Автор Тема: Какво става в Гърция или За политиката и икономиката  (Прочетена 1229082 пъти)

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Елиса, понеже познаваш Гърция, би ли ни предложила за някои хубави места за посещение (плажове, острови ....). Всъщност би ли го направила в темата на Дивал "Как и къде ще прекарате лятото". Благодаря.


... с удоволствие!  *drink11*

готово! http://www.fimoti.com/index.php/topic,301.msg7906.html#new
това, разбира се е една мъъъничка част от местата на които може да се отиде, но за да опиша всички ще ми трябва цяла седмица ...  :) Като начало се сетих за тези, но ще пиша и за други по-нататък.
Е ...
Bon voyage !!!   *flower1* *flower2* *flower1* *flower2* *drink11* *drink10* *drink9* *drink8* *drink7* *drink6*
« Последна редакция: 27 Юни, 2010, 13:56:02 от elissa »

bozidar

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +5
    • Профил
[STRATFOR] The Geopolitics of Greece: A Sea at Heart‏

http://www.greekamericannewsagency.com/GANA2/STRATFORGreeceMonograph.pdf

End in the end

It is only a question of when, not if, the Europeans pull the plug on
Athens -- which most likely will be at the first opportunity, when
Greece does not present a systemic risk to the rest of Europe. At that
point, without access to international capital or more bailout money,
Greece could face a total collapse of political control and social
violence not seen since the military junta of the 1970s. Greece,
therefore, finds itself in very unfamiliar situation. For the first
time since the 1820s, it is truly alone.


Scyther

  • Гост
[STRATFOR] The Geopolitics of Greece: A Sea at Heart‏

http://www.greekamericannewsagency.com/GANA2/STRATFORGreeceMonograph.pdf

End in the end

It is only a question of when, not if, the Europeans pull the plug on
Athens -- which most likely will be at the first opportunity, when
Greece does not present a systemic risk to the rest of Europe. At that
point, without access to international capital or more bailout money,
Greece could face a total collapse of political control and social
violence not seen since the military junta of the 1970s. Greece,
therefore, finds itself in very unfamiliar situation. For the first
time since the 1820s, it is truly alone.


То хубу ше се дърпа шалтера на Грийс, ма на опашката чакат халф юръп. Тях кво ги праиме? Въртят се едни слухове за супер-юро между Франция и Германия, пък нащо левче вързано за марката (за сега)...
Как ще реагират останалите извън борда европейци? Какво ще се случи с юрото? Канадската валута все по-приятно започва да звучи. Почти като пържолките на Елисса и дробчетата по селски на Филката...

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
[STRATFOR] The Geopolitics of Greece: A Sea at Heart‏

http://www.greekamericannewsagency.com/GANA2/STRATFORGreeceMonograph.pdf

End in the end

It is only a question of when, not if, the Europeans pull the plug on
Athens -- which most likely will be at the first opportunity, when
Greece does not present a systemic risk to the rest of Europe. At that
point, without access to international capital or more bailout money,
Greece could face a total collapse of political control and social
violence not seen since the military junta of the 1970s. Greece,
therefore, finds itself in very unfamiliar situation. For the first
time since the 1820s, it is truly alone.


То хубу ше се дърпа шалтера на Грийс, ма на опашката чакат халф юръп. Тях кво ги праиме? Въртят се едни слухове за супер-юро между Франция и Германия, пък нащо левче вързано за марката (за сега)...
Как ще реагират останалите извън борда европейци? Какво ще се случи с юрото? Канадската валута все по-приятно започва да звучи. Почти като пържолките на Елисса и дробчетата по селски на Филката...


Еййй, не спря да дебне този Скитър! Очите са му на 16! По-съвестен модер не бях срещАла! Като ме види и започва да чИте и да заключва!  8)
Юрото тууууййй, левчето, онуйййй и от дума на дума ... та на фаса на горския и на пържолите на Елисса!
« Последна редакция: 02 Юли, 2010, 23:25:53 от elissa »

Muza

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 4525
  • Карма: +217/-26
  • Респект: +1501
    • Профил

 :D :D :D :D

И Додо има пържолки...

Гъркините ще се вталят...

Кризата променя хранителните навици на гърците


Scyther

  • Гост
Русото върти света, затуй чета. Заключването ми е инстинктивно.  Ма и ти чакалиш за глигани...

Да излплющя едно крадено мнение на Жорката, ей тъй, защото го смятам за култово:
Цитат на: jores
Изчетох всички мнения, ще споделя и моето.
Има криза, много думи се хвърлят, че излизаме от нея, многото целенасочени усилия в говоренето за излизане от кризата не променят фактите /имам познат служител в кредитна институция, който ми се ПОХВАЛИ, че в Сф за три седмици направили шест ипотеки!/
Заслужава внимание сравнение на обема говорене с обема ефект и обема реално сключени сделки.
Това е като съобщението за първия процентен спад на безработицата в началото на сезонната заетост!

За излизане от криза /като изключим говоренето/ е необходима и работеща икономика, в подобен момент вдигането на данъци под какъвто и да е предтекст, не е механизъм за стимулиране на икономиката а спасение за правителството, което иска да напълни бюджета за да запуши устата на масовката, взимайки от имащите за да задоволи живуркането на нямащите /винаги мнозинство/ с основната цел да запази властта.
Парадокса е че единствения начин да се създават работни места е бизнеса да заработи, с вдигане на данък едва ли ще стане - това не разбира масовката защото и звучи добре социалистическата формула онзи има много ще вземем от него за да дадем на теб.

В криза правителство, което иска да води социална политика всъщност има една основна цел /да избута мандата евентуално/ без по - дългосрочна перспектива.

В едно частно дружество в подобна ситуация се започва с оптимизация и съкращения на разходите /ама държавата управленците не я приемат, като такава/, незнам в другите страни как е но тук говорим за символични действия в това отношение от страна на правителството.

Ай да бягам, че ще ме преследват от закона за кражба на интелектуално творчество. Па и се разприказвахме много, а от дума на дума - бели стават...
« Последна редакция: 02 Юли, 2010, 23:53:51 от Scyther »

elissa

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2070
  • Карма: +182/-35
  • Респект: +984
    • Профил
Русото върти света, затуй чета. Заключването ми е инстинктивно.  Ма и ти чакалиш за глигани...

Да излпющя едно крадено мнение на Жорката, ей тъй, защото го смятам за култово:
Цитат на: jores
Изчетох всички мнения, ще споделя и моето.
Има криза, много думи се хвърлят, че излизаме от нея, многото целенасочени усилия в говоренето за излизане от кризата не променят фактите /имам познат служител в кредитна институция, който ми се ПОХВАЛИ, че в Сф за три седмици направили шест ипотеки!/
Заслужава внимание сравнение на обема говорене с обема ефект и обема реално сключени сделки.
Това е като съобщението за първия процентен спад на безработицата в началото на сезонната заетост!

За излизане от криза /като изключим говоренето/ е необходима и работеща икономика, в подобен момент вдигането на данъци под какъвто и да е предтекст, не е механизъм за стимулиране на икономиката а спасение за правителството, което иска да напълни бюджета за да запуши устата на масовката, взимайки от имащите за да задоволи живуркането на нямащите /винаги мнозинство/ с основната цел да запази властта.
Парадокса е че единствения начин да се създават работни места е бизнеса да заработи, с вдигане на данък едва ли ще стане - това не разбира масовката защото и звучи добре социалистическата формула онзи има много ще вземем от него за да дадем на теб.

В криза правителство, което иска да води социална политика всъщност има една основна цел /да избута мандата евентуално/ без по - дългосрочна перспектива.

В едно частно дружество в подобна ситуация се започва с оптимизация и съкращения на разходите /ама държавата управленците не я приемат, като такава/, незнам в другите страни как е но тук говорим за символични действия в това отношение от страна на правителството.

Ай да бягам, че ще ме преследват от закона за кражба на интелектуално творчество. Па и се разприказвахме много, а от дума на дума - бели стават...

В прав текст - ако те ПЛАШАТ (че няма да им е за първи път) , не бой се! не си първия. Ако не те - зорлем се мОриш! И в двата случая заплашващите да внимават за 2 неща, това го писах, но ще се почетвъртя "когато един пръст сочи към някого другите два сочат към теб, а палеца към Бог" и второ, никога да не забравят, че съм родом от македонско, та и прокурори сме "обезвреждали", камо при самозащита, та да не се стига до там. Но се борим ВИНАГИ, не лягаме за заколение!
И поради това ... умната, не брюнетската!
« Последна редакция: 03 Юли, 2010, 00:00:32 от elissa »

bozidar

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +5
    • Профил
То хубу ше се дърпа шалтера на Грийс, ма на опашката чакат халф юръп. Тях кво ги праиме?
Scyther защо не четеш ,те хората са си го казали много ясно-"При първата възможност ,когато Гърция не представлява систематичен риск за останалата част на Европа."

Scyther

  • Гост
Божидаре, не става ясно. Гърция е най-малкия проблем на Европа. Не мога да ти дам точни данни, но доста други държави са по-зле.
Та за това питах риторично, тях кво ги праиме? ЕС ли ще разтуряме, нова валута ли ще праиме? Ще ги спасяваме ли - кво?...

nearvana

  • Гост
Божидаре, не става ясно. Гърция е най-малкия проблем на Европа. Не мога да ти дам точни данни, но доста други държави са по-зле.
Та за това питах риторично, тях кво ги праиме? ЕС ли ще разтуряме, нова валута ли ще праиме? Ще ги спасяваме ли - кво?...

Не се съгласявам че другите държави в ЕС са по-зле, включително испания и италия. Процента на държавния дълг към БВП е едно,  ама много по-важна е динамиката тоест бюджетния дефицит за 2009 евентуално за 2010 и конкурентноспособността на икономиката - тези двете показват колко бързо нараства дълга и какъв е капацитета на икономиката да се развива и да създава конкурентен продукт с който да се изплащат задълженията. Та при Гърция комбинацията от висок дълг, огромен дефицит за 2009 (над 13%) и ниска конкурентноспособност е взривоопасния коктейл.

Преди 2-3 дена Испания пласира облигации на ако не се лъжа под 3% доходност!!! Защо от Гърция пазарите искаха над 7%?  Истината е че тези които инвестират стотици милиони в тези облигации си правят сериозни (не безгрешни) анализи и те далеч не се базират само на Дълг/БВП.

Според мен в  монетарния съюз няма държава, която по сериозност на проблемите да се доближава до Гърция ... което не е необходимо да попречи на гърците да са по-хепи от голяма част от проспериращите нации. Просто парите не са всичко, а контролиран фалит на държавата е още по-незначително събитие  :D 

ай на море

 *drink11*

bozidar

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 15
  • Карма: +0/-0
  • Респект: +5
    • Профил
Scyther ,тази статия която посочваш ми прилича повече на стъкмистика - има нешто гнило в нея.
Освен това не бих се радвал от евентуалния банкрут на Гр. Все пак там работят поне 100 000 наши сънародници,които помагат пък на поне 300 000 техни близки в  БГ. да свържат двата края.Сума 400 000.
Колкото до Италия,Испания,Португалия ,Ирландия мисля че е неразумно да се сравняват с икономиката на Гърция,базирана основно на услугите,дотациите от ЕС ,а както  се видя напоследък и от кредитите.
Един пример-Само  0,15% от всички фирми в ГР имат персонал повече от 10 души.Ама ще ми каже Жоро,защо им са по-големи след като един доктор може да има 15-20 млн евро каш ,а синдикалист 9млн.Та на  такива суми бая големи фирми в Германия биха завиждали. А може би да са много по производителни от немците.Само си представи колко оперции на ден е правил този лекар,а колко митинги е организирал профсъюзния работник.


Scyther

  • Гост
Добре де, няма да споря. Въпросът, който повече ме вълнува е, какво ще стане с еврото при един контролиран фалит.

дами и господа

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 56
  • Карма: +6/-2
  • Респект: +10
    • Профил
Добре де, няма да споря. Въпросът, който повече ме вълнува е, какво ще стане с еврото при един контролиран фалит.
Доста зависи и от съотношението  му спрямо другите валути по това време.

trade.energy

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 36
  • Карма: +9/-8
  • Респект: +2
    • Профил
Айде избихме го на мечти и икономика(книжна).
Евро ще има.
Гърция ще га има докато слуша а като гледам слуша.
Гърците ще намалеят.
Бангладешци и китайци увеличение драстично.
Българи намаление(пребират се един по една в БГ).
На дабучите им е вече заврена "икономическата гуга" и сега реално усещат,че купона е свършил.
Плачат кат млади невести за ........ ама ко да се прай какъвто си го направиш такъв си го консумираш(дефицит и най-вече външен дълг).
Бог да прости малакия да свалят още гащите та да поче ударно изкопуването щото нас(България) почти сме пред сключване на сделката и сме заминали частна собственост(корпоративно банкова).
Амин

nearvana

  • Гост
Добре де, няма да споря. Въпросът, който повече ме вълнува е, какво ще стане с еврото при един контролиран фалит.

Спекулираше се и че ако Гърция върне драхмата едва ли не еврото ще изчезне. По едно време се появи   слух че Гърция излиза от евросъюза и ... еврото дръпна 2-3% нагоре. Ако Гърция обяви неплатежоспособност нищо  особено няма да се случи според мен - курса ще е -+5%.  Просто това вече е калкулирано в курса на еврото, защото е ясно че ще се случи рано или късно, по един или друг начин. 

А тва за изчезването на еврото си е истерия - дежурните катастрофици привличат микрофоните с апокалиптични прогнози  при първите проблеми. Не че е невъзможно, но сме още безумно далече от подобен сценарий. А паритет с долара е възможен но би бил добре за ЕС - задлъжнелите ще дължат по-малко долари, а и конкурентноспособността на експортно ориентираните икономики ще скочи. 

 *drink11*