
  • Респект: +679
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3217 -: 05 Октомври, 2012, 08:37:01 »
0
към  тези които мислят че народонаселението е твърде тъпо за да избира само това което е добро за него:

най-важното е че хората малко по-малко ще започнат да се учат да взимат съдбините си в собствените си ръце а не да си измиват ръцете с веднъж на 4 г явяване пред урните. народеца ще се научи нда взима правилни решения и ще го научи най-добрия даскал - неволята ...

поздрави
Немам достатъчно търпение да ги чакам да са учат, брато! (систър!)
Иначе, принципно съм съгласен. Очаквам щавене с небивали размери и  нови експерименти от секакъв характер, на които ша подложат стадото......
Ас съм българче.......

Фло

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 749
  • Карма: +30/-6
  • Респект: +138
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3218 -: 05 Октомври, 2012, 08:52:42 »
0


Аз смятам че у нас, не че е толкова населението тъпо, колкото оскотяло.
...и неграмотно. Наскоро съобщиха данни,че 40% от 16 годишните в страната са неграмотни.Не знам как е при 15 и 14 годишните за да се види накъде е тенденцията.Някак си тази новина отмина без никакво обществено внимание,захлупена набързо от грижите за бъдещето на  Белене и политическото говорене.На фона на неграмотността сред младите хора президента ще развива високотехнологични паркове.Няма начин българския високотехнологичен парк през следващите години да не е бъкан с кирки и лопати като основни средства за производство .Като чуя български високотехнологичен парк и се сещам за албанската подводна лодка,която изплувала през минута,за да може гребците и да дишат.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3219 -: 05 Октомври, 2012, 11:46:13 »
0
Дарки, позволявам си да копирам едно стихче, постнато от теб в друг раздел, защото според мен, много върви с темата:

Тя някога беше мастия и осем дванайсти,
Разлайваше псета в завидно голям периметър
Осанка, парфюм , козина, трикове тайни...
Скандали във „Таймс“, „Гардианс“ и „Газета“...
Тя беше велика! Ротвайлери, Хъски, Йоркшири
я обожаваха... Беше порода незнайна.
Зачената може би след каса бира
в България, Сърбия или в Украйна...
Живееше бурно и имаше ангел-хранител
във всеки един мегаполисен град.
Капризна, кокетна, нахъсната, винаги сита.
Най-върлата кучка във целия свят!
Но времето, знаете, бързо минава.
Опадала козина, целулит, кастанети...
Походката – тромава (твърде износени стави)..
Дори „липосукната“ не я щяха мъжете...
И нашата кучка се върна при своя си корен..
Оказа се била родена в КреПиковци...
Бащата – съмнителен, майка - креПиковска знойна...
Дете на психически нестабилни родители...
Нае си очукана стая в хотела.
Обядваше сандвич с домат и босилек.
И слушаше вечер с възторг „Цингарела“,
оттам се зареждаше с жизнена сила.
Написа учебник за кучки с неясен произход,
създаде и школа с клиенти от сой и със ранг.
И би всички молове вкупом по приходи...
След месец отваря КреПиковска Кредитна Банка.

Тя някога беше мастия и осем дванайсти,
Разлайваше псета в завидно голям периметър
Осанка, парфюм , козина, трикове тайни...
Скандали във „Таймс“, „Гардианс“ и „Газета“..



Дарки, чета тези стихчета ( за кучки) , но смятам, че това е прекрасна илюстрация на българската скотомия. Тук, във форума има достатъчно живеещи из широкия свят и съм сигурна, че ако ги попиташ, там не биха намерили стихче, посветено на някоя кучка, съгласно определението на автора. Защото според него кучката има осанка, парфюм, козина и трикове тайни, винаги сита, но грамотна. Написала, видиш ли книга.... Но, разбирате ли, настава време, когато козината опада, целулит, износени стави, и кучката се върнала там, при автора – в Крепиковци. Нещо, абсолютно нормално. Само, че авторът го приема като божие наказание. Като казвам, че не ни трябва пряка демокрация, трябва да ме слушате.

global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3220 -: 05 Октомври, 2012, 15:23:58 »
0
Няма значение какво аз смятам.  :) :) :)

В историята на революциите ( имам предвид Френската от 1789 г, както и Националните революции от 1848 г.) винаги са се предвождали от средната и буржоазната класа. 

Т.нар. „нежни революции” в бившите соц. страни не правят изключение. Те също са предвождани от т.нар управляваща каста в отделните страни.

Разбира се в дни на прелом, има разместване на пластовете. Но аз смятам, че кадърният човек винаги намира своето място. Стига да не е пасивен. И освен това, да няма присъщото на българите качество вечно да се оправдава с околната среда и причини, извън себе си.

Прощавай :) Няма начин „голтаците” да направят революция, колкото и много да ти се  иска. В България, всеки обичайно присвоява понетието „народ” и плещи от негово име. А народа си трайка – кучетата си лаят, кервана си върви....

Има си закономерни неща. Ако искаш ме чуй, ако не – твое право!  :)



dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3221 -: 05 Октомври, 2012, 19:09:11 »
+1
"Революциите" "се превождат" от чужди държави, по-конкретно разузнаванията им. Особено пък "нежните", "оранжевите", "арабските пролети" и т.н.

*drink6*

nearvana

  • Гост
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3222 -: 06 Октомври, 2012, 11:51:09 »
0

global, кои са тези "голтаци" дето според теб не могат да решават кое е добро за тях и трябва някой друг да им казва какво да правят? по какво се познават? ако имаш вишу от софийския ВИНС голтак ли си? Или колко трябва да изкарваш на месец че да не си голтак и според теб да имаш право на глас?  Един будистки монах голтак ли е? В университета учи ли се как да взимаш решения? Трябва ли да дискриминираме хората спрямо техния доход? Май според твоите разбирания за демокрацията трябва да махнеш думичката демос от словосъчетанието.
Ако обичаш гледай в собствената си паничка и решавай за себе си дали можеш да взимаш решения и недей да посягаш на правото на другите. С твоята логика утре ще "забраниш" на голтаците да се изказват и да пишат песнички за трибагреника и тн.

глобал рече и отсече "трябва да ме слушате за пряката демокрация"  ...  ;D  и аз  като отявлен "голтак"  ти казвам да си гледаш работата и де не пипаш моето право да избирам. гледай си твоето ...

поздрави
 *drink1*

пп  и най-смешното е че дори да се абстрахираме от диващината на това да забраняваш на голтаците да взимат решения  бедността не е аргумент за предтсвителната демокрация като алтернатива на пряката защото те така или иначе имат право на глас. Разликата е колко често го упражняват. Колкото по-рядко се упражнява толкова по-съдбовно е взетото решение докато при пряката демокрация нерационалните решения ще се average-нат out


global

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 929
  • Карма: +42/-3
  • Респект: +155
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3223 -: 06 Октомври, 2012, 14:18:43 »
0

Ниървана,  гледам си работата. Това и правя...Все пак добре си „гледам в моята паничка” и затова заемам позиция.  :)

Първо ме питаш, какво разбирам под понятието „голтак”. След това, без да съм ти дала отговор, определяш себе си като „голтак” и намеса в демократичното ти право да избираш? Все пак, съм достатъчно демократична, да не се бъркам в личното ти самоопределение... Освен, ако не считаш, че съм божествена и че нещо зависи от мен...

Не ми отговори – за пряката демокрация въоще ли говорим или за нейното приложение в България?

Бедността не порок. Но масовата бедност, е:)

Не случайно, идеалът ти за демокрация е Швейцария. Ама тя, май е единствената, при която пряката демокрация е налице. За да е налице тя, е необходимо гражданско общество - едно от главните условия. ( Е, да де. М. Кунева създава гражданско сдружение „Граждани за България”, за да формира гражданското общество...Но вероятно според теб, то е установено... )  Но Швейцария не е задлъжняла, не е и в ЕС. А защо ли? (Отговорът  е за домашно...)

Аз продължавам да твърдя, че структурата на населението в България е такава, че масовата част е много бедна. 2 млн.пенсионери и 1 млн. цигани, и не знам колко на брой турци, няма как да направят революция, освен да извадят от кухните си най-големия нож да плашат ДКВЕР и гарваните. Това във всички случаи прави над 50% от населението.

Хипотетично, ако вземем предвид пенсионерите, които са най-компактната маса и ако е налице пряка демокрация, ще си увеличат пенсиите до някакъв размер, но за сметка на други групи, щото сме във валутен борд. А кредиторите на Запад искат да си връщаме дълговете. И предишните. (Нещо, за което ти си главен застъпник). Тогава имаме 2 варианта – отмяна на валутния борд, собствена национална парична и кредитна политика, доминирана от най-компактната маса или чужди заеми, с които се покриват досегашните и натоварване на следващите поколения с по-голям дълг..

Другата по-компактна маса, също желаят защита на собствените си интереси -1 млн. цигани гласуват естествено най-добре за собствените си интереси, защото желаят да напълнят със съдържание понятието „демос”. За сметка на кого става това? ( Втора задачка за домашно...)

В комунизма, много внимателно четох за условията при които се правят революциите. Комунетата страшно ги беше страх именно от това. Затова пък бяха изучили в подробности, кога са налице необходимите условия  революцията да се случи!

 Разбира се, ако се има предвид революцията от 9.ІХ., то тогава, освен чуждото разузнаване, бе и достатъчно наличието на чужда войска. ( по повод една вметка).

„Голтаци” са всички хора, които зависят от едната заплата. Независимо от нейния размер,  или дали са завършили ВИНС. Грубичко звучи, ама по-добре е да се гледа на истината дори и с хипербола. Неголтаците са тези, които владеят средствата за производство. Когато те са недоволни, има условия за революция. Това дали ще се случи, е друг въпрос. Това даже, въобще не е толкова важно...

 *drink1*Ай, поздрави!


regata

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1503
  • Карма: +175/-12
  • Респект: +904
    • Профил
Re: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката
« Отговор #3224 -: 06 Октомври, 2012, 16:51:40 »
0


Голтаци” са всички хора, които зависят от едната заплата. Независимо от нейния размер,  или дали са завършили ВИНС. Грубичко звучи, ама по-добре е да се гледа на истината дори и с хипербола. Неголтаците са тези, които владеят средствата за производство. Когато те са недоволни, има условия за революция. Това дали ще се случи, е друг въпрос. Това даже, въобще не е толкова важно...

 *drink1*Ай, поздрави!

Ай,ай,ай...................
Глобалче,много странна позиция си заела.Не искам да се бъркам в спора ви с нирвана,но и твоето на нищо не прилича  :o
Я,сега всички тук,да си пуснат Данъчните декарации и който е с по-малко от 5000 лв. платени данъци на година веднага да спира да пише  *rofl* /Или друга цифра.Предложете я  *rofl* /
Това пък,някой,ако не покрива тези критерии да се надява,че има право на глас в реферандум,хич и да не си помисля /дори и да е професор по ядрена физика в СУ / *rofl*
И да сме наясно,всички собственици на фирми да посват само личните си декларации,че ще се разправяме,а няма,а "ГОЛТАК",амаха де,аман от ГОЛТАЦИ !!!

 *rofl* *rofl* *rofl* *rofl* *rofl*
« Последна редакция: 06 Октомври, 2012, 16:53:21 от regata »
Живеем истински,само когато умираме от Любов...!