Автор Тема: Колко години е средният срок на експлоатация на една тухлена сграда?  (Прочетена 19063 пъти)

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Привет,

Тези дни си мислех за старите тухлени сгради, които са така хвалени от всички.
Става дума конкретно за сградите строени през 30те, 40те и 50те години на миналият век.

Струва ли си да си купиш жилище в подобна сграда? Те са вече на по 60-70+ години.
Колко дълго можеш да очакваш да живееш в подобна сграда? Знам, че отговорът зависи до голяма степен от начина на експлоатация, но да приемем, че се стопансива добре.
Колко е оптималният живот на една тухлена сграда? 80г? 100г? 150г?

Има ли смисъл да вземеш на кредит жилище в 70 годишна сгарада, да го изплащаш 30 години и да се окаже, че когато вече е твое не можеш да го ползваш?

Scyther

  • Гост
Всичко зависи от поддръжката. Има прекрасно изглеждащи и здрави стари сгради от минали векове и бетон оцелял от римско време
Това, което разрушава бетона са постоянните цикли на замръзване и втечняване на влагата в бетона. Това важи и за мазилките, тухлите и т.н.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Старите тухлени сгради сами по себе си са доста добри и здрави постройки, но ... основният проблем (както и на 100.1% от жилищата в нашата татковина) е етажната собственост или съсобствеността като цяло. При правилната поддръжка през годините на покрива най-вече, няма ядове с останалата част от сградата. Другото са рутинни козметични ремонти. Ако обаче покривът не е бил поддържан както трябва, животът на сградата е бил съкратен сериозно.
Смея да твърдя от собствен опит, че гредоредът от 30-те е в пъти по-добър от старата тухла от 50-те +години на миналия век. Единственият недостатък е, че се чува неприлично много през таваните :) Наскоро някой беше качил тук цитати от една тема в имоти.нет, където се дискутираха различните типове стрителство.
А 30-годишен кредит сам по себе си е една голяма въпросителна, без значение за какво жилище ще се тегли ;)
« Последна редакция: 21 Юли, 2010, 11:25:34 от vfrz »

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Като любител на числата се надявах да използвате някакви конкретни числа за години живот.

Със сигурност има прекрасни сгради от минали векове, но като цяло са единици. Останалите сгради вече ги няма :)

За това ме интересува нещо като средна стойност - например за туха - X г., панел - Y г, EПК - Z г., но явно такива стойности не могат да се дадат, с оглед на това че този тип стоителство е сравнително "младо" и все още не е имало сериозни цикли на изваждане на сгради от експлоатация.

Темата, за която говориш, vfrz, я бях чел в имоти.нет, но по спомен никъде не беше дискутиран срок на експлоатация, а по-скоро като особености на експлоатация и здравина. Но може и да греша, ще я прегледам отново.

vfrz

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 150
  • Карма: +10/-7
  • Респект: +8
    • Профил
Просто експлоатацията и здравината са тясно свързани. Числата от статистиката няма да ти свършат много работа. По-скоро консултация със специалист, който да си каже мнението за конкретния имот.

satori

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 105
  • Карма: +12/-1
  • Респект: +13
    • Профил
Окей мерси :)
Мисля, че си прав.

Проблема с този подход, е че не мога да изключа възможности при търсене, без да отделя повече време и средсва за тях.
Т.е. да си кажа - "Аха, тези имоти са 70 г., значи не си заслужава да отделя време да ги разглеждам/следя, минавам нататък".
А предлагането е огромно.

А за 30 годишният кредит - реших да го добавя да внеса известен драматизъм в казуса ;)
Защото наистина би било много жалко да изплащаш нещо 30 години, и след като мъката свърши да си останеш с празни ръце.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
А пък още по-"забавно" е един ден да остарееш , да са те тръшнали 2 инфаркта и да си инвалид или рак или друга благиня и да няма с какво да плащаш наема. Тогава временно в домове за социално подпомагане и след това на улицата по централни кръстовища седнал до шапка или свирещ на хармоника в трамвая. Семейсвото ти ще те е изоставило отдавна и никой няма и да си помисля за теб. Камо ли да те обгрижва. Нито един такъв ипотекар не съм срещал, но наематели - бол! Не го пожелавам на никого дори и на най-фанатичния сривлогар. Затова изнасям "проповеди" във форума :D
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
При тази демографска криза, когато някой сега млад човек стигне до подобна ситуация, апартаментите ще се дават на цената на 500 кила сирене (сегашни 5000 лева). А селските имоти (които са оцеляли) ще са по 50 кила сирене. Т.е. достатъчно е да поспестят малко пари и ако решат ще могат да си купят място за живеене. Отделно че наемите ще са равни на 3-4 кила сирене.
Споменаваш пенсии, но пенсии няма да има, защото няма да има как 5% от населението което ще работи тогава, да изхранва 95% пенсионери и цигани. И социални помощи няма да има.
Как ти изглежда такава картинка или не си се замислял, че е възможна?
 *drink5*

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Пенсии не съм споменавал, но ако мислиш че пенсионната система ще се храни от 5% от населението значи ти си от най-патологичните катастрофици / в което не се и съмнявам/ :D
Ако се опитваш да ми докажеш че в който и да е момент нямането е по-добро от имането мисля, че няма да успееш. Дори и твоята прогноза да се сбъдне аз ще имам 4 тона сирене, а ти няма да можеш да нъпълниш и една пирожка :D :D :D
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Аз със сигурност имам повече собственост от тебе, така че точно на мен не ми говори тъпотии.

В дадения момент е много по-изгодно да се живее под наем, отколкото да се взима кредит за повече от 3 години и за повече от 30% от стойността. :) Не мисля да ти го доказвам, вземи си калкулатор и смятай. В единия случай плащаш наем на човек, в другия на банката - троен. Ако си под наем и отделяш тази разлика, ще можеш да си купиш жилище по-рано отколкото ако беше взел кредит.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Аз със сигурност имам повече собственост от тебе, така че точно на мен не ми говори тъпотии.

......................
Ама аз не говоря за кокошарници, кошари  и ярма за прасетата :D :D :D. Говоря за реални НИ.
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Ами още по-зле, аз нямам панелки със съседи олигофрени. Не искам да ти правя психоанализа, ама напоследак само за имотите си говориш, явно осъзнаваш колко си недоволен, а? Освен това не са твои, а са съсобственост, то тогава 90% от българите трябва да си трескат гъзовете в тавана като теб. Замисли се защо не го правят.

Собственик 31

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 869
  • Карма: +45/-331
  • Респект: -655
    • Профил
Мисля че ти говориш за имотите си. Аз казах, че ще имам четири тона сирене, а ти веднага се возригна колко си имал повече НИ от мен. И аз не искам да ти правя психоаналица, но защо  си обиден на целия свят че имаш само колиби от кал със сламени покриви и стопански постройки за животните? :D
Истински разцвет на величествен римски курорт и град, Пауталия получава при императорите Улпий Траян  /97-117/ и Марк Аврелий  /161-180/, поради което в тяхна чест е наричана Улпия Пауталия и Пауталия Аврелиева.

dodo2

  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 3737
  • Карма: +191/-16
  • Респект: +310
    • Профил
Не съм обиден, какво лошо има да си животновъд? Като ти падне панелката, може да дойдеш да спиш в обора.